Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Eskişehir
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
https://eskisehir.ktb.gov.tr/TR-111699/tanitim-filmi.html
Nüfus :799.724
Yüzölçümü :13.925,00 km2
Rakım :788,00 m
Plaka Kodu :26
Telefon Kodu :222
İsa'dan önce birinci bin yılda Porsuk Nehri kıyılarında Frigyalılar tarafından kurulan Eskişehir, Türkiye'nin en önemli yol kavşaklarından birisidir. Yunus Emre, Nasreddin Hoca gibi tarihi kişileri yetiştiren Eskişehir, Lületaşı ve çeşitli hastalıklara iyi gelen sıcak su kaynakları ile de ünlüdür. Eskişehir kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleri, mutfağı ve alışveriş olanakları ile önemli bir turizm çekim merkezi olmayı hedeflemektedir.
Başlıca gezilecek yerler: Porsuk nehri(adalar), sazova bilim ve kültür parkı, tarihi odunpazarı evleri,kentpark, kanlıkavak parkı ve yakında açılacak olan odunpazarı modern sanat müzesi.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Tramvay primer ulaşım aracıdır. Şehrin birçok yerine ulaşım tramvayla sağlanmaktadır. En önemli özelliği ise iki kardeş okul olan Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi arasında hat bulunmaktadır ve ulaşım yaklaşık 30-40dk sürmektedir. Bunların dışında belediye otobüsleri ve dolmuşlarla ek olarak ulaşım sağlanmaktadır. Havaalanı hizmeti bulunmamaktadır. Şehirler arası ulaşımda öncelikle yüksek hızlı trenler( İstanbul, Ankara, Konya gibi şehirlere) kullanılmaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Şehirde 10 tane Kyk vardır. Üniversitemize yakın olan Kyk’lar
Eskişehir Yurdu (Kız)-Yarı özel
Bala Hatun Öğrenci Yurdu (Kız)
Dumlupınar Öğrenci yurdu (Kız)
Yunus Emre Yurdu (Erkek)
Özel Yurtlar:
Eskişehir TSK Yurdu(Kız-Erkek)
Gazipark Kız Yurdu(Kız)
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
1+1 evler için:450-600
2+1 evler için:600-750
3+1 evler için:750-1000
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
18 Ağustos 1993’te 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Tıp, Mühendislik-Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakülteleri; Sağlık Hizmetleri ve Eskişehir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları , Fen Bilimleri, Metalurji ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ile yeni açılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi adıyla yeniden yapılanmıştır. 1994'de Sivrihisar Meslek Yüksek Okulu, 1995'te Ziraat ve İlahiyat Fakülteleri, 1998'de Eğitim Fakültesi Kurulmuştur. Daha sonra 2007 yılında Diş Hekimliği Fakültesi, Devlet Konservatuarı, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Mahmudiye Meslek Yüksekokulu eğitim birimlerimize eklenmiştir. Yeni açılan birimlerden Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu ile Mahmudiye Meslek Yüksekokulu 2007-2008 öğretim yılında eğitime başlamıştır.2009 yılında Sanat ve Tasarım Fakültesi kurulmuştur.

40 yıllık bilimsel birikimi ile köklü ve güçlü bir üniversite olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi çağdaş bilim yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir.

Ayrıntılı bilgileri www.ogu.edu.tr adresinde ‘’Üniversitede Yaşam’’ bölümünden bulabilirsiniz.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından kurulan Meşelik Sağlık ve Eğitim Vakfı 2004 yılından beri, her yıl Dekanlığımızın belirlediği 30 öğrenciye burs sağlamaktadır. Öğrencilerimize düzenli olarak burs sağlayabildiğimiz diğer kaynaklar şunlardır:
1. TESYEV (Türkiye engelliler spor ve yardım vakfı) Bursu
2. Eğitim Gönüllüleri Vakfı Bursu
3. Vakıfbank Bursu
4. OSVAK Bursu
5. NÖVAK Bursu
6. Emekli Sandığı Bursu
7. TSK Bursu,
8. Rektörlük Yemek Bursu
9. Türk Kardiyoloji Derneği Bursu
10. Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Bursu
11. Özel Burslar (özel ve tüzel kişilere ait)
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Okul kulüplerimiz tarafından kongreler, konferanslar,tiyatro gösterileri ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.Her yıl düzenli olarak bahar şenlikleri düzenlenmektedir.Üniversitemizde kapalı spor salonu, bedensel uyum merkezi, step-aerobik ve plates salonu,futbol halı sahaları, tenis kortları,dağcılık kulesi, kapalı yüzme havuzu , voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Fakülte spor takımlarımız bahar şenlikleri dolayısıyla müsabakalar gerçekleştirmektedir.HAMER gençlik merkezinde öğrencilerin kendini geliştirebileceği kurslar(müzik,dans gibi)verilmektedir ve bu öğrenciler her sene sonunda gösteriler sunmaktadır.Mediko Sosyal Merkezimiz Psikolojik Danışmanlık Biriminde başvuruda bulunan her öğrenciye özel sorunlarının ve uyum problemlerinin çözümünde yardımcı olmaktadır.Üniversite gazetemizde ESOGÜ HABER’de isteyen öğrenciler yazı,şiir ve karikatürlerini yayınlayabilmektedir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizde bir adet kütüphanemiz vardır. Kütüphanemiz 22:00’a kadar açıktır, kantin hizmeti yoktur, otamatlar bulunmaktadır. Ekstradan tüm öğrencilerin yararlanabileceği 7-24 çalışma binamız vardır. Fakültemizde de kendi binamızda 7-24 çalışma salonlarımız vardır, intörnlerimize özel çalışma salonlarımız bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Türk Uluslararası Tıp Öğrencileri Birliği Kulübü (Turkmsic): Türkiye’deki tıp öğrencileri arasında oluşturulmuş en köklü kuruluştur. Kulübümüz tıp fakültesi öğrencilerinin meslek hayatlarında yeterliliğe erişebilmeleri için gerekli bilimsel ve sosyal ortamı sağlayarak, evrensel nitelikte hekim olmalarına katkıda bulunmakta, yurt içi ve yurt dışında staj imkanı sunmaktadır. Fakültemizde kongreler, konferanslar ve etkinlikler(örneğin kan şekeri ve tansiyon ölçme, meme kanseri farkındalığı gibi) düzenlemekteyiz. Bilimsel Araştırma Topluluğu (OBAT): Amacı bilimsel araştırma yapmaya teşvik etmek, tıptaki gelişmeleri yakından takip etmek, fakültemiz öğrencilerinin yaptığı araştırmaları bilimsel platformlarda sunmaya teşvik etmektir. Yıl içinde kongre ve etkinlikler düzenlemektedirler. EMSA: Tüm Avrupa coğrafyasında eğitimler, aktiviteler ve sağlık konuları ile ilgili projeleri gerçekleştirerek tıp öğrencilerinin ve toplumun faydalanmasını sağlamak amaçlı olan genel kuruluşun fakültemiz uzantısıdır. Yıl içinde kongre ve etkinlikler düzenlemektedirler. Üniversitemizdeki öğrenci kulüplerine bu linkten ulaşabilirsiniz. https://www.ogu.edu.tr/Icerik/Index/33/ogrenci-kulupleri
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Yemekhanemiz üniversite yemekhanesidir. Yemekhanemizde öğle ve akşam yemeği çıkmaktadır. 2018-2019 öğretim yılında öğrenci yemek ücreti 2 Tl’dir. Üniversitemizde yemekhane dışında başka yemek alternatifleri sunan “Merkez Çarşı “bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Osmangazi Üniversitesi Eskişehir merkezinde Meşelik, Bademlik, Çamlık ve Ali Numan Kıraç olmak üzere dört yerleşke ile Sivrihisar ve Mahmudiye ilçelerinde eğitim öğretim faaliyetini sürdürmektedir.
Fakültemiz üniversite bünyesinde yer alan diğer birçok fakülteler ve rektörlük ile birlikte Meşelik Yerleşkesi’nde bulunmaktadır. Yerleşkede ayrıca, 80.000m2 alanda, içerisinde botanik bahçesi bulunan ESOGÜ Cumhuriyet Parkı, ESOGÜ Çarşı ile Porsuk Çayı kenarında 72.000m2 alanda kurulmuş olan Porsuk Çayı Dinlenme Alanı bulunmaktadır. Üniversitemiz Meşelik Yerleşkesine, şehir merkezinden ESTRAM (OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ) ve 2- 3(kırmızı)- 8- 13(Terminal- Meşelik)- 18- 24(kırmızı)- 19- 27 (Tren garı- Meşelik)-34-36-37- 42- 43- 44(kırmızı)- 50- 54- 55(Tren garı - Meşelik) numaralı belediye otobüsleri ve minibüsler ile ulaşım mümkün olmaktadır.
Eskişehir İstanbul’a 315 Ankara’ya 230 Bursa’ya 150 İzmir’e 415 ve Antalya’ya 450 kilometre uzaklıktadır. Karayolu ile olduğu gibi demiryolu ile de yurdumuzun hemen her tarafına bağlantısı bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
Hacettepe Üniversitesi Senatosu’nun 13.02.1970 tarihinde bu Üniversiteye bağlı olarak ve tıp eğitim programının son üç klinik yılını kapsamak üzere Eskişehir’de Tıp Fakültesi açılmasına karar verilmiştir. Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Eskişehir Tıp Fakültesi birleştirilmiştir. Fakültemiz 18 Ağustos 1993 günü Anadolu Üniversitesinden ayrılarak yeni kurulan Osmangazi Üniversitesine bağlanmıştır. Üniversitemizin ismi 06 Temmuz 2005 gününde “Eskişehir Osmangazi Üniversitesi” olarak değiştirilmiştir.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemizde aktif kulüpler vardır ve bu kulüpler sene içerisinde sosyal aktiviteler düzenlenmektedir. Üniversitemize ait spor salonu ve yüzme havuzundan faydalanmaktayız.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
Erasmus, Farabi, Mevlana, Turkmsic değişim programları bulunmaktadır. Üniversitemizin değişim koordinatörlüğü linki:
https://iro.ogu.edu.tr/
Fakültenin eğitim dili nedir?
%100 Türkçe
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
İngilizce hazırlık bulunmamaktadır. Sene başında yapılan muafiyet sınavı sonrasında öğrenci 50 ve üzerinde not alırsa İngilizce derslerinden muaf sayılmaktadır. Geçemezse sene içerisinde vize ve final sınavlarına girmesi gerekmektedir. Muaf olamayanlar her hafta iki saat ingilizce dersine tabidir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Teorik derslerde %70 pratik derslerde %80 devam zorunluluğumuz vardır. Devamsızlığı öğrenci işlerinden öğrenmekteyiz. Devamsızlık hakkını aşanlar komite sınavına yakın sınava giremeyecekler listesi adı altında açıklanır.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
Fakültemiz 01.01.2015 tarihi itibari ile 01.01.2021 tarihine kadar akredite olmuştur.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Öğrencilerden her komite sonrası anketler yapılarak geri bildirimler alınmaya başlanmıştır. Panel ve sempozyumların sayısı arttırılmıştır. Alanında uzman hocalarımız tarafından temel öğretim hedefinde çağdaş ve standart bir kalite yakalanmıştır.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Evet bulunuyor. Mezuniyet öncesi ve sonrası tıp eğitiminin gelişimine katkıda bulunur, probleme dayalı eğitimi organize eder. Derslerin amaç ve çıktılarını düzenler.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Fakültemiz hastanemiz ile aynı kampüstedir.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Tüm anabilim dalları ve hastane birliktedir.
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Dönem 1: Temel bilimler binasındadır. Dönem2-3:Merkezi Derslikler binasındadır. (Not: Bu iki bina birbirine çok yakındır.)Dersler amfi dersleri şeklinde işlenmektedir. Dönem4-5: Derslikler anabilim dalında klinik uygulamalar olarak yapılmaktadır. Dönem6:Hastane içindedir.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Hastanemizin bütün bölümleri tek bir binadadır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Dönem 1 öğrencileri belirlenen tarihlerde( yaz tatili) birinci basamak sağlık kuruluşunda 10 iş günü, Dönem 2 öğrencileri belirlenen tarihlerde ikinci basamak sağlık kuruluşunda 20 iş günü zorunlu gözlem eğitimi yapmak zorundadır. Bu stajları öğrenciler kendi şehirlerinde yapabilmektedir. Dönem 4-5-6’lar stajları üniversite hastanemizde yapmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 300 öğrenci
Dönem 2: 270 öğrenci
Dönem 3: 250 öğrenci
Dönem 4: 270 öğrenci
Dönem 5: 220 öğrenci
Dönem 6: 200 öğrenci
Toplam : 1.497 öğrenci
Not:Yuvarlanmış sayılardır
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 4 yaklaşık 58 kişilik 4 büyük stajdan oluşmaktadır. Dönem 5 yaklaşık 30 kişilik 7 küçük stajdan oluşmaktadır Dönem 6 da 6 staj olmaktadır ve bu stajların içinde de küçük gruplar bulunmaktadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
2018-2019 öğretim yılı ile fakültemizde 137 profesör, 44 doçent, 64 doktora öğretim üyesi bulunmaktadır. Fakültemizde toplam 1499 öğrenci vardır. Öğretim üyesi başına yaklaşık 6 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Entegre Eğitim Sistemi uygulanmaktadır. Probleme Dayalı Öğretim uygulamaları ise bazı komitelerimizde görülmektedir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
1.Sınıf : Tıbbi Biyoloji, Tıp Tarihi ve Etik, Biyokimya, Biyoistatistik, İletişim Becerileri, Anatomi, Fizyoloji, Histoloji – Embriyoloji, Mesleki Beceriler, İlk Yardım, Tıbbi Genetik, Biyofizik, PDÖ
2.Sınıf : Anatomi, Fizyoloji, Biyokimya, Farmakoloji, Patoloji, Biyofizik, Tıbbi Genetik, Mikrobiyoloji, Histoloji – Embriyoloji, PDÖ, Mesleki Beceriler
3.Sınıf : Mikrobiyoloji, Farmakoloji, İç Hastalıklar, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Patoloji, Göğüs Hastalıkları, Tıbbi Genetik, Enfeksiyon Hastalıkları, Radyoloji, Biyokimya, Radyasyon Onkolojisi, Kardiyoloji, Genel Cerrahi, Plastik-Estetik ve Rekonstruktif Cerrahi, Nöroloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Beyin ve Sinir Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Nefroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Cerrahisi, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği
4.Sınıf :Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, Hematoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Nükleer Tıp, Tıbbi Biyokimya, Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Onkoloji, Endokrin, Beslenme ve Metabolizma, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nefroloji, Üroloji, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Tıbbi Onkoloji, Beyin ve Sinir Cerrahi, Çocuk Cerrahi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Göz Hastalıkları, Ortopedi ve Travmatoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Çocuk Hemotoloji ve Onkoloji, Çocuk Kardiyoloji, Çocuk İmmünolojisi ve Alerji, Çocuk Gastroenteroloji ve Hepatoloji, Çocuk Nefroloji, Çocuk Endokrinoloji, Çocuk Endokrin, Beslenme ve Metabolizma Sistemi, Çocuk Nöroloji, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Acil, Yenidoğan
5.Sınıf :Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Nükleer Tıp, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi, Radyasyon Onkolojisi, Radyoloji, Romatoloji, Anestezi ve Reaminasyon, Beyin ve Sinir Cerrahi, Nöroloji, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Enfeksiyon Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Adli Tıp, Çocuk ve Ergen Psikolojisi, Klinik Farmakoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları,Tıp Tarihi ve Etik.
6.Sınıf : İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı, Koruyucu Hekimlik, Acil Tıp, Cerrahi, Kadın Doğum, Ruh Sağlığı, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları stajları.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Cam boyama, ailede iletişim, sağlık hukuku, tıbbi ingilizce, tıbbi fotoğrafçılık, bahçe bakımı, gastronomi...
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
https://tip.ogu.edu.tr/Storage/TipFakultesiDekanlik/Uploads/2018-2019--A...İK-TAKVİM.pdf
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Anatomi: Bulunduğumuz komitelerde her teorik ders sonrası laboratuvar derslerimiz olmaktadır. Laboratuvar derslerimizde masa masa gruplara bölünmekteyiz. Buralarda hocalarımız ve asistan abi/ablalarımız öğrenci gruplarına maket ve kadavralar üzerinden ders anlatmakta ve sorularımızı yanıtlamaktadırlar.
Histoloji: Mikroskop üzerinden o gün işlenen teorik ders ile ilgili konuları laboratuvarda işleriz.Laboratuvarda asistan eğitim görevlilerimiz hazırlanan preparatlar ile mikroskop üzerindeki görüntüleri laboratuvarlarımızda bulunan televizyonlara aktararak bu şekilde ders anlatırlar.
Fizyoloji: Sadece belirli teorik derslerden sonra pratik derslerimiz olur.Asistan eğitim görevlilerimiz dersin içeriğini anlatır ve ardından deney yapma safhasına geçeriz.Her kesin merak ettiği bir konu olduğu için değinmek istiyoruz. Fizyoloji derslerimizde fare, kurbağa gibi canlılara deneyler için kesi işlemleri uygulamaktayız.
Patoloji: Teorik derslerimizden sonra makroskobik ve mikroskobik ders anlatımları yapılır. Mikroskobik incelemelerimizi yine preparatlar üzerinde yaparız. Makroskobik incelemeler için ise dersi anlatacak olan kişi ilgili patolojik organı bizlere sunarak dersini anlatır.
Mikrobiyoloji: Teorik derslerimizden sonra ilgili konu yine asistan eğitim görevlilerimiz tarafından anlatılır. Ardından uygulama safhasına geçilir. Uygulama kısmında besi yerlerine canlı organizma ekimleri yaparız ve bu organizmaların aynı zamanda mikroskobik incelemelirini de yaparız.
Biyokimya: Sadece belirli derslerden sonra asistan eğitim görevlilerimiz o günkü konuyla ilgili ders içeriğini anlatır.Sonrasında ise kimyasal deneylerimizi yapmak için gruplara ayrılırız.
Biyoistatistik: Teorik ders sonrasında hocalarımız o günkü dersi bilgisayar üzerinde SPSS programı üzerinden sunar. Biz de bir yandan bilgisayarlar başında verilen verileri girerek ona uygun tarama testlerini SPSS programı üzerinden gerçekleştirmeye çalışırız.
Biyofizik: Yok.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Teorik derste öğrendiğimiz bilgiyi pratik derslerde uygulamalı olarak pekiştirmekteyiz. Teorik ve pratik ders saatleri birbirine yakın olmakla birlikte teorik ders sayımız daha fazladır. Ders saatine göre de puanlaması yapılmaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Laboratuvarımız yeterli büyüktedir.2 adet kadavra bulunmaktadır. Bir tane kadavramız öğrenci kullanımına açıktır.8 adet tam iskelet vardır. Maketlerimiz yeterli sayıdadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Her öğrenciye 1 mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Sene boyunca alanında yetkin hocalarımız tarafından konferans, panel ve sempozyumlar düzenlenmektedir. Bu faaliyetlere katılım çok yüksektir. Bilimsel Toplantı Programı başlığı altında yıllık planı yayınlanmaktadır. Hocalarımız proje yapımı konusunda bizlere çok yardımcı olmaktadır.Yeter ki siz bir şeyler yapmak isteyin.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Mesleki beceriler derslerimiz sene içinde belirli komitelerimizde bulunmaktadır. Kurul sürecinde (7hafta) gruplara ayrılarak, her hafta farklı konular işleriz. Ders içeriklerine değinecek olursak kan alma, temel yaşam desteği, sonda takma, rektal tuşe, kulak-göz muayenesi, steril eldiven giyme, atelleme, acil durumda hastayı güvenli ortama taşıma, dikiş atma, iğne-aşı yapma, serum takma, kalp-akciğer sesi dinleme gibi konular bulunmaktadır. Komite sonunda Mesleki Beceriler bölümünde rasgele bir konudan hocamız sözlü yapar ve ona göre 100 üzerinden puan verir. Komitenin toplam sınav sonucuna katkısı ise 100 üzerinden 5 ile 10 puan arasındadır.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Yok.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
1.2.3. dönemlerde teorik sınavlarımız ile birlikte pratik(laboratuvar) sınavlarımız olmaktadır.Teorik sınavlarımız çoktan seçmeli sınavdır ve ders saati fazla olan iki dersten klasik soru içermektedir. Komitelerin %60’ı final sınavınında %40’ı alınarak dönem sonu notu hesaplanır. Komite ortalaması 75 ve üstü olanlar finale girmez.Teorik sınavda baraj sistemi vardır.Örneğin 10 soruluk biyokimyada baraj yememek için en az 5 doğrumuzun olması gerekir eğer 4 doğrumuz varsa 5’ten ne kadar uzaklaşmışsak o kadar doğrumuz eksilir yani 3 doğrumuz kalır geriye. Pratik sınavlarımıza gelirsek derslere göre değişmektedir. Final ve bütünlemelerde teorik sınavın yanında pratik sınavlarımız da olmaktadır.
4.Sınıflar: 9’ar haftalık 4 kuruldan oluşan 4.sınıfta 3 haftada bir çoktan seçmeli olacak şekilde ARA SINAV (3sınav toplama %50 etkir.), 9 haftanın sonunda vakaların konu olduğu bilgisayar üzerinden uygulanan olgu sınavı(toplama %25 etkir), hasta başı muayene veya sözlü sınav ( girilen tüm sözlü dersler toplama %25 etkir) olarak işlenir.
5.Sınıflar : Dönem 4 ile aynı şekilde.
6.sınıflar : Sınav yok.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Fakültemizde 60 puan altındaki notlar FF olarak değerlendirilir. Her komite sonrasında sınavlara gireriz, komitelere girme şartımız ise devamsızlık hakkımızı geçmemektir. Eğer hiçbir komiteden FF almadıysak ve ortalamamız 75’in üzerinde ise sene sonunda finale girmeden dönemimizi tamamlarız. Öbür türlü ortalamamız 75’in altında ise kurul notlarımızın %60’ı final notumuzun %40 alınarak toplanır. Not ortalamamız 60’ın üstünde ise dönemimizi tamamlarız. Değilse bütünleme sınavına kalırız. Kurul notlarımızın %60 ve bütünleme sınavlarımızın %40 alınarak tekrar toplanır. 60 üstünde ortalamamız olursa dönemi tamamlamış oluruz. Eğer ortalamamız FF ise dönem tekrarı yapmak zorunda kalırız.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi : 11 masa olmak üzere her masada ikişer sorudan 22 soru bulunmaktadır. Her masada soruları cevaplama süremiz 1 dk’dir. Her 1 dk sonunda ‘’gong’’ çalar ve bir sonraki masaya geçeriz. Sorular ise o komitede görülen konu ile ilgili ders saatleriyle orantılı olarak maket, kadavra veya kemikler üzerinden sorulmak istenen yerler işaretlenerek cevaplanması beklenir. Tıbbi Biyoloji: Mikroskoptan görüntü buluruz, yazılı kağıttaki soruları cevaplarız. Biyoistatistik : Bilgisayarlar üzerinden sınava gireriz. SPSS programı üzerinden uyguladığımız testler ile sınavda verilen soruların cevaplanması beklenir. Mesleki Beceriler: Mesleki Beceriler bölümünde rastgele bir odaya 4 kişilik gruplar halinde dağıtılırız. O konuyla ilgili hocamız sözlü yapar ve ona göre 100 üzerinden puan verir. Komitenin toplam sınav sonucuna katkısı ise 100 üzerinden 5 ile 10 puan arasındadır. Histoloji: Amfide projeksiyondan histolojik görüntüler yansıtılır ve o konuyla ilgili sorular yazılı bir şekilde cevaplanır. Patoloji : Mikroskobi ile ilgili soruları yanıtladıktan sonra makroskobik sorular için hocalarımız sözlü sınav yaparlar ve cevaplarımızı değerlendirirler. Not :Yukarıda verilen pratik sınavlarımız her kurulda bulunmaz. Örneğin bir komitede anatomi, histoloji var; patoloji yoksa o komiteden sadece anatomi ve histoloji pratik sınavlarına gireriz.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Komitelerden 60 altı almamak şartıyla ortalaması 75 ve üstü olanlar finalsiz geçebilir.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Dekanlığımız tarafından geri bildirim anketlerimiz her komite sonrası uygulanmaktadır. Anket sonuçlarımızı eğitimden sorumlu dekan yardımcımız açıklar ve sıkıntılarımızla ilgili birlikte çözüm yolu ararız.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Dönem temsilcimiz öğrenci işlerinden gelen duyuruları dönemine aktarır, herhangi bir sorun yaşandığında dönemini temsil eder ve bunu gerekli makamlara bildirir. Fakülte temsilcimiz tıp öğrencilerinin beklenti ve isteklerini yönetim organlarına iletir. Tıp Eğitimi Öğrenci Komisyonumuz tıp öğrencilerinin aldıkları eğitimi planlama, yönetim ve değerlendirme süreçlerine etkin olarak katılımını sağlamaktadır. Öğrenciler aktif olarak bu süreçte rol oynar.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Fakültemiz köklü geçmişini de arkasına alarak sistemli bir şekilde işleyen ve güncel bilgilerin kullanıldığı çağdaş tıp eğitimini öğrencilerine sunmaktadır. Hocalarımız alanında yetkin kişilerdir. Derslerde slaytlar ve görsel materyallerden yararlanırlar. Sene başında yıllık ders programımız yayınlanır ve sınav tarihlerimiz bellidir, öğrenci olarak kişisel planlarımızı da ona göre ayarlarız. Dönem 1 ve 2 yapmış olduğumuz zorunlu gözlem eğitimi mesleki gelişimimize katkıda bulunur. Eskişehir’in insanları avrupai, samimi ve yardımseverdir. Suçluluk oranının en az olduğu şehirdir. Şehirde festivaller, konserler, tiyatrolar ve bir sürü faaliyet aktif olarak gerçekleşmektedir, yeni gösterime giren filmlerin ilk yayınlandığı şehirlerdendir.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Dezavantajı Eskişehir’in kışlarının sert geçmesi.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Mevcut. Dersin slaytları ve ses kayıtları keyps sistemine yüklendi.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Evet gerçekleşti. Kamera mikrofon istenmedi. Herkes aynı anda bi sistem üzerinden soruları yanıtladı.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
Zoom uygulaması üzerinden canlı derslerimiz gerçekleştirilmekte. Aynı zamanda slaytlarımız da keyps sistemine yüklenmekte ve isteyen kişilere slaytları gönderilmektedir. Pratik derslerimiz de online olmaktadır. Bu dersler için önceden hocalarımız tarafından hazırlanan videolar keyps sistemi aracılığıyla bizlere ulaştırılmaktadır.
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Sınavlarımız yüzyüze eğitimde olduğu gibi bir hafta içerisinde önce tek tek pratik derslerin daha sonra ise toplu bir şekilde teorik derslerin sınavları yapılmaktadır. Sınavlarımızda herhangi bir kamera ya da mikrofon uygulaması yok ancak sorunlarımızda geri dönüş imkanı yok ve soru başına dersin hocasının belirlediği süre uygulanmaktadır. Önceki dönemlerden farklı olarak bu sene yüzyüze iken 75 olan finalsiz geçme notumuz online dönem dolayısıyla 80'e yükseltilmiştir.