Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Niğde
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
http://nigde.ktb.gov.tr/Eklenti/48875,genelpdf.pdf?0

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Niğde-Bor yolu üzerinde bulunan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, ulaşım sorunu olmayan yükseköğretim kurumlarından birisidir. Yurt-kur binasının yerleşke içinde bulunması nedeniyle bu yurtta barınabilen öğrenciler toplu taşıma araçlarına gerek duymadan fakültelerine gidip gelmekte, kent merkezinde barınmayı tercih eden öğrenciler ise her zaman rahatlıkla ulaşım olanağı bulabilmektedir. Niğde’ye 6 km uzaklıkta bulunan üniversite ile kent merkezi arasındaki ulaşım düzenli çalışan toplu taşıma araçları sayesinde kolaylıkla sağlanmaktadır. Üniversitenin merkez yerleşke dışında bulunan birimlerde de ulaşım sorunu bulunmamaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
KYK Yurt Olanakları
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencilerinin barınma hizmetlerinin büyük bir bölümü Kredi Yurtlar Kurumu’na ait öğrenci yurtları kanalıyla yürütülmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu’nun, Kumluca mevkiinde Niğde Yurt Müdürlüğü (1498 kız-648 erkek), Merkez Yerleşke sınırları dâhilinde Milli Piyango Yurt Müdürlüğü (1132 kız), Sultan I.Kılıçarslan Yurdu (2000 kız), II. Kılıçarslan Yurdu ( 2000 kız) ve Bor İlçesi’nde Bor Yurt Müdürlüğü (372 kız-192 erkek) olmak üzere 5 adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. Merkez Yerleşke’de bulunan Milli Piyango Yurt Müdürlüğü’ne Üniversitemiz tarafından tahsis edilen arazide 400 kişilik yeni bir erkek yurdu 09.11.2017 tarihinde öğrenci almaya başlamıştır. Yurt Ücretleri: 250- 800 TL arasında değişmektedir.
Özel Yurt Olanakları
Niğde ve Bor da 500 kız, 530 erkek öğrencinin barınabileceği 6 adet özel öğrenci yurdu mevcuttur. Bunun yanı sıra Merkez Yerleşke içerisinde bulunan 200 kişilik Ayhan Şahenk Yurdu özellikle Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi öğrencileri için Doğuş Turizm Sağlık Yatırımları ve İşletmeciliği San ve Tic. Anonim Şirketi ( Doğuş Grubu) tarafından yaptırılmış ve üniversitemize hibe edilmiştir. Yurt Ücretleri: 250- 800 TL arasında değişmektedir.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
İlde ev kiralarının ekonomik olması dolayısıyla öğrencilerin önemli bir kısmı da ev kiralamak suretiyle barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ev Kiraları: 450- 1000 TL arasında değişmektedir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Ömer Halisdemir Üniversitesi, Türkiye'nin Niğde ilinde bulunan bir devlet üniversitesi. 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunun ek 22. maddesine göre 11 Temmuz 1992 tarihinde Niğde Üniversitesi adıyla kuruldu. Ağustos 2016'da üniversiteye Ömer Halisdemir'in adı verildi.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemizde ekonomik yönden desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerimize yerel, ulusal ve sivil toplum örgütleri tarafından çeşitli burslar sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz dilerse üniversite bünyesinde ve çeşitli iş alanlarında part-time/kısmi zamanlı çalışma olanakları da bulabilmektedir.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi boş zamanlarında çalışmak isteyen öğrencileri de kısmi zamanlı (haftada en fazla 15 saat) çalışma imkânı da sunarak hem zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte bir gelir elde etme imkânı vermekte, hem de çalışma deneyimi kazandırarak onları hayata hazırlamaktadır. Her yıl çok sayıda öğrenci Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde kısmi zamanlı çalışmak üzere Kısmi Zamanlı Çalışma Bursu karşılığı görevlendirilmektedir.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Öğrencilerin öğretim programları dışında farklı alanlarda gelişimlerine katkı sağlayacak çeşitli kurs ve sertifika programları
Bünyesinde; 750 kişilik çok amaçlı ana salon, 2 adet 186 kişilik konferans salonu, 2 adet 137’şer kişilik bölme panelli seminer salonu (gerektiğinde 60 ve 77 kişilik olarak bölünebilme özellikli), 2 adet birleştirilebilir 80’er kişilik ilave seminer salonu ile etkinlik salonlarının dışında müzik ve folklor çalışma odaları, sanatçı hazırlık odaları, VIP salonu ve her türlü sergi kullanımına uygun fuaye alanı bulunan Kongre ve Kültür Merkezi
Merkez Kampüs içerisinde 10.500(m2) kapalı alana sahip Spor Kompleksi ile; yarı olimpik yüzme havuzu, 500 seyirci tribünlü çok amaçlı spor salonu, kondisyon merkezi, step ve aerobik salonu, fitness salonu, masa tenisi ve Squash gibi bir çok spor faaliyeti yapma imkânı
Öğrencilerin boş zamanlarında yararlanabilecekleri spor tesisleri
Öğrencilerin ilgilendikleri alanlarda spor etkinliklerine katılabilme olanağı
Üniversite bünyesindeki bisikletlerden ücretsiz olarak faydalanabilme imkânı
750 kişiye hizmet verebilecek oturma kapasitesi ve çok sayıda veri tabanıyla üniversite içi ve dışı dijital bilgi aktarma işlevine sahip Merkez Kütüphane
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Kampüste bir tane kütüphane bulunmaktadır. Hafta İçi: 08:00 - 22:30 Hafta Sonu: 10:00 - 22:00 saatleri arasında açıktır. Kütüphane içerisinde bir tane Tıp Salonu bulunmaktadır. Burada intörnler öğrenciler beraber çalışmaktadır. Kütüphanenin bir tane kantini bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
http://www.ohu.edu.tr/ogrencikulupleri/sayfa/ogrenci-kulupleri-topluluklari (Buradan kulüplere ulaşabilirsiniz.) Tıp fakültesinde özel olarak Niğde Ömer Halisdemir Tıp Öğrencileri Birliği Yeryüzü Doktorları adı altında 2 topluluk vardır. Niğde Ömer Halisdemir TÖB olarak yaptığımız etkinliklerden bahsetmek gerekirse: Nasıl Ders Çalışılır? Etkinliği fakülteye başlayan 1.sınıf öğrencilerinin fakülteye ve derslere adaptasyonunu kolaylaştırmak adına hangi derse nasıl çalışmamız gerektiğini ve üst dönemlerin tecrübelerini anlattığı bir etkinliktir. Sunum Günleri: Kendimizi daha iyi ifade etmemizi kolaylaştırmak ve topluluk önünde konuşma becerisini geliştirmek için gerçekleştirdiğimiz bir etkinliktir.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Kampüste okul yemekhanesi vardır. Öğlen ve akşam 2.25’e yemek yiyebilme imkanı var. Bunun dışında kampüs kafe ve çınar kafe adında mekanlar bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Tıp Fakültesi Merkez Kampüs’te bulunmaktadır. Hastane ise kampüs dışında (yeni fakültemizin inşaatı devam etmektedir.) bulunmaktadır. Hastahane’ye kampüsten ve merkezden 1 otobüs ile ulaşımı sağlanmaktadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında Fakültemize öğrenci alımına başlamıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Yeni bir fakülte olduğundan henüz bir gelenek yok. Fakültenin bulunduğu kampüste spor salonu, stadyum bulunmakta. Aynı zamanda fakültenin voleybol takımı vardır, basketbol takımı kurma çalışmaları devam etmektedir. Müzik grubu da bulunmakta.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus, Farabi, Mevlana değişim programları vardır. http://www.ohu.edu.tr/uluslararasi
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültemiz %100 Türkçe eğitim vermektedir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Fakültemizde isteğe bağlı veya zorunlu hazırlık bulunmamaktadır.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Fakültede teorik derslerde en az %70 devam zorunluluğu, pratik derslerde %80 devam zorunluluğu bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Henüz akredite edilmemiştir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Üniversitemiz şu an akredite edilmemiştir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Yoktur.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Ayrıdır. Kampüs içerisinden geçen otobüslerle hastaneye ulaşım sağlanır. Şehir merkezinden de hastaneye giden otobüsler vardır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Tıp Eğitimi Anabilim dalı yoktur. Bunun dışındaki Biyokimya Anabilim dalı gibi diğer dallar ve hocalara ait odaların çoğu fakültede bulunmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
2017-2018 dönemi(dönem 2):62 kişi
2018-2019 dönemi(dönem 1):66 kişi
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Fakültemiz 2017-2018 döneminde eğitim öğretime başlamış olup, 2019-2020 yılı itibariyle Dönem 1-2-3 bulunmaktadır. Dönem 4-5-6 yoktur.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
2 Profesör, 3 Doçent, 38 Öğretim Üyesi bulunmaktadır. Öğretim Üyesi Başına 3 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
-
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
-
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
-
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Biyokimya, Biyoistatistik, Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji derslerinin pratik dersleri bulunmaktadır.
*Biyoistatistiğin pratik dersi bilgisayarların bulunduğu bir sınıfta,
*Tıbbi Biyoloji dersi mikroskopların bulunduğu bir laboratuvarda,
*Tıbbi Biyokimya dersi çeşitli malzemelerin bulunduğu bir laboratuvarda,
*Anatomi kadavra ve maketlerin bulunduğu Anatomi Laboratuvarında,
*Histoloji ve Embriyoloji dersi için ışık mikroskobu ve çeşitli makinelerin olduğu bir laboratuvar + preparatları gözlemek için kullanılan Tıbbi Biyoloji Laboratuvarında,
*Fizyoloji bazen sınıfta bazen Tıbbi Biyoloji Laboratuvarında,
*Tıbbi Mikrobiyoloji ise Biyokimya Laboratuvarı’nda işlenir.
Çoğu pratik dersinde hocalar deneyi anlattıktan sonra gruplar halinde hocaların gözetimi altında o deneyler gerçekleştirilir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Fakültemizde 1 adet kadavra bulunmaktadır. Yeteri kadar maket bulunmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Her öğrenciye 1 mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Tıp fakültemizde dönem başında her öğrenci için bir danışman hoca belirlenir. Danışman hocalardan psikolojik konular veya kariyer hakkında destek alınabilir. Hocaların kendi yürüttüğü çalışmalar, projeler vardır. İstekli olunması halinde hocalarla görüşülüp bu projelere katılma imkanı bulunmaktadır. Çeşitli zamanlarda konferans salonunda hocalar söyleşi yapmaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Dönem 1’in son komitesi tıbbi beceri komitesi idi (kan alma, enjeksiyon, steril eldiven giyme, sutür atma vb.)
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Simüle hasta laboratuvarı bulunmaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
1.2. 3. Dönemlerde çoktan seçmeli teorik sınav ve pratik sınavlar olmaktadır. Teorik sınavdan 85, pratik sınavdan 15 puan gelmektedir. Soru dağılımı derslerin komite içerisindeki oranlarına göre belirlenmektedir. Yıl ortalamasını komite ortalamaları %50 final notu %50 etkilemektedir.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Geçme notu 60’tır. Finalde 50 barajı bulunmaktadır. Finalsiz geçiş vardır her komite sonucunun 60’ın üzerinde olması gerekmekte, ortalamanın ise 80’in üzerinde olması gerekmektedir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi sınavı maketler üzerinden işaretlenen yerleri yazmakla gerçekleştirilir. Her soru için 1 dakika süre vardır. Süre dolunca hocalar tarafından zil çalınır ve diğer maketin başına geçilir. Tıbbi Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji sınavları laboratuvarda mikroskop kullanılarak gerçekleştirilir. Preparatlara bakıp ne olduğunu,istenen bilgileri yazma gibi. Zil sistemi vardır. Her soru başına belirli bir dakika verilir,zil çalınca diğer soruya geçilir. Biyoistatistik sınavı bilgisayarda spss programı üzerinden yapılır. Tıbbi Biyokimya ve Tıbbi Mikrobiyoloji sınavı laboratuvar da deneyler veya preparatlar üzerinden yine zil sistemiyle teorik sınav yapılarak gerçekleştirilir.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Var. Komite notları 60’ın üzerinde olması ve yıl sonu komite ortalamasının 80’i geçmesi zorunludur.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Fakültemizde her komite için doldurduğumuz bir geri bildirim anketi vardır.Bunun dışında dönem temsilcilerimiz ve dekan arasında sıkı bir iletişim vardır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Bir komisyon yok fakat dönem temsilcileriyle fakülte arasındaki iletişim gayet iyi.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Eğer bu civarlarda bir sıralama yaptıysanız diğer fakültelere nazaran daha tercih edilebilir olduğumuzu söyleyebilirim. Sınıfta az kişinin olması laboratuvarda daha avantaj oluyor. AVM yok fakat büyük şehirlere yakın mesafede olması bir fırsat. Şehir giderek daha öğrenci odaklı olduğundan kafeler vs. her gün artıyor.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Akademik açıdan profesör sayısı az ve yeni açılmış bir fakülte. Eksikler tamamlanmaya çalışıyor tabii ki. Çıkmış sorular az. Üniversite hastanesi yok. Sosyal açıdan şehrin dezavantajı olabilir.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet.Keyps sistemi üzerinden hocalarımız sunumlar üzerine ses kaydı ekliyor. Bu şekilde ders programına göre online eğitim gerçekleştiriliyor. Pratik lablar için videolar konuluyor.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Komitelerimiz yine KEYPS üzerinden 100soru 120dakika olmak üzere yapılıyor. Kamera vs açılmıyor. Her öğrenciye gelen ders sıraları, soru sıraları, cevaplar farklı oluyor. Sistemden koparsanız yeniden girme imkanı buluyorsunuz fakat süre sınavın normal zamanına göre devam ediyor.