Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Kahramanmaraş
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
1 tane alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bunların içinde sinema salonları bulunmaktadır. Ayrıca sinema salonlarının bulunduğu başka yapılar da mevcuttur. Şehir merkezinde ve kampüste öğrencilerin kullanabileceği kütüphaneler bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonunda devlet tiyatroları uygun fiyatlarla sahnelenmektedir. Yine buna benzer konferans salonu ve kafelerde zaman zaman konserler olmaktadır.
Tarihi Maraş Kalesi, Tarihi Ulu Cami, Tarihi Maraş Kapalı Çarşısı, Eshab-ı Kehf Mağarası, Kahramanmaraş Müzesi ve benzeri mekanlarla Kahramanmaraş’ın turistik ve kültürel esintilerini görebilirsiniz. Bahar aylarında piknik ve dinlenme amacıyla doğayla baş başa kalacağınız Başkonuş Yaylası, Yeşilgöz, Yavşan Yaylası gibi mesire alanları bulunmaktadır. Kendine has yemek kültürü ile tarhana ve dövme dondurması meşhurdur.
Üniversite çevresinde bir çok öğrenciler için mekanlar açılmıştır. Burada dilediğimiz gibi vakit geçirebilmekteyiz.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Belediye otobüsleri ile şehir içinde hemen hemen her konuma ulaşım sağlanmaktadır. İndirimli öğrenci kartları çıkartarak otobüslerden faydalanabilirsiniz. Belediye otobüsleri haricinde toplu taşıma araçları (dolmuş, servis) kullanımı bulunmamaktadır. Taksi ile ulaşım mevcuttur.
Tren garı, havaalanı,otobüs terminali ile şehirlerarası ulaşım sağlayabilirsiniz.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Karacasu Kampüsüne yakın 1 tane erkek KYK yurdu bulunmaktadır. İkisi Avşar Kampüsüne yakın olmak üzere şehir merkezinde toplamda 3 tane yarı özel kız KYK yurdu bulunmaktadır.
Oda kapasiteleri 2-6 kişi arasında değişmektedir.
ERDEM BAYAZIT ÖĞRENCİ YURDU(KIZ)
KAHRAMANMARAŞ YURDU(ERKEK)
KAHRAMANMARAŞ AVŞAR ÖĞRENCİ YURDU(KIZ)
SÜTÇÜ İMAM ÖĞRENCİ YURDU(KIZ)
Üniversite çevresinde veya şehir merkezine yakın olmak üzere özel yurtlar mevcuttur. Bunlardan 10 civarı kız, 6 civarı erkek yurdudur.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Evlerin kira fiyatları ortalama olarak aşağıdaki gibidir. Eşyalı ya da apart daire olmasına göre fiyatta değişiklikler olabilir.
1+1: 2000-2500
2+1: 2500-3000
3+1: 3000+
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Üniversitemiz, 11.7.1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 3837 sayılı yasa ile 1992-1993 eğitim yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Üniversitemiz şehir merkezinde Avşar, Bahçelievler ve Karacasu olmak üzere 3 yerleşkeye sahiptir. 2022 yılı itibariyle; 11 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu, 1 uygulama ve araştırma hastanesi, 22 uygulama ve araştırma merkezi ve Rektörlüğümüze bağlı 5 Bölümden oluşmaktadır.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana her geçen gün kendini yenileyerek ve geliştirerek çağdaş bir görünüm kazanmış, sosyal, bilimsel ve kültürel etkinlikleriyle yüksek eğitim standartlarını yakalamayı ve korumayı ilke edinmiştir.Üniversitemiz; günümüz teknolojisi ile donatılmış derslik ve modern laboratuvarları, kablosuz internet ağı, açık ve kapalı spor tesisleri, kafeterya ve alışveriş merkezleri, 70 öğrenci topluluğuyla yılda 400’ü aşan akademik, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri, sosyal yaşam alanları ve ulaşım kolaylığı ile güvenli, gelişmiş ve kaliteli eğitim hayatının kapılarını açmaktadır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Şehrimizde öğrenciler iş adamlarından, vakıflardan vb. kendi uğraşları sonucu burs alabilirler. Kahramanmaraş iline özel burs imkanı oldukça sınırlıdır. Üniversitemizde yemek bursu imkanı bulunmaktadır.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Mayıs ayı içerisinde gelenekselleşen bahar şenlikleri ve nevruz kutlamaları yapılmaktadır. Bunlar dışında alanlarında uzman bilim adamları tarafından verilen konferanslar, yazar ve sanatçılarla söyleşiler ve konserler gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca Atatürk Kültür ve Spor merkezi; egzersiz salonu, balo salonu, konferans salonu ve idari odalardan oluşmaktadır. Merkezi spor kompleksi 1 amfi-tiyatro, 2 küçük futbol sahası, 2 tenis kortu ve 2 voleybol sahası ile hizmet vermektedir. Merkezde ayrıca 1500 kişilik bir spor salonu ile 5000 kişilik bir stadyum da bulunmaktadır. Öğrenciler belirli bir ücret karşılığında spor salonlarından yararlanabilmektedir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemiz Avşar Kampüsünde 2 tane kütüphanemiz bulunmaktadır. 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ayrıca üniversite hastanesinde 7/24 açık çalışma salonu mevcuttur. Hastane binası içinde olduğu için kantin hizmeti hastane aracılığıyla sağlanmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Kahramanmaraş Sütçü İmam Tıp Öğrencileri Birliği, KSÜ Beyaz Önlüklüler Topluluğu Ayrıca Tıp Fakültesi dışındaki topluluklara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://otyb.ksu.edu.tr/Default.aspx?SId=19018 TurkMSIC Topluluğu olarak yaptığımız etkinliklerden birkaçı aşağıda sıralanmıştır. Kontrolümdesin Şekerim Etkinliği: Halk Sağlığı Çalışma Kolu öncülüğünde diyabete farkındalık oluşturup, kan şekeri ölçümü yaptık. Sağlıkta Şiddet KÇG Bilgilendirme Etkinliği: Tıp Eğitimi Çalışma Kolu olarak derin bir üzüntüyle takip ettiğimiz sağlıkta şiddet olaylarına dur diyebilmek adına Sağlıkta Şiddet KÇG takımının hazırlamış olduğu kaynaklar öncülüğünde hastalarla iletişim gerçekleştirip farkındalık oluşturduk. 1 Aralık Dünya AIDS Günü Farkındalık Etkinliği: Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Çalışma Kolu olarak okulumuz yemekhanesinde farkındalık etkinliğimiz ile akranlarımızı, hocalarımızı bilgilendirdik. Vaka Sunumu Etkinliği: Araştırma Değişimi Çalışma Kolu olarak çok değerli 4 hocamızın katılımıyla vaka sunumu etkinliğimizi gerçekleştirdik. Hocalarımız ilginç vakalarla ilgili, eğitici ve eğlenceli sunumlar yaptılar. Çocuk Hakları Günü Etkinliği: İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu olarak hastane binamızdaki çocukları hakları konusunda hem bilgilendirdik hem de çocuklarla eğlenceli vakit gerçekleştirdik. Değişim Bilgilendirme Etkinliği : Staj Değişimi ve Araştırma Değişimi Çalışma Kolları olarak öğrencileri yurt dışına gitme olanakları hakkında bilgilendirdik. Öğrencilerle birebir ilgilendik ve sorularını cevapladık.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Preklinik öğrencileri için üniversite yemekhanesinde öğle yemeği verilmektedir. Yemek fiyatları öğrenci için 4TL olarak belirlenmiştir. Yemekhane merkezi konumda bulunup tüm bölümlerle ortaktır. Klinik dönem öğrencileri için hastanede ücretsiz olarak öğle yemeği verilmektedir. Kampüs içerisinde ve hastane yerleşimine yakın olarak bulunan mekanlar çeşitli yemek alternatifleri sunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakültemizde preklinik dönem için teorik ve pratik dersler iki ayrı binada yapılmaktadır. Teorik ders binası kampüs içerisindedir. Pratik ders binası şehir merkezindedir. Üniversite şehir merkezine 15-20 km uzaklıktadır.

Üniversitemiz merkezî olarak 3 yerleşkeye sahiptir. Avşar Yerleşkesi içerisinde Rektörlük ve bağlı bölümler ve birimler; Eğitim, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, Mühendislik ve Mimarlık, Orman, Tıp, Diş Hekimliği ve Ziraat Fakülteleri; Yabancı Diller Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır.
Bahçelievler Yerleşkemizde; Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Tıp Fakültesi eğitim binaları ile kapalı spor salonu bulunmaktadır.
Karacasu Yerleşkemizde Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve doğayla iç içe nezih bir alanda kurulu, 24 kişilik konaklama kapasitesiyle hizmet veren Uygulama Otelimiz ile spor tesisleri ve kapalı spor salonu bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bakanlar Kurulunca 09.05.1996 tarihinde kurulmuş, 26.05.1997 tarihinde Sağlık Müdürlüğünden alınan binada faaliyetlerine başlamıştır. Fakültemiz kuruluşundan itibaren anabilim dalları, bölümler oluşturulmaya başlanmış, gerekli atamalar yapılmıştır. Şu an 3 bölümde toplam 38 anabilim dalı 17 bilim dalı olarak hizmet verilmektedir.
1998-1999 eğitim-öğretim yılında Fakültede öğrenci alınmaya başlanmış olup, yapılan anlaşma ile ilk 3 yıllık dönem dersleri Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde verilmeye başlanmıştır. 2000-2001 eğitim yılında 4. Sınıf öğrencileri Fakültemizde staja başlamıştır. 2010-2011 Eğitim Öğretim yılı itibariyle 1. Sınıf öğrencileri Bahçelievler Yerleşkesindeki binada eğitime başlamıştır. İlk 3 yıl için pratik dersler Bahçelievler Yerleşkesindeki binada devam etmekte olup teorik dersler Avşar Kampüsünde yapılmaktadır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Herhangi bir fakülte geleneğimiz bulunmamaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
Erasmus programıyla Polonya’ya yurt dışı öğrenci değişiminde bulunabilirsiniz. Ayrıca Farabi değişim programları ile yurt içi ve Türk Tıp Öğrenci Birliği (TurkMSIC) ile de yurt içi veya yurt dışı değişimi seçenekler arasındadır.
http://internationalstudents.ksu.edu.tr/
Fakültenin eğitim dili nedir?
Eğitim dili %100 Türkçe’dir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
İsteğe bağlı hazırlık eğitimi vardır ancak tavsiye edilmemektedir çünkü İngilizce eğitimi dönem 1, 2 ve 3’te zorunludur. Dönem 1 ve dönem 2 İngilizce eğitiminden muaf olmak için dönem başında muafiyet sınavı uygulanmaktadır. Dönem 3’te zorunlu mesleki İngilizce eğitimi verilmektedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Temel tıp bilimleri devresinde (Dönem1-2-3) bir ders kurulundaki teorik ve pratik derslere devam zorunludur. Teorik dersler için devamsızlık oranı %30 pratik dersler için devamsızlık oranı %20’dir.
Dönem IV ve V’te her bir staj için devam zorunluluğu staj süresinin%80’idir. Her bir stajda %20'den fazla devamsızlığı olan öğrenci staj sonu sınavına alınmaz ve stajı tekrarlar.
Devamsızlık bilgisi öğrenci otomasyon sisteminden öğrenilir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
Akreditasyon belgesine henüz sahip değildir. Fakülte dekanlığımız bu hususta akreditasyon çalışmalarına başlamış bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Akreditasyon süreciyle ilgili dekanlığımızın çalışmaları devam etmektedir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Tıp eğitimi anabilim dalı bulunmaktadır. Tıp Eğitimi Anabilim Dalı, mezuniyet öncesi tıp eğitimi kurulu ve mezuniyet sonrası tıp eğitimi kurulları ile koordineli olarak, üniversitemizde verilmekte olan gerek lisans gerekse de tıpta uzmanlık düzeyinde tıp eğitimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Fakültemizin teorik eğitimi (dönem 1, dönem 2 ve dönem3 ) hastaneyle aynı kampüs içerisindedir. Fakültemiz hastaneye yürüyüş mesafesindedir. Pratik ders eğitimi Bahçelievler kampüsünde gerçekleşmektedir. Bahçelievler Kampüsü hastaneye otobüs ile 30 dakika uzaklıktadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Cerrahi ve Dahili birimler hastane binasında yer almaktadır. Temel bilimler ise Bahçelievler Yerleşkesindeki fakülte binasında yer almaktadır.
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Dönem 1 2 3 öğrencileri için teorik dersler kampüs içerisindeki amfilerde yapılmaktadır. Pratik dersler ise kampüse 30 dk mesafedeki Bahçelievler Yerleşkesindedir. Dönem 4-5-6 öğrencileri ise hastane binasındaki dersliklerde eğitim görmektedirler.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Tüm bölümler tek bir bina içerisindedir.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Bulunmuyor.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 189
Dönem 2: 184
Dönem 3: 182
Dönem 4: 126
Dönem 5: 100
Dönem 6: 89
Toplam: 677
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 4: 27 Dönem 5: 12 Dönem 6: 12
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Profesör:33
Doçent:25
Doktor öğretim üyesi:87
Toplam:145
Öğretim üyesi başına 4,6 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Fakültemizde entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. Bu yüzden eğitim-öğretimde teorik ve uygulamalı dersler birlikte yürütülür. Dönem I, II ve III’te ders kurullarına, dönem IV, V ve VI’da staj esasına göre yapılır. Ortak zorunlu dersler, beceri laboratuvarı, kurslar, saha eğitim çalışmaları ve seçmeli dersler dışında Dönem I, II ve III 'ün her biri bir ders olarak kabul edilir; Dönem IV, V ve VI 'da ise stajların her biri bir ders olarak kabul edilir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
Dönem 1 Dersleri: Biyostatistik, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Biyofizik, Davranış Bilimleri, Tıp Etiği ve Tarihi, Tıbbi Terminoloji, Acil Tıp, Fizyoloji, Temel Tıbbi Beceriler, Tıbbi Mikrobiyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Halk Sağlığı, Anatomi
Dönem 2 Dersleri: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Biyofizik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Temel Tıbbi Beceleriler, Aile Hekimliği
Dönem 3 Dersleri: Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi, Tıbbi Genetik, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Acil Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kulak Burun Boğaz, Radyoloji, Göğüs Cerrahisi, Üroloji, Adli Tıp, Nöroloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Psikiyatri, Göz Hastalıkları, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Tıbbi Biyokimya, Beyin ve Sinir Cerrahi, Temel Tıbbi Beceriler, Radyasyon Onkolojisi, Nükleer Tıp
Dönem 4 Dersleri: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları
Dönem 5 Dersleri: Nöroloji, Beyin Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Üroloji, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Cerrahi, Adli Tıp, Acil Tıp, Kalp ve Damar Cerrahi, Klinik Farmakoloji
Preklinik dönemde ; Anatomi, Histoloji, Fizyoloji, Patoloji, Mikrobiyoloji, Biyofizik, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Temel Tıbbi Beceriler, Acil Tıp, Aile Hekimliği, Entegre Oturum Çalışmaları derslerinde pratik dersler mevcuttur. Pratik dersler için laboratuvarlar kullanılmaktadır.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Öğrencinin isteğine göre seçilen seçmeli dersler dönem 1, 2 ve 3’te mevcuttur. Ayrıca dönem 1’de zorunlu olarak Türk Dili ve İnkılap Tarihi dersleri verilmektedir. Dönem1, dönem 2 ve dönem 3’te zorunlu İngilizce eğitimi verilmektedir. (Dönem başındaki muafiyet sınavındaki başarınıza göre dönem 1 ve dönem 2 İngilizce eğitiminden muaf olabilirsiniz.) Fakültemize özgü uzem ile verilen ders yoktur.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
2022-2023 dönemi akademik takvimimiz belli değildir. Ancak 2021-2022 dönemi akademik takvimine web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Anatomi: Her teorik dersinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. Öğretim görevlisi maket veya kadavra üzerinden ilgili konuyu pratik dersinde anlatır. Öğrencileri dilediği takdirde laboratuvara gelip bireysel olarak tekrar yapabilirler. Diseksiyon eğitimi verilmiyor.Fakat bu yıl gerekli çalışmalara başlanmış olup diseksiyon eğitimi de verilmesi planlanmaktadır.
Histoloji: Bazı teorik derslerinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. Öğretim görevlisi preparatları anlatır. Öğrenciler önlerindeki bilgisayar aracılığıyla takip eder. Öğrenciler pratik derslerde gruplara ayrıldığı için her bilgisayar başına ortalama 3-4 öğrenci düşmektedir.
Fizyoloji: Bazı teorik derslerinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. İlgili malzemeler öğretim görevlisi tarafından öğrencilere temin edilir. (EKG, solunum testi, kan deneyleri)
Patoloji: Bazı teorik derslerinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. Öğretim görevlileri mikroskop ayarlamasını öğrenciler tarafından yapılmasını ister. Preparatla ilgili sorular bireysel mikroskoplar üzerinden sorulur. Pandemi döneminde hocamız video ile örnek mikroskobik görüntü üzerinden derslerini işledi
Mikrobiyoloji: Pratik ders sayısı azdır. Gerekli malzemeler öğretim görevlisi tarafından öğrencilere temin edilir.

Biyokimya: Pratik ders sayısı azdır. Gerekli malzemeler öğretim görevlisi tarafından öğrencilere temin edilir.

Biyoistatistik: Genellikle teorik dersleri gibi sınıfta işlenmektedir. Bazen sayısal veriler üzerinden istenen işlemler yapılır.
Biyofizik: Genellikle teorik dersleri gibi sınıfta işlenmektedir. Bazen sayısal veriler üzerinden istenen işlemler yapılır.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Dönem 1-2-3 dersleri için genel itibariyle teorik ders ağırlığının %20’ si pratik dersler için ayrılmaktadır. Kurul içerisinde görülen pratik derslerin o kurul sonrasında sınavı yapılmaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi Anabilim Dalında öğrencilerin pratik çalışma yapmalarına imkan sağlayan bir adet 2 bölmeli laboratuvar mevcuttur. Bu laboratuvarda öğrencilere ders anlatmaya yönelik bilgisayar destekli projeksiyon cihazı ve büyük ekran 3 adet LCD TV ve pratik yapmalarını sağlamak için bir adet maket odası ile Anabilim Dalı katında yer alan kadavra havuzu bulunmaktadır. Fakültemizde kullanımda 3 adet kadavra bulunmaktadır. Kadavra, öğretim görevlisi tarafından öğrencilere anlatılır. Öğrencilerin şahsi kullanımına açık değildir. Maket sayısı pratik derslerindeki gruplara yetecek kadardır. (25-30 kişilik gruplar).Pratik derslerde öğrenciler gruplara ayrıldığı için laboratuvarın büyüklüğü yeterli olmaktadır. Bunun dışında öğrenciler diledikleri zaman laboratuvarda serbest olarak çalışabilirler.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Mikroskop kullanılan pratik dersleri için gruplandırmalar yapılır. Mikroskop başına 3-4 öğrenci düşer.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakülte topluluklarımızdan Kahramanmaraş Sütçü İmam TÖB (Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC)) ve SİYAMDER topluluğu aracılığıyla hoca söyleşileri yapılmaktadır. Önceki yıllar da öğretim görevlilerinin desteğiyle hipotez yarışmaları yapılmaktaydı. Hipotez yarışmaları şu an aktif durumda bulunmamaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Temel tıbbi beceriler dersi bazı kurullarda bulunmaktadır. Mesleki beceri dersleri hastane binasında verilmektedir. Bu derslerde enjeksiyon, kalp masajı, sütur atma (cerrahi dikiş) gibi eğitimlerin ilk olarak teorik kısımları öğretim görevlisi tarafından anlatılır. Daha sonra gruplara ayrılarak maketler üzerinden gereken eğitim sağlanmış olur. Öğrenilen bilgilerin teorik soru olarak kurullarda etkisi vardır.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Bulunmamaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
Dönem 1, 2 ve 3’lerde her kurulda çoktan seçmeli teorik sınav uygulanır. Bazı kurullarda ek olarak pratik sınav uygulaması vardır.
Dönem 4 ve 5’te her staj sonunda bir sözlü bir yazılı sınav uygulanır.
Preklinik dönem için pratik sınavlar ;
Dönem1: Anatomi,biyofizik,histoloji
Dönem2:Anatomi,fizyoloji,histoloji,patoloji
Dönem3:Patoloji,mikrobiyoloji derslerinden yapılmaktadır.
Fakültemizde soru sayısı 5 ve altında olan dersler dışında teorik ve pratik dersler için baraj sistemi uygulanmaktadır.(07.11.2018 itibariyle yabancı uyruklu öğrenciler de baraj uygulamasına tabidir.)Baraj sistemine göre teorik puan hesaplamasında her dersin soru sayısının % 50 ‘sinden daha fazla yanlış yapıldığı durumda %50 üstünde kalan yanlış sayısı doğru sayısından çıkarılır. Yani 20 sorusu olan bir ders için 12 yanlış yapıldığı takdirde doğru sayınız 6’ya düşer. Pratik sınavlar içinse soru sayısının %50’sini doğru yapmanız gerekir. Eğer yapamazsanız o dersin teorik sorularını çözemezsiniz. Kurul sonu notunuz da pratik ve teorik sınavdan aldığınız puanlar toplanarak hesaplanır.
Yıl sonunda final ve bütünleme sınavında pratik sınav yoktur.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Yıl sonu geçme notu 60’tır. İkinci yarıyılın sonunda yıl içindeki derslerin dağılımına göre iki adet final sınavı uygulanır. Yıl sonu notunun hesaplanması şu şekildedir:
(Girilen kurul sınavların ortalaması x %60) + (Final sınavlarının ortalaması x %40) sonucu 60’a eşit veya 60’tan büyük olmalıdır.
Eğer sonuç bu değerin altında olursa öğrenci iki adet bütünleme sınavına girer. Girdiği bütünleme sınavının sonuçlarına göre aşağıdaki hesaplama 60’a eşit veya 60’ın üzerinde olmalıdır.
(Girilen kurul sınavların ortalaması x %60) + (Bütünleme sınavlarının ortalaması x %40)
Dönem 4 ve dönem 5’ler için;
Staj sınavlarında Tıp eğitiminde geçerliliği kabul edilmiş tüm yöntemler (pratik ve teorik) kullanılabilir. Öğrencinin başarılı olması için geçme notu, sınavın iki aşamasından alınan notların katkısı ile hesaplanır, her iki sınavın katkı oranına Anabilim Dalı karar verir, ancak pratik sınav katkı oranı %40’dan fazla olamaz. Not takdirinde öğrencinin staj süresindeki çalışma ve başarısı da göz önüne alınır.
Tıp dışı zorunlu dersler ile seçmeli derslerin sınavlarının üçüncü sınıfın sonuna kadar başarılması zorunludur. Bu dersleri başaramayan öğrenciler dördüncü sınıfa başlayamaz. Tek seçmeli dersten başarısız olan öğrencilere Dönem IV’ün ders kayıtlarından 1 hafta önce son bir sınav hakkı verilir. Ortak zorunlu dersler ile seçmeli dersler, not ortalamasının hesaplanmasında dikkate alınmaz.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
ANATOMİ: Zilli sınav sistemine benzer şekilde yapılmaktadır. Örneğin 10 soruluk bir pratik sınav için 10 tane maket veya kadavra üzerinden sorular belirlenir. Her maket için 20 sn gibi bir süre verilmektedir.20 sn sonunda zil veya benzeri bir sistemle uyarılırsınız ve diğer soruya geçersiniz. Maketler masaya dizilir sırayla bütün masaları dolaşarak sınavınızı tamamlarsınız. HİSTOLOJİ: Projeksiyon üzerine preparatların yansıtılmasıyla yapılır. PATOLOJİ: Pandemi döneminde mikro veya makro görüntülerin renkli kağıda bastırılarak yazılı bir sınav halinde girmiştik. Seneye mikroskop başında olacağını düşünmekteyiz. FİZYOLOJİ: Genellikle pratik derslerde görülen konular teorik sınav şeklinde yazılı olarak yapılır. BİYOFİZİK: Genellikle pratik derslerde görülen konular teorik sınav şeklinde yazılı olarak yapılır. MİKROBİYOLOJİ: Genellikle projeksiyon üzerine preparatların yansıtılmasıyla yapılır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Dönem 1-2-3 için ders kurulu ortalaması 82 ve üzerinde olan öğrenciler finalsiz geçebilir.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Her öğrenciye özgü danışman öğretim görevlisi bulunmaktadır. Eğitim sürecindeki bir aksaklık sonucunda bu danışmanlarla iletişime geçebilirler.Öğrenci işleri, eğitim koordinatörleri ve dekanlıkla iletişim konusunda bir sorun yaşanmamaktadır.Ayrıca geri bildirim toplantıları ve anketleri de yapılmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Fakülte temsilcimiz veya dönem temsilcilikleri ile dekanlıkla rahatça iletişim kurup sorunlarımızı aktarabiliyoruz. Bunlar dışında geri bildirim formları dağıtılıyor ve geri bildirim toplantısı yapılıyor.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Kahramanmaraş, bulunduğu puan grubu dikkate alındığında Akdeniz’de olması sebebiyle en güzel konuma sahip şehirlerden birisidir. Büyükşehirlerin çoğuna yakın bir konumda bulunması nedeniyle ulaşım sıkıntısı yaşamazsınız. Doğal güzellikleri ile sakin, huzurlu ortamlarda bulunabilirsiniz. Dondurma, tarhana başta olmak üzere eşsiz lezzetler tadabilirsiniz. Ayrıca öğretim üyeleriyle çok rahat bir şekilde iletişim kurabilir ileriye yönelik kendinizi geliştirebilmek adına fırsatlar bulabilirsiniz.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Kahramanmaraş konum itibariyle periferde kalıyor. Bu durum bazı olumsuz koşulları beraberinde getiriyor. Bunun dışında fakülte binası yapım aşamasında olması nedeniyle pratik ve teorik dersler için iki ayrı bina kullanılıyor. Bu da bazı düzensizlikler yaratabiliyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemizde çevrimiçi eğitim sistemi KSÜ UZEM tarafından yürütülüyor.Covıd-19 pandemi sürecinde eksik kalan derslerimiz online ders anlatımı şeklinde gerçekleştirildi. Uzem sistemi üzerinden ders notlarının paylaşımı yapıldı.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Pandeminin ilk döneminde yani 2020-2021 döneminde sınavlarımız tamamen online olarak gerçekleştirildi. Ancak 2021-2022 döneminde bazı seçmeli dersler haricinde komite ve pratik sınavlarımız yüz yüze gerçekleştirildi.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
Fakültemiz pandemi döneminde pre-klinik için haftada 2 gün yüz yüze, 2 gün ise online sistem üzerinden derslerimizi işledik. Pratik derslerimiz ise gruplara bölünerek işlendi.
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Pandemi döneminde sınavlarımız yüz yüze gerçekleşti. Bu konuda herhangi bir kısıtlamaya gidilmedi.
Covid-19 pandemisinden sonra 21-22 öğretim yılı nasıl ilerledi? Önümüzdeki dönem için nasıl bir süreç ilerletileceği sizlerle paylaşıldı mı?
Pandemi döneminde ünversitemiz pre-klinik öğrencileri için hafta 2 gün yüz yüze 2 gün online olacak şekilde bir süreç izledi. Hafta 1 gün pratik günü için gruplara bölünerek her hafta farklı gruplar pratik derslere girdi. Seneye için net bir bilgi verilmese de eski sisteme yani tüm gün yüz yüze olacak şekilde olacağını düşünmekteyiz.