İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İstanbul giderek kültürel açıdan daha önemli bir merkez hâline gelmektedir.
Dünyaca ünlü pop starlar İstanbul stadyumlarını doldururken, opera, bale ve tiyatro gibi sanat dallarında eserler yıl boyu sahnelenir. Mevsimsel festival boyunca, dünyaca ünlü orkestralar, koral müzik grupları ve caz müziğinin efsane isimleri konser vermektedirler. 1982 yılından beri düzenlenmekte olan Uluslararası İstanbul Film Festivali, Avrupa'daki en önemli film festivallerinden birisidir. Güzel sanatlarla ilgili olarak 2 yılda İstanbul Bienali düzenlenmektedir.

2004 yılında açılan İstanbul Modern Sanat Müzesi sık sık Türk ve yabancı sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Pera Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi'de dünyanın ünlü sanatçılarının sergilerini barındıran kentin önemli müzelerindendir. Haliç'in kıyısında kurulan Rahmi M. Koç Müzesi'nde genellikle sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine ait 1800 ve 1900'lü yılların araba, lokomotif, tekne, denizaltı ve uçakları sergilenmektedir.

1881 yılında kurulan İstanbul Arkeoloji Müzesi kendi türünde dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Müzede Akdeniz Havzası, Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya'ya ait 1 milyon arkeolojik parça bulunmaktadır. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin bünyesine ayrıca Çinili Köşk Müzesi de bulunur. Müzede Selçuklu ve Osmanlı devirlerinden kalma İznik çinisi ve seramik örnekleri sergilenmektedir. Sultanahmet Meydanı'nda bulunan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi geç Roma İmparatorluğu dönemi ve erken Bizans İmparatorluğu dönemine ait Büyük Saray'ın taban mozaikleri ve duvar süslerini barındırır. Bu müzeye oldukça yakın olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde ise çeşitli İslam uygarlıklarına ait geniş bir koleksiyon bulunmaktadır. Türkiye'nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi'de eski Anadolu uygarlıklarından, Osmanlılara kadar uzanan geniş bir yelpazede birçok eser içerir.

Beşiktaş ilçesinde yer alan Yıldız Sarayı, İstanbul Antika Fuarı'na ev sahipliği yaparak Doğu ve Batı'dan birçok antika eseri bir araya getirmiştir. Şişli'nin Mecidiyeköy semtinde bulunan Çok katlı Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı şehrin en büyük antikacılar çarşısıdır. 1455 - 1461 yılları arasında II. Mehmet tarafından yaptırılan Eminönü'ndeki Kapalı Çarşı mücevher, halı, sanat eseri ve antika eşyalar satan sayısız dükkan vardır [ Beyazıt Meydanı'ndaki tarihi ve nadir kitapların satıldığı Sahaflar Çarşısı, dünyanın en eski kitap çarşılarından birisidir. Sürekli olarak geç Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden bu yana faaliyet göstermektedir.

Canlı gösteriler ve konserler için ev sahipliği yapan bir numaralı tarihi mekânlar Aya İrini, Rumeli Hisarı, Yedikule Hisarı, Topkapı Sarayı avlusu ve Gülhane Parkı'dır. Önemli bir kültür öğelerinden biride Türk Hamamı'dır. Osmanlı döneminde yapılan ve buna en iyi örnek olan Çemberlitaş Hamamı (1584), Fatih'in Çemberlitaş semtindedir.

Rekreasyon

Geleneksel plajlar su kirliliği nedeniyle yavaş yavaş kaybolmaktadır. Ancak son zamanlarda şehirde eski plajlar yeniden açılmaktadır. Kentin yüzme için en çok tercih edilen yerleri, Bakırköy, Küçükçekmece, Sarıyer ve Boğaz'dır. Şehir dışında kalan Adalar, Silivri ve Tuzla'nın yanı sıra Karadeniz'e kıyısı bulunan Kilyos ve Şile de yüzmek ve dinlenmek için tercih edilmektedir.

Prens Adaları, Marmara Denizi'ndeki bir grup adadan oluşmaktadır. Kartal ve Pendik ilçelerinin güneyinde kalan adalarda 19. ve 20. yüzyıl başlarından kalma birçok çam ve fıstık çamı vardır. Ayrıca bu dönemden kalma neoclassical and art nouveau tarzında Osmanlı yazlık konakları vardır. Adalarda başlıca balık ve deniz yemekleri yaygındır. İstanbul'a uzak mesafede bulunan Şile ilçesi yazlık ve dinlenme yeri olma özelliği ile bilinir. Şehir merkezine uzaklığı 50 kilometredir. Bozulmamış beyaz kum plajı bulunur.

Alışveriş

İstanbul'da çok sayıda tarihi çarşı vardır. Kapalı Çarşı (1461), Mahmutpaşa Çarşısı (1462) ve Mısır Çarşısı bunlardan en önemlileridir. İlk modern alışveriş merkezi ise Bakırköy ilçesinde bulunan Galleria'dır. 20. yy'ın son yıllarında daha ziyade "alışveriş merkezi" adı verilen modern çarşıların sayısı artmıştır. Bunların en önemlileri, Akmerkez 1993, Capitol Alışveriş Merkezi 1994, Profilo Alışveriş Merkezi 1998, Cevahir Alışveriş Merkezi 2002, Avrupa'nın ve Dünya'nın en iyi alışveriş merkezi ödülünü kazanan Metrocity (2003), Kanyon Alışveriş Merkezi (2006), İstinye Park (2008), Meydan Alış Veriş Merkezi (Ümraniye[247] - Merter- 2009).

Restoranlar

İstanbul, geleneksel Türk lokantaları ile birlikte, Avrupa ve Uzak Doğu'lu birçok restoran ve diğer mutfakları bünyesinde barındırmaktadır. Kentin en önemli meyhane ve barları şehrin en canlı yerlerinden biri olan Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi'nde toplanmıştır. 1876 yılında açılan Çiçek Pasajı, pek çok tarihi meyhane, bar ve restoranı içerisinde bulundurmaktadır. 1870 yılındaki büyük Beyoğlu yangını sonucu yanarak yıkılan Naum Tiyatrosu'nun yerine Hristaki Zografos Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Rum Cleanthy Zanno'nun mimarlığında yeni bir tip çarşı binası olarak Cité de Péra adıyla açılmıştır.

Diğer tarihi bar ve kahvehaneler Tünel Pasajı çevresindeki alanlarda ve Asmalımescit Sokağı yakınlarında ve yine Çiçek Pasajı'nın arka darafına düşen Nevizade Sokağı'nda yoğunlukla bulunur. İstiklal Caddesi çevresindeki bazı tarih mahalleler farklı şekillerde yeniden restore edilmiştir. Galatasaray Lisesi yakınlarındaki Cezayir Sokağı'nda resmi olmayan adıyla bilinen La Rue Française[de (Fransız Sokağı) frankofon barlar, kafeler ve canlı müzik dinletisi sunan restoranlar bulunmaktadır.

İstanbul da tarihi balık lokantalarıda oldukça ünlüdür. En popüler balık lokantaları genellikle Boğaz'da ve şehrin güneyindeki Marmara Denizi kıyılarındadır.[Ayrıca Marmara Denizi'ndeki en büyük Prens Adaları (Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada) ve İstanbul Boğazı'nın kuzey girişinde bulunanAnadolu Kavağı'da tarihi balık restoranlarıyla ünlüdür.

Gece hayatı

Şehirdeki pek çok gece kulübü, barlar, restoranlar ve tavernalar canlı müzik ile birlikte insanlara hizmet vermektedir. Gece kulüpleri, restoran ve barların sayısında artışla birlikte yaz aylarında artan sıcaklık insanları bu yerlere çekmektedir. Özellikle İstiklal Caddesi ve Nişantaşı çevrelerinde kafeler, restoranlar, barlar, kulüpler, sanat galerileri, tiyatro ve sinemalar yoğunlaşmıştır. Babylon ve Nu Pera Beyoğlu'daki yaz ve kış hizmet veren gece kulüplerindendir.

En popüler açık hava gece kulüpleri İstanbul Boğazı kıyılarında bulunur. Ortaköy semtinde bulunan Sortie[ Reina[ ve Anjelique bunlardan bazılarıdır. Ortaköy semtinin bir diğer önemli mekânlarından Q Caz Bar ise canlı caz müziği ile insanlara şık bir ortam sunmaktadır.

Maslak semtindeki İstanbul Arena ve Boğaziçi'ndeki Kuruçeşme Arena[ dünyanın dört bir köşesinden gelen ünlü şarkıcı ve orkestraların canlı konserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Maslak semtindeki bir başka yerlerden birisi olan Parkorman, Music TV'nin 2002 yılındaki canlı konser ve partilerine ev sahipliği yapmıştır.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
İstanbul, ülkemizin ulaşım imkanları en iyi olan şehirlerinden biridir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Suriçi bölgesinde Fatih İlçesi'nde Samatya sahilde bulunmaktadır. İstanbul'un en merkezi konumlardan birinde bulunmakta olup Taksim, Kadıköy, Beşiktaş gibi popüler merkezlere 20-45 dakika mesafededir. Yenikapı Metro İstasyonu ve Marmaray'a 10 dakika, Bağcılar-Kabataş tramvay hattına 15 dakika yürüme mesafesinde olup önünden 3 farklı otobüs hattı geçmektedir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi planlamalar çerçevesinde eğitim faaliyetleri ve sağlık hizmetlerine Fatih İlçesi, Tarihi Yarımada Bölgesi’nde mevcut bulunduğu yerleşkesinde yenilenmekte olan modern binalarında devam edecektir.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde 1 adet kız yurdu ve 1 adet erkek öğrenci yurdu bulundurmaktadır. Bu yurtlarda öğrenciler 1-4 kişilik odalarda konaklamaktadır. İlk 200e giren öğrencilerimiz yurtlarımızda ücretsiz olarak konaklamaktadır. Ayrıca Cevizlibağ Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kız yurdu ise toplu taşıma ile 30 dakika mesafede yer almaktadır. Davutpaşa’da bulunan KYK erkek yurdundan metro ile fakültemize ulaşım bulunmaktadır. Bunun dışında fakültemizin bulunduğu semtte hem kız hem de erkek öğrenciler için birçok özel yurt mevcut olup öğrenciye uygun kiralık daire seçenekleri bulunmaktadır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Fakültemiz civarında ev fiyatları ortalama olarak şu şekildedir:
1+1 evler 1000-1300 TL
2+1 evler 1500-1800 TL
3+1 evler 1900-2500 TL
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
TARİH:
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi köklü bir tarihin mirasçısıdır. Osmanlı Devletinde ilk sistemli/modern tıp eğitimi 14 Mart 1827 tarihinde Vezneciler’de Tulumbacıbaşı Konağında kurulan Tıphane-i Amire’de verilmeye başlanmıştır. Takip eden yıllarda Topkapı Sarayı’nın sahil kısmında bulunan üç koğuşlu Hastalar Odasında kurulan Cerrahhane 1838 tarihinde Tıphane ile birleştirilerek, Galatasaray tıbbiyesi olarak isimlendirdiğimiz binaya taşındı. Burada başlayan tıp eğitimi aralıksız olarak devam ederek ve sürekliliğini koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır. Eğitimi birleştirilen Tıphane ve Cerrahhane 1839’da II. Mahmut’un da bulunduğu bir törenle açıldı ve “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şâhâne” adını aldı. Okul daha sonra 1876 yılında “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” adıyla Demirkapı’ya taşındı.
Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, kuruluş itibarıyla askeri bir okuldu, 1867 yılında bu Askeri Tıbbiye binası içinde Sivil (Mülki) Tıbbiye kuruldu. 1909 yılında Askeri ve Sivil Tıbbiyeler Haydarpaşa’da birleştirilerek İstanbul Darülfününü Tıp Fakültesi adı verildi. -Tıbbiyemizin tarihi sadece eğitim tarihi değildir. Savaşlar da Tıbbiyenin tarihi için önem taşır. 20. yüzyılın başında Trablusgarb ve Balkan Savaşları sırasında Tıp Fakültesi hoca ve hekimlerinin gayretle çalışmışlardır. Öğretim üyeleri, yardımcıları, yeni mezunlar hatta tıp talebeleri cephelere gittiler. Bu zor günlerde öğretimin aksamaması için gayret gösterildi ve fakülte kapatılmadı. Savaş sonunda İstanbul’a giren İşgal Orduları Tıp Fakültesini kapatmak istediler. 14 Mart’ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasına da İstanbul’un işgali sırasında başlandı. Tıbbiyeliler bir 14 Mart’ta İşgalci güçlerin haksız tutum ve baskılarına karşı gösteriler yaptılar. Fakat on yıl süren savaş sırasında bu fedakar hekimler cephedeki görevleri ile birlikte zor koşullar altında bulaşıcı hastalıklarla da başarı ile savaştılar. Zaferden sonra Türk tıbbi gelişimine hızla devam etti.
1933 yılında Üniversite reformu ile İstanbul Darülfününu yerine İstanbul Üniversitesi kuruldu. Tıp Fakültesi de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi adıyla Fakülte idare merkezi ve temel bilimler Beyazıt’ta bulunan eski Harbiye Nezareti Binasında, klinikler Şişli Etfal, Haseki, Cerrahpaşa, Gureba ve Bakırköy’de bulunan hastanelerde olmak üzere faaliyetlerine devam etti. Bu esnada Nazi zulmü nedeniyle Almanya’dan ayrılmak zorunda kalan Musevi bilim adamlarından bazıları 1933 Üniversite Reformundan sonra Türkiye’ye geldiler. Çeşitli fakültelerde görev alan bu bilim adamlarından bazıları Tıp Fakültesinde Türk öğretim üyeleri ile birlikte öğretim kadrosunda görev aldılar. Bunlardan Erik Frank (Dahiliye), Hans Winterstein (Fizyoloji), Werner Lipschitz (Biyokimya), Hugo Braun (Mikrobiyoloji), Rudolphe Nissen (Cerrahi), Wilhelm Liepmann (Kadın Doğum), Leopard İgerscheimer (Göz)’i sayabiliriz.


Tıp Fakültesi İstanbul yakasında çok geniş bir coğrafyada çalışıyordu. Temel Bilimler Beyazıt’da, Klinikler Bakırköy, Şişli Çocuk Hastanesi, Haseki, Çapa ve Cerrahpaşa’daydı. Gerek idari yönden gerekse öğrencilerin bu geniş alanda öğrenim görmeleri zordu. Öğrenci sayısı artmıştı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, öğrencilerin 6 ayrı yerleşkede eğitim görmesinin getirdiği dezavantajları ortadan kaldırmak ve eğitim kalitesini artırmak amacıyla ikiye ayrılmasına karar verildi. Tıp Fakültesi’nin 7 Ocak 1967 günkü toplantısında kliniklerin çoğunun Cerrahpaşa kampüsü içinde olması göz önüne alınarak fakültelerden birinin “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi” adını almasının uygun olacağı kararı çıktı. Üniversite Senatosunun 27 Temmuz 1967 tarih ve 78 sayılı kararı ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden iki tıp fakültesi kurulmuş oldu. Tıp Fakültelerinden biri İstanbul diğeri Cerrahpaşa adlarını aldılar. Cerrahpaşa Hastanesine ait mülkler Cerrahpaşa Tıp fakültesine devredilir. İstanbul Tıp fakültesi Gureba’daki yerleşkede faaliyetlerine devam eder. Tercihlerine göre mevcut öğretim üyeleri bu iki fakülte arasında bölüştürülür. Her iki Fakültede de eksik olan klinikler tamamlanarak tam teşekküllü olmaları sağlandı.

1827 yılında kurulan ve eğitime aralıksız devam eden bu köklü eğitim yuvası İstanbul Üniversitesi’nin iki kardeş tıp fakültesi olan Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültelerinde günümüze kadar gelmiştir.


Cerrahpaşa başka Tıp Fakültelerinin kurulmasına da destek vermiştir. Trakya Tıp Fakültesi 1973 yılın Cerrahpaşa Tıp Fakültesi içinde kurulmuş kadroları ve yerleşkesi hazır olduktan sonra Edirne’ye taşınmıştır.
1987 yılında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi içinde İngilizce tıp eğitimi veren İngilizce Tıp Programı açılmıştır. Günümüzde İngilizce Tıp Programı Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında en yüksek puanla öğrenci alan bölümdür. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1967-1968 ders yılında 903 öğrenci ile eğitime, 1.000 yatak kapasitesi ile hizmete devam ederken 75.000 metrekare alan üzerindeydi. Bugün 50.816 metrekare açık alana, içinde derslikleri, klinik ve laboratuvarları, kan merkezi, santral iletişim merkezi, bilgi işlem otomasyon merkezi, kütüphane, yemekhane, lojman, yurt, restoran, bankalar, taksi durağı vb. bulunan 220.836 metrekare kapalı alana sahiptir. Yerinde yeniden yapılanma çalışmaları yerleşkede başlamıştır. Çok yakında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi modern binalarında eğitim ve hizmet verecektir.
Cerrahpaşa tarihinde önemli olaylardan biri de 14 Aralık 1930 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cerrahpaşa Hastanesini ziyaret etmesidir. Gazi, şimdiki Dekanlık binasının balkonunda oturarak görüşünü “Bu Hastane at nalı şeklinde sahile kadar uzanmalıdır” sözleriyle dile getirmiştir. Atatürk’ün dediği gerçekleşmiş ve hastane sahile kadar inmiştir. Küçük bir konakla faaliyete geçen kampüs bugün 3000 civarında öğrencisi, 700’e yakın akademik ve 2500 kadar personeli ile faaliyet gösteren büyük ve seçkin bir Tıp Fakültesi olarak gelişimini hızla sürdürmektedir.

EĞİTİM:
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, 2008-2009 öğretim döneminden itibaren klasik eğitim sisteminden tam entegre eğitim sistemine geçerek, bu konuda ülkemizin öncü fakültelerinden biri olmuştur.
Fakültemizde uygulanan tıp eğitimi sürecini, ‘klinik öncesi dönem’, ‘klinik dönem’ ve ‘intörnlük dönemi (hekimliğe hazırlık)’ olarak üçe ayırabiliriz.
Klinik öncesi dönem 1. 2. ve 3. sınıfları kapsayan, ağırlıklı olarak anatomi, fizyoloji, histoloji, biyokimya gibi temel tıp derslerinin verildiği dönemdir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde bu üç yıl, vücudumuzdaki sistemler temelinde (dolaşım sistemi, solunum sistemi, v.b.) süresi 3 - 6 hafta arasında değişen kurullara (ders paketlerine) bölünmüştür. Her bir ders kurulu içinde ait olduğu sistem ile ilgili (Örneğin: dolaşım sistemi, solunum sistemi, v.b.) temel ve klinik tıp dersleri yer almaktadır. Entegre sistemin en yararlı getirilerinden biri de, verilen farklı temel tıp derslerinin (Anatomi, fizyoloji, histoloji v.b.) ders kurulunun konusu olan organ veya sistem çerçevesinde birbirleriyle bir bütünlük sergileyecek şekilde (entegre) hazırlanıyor olmasıdır. Bu yolla, tıp eğitiminin getirdiği yoğun bilgi yükü öğrenciler için daha akılda kalıcı ve klinikte kullanıma uygun hale getirilmekte ve verimli bir öğrenme olanağı sağlamaktadır.
Klinik öncesi dönem eğitiminin önemli bir bölümünü ise laboratuvar dersleri ya da kendi aramızdaki adı ile ‘pratikler’ oluşturmaktadır. Laboratuvar dersleri, ilgili anabilim dalları tarafından teorik amfi derslerine paralel, ve onları tamamlayacak şekilde hazırlanmaktadır. Okulumuzda her Temel Tıp Anabilim Dalı’nın kendine ait laboratuvarı bulunur; pratikler söz konusu laboratuvarlarda her öğrenciye yeteri kadar kaynak(kadavra, maket, mikroskop v.b.) sağlanarak yapılmaktadır. Köklü eğitim geçmişi ve deneyimli öğretim üyeleri ile temel tıp eğitimi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde büyük önem verilen bir konudur. Fakültemiz her öğrencinin gerçek kadavra ile yeterince pratik yapabildiği Türkiye’deki sayılı kurumlardan biridir.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki klinik öncesi dönem eğitimini diğer tıp fakültelerinden ayıran önemli bir fark da klinik öncesi dönem ders programı içinde klinik eğitimin de bulunmasıdır. Her bir kurulun içerisinde, o kurulla ilgili klinik dersler (Kardiyoloji, Nöroloji, Cerrahi v.b.) yer almaktadır. Bu şekilde, öğrenciler 1. sınıftan itibaren klinik ve hasta odaklı bir eğitim alarak temel tıp ile klinik tıp entegrasyonunu sağlamakta ve teoriden hastalığa daha kolay bir geçiş yapabilmektedir.
Ders kurulunun içerisine, öğrencilerin kendi kişisel gelişimine ve eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla Medikal Resim, Tıbbi Terminoloji gibi seçmeli dersler de zorunlu derslerin yanında eklenmektedir. Her yıl öğrenci/öğretim üyelerinin talebi ve çağın gerekleri doğrultusunda seçmeli ders sayı ve içerikleri gözden geçirilmekte ve yenileri eklenmektedir. Seçmeli ders konuları için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
‘Klinik öncesi dönem’ olarak adlandırılan ve ön planda klinik derslere zemin hazırlayacak temel tıp derslerinin klinik ile ilişkili olarak öğretildiği ilk 3 yılın ardından Fakültemizde tıp eğitiminin 4. ve 5. yılını kapsayan ‘Klinik dönem’ başlamaktadır. Klinik dönem, ‘staj’ adı verilen ve bir veya daha fazla haftadan oluşan eğitim dönemlerinden oluşmaktadır. Öğrencilerimiz Klinik dönemde 2 yıl boyunca Fakültemizdeki Kliniklerde ilgili Anabilim Dallarına ait stajlarını tamamlarlar. Stajlar, ön planda, öğrencilerimizin hastalarla temas ederek teorik derslerde gördükleri bilgileri hasta üzerinde öğretim üyeleri denetiminde tekrar etme fırsatı buldukları eğitim dönemleridir. Son derece deneyimli ve bir çoğu dünyaca tanınan kalabalık eğitim kadrosu, hasta çeşitliliği ve yüksek hasta sayısı, modern tanı ve tetkik olanakları Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni Türkiye’deki sayılı eğitim kurumlarından biri yapan özelliklerin başında gelmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz staj dönemlerini büyük bir deneyim kazanarak tamamlamaktadır. Kinik dönemin sağladığı bu deneyim zenginliği yurtdışındaki öğrencilerin de dikkatini çekmektedir. Fakültemiz Klinik dönemde yurtdışından Erasmus, Farabi, serbest başvuru gibi sistemler üzerinden en fazla yabancı öğrenci başvurusu alan kurumdur. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde öğrencilerimiz yabancı öğrencilerle birlikte okumanın keyfi ve ayrıcalığını hissedebilirler. Klinik dönemde Cerrahi, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları gibi ana stajların yanında Psikiyatri, Göz Hastalıkları, Üroloji, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Cildiye gibi cerrahi ve dahili birçok farklı alanı kapsayan staj mevcuttur. Öğrenciler tipik olarak günlerinin yarısını teorik eğitimle diğer yarısını ise öğretim üyeleriyle birlikte pratiklerde, hasta başında, servis veya polikliniklerde klinik eğitim ile geçirmektedirler.
6 yıllık tıp eğitiminin son yılı ‘intörnlük dönemi’ olarak adlandırılır. 6. sınıf bir hekimliğe hazırlık dönemidir. Fakültemizde intörn doktor olan son sınıf öğrencilerimiz yaklaşık 12 ay süren bu dönemde klinik pratikte geniş yer tutan Dahiliye, Cerrahi, Pediatri, Toplum Sağlığı, Acil Tıp gibi branşlarda bir hekim gibi çalışıp, nöbet tutarak mesleki hayat ve mecburi hizmet öncesi son hazırlıklarını yapmaktadırlar.
6 yılın sonunda öğrencilerimiz Cerrahpaşa'da kazandıkları donanım ve hocalarından edindikleri vizyonla mezun olmaktadırlar.
Fakültemizdeki tıp eğitiminin amacı; Türkiye’nin sağlık sorunlarını bilen ve birinci basamakta bu sorunların üstesinden gelebilecek bilgi, beceri ve tutumlarla donanmış, birinci basamak sağlık kuruluşlarında hekimlik ve yöneticilik yapabilecek, mesleğin etik kurallarını gözeterek uygulayan, araştırıcı ve sorgulayıcı olan, kendisini sürekli olarak yenileyip geliştiren, uluslararası düzeyde kabul edilen ölçütlerde hekimler yetiştirmektir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde uygulanan eğitim sistemini diğer tıp fakültelerinden ayıran başlıca noktalar:
• Henüz 1. sınıfta Farmakoloji, Psikiyatri gibi klinik branşların temel düzeyde öğretilerek öğrencilerin klinik eğitime hazırlanması,
• 2. sınıfta verilen Tıbbi Beceri ve İlkyardım eğitimleri ile temel tıbbi donanımların tıp hayatının başlarında kazandırılması,
• 3. sınıfta verilen Dahili Tıp Pratiğine Giriş Ders Kurulu ile stajların başlamasından bir yıl önce öğrencilerin klinik pratik ile tanışması, anamnez alma, temel muayene teknikleri gibi önemli klinik becerileri edinmesi ve öğretim üyelerimizle yapılan hasta başı pratikleri ile hastaya temel yaklaşımın öğrencilerimize kazandırılması,
• 3 yıllık temel eğitimin her aşamasında bulunan teorik ve pratik klinik entegrasyon yöntemiyle öğrencilerini staj hayatına başarıyla hazırlaması ve hekimliğin temeli olan hasta ile temasın erkenden sağlanması,
• 4. ve 5. Sınıflardaki stajlarda hasta sayısı, çeşitliliği ve nadir bulunan hastalıkların tanı ve tedavi merkezi olmasıyla sebebiyle öğrencilere gerçek ve zengin bir deneyim imkanı sunulması,
• Ülkemizin ve dünyanın birçok noktasından sevk edilen, son çareyi Cerrahpaşa'da arayan hasta profiline zengin tanı ve tedavi imkanlarıyla hizmet eden bir ortamda staj hayatını ülkemizin ve dünyanın en önemli akademisyenleriyle birlikte çalışarak geçirme fırsatı sunması,
• Kalabalık ve güçlü öğretim üyesi kadrosuna sahip olmasının getirdiği avantajla öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının az olması ve bu sayede kaliteli bir eğitim ortamı sağlaması,
• Alışılmışın oldukça dışında öğrenci dostu ve hoşgörü sahibi bir akademisyen profiline sahip olması nedeniyle daha öğrenciyken öğretim üyelerinin bilimsel çalışmalarında yer alma ve akademisyenlerle bilimsel etkinliklerde birebir çalışma imkanı sunması
• Okulumuzda bulunan danışman öğretim üyesi sistemi sayesinde, birinci sınıftan itibaren öğrencilerin sosyal, idari ve eğitim ile ilgili her türlü sıkıntı ve sorunlarını çözüme ulaştıracak bir danışmanlarının bulunması ve bu sayede hayata ve mesleki kariyerlerine daha rahat hazırlanma imkanı bulunması,
• Sınavlarda 4 doğrunun 1 yanlışı götürme ve ders barajı uygulamalarının kaldırılmış olması,
• Yıl sonu tek final sınavı yerine bilgi yükü ve stresin homojen dağıtıldığı her kurulun ve stajın ayrı final sınavı ile tamamlanması,
• Modern eğitim anlayışına uygun olarak tıp eğitimi dışında öğrencilerin kendilerini başka yönlerde de geliştirebilmeleri için imkan ve zaman sunması,
• Zengin yurtdışı staj ve gözlem imkanları sunması,
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemiz ilk 200’e giren öğrencilere burs vermektedir. Ayrıca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Vakfı her yıl öğrencilerimize burs vermektedir. Vakıf bursumuz mülakatla verilmekte olup 6 sene boyunca devam etmektedir.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizin bünyesinde ilgi alanınıza göre seçebileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz birçok kulüp ve topluluk bulunmaktadır. Bu kulüpleri sosyal, kültürel, spor, bilimsel ve sosyal sorumluluk olarak ayırabiliriz. Kulüplerimiz aşağıda listelenmiştir. Ayrıca farklı bir alanda kulüp çalışması yapmak istemeniz halinde birkaç arkadaşınızla danışman hoca eşliğinde bir kulüp açabilirsiniz.

Okulun kendi kulüp imkanları dışında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesi bulunduğu konum açısından avantajlı bir yerdedir. Taksim, Kadıköy, Beşiktaş, Beyazıt gibi merkezlere ulaşımın çok kolay olması nedeniyle birçok aktiviteye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
İstanbul spor, tiyatro, sinema, edebiyat, müzik gibi kültür ve sanatın her alanında geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bahsettiğimiz etkinliklerin dışında birçok kurs, çalıştay, kongre ve sempozyumla da vizyon sahibi ve dünya vatandaşı hekimlerin yetişmesi için ülkemizin en elverişli şehirlerindendir. Zamanınızı değerlendirip kendinizi geliştirmek istediğinizde sizi hayal kırıklığına uğratmadan her hayat görüşünden insana hitap etmeyi başaran bir şehirdir İstanbul.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Fakültemizde ingilizce tıp ve temel tıp bilimleri binalarında ayrı ayrı iki ana kütüphane bulunmaktadır. Her iki binamızda da intörnlere ait özel çalışma alanları mevcuttur. Temel tıp bilimler binasındaki merkez kütüphane 7/24 öğrencilerin hizmetindedir, öğrencilerimiz kütüphane katında bulunan otomatlardan yiyecek içecek temin edebilirler. Bu iki kütüphanenin dışında anabilim dallarına ait daha küçük kütüphaneler de öğrencilerin çalışması için olanak sağlamaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Fakültemiz, bünyesinde olduğu İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa’ya ek olarak kendi çatısı altında faaliyet sürdüren birçok kulüp bulundurmaktadır. Bu kulüpler sosyal, bilimsel veya sportif olarak kategorize edilebilir. Sosyal kulüpler başlığı altında sinema, dans, fotoğrafçılık, gastronomi, girişimcilik, felsefe, edebiyat ve sanat kulüpleri; bilimsel kulüp başlığı altında TurkMSIC, ÖBAK, nörobilim kulüpleri; spor kulüpleri başlığı altında da kız-erkek voleybol takımları, erkek basketbol ve futbol takımları sayılabilir. Öğrencilerimiz kendi ilgi alanları dahilinde Avcılar yerleşkemizdeki kulüplerin etkinliklerine de katılabilir veya belirli sayıya ulaşıp resmi yollar aracılığı ile kolayca yeni kulüp kurabilirler.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulun yemekhanesinde 3 öğün yemek çıkmaktadır. Yemek fiyatları kahvaltı: 2.25TL, öğle yemeği: 2.75 TL, akşam yemeği: 2.75 TL’dir. Üniversite yemekhanesi şeklinde değil, fakülteye ait yemekhanedir. Okul çevresinde uygun fiyatlı lokantalar ve öğrencilere uygun ev yemekleri vs. satılan kafeler de bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa kampüsü içerisindedir. Şehir merkezindedir. Üniversitenin farklı kampüsleri de bulunmaktadır. Kampüs içerisinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, eğitim birimleri, kütüphane, kantinler bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
Bu mektep 14 Mart 1827 tarihinde Vezneciler’de Tulumbacıbaşı Konağında Tıphane adıyla kuruldu.Beş yıl sonra Topkapı Sarayı’nda Cerrahhane kuruldu ve bir süre sonra Tıphane ile eğitimleri birleştirildi.
1839’da II. Mahmut’un da bulunduğu bir törenle açılan ve adı “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şâhâne” olarak bilinen okul 1876 yılında Demirkapı’ya taşındı ve “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” adını aldı.
Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, askeri bir okuldu, 1867 yılında bu Askeri Tıbbiye binası içinde Sivil (Mülki) Tıbbiye kuruldu.
1909 yılında Askeri ve Sivil Tıbbiyeler Haydarpaşa’da birleştirilerek İstanbul Darülfününü Tıp Fakültesi adı verildi.
1933 yılında İstanbul Darülfününu lağvedili ve yerine İstanbul Üniversitesi kuruldu.
Tıp Fakültesi İstanbul yakasında çok geniş bir coğrafyada çalışıyordu. Temel Bilimler Beyazıt’da, Klinikler Bakırköy, Şişli Çocuk Hastanesi, Haseki, Çapa ve Cerrahpaşa’daydı. Gerek idari yönden gerekse öğrencilerin bu geniş alanda öğrenim görmeleri zordu. 1967 yılında Tıp fakültesinin mitotik olarak ikiye ayrılması ve Tıp Fakültesi’nin 7 Ocak 1967 günkü toplantısında kliniklerin çoğunun Cerrahpaşa kampüsü içinde olması göz önüne alınarak “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi” adıyla ayrılmasına karar verildi. Üniversite Senatosunun 27 Temmuz 1967 tarih ve 78 sayılı kararı ile iki tıp fakültesi kurulmuş oldu. Tıp Fakültelerinden biri İstanbul diğeri Cerrahpaşa adlarını aldılar.
1987 yılında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi içinde İngilizce eğitim veren İngilizce Tıp Programı açıldı.
Bilindiği üzere Mayıs 2018’de alınan kararla İstanbul Üniversitesi idari olarak ikiye bölünmüş ve İstanbul Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa isimli iki üniversite olarak yoluna devam etmektedir.
Bu sürecin gelişiminde etkin rol oynayan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi oluşturulan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'ya adını veren fakülte konumundadır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
1. Sınıfların fakülteye adapte olabilmeleri için eğitimin başladığı ilk 3 gün hoca konuşmaları, kulüp tanıtımları, önlük töreni, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 6.Sınıflarda bahar ve yaz döneminde olmak üzere intörn günleri düzenlenmekte ve bu günlerde fakültede son dersler temalı seminerler, fotoğraf çekimleri gibi güzel etkinlikler yapılmaktadır. Bunlardan ayrı olarak kulüplerimizin sene içerisinde şehir içi ve şehir dışı gezileri, okul içerisinde sosyal etkinlikleri (oryantiring, açık hava sinemaları, üniversiteler arası dans festivali, ulusal ve uluslararası kongrelerin sosyal faaliyetleri gibi) olmaktadır. Fakültemiz hastane ile aynı yerde bulunduğu ve yenilenme aşamasında olduğundan saha gerektiren spor faaliyetleri için yer bulunmamaktadır. Yakın civarlarda bulunan sahalardan yararlanılabilir veyahut İstanbul Üniversitesi- Avcılar kampüsündeki tüm spor kompleksleri ve at binme alanı kullanılabilmektedir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC değişim programları uygulanmaktadır. Üniversitenin değişim koordinatörlüğünün siteleri:
http://erasmus.istanbulc.edu.tr/tr/_
http://mevlana.istanbulc.edu.tr/tr/_
http://farabi.istanbulc.edu.tr/tr/_
Fakültenin eğitim dili nedir?
Türkçe bölümümüz: %100 Türkçe, İngilizce bölümümüz: %100 İngilizce
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
İngilizce tıp programımız için 1 senelik bir hazırlık dönemi var fakat muafiyet sınavını geçerek, bu dönem atlanabilmektedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Uygulama derslerinde %80 devam zorunluluğu vardır, teorik derslerde ise devam zorunluluğu aranmamaktadır. Devamsızlık bilgilerini ilgili anabilim dallarının sekreterliklerinden öğrenebilmekteyiz.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
2013 yılından itibaren İngilizce ve Türkçe Tıp Programımız 6 yıl süreyle 2019 yılına kadar TEPTAD tarafından akredite edilmiştir. Akreditasyonumuzun 2019-2025 döneminde yenilenmesi için başvuru yapılmış ve süreç başlatılmıştır. Kurumumuzun 2019 Eylül ayı içinde ziyaret edilmesi planlanmaktadır ve bu şekilde akreditasyon sürecimiz aynı takvim yılında hiç kesintiye uğramadan tamamlanacaktır. Yenilenene kadar ise akreditasyonumuz hem Türkçe hem İngilizce Tıp Eğitim Programlarımız için devam etmektedir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Sınavlar ve sorular daha şeffaf açıklanmaya başladı.
Öğrenci geri bildirimleri ve başarı analizleri düzenli yapıldı ve yayınlandı.
Preklinik dönem,staj ve internlük dönemi kural ve işleyişler daha işlevsel hale getirildi.
Öğrenci başarı analizleri sistematik hale getirildi.
Bu sene ilk defa intern uyum programı yapıldı.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı’mız bulunmaktadır. Böylelikle Tıbbi Beceri uygulamaları, Klinik Gözlem dersleri, Bilimsel Makale yazımı, Kanıta Dayalı Tıp Araştırmalar vs. dersler öğrencilere sağlanmaktadır.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Hem İngilizce hem de Türkçe Tıp Programımız Hastane ile aynı kampüs içerisinde eğitim vermektedir. Kampüs içerisindeki binalar yürüyerek kolayca ulaşılabilecek mesafelerde ve toplu biçimde bulunmaktadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel Tıp Bilimleri'ni (1,2 ve 3. Sınıf) kapsayan anabilim dallarındaki (anatomi, fizyoloji, histoloji, patoloji, farmakoloji, mikrobiyoloji, tıbbi biyokimya, biyofizik, tıbbi genetik, tıbbi biyoloji gibi) hocalarımızın odaları Temel Tıp Bilimleri binasında iken Klinik Tıp Bilimleri'ni (dahiliye, genel cerrahi, pediatri, kadın doğum gibi) kapsayan anabilim dallarındaki hocalarımızın odaları kliniklerinin bulunduğu binalarda lakin hastane kısımlarından ayrılmış şekilde bulunmaktadır.
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Türkçe tıplar için ilk 3 sene temel tıp bilimlerinde(şuan restore edilmiş tarihi amfilerimizde) dersler yapılıyor. Bu bina monoblok dediğimiz binanın hemen yanında aslında kampüsün merkezinde. İngilizce tıp binası ise ayrı bir bina ilk 3 yıl için. 4 ve 5. Sınıflar aldıkları rotasyona göre Dahiliyede ve Cerrahide daha küçük gruplarla amfilerde yahut daha da küçük gruplarla seminer salonlarında eğitimlerini sürdürüyorlar bu noktada İngilizce Türkçe ayrımı yok rotasyon sırasıyla oluyor. Ve 6 yıllık eğitimimizi aynı kampüste farklı binalarda tamamlıyoruz.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Hastanemizin bir ana binası denebilecek monoblok diye adlandırılan binası var kampüsün ortasında konumlanmış. Burada dahiliye ve cerrahi branşları var bunun yanında göz hastalıkları dermatoloji vs pek çok branş burda yer alıyor. Pediatri(çocuk) ve kadın doğum bölümleri bitişik 2 bina şeklinde bir başka grup. Fizik tedavi ortepedi psikiyatri gibi branşlar da kendi binalarına sahipler. Tüm branşlar aynı kampüs içerisinde ve kampüs; içinde shuttle gerekliliği olmayacak, tüm bölümlere yürünebilecek genişlikte.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Preklinikte dönemde aldığımız klinik eğitimlerimiz yine tamamen kampüs içindedir. Yalnızca 5. Sınıfta adli tıp kurumumuz Yenibosna’da mesela 2 haftalık süreçte 1 gün bu kurumda eğitim alıyoruz ve toplum hekimliği rotasyonu için Toplum sağlığı merkezlerinde oluyoruz.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Tr 1- 329
Tr 2- 389
Tr 3-387
Tr 4- 446
Tr 5-516
İng 1-70
İng 2-106
İng 3-99
İng 4-135
İng 5-129.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
4. Sınıfta her anabilimdalında değişmekle beraber 2-10 kişi; 5. Sınıfta ortalama 4-5 kişi; 6. Sınıfta ise servis başına 5-6 intörn düşmektedir.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde 301 Profesör, 65 Doçent, 15 Doktor Öğretim Üyesi, 522 Uzmanlık Öğrencisi Doktor, 10 Uzman Doktor, 11 Araştırma Görevlisi, 87 Yan Dal Uzmanlık Öğrencisi Doktor bulunmaktadır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul’da en fazla profesör doktora sahip fakültedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Aldığımız tıp eğitimini, klinik öncesi dönem, klinik dönem ve intörnlük (ön hekim) dönemi olarak üçe ayırabiliriz.
Klinik öncesi dönem 1. 2. ve 3. Sınıfları kapsayan, ağırlıklı olarak temel tıp derslerinin verildiği dönemdir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde bu üç sene, 3 hafta ile 6 hafta arası süren kurullara (ders paketlerine) bölünmüştür.
Her bir ders paketinin içerisinde, kurul ile (Kardiyovasküler Sistem, Solunum Sistemi vs) alakalı olarak temel tıp dersleri ve klinik dersler bulunmaktadır. Entegre sistemin en yararlı getirilerinden biri de, verilen temel tıp derslerinin (Anatomi, Fizyoloji, Histoloji vs) birbirleriyle bir bütün içerisinde olmaları ve kendi müfredatlarını birbirleriyle entegrebir şekilde hazırlamalarıdır.
Klinik öncesi dönem eğitiminin bir parçası ise labaratuar dersleridir. Labaratuar dersleri, anabilim dalları tarafından anfi derslerini tamamlayacak şekilde hazırlanır. Okulumuzda her temel tıp anabilim dalımızın labaratuar dersleri kendileri tarafından düzenlenir ve her öğrenciye yeteri kadar kaynak(kadavra, maket, mikroskop v.b.) sağlanır.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin en önemli farklarından biri de, klinik öncesi dönem ders programında klinik eğitimdir. Her bir kurulun içerisinde, o kurulla alakalı klinik dersler(Kardiyoloji, Nöroloji, Cerrahi v.b.)bulunmaktadır. Bu şekilde, öğrenciler 1. Sınıftan itibaren klinik ve hasta odaklı bir eğitim alarak ve temel tıp-klinik tıp entegresiniyaparak eğitim almaktadırlar.
Ders kurulunun içerisine, öğrencilerin kendi kişisel gelişimine ve eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla Medikal Resim, Tıbbi Terminoloji gibi seçmeli dersler de zorunlu derslerin yanında eklenmektedir. Seçmeli dersler her yıl yenilenir veyenileri eklenmektedir.
Klinik öncesi olarak adlandırdığımız 1. 2. ve 3. sınıflarda temel ve klinik tıp eğitimi birlikte alan ve henüz 1. Sınıftan itibaren hastane ortamıyla tanışan öğrencilerimiz 4. ve 5. sınıflarda stajlarla klinik eğitimlerine devam etmektedir. 6. sınıflarını ise intern doktor olarak geçiren öğrencilerimiz klinik pratiklerini ve tecrübelerini artırmaktadırlar.
Klinik yıllarında ise günün yarısını teorik eğitimle yarısını ise öğretim üyeleriyle pratiklerde, hasta başında, servis veya polikliniklerde klinik eğitim ile geçirmektedirler.
6. sınıfta ise intern doktor olan öğrencilerimiz klinik pratikte geniş yer tutan Dahiliye, Pediatri, Toplum Sağlığı, Acil Tıp gibi branşlarda o departmana ait bir doktor gibi çalışarak ve nöbetler tutarak mesleki hayata ve mecburi hizmete son hazırlıklarını yapmakta, 6 yılın sonunda Cerrahpaşa'nın verdiği donanıma ve hocalarının verdiği vizyona sahip olarak mezun olmaktadırlar.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
Birinci sınıf dersleri tıp bilimlerine giriş derslerini ve temel tıp bölümleri olan Biyokimya, Histoloji, Anatomi, Biyofizik, Biyoistatistik gibi dersleri içerir. Öğrenci ikinci sınıftan itibaren bu derslerin yanı sıra klinik dersleri de (Ör. Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Pediatri, Dahiliye, Kalp Damar Cerrahisi gibi) kurulların içerisinde giriş seviyesinde almaya başlar. Üçüncü sınıfta temel tıp eğitim eğitimi devam eder. Dördüncü ve beşinci sınıftan itibaren stajların başlamasıyla öğrenci klinik dersleri daha detaylı öğrenmeye başlar. Altıncı sınıf ise intörn senesidir, herhangi bir sınava tabii tutulmadan hekimlik pratikleri rotasyonlarla sağlanır.

Laboratuvar dersleri ilk üç senelik temel tıp eğitimi boyunca sürmektedir. Anatomi, Histoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Patoloji, Fizyoloji derslerinin laboratuvarları vardır, bu derslerin öğrenilmiş teorik bilgileri laboratuvarlarda pratiğe dökülür. Öğrenci Anatomi laboratuvarında kadavra üzerinde insan anatomisini incelemeyi ve anatomik yapıları ayırt etmeyi, Histoloji laboratuvarında ise yapıları mikroskopla inceleyip hücreleri tanımayı öğrenir. Fizyoloji laboratuvarında insan doku ve organlarının işlevlerini, Patoloji laboratuvarında ise piyesler üzerinde sağlıklı dokuların hastalıklı durumlarını öğrenir. Mikrobiyoloji laboratuvarında ise çeşitli mikroorganizmaları yine mikroskop yardımıyla gözlemlemeyi hedefler.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Afet ve Şehir Kültürü, Güzel Sanatlar, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Tıbbi Terminoloji, Medikal Resim
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Fakültemizin 2019-2020 akademik takvimi: https://cerrahpasa.istanbulc.edu.tr/tr/content/ogrenci/ders-programlari linkinde açıklanmıştır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ders programları yaklaşık bir sene önceden neredeyse son haliyle yayınlanmaktadır.
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Fakültemizde pratik dersler genel anlamda, önce hocaların teorik kısmı anlattığı ardından da gruplara ayrılan öğrencilerin anlatılan teorik kısımlar ışığında dersin içeriğine uygun deneylerle bildiklerini eyleme dökmeleri şeklinde gerçekleşir.
Her pratik dersin laboratuvarı farklı olduğu gibi derste kullanılan materyaller de farklılık göstermektedir. Histoloji ve Embriyoloji derslerinde mikroskop vb. materyaller, İlkyardım dersi pratiklerinde cansız mankenler ve çeşitli ilkyardım malzemeleri, biyokimya pratiklerinde gerekli deney malzemeleri (kimyasallar, deney tüpleri ve ihtiyaç duyulan diğer malzemeler), biyofizik pratiklerinde pratik salonunda bulunan çeşitli düzenekler ve yine biyofizik ve fizyoloji pratiklerinde gerek duyulan noktalarda deney hayvanları kullanılmaktadır.
Anatomi dersleri 1. sınıftan itibaren başlar ve öğrenciler daha 1. sınıftayken kadavra görürler.
Diseksiyon eğitimi 3.sınıfta yapılmakta ve asistanlar hocalar eşliğinde öğrenciler de buna katılmaktadır.
Fakültemizde pratikler genel anlamda öğrenci merkezlidir ve öğrencilere pratik yapma açısından geniş olanaklar sağlanır.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Pratik derslerin yoğunluğu aldığınız komiteye göre değişiyor. Amfideki derslerden hangisi en yoğunsa en çok saat onun pratiği yapılıyor. Genelde bir kurulda 8-9 ders alıyoruz bunlardan 2si daha yoğun olmak üzere 3ünün pratiği yapılıyor. Ağırlıklı olarak fizyoloji-biyokimya ve anatomi pratikleri yapılıyor ilk 3 yılda. 4 ve 5. Sınıfta ise gün 2ye bölünüyor ve yarısını klinikte pratiğe ayırıyorsunuz.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi Anabilim dalında 25 adet kadavra mevcut, kurula ve pratiğin türüne göre aynı anda 3-6 arası kadavra pratik salonuna çıkıyor. Ama teorik olarak her kadavra öğrenciye açıktır. Yeni gelen 300’e yakın maket ile maket sayımız ise hayli yeterli durumdadır.
Kadavralar ve maketler dışında anabilim dalınca hazırlanmış öğretici videolar mevcuttur. Yakın zamanda Sectra sanal kadavra masası da elimizde olacaktır. Pratik salonu maksimum 120 kişinin pratik yapabileceği bir büyüklüktedir ancak uygulama gruplarımız 90 kişiliktir, bu anlamda da herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Pratik dersler öğrencilerin sene başında belirlenerek ayrıldığı gruplar çerçevesinde dönüşümlü olarak yapılmaktadır ve her pratik salonunda hem İngilizce hem de Türkçe tıp programındaki her bir öğrenciye bir mikroskop düşer.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Okulumuzda tıp eğitimi ve tıp eğitimi dışında uygulamalarımız olmaktadır. Özellikle bu uygulamaların organizasyonu okulun öğrencilerinden oluşan kulüplerimiz yürütmektedir. Ekg kursları, tüm dünyada geçerliliği olan okulumuzun öğretim görevlilerinin eğitim verdiği ilk yardım kursları, makale okuma araştırma, yurt dışında eğitim ve staj imkanlarına yönelik söyleşiler, bizlere örnek olabilecek belli alanlarda uzmanlaşmış hocalarımızla söyleşiler, okulumuzun laboratuvar ve kliniklerinde yürütülen akademik çalışmalara katılma, her sene düzenlenen yurtdışı ve yurtiçi öğrenci kongrelerini düzenleme veya katılımcı olarak yer alma vb birçok alanda uygulamalarımız bulunmaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Fakültemizde tıbbi beceri dersleri Temel Yaşam Desteği, Modellerle Tıbbi Beceri, Hasta Taşıma Becerisi, Hastane Enfeksiyonu Kontrolü, Aydınlatılmış Onam, Sağlık Hizmeti Sunumu İzleme, Temel İletişim olmak üzere 7 modülden oluşmaktadır. Öğrenciler her bir modüle farklı yerlerde girmekteler(Örn:Sağlık Hizmeti İzleme Sunumu--> Poliklinik, Modellerle Tıbbi Beceri-->Tıbbi Beceri Laboratuvarı). Uygulama sırasında öğretilenler uygulama bitmeden önce tek tek öğrencilere uygulatılmaktadır. Sınavda da tıbbi beceri dersinden soru gelmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Simüle Hasta Laboratuvarımız yoktur. Ancak 1. Sınıftan itibaren öğrencilerimiz hastalarla iletişim halinde oldukları, klinik öncesi dönemde ders programlarının içinde kliniğe adapte olacakları uygulamalar bulunduğu, ve hastane ile aynı kampüste eğitim gördükleri için bu konuda bir eksiklik yaşamamaktadırlar.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
Preklinik dönemde her kurulun bir vize bir final olmak üzere çoktan seçmeli teorik sınavı uygulanmakta bunlara ek olarak da vize puanına etki edecek şekilde pratik sınavları uygulanmaktadır. Her kurulun vizesi %40, finali %60 etki etmektedir. Sene sonu finali şeklinde bir değerlendirme sınavı fakültemizde bulunmamaktadır. Baraj sistemi bulunmamaktadır. Klinik dönemde de teorik çoktan seçmeli sınavlar ve sözlüler yer almaktadır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
https://cerrahpasa.istanbulc.edu.tr/tr/content/ogrenci/ogrenci-isleri#ti... bu linkten sınıf geçme ve ölçme değerlendirme sistemi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
-Anatomi: Zilli sınav yapılıyor. Maket ve kadavrada bazı bölümler işaretlenmiş oluyor bunların adı ve işlevi soruluyor her soru 1 dk ve çalan zille başlayıp her zil çalışında bir sonraki soruya geçiyorsunuz. Genelde her soru 1 puan oluyor kurula göre 12 ila 45 arasında değişen puan değeri oluyor ve vizeye ekleniyor doğrudan. -Biyokimya: Pratikte amfide anlatılmış olan konunun bir kısmı tekrar anlatılıyor daha sonra ilişik deney anlatılıyor hocalarımız tarafından. Bu ortak sunum bittiğinde herkes 15 kişilik masalarında asistanlarımızla deneyi yapıyor ve biraz çalışmamız için süre veriliyor. Sürenin sonunda her masaya rastgele bir Prof. hocamız gelip öğrencileri bazen tek bazen iki üç kişi sözlü yapıp not veriyor. Derecelendirme 100 puan üzerinden oluyor ve bu vizemize 8-10 puan olarak yansıyor. -Histoloji: Sınav soruları pratikte mikroskopta incelediğimiz preparatlardan oluyor. Sınav esnasında 1 preparat 1 slaytta kesit görüntüsü veriliyor alındığı yer ve boyası soruluyor. Yine kurula göre 2 puandan 12 puana kadar değişen histoloji pratik sınavlarımız oldu ve vize notuna eklendi. -Mikrobiyoloji: Histolojiye benzer mantıkta yine slayt ve canlı örneği soruluyor. Puanları ise 7-8 civarı olup vizeye ekleniyor.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Fakültemizdeki sınav sisteminde sene sonunda tüm senenin bilgisini sorgulayan final sınavı bulunmamaktadır. Fakat her komite/kurulun vize ve final olarak iki adet sınavı vardır. Finalin %60 etkisi, vizenin ise %40 etkisi vardır. Koşulsuz geçme notu 60’tır ve finalden en az 50 alınması gerekmektedir. Finalsiz geçme yok çünkü sene sonu finali sistemi zaten yok
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Dönem temsilcileri ile geri bildirim toplantıları yapılmaktadır. Öğrenci işlerinin ve akademik kadronun önemle dikkate alacağı şekilde her ders kurulu sonrası değerlendirme anketi yapılmaktadır. Klinik dönemde ise stajların değerlendirildiği anketler yapılmaktadır ve buna göre her sene eksik görülen yerlerin düzeltilmesi adına çalışmalar yürütülmektedir. Bu anketlerin analizi de her yıl sonunda internet sitesinde paylaşılmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Tıp fakültesininin esas amacı öğrenci yetiştirmek olduğu için tabii ki öğrencilerin de eğitimde söz hakkının olması doğaldır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi de bu konuda hassasiyet göstermektedir. Her ay dönem temsilcileriyle yapılan toplantılarda öğrenciler sorunlarını dekanlığa aktarabilmektedirler. Her sene öğrenci eğitimi komisyonuna dönem temsilcileri de dahil edilmekte görüş ve önerileri alınmaktadır. Ayrıca her kurul sonrası temsilcilerle geri bildirim toplantıları yapılmakta ve sonraki seneler için eğitim programının geliştirilmesi için anketler yapılmaktadır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Öncelikle Cerrahpaşa tıp fakültesi çok köklü bir fakültedir. Bu tarihi geçmişe ve ekole sahip olmak ilk günden itibaren öğrencilere bir bilinç kazandırmaktadır. Bununla birlikte hoca kadrosu ve hasta portföy genişliği eğitimde ve hastaya yaklaşımda öğrencilere çok yardımcı olmaktadır. 2. sınıftan itibaren hastane rotasyonları sayesinde öğrenciler 4. sınıfta sudan çıkmış balığa dönmeden hastaya yaklaşım hakkında fikir sahibi olmaktadır. ilk 3 yıl temel bilimlerde ise derslere ek yeterli sayıda pratikle mikroskop becerisinden, kadavra diseksiyonuna, biyokimya deneylerine kadar kendilerini geliştirebilmektedirler. Özellikle ilk senenin çok yoğun olmamasının verdiği ek zamanla öğrenciler kendini geliştirebilecek ve İstanbul’u keşfedecek vakti bulmaktadırlar. Cerrahpaşa’nın en güzel özelliklerinden biri de sene başından itibaren yıllık programın gün gün belli olması sınav tarihlerinin ve ders programlarının dışına çıkılmamasıdır. Bu sayede öğrenciler biletlerini erkenden alabilmekte ve yaz stajlarını önceden ayarlama imkanı bulmaktadırlar. Ayrı olarak da tıp fakültelerini TUS başarıları irdelenmeden değerlendirmek doğru olmaz ve de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, düzenlenen her TUS’ta en yüksek puan alan öğrencileri bünyesinde barındırır. Örnek vermek gerekirse en son yapılmış Şubat 2019 TUS’ta ilk 10’da 5 Cerrahpaşa öğrencisi yer almıştır.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Fakültemizin dezavantaj olarak gördüğümüz yeri ise binaların bir kısmının yıpranmış olmasıdır. Ama yerinde yenilenme projesiyle fakültemiz bu konuya da çözüm üretmiştir. Fakülte bazındaki sosyal kulüp çeşitliliği arttırılabilir. Okul içindeki öğrenci alanları çoğaltılabilir.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet, fakültemizde çevrim içi eğitim sistemi mevcut. Üniversitemiz çevrim içi eğitim sürecinde hem teorik hem de pratik derslerimiz için ‘Mergen’ adı verilen kendi sistemini kullanıyor. Bu sitede bazı derslerimiz “canlı ders” adı altında direkt sistem üzerinden bazı derslerimiz ise sistem üstünden direk olarak Zoom uygulamasına yönlendirilerek gerçekleştiriliyor. Sistem üzerinden uygulama olmadan gerçekleştirilen dersler öğretim üyesinin tercihi doğrultusunda kayıt altına alınabiliyor ki derslerin tamamına yakını kayıt altına alınıyor, ders materyalleri öğrencilerin indirebilmesi için yüklenebiliyor. Canlı derslere sesli olarak öğrencilerin katılımına izin verilmiyor fakat sorularımızı çevrim içi sohbet kısmından öğretim üyelerine iletebiliyoruz. Yine aynı site üzerinden öğretim üyelerinden gelen duyuruları ve notlarımızı görebiliyoruz.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Fakültemizde sınavlar pandemi öncesinde olduğu gibi komite sonrası vize ve sene sonu finali şeklinde ve online derslerimizin de işlendiği ‘Mergen’ sistemi üzerinden yapılıyor. Online sınavlarla ileride akreditasyon sorunları yaşanmasının önüne geçildi. Sınavlar çoktan seçmeli sorularla yapıldı ve soru başına bir dakika süre verildi. Bağlantı kopması gibi teknik sorunlar yaşanması durumunda öğrencilerin sisteme tekrar girebilmeleri için önlemler alındı. Ara sınavlar online eğitimlerin bitişinin ardından bir hafta içinde tamamlandı. Bitirme sınavları ve uygulama sınavları da temmuz ayına yayıldı.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
-
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
-