Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Şanlıurfa
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Belli aralıklarla düzenlenen tiyatro, konserler,kitap ve tanıtım fuarları, yöresel yarışmalar ve gezi turları gibi etkinlikler mevcuttur. Urfa Kalesi, Balıklıgöl, Halfeti, Şanlıurfa tarihi kapalı çarşı ,Göbeklitepe ve Şanlırfa Müzesi vb.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içi ulaşım özel halk ve Belediye otobüsleri ile yapılmaktadır. Osmanbey kampüsüne özel otobüs hattı bulunmaktadır. Şehirlerarası ulaşım Şanlıurfa Şehirler Arası Otobüs Terminali ile olmakta. Merkezden otobüs terminaline birçok otobüs gitmektedir. Aynı zamanda GAP Havalimanı ile şehre ulaşım sağlanmaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
3 kız ve 2 erkek yurdu olmak üzere toplamda beş tane KYK yurdu bulunmaktadır. Odalarda kalan kişiler 2,4 ve 6 kişi arasında değişmekle beraber ücretleri Aylık 300 ve 390 TL arasında değişmektedir. Yemek, ısınma, temizlik ve belli saatlerde okula ulaşım sağlayan servisler ve belediye otobüsleri bulunmaktadır. Özel Yurt Olanakları: Erkek: Özel 1: Kapasite 90. Odalar 3-4 kişiliktir. Ücret ise Aylık 750 TL'dir. Özel 2: Kapasite 120. Odalar 3 -6 kişiliktir. Ücretlerde Aylık 300 -600arasında değişmektedir. Özel 3: Kapsite 300. Odalar 4-6 kişiliktir. Ücretler Aylık 300-600 arsında değişmektedir. Kız: Özel 1: Kapasite 50. Odalar 2-4 kişiliktir. Aylık 300 -450 TL arasında değişen ücretler vardır. Özel 2: Kapasite 70. Odalar 3-6 kişiliktir. Aylık 300-500 TL arasında değişmen ücretler vardır. Özel 3: Kapasite 100 .Odalar 2 -3 kişiliktir. Aylık 750-1000 TL arasında değişen ücretler vardır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
1+1 eşyalı evler için ortalama 1500-2000 TL 2+1 eşyalı evler için ortalama 2500-3000 TL 3+1 eşyasız evler için ortalama 4000-4500 TL .
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Üniversitemiz ve aynı zamanda fakültemiz 1992 yılında kurulmuştur. Fakültemizin de içinde bulunduğu ana kampüs olan Osmanbey kampüsü şehir merkezinde yaklaşık 20 km uzaklıkta olup ulaşım belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır. Otobüsler 3 -5 dakika arasında hareket etmektedir. Ulaşım rahat olarak gerçekleşmektedir. Veterinerlik hariç kalan fakülteleri içinde bulunduran kampüste merkezi kafeterya, kütüphane ve vb. sosyal tesislerde beraber bulunmaktadır Tıp fakültesi öğrencilerine özel yemekhanemiz bulunmaktadır. Ayrıca Üniversite hastanemiz fakültemiz hemen yanında bulunmaktadır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemiz kayıtlı bulunan öğrencinin gelir, başarı, sosyal durumunu göz önüne alarak verdiği bir burs imkanı bulunmaktadır (daha detaylı bilgi için üniversitenin web sitesine başvurabilirsiniz) Aynı zamanda ihtiyacı olan öğrenciler için Yemek bursu da verilmektedir.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizde en son 2021-2022 eğitim öğretim döneminde Bahar şenliği yapılmıştır. Etkinlikler, kongreler, tiyatro gibi birçok organizasyon yapılmıştır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizde büyük bir kütüphane bulunmaktadır, bu kütüphanenin içinde birçok bireysel çalışma ve grup çalışmaları için alanlar bulunmaktadır. Sınav dönemleri kütüphanenin çalışma süreleri uzatılır. Tıp fakültesi binasında öğrenciler için 4 ayrı çalışma salonu ve iki bilgisayar salonu bulunmaktadır. Ayrıca hastanemizin içinde de 4 adet öğrenci çalışma salonu mevcuttur.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
HARRAN TIP ÖĞRENCİLERİ BİRLİĞİ KULÜBÜ en aktif kulüptür. GENÇ YERYÜZÜ DOKTORLARI, ANADOLU GENÇLİK ÖĞRENCİ KULÜBÜ ve BİLİMSEL ARAŞTIRMA TOPLULUĞU KULÜBÜ :Fakültemizde aktif olan kulüplerdir.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Merkezi Yemekhane ve bunun dışında Tıp Fakültesi binasında bir yemekhane daha bulunmaktadır. Tıp fakültesi yemekhanesinde yalnızca öğlen öğünü için yemek verilir. Merkezi yemekhanede öğlen ve akşam öğünü için yemek verilmektedir. Yemekhanede rezervasyonsuz yemek ücreti 6,5 lira olup öğrenci kartı veya fiş kesilerek yenilmektedir, bir gün öncesinden veya daha önceden yemek ücretini ödeyerek rezervasyon ile yemek ücreti 3,5 liradır. Yemekhane dışında yemek yenilebilecek yerler vardır ancak yeterli değildir.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Üniversite şehir merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzakta bulunmaktadır. Ortak kampüsün içinde diğer fakültelerle beraber konumlanmıştır. Tıp Fakültesi Harran Üniversitesinin Osmanbey Kampüsü yerleşkesi içinde yer almaktadır.
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
11 Temmuz 1992
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemiz içinde resim yarışmaları, masa tenisi turnuvaları, sempozyum , konferans ve satranç turnuvaları gibi birçok etkinlik yapılmaktadır. Aynı zamanda Üniversite kapsamında birçok yarışma, etkinlik, konferans ve sempozyum çalışmaları yapılmaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
TURKMSIC yurt içi araştırma ve staj değişimi programları fakültemizde mevcut. Aynı zamanda Farabi ve Erasmus programları da uygulanmaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültemizde eğitim dili %100 Türkçedir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
İngilizce hazırlık eğitimi isteğe bağlı olarak bulunmaktadır. Eğitim süresi bir senedir. Ayrıca birinci sınıfta zorunlu olarak alınan İngilizce dersinden muaf olmak için muafiyet sınavları senenin başında yapılmaktadır. Bu sınavdan 65 alınması durumunda İngilizce dersinden muaf kabul edilirsiniz.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Fakültemizde devam zorunludur. Devamsızlık her komite için ayrı hesaplanır. O komitede bulunan teorik ders saatinin %30, pratik derslerin %20’si kadar ders saati devamsızlık yapıldığında o komiteden devamsız sayılır ve öğrenci sınava kabul edilmez. Devamsızlık bilgileri öğrenci bilgi sisteminde sık sık güncelleniyor, biz de bu yolla takip ediyoruz.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
Fakültemiz akreditasyon belgesine sahip değildir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Fakültemiz akreditasyon başvuru çalışmaları devam etmektedir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı 2019-2020 eğitim öğretim dönemi itibariyle kurulmuş bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Hastanemiz, Fakültemiz ile aynı kampüste olup morfoloji binamızın hemen yanında konumlanmıştır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel Tıp Bilimleri Bölümü Tıp Fakültesinde, Cerrahi ve Dahili Bilimler Bölümü hastanemizde yer almaktadır.
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Fakültemizde Dönem 1-2-3 Tıp fakültesinde amfi dersleri şeklinde yapılmaktadır. Dönem 4-5-6 derslikleri hastanenin içinde bulunmaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Fakülte Hastanemiz tek bina halinde olup 3 blok olarak bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Tıp Fakültesi ve Hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunmamaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 204 öğrenci Dönem 2: 185 öğrenci Dönem 3: 178 öğrenci Dönem 4: 150 öğrenci Dönem 5: 120 öğrenci Dönem 6: 100-120 öğrenci Yaklaşık olarak toplam 900- 950 öğrenci bulunmaktadır. (sayılar yaklaşık olarak yazılmıştır.)
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 4 : 35-40 Dönem 5: 30-40 Dönem 6: 8-10 kişilik gruplar bulunur.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde Öğretim üyesi başına 6.70 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Fakültemiz entegre sistemi uygulamaktadır. Dönem 1’de eğitim yılı boyunca 4 komite 1 final, dönem 2 ve 3’te 6 komite ve 1 final sınavı yapılmaktadır. Komite not ortalamasının %60’ı, final notunun %40’ı alınıp dönem notu belirlenmektedir. Geçme notu 60’tır. Final barajı 55 olup finalsiz geçme notu 75’tir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
Dönem 1: Tıbbi Biyoloji, Anatomi, Biyofizik, Tıbbi Biyokimya derslerinin laboratuvar dersleri de bulunmaktadır. Halk Sağlığı , Ruh Sağlığı, Tıbbi Bilişim, Biyoistatistik, Tıp Tarihi ve Etik dersleri verilmektedir Dönem 2: Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji derslerinin laboratuvar dersleri de bulunmaktadır. Biyofizik, Tıbbi Biyokimya, Biyoetik ve İletişim Becerileri dersleri verilmektedir. Dönem 3: Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji derslerinin uygulamaları da bulunmaktadır. Tıbbi Farmakoloji, Halk sağlığı, Tıbbi Biyokimya, İç Hastalıkları, Nöroloji, Tıbbi Genetik, Aile hekimliği, Enfeksiyon Hastalıkları, Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji, Göğüs Hastalıkları, Tıp Tarihi ve Etik, Üroloji dersleri verilmektedir. Dönem 4: İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum stajları verilmektedir. Dönem 5: Göz Hastalıkları, Ortopedi ve Travmatoloji, Nöroloji, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Üroloji, Çocuk Cerrahisi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Enfeksiyon Hastalıkları, Adli tıp, Radyoloji, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları stajları verilmektedir. Dönem 6: İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Halk Sağlığı, Acil Tıp, Genel Cerrahi, Ruh sağlığı ve Hastalıkları, Kardiyoloji, Aile Hekimliği
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Fakültemiz Dönem 1’de seçmeli olarak: Tıbbi Terminoloji, Tıbbi İngilizce , Psikolojik Danışma ve Rehberlik dersleri veriliyor. UZEM tarafından : Atatürk ilke ve inkılapları, Türk dili, Yabancı dil dersleri verilmektedir. Dönem 2 Seçmeli Dersleri : Tıbbi Teoloji, Çevre ve Sağlık, Sağlıklı Yaşam ve Spor Dönem 3 Seçmeli Dersleri: Palyatif Bakım Eğitimi, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Sağlıkta İletişim
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Harran Tıp Fakültesi 2020-2021yılı Eğitim-Öğretim Takvimi: http://tip.harran.edu.tr/assets/uploads/other/files/yenitip/files/Akademik_Takvim_2021-2022.pdf
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Anatomi: Laboratuvarda bulunan maketler ve herkesin rahatça inceleyebileceği şekilde kadavra üzerinden de o hafta işlenen konu çalışması yapılır. Daha çok öğrenci merkezlidir. Histoloji: Derste işlenen konular mikroskop üzerinde pratik edilir ve laboratuvarda projektör aracılığıyla konular işlenir. Fizyoloji: Derste anlatılan teorik bilgiye uygun teknik araçla pratik edilir. Patoloji: - Mikrobiyoloji: Derste anlatılan teorik bilgi mikroskoplar üzerinde pratik edilir. Biyokimya: Derste anlatılan teorik bilginin deneylerinin yapılması. Biyoistatistik: - Biyofizik: Derste anlatılan teorik bilginin deneylerinin yapılması.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Dönem 1 ve 2'de pratik ders yoğunluğu çok ağır olmamakla beraber verimli geçmektedir. Pratik dersler gruplar halinde laboratuvarlarda işlenmektedir. Dönem 1: Anatomi, Biyofizik, Biyokimya, Tıbbi Biyoloji pratiği görülür Dönem 2: Anatomi, Histoloji, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Biyofizik, Biyokimya pratiği görülür.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Fakültemizde 2016-2017 yılı ile birlikte 2 adet kadavra bulunmaktadır. Kadavraların biri üzerinde diseksiyon çalışmaları öğrenciler ile birlikte yapılmakta ve diğer kadavra üzerinde diseksiyon uygulamaları yapılmamaktadır. Nicel olarak sayı bilinmemekle beraber maket sayısı öğrenciler için yeterlidir.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Laboratuvarda 30-40 arası mikroskop vardır. Laboratuvar derslerinde öğrenciler gruplara bölündüğünden kişi başına bir mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakültemizin kendine özgü uygulamaları bulunmamaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Fakültemizde Mesleki Beceri Dersleri bulunmakta ve hastanemizde bulunan doktorlar ile beraber gruplar halinde işlenmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Fakültemizde 2 adet simüle hasta laboratuvarı bulunmaktadır. Laboratuvarlardan biri çocuk sağlığı ve hastalıkları, diğeri ise iç hastalıkları alanlarında kullanmak üzere bulunmaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
1-2 ve 3. Dönemlerde seçmeli dersler haricinde temel tıp derslerinden Komite sınavı olunur. Komite sınavı çoktan seçmelidir ve 100 sorudur. Buna ek olarak 1 ve 2. Dönemde pratik sınavlar da yapılır . 4 ve 5. Dönemlerde yapılan sınavlar sözlü sınavlardır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
1-2 ve 3. Dönemlerde seçmeli dersler haricinde temel tıp derslerinden Komite sınavı olunur. Komite sınavı çoktan seçmelidir ve 100 sorudur. Buna ek olarak 1 ve 2. Dönemde pratik sınavlar da yapılır . 4 ve 5. Dönemlerde yapılan sınavlar sözlü sınavlardır.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi: Pratik sınavları maketler üzerinden Zilli sınav şeklinde olmaktadır. Fizyoloji : Yazılı pratik sınavı şeklinde olmaktadır. Histoloji: Pratik sınavları mikroskopta gösterilen preparatlar üzerinden yazılı veya zilli sınav olarak değişkenlik gösterebilir. Zilli Sınav : Bu sınav zamana dayalı bir sınav çeşididir. Sınav salonunda her bir masada bir veya daha fazla maket bulunur. Zil çalınca öğrenciler birbiri ardınca masalardaki maketlerde gösterilen işaretli bölgeyi kağıtlarına yazmaktadır, bir sonraki zil çalınca da bulundukları masadan bir diğerine geçmeleri gerekmektedir. Yani her bir zil süresi boyunca her masada birer öğrenci bulunur Diğer pratik sınavlar öğretim üyesinin tercihine göre sözlü ya da yazılı yapılabilmektedir.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Fakültemizde Temel Bilimler Döneminde Finalsiz geçme vardır. Komite ortalamasının 75 üzeri olan öğrenciler finalsiz geçebilmektedir. Finalde 55 barajı uygulanır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Fakültemizde her komite sonrası Geri Bildirim Formları ile öğrenciler görüşlerini kolaylıkla iletebilmektedir.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Fakültemizde her komite sonrası Geri Bildirim Formları ile öğrenciler görüşlerini kolaylıkla iletebilmektedir.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Fakültemizin kendine özgü uygulamaları bulunmamaktadır. Ancak Şanlıurfa ev kira bedelleri haricinde ucuz ve yaşanması kolay bir şehir olduğu için öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ulaşım rahatlığı öğrencilere avantaj sağlamaktadır.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü öğrenciler için çok gelişmemiştir. Aynı zamanda Üniversitenin konumu şehir merkezine uzak olduğundan üniversite çevresinde çok fazla yaşamsal alan bulunmamaktadır. Üniversitenin çevresinde yalnızca sınırlı sayıda apart bulunuyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemiz Üniversiteye ait çevrim içi eğitim sistemini kullanmaktadır. UZEM adı verilen sistemde öğretim üyeleri ders materyallerini yükleyip bizlere ulaştırabilmektedir. Aynı zamanda sistem üzerinde ödevlendirme de yapılabilmektedir.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Fakültemiz içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde çevrim içi sınav gerçekleştirmiştir. Çevrim içi sınavlar ders kurullarımız için: - Her bir kurul 2 oturumda gerçekleşmiştir. - Her bir oturumda 50 soru bulunmaktadır. Süre oturumların tümüne tanınmış olup her bir oturum için 50 dakika verilmiştir. - İşaretlenen soruya geri dönüş hakkı tanınmamıştır.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
Pandemi döneminde derslerimiz ''Zoom'' platformu üzerinden işlendi.Derslerin kaydı alınarak ders kayıtları siteye yüklendi. Pratik derslerimiz ise yine zoom üzerinden laboratuvar görüntüleri alınarak izletildi,daha sonra ise dersin hocası tarafından yapılar tekrar edildi.
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Pandemi dönemi sınavlarımız yüzyüze yapıldı. Histoloji ve Anatomi pratik sınavlarımızda ise laboratuvar görüntüleri yansıtılarak gösterilen yapı soruldu .
Covid-19 pandemisinden sonra 21-22 öğretim yılı nasıl ilerledi? Önümüzdeki dönem için nasıl bir süreç ilerletileceği sizlerle paylaşıldı mı?
Dönem başından sonuna kadar mümkün olduğunca hijyen ve temizliğe önem verildi.Girişte maskeler dağıtıldı her kata ve sınıfların önüne dezenfektanlar yerleştirildi.Eğitimimiz bütün yıl yüzyüze gerçekleşti ve bu süre zarfında okulumuzda bir vaka görülmedi.