Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Bizans ve Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olarak kullanılan İstanbul; dünyanın da göz bebeği konumunda bulunuyor. Köklü bir tarihi geçmişi bulunan İstanbul; bu sayede çok sayıda tarihi esere de ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un kültürel miras alanlarının uluslararası önemi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde “İstanbul’un Tarihi Alanları” başlığı içerisinde kendilerine yer verilerek tanınmıştır. İstanbul aynı zamanda modern bir şehirdir. Bugün İstanbul, Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 20’sine ev sahipliği yapmakta, GSYH’nin yüzde 22’sini ve vergi gelirlerinin yüzde 40’ını üretmektedir. Türkiye’nin yaratıcı ve kültürel endüstrilerinin merkezlerinin neredeyse tamamı, İstanbul’da bulunmaktadır. Türkiye’de gerçekleştirilen müze ziyaretlerinin yaklaşık olarak yarısı (yüzde 49), kültürel performansların ise yüzde 30’u İstanbul’da hayata geçirilmektedir. İstanbul’un çağdaş kültürü de gittikçe daha çok ilgi çekmektedir. 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’un güçlü yönleri “artan refahı, Türkiye’nin kültürel ve turistik lideri ve öncüsü olarak konumu, sanat ve kültüre karşı artan ilgi ve hepsinden önemlisi genç ve dinamik nüfusudur”. İstanbul, söz konusu enerjisi ve dinamizmiyle diğer dünya şehirleriyle hızlı bir şekilde bütünleşirken şehrin politika yapıcıları da İstanbul’u “küresel bir şehir” olarak konumlandırmaktadır.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Minibüs ve otobüslerin yanısıra, deniz araçları, metro, metrobüs, tramvay, finüküler sıkça kullanılan şehiriçi ulaşım araçlarıdır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
İstanbul adeta eğitim kampüsü gibi bir kent olarak karşımıza çıkıyor. Zira şehirde hem devlet hem de vakıf üniversiteleri; uluslar arası kalite standartlarının üzerinde bir eğitim olanağı sunuyor. Ortalama 30 civarında üniversiteye ev sahipliği yapan İstanbul; öğrenci yurdu konusunda da birbirinden güzel seçenekleri sunabiliyor. Bu opsiyon fazlalığı sayesinde yurt seçerken konum ve fiyat gibi konularda kendi isteğiniz doğrultusunda rahatça hareket edebilirsiniz.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Üniversitemizin tıp fakültesi Beylikdüzünde bulunmaktadır. Beylikdüzü ,İstanbul'un gecekondu yapılaşması olmayan nadir ilçelerinden birisidir. Yerleşimi çok da eskiye dayanmayan bu ilçede yapılan konutlar hem yeni hem de sağlamdır. Her bütçeye uygun kiralık daireler fakültemizin çevresinde yer almaktadır.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Beykent Üniversitesi, Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı tarafından 09.07.1997 tarihinde 4282 sayılı kanunla, kamu tüzel kişiliğe sahip bir vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur. Günümüzün büyüyen ve gelişen Türkiye’sinde çözüm bekleyen sorunların, ancak eğitimle giderileceğine inanan kurucumuz Adem Çelik, “topluma hizmet” sorumluluğu bilinciyle eğitim-öğretim alanında atılımlarda bulunmuş; anaokulu, ilköğretim ve liseden sonra Beykent Üniversitesi ile kusursuz bir eğitim zinciri kurmuştur. 1997-1998 Eğitim-Öğretim yılında Beylikdüzü Yerleşkesinde öğretime başlayan üniversitemiz bugün, İstanbul’un merkezi konumlarında yer alan, yüksek standartlarda donanıma sahip dört yerleşkede eğitim-öğretime devam etmektedir. Kurulduğumuz yıldan günümüze kadar geçen 22 senede, her yıl öğrenci ve mezunlarıyla birlikte gelişerek büyüyen üniversitemiz, yenilikçi bakış açısıyla eğitim veren, sosyal ve yaşayan bir üniversitedir. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın her yerinde aranan ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek profesyoneller yetiştirmek amacıyla çıktığımız bu yolda, 21. yüzyıl standartlarında eğitim vermeye ve yeni mezunlarımızla birlikte büyümeye devam etmekteyiz.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemiz Öğrenci Burs, İndirim ve Destek Yönergesi uyarınca bölüm/program sınıf birincilerine, bir sonraki eğitim-öğretim yılında geçerli olmak üzere ve 1 yıl süre ile %50 oranında indirim verilmektedir. Aynı eğitim-öğretim yılında eğitim gören kardeşlerin her birine %10 kardeş indirimi yapılmaktadır. Sanat ve kültür bursu Üniversitemiz öğrencisi olup Üniversitemiz bünyesindeki tüm sanat dallarından birinde uluslararası düzeyde ilk üç dereceye girerek başarı sağlayan öğrencilere verilmektedir. Sanat ve Kültür Bursu yıllık olarak verilir. İlgili şartları sağlayan öğrencilere, öğrenim ücretinden %25 - %50 indirim yapılarak uygulanır. Konservatuvar mezunlarına tüm indirimlere ek olarak öğrenim ücreti üzerinden %10 indirim yapılmaktadır.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizde birçok öğrenci kulübü bulunmaktadır. Her kulüp kendi ilgi alanlarınca çeşitli etkinlikler düzenlemekte.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Oldukça yeterli sadece Beylikdüzü kampüsünde bile 2 tane kütüphane bulunmaktadır. Bu kütüphanelerde de daha rahat çalışmaları için tıp öğrencilerine özel bölümler bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Fakültemizde öğrenci topluluklarından TurkMSIC ve BAT bulunmaktadır.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulumuzun kendi yemekhanesi bulunmaktadır ve ücreti 18 liradır. Farklı seçenekler isteyenler için ise okulun hemen karşısında AVM bulunmaktadır. AVM'nin yanısıra okula en fazla 5 dakika mesafede birçok yemek mekanı bulunmakta.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakültemiz Beylikdüzü ilçesinde bulunmakta. İstanbulun merkezinden biraz uzak olsa da İstanbul'un en kozmopolit ilçelerinden biridir. Beylikdüzü ilçesi kişi başına 10M²'yi aşan yeşil alanları ile bir Avrupa kenti standartındadır. Geniş caddeleri, bulvarları, kaldırımları ve yeşil alanları ile Beylilkdüzü İstanbul'un planlı kentleşmiş yeni yüzünü temsil etmektedir.
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
2017 yılında kurulmuştur
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemizde öğrenci kulüpleri farklı etkinlikler düzenlemekte. Bunun yanısıra farklı bölümlerin kulüplerinin de etkinliklerine katılım sağlayabiliyoruz. Yerleşim olarak Beylikdüzü AKSM'ye yakın olduğumuz için birçok kültürel aktiviteye katılım şansımız artıyor.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
Erasmus , Farabi ve Mevlana değişim programları uygulanmaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Türkçe
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
Fakültede ingilizce hazırlık dönemi yoktur
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Teorik derslerde %70 , pratik derslerde %80 devam zorunluluğu vardır. Devamsızlık bilgisini henüz herhangi bir sistemden öğrenemiyoruz. Öğrenciler kendileri hesaplamak zorunda devamsızlıklarını
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
Hayır, edilmemiştir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
-
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Hayır, bulunmuyor.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Tıp fakültesi ile hastane birbiriyle bağlı bloklarda bulunmaktadır. Yürüyerek 1 dakikada ulaşılabilir.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Tüm anabilim dalları aynı bina içerisinde bulunmaktadır.
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Tüm dönemlerin derslikleri aynı bina içerisinde bulunmaktadır
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Evet.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Hayır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönemlere göre değişiyor. Şu an fakültemizde 3 dönem bulunmaktadır. 3. sınıfların mevcudu 25, 2. sınıfların mevcudu 60, 3. sınıfların mevcudu 100 kişidir.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Üniversitemizin tıp fakültesi yeni açıldığı için şu an staj yapan dönemimiz bulunmamaktadır. Maalesef bu konuda herhangi bir bilgi veremiyoruz.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 8'dir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Entegre
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
Dönem 1'den 3'e geçtikçe klinikle daha iç içe geçen bir ders programı mevcut. Dönem 1-2'de hekimlik uygulamaları ve seçmeli dersler alınmakta
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Atatürk İlkeleri İnkılap Tarihi ve Modern Türkiye’nin Oluşumu (online) Türkçe Eleştirel Okuma ve Yazma (online) İngilizcede Eleştirel Okuma ve Yazma (online) Araştırma Teknikleri ve Bilimsel Yazım Türk Sağlık Sistemi ve Hastane Yönetimi Tıpta Deney Hayvanı Kullanımı Çağdaş Yaşam Sanatı Sağlık Politikaları ve Ekonomisi Türkiye’de Sık Görülen Hastalıklar
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Eğitim öğretim takvimi genel olarak MEB'in yayınladığı takvime paralel ilerlemekte. Dönem 1'ler daha geç başlayıp dönemi daha erken bitirmekte. Dönem 2 ve 3' ler aynı zamanda ve genelde Eylül'ün başında başlamakta; Haziran'ın ortasında da bitirmekte.
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Pratik derslerimizin işlendiği laboratuvarlar dersliklerden farklı aancak bağlantılı bir blokta bulunmakta. Anatomi, histtoloji, fizyoloji ve biyokimya gibi derslerde gördüğümüz teorik derslerin çoğunun pratiğini de yapmaya çalışıyoruz.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Pratik dersler dönemdeki tüm derslerin neredeyse %30'unu oluşturmakta.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Laboratuvarlarımızda her türlü ekipman(maket vs.) bulunmakta. Fakültemiz 3 tane kadavraya sahiptir. Fakültemiz oldukça yeni olduğu için tüm ekipmanlarımız da yeni ve hasarsızdır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Her derste öğrenci başına bir tane mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Hayır, yok.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Evet, Hekimlik Uygulamaları adı altında mesleki beceri derslerini görüyoruz.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Evet.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
Sınavlarımız bilgisayar laboratuvarlarında ve KEYPS bilgi sistemi üzerinden yapılır. Finalde baraj sistemi bulunmaktadır herhangi bir dersin sorularının yarısından fazlası bilinmelidir. yarısından fazlası bilinmeyen her soru eksi puan getirir. Öğrenci, öğrenimini tamamlayabilmek için ilgili kategorilerden önceden tanımlanmış AKTS kredisi tutarındaki dersleri başarmakla yükümlüdür. Staj ve uygulama dersleri yerine başka bir ders alınamaz. Öğretim planları; altı yıllık lisans/yüksek lisans düzeyi için toplam 360 AKTS kredisi olacak şekilde düzenlenir ve öğrenciye 30’ar AKTS kredilik yarıyıllar halinde sunulur. Öngörülen dönemlik nominal öğrenci iş yükü 30 AKTS kredisidir.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Fakültemizde geçme notu 50'dir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Laboratuvarlarda hocaların gözetmenliğinde yapılır. Hekimlik uygulamalarının pratik sınavında direkt hocalarla yüz yüze bir şekilde sınav yapılır. Anatomi pratik sınavlarında maket üzerindeki veya kadavra üzerindeki noktaların kağıda yazılmasıyla sınav gerçekleşir.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
-
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Öğretim sürecinde dekanlık öğrencilerin şikayetçi olduğu konuları belirlemek ve çözmek için sürekli olarak öğrencilerle iletişim halinde bulunmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Evet, dekanımız ve diğer öğretim görevlisi hocalarımız neredeyse her ay öğrencilerle toplantı yapıp rahatsız olduğumuz durumları sorar ve ellerinden geldiğince düzeltmeye çalışırlar.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Tıp Fakültemizin amacı; bilimsel çalışmaları yakından takip eden, yeniliğe ve teknolojik gelişmelere açık, kendi araştırmalarını yapabilen, dünya bilimine katkıda bulunan, lider, karakterli, etik ve ahlaki değerlere sahip doktorlar yetiştirmektir. Tıp Bölümü, bilimin rehberliğinde “her an düşünen, her an üreten” eğitim felsefesiyle öğrencilerini tıp alanında son teknolojik gelişmeleri kullanan modern bir eğitim ve öğretim programıyla geleceğe hazırlar. Bu bölümde öğrenciler yalnızca tıp bilimini öğrenmekle kalmayıp, 1. sınıftan itibaren, tıp hukuku, kurumsal iletişim, etkileyici konuşma sanatı, bir müzik aleti çalacak şekilde müzik dersleri de alırlar. Öğrenciler, 2. ve 3. sınıfta entegre eğitim sistemini, 4. ve 5. sınıfta ise klinik eğitim ve teorik dersleri takip eder. 6. sınıfta intern eğitimi ile doktorluk mesleğine adım atar. Ayrıca öğrencilerimiz, 4. sınıftan itibaren yurtdışında çağın en ileri tıp fakültesi hastanelerinde yapacakları ziyaretler ve misafir edecekleri tıp öğrencileri ile değişik kültürleri tanımak yanında farklı tedavi yaklaşım ve hastane çalışma sistemlerini öğrenecekler, ayrıca uzun yıllar sürecek olan uluslararası bir ağa sahip olacaktır.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Yeni açılmış bir fakülte olduğu için bazen düzen konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor. Henüz finalsiz geçme gibi uygulamalrın olmaması da dezavantaj oluşturabiliyor. Ancak her sene eksiklerimizi biraz daha kapatmaya çalışıyoruz.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet, mevcut. Online derslerimizi KEYPS üzerinden gerçekleştiriyoruz.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Evet, gerçekleşti. Online sınavlarımız da online derslerimiz gibi KEYPS üzerinden gerçekleşti. Soru başına bir dakika verildi ve sorulara geri dönüş hakkı tanınmadı.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
-
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
-