Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İstanbul zaten bilindiği üzere ülke genelinde sosyal ve kültürel açıdan en gelişmiş şehir olup bolca sanatsal etkinlikler, olabildiğince tarihi turistik mekanlarla doludur.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
İstanbul’da olabildiğince çok ulaşım imkanı bulunmaktadır:metro, metrobüs, tren, otobüs, dolmuş, minibüs, taksi, vapur, motor, tramway vb.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
İstanbul’da 23, Bahçeşehir Tıp Fakültesi’nin bulunduğu Anadolu Yakasında 5 tane KYK yurdu yer almaktadır. Yurtların fiziki özellikleri ve kapasiteleri birbirinden farklı olup çeşitlilikler mevcuttur. Aynı zamanda çevre bölgelerde özel yurt imkanları da bulunmaktadır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Evlerin kiraları; binaların yaşı, sitede bulunup bulunmaması vb etkenlere göre değişiklik göstermektedir. 1+1 > 1.100 - 2.250 2+1 > 1.600- 3.750 3+1 > 2.100 - 4.250 arasında değişmektedir. Bu değerler ortalama olup alt ve üst sınırları değişme gösterebilir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
2013 yılında ilk 40 öğrencisini almış olan tıp fakültesi, ilk yılında LYS Türkiye 1.si tarafından tercih edilen tıp fakültesi olmuştur. Türkiye'de, öğretim üyelerini H-Endeks kriterini göz önünde bulundurarak kabul eden tek tıp fakültesidir. BAU Tıp'ın en yüksek yayın sayısına sahip bir akademik kadrosu vardır. Eğitim ve Araştırma Binalarının toplam 22 laboratuarı, öğrencilerinin eğitim alacağı Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nde, 100 poliklinik odası, 12 ameliyathane ve 353 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Eğitim, Araştırma ve Hastane Kompleksinden oluşan Göztepe Kampüsü'nün toplam alanı 55.000 m2'dir. 15 bin metre karelik İleri Tıp Araştırmaları Merkezi'ne sahiptir ve yurtdışı bağlantılı 20’nin üzerinde laboratuvarı vardır. Tıp eğitimi boyunca öğrencilere yol gösterecek olan BAU TIP Danışma Kurulu, dünyaca ünlü 17 bilim insanından oluşmaktadır. 2013 yılında BAU TIP ailesine katılan öğrencilere, Türkiye'nin farklı alanlarda önde gelen 40 yaşam rehberi ışık tutmaktadır. Sadece Tıp Fakültesi bünyesinde ayda en az 2 ulusal/uluslararası etkinlik düzenlenmektedir. Yani öğrencilerimiz yılda yaklaşık 25 etkinlikte farklı alanlarla ilgili bilgi edinmek ve çevrelerini genişletme imkanına sahiptir. BAU TIP, kendine özgü müfredatında, yılda 1400 saatlik eğitim planlamıştır. Akademik hafta sayısı diğer tıp fakültelerinden farklı olarak 14 değil 21 haftadır. BAU TIP anlayışında eğitim ve araştırma alanı, tıp dünyasında yaratılan bilgi ve organizasyon ağıdır. Bu anlayışta, İstanbul'daki Temel Bilim ve İleri Tıp Araştırmaları Merkezlerimiz ile Hastane kompleksinden oluşan bilim ve tıp kampüsümüz, BAU TIP bilgi ve organizasyon ağının çekirdeğini oluşturur. BAU TIP ağı; tarihi, coğrafi ve siyasi sınırların ötesinde, insanlığın bilim ve tıp birikimini kendi ortak aklı ve düşünce alanı, dolayısıyla tüm dünyayı kendi kampüsü olarak görür. BAU TIP, zihinsel yapısı uygun öğrenci ve öğretim üyeleri için hayalden gerçek yaratma laboratuarıdır. BAU TIP’ın bu mekândan bağımsız bilgi ve organizasyon ağında yetişen bilim insanları ve hekimler, kendi zihin-eğitim yolculuklarını kendi sorumluluklarında ve kendi düşlerini gerçekleştirebilecek biçimde yapmaları için desteklenirler. Böylelikle bir BAU TIP öğrencisi hangi uzmanlık ve bilim alanında en iyi olmayı düşlüyorsa, ona bu alandaki en iyi uluslararası kurumlarda kendini geliştirme şansı yaratılır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Burslar genelde yerleştirme sıralaması yüksek, devlet üniversitelerinde ya da tam burslu özel üniversitelerde okuyanlara verilmektedir. Özel derneklerin, kişilerin yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi BISEP programı dahilinde kendisi de burs vermektedir. BAU TIP’ta Türkiye'de tıp alanında ilk defa hayata geçirilen aynı sene içinde Bilim insanı-hekim yetiştiren ve Hekim yetiştiren eğitim programı bulunmaktadır. İlk yıldan itibaren öğrenciler, başarı ve hedeflerine göre bu 2 programdan birine yerleştirilir. Çok iyi bir hekim olarak yetişmek, Türkiye veya yurt dışındaki hastalara kaliteli sağlık hizmeti sunmak isteyen öğrencilerimiz Hekim yetiştiren program dahilinde, araştırma odaklı iyi bir hekim olarak bilim mentörleri ile birlikte yetişmek ve uluslararası dergilerde makale yayınlayarak mezun olmak isteyen öğrencilerimiz ise Bilim insanı hekim yetiştiren program dahilinde tıp eğitimlerine devam ederler.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Bahar festivali, konferanslar, yemekler, kongreler, geziler, her daldan kulüpler, staj imkanları, ilgiye göre seçmeli dersler bulunmaktadır. Her ay düzenlenen İstanbulun Kalbinde Bilim Konuşmaları ana kampüste düzenlenmektedir. Bilim Nişanı Törenleri gerçekleştirilmektedir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizde bir tanesi kampüs içinde bir tanesi hastane binasında olmak üzere 7/24 açık 2 adet kütüphane bulunuyor. Kütüphaneler dışında Tıp Fakültesi öğrencileri için veya dönemlere göre ayrılmış çalışma bir çalışma salonu bulunmamaktadır.Kütüphanelerde kantin vb. hizmetler yok fakat hastane binasında 7/24 açık bir kantin bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Tıp Fakültesi'nde faaliyet gösteren topluluklar: TurkMSIC - Bahçeşehir, EMSA Bahçeşehir, BAUBAT, BAU OSIG ve BISCTEPE. Üniversitenizde bünyesinde bulunan tüm öğrenci toplulukları: https://bau.edu.tr/icerik/8474- ogrenci-dekanligi-kulupler-listesi
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okul kantininde öğle yemekleri çeşit olarak sunulmakta olup fiyatları 13-20₺ arasında değişmektedir. Kampüs çevresinde de çeşitli kafe ve restoran benzeri işletmeler bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Ana Kampüs Beşiktaş sahilde, merkeze olabildiğince yakın bir şehir kampüsüdür. Tıp fakültesi Göztepe’de, Kadıköy merkeze toplu ulaşım ile 15 dk, hastaneye ve metroya yürüme mesafesindedir. Üsküdar’dan Göztepe Kampüse ve Göztepe Kampüsünden Üsküdar’a belirli aralıklarla servis kalkmaktadır. Aynı zamanda üniversitemiz bünyesindeki yurtların ve hazırlık sınıflarının yer alacağı Kemerburgaz'da bulunan ''Future Campus'' de 2021 yılı itibari ile faaliyete geçecektir.
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
Fakültemiz 2012 yılında kurulmuştur ve ilk öğrencilerini 2013 yılında almıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Üniversitemizden bağımsız olarak herhangi bir fakülte geleneğimiz olarak her ayın sonunda gerçekleşen İstanbul’un Kalbinde Bilim Konuşmaları (İKBK) ve yaklaşık olarak 2 ayda bir Nobel Konuşmaları ayrıca değerli bilim insanlarına bilim nişanı takdim edilen Bilim Nişanı törenleri düzenli olarak gerçekleşmektedir. Fakültemize ait bir spor salonu imkânımız ve fakültemize ait ayrı bir şenliğimiz ne yazık ki bulunmamaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
Erasmus Değişim Programı, BAU International Kampüsler Arası Değişim Programı ve TurkMSIC Değişim Programı.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültemizin eğitim dili %100 İngilizcedir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
İngilizce hazırlık eğitimi bulunmakta, hatta istendiği takdirde üniversitemizin Washington Dc ve Kanada’daki kampüslerimizde de bu eğitim alınabilmektedir. Türkiye’de ise Beşiktaş Ana Kampüsü’nde ve Göztepe Kampüsü’nde hazırlık eğitimi alınabilmektedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Teorik derslere 70% ve pratik derslere 80% devam zorunluluğu vardır. Devamsızlık bilgisi sorumlu dönem koordinatöründen öğrenilebilir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
Fakültemiz henüz akredite edilmemiştir. İlk mezunlarımızı bu yıl verdiğimiz için akreditasyon sürecini de bu yıl itibari ile başlatmış bulunmaktayız. Süreç aktif bir şekilde devam etmektedir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Akredite edildikten sonra da bu uygulamaların devamlılığı sağlandı(ÖRN: Akreditasyon sonrası komite sınav soruları açıklanmaya başlandı, geri bildirimler daha düzenli alınmaya başlandı)
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmamaktadır. Şu an için Fakültemiz Dekan Yardımcısı Tıp Eğitimi'nden sorumlu olarak görev almaktadır.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Üniversite hastanemiz, kampüsümüze 5 dakikalık bir mesafede bulunmakta olup yürüme ile ulaşılabilecek kolaylıktadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Anabilim dalları öğretim üyelerine ait odalar fakülte binasında bulunmakta olup biz öğrenciler kendileriyle konuşmamız gerektiği durumlarda rahatlıkla kendilerini odalarında ziyaret edip iletişim kurabilmekteyiz.
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Dönem 1-2-3 Tıp fakültesindeki dersliklerde sınıf dersleri şeklinde yapılıyor. Dönem 4-5-6 derslikleri ise hastanenin içinde bulunuyor.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Bütün bölümler tek bir bina içerisinde konumlandırılmış fakat üniversitemizin anlaşmalı olduğu hastane zincirinin farklı yerlerde bulunan hastanelerinde daha iyi staj imkanı bulunan bölümlerde ise stajlar zaman zaman başka semtler, şehirlerde olabilmektedir ve bu gibi durumlarda konaklama ve ulaşım masraflarımız fakültemiz tarafından karşılanmaktadır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Maalesef Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunmuyor.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Fakültemizde Dönem 1: 180 öğrenci Dönem 2: 164 öğrenci Dönem 3: 163 öğrenci Dönem 4: 114 öğrenci Dönem 5: 111 öğrenci Dönem 6: 90 öğrenci Toplam: 822 öğrenci bulunmaktadır.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem içerisindeki öğrenci sayısına göre farklılık göstermekte olup TUS’a ve USMLE’ye hazırlanmak isteyenler şeklinde iki gruba ayrılmış bulunmakta, daha sonra ise bu gruplar arasında yine 2 gruba ayrılarak (yaklaşık 30 kişi) staj almaktadırlar.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Öğretim üyesi sayısı: Profesör: 61 Doçent: 34 Doktor Öğretim Üyesi:68 Toplam: 163 Öğretim üyesi başına 5.04 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Fakültemizde entegre bir eğitim sistemi uygulanmaktadır. Uygulama odaklı ve öğrenci merkezli olan bu sistem müfredat konularının da yeterince özümsenmesine imkan tanımaktadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
Dönem 1 öğrencisi olarak Anatomi, Fizyoloji, Histoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biyofizik, Radyolojik Anatomi, Kanıta Dayalı Tıp, Klinik Beceri, İletişim Becerileri, İmmünoloji ve Davranış Bilimleri gibi dersleri alıyoruz. Dönem 2 öğrencisi olarak Mikrobiyoloji, Patoloji, Farmakoloji, Topografik Anatomi, Tıbbi Genetik, Biyokimya, Fizyoloji, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Klinik Beceri ve Embriyoloji derslerini alıyoruz. 3. sınıfta ilk dönemde tüm teorik derslerin tekrarını görüyor, ikinci dönem ise kliniğe giriş derslerini ve küçük stajları alıyoruz. 4. sınıfta büyük stajları alıyoruz.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Tıp eğitimi dışında verilen dersler arasında Felsefe ve Tıp Tarihi, İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Becerileri, Akademik İngilizce ve Tıbbi Genetik adlı dersler vardır. Aynı zamanda Dönem 2 itibari ile de krediler oranında seçmeli dersler alınmaktadır.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
https://bau.edu.tr/icerik/16104-2020-2021-akademik-yili-onlisans-ve-lisans-egitim-ogretimiakademik- takvimi
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Anatomi: İlk yıl anatomi konuları hem teorik hem pratik olarak tamamlanmaktadır. Histoloji: Teorik/pratik entegre şekilde işlenmekte ve komite sonlarında histoloji pratik sınavı bulunmaktadır. Fizyoloji: Teorik ve bilgisayar üzerinden pratik laboratuvar dersleri bulunmaktadır. Patoloji: Dersler 2. Sınıfta başlamakta, hem teorik hem pratik şekilde işlenmektedir. Mikrobiyoloji: 1. Sınıfta bir giriş yapılıp, pratiklere 2. Sınıfta devam edilmektedir. Biyokimya: Çoğunluğu 1. Sınıfta alınmakla beraber nadiren pratik dersler olmaktadır. Biyofizik: Teorik ve laboratuvar dersleri ile işlenmektedir.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Dönem 1'de 60-65% oranında, Dönem 2'de 10-15% oranında pratik ders bulunmaktadır, Dönem 3'te 2. Dönem klinik stajlar şeklinde işlenmektedir ve bu yoğunlukla, işlenen ders saati ile doğru orantılı olarak sınavları ve puanlaması yapılmaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi laboratuvarlarında öğrencilerin çalışması için ayrılan toplamda 6 adet kadavra bulunmaktadır. Ayrıca üniversitemizde bu kadavraların diseksiyonları da bizzat biz öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Maketler bir sınıftaki öğrencilerin aynı anda çalışmak istediğinde buna imkan sağlayacak sayıdadır. Kadavra ve maketler dışında anatomi dersleri işlenirken slayt ve çizimlerden faydalanılmakta olup laboratuvar büyüklüğü dersin verimli işlenişine elverecek büyüklüktedir.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Öğrenci başına 1 mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Bilim İnsanı Seçme Programı, Mentorluk Projesi, Araştırma olanakları, İstanbul’un Kalbinde Bilim Konuşmaları ve Bahçeşehir Üniversitesi'ne özgü çeşitli etkinlikler mevcuttur.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Mesleki Beceri Dersleri kapsamında okulumuzda kan alma, damar yolu açma, tansiyon ölçme vb. uygulamalar bir öğretim üyesi tarafından gösterilmekte ve uygulamalı olarak ders şeklinde işlenmektedir. Bu dersler fakültede bulunan laboratuvarda işlenmektedir. Her ay yapılan komitelerde bu dersin de soruları bulunmakta olup sınıf geçme notu hesaplanırken komite ve final ortalamasının yanı sıra bu derse katılımdan alınan puan da etki etmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Fakültemizde simüle hasta laboratuvarı bulunmamaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
Preklinik dönemde komitelerde hem pratik hem teorik sınavlarımız yapılmaktadır. Teorik sınavlar 8 adet komiteden oluşmakta olup her komite sınavından bir gün önce de pratik sınavlarımız uygulanmaktadır. Sene sonunda girilen komitelerin ve pratik notlarının ortalamalarının 60%'ı alınıp , sene sonunda uygulanan final sınavının da 40%'ı alınarak geçme notu hesaplanır. Ayrıca geçme notuna etki eden faktörler arasında İstanbul’un Kalbinde Bilim Konuşmaları adı altında düzenlenen konferanslara katılım ve Klinik Beceri derslerine katılım da bulunmaktadır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Sene içinde 8 adet teorik komite sınavı ve bu sınavlardan birer gün önce de düzenli olarak pratik sınavları uygulanmaktadır. Sene sonunda da öğrenci sene içindeki tüm konulardan sorumlu olduğu bir final sınavına girmek durumundadır. Öğrencinin komite ve pratiklerden aldığı not ortalamasının 60%'ı ve sene sonundaki finalden aldığı notun 40%'ı alınarak hesaplanan puan, geçme notunun 80%'ini oluşturur. Geri kalan 20%'lik kısmın 10%'unu Klinik Beceri derslerine katılım, 10%'unu ise her ay düzenlenen İstanbul’un Kalbinde Bilim Konuşmaları konferanslarına katılım oluşturur. Öğrencinin sınıfı başarıyla geçebilmesi için hesaplanan bu notunun 60 ve üzeri olması gereklidir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi, zilli sınav şeklinde; Patoloji, mikroskop başında eğitimi aldıktan sonra teorik sınava entegre şekilde; Histoloji mikroskop başında yazılı olarak; Mikrobiyoloji bazen mikroskop başında yazılı olarak bazen tutulan notların kontrolü şeklinde gerçekleşmektedir.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Temel Bilimler Dönemi’nde finalsiz geçme bulunmamaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Her sınav sonrası anketler, her ay dekanla bilimsel konuşma dersleri yapılmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Öğrencilerin sorunlarını dekanlıklara aktarabileceği birçok organ mevcut (ÖRN: Fakülte Temsilcilikleri, Dönem Temsilcilikleri, Geri Bildirim Anketleri vb.). Ayrıca öğrenciler Dönem Koordinatörü hocalarımız ile kolayca iletişim kurarak geri bildirim, istek ve düşüncelerini iletmektedirler.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Fakültemizde diğer tıp fakültelerinde bulunmadığını gözlemlediğim öğretim üyeleri ile kolayca iletişim kurma şansı ve öğretim üyelerinin gösterdikleri içten ilgiyi bulacaklardır. Aynı zamanda fakültemizde 1. ve 2. senede teorik tüm eğitimlerin bitirilerek tekrar yolu ile bilgiyi pekiştirme sisteminin çok yararlı olduğunu düşünüyorum.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Okulumuz birçok avantaja sahip olmakla birlikte dezavantaj olarak üniversitemiz bünyesindeki diğer kampüslere oranla daha az fiziksel imkana (bahçe vb.) sahiptir, çevresinde stres atabileceğimiz sosyalleşebileceğimiz alanlar çok fazla bulunmamakla birlikte mevcuttur. Aynı zamanda fakültemiz bir yurt binasına da sahip değildir. Bu nedenle, biz öğrenciler ev kiralarını ve masraflarını karşılamak durumunda kalmaktayız.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemizde uzaktan eğitim süreci boyunca uzaktan eğitim sistemi uygulanmıştır. Bu sistem kapsamında aylık ders programları hazırlanıp biz öğrencilerle paylaşılmış ve programda belirtilen saatlerde adobe connect uygulaması üzerinden derslerimize erişmemiz istenmiştir. Dersi işleyen öğretmenlerimiz bir yandan kameraları ve mikrofonları açık bir şekilde dersi anlatırken aynı zamanda ders materyallerini bizlerle ekran paylaşımı seçeneğiyle paylaşmışlardır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Fakültemizde çevrimiçi sınav için gerekli altyapı hazır bulunmaktaydı ve bu pandemi süreçinde Tıp 1.,2.ve 3. sınıfların final sınavlarının çevrimiçi sınav şeklinde gerçekleşmesini mümkün kıldı.Sınavlar üniversitemizin anlaşmalı eğitim platformunda,öğretim üyeleri tarafından oluşturulan soru havuzundan gelen sorulardan oluşup; sabah 50 soruluk - öğlen 50 soruluk sınavlar şeklinde iki oturumda gerçekleştirildi. 50’şer soruluk sınavlar için verilen süreler 90’ar dakika olup sınava başlamamızla sayaç ekranda belirmiştir.Her soru tek tek ekrana gelip,sıradaki butonuna basarak sıradaki soru görülebilmiştir ancak geçilen sorular için tekrar geriye dönüş hakkı bulunmamaktaydı.Fakültemiz sınavda herhangi bir ses kaydı veya görüntü kaydeden sistem kullanmamıştır.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
Fakültemizde uzaktan eğitim süreci boyunca uzaktan eğitim sistemi uygulanmıştır. Bu sistem kapsamında aylık ders programları hazırlanıp biz öğrencilerle paylaşılmış ve programda belirtilen saatlerde Microsoft Teams ve Itslearning uygulamaları üzerinden derslerimize ve ders materyallerine erişmemiz istenmiştir. Dersi işleyen öğretmenlerimiz bir yandan kameraları ve mikrofonları açık bir şekilde dersi anlatırken aynı zamanda ders materyallerini bizlerle ekran paylaşımı seçeneğiyle paylaşmışlardır.
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Fakültemizde çevrimiçi sınav için gerekli altyapı hazır bulunmaktaydı ve fakültemiz; pandemi sürecinde Tıp 1, 2 ve 3. sınıfların komite ve final sınavlarını çevrimiçi olacak şekilde gerçekleştirdi. Sınavlar üniversitemizin anlaşmalı eğitim platformunda, öğretim üyeleri tarafından oluşturulan soru havuzundan gelen sorulardan oluşup; sabah 50 ve öğlen 50 soruluk sınavlar şeklinde iki oturumda gerçekleştirildi. Ellişer soruluk sınavlar için verilen süreler yetmiş beşer dakika olup sınava başlamamızla sayaç ekranda belirmiştir. Final sınavı da 2 farklı günde gerçekleştirilmiş olup her oturumda yetmiş beşer soru sorulmuş ve her oturum için soruları cevaplandırmak üzere yüz yirmişer dakika verilmiştir. Her soru tek tek ekrana gelip, sıradaki butonuna basarak sıradaki soru görülebilmiştir. Ancak geçilen sorular için tekrar geriye dönüş hakkı bulunmamaktadır. Fakültemiz sınavda herhangi bir ses kaydı veya görüntü kaydeden sistem kullanmamıştır.