Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Aydın
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Aydın şehri Kuşadası, Didim gibi turistik ilçeleriyle dikkat çeken bir kenttir. Tralles Antik Kenti, Afrodisias Antik Kenti, Nysa Antik Kenti gezilebilecek tarihi yerler arasındadır. Zeytin, incir en ünlü tarım ürünlerindendir. Efelerin şehri olarak da bilinir. Şehrimizde birçok tarihi konak restore edilerek cafe, bar, restoran şeklinde kullanımdadır.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Havalimanı bulunmamaktadır ama Adnan Menderes Havalimanına çok yakın olup Havaş ile ulaşım sağlanabilmektedir.. Şehir içi otobüsler 2 ye ayrılmaktadır. Kart ile binilebilen Sarı otobüsler ilçelere de gider. Beyaz otobüsler daha sık geçer fakat ilçelere gitmez. Saat 23.50 den sonra otobüs seferleri kesilir. Şehir otogarı şehrin 15 dk dışında bulunur, Çine yolu üzerindedir.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Şehirde 2 kız ve 1 erkek olmak üzere 3 farklı KYK yurdu bulunmaktadır. Kız öğrenciler için KYK yurdu üniversite kampüsünün içinde bulunmaktadır. Erkek ve diğer Kız öğrencilerin KYK yurdu Işıklı semtinde bulunmaktadır. Kız öğrenci yurdu ağırlıklı olmak üzere 60 a yakın özel yurt bulunmaktadır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Üniversite çevresinde eşyalı evlerde 1+1 1000-1500 aralığında, 2+1 1500-2000 aralığında, 3+1 evler pek bulunmamakla beraber 1800+ TL civarındadır. Eşyasız evlerde 1+1 1000+, 2+1 1500+ 3+1 evler yine pek bulunmamakla beraber 1500+ TL civarındadır. Üniversiteden uzaklaştıkça şehrin daha gelişmiş mahalleri olup ev fiyatları aynı oranda artmaktadır. Öğrenciler için yaşamın en uygun, önemli sosyal mekanların yürüyüş mesafesinde bulunduğu mahalleler Orta, Zafer, Cuma, Güzelhisar, Cumhuriyet, Kurtuluş Mahalleleridir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Adnan Menderes Üniversitesi 1992 yılında kurulmuştur. Üniversitemizin kuruluş kanununda; Fen-Edebiyat, Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler, Tıp, Veteriner, Ziraat Fakülteleri olmak üzere 5 Fakülte; 3 Enstitü; Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve Söke Meslek Yüksekokulu yer alırken; şu an üniversitemiz 18 Fakülte, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı, 5 Yüksekokul, 18 Meslek Yüksekokulu, 26 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile toplam 71 akademik birimde eğitim-öğretim veren bir yükseköğretim kurumu haline gelmiştir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemizin kendisinin verdiği bir burs olanağı bulunmamaktadır.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
2018 yılında üniversitemizde Koç Fest yapılmıştır. 2019 yılında Color Fest düzenlenmiştir. Üniversite içerisinde öğrencilerimizin yemek yiyebileceği, boş zamanlarını geçirebileceği, oyunlar oynayabileceği bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Fakülteler arası spor müsabakaları düzenlenmektedir. Tiyatro ve müzik topluluklarımızın yıl içerisinde gösteri ve konserleri olmaktadır. Fakülte temsilcileri ve toplulukların düzenlediği partiler yapılmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizin kampüsü içerisinde 3 katlı, 7/24 açık çalışma salonu olan yeni nesil bir kütüphane bulundurmaktadır. Kütüphanemiz içinde sınırsız internet ulaşımı bulunmaktadır. Soğuk kış günlerinde akşam ders çalışan öğrencilerimize çorba servisi imkanı bulunmaktadır. Bunun dışında tıp fakültesi binası içerisinde ayrı iki çalışma salonu da bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizde 40 a yakın farklı öğrenci topluluğu bulunmaktadır. (Dağcılık, Bisiklet, Yüzme, Tenis vb.) Tıp fakültesinde etkinlik yapan öğrenci toplulukların birkaçına TurkMSIC, EMSA, Leyladan Sonra, Müzik ve tiyatro toplulukları örnek verilebilir. Ek olarak tıp Fakültesi kız/ erkek basketbol ve voleybol takımları bulunmaktadır.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Öğle öğününde okul yemekhanelerinde yemek servisi yapılmaktadır. Okul yemekhanelerinde yemek fiyatları 3 TL'dir. Tıp Fakültesi için ayrı bir yemekhane mevcuttur. Tıp Fakültesinin yan tarafında yemek yenilebilecek birçok restorandan oluşan bir AVM bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakülte ana kampüs içinde, Aytepe yerleşkesinde bulunmaktadır. Ana kampüs şehre çok uzak değildir.
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
Üniversitemiz ile birlikte 1992 yılında kurulmuştur.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Tıp Fakültesi Kız/ Erkek Basketbol ve Voleybol takımları bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
Erasmus, Farabi, Mevlana ve TurkMSIC değişim programları bulunmaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
%100 Türkçe eğitim verilmektedir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
İngilizce hazırlık dönemi bulunmamaktadır.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Teorik dersler için %70 ve pratik dersler için devam zorunluluğu %80'dir. Devamsızlık bilgisi teorik sınavdan bir gün önce TIPPORT sitesinde açıklanmaktadır.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
Fakültemiz TEPDAD tarafından henüz akredite edilmemiştir. Fakat akreditasyon süreci hızlı bir şekilde sürmektedir. 2022-2023 döneminde raporların toparlanıp tekrar başvuru yapılması planlanmaktadır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Akredite bir fakülte değiliz, fakültemizde bunun için yoğun bir çalışma içindeyiz.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmaktadır. Şu an için öncelikle akreditasyon işlemleriyle uğraşmaktadır.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Fakültemiz hastane ile aynı yerde (merkez kampüste) yer almaktadır. Ulaşım çok kolaydır, yürüyerek 3 dakikada hastanemize ulaşılabilinmektedir. Fakültemizle hastane yan yanadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Anabilim dalları ve hocaların odası merkez kampüste fakültemiz ve hastane arasında yer alan öğretim üyesi binasında bulunmaktadır.
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Tüm sınıflar aynı binada eğitim almaktadırlar.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Psikiyatri ve fizik tedavi bölümü hariç bütün bölümler aynı binada bulunmaktadır. Psikiyatri bölümü ve fizik tedavi bölümü hastanenin karşısında, ana kampüs içindeki bir binada bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Başka bir birim bulunmamaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 301 öğrenci
Dönem 2: 238 öğrenci
Dönem 3: 233 öğrenci
Dönem 4: 249 öğrenci
Dönem 5: 160 öğrenci
Dönem 6: 180 öğrenci

Toplam: 1361 öğrenci
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Her dönem 7 gruba bölünerek ortalama 35-40 kişilik gruplar oluşturulmaktadır. Daha sonra bu gruplar bir kez daha 7 kişilik gruplara bölünerek eğitim verilmektedir.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
108 Profesör, 58 Doçent Doktor, 52 Doktor öğretim üyesi bulunmaktadır. 218 Öğretim Görevlisi, 575 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 793 öğretim üyesi bulunmaktadır. Yani 1 öğretim üyesi başına ortalama 2 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Eğitim modelimiz yatay ve dikey olarak entegre edilmiş olup karma (hibrit) sistemdir. Sürekli güncellemeye tabii eğitim yönergemizde, klinik beceriler uygulamaları ve topluma dayalı tıp uygulamaları mevcuttur.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
Dönem 1 : Biyofizik, Davranış Bilimleri, Histoloji-Embriyoloji, İlk Yardım, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Tıp Tarihi ve Etik, Klinik Beceriler, Tıbbi Genetik, Biyoistatistik, Anatomi, Temel İletişim Becerileri , Halk Sağlığı, Seçmeli ders 1-2 Dönem 2 : Anatomi, Biyofizik, Tıbbi Biyokimya, Fizyoloji, Histoloji-Embriyoloji, Davranış Bilimleri, Klinik İletişim Becerileri, Tıbbi Mikrobiyoloji, Parazitoloji Dönem 3: Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Biyoistatistik, Tıbbi Farmakoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları Doğum, Radyoloji, Üroloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Nefroloji, Radyasyon Onkolojisi, Nükleer Tıp, Tıbbi Genetik, Tıbbi Biyokimya, İletişim Becerileri, Klinik Beceriler, Klinik Uygulamalar Dönem 4: Acil Tıp, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji ve Kalp Damar Hastalıkları, Tıbbi Görüntüleme Klinik Eğitim Dersleri Dönem 5 : Adli Tıp, Aile Hekimliği, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik- Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Üroloji Dönem 6 : Acil Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kırsal Hekimlik, Psikiyatri Yapılandırılmış İntörn Staj Programları
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Dönem 1 de seçmeli dersler alınmaktadır. İşaret Dili, Tıbbi İngilizce, Tıp ve Spor, Nobel Ödülleri, Mitoloji, Vakalar ve Tıp vb. Seçmeli dersler verilmektedir.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Dönem 1 :
Final sınavı: 29 Haziran 2022
Dönem 2 :
final sınavı : 8 Temmuz 2022
Dönem 3 :
final sınavı : 6 Temmuz 2022
Dönem 4 : Bitiş tarihi 3 Haziran 2022
Dönem 5 : Bitiş tarihi 20 Mayıs 2022
Dönem 6 : Bitiş tarihi 30 Haziran 2022
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Anatomi, Histoloji, Biyofizik, Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji pratik dersleri laboratuvarda işleniyor. Genelde asistan hocalarımız, dersin hocaları gözetiminde ders hakkında gerekli bilgileri bize veriyorlar. Mikroskop, maket, preparat vb. malzemeler kullanılıyor. Hem hoca hem öğrenci odaklı karma eğitim veriliyor. Online dönemde pratik derslerimiz Google Classroom üzerinden gerekli fasiküller ve videolar eşliğinde işlenmiştir.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Dönem 1 ve 2' de yoğunluklu pratik dersler verilmektedir. Pratik baraj bulunduğu için notlara etkisi yüksektir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Üniversitemizde 3 adet kadavranın yanında kemikler ve çeşitli maketler bulunmaktadır. Öğretim üyelerimiz oldukça özverilidir.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Histoloji laboratuvarlarında her öğrenci başına 1 mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Herhangi bir uygulamamız bulunmamaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Klinik Beceriler, Klinik İletişim Becerileri dersleri işlenmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Simüle Hasta Laboratuvarımız bulunmamaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
Teorik sınavlar amfilerde, pratik sınavlar laboratuvarda yapılmaktadır. Pratik sınav barajı bulunmaktadır. Pratik sınavın %50 sini doğru cevaplamayan öğrenciler o dersin teorik sorularını çözememektedirler. Final sınavında 50 baraj puanı vardır. Dönem içi ortalamanın %40 ı , Final/Bütünleme sınavının %60 ı alınarak dönem sonu ortalama hesaplanır. Preklinikte Final ve Bütünleme sınavında pratik sınav bulunmamaktadır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Dönemi tamamlamak için not ortalaması 60 ve üstü olmalıdır.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi maket üzerinden her makete belirli bir süre verilerek zil çaldığında bir sonraki makete geçilerek yapılıyor. Histoloji, parazitoloji, mikrobiyoloji de aynı şekilde zilli sistemle ya da sözlü sınavla mikroskop üzerinden yapılmaktadır. Biyofizik pratik sınavları hem kağıt üzerinden hem sözlü şekilde yapılmaktadır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme yoktur. Finalde 50 sınır barajı uygulanır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Öğrenciler sınav sonuçlarını görebilmek için online geribildirim doldurmak zorundadır. Sınıf temsilcileri eğitim koordinatörleri ve dekanlıkla birebir iletişime geçebilmektedir.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Her kurul sonrasında geri bildirim anketleri uygulanmaktadır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Fakültemiz verilen klinik eğitim açısından oldukça iyi düzeyde olup TUS başarısı oldukça yüksek bir fakültedir. Öğretim üyeleri ile öğrencilerin iletişimi çok iyi düzeydedir. Derslikleri ve hastanesi ana kampüsün içerisinde olduğu için kampüs imkanları ile iç içe, aynı zamanda da şehir gürültüsünden izole bir ortamda eğitim verilmektedir.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Okulumuz akredite olmak için çalışmalara başlamış bir okuldur fakat henüz akredite değildir. Uygulama sınavlarında barajın olması da dezavantajlarındandır.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemizde çevirim içi eğitim sistemi online dönemler için mevcut. Adüzem adlı siteden öğrenci numaramız ve şifremizle giriş yapıp kayıtlı dersleri izleyebiliyoruz. Dersler Google Meet uygulaması üzerinden işleniyor. Tıp dijital arşivinden ders videolarına erişilebiliyor.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Yine Adüzem üzerinden açtığımız sekme ile Google Forms üzerinden çevirim içi sınavımızı yaptık. Tüm sorular tek bir sayfadaydı ve soru numarası bulunmamaktaydı. Çözdükten formu göndererek sınavımızı bitirmiş olduk. Sonuçlar da yüz yüze eğitimde olduğu gibi Tıpport adlı siteden ilan edildi.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
Fakültemizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut. Adüzem adlı siteden öğrenci numaramız ve şifremizle giriş yapıp kayıtlı dersleri izleyebiliyoruz. Dersler Google Meet uygulaması üzerinden işleniyor. Hocalarımız ders esnasında dersin kaydını alıp daha sonra Adüzem' e yüklüyorlar.
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Sınavlarımız Adüzem sınav portalı üzerinden 100 soru 120 dk olarak sorulara geri dönüş hakkı tanınmadan yapılmaktadır. Kamera, mikrofon vb. sistemler kullanılmamaktadır.
Covid-19 pandemisinden sonra 21-22 öğretim yılı nasıl ilerledi? Önümüzdeki dönem için nasıl bir süreç ilerletileceği sizlerle paylaşıldı mı?
eğitim öğretim yılı pandemi kurallarına uygun bir şekilde ve uygun fiziki koşullarda aksama olmadan gerçekleştirildi. Yavaş yavaş normal hayata dönmemiz ile birlikte de eski eğitimimize geri dönmeyi planlıyoruz.