Ankara Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Ankara
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Ankara bildiğiniz üzere Türkiye'nin başkentidir. Başkent olduğundan dolayı sınırsız sayıda imkana ve eşsiz bir tarihe sahiptir. Ankara'da 4 mevsim kendini net bir şekilde hissettirir. Ankara'da 16 devlet tiyatro salonu ve 26 sinema salonu bulunmaktadır. Bunların yanında opera da izleyebileceğiniz Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası okulumuzun hemen yanında bulunmaktadır. Ankara'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bahsedecek olursak, başta tabii ki Anıtkabir bunun yanında Hamamönü, Ankara Kalesi, Kocatepe Camii, Atakule, Etnoğrafya Müzesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Gençlik Parkı, Kuğulu Park gibi daha sayamadığımız birçok tarihi ve doğal mekan vardır. Bunların yanında sosyal olarak Ankara'da hayat Kızılay başta olmak üzere Tunalı, Bahçelievler ve okulumuzun da bulunduğu Ulus merkezlerindedir. Bu merkezlerde her türlü ve her fiyat aralığında ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yerler bulunur. Ankara alışveriş merkezleri açısından da oldukça zengin bir kenttir, hatta neredeyse her metro durağında bir alışveriş merkezi var diyebiliriz.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Ulaşım imkanları oldukça çeşitili ve gelişmiştir.
Şehir içi; Metro, Otobüs, Dolmuş, Taksi, Teleferik
Şehir dışı; Uçak, Tren, Otobüs. (Şehir dışı otobüs ulaşımları için AŞTİ'yi kullanabilirsiniz.)
Ankara Büyükşehir Belediyesinin sağladığı ulaşım imkanlarını görmek için ''EGO CEP'TE'' uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz veya internet üzerinden de bu sisteme ulaşım sağlayabilirsiniz.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Ankara'da 32 tane KYK yurdu bulunmaktadır, bunun yanında özel yurt imkanı da oldukça gelişmiştir. Ayrıca okulumuzun kendi yurt imkanı da bulunmaktadır.
Yurt imkanı oldukça yeterlidir, herhangi bir sorun çıktığında da Ankara Büyükşehir Belediyesi öğrencilere kalacak yer imkanı sağlamaktadır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Evlerin kira durumu semtten semte değişiklik göstermektedir. Fakat Ankara başkent olduğundan çevredeki diğer illere göre kira fiyatları daha yüksektir. Okulumuzun bulunduğu konum ise merkezi olduğundan o çevredeki kira fiyatları nispeten daha yüksektir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Ankara Medipol Üniversitesi 18 Mayıs 2018'de açılmıştır, Tıp fakültesi ise 2020 yılında açılmıştır. Okulumuz yeni kurulan bir üniversite olduğundan köklü bir tarihe henüz sahip değildir, fakat buna rağmen akademik kadrosu oldukça gelişmiştir. Yıllar geçtikçe de gelişmeye devam edecektir. Üniversitemiz son teknoloji ile donatılmış laboratuvarları ile öğrencilerinin sağlık alanında yetkin hale gelmesi için elinden gelen tüm imkanları sunmaktadır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BURS VE İNDİRİM OLANAKLARI
ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARI EĞİTİM İNDİRİMİ
Tam burslu dışında eğitim gören şehit ve gazi çocuklarına ayrıca %20 eğitim indirimi yapılır. Bu indirim, zorunlu hazırlık sınıfı dahil, öğrencinin öğrenim gördüğü süre boyunca geçerlidir.
KARDEŞ İNDİRİMİ
Üniversitemizde birden fazla kardeşin öğrenim görmesi halinde, her bir kardeşe ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden ayrıca %10 indirim uygulanacaktır. Bu indirim, zorunlu hazırlık sınıfı dahil, öğrencilerin birlikte öğrenim gördüğü süre boyunca geçerlidir.
İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK
İsteğe bağlı hazırlık sınıfı okuyacak öğrencilerin yerleştikleri programın ücretlisi üzerinden %25 indirimli olarak hazırlık programına kabul edilirler.
ENGELLİ ÖĞRENCİ İNDİRİMİ
Tam burslu dışında eğitim gören, %40 ve üzeri engelli raporu bulunan öğrencilere ayrıca %15 eğitim indirimi yapılacaktır. Bu indirim, zorunlu hazırlık sınıfı dahil, öğrencinin öğrenim gördüğü süre boyunca geçerlidir.
TERCİH İNDİRİMİ
Yerleştikleri program öncesindeki bütün tercihlerini Ankara Medipol Üniversitesi ve/veya İstanbul Medipol Üniversitesi’nin ön lisans ve lisans programları arasından yapan adaylara, aşağıdaki şekilde tercih indirimi uygulanacaktır:
Ücretli kontenjanı bulunan programlar hariç, sadece tam burslu ve %50 İndirimli kontenjanı olan programların, %50 İndirimli kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 tercih indirimi uygulanır,
Ücretli kontenjanı bulunan Tıp Fakültesi’nin Türkçe ve İngilizce Programları, Hukuk Fakültesi, Eczacılık Fakültesi’nin Türkçe ve İngilizce Programları, Diş Hekimliği Fakültesi’nin Türkçe ve İngilizce Programının ücretli kontenjanına yerleşenlere kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %50 tercih indirimi uygulanacaktır. Bu programların %50 İndirimli kontenjanına yerleşenlere ayrıca %25 tercih indirimi uygulanmayacaktır.
Tercih İndirimi zorunlu hazırlık sınıfı dahil öğrencilerin öğrenim gördüğü sürece geçerlidir.
Kayıtlı olunan programda kazanılmış olan tercih indirimi; kayıtlı olunan yılda tercih indirimi uygulanan kontenjanlara Kurum İçi Yatay Geçiş yapılması durumunda da devam edecektir.
Dikey Geçiş Sınavı ile kayıt hakkı kazanan öğrencilere tercih indirimi uygulanmayacaktır.
ÜSTÜN BAŞARI BURSU
DİL Puanı hariç yerleştiği lisans programının puan türünde standart eğitim süresince ve zorunlu hazırlık sınıfında da geçerli olmak üzere;
İlk 100 e giren öğrenciye 6.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) ile ücretsiz konaklama ve yemek olanağı,
101-250 arasında yer alan öğrenciye 4.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz konaklama ve yemek olanağı,
251-500 arasında yer alan öğrenciye 3.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz konaklama ve yemek olanağı,
501-750 arasında yer alan öğrenciye 2.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz konaklama ve yemek olanağı,
751-1000 arasında yer alan öğrenciye 1.500 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) ile ücretsiz konaklama ve yemek olanağı verilecektir.
Dikey Geçiş Sınavı ile kayıt hakkı kazanan öğrenciler ile daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan lisans veya lisansüstü derecesi ile mezun olan öğrenciler ÜSTÜN BAŞARI BURSU’ ndan yararlanamazlar.
Derslere devam etmeyen, sınıf tekrarı yapan ve kayıt donduran öğrencilerin bursu ilgili yılda kesilir.
BAŞARI BURSLARI
Zorunlu ve İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı hariç kayıtlı oldukları programın müfredatında o yıl için öngörülmüş ders ve kredi yükünü alan, aldığı tüm dersleri başarı ile tamamlayan, bahar yarıyılında not yükseltmek veya başarısızlık nedeni ile bütünleme sınavına girmeden senelik ağırlıklı not ortalaması (SANO) 4.00 üzerinden en az 2,91 veya eşdeğeri olan lisans öğrencilerinden sınıfta ilk üç dereceye girenlere aşağıda belirlenen miktar, oran ve koşullarda akademik yılı sonunda burs ve indirim uygulanacaktır.
Yatay Geçiş ve Dikey Geçiş Sınavı ile kayıt olan öğrencilerin Ankara Medipol Üniversitesi’nde iki yarıyılı tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Senelik ağırlıklı not ortalaması (SANO) hesaplanırken transfer edilen derslerin notları ortalamaya dahil edilmez.
Sıralamada senelik ağırlıklı not ortalamasının aynı olması durumunda virgülden sonraki üçüncü hane dikkate alınır.
Öğrenci Değişim Programı ile bir ya da iki akademik dönemi başka bir üniversitede tamamlayan öğrenciler başarı sıralamasına dahil edilirler.
Öğrencinin başarı sıralamasına dahil olabilmesi için o yıl transfer ettiği dersleri var ise bu derslerin AKTS kredisini karşılayacak şekilde ilave ders alması gereklidir.
Başarı Bursu almaya hak kazanan öğrencinin kayıt yenilememesi, kayıt sildirmesi, yatay geçiş yapması veya herhangi bir nedenle ilişiğinin kesilmesi durumunda, bu hak bir başka öğrenciye geçmez.
Fakülte ve Yüksekokul ilgili kurulları her akademik yıl sonunda Başarı Bursu için yeniden değerlendirme yaparak ilk üç dereceye giren öğrencileri Rektörlüğe bildirir. Burs için öğrencinin başvurusuna gerek yoktur.
Sınıf birincisi olan öğrenci bir sonraki eğitim-öğretim döneminde ücretsiz eğitim,
Sınıfında 2. olan öğrencinin eğitim ücretinin %50’si, kendisine tahakkuk edecek eğitim ücretinden ayrıca indirim,
Sınıfında 3. olan öğrencinin eğitim ücretinin %25’i kendisine tahakkuk edecek eğitim ücretinden ayrıca indirim uygulanacaktır.
Sınıfında ilk üç dereceye giren öğrencinin tam burslu olması durumunda,
Sınıf Birincisine 600 TL tutarında (7 ay boyunca)
Sınıf İkincisine 450 TL tutarında (7 ay boyunca)
Sınıf Üçüncüsüne 350 TL tutarında (7 ay boyunca)
öğrenciye nakit olarak destek bursu verilir.
Başarı Bursu sadece takip eden akademik yıl için geçerlidir.
SPORCU İNDİRİMİ
MİLLİ SPORCU İNDİRİMİ:
Son beş yıl içinde en az bir kez milli olan ve milli olduğunu ilgili federasyonlarca belgeleyen, üniversite takımlarına girme hakkı elde ederek ilgili etkinliklere (toplantı, antrenman, maç, deplasman vb.) katılan ya da bireysel branşlarda yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üniversiteyi temsilen yer alan öğrencilere, disiplin cezası almadıkları sürece, bir sonraki akademik yıl için geçerli olmak üzere, tahakkuk eden öğrenim ücretinden ayrıca %50 eğitim indirimi yapılır. Öğrenci tam burslu ise bir sonraki akademik yılda 7 ay boyunca her ay 500 TL eğitim desteği verilir. Son sınıf öğrencilerine içinde bulundukları akademik yıldan başlayarak 7 ay boyunca her ay 500 TL eğitim desteği verilir.
TAKIM SPORCUSU İNDİRİMİ:
Milli sporcu olmayıp üniversite spor takımlarının kadrosuna seçilen öğrencilere üniversite takımında yer aldıkları, üniversite takımı ile ilgili etkinliklere (toplantı, antrenman, maç, deplasman vb.) katıldıkları ve disiplin cezası almadıkları sürece, bir sonraki akademik yıl için geçerli olmak üzere, tahakkuk eden öğrenim ücretinden ayrıca %15 eğitim indirimi yapılır. Öğrenci tam burslu ise bir sonraki akademik yılda 7 ay boyunca her ay 300 TL eğitim desteği verilir. Son sınıf öğrencilerine, içinde bulundukları akademik yıldan başlayarak 7 ay boyunca her ay 300 TL eğitim desteği verilir. Birden fazla takımda yer alan sporcular takım sporcu indiriminden bir kez yararlanabilir. Bireysel Sporcu Başarı Ödülü: Bireysel branşlarda üniversiteyi temsilen katılmış olduğu yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda ilk üç dereceye giren öğrencilere, dereceye girdikleri tarihten itibaren başlamak üzere 7 ay boyunca her ay; Birincilik derecesine 700 TL, İkincilik derecesine 500 TL, Üçüncülük derecesine 300 TL sporcu başarı bursu verilir. Bireysel branşlarda üniversiteyi temsilen turnuvalara katılan ve ilk üç dereceye giren engelli sporcular da aynı sporcu başarı bursundan yararlanır. Takım ve bireysel sporcu listeleri Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından rektörlüğe bildirilir ve rektörlükçe onaylanan takım listeleri geçerli sayılır.
ÖSYM BURSLARI
Ankara Medipol Üniversitesi öğrencileri ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonucuna göre tam burslu, %50 indirimli ve ücretli olarak eğitim hakkı kazanır. Yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs ve indirimler sadece eğitim-öğretim ücretini kapsar ve zorunlu hazırlık sınıfı dahil öğrencinin öğrenim gördüğü süre boyunca geçerlidir. Barınma, beslenme, ulaşım, kitap, eğitim malzemesi vb. konular burs ve indirim kapsamı dışındadır. Ankara Medipol Üniversitesi tarafından verilen ÖSYM burs ve indirimleri karşılıksız olup ancak disiplin suçu işlenmesi ve yatay geçiş yapılması durumunda kesilir.
ÖZEL PROTOKOL İNDİRİMİ
Üniversitemiz ile özel protokol imzalayan liselerden mezun öğrencilerin, ilgili protokol indiriminden yararlanabilmesi için tercih indirimi şartlarının sağlanması gerekir. Tercih indirimi ise aday öğrencilerin yerleştiği program öncesindeki bütün tercihlerini Ankara ve/veya İstanbul Medipol Üniversitesi’nin ön lisans ve lisans programlarını tercih etmesi halinde uygulanmaktadır.
DİKEY GEÇİŞ SINAVI İNDİRİMİ
Üniversitemiz ön lisans programlarından mezun olup dikey geçiş sınavı ile üniversitemiz lisans programlarına kayıt hakkı kazanan öğrencilerimize ayrıca %15 eğitim indirimi yapılır
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Okulumuz yeni kurulmasına rağmen sosyal bir üniversitedir. Üniversitenin çeşitli kulüpleri vardır, bunlara katılabilirsiniz. Hatta kurulmamış kulüp varsa gerekli izinlerle kurucusu siz bile olabilirsiniz. Bununla birlikte okulumuzda Yaza Merhaba Şenliği yapılmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Ankara Medipol Üniversitesinde kütüphane hizmetleri Anafartalar Kaampüsünde sunulmaktadır.
Kütüphanemiz eğitim, öğretim ve araştırma programlarını destekleyen, öğretim elemanları, öğrenciler ve diğer araştırmacıların bilgi ve belge ihtiyaçlarını karşılayan ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden altyapısıyla sürekli kendini güncellemektedir.
Kütüphanemiz gelişmiş bilişim teknolojisi sayesinde sağlık, sosyal ve fen bilimlerinden kültür, sanat ve edebiyata kadar pek çok alanda ulusal ve uluslararası yayınlara erişim imkânı sunmaktadır.
Anafartalar Kampüs Kütüphanesi 08.30-22.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Detaylı bilgi için kutuphane.ankaramedipol.edu.tr adresini ziyaret ediniz.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizde Ankara Medipol TÖB topluluğu vardır. Geçen yıl Afyon'da gerçekleştirilen genel kurul sonrası ''Gümüş Birlik'' statüsüne yükseltilmiştir.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulumuzun yemekhanesi Merkez Kampüs'te bulunmaktadır. Fiyatı 16₺'dir. Bu yıl Anafartalar (Hastane) Kampüsüne'de yemekhane açılması planlanmaktadır. Bunların yanında okulumuzun bitişiğinde YHT Garı bulunmaktadır. Garın içinde birçok yemek yeri mevcuttur.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Üniversitemiz şehrin merkezinde yer alır. Her yerden ulaşım sağlanabilir. Diğer üniversitelerde olduğu gibi Tıp Fakültesinin konumu diğer fakültelerden uzak değildir, ikisi de Ulus-Maltepe'dedir.
Üniversitemizin iki kampüsü de YHT garına, Maltepe ve Ulus metro duraklarına, Ulus dolmuş durağına yürüme mesafesindedir. Bunun yanında Anafartalar Kampüsü'nün hemen karşısında taksi durağı bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
Üniversitemiz 18 Mayıs 2018'de kurulmuştur. Tıp Fakültemiz 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında ilk öğrencilerini almıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Üniversitemiz TurkMsic'te olduğundan TÖB fakültemize sosyallik katmaktadır. Bunun yanında okulumuzda kadın ve erkek futbol, basketbol, voleybol takımları bulunmaktadır.
14 Mart Tıp Bayramı'nda önlük giyme organizasyonu ve eğlenceler düzenlenir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
Üniversite öğrencilerimiz Mevlana, Farabi ve Erasmus değişim programlarından yararlanabilirler.
Fakültenin eğitim dili nedir?
%100 Türkçe ve %100 İngilizce olmak üzere eğitim veren 2 Fakültemiz vardır.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
Türkçe Programı için İngilizce hazırlık isteğe bağlıdır.
İngilizce Programı için eğitim dili %100 İngilizce olup, hazırlık atlama sınavını geçemezlerse hazırlık sınıfı zorunlu tutuluyor. Öğrencilerin eğitim dili İngilizce olan mesleki dersleri başarabilmeleri için yabancı dil yeterlilik sınavını geçmeleri ya da hazırlık sınıfı eğitimlerini başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Fakültemizde devam zorunluluğu vardır. Ama devamsızlık bilgisini öğrenebileceğimiz bir sistem mevcut değildir, öğrenciler kendileri devamsızlık bilgilerini takip etmelidir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
Üniversitemiz henüz TEPDAD tarafından akredite edilmemiştir, TEPDAD'a başvurulabilmesi için başvuru yapan kurum, eğitiminin tümünü kendi yerleşkesinde tamamlamış, en az bir dönem mezun vermiş ve halen eğitim vermeye devam ediyor olmalıdır.
Bunun yanında Ankara Medipol Üniversitesi ile neredeyse aynı programı uygulayan İstanbul Medipol Üniveritesi TEPDAD tarafından akredite edilmiştir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Fakültemizde akreditasyon alınması için çalışmalar yapılmaktadır.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Evet, bulunuyor.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Üniversitemizin henüz aktif olarak bir hastanesi bulunmamaktadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
-
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Tıp Fakültesinde ilk 3 yıl eğitimimizi Anafartalar (Hastane) Kampüsünde görmekteyiz.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
-
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
-
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Türkçe ve İngilizce için;
Tam Burslu 11 kişi
Yarı Burslu 56 kişi
Ücretli 3 kişi

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
-
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Tıp Fakültesinde şu anda aktif olarak kurumda görev yapan;
10 Profesör, 3 Doçent, 31 Dr. Öğr. Üyesi, 12 Öğr. Gör., 4 Arş. Gör. bulunmaktadır.
Öğrenci sayısı ise 280'dir.
Yani öğretim üyesi başına 4,6 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Fakültemizde Entegre, PDO ve Hibrit eğitim sistemi uygulanmaktadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
En temel yapıdan genele doğru bir eğitim modeli söz konusudur. Dönem 1 ve 2 okulda amfide eğitim görürler. Henüz daha fazla dönemimiz olmadığı için geri kalan yıllar hakkında bir bilgimiz bulunmamaktadır.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Tarihi, İngilizce, Bilimsel Eğitim Programı Dersi
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
1. Sınıf için;
1. Kurul- Tıbbın Prensipleri ve Hekimlikle Tanışma
2. Kurul- Yaşamın Temel Yapıtaşları
3. Kurul- Hücre ve Yaşam Döngüsü
4. Kurul- Hücresel İletim
5. Kurul- Hücre Yapısı ve Doku
6. Kurul- Kan ve Lenf Dokusu
7. Kurul- Kas ve Kemik Dokusu, Hareket Sistemi
8. Kurul- Toplum ve Sağlık
2. Sınıf için;
1. Kurul- Deri, Deri Ekleri ve Hareket Sistemi
2. Kurul- Sinir Sitemi ve Duyu Organları
3. Kurul- Dolaşım Sistemi
4. Kurul- Sindirim Sistemi
5. Kurul- Üriner Sistem
6. Kurul- Üreme ve Endokrin Sistem
7. Kurul- Solunum Sistemi

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Üniversite amfisinde ve laboratuvarlarda işlenmektedir.
Özellikler Biyokimya, Mikrobiyoloji, Histoloji ve Anatomi laboratuvarları kullanılmaktadır.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Yıldan yıla yoğunluğu ve etkisi artmaktadır, ama ilk yıllarda pratikten çok teorik eğitim ön plandadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi laboratuvarına kadavralar bu yıl eklenecek, onun dışında laboratuvar büyüklüğü ve maketleri oldukça yeterliydi.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Ortalama olarak 1 mikroskop 1 veya 2 kişiye denk geliyor. Sayı olarak oldukça yeterli.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Histoloji laboratuvarında mikroskop kullanmak yerine Michigan Üniversitesinde de kullanılan sanal laboratuvar kullanılmaktadır. Preparatları bilgisayar vasıtasıyla incelemekteyiz.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
İyi Hekimlik Uygulamaları olarak bilinen Temek Mesleki Beceri Derslerimiz bulunmaktadır. Genel olarak ilk ve acil yardım uygulamaları, hasta muayene yöntemleri ve hastane işleyişi anlatılmaktadır. Bu derslerden öğrendiklerimiz yıl sonunda final notumuza sözlü olarak eklenmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Evet, şu anlık çok gelişmiş olmamakla birlikte mevcuttur.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
Fakültemizde ölçme- değerlendirme yapılırken kurul sınavlarına ve sene sonundaki final notuna bakılır.
Kurul Sınavları %60 etkiliyken final ise %40 etkilidir.
Final ise kendi içinde ikiye ayrılır;
Yazılı kısım finalin %50'sini
Sözlü kısım finalin %50'sini oluşturur.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Dönemi başarıyla tamamlamak için genel tıp ortalamasının 60 ve üzerinde olması gerekmektedir. Geçme ve kalma sistemine tıp dışı dersler dahil edilmez. Ayrıca kurul notuna bakmaksızın final ortalamasının 50 ve üzeri olması gerekmektedir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi laboratuvarında maket üzerinden zilli sınav sistemi (maket üstünde işaretli noktaların belirli bir zaman aralığında kağıda yazılmasıyla ilerleyen sınav) uygulanmaktadır.
Histoloji laboratuvarında gösterilen preparatlar üzerinden sözlü sistemi uygulanmaktadır.
Fizyoloji laboratuvarında anlatılan konu hakkında tek soruluk sınav uygulanmaktadır.
Biyokimya laboratuvarında sözlü sınav uygulanmaktadır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme maalesef okulumuzda uygulanmamaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Bazı kurullar sonrası okulumuzun öğrenci sistemi üzerinden bize sınav hakkında değerlendirme anketi atılmaktadır. Bunun yanında hocaları da değerlendirme şansımız bulunmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Evet, okulun bize hazırladığı anketlerle sınavı ve öğretim görevlisini değerlendirme şansımız bulunuyor.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Yeni kurulduğu için öğrenci sayısı az ve hocalara kolayca ulaşabiliyoruz.
Aynı zamanda laboratuvarlar ve sınıflar yeni yapıldığı için son teknoloji ve kullanışlı.
Konum olarak diğer çoğu okula kıyasla merkezi ve ulaşımı kolay.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Yeni bir üniversite olduğumuzdan henüz bir hastanemiz bulunmamaktadır, bunun yanında henüz mezun da vermedik.
Bilgilendirme sisteminde yer yer aksaklıklar olabiliyor.
Yeni bir üniversite olduğu için çok fazla bilinmiyor, tanınmıyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet, mevcut.
Teams sistemi üzerinden veya okulun kendi sistemi MEBİS üzerinden uygulanıyor.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Pandemi bittikten sonra İnkılap ve Edebiyat sınavları dışındaki sınavlar yüz yüzeydi. İnkılap ve Edebiyat sınavları okulun kendi sistemi olan MEBİS üzerinden yapıldı.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
Teams platformu üzerinden çevrim içi olarak eğitim verildi.
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Evet, pandemi döneminde çevrim içi sınav Teams platformu üzerinden gerçekleştirildi.
İlk dönem kamera ve mikrofon kapalıyken ikinci dönemde kamera ve mikrofon açık olma zorunluluğu getirildi.
Covid-19 pandemisinden sonra 21-22 öğretim yılı nasıl ilerledi? Önümüzdeki dönem için nasıl bir süreç ilerletileceği sizlerle paylaşıldı mı?
Okulumuz hibrit eğitim modelini uyguladı yarı online yarı yüz yüze olarak.
Öğrenciler olarak biz zorluk çekmedik, okul bu süreçte yanımızdaydı.