Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Bolu
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Şehrin en önemli özelliği muhteşem doğasıdır. Doğa her çeşit etkinlik için büyük imkanlar sunmaktadır. Abant, Gölcük, Yedigöller, Sünnet gölü, Mudurnu evleri, Göynük evleri, Seben kaya evleri, Karacasu ve diğer kaplıcalar, aşçılar diyarı Mengen, Kartalkaya mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. İzzet Baysal Anma günleri, yazın yapılan ilçe veya belde festivalleri önemli etkinlikler arasındadır.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içi ulaşım belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Şehirlerarası ise şehirlerarası otobüslerle sağlanmaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Şehir merkezinde 4 tanesi kız, 3 tanesi erkek olmak üzere toplam 7 tane KYK yurdu; 2 tanesi kız, 1 tanesi erkek toplam 3 özel yurt bulunmaktadır. Yurtların dışında da birkaç apart tarzı işletme bulunmaktadır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Kiralık 1+1 evler 1500-2000 TL civarında, 2+1 evler 2000- 2500 TL civarında, 3+1 evler ise 2500-3000 TL civarındadır.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Türkiye'nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul arasında doğal güzelliklerle çevrili, ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten itibaren hızla gelişen Üniversitemizin Bolu kent merkezi ve beş ilçesinde (Gerede, Mengen, Mudurnu, Yeniçağa, Seben) yerleşkeleri bulunmaktadır. Üniversitemizin merkez yerleşkesi ise Bolu kent merkezine 10 km uzaklıktaki Gölköy’de, benzersiz bir doğa güzelliğinin içinde yer almaktadır. Üniversitemizde, 16 fakülte, 4 enstitü, 2 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu ve 15 araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitemizin bu birimlerinde görev yapan yaklaşık 1377 öğretim görevlisi, 772 idari personel ve yaklaşık 33.000 öğrenciyle kaliteli ve çağdaş eğitim ortamı sunmanın gururunu yaşamaktadır. Üniversitemiz vakıf destekli ilk devlet üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin dört yıllık birinci öğretim (gündüz) bölümlerine/programlarına en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran lisans öğrencilerine Vakıf tarafından burs verilmektedir. Bölüm/program birincilerinden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu'lu bir öğrenciye daha vakıf tarafından burs verilmektedir. (Bu öğrencilerin Bolu merkez veya ilçelerinde (bağlı köyleri dahil) doğup, yine Bolu merkez veya ilçelerinin (bağlı köyleri dahil) nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.)
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Gölköy yerleşkesinde kapalı yüzme havuzu, fitness merkezi, çim saha, futsal, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortu bulunmaktadır. Eğitim öğretim döneminde değişik kültürel etkinlikler yapılabilmektedir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizin çok güzel bir kütüphanesi var oradan tıp kitaplarına ve süreli yayınlara ücretsiz ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda güzel bir ders çalışma ortamı da var. Fakültemiz öğrencilerine ait iki adet çalışma salonu ve intörnler için ayrılmış bir çalışma salonu mevcuttur. Çalışma salonları 08:00-23:00 arası açık bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizdeki topluluklara https://sksdb.ibu.edu.tr/ogrenci-topluluklari/universitemizde-faaliyet-gosteren-ogrenci-topluluklari linkinden ulaşabilirsiniz. Fakültemizdeki öğrenci topluluklarının İnstagram adresi aşağıdaki gibidir;
Tıp Öğrencileri Birliği instagram adresi: @abant.tob
Bilimsel Araştırma Topluluğu instagram adresi: @aibubat
TIPSAT instagram adresi: @aibutipsat
Abantkök Kök Hücre Topluluğu instagram adresi: @abantkok
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Üniversitemizde öğle ve akşam yemeği verilmektedir. Üniversitenin tüm öğrencilerinin yararlanabileceği 3 yemekhanesi bulunmaktadır. Öğrenci yemek ücreti 7 TL’dir. Kampüsümüzde iki ayrı merkezde yemek ihtiyacının karşılanabileceği yerler bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Üniversitemizin Gölköy yerleşkesi, şehir merkezi yerleşkesi ve ilçe yerleşkeleri bulunmaktadır. Tıp Fakültesinin içinde bulunduğu Gölköy yerleşkesi merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır.
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
Fakültemiz Bakanlar Kurulunun 12.03.1997 tarihli kararıyla kurulmuş, kurulma kararı Resmi Gazetenin 12.03.1997 tarihli ve 22931 sayısında yayımlanmıştır. Fakültemizin bulunduğu bina İzzet Baysal Vakfı tarafından yapılarak 23 Eylül 2003 tarihinde üniversitemize teslim edilmiştir. İlk öğrenciler 2003/2004 ders yılında öğrenim yılında başlamışlardır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemizde üniversitemize bağlı etkinliklerimiz ve topluluk faaliyetlerimiz gerçekleştirilmektedir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC değişim programları bulunmaktadır. Farabi yurtiçi, diğerleri hem yurtiçi hem yurtdışı değişim imkanı sağlamaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültemizde %100 Türkçe eğitim verilmektedir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
Herhangi bir İngilizce hazırlık dönemi bulunmamaktadır. Fakülte başlangıcında İngilizce muafiyet sınavı uygulanmakta olup muaf olunmaması dahilinde dönem içerisinde sınavlar yapılmaktadır.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Okulumuzda devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bu teorik dersler için %75, uygulama dersleri için %80’dir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
Fakültemiz TEPDAD tarafından akredite edilmemiştir, akreditasyon süreci devam etmekte olup çalışmalar sürmektedir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
-
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Tıp eğitimi anabilim dalımız bulunmamaktadır.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Tıp Fakültemiz ile hastanemiz yan yana konumlandırılmıştır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel bilimlerin anabilim dalları fakülte binasında, klinik ve cerrahi bilimlerin anabilim dalları hastane binasında bulunmaktadır.
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Preklinik dönemlerde (1,2,3) derslikler morfoloji binasında işlenirken klinik dönemlerde (4,5,6) hastane içerisindeki dersliklerde işlenmektedir. Morfoloji binası yanında yapımı tamamlanmış yeni binamız ile birlikte preklinik dönem öğrencilerinin derslik ve laboratuvar alanları yenilenmiştir.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Karacasu bölgesinde ayrı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanemiz bulunmaktadır. Bunun dışında hastanenin tüm bölümleri aynı binada bulunmaktadır. Hastanemiz Sağlık Bakanlığına afiliyedir.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Dönem 3’lerin Halk Sağlığı pratiği için Bolu merkezdeki Sağlık Bakanlığına bağlı tüm tesisler ve Belediyenin Halk Sağlığı hizmeti verdiği kuruluşlar gezilmekte; 6. sınıf halk sağlığı uygulamalarında da birinci basamak sağlık hizmeti veren birimlerde uygulamaya gidilmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon stajı ilgili hastanede yapılmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 231
Dönem 2: 203
Dönem 3: 168
Dönem 4: 178
Dönem 5: 159
Dönem 6: 167
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Kontenjan değişikliklerine bağlı olarak farklılık göstermekle beraber ortalama 22-30 civarındadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Bu sene yapılan yeni çalışmalarla birlikte bu sayının yıllara göre düşüş gösterdiği ve bu sene için yaklaşık 6-7 civarında olduğu belirlenmiştir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Fakültemizde entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
Kısaca bahsetmek gerekirse;
Dönem 1'de tıp fakültesine giriş ve temel bilim dersleri ( tıbbi biyoloji, biyoistatistik, biyokimya, tıbbi genetik, deontoloji...)
Dönem 2'de ağırlıklı olarak insan anatomisi, biyokimyası, fizyolojisini öğrenmeye yönelik dersler
Dönem 3'te ise normal insan vücudunun patofizyolojisi(hastalıkları) ve farmakoloji ağırlıklı olup klinik dönem derslerine temel düzeyde başlangıç yapılmaktadır.
Klinik dönemlerde ise (4-5-6) staj mantığıyla çoğunlukla hastanede öğretime devam edilmektedir.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Fakültemizde dönem 1’de seçmeli yüzme, fitness, müzik ve futbol dersleri; dönem 1’de zorunlu dersler ve dönem 2’de mesleki İngilizce dersi bulunmaktadır.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2022−2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ

DÖNEM 1: Ders Yılı Başlangıcı : 03 Ekim 2022 Ara Tatil : 20 Ocak- 06 Şubat 2023 Ders Yılı Bitişi : 25 Mayıs 2023 Genel Sınavlar : 14-16 Haziran 2023 Bütünleme Sınavları : 03-05 Temmuz 2023

DÖNEM 2: Ders Yılı Başlangıcı : 03 Ekim 2022 Ara Tatil : 20 Ocak- 06 Şubat 2023 Ders Yılı Bitişi : 25 Mayıs 2023 Genel Sınavlar : 14-16 Haziran 2023 Bütünleme Sınavları : 03-05 Temmuz 2023

DÖNEM 3: Ders Yılı Başlangıcı : 03 Ekim 2022 Ara Tatil : 20 Ocak- 06 Şubat 2023 Ders Yılı Bitişi : 25 Mayıs 2023 Genel Sınavlar : 14-16 Haziran 2023 Bütünleme Sınavları : 03-05 Temmuz 2023

DÖNEM 4: Dönem Başlama Tarihi : 29 Ağustos 2022 Ara Tatil : 13-24 Şubat 2023 Dönem Bitiş Tarihi : 16 Haziran 2023 Bütünleme Sınav Tarihi : 10- 21 Temmuz 2023

DÖNEM 5: Dönem Başlama Tarihi : 15 Ağustos 2023 Ara Tatil: 27 Ocak- 6 Şubat 2023 Dönem Bitiş Tarihi : 2 Haziran 2023 Bütünleme Sınavları : 14- 27 Haziran 2023

DÖNEM 6: Dönem Başlama Tarihi : 01 Temmuz 2022 Dönem Bitiş Tarihi : 30 Haziran 2023
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Temel bilimler evresinde pratik dersler multidisiplin laboratuvarlarında işlenmektedir.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
İlk 3 dönem pratik dersler tüm derslerin yaklaşık %15-20’si iken stajlarda durum yaklaşık %50-%50 şeklinde olmaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
1 adet kadavra ve 2 adet tam iskelet mevcuttur. Öğrenci sayısının artmasıyla birlikte anatomi laboratuvarlarında gruplara ayrılma yöntemiyle maketlerde yeterlilik sağlanmaktadır. Her grubun başına en az bir akademisyen bulunmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Pratik derslerde mikroskop başına 2-3 öğrenci düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakültemizin kendine özgü bir uygulaması yok.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Mesleki beceri dersleri bulunmaktadır.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Simüle hasta laboratuvarı bulunmamaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
Geçme notu tüm sınıflar için 60’tır. İlk üç sınıfta her kurul sonunda çoktan seçmeli yazılı sınav ve uygulama sınavı yapılmaktadır. Kurul not ortalamasının %60’ı yılsonu sınavının %40’ı alınarak geçme notu hesaplanmaktadır. Yılsonu sınavından en az 50 alınması zorunludur, ortalama 60 olsa dahi kişi bir üst sınıfa geçme hakkı kazanamamaktadır. Her kuruldan en az 60 olmak koşuluyla kurul ortalamasının 80,00 ve üzerinde olması durumunda kişi isterse yılsonu sınavına girmeyebilmektedir. Sınavlarda baraj sistemi uygulanmaktadır. Her dersin sorularının en az yarısı yapılmadığı durumda eksik kalan doğru cevap sayısı yapılan doğru cevap sayısından çıkarılmaktadır ve böylece net doğru bulunmaktadır. 4. ve 5. Sınıfta stajların kendi sınavları olmaktadır. 6. Sınıf yeterlilk üzerinden değerlendirilmektedir.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Geçme notu tüm sınıflar için 60’tır. Zorunlu ve seçmeli derslerin 4. Sınıfa başlamadan önce bitirilmiş olması gerekmektedir. İngilizce dersi için muafiyet sınavı okul başlamadan yapılmaktadır. Okulun sitesinde tarihini öğrenebilirsiniz.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi pratik sınavı zilli sınav şeklinde oluyor. Zilli sınavda masalar iki taraflı bir şekilde sıralanıyor her masada belli sayıda maket bulunuyor ve buna uygun süre belirleniyor. Aynı andan iki taraftan da öğrenci alınıyor ve zil çaldıkça öğrenciler masa değiştiriyor ve yeni öğrenciler de alınmaya devam ediliyor. Histoloji pratik sınavlarında ise öğrenciler gruplara ayrılıp sınav salonlarına alınıyor. Mikroskop görüntüleri ekrana yansıtılıyor yine belli bir süre içerisinde cevaplandırılması isteniyor. Mikrobiyoloji pratik sınavında ise mikroskoptaki örneklere bakılarak ne olduğunun yine belli bir süre içinde cevaplanması isteniyor. Parazitoloji pratik sınavında ise mikroskoptaki parazit görüntülerine bakılarak belirlenen süre içinde kâğıda yazılması bekleniyor. Patoloji sınavı mikroskop başında yapılmaktadır. Halk sağlığı sınavı klasik yazılı olarak yapılmaktadır. Staj pratik sınavları ise hasta başı ve sözlü sınav şeklinde yapılmaktadır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Her kuruldan en az 60 olmak koşuluyla kurul ortalamasının 80,00 ve üzerinde olması durumunda kişi isterse yılsonu sınavına girmeyebilmektedir.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Eğitim öğretim programları koordinatörler kurulu, fakülte kurulu ve akademik kurul tarafından değerlendirilmektedir.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Fakültemizde Öğrenci Eğitim Komisyonu, Tıp Eğitimi Öğrenci Komisyonu, Geri Bildirim Toplantıları vb. oluşumlarımız olmadığı için öğrencilerin eğitimleri hakkında söz sahibi olmaları kolay olmamaktadır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Bu fakülteyi tercih ederim çünkü olanakları ve hocaları ile güzel bir tıp eğitimi var. Sosyal açıdan çok dolu ve doğaseverler için çok güzel bir il. Ankara, İstanbul ve Kocaeli gibi metropollere yakın.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Fakültemizin öğrenci sayısının fazla olması, Bolu’nun küçük ve pahalı bir şehir olması, şehiriçi ulaşımın yetersiz olması.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet mevcuttur, İBUZEM adlı sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sistemde haftalık olarak ders içerikleri, sunumları ve pratik derslerin lab videoları ,online toplantı yapılacaksa onun davet linki öğrencilerle paylaşılıyor. Ayrıca online sınavlar da yine İBUZEM üzerinden yapılmaktadır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Bahar Dönemi komite sınavları gerçekleşti. Final sınavları ve bütünleme sınavları ise çevrim içi sistem üzerinden akademik takvime uygun bir şekilde gerçekleşecektir. Komite Sınavlarında 100 soru için 110 dk süre tanındı, bu süre içerisinde öğrenciye istediği soruya dönme hakkı tanındı, normalde komitelerde uygulanan baraj sistemi pandemi sürecinden dolayı bahar döneminde uygulanmadı. Sistem kopya hareketlerini tespit edebilecek donanıma sahipti ayrıca herhangi bir elektrik veya internet gitme durumlarına karşın sistemde yeterli iyileştirilmeler yapılmıştı.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
Pandemi döneminde ilk üç dönem için ilk yarıyıl online olarak gerçekleştirildi. Çeşitli uygulamalar üzerinden online olarak teorik derslerimizi yaptık. Okulumuz internet sitesi İBUZEM üzerinden gerekli ders içerik ve lab videoları bizimle paylaşıldı. Uygulamalı derslerimizi bu şekilde hocalarımızın bizlerle paylaşmış olduğu video ve görsellerden yararlanarak gerçekleştirdik. İkinci yarıyılda ise üç aylık bir süre okulumuza gittik. Üçerli gruplara bölünerek dönüşümlü olarak yüz yüze eğitim ve online eğimi birlikte yürüttük. Pratik derslerimizi de laboratuvarlarda işleme fırsatı yakaladık. Bu süre boyunca teorik ve pratik sınavlarımızı yüz yüze olarak gerçekleştirdik. Klinik dönemler ise yüz yüz eğitime devam etti.
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Pandemi döneminde okulumuz ilk yarıyıl boyunca tüm derslerin ve sınavların online olmasına karar verdi ve bu şekilde gerçekleşti. Sınavlarımız okulumuzun internet sitesi İBUZEM üzerinden aynı süre ve soru sayısıyla gerçekleştirildi. Ancak pratik sınavlarımızı koşullar sebebiyle gerçekleştiremedik. Sadece teorik sınavlar üzerinden değerlendirildik. İkinci dönemde ise yaklaşık üç ay gibi bir süre pandemi koşulları dahilinde yeni uygulamalarla birlikte yüz yüze eğitim gerçekleştirildi ve bazı sınavlarımız yüz yüze gerçekleşti. Teorik ve pratik sınavlarımız ayrı olarak uygulandı.
Covid-19 pandemisinden sonra 21-22 öğretim yılı nasıl ilerledi? Önümüzdeki dönem için nasıl bir süreç ilerletileceği sizlerle paylaşıldı mı?
Amfi, derslik ve laboratuvarlarda dersler gruplar halinde yüz yüze işlenmiş olup önlemler dahilinde öğretim yılı ilerletilmiştir.