Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Van
Üniversite statüsü nedir?: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

     İl, toprakları 19.069 km kare olan yüzölçümü ile Türkiye topraklarının %2,5’ ini oluşturur. Van, yüzolçümü bakımından Türkiye’nin 6. büyük ilidir. Van, Doğu Anadolu bölgesi’nin volkanik dağlarla kaplı çukur kesiminde bulunan Van Gölü’ nün doğu kıyısına 5 km uzaklıkta çok az meyilli bir arazi üzerine kurulmuştur. Rakım yüksekliği yaklaşık 1725 m dir. Türkiye’ nin en büyük gölü olan Van Gölü, yüksek dağların ortasında bir çöküntü durumundadır. Çevredeki yüksek dağlar Van ilinin sınırını oluşturur.   Van, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan diğer bütün iller gibi tarih, doğa, kültür ve kış turizmi bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Van’da bunlara ek olarak bir de deniz turizmi potansiyeli vardır ki, uygun yatırımlarla burada dört mevsim çok çeşitli turizmin etkinlikleri düzenlenebilir. 

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Şehir içinde genel olarak dolmuş ve belediye otobüsleri ile olmaktadır. Ayrıca ilimizde havaalanı da bulunmaktadır.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

Şehrimizde 4 tane erkek yurdu 5 tanede kız yurdu bulunmaktadır.Tabi bunların kendi içinde blokları da bulunmaktadır.Ayrıca şehir merkezinde de özel yurtlar bulunmaktadir.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

 

Şehrimizde genel olarak kiralar 700-1000 arası değişmektedir.

 

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Üniversitemiz ihtiyacı olan öğrencilere YUBUK bursu adı altında aylık 200 tl vermektedir.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

 

Üniversitemizde genel pek fazla bir etkinlik olmamaktadır. Ama çok büyük bir spor kompleksimiz bulunmaktadır. İçerisinde basketbol sahası .voleybol sahası vb. sporların yapıldığı yerleri bulunmaktadır.

 

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Üniversitemizde 7/24 acik bir kütüphanemiz bulunmamaktadır. Fakültemizde tıpçılar için ders calisma yeri bulunmaktadır. Yalnız hastanemizde ders çalışmak için 7/24 açık olan bir ders çalışma yeri bulunmaktadır. Aslında çok büyük bir kütüphanemiz var ancak şuan aktif durumda olmayıp bitirilme aşamasındadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
Tıp Fakültemizde etkinlik yapan 3 tane klüp vardır. Bunlar Genç Hekimler Topluluğu , Sağlık ve Yaşam Topluluğu ve Bilimsel Araştırma Topluluğudur.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Üniversitemizin merkezi yemek hanesinde öğlen ve akşam olmak üzere iki ögün yemek çıkmaktadır. Yemek ücretleri 2 TL’dir . Hastanemizde ise 4-5-6 sınıflar ise onlarda 2 TL karşılığında yemek yemektedir.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

 

Fakültemiz kampüs içinde bulunmaktadır.Üniversitemizde bulunan bütün fakülteler kampusumuzun içinde bulunmaktadir.Genel olarak tıp fakültesi,diş hekimliği fakültesi,veterinerlik fakültesi ,eğitim fakültesi,iktisadi ve idari bilimler fakültesi,sağlık meslek yüksek okulu ,yabancı dil fakültesi bulunmaktadır.

 

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

1982

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Genel olarak tıp bayramında şenlikler yapılmaktadir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

 

Fakültemizde şuan için Erasmus , Farabi ,Mevlana programlari bulunmaktadır.

 

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

%100 Türkçe. 

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Yok.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Teorik derslerde %70 pratik derslerde ise %80 devam zorunluluğu vardır.Devamsız biligisini ise öğrenci işlerinden ve 2 haftada bir devamsızlık bilgisi yayınlanmaktadır.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültemiz henüz TEPDAD tarafından akredite edilmemiştir fakat birkaç yıl öncesinden beri akredite olmak için gerekli başvurular yapılmış olup konu üzerinde gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Fakültemiz akredite olmadığından bu soruya cevap verememekteyim.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

 

Fakültemizde Tıp Eğitimi ABD hali hazırda bulunmaktadır.Tıp Eğitimi ABD mevcut tıp eğitiminin yenilenmesi ve geliştirilmesi, ders içeriğinin düzenlenmesi,akreditasyon sürecinin yönetimi vb. uygulamaları yürütmektedir.

 

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Hastanemiz ve fakültemiz aynı kampüs içindedir.

Anabilim dallarının konumu?: 

 

Temel bilimler ile ilgili öğretim görevlileri odaları tıp fakültesi binasında kilinik bilimle ile ilgili öğretim görevlilerinin odası ise tıp fakültesi hastanesinde bulunmaktadır.

 

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Dönem 1-2-3’ler Tip Fakultesi binasinda ders görmektedir. Donem 4-5’ler ise hastane içindeki dersliklerde ders görmektedirler.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Hastanemizde bütün bölümler aynı bina alında toplanmış durumdadır. Yalnızca Adlı Tıp Kurumu ek bina olarak bulunmaktadır.Ve buna ek olarak şehir merkezindede yardımcı poliklinik bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
Hayır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Toplam 1002 öğrenci. 

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
4.sınıf:17-18 5.sınıf:ortalama 20 6.sınıf:15-20 arası
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Fakültemizde hali hazırda 1002 tıp fakültesi öğrencisi ,156 öğretim görevlisi bulunmaktadır.Öğretim üyesi başına ortalama 7 öğrenci düşmektedir.

 

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre sistem uygulanmaktadır. 

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Dönem-1:Teorik ağırlıklı olmak üzere temel tıp bilimleri derslerinden oluşan pratik ve teorik dersler

Dönem-2:Teorik ağırlıklı olmak üzere temel tıp bilimleri derslerinden oluşan pratik ve teorik dersler+mesleki beceri dersleri

Dönem-3:Bu senenin içeriğini tekrar temel tıp dersleri oluşturur fakat artık hastalıkların kökeni , tanı-tedavi yöntemleri ile ilgili teorik dersler yoğunluktadır.

Dönem 4-5-6:Klinik dönemde pratik ağırlıklı olmak üzere dersler işlenir ve uygulamaları yapılır.

 

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

 

Uzem dersleri olarak fakültemizde Ingilizce , Türk Dili Ve Edebiyatı ve Atatürk Ilke Ve inkılapları dersleri verilmektedir . 

 

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

Dönem 1 : 16 Eylul 2019 -05 Haziran 2020

Bütünleme sınavı:22 Haziran 2020 - 03 Temmuz 2020

 

Dönem 2 :  09 Eylul 2019 -12 Temmuz 2020

Bütünleme sınavı:29 Eylul 2019 – 10 Temmuz 2020

 

Dönem 3 : 2 eylul 2020 – 19 Haziran 2020

Bütünleme sınavı:06-17Temmuz 2020

 

Dönem 4 : 2 Eylul 2019 – 19 Haziran 2020

Dönem 5 : 2 Eylul 2019 – 19 Haziran 2020

Dönem 6 : 1 Temmuz 2019 – 31 Haziran 2020

 

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

 

Genel olarak anatomi lablari anatomi lablarinda ve histoloji lablari ise histoloji labinda ve biyokimya dersleri ise biyokimya labinda olmaktadır. Bununla birlikte diğer derslerin labalari ise kendi lablarinda olmaktadır.Ayrica temel hekimlik dersleri ise hastanede olmaktadır.

 

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Genel olarak donem 2-1-3 diye bir yoğunluk sıralaması yapabiliriz.Yalniz pratik derslerimiz pek yoğun olmamaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Üniversitemizde kadavra bulunmamaktadır.Bunun yerine ise maket bulunmaktadır.Maketlerimiz bu konuda yeterlidir.Fakültemize yeni gelen öğrenci sayısı fazla olduğunda lablarimiz yeterli olmamaktadır.Bu durumda genel olarak 4 gruba ayrılmaktadır.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Pratik derslerde genel olarak 3-4 öğrenciye bir mikroskop düşmektedir.

 

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Yok.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Fakültemizin eğitim programında Dönem 2 ve 3 öğrencilerine 'Temel Hekimlik Uygulamaları' adı altında mesleki beceri dersleri  verilmektedir.Bu dersler dersin konusuna göre hastanede ve morfoloji binasında sorumlu olan Anabilim Dalı'nda işlenir ve derslerin tamamlanmasının ardından sınavları yapılır.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

 

Fakültemizde Nesnel Yapılandırılmış Klinik Sınav Laboratuvarı(OSCE) bulunmaktadır.Fakat bu laboratuvarın kullanımı stajdaki öğrencilerden sorumlu öğretim üyesinin inisiyatifine bağlıdır.

 

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

 

Preklinik Dönem(Faz 1):Komiteler 100 puan üzerinden değerlendirilir.Geçme notu 60 ,şartlı geçme notu 50'dir(Şartlı geçer not sisteminde eğer komite ortalamaları 60 ve max.4 komite 50'li notlardaysa sınıf geçilir.)Geçme notu hesaplanırken komite ortalamaları alınır.Final yoktur bütünleme vardır.Ortalama 60'ı geçtiği taktirde max. 2 komite alttan alınabilir.Alttan alınan komiteler Dönem-3'e kadar verilmelidir. Pratik sınav puanı yüzdesi ilgili Anabilim Dalı tarafından belirlenir.Baraj uygulanır.Baraj,ilgili ABD'nin soru sayısının %50'si üzerinden hesaplanır.Bütünleme sınavlarında komite ile ortalama puan hesaplanmaz,direkt bütünlemeden alınan puan geçerlidir.

 

Klinik Dönem:Her staj için bir staj sonu bir bütünleme sınavı olarak iki sınav vardır. Staj sonu sınavı sözlü ve yazılı olarak iki basamakta yapılır. Sözlü ve yazılı sınavın ortalaması staj sonu ortalamanızı oluşturur. Bu ortalama 60’ın üstündeyse o stajdan başarılı sayılırsınız. Ortalamanız 60’ın altında ise stajın bütünleme sınavına girersiniz. Bazı anabilim dalları bütünleme sınavını yine sözlü ve yazılı olarak iki basamakta yaparken, bazıları yazılı olarak tek adımda yapmaktadır. Bütünleme sınavında almanız gereken not staj sonu sınavından bağımsız olarak 60’tır. Altmışın altında puan alanlar stajdan başarısız sayılır ve başarısız oldukları stajı tekrar alarak bir üst dönemden devam eder.

 

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

 

Fakültemizde sınıf geçmek için dönem içinde yapılan komitelerden alınan notların ortalamasının 60 olması gerekmektedir.

 

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Anatomi ve Histoloji pratik sınavları zilli şekilde yapılmaktadır. Anatomide her bir soru başına genel olarak 20 saniye Histoloji pratik sınavlarında ise herbir soru başına genel olarak 60 saniye veilmektedir. Anatomide sorular kemik ve maketler üzerinden yapılırken Histoloji pratik sınavında ise mikroskop ile yapılmaktadır.
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Fakültemizde final olmamaktadır. Sadece komiteler bulunmaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Komitelerden sonra soru analizi yapılmaktadır.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Genel olarak eğitimlerimiz hakkında pek fazla söz sahibi olamıyoruz.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Ben bir öğrenci olarak şunu söylemek istiyorum. Eğer yakin bir bölgede olsaydım tercih ederdim.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Herhangi bir dezavantaji olduğunu düşünmüyorum.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?: 
Mevcut. "yuzem.yyu.edu.tr"adlı web sitemizden giriyoruz. Bizi uzaktan eğitim sistemine yönlendiriyor. Ders notlarına, canlı derslere, sınavlara o şekilde erişim sağlıyoruz.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?: 
Gerçekleşti. Belirli bir saat aralığında sınav tanımlandı(örneğin verilen 2 saat içindeki herhangi 70 dakikada sınava girmek gibi). Anabilim dallarına bağlı olarak havuz sistemi(örneğin sisteme 100 soru yükleniyor, her öğrenciye karışık 20 soru geliyor) veya İnternet kopması durumunda kaç kere sınava erişebileceğimizin sayısı farklılık gösterdi.
COVID-19 Pandemisinden sonra 2020-2021 öğretim yılı için herhangi bir değişiklik sizlerle paylaşıldı mı?: 
Akademik takvim yayınlandı. Ancak farklı detaylar belirtilmedi.

Yeni yorum ekle