Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Isparta
Üniversite statüsü nedir?: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

Keçiborlu ilçesinde lavanta köyü geçen turistik mekan oldukça rağbet görmektedir Bunun dışında Eğirdir ilçesindeki Eğirdir Gölü de gidilebilecek yerler arasındadır. (Şehir merkezi ile Antalya arası mesafe yaklaşık 2 saattir dolayısıyla hafta sonları gidip, gezip gelmek oldukça mümkün) . Kışları ise Davrazdaki kayak merkezi vakit geçirmek için oldukça güzel bir yer.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır ve nüfusunuzu Isparta’ya aldığınız taktirde öğrenci otobüs ücreti 1 TL dir. Şehirler arası ulaşım genelde otobüsle sağlanmaktadır ama günde bir sefer (saat 15.30 gibi) İstanbul’a uçak seferide olmaktadır .Hava alanına ulaşım hava alanının kendi servisiyle olmaktadır ve şehre 25 km uzaklıktadır.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

 

Şehirde 3 kız 1 erkek 4 karma olmak üzere 8 tane kyk yurdu bulunmaktadır . Özel yurtların sayısı ise bilinmiyor.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Üniversite çevresinde kiralar ortalama 1+1 evler 550 , 2+1  evler 800 , 3+1 evler 1100 şeklindedir.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta’daki yükseköğretimle ilgili güçlü bir alt yapının üzerine 1992 yılında kurulmuş ve geçen süreçte kurumsallaşmasını tamamlamış bir devlet üniversitesidir.

Üniversitemiz, bugün sahip olduğu akademik birimleri, öğretim elemanı, öğrenci sayısı, fiziki kapasitesi ve bilimsel araştırmalarıyla; sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleriyle ülkemizin yükseköğretim kurumları arasında seçkin bir yere sahiptir.

 

 Üniversitemizin lisans eğitimi veren 14 fakültesi, 2 yüksekokulu, 1 devlet konservatuvarı, ön lisans eğitimi veren 4 meslek yüksekokulu, lisansüstü eğitim veren 6 enstitüsü ile 48 araştırma ve uygulama merkezi bulunmaktadır. Üniversite binalarının büyük bir kısmı Isparta’daki merkez yerleşkededir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

 DEMİREL VAKFI

HASAN HÜSEYİN ERĞÜNAL KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI

HUZUREVİ SAĞLIK EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA VAKFI

ISPARTA HAYIRLAR EĞİTİM SAĞLIK KÜLTÜR VE YARDIM VAKFI

ISPARTA KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI

ULUBORLU EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI

YALVAÇ GÜÇSÜZLERE YARDIM SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI

YALVAÇ YÜKSEK ÖĞRETİM VAKFI

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

Gibi burs imkanları mevcut.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Üniversitemiz, öğrencilerine içeriği zengin eğitim programlarının yanı sıra, sosyal dünyası geniş bir yerleşke ortamı da sunmaktadır.

Yerleşke, kültür merkezleri, sanat evleri, yemek salonları, kafeteryaları, spor üniteleri, bankaları, iletişim ve ulaştırma ofisleri, yurtları, eğlence mekânları, öğrenci meydanı ve şenlikleriyle gündüz ve gece canlı bir yaşam alanıdır.

 

Üniversite bünyesinde düzenlenen kariyer günlerinde, ulusal sempozyum ve konferanslarda alanlarında söz sahibi kişilerle yakından iletişime geçip onların bilgi ve deneyimlerinden yararlanma, onlardan ilham alma ve fikirlerinizi onlarla paylaşma fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca SDÜ’ nün ana hedefi olan uluslararası açılım sürecinde dünya üniversitelerinden yüzlerce katılımcı, yurtiçinden ve yurt dışından çok sayıda üniversite temsilcisi her yıl SDÜ’ nün çeşitli törenlerine katılmakta, konuşmalar yapmakta ve öğrencilerimiz bu yolla farklı kültürleri ve eğitim modellerini tanıma fırsatına erişmektedirler.

 

SDÜ Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi her yıl yaklaşık çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yaparak; eğitime yeni bir ivme kazandırmaktadır. Süleyman Demirel Üniversitesi’nin yerleşke içinde ve dışındaki kültür merkezlerinde, kongre ve sergi salonlarında ünlü tiyatro oyunlarını izleyebilir; ebru, resim ve fotoğraf sanatının inceliklerini gözlemleyebilir, kendi oyunlarınızı sahneye koyup, resim ve fotoğraflarınızı meraklılarıyla paylaşabilirsiniz. SDÜ’ de alanlarında ünlü kişilerle söyleşilere katılabilir, ulusal çapta beğeni toplayan bazı radyo ve televizyon programlarına katılım imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca SDÜ’de düzenlenen Kültür Sanat Günleri ve Tiyatro Festivaline katılarak hayatın yoğun trafiğine yeni renkler katabilirsiniz.

 

SDÜ Doğu Yerleşkesinde yer alan Öğrenci Meydanı öğrencilerin kişisel yeteneklerini sergileyebileceği, müzik, tiyatro ve resim etkinliklerini yapabileceği açık hava tiyatrosu şeklinde düzenlenmiştir. Öğrenci kulüpleri de bu alanda yerleşmiş olduğu için tanışma ve kaynaşma sağlanmakta kulüplerin takım çalışmaları daha kolay gerçekleşmektedir. Ayrıca üniversitenin organize ettiği geniş katılımlı konser ve gösteriler için de öğrenci meydanı nezih bir ortam oluşturmaktadır.

Her bahar döneminde düzenlenen bahar şenlikleri SDÜ ile bütünleşmiş ve gelenekselleşmiştir.

Öğrencilerimiz bu şenliklerde ünlü sanatçıların, müzisyenlerin konserleri ile coşmakta, resim, fotoğraf, seramik sergileri, film gösterimleri, tiyatro gösterileri, halkoyunları ve modern dans gibi aktiviteleri izleme imkanı da bulmaktadırlar

 

Üniversitemiz, 1750 m2, birçok spor olanağı sunan kapalı spor salonu ve tenis kortları, çim futbol sahası, halı sahalar, streetball sahaları, beach voleybol sahasıyla spora çok önem veren bir üniversitedir. SDÜ, öğrencilerin sportif yaşantılarının gelişimine önem vermektedir. Kampüs içindeki spor ve eğlence merkezleri üniversite hayatına farklı bir boyut katmaktadır. Spor merkezlerinde çim saha futbol, basketbol, voleybol, hentbol, halı saha futbol, tenis, atletizm, at biniciliği, fitness, step, aerobik, bisiklet, tırmanma ve masa tenisi sporlarını yapabilirsiniz. Üniversite dışında yakın merkezlerde dağcılık, dalgıçlık, yamaç paraşütü, orienteering, kros gibi alanlarda spor olanakları bulunmaktadır. Doğu yerleşkede Atatürk Spor Salonu ve olimpik yüzme havuzu, kapasiteleri ve donanımları itibariyle bölgenin ve Türkiye’nin en iyi spor merkezleri arasında sayılmaktadır. Isparta yöresi, ülkemizin önde gelen kış sporları merkezlerinden biri olması nedeniyle, diğer spor dalları arasında kış sporlarına ayrıca önem verilmektedir. Bu konuda Davraz Kayak Merkezi’nde sportif aktiviteleri düzenlenmektedir.

 

Üniversitemiz Spor Bilimleri alanında ki altyapı ve imkanları nedeniyle Isparta, ulusal ve uluslararası sporcuların tercih ettiği yerlerden biri haline gelmiştir. Önemli futbol kulüpleri ve sporcular yaz kamplarını Davraz’da geçirmekte, önemli müsabakalar, voleybol, hentbol gibi ulusal karşılaşmalardan bazıları SDÜ Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilmektedir.

 

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Anadolu’nun en büyük kütüphanelerinden biri olan SDÜ Prof. Dr. Hasan Gürbüz Bilgi Merkezi, teknolojik gelişmeleri de takip ederek, SDÜ öğrencileri ve kullanıcılarına daha nitelikli hizmet verme yönünde çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’deki 7/24 açık olan nadir üniversite kütüphanelerinden biridir. Ayrıca fakülte binamız içerisinde 5 adet çalışma salonu bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
Fakültemizde TurkMSIC haricinde SİHAT adlı bir öğrenci kulübü de bulunmaktadır . Onun haricinde genel üniversite kulüpleri için üniversitenin sosyal imkanları sorusuna bakabilirsiniz.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Okulumuzda fakülteye yakın 3 adet öğrenci yemekhanesi mevcut. Öğlen ve akşam olmak üzere 2 öğün yemek çıkmaktadır. Yemekhanelerse haftalık yemek ücreti 10 tl olup tek öğün kullanılabilmekte , dilerseniz öğrenci kartınıza bakiye yükleyerek başka bir öğün de yiyebilirsiniz. Ayrıca yediğiniz öğünlerin ücreti ise 3 tl dir.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Üniversitemizin A ve B olmak üzere 2 adet kampüsü bulunmaktadır. 2 si de şehrin çıkışında bulunmakta ve aralarından geçen bir otoyolla ayrılmaktadır. A ve B kampüsü birbirine üst geçit yardımıyla bağlanmaktadır. Fakülte ve Üniversite hastanesinde olup ikisi de B kampüsü içerisinde yer almaktadır.

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

15 Nisan 1993'te açılan Tıp Fakültesi, 1993-1994 Eğitim-Öğretim Yılı'nda öğrenci almaya başlamıştır.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Fakültemizde her sene tıp balosu düzenlenmekte.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

 Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC değişim programları programları bulunmkatadır.

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

Fakültenin eğitim dili %100 türkçedir.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Fakültemizde hazırlık bulunmamaktadır.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

 

Her ders kurulunun sınavına girebilmek için, o ders kurulundaki her bir ders için o ders saatinin toplamının, teorik derslerin % 70’ine, pratiklerin %80’ine katılma zorunluluğu vardır. Öğrenci devamsız olduğu ders için baraj uygulamasına tabi olur. Devam zorunluluğu hocaya ve derse göre de değişmektedir. Laboratuar derslerinde devam zorunluluğu vardır. Devamsızlık ise hoca uyarır ya da öğrenci kendi takip eder.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültemiz 2020 yılı itibariyle akreditedir.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Tıp Fakültemiz bu süreçte eğitim programında birçok önemli gelişmeyi sağlamıştır.

Bu kapsamda

Fakültemiz amaç hedefi, eğitim programı amaç ve hedefi güncellendi.Kurul/staj tanıtım rehberleri, yönergeler, laboratuvar kuralları güncellendi.Eğitim programı UÇEP-2014 ile tam uyumlu hale getirildi.Eğitim programına modern eğitim etkinlikleri ilave edildi.

Kanıta dayalı tıp dersleri

Tıpta insan bilimleri ve sanat dersleri

İletişim becerileri dersleri

Mesleksel beceri uygulamaları

Entegre oturumlar

Özel çalışma modülleri

Kliniğe giriş dersleri

Simüle hasta uygulamaları

Saha ziyaretleri

Yapılandırılmış bağımsız çalışma saatleri

Yaz gözlem ziyaretleri

Ölçme değerlendirme alanında modern uygulamalara geçildi.

Ölçme/değerlendirme koordinatörlük odası

Öğrenci değerlendirme sistemi

Ölçüm araçlarının analizleri

Kurul sonu değerlendirme oturumları

Geribildirimler

İntörn karnesi uygulaması

Tüm eğitim etkinliklerinde öğrenci temsiliyeti sağlandı.Danışmanlık sistemi revize edildi.Sosyal sorumluluk projeleri yapılmaktadır.Öğrenci Değişim Programları aktif olarak sürdürülmektedir. Her yıl düzenli program değerlendirme yapılmakta ve raporlanmaktadır.Öğretim üyeleri için sürekli mesleki gelişim etkinlikleri düzenlenmektedir.Alt yapı ve olanaklar geliştirilmektedir.

Engelli Dostu fakülte kapsamında yenileme çalışmaları yapıldı.

Fakülte girişi düzenlenmesi yapıldı.

Çalışma salonları / Okuma alanları düzenlendi.

Bilgisayar laboratuvarı kuruldu.

İleri yaşam desteği simülasyon laboratuvarı kuruldu.

Tıp fakültemiz akreditasyon ile başlattığı sürecin sürdürülebilirliğini sağlama ve uluslararası tıp eğitimi vizyonu ile geliştirme kararlılığındadır.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Tıp eğitimi anabilim dalımız bulunmakta ve CPR , sütur atma, nazogastrik sonda takımı vb. Uygulamalar yapılmakta.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Fakültemiz ile hastane aynı kampüs içerisinde bulunmaktadır.

Anabilim dallarının konumu?: 

Anabilim dalları fakülte içerisinde bulunmaktadır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Dönem 1-2-3 Tıp fakültesinde amfi dersleri şeklinde yapılıyor. Dönem 4-5-6 derslikleri hastanenin içinde bulunuyor
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Bütün bölümler tek bir içerisinde mi konumlandırılmış şekildedir.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
Hayır bulunmamakta.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1

313

Dönem 2

321

Dönem 3

243

Dönem 4

297

Dönem 5

224

Dönem 6

224

Toplam

1622

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
Her dönem için ayrı ayrı ortalama öğrenci sayıları belirtilmelidir. Aynı sınıftaki stajlar arasında farklılıklar bulunuyorsa veya farklı uygulamalar yapılıyorsa onlar da belirtilmelidir.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

 

Unvan

Akademisyen Sayısı

Profesör

68

Doçent

34

Doktor Öğretim Üyesi

72

Toplam

174

 

Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 9.3 .

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde entegre sistem uygulanmaktadır.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Akademik takvimimizde görebilirsiniz.

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

 

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, İngilizce ve Türk Dili dersleri yıllık dersler olarak, Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersi ise bir yarıyıl okutulur. Bunlardan İngilizce ve Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersinin muafiyet sınavları yapılmaktadır.

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Biyokimya , tıbbi biyoloji , anatomi , histoloji gibi dersler laboratuvarlarda işlenmektedir ama bu laboratuvar derslerinin büyük çoğunluğu laboratuvara gidip slayttan ders işlemekten ibaret.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Pratik dersler genelde haftanın iyi günü 4 saat olacak şekilde yapılmakta ve puanlaması da ders sayılarıyla orantılı yapılmakta.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Fakültemiz yeterli sayıda maket ve kadavraya sahiptir. Laboratuara 130-140 kişi girilmektedir. 4 gruba ayrılarak masalara bölünmekteyiz. Her masanın çalışabileceği şekilde yeterli sayıda maketimiz bulunmaktadır. Laboratuarda bölünüp gruplar halinde kadavra incelemesi yapılmaktadır. 9 kadavra masası vardır. İşlenen konuya göre 3-4 bazen tamamında da kadavra olmaktadır. Her sene 1-2 tane de yeni kadavramız eklenmektedir.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Pratik derslerde öğrenci aşına düşen mikroskop sayısı genel olarak 2 öğrenciye 1 şeklindedir.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Özgün uygulamalarımız bulunmamakta.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Mesleki beceri dersleri mevcut ve dönem 1 den 3 kadar yayılmış bir şekilde işleniyor. Mesleki beceri derslerinin değerlendirilmesi yapılmamakla beraber mesleki beceri uygulamalarına eksiksiz katılım gösterir iseniz komitenize ekstra puan olarak işlenir.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

 

Simüle Hasta Laboratuvarı yapım aşamasında olup seneye 2.döneme yetişmesi planlanıyor.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

Fakültemizde sınavlar teorik ve pratik olmak üzere ayrılır. Teorik sınavlar test şeklinde yapılırken, pratik sınavlar genellikle slayt yansıtılarak slayt üzerinden sorulur ama anatomi pratik sınavı bunlardan farklı olarak masalara dağıtılmış maketler üzerinden zilli sistem şeklinde yapılır. Fakültemizde baraj sistemi yoktur. Final sınavında pratik sınav da vardır ve ilk defa bu sene yapıldı.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

 

Dönemi geçmek için komite not ortalamanızın %60 ı ve final notunun %40 ı alınır eğer 60 tan yüksek ise sınıfı geçersiniz. Ayrıca finalde baraj notu 40 dır finalden 40ın altında kalır iseniz otomatik olarak büte kalırsınız.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Pratik dersler genellikle slayt üzerinden yazılı yapılmaktadır. Anatomi sınavları iste zilli sistem şeklinde yapılmaktadır. (Her masa üzerinde maket bulunmakta ve maketin üzerinde yazılacak olan yapıyı işaret eden teller var her soru için 15 sn süre verilir süre dolduktan sonra zil çalar ve yandaki masaya geçilir . En sonda ise cevapları değerlendirmek ve düşünmek için ayrı bir düşünme masası bulunmaktadır düşünme masasının süresi yine 15 sn dir.)
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Fakültemizde finalsiz geçme bulunmamaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

 Kurul sonlarında öğrencilerden geri bildirim toplanmaktadır ve tıp eğitimi abd ve dekanlık ve bazı hocalarımızdan oluşan akreditasyon kurulu çalışmaktadır.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Her komite sonrası feedback veriyoruz onun dışındaki genel sorunlarımızı dönem koordinatörlerimize götürüyoruz ve ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar. Bu sene akreditasyon sürecine öğrencilerin de katılabilmesi için bir kurul oluşturuldu.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Oldukça güzel imkanları var amfileri geniş ve hocaları rahatça görüp duyabiliyoruz. Çalışma salonlarımız oldukça güzel. Şehir oldukça tatlı çok büyük değil o yüzden masrafı çok yok ve ulaşım rahat çok küçük değil arkadaşlarınızla yapabileceğiniz bir çok aktivite mevcut. Hocalarımız genellikle iyi. Kütüphane spor salonu vb. imkanları oldukça iyi. Hastanemiz yeterince büyük ve fakülteye yürüyerek 2 dk mesafede.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Fakültemizin en büyük dezavantajı laboratuvar imkanlarının kısıtlı olmasıdır.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?: 
Fakültemizde çevrim içi eğitimler "Öğrenme Yönetim Sistemi" adlı web sitesinden ve "Moodle" uygulaması üzerinden, "Adonbe Connect" programı yardımıyla yapılmaktadır. Bu süreçte bazı hocalarımız canlı yayın yaparken bazı hocalarımız ise kendi çektikleri ders kayıtlarını sisteme yüklediler (canlı yayınların da kaydı yapılmaktadır). Bunlar dışında bu dersler sırasında kullandıkları ders notlarını sisteme yüklediler.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?: 
Fakültemizde çok sayıda online sınav sorunsuz olarak gerçekleştirildi. Sınavlar "Öğrenme Yönetim Sistemi" üzerinden yapılıyor. Sınavlar belli bir süre aralığında erişilebilir oluyor.(örn: Saat 09.30- 11.45 aralığında sistem açık oluyor ve sınav süresi 120 dk oluyor) Bu süre aralığında istediğiniz zaman sınava girebiliyorsunuz bir defa sınava giriş yaptığınız zaman size sınav için verilen süre işlemeye başlıyor. Sınavdan çıktığınız yada bağlantıdan dolayı düştüğünüz zaman sınava tekrar bağlanmak mümkün ancak süreniz işlemeye devam ediyor. Sınav süresi genelde soru başına 70 sn gibi bir süre oluyor. Sorular önünüze rastgele geliyor, sorular arasında geçiş yapmak ve cevabınızı değiştirmek mümkün. Eğer sınava geç girdiyseniz de sistemin açık olduğu saat aralığında bitirmezseniz sistem otomatik atıyor. (örn sınav süresi 100 dk sınav da 12 ile 13.45 arasında erişilebilir. Sınava 13.00 da girdiyseniz normalde sınav süresi 100 dk olmasına rağmen sistem 13.45 de otomatik kapanıyor ve cevaplarınız o haliyle kaydoluyor)
COVID-19 Pandemisinden sonra 2020-2021 öğretim yılı için herhangi bir değişiklik sizlerle paylaşıldı mı?: 
Herhangi bir değişiklik paylaşılmadı.

Yeni yorum ekle