Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?: 
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

İstanbul çok eski tarihlerden beri bir çok medeniyetin hem coğrafi hem siyasi kesişiminde kalarak kültürel anlamda günümüze gelmiş masallara şiirlere,hadislere konu olmuş bir şehirdir.2010 yılında Dünya Kültür Başkenti seçilmiştir.Dünyadaki popüler şehirler arasındadır. Her yıl çok sayıda turist İstanbul'a gelir.Kültür ,sanat,spor faaliyetlerinin de hiçbir zaman eksik olmadığı bir şehirdir.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

İstanbul gelişmiş bir şehir olduğu için güçlü bir ulaşım ağına sahiptir.Şehirde en çok kullanılan ulaşım araçları metro, tren, vapur, otobüs, Marmaray , dolmuş, tramvay gibi sistemlerdir.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

İstanbul içerisinde bir çok KYK ve özel yurt bulunmaktadır.Bunun dışında üniversitelerin de kendilerine özel yurtları bulunmaktadır. İstanbul Okan Üniversitesinin de ana kampüsü içerisinde toplam 1500 kişi kapasiteli 5 adet yurdu bulunmaktadır.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Okan Üniversitesi öğrencileri ev tutmak ve yaşamak için genellikle Pendik ilçesinin Kurtköy,Yenişehir, Harmandere mahallelerini tercih ederler ve ortalama fiyatlar şu şekildedir : 1+0 900 (başlangıç) 1+1 1000-2000 1+2 1000-2000 1+3 1300-2500

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

Okan Üniversitesi, Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuş, eğitim-öğretime ise 2003-2004 akademik yılında başlamıştır.Ana kampüsü Tuzla’da olup ,Kadıköy ve Mecidiyeköy kampüsleri bulunmaktadır.8 fakülte,2 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulundan oluşmaktadır.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Üniversitemiz sınav puanına göre ÖSYM bursları ve tercih bursları vermektedir.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Okan Üniversitesi çok çeşitli sosyal faaliyetler düzenleyen ve destek veren bir üniversitedir.Üniversitemiz bünyesinde yaklaşık 60 tane sosyal öğrenci kulübü bulunmaktadır.Öğrenci kulüplerinin çalışmalarına ek olarak her yıl bahar şenlikleri kapsamında etkinlikler ve konserler ,spor ve sanat ödülleri törenleri düzenlenmektedir.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Üniversitemiz ana kampüsünde tıp fakültesi öğrenciler Bekir Okan Kültür Merkezi'nin beş katlı büyük kütüphanesini, Yaşam Merkezi'deki kampüs kütüphanesini ve Tıp Fakültesi içerisindeki küçük kütüphaneyi kullanabilirler.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
Üniversitemiz genelinde ortalama 60 civarı öğrenci kulübü bulunmaktadır.Sadece tıp fakültesi öğrencileri için özelleşmiş kulüpler şu şekildedir: TurkMSIC - OkanTÖB (Okan Tıp Öğrencileri Birliği) ULUBAT - OUBAT (Okan Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Topluluğu ) OSIG (Okan Surgery Interest Group )
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Kampüsümüzde toplam dört adet yemekhane bulunmaktadır, bir tanesi tıp fakültesi içerisindedir.Ayrıca Yaşam Merkezi dediğimiz öğrenci ihtiyaçları için tasarlanan binada Starbucks , Kahve Dünyası , Burger King gibi büyük markalar ve ek olarak fast food , tatlı ve kebap için yemek seçenekleri sunan dükkanlar bulabilirsiniz.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Üniversitemiz şehre biraz uzak kalmaktadır ancak fakültemiz kampüsümüz içerisindedir.Ünversitemizde normal bir iş günüde toplu taşıma ile bazı merkezlere ulaşım süreleri şu şekildedir. Kurtköy Merkez 20 dk (okul servisi 15 dk) Pendik Merkez 40 dk (okul servisi ile 25 dk) Tuzla Merkez 60 dk (okul servisi ile 25-30dk) Kadıköy İskele 90 dk (okul servisi ile 40 dk )

 

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

Fakültemiz 2014 yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Çeşitli öğrenci kulüpleri ve üniversitenin resmi kulüpleri içerisinde yer alarak sosyal ve sportif olanaklara ulaşabilirsiniz.Kültürel anlamda ise ; Rusca,Çince ve İngilizce yi önemseyen bir üniversitedir.Kimi zaman bu konularda kampüsümüz içerisinde etkinlikler düzenlenmektedir.Küçük çaplı festivaller de olabilmektedir.Ayrıca kampüs içerisinde dünyanın dört bir yanından öğrenciler eğitim görmektedir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

Erasmus TurkMSIC (Yurt içi-Yurt dışı) ULUBAT-OUBAT ( Yurt içi )

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

%100 ingilizce tıp ve Türkçe tıp bölümlerimiz var.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

%100 ingilizce bölüm için vardır .Dönem başında yapılan muafiyet sınavını geçemezseniz hazırlık okumanız gerekmektedir.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

%70 teorik, %80 pratik derslerden devam zorunluluğumuz vardır.Devamsızlık durumumuzu kendimiz takip ediyoruz.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

TEPDAD akreditasyonu için fakültenin mezun vermesi gerekmektedir.Fakültemiz ilk mezunlarını 2020 yılında verecektir henüz akredite değildir.Akreditasyon çalışmaları dekanlık tarafından yürütülmektedir.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Akreditasyon sürecine yönelik altyapı çalışmaları dekanlık tarafından yürütülmektedir.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Henüz bulunmuyor.Kurulma aşamasında.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Üniversitemiz Tuzla Akfırat mahallesinde bulunmaktadır , hastanemiz ise Tuzla'nın merkezindedir. Toplu taşıma ile 60 dk. Okul servisi ile 25-30 dk. özel araç ile 25 dk.

Anabilim dallarının konumu?: 

Birliktedir.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Klinik öncesi dersliklerin tamamı ana kampüsümüzdeki fakültemizde. Klinik dönem için ise hastanemizde bulunmaktadır
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Evet.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
Hayır bulunmuyor.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

ing1 200 türkçe1 100 ing2 90 türkçe2 70 ing3 70 türkçe3 70

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
15-20
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Yaklaşık 10 öğrenci .

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre sistem uygulanmakta.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Dönem 1 : Biyokimya, Biyofizik , Tıp Tarihi ve Etik , Davranış Bilimleri , Tibbi Biyoloji ve Genetik , Biyoistatistik , Anatomi , Fizyoloji , Histoloji ve Embriyoloji , Klinik Beceri Uygulamaları . Dönem 2 : Biyokimya , Fizyoloji , Histoloji ve Embriyoloji , Anatomi , Mikrobiyoloji , Patoloji , Farmakoloji , Klinik Beceri Uygulamaları . Dönem 3 : Klinik Biyokimya , Göğüs Cerrahisi , Kulak Burun ve Boğaz , Tıbbi Genetik , Hematoloji , İç Hastalıkları , Tıbbi Onkoloji , Tıbbi Farmakoloji , Nükleer Tıp , Patoloji , Pediatri , Radyasyon Onkolojisi . Dönem 4 : Adli Tıp , İç Hastalıkları , Genel Cerrahi , Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Kadın Hastalıkları ve Doğum , Radyoloji , Anestezi ve Reanimasyon , Akılcı İlaç Kullanımı , Nükleer Tıp , Kardiyoloji . Dönem 5 : Kalp ve Damar Cerrahisi , Göğüs Hastalıkları , Göğüs Cerrahisi , Dermatoloji , Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları , Ortopedi ve Travmatoloji , Çocuk Cerrahisi , Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon , Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi , Ruh Sağlığı ve Hastalıkları , Üroloji . Dönem 6 : İç Hastalıkları , Genel Cerrahi , Kadın Hastalıkları ve Doğum , Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Halk Sağlığı , Acil Tıp , Seçmeli Staj .

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

Happy Life , Girişimcilik , Türk Dili ve Edebiyatı , İnkılap Tarihi , İngilizce

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

Her yıl değişmektedir.

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Öncelikle hocalarımız dersin veya deneyin açıklamasını ve bilinmesi gereknleri normal amfimizde veya laboratuvardaki ders tahtalarında anlatmaktadır. Ders amfimizde işlenmişse daha sonrasında gruplara bölünerek laboratuvara ineriz ve pratik bir şekilde dersimizi işleriz.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Preklinik dönemde pratik derslerin yoğunlu %20 -%30 arasında değişmektedir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Anatomi laboratuvarımızda yeterli sayıda maketimiz ve kadavramız mevcuttur ve maketlerimiz güzel anlaşılır , yıpranmamıştır.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Her öğrenciye bir mikroskop düşmektedir.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Üniversitemizde her bölümün zorunlu olarak aldığı Happy Life derslerini almaktayız.Dans ,spor ,müzik ,işaret dili , diksiyon gibi içeriklerden oluşmaktadır.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Klinik Beceri dersimiz var.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Var.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

Preklinik dönemde komitelerimiz çoktan seçmeli sorulu sınavlar şeklinde yapılmaktadır ve üzerin pratik sınav puanı eklenmektedir. Pandemi süreci içerisinde komitelerimiz online olarak 100 soru 100 dk sınavlar şeklinde yapıldı ve pratik dersler 100 sorunun içerisine çoktan seçmeli soru olarak dahil edildi. Dönem 4 ve 5 ler için test sınavları ve sözlü sınavlar yapılmaktadır.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Fakültemizin sene sonu geçme notu 60 dır. Klinik öncesi dönemler için komitelerinizin toplam ortalamasının %60 'ı alınır ve final puanınızın ise %40 alınıp toplanır.Sonucun 60 ve üzeri olması gerekmektedir. Finalsiz geçmek için ise yıl içinde yapılan bütün komitelerden 60 üzeri almış olmalı ve komite ortalamalrınızın 75 ve üzeri olması gerekmektedir.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Pratik sınavlarımız istenen kabiliyete göre amfilerimizde test sınavı şeklinde veya laboratuvarlarda pratik olarak yapılmaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Her komiteden sonra düzenli olarak geri bildirim anketleri gönderilmektedir.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Eğitimimiz konusunda herhangi bir endişemiz olduğunda fakülte dekanımıza veya hocalarımıza rahatlıkla ulaşabilmekteyiz.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Güzel bir kampüsü bulunan Okan Üniversitesi tarafından geliştirilmeye çalışılan bir fakültedir.Sınıfınızda veya kampüs içerisinde farklı ülkelerden,kültürlerden veya farklı bölümlerden arkadaşlar edinebilirsiniz.Çok çeşitli sosyal olanakları sayesinde hem eğlenebilir hem de kendinizi geliştirebilirsiniz.Klinik yıllarına geçtiğinizde ise Tuzla merkezinde bulunan İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi 'de alanında uzman hocalardan derslerinizi dinleyeceksiniz.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Üniversitemiz maalesef İstanbul'un merkezi ilçelerine biraz uzakta kalmaktadır.İstanbul'dan gelecek öğrenciler için bunun anlamı çoğu zaman uzun süren toplu taşıma yolculuklarıdır.Üniversitemiz servisleri ile bu süreleri en aza indirmeye çalışabilirsiniz.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?: 
Üniversitemizde online derslerimizi ve sınavlarımızı Blackboard platformu üzerinden sürdürüyoruz. Sınavlarımız aynı okulda yapılanlar gibi oluyor sınavlar tek bir sayfada gösteriliyor ve derslerimizi hocalarımız canlı anlatıp sonra sisteme kaydediyorlar.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?: 
Preklinik dönemlerimiz için pandemi sürecinde sınavların tamamını online olarak gerçekleştirildi.Sınavlar tek bir sayfada her soruya bir dakika olacak şekilde yapıldı .Aynı sayfa üzerinde olduğu için sorulara geri dönüş imkanı vardı.Soruların yerleri ders ders ayrılmamıştı karışıktı.Mesela ilk sorunuz biyokimya ise ikincisi histolojiydi .Online sınavlarda baraj sistemi kaldırıldı.Pratik derslerin sınav soruları normal komite sınavı içerisine eklendi ve ikisi birlikte yapılmış oldu.
COVID-19 Pandemisinden sonra 2020-2021 öğretim yılı için herhangi bir değişiklik sizlerle paylaşıldı mı?: 
Henüz önemli bir değişiklik paylaşılmadı.

Yeni yorum ekle