Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Muğla
Üniversite statüsü nedir?: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

Muğla ve kıyıları turizm konusunda oldukça hareketli bir ildir. Menteşe'de daha çok eski Muğla evleri ve Muğla pazarı meşhur olmasına karşın Muğla kıyılarında yaz turizminde oldukça zengindir. En yakın turizm beldesi araçla 15 dakika uzaklıktaki Akyaka’dır. UNESCO Dünya miras listesinde bulunan Fethiye, Kumluova, Letoon Antik Kentinin yanı sıra ilçelerinde bir çok müze ve ören yeri bulunmaktadır. Aşağıdaki linkte Muğla ili tanıtım filmi mevcuttur.

 

https://youtu.be/2-S1z9Icyqw

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Havaalanı olarak şehrimizde iki adet havaalanı mevcuttur. Bodrum-Milas ve Dalaman Havaalanları olarak şehre ulaşım hava yoluyla rahat bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Havalimanlarından Muğla yeni otogara ve çeşitli ilçelere ulaşım sağlayan otobüsler bulunmaktadır.

 

Muğla Otogarı yeni yapılmış olup Kötekli’den araçla 15-20 dakika uzaklıktadır. Otogardan Kötekli’ye ve bir çok ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içi ulaşım çok hareketli olduğundan ulaşım konusunda gece veya gündüz herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

Muğla'da 1 (bir) adet erkek; 3 (üç) adet kız Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurdu mevcuttur. Fakültemiz kampüse yürüyerek yaklaşık 5 dakika uzaklıkta Muğla-Marmaris yolu üzerindedir. Kampüs içerisinde bir adet yarı özel yurt mevcuttur. Üniversitemiz Menteşe ilçesinden araçla yaklaşık 15 dakika uzaklıkta olan Kötekli mevkiinde bulunmaktadır. Menteşe’de özel yurtların sayısı fazladır ancak Kötekli’de de çok sayıda apart bulabilirsiniz.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

1+1'ler 900-1000

2+1'ler 1000-1300

 

3+1'ler 1300-1500

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, 1992 tarihinde kurulmuştur. Üniversitemizin kuruluşunda Fen-Edebiyat, Su Ürünleri, Teknik Eğitim, İktisadî ve İdarî Bilimler Fakülteleri, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüleri, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu yer almıştır.

Zamanla gelişen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde bir çok yeni fakültenin eğitim vermeye başlamasıyla beraber Tıp Fakültesi 2011 yılında ilk öğrencilerini almıştır.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesinde fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının bilgi çağının gereklerine cevap verebilecek donanıma sahip binaları, yeterli sayıda laboratuvarları, kültür merkezleri, spor tesisleri ve yurtları yer almaktadır. Üniversite yerleşkesinde bulunan bir yüzme havuzu, iki spor salonu, bir futbol stadyumu, altı tenis kortu, dört basketbol sahası, bir halı saha ile öğrencilere ilgi alanlarına göre spor yapma imkânı sunmaktadır. Gençler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde birçok bilimsel projede öğrenciler görev alabilmekte, alanlarıyla ilgili araştırma yapma imkânı bulabilmektedirler.

Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Eğitim Bilimleri, Sanat ve Beşeri Bilimler ile mesleki eğitim alanlarında güvenilir bir eğitim sunma amacıyla kurulduğunda, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin sadece bir bölümü, 1.128 öğrencisi ve üç programı vardı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bugün 21 fakülte, 4 enstitü, 3 yüksekokul, 16 meslek yüksekokulu, 47 araştırma ve uygulama merkezi ile 208.000 metrekare kapalı alan üzerinde 44.607 öğrencisi, 1608 öğretim elemanı ve 827 idari personeliyle hizmet veren genç ama hızla gelişen bir üniversite olmaktan gurur duymaktadır.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Sıtkı Koçman Vakfı öğrencilerine burs imkanı tanımaktadır. Burs başvuruları okul dönemine başladıktan sonra açılmaktadır. Vakıf binasından birebir de şartları öğrenebilir ve süreci takip edebilirsiniz.

 

Ayrıca ihtiyacı olan öğrencilere fakültemizde yemek bursu imkanı da sağlanmaktadır. Bunun için gerekli duyurular öğrenci işleri tarafından her yıl düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Üniversitemiz kendisine ait gençlik festivali düzenlenmekte, çeşitli ulusal spor müsabakalarına, festivallere ev sahipliği yapmakta, üniversite bünyesinde bulunan Atatürk kültür merkezinde bir çok konser, tiyatro, seminer gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. 

Öğrenci toplulukları sinema gecesi, tiyatro,dans geceleri gibi bir çok etkinlik düzenlenmektedir. 

 

Tıp fakültesi olarak, değerli hocalarımızla öğrencilerimizin de yer aldığı çeşitli kongre veya sempozyumlar düzenlemekteyiz.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Fakültemiz içerisinde bir adet kütüphane bulunmaktadır. Fakültenin kapanış saati olan 18.00’a kadar öğrenciler serbest biçimde orada çalışabilirler. Üniversitemiz içinde büyük ve geniş bir altyapısı olan Menteşe Kütüphanesi bulunmaktadır. Ortak çalışma salonu 7/24 açıktır ve uzun saatler çalışma imkanı sağlar. Kitapların ve okuma salonlarının bulunduğu bölüm 17.00’a kadar açıktır ve hafta sonları kapalıdır. Bu bölüm üniversitenin vize ve final zamanlarında Pazar günleri hariç 20.00’a kadar açık tutulmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
Üniversitemizde kültür,sanat ve spor alanlarında bir birinden farklı kurulmuş 101 adet öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Fakültemizde etkin olarak Türk Tıp Öğrencileri Birliği, Muğla Bilimsel Araştırmalar Topluluğu, MSKU Nörobilim ve Kök Hücre Araştırmaları Öğrenci Topluluğu, Leyladan Sonra, EMSA (Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği) yer almaktadır. Aşağıda Türk Tıp Öğrencileri Birliği tarafından Menteşe Sınırsızlık Meydanında öğrencilerin önlükleriyle halkı bilinçlendirmek için bilgilendirmeler yaptığı “Diyabet-KOAH Farkındalık Günü” etkinliğimizi ve öğrencilere değerli hocalarımızın deneyimlerini aktararak vizyonlarını genişlettiği “Tıpta Kariyer Günleri” etkinliğimizden kareler bulabilirsiniz.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Fakültemizde bir adet sadece tıp fakültesi öğrencilerinin kullanabildiği yemekhanemiz vardır. Bir hafta önceden rezervasyon yaptırarak günlük 3 tl karşılığı yemek yenebilmektedir. Sadece öğle yemeği için hizmet vermektedir. Hastanede 4,5 ve 6. sınıflara ücretsiz yemek imkanı sağlanmaktadır. Buna ek olarak kampüs içerisinde tüm fakülte öğrencilerinin öğlen ve akşam yemeklerini yiyebildiği büyük bir yemekhane olan Öğrenci Sarayı mevcuttur.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Üniversite ve kampüs Kötekli'de yer almaktadır. Fakültemiz de kampüse çok yakın bir mesafede bulunmaktadır. Yürüyerek 5 dakika sürmeden kampüse ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca diğer ilçelerde üniversite yerleşkeleri bulunmaktadır. Daha çok turizmle ilgili bölümler ilçelerdedir. Tıp fakültesi, Menteşe bünyesindeki Kötekli’de yer almaktadır.

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

2007 yılında kurulmuştur.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Fakültemizde voleybol, basketbol gibi spor takımları vardır. Üniversitenin düzenlediği spor turnuvalarına katılım sağlamaktayız. Sosyal olarak topluluklarımızın sahip olduğu bir çok imkan vardır. Saha etkinlikleri, hocalarla olan akademik etkinlikler, sinema geceleri, İngilizce konuşma kulüpleri düzenlenen etkinlilere sadece birkaç örnek olarak verilebilir. Aynı zamanda oryantiring topluluğumuz düzenli olarak belli dönemlerde etkinlikler düzenlemektedir. Öğrencilerin kendi aralarında organize ettiği ufak çaplı organizasyonlar da vardır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

Erasmus programı ile yurt dışında anlaşmalı olduğumuz Romanya’da veya Farabi programı ile yurt içindeki diğer tıp fakültelerinde değişim öğrencisi olma imkanı sağlanmaktadır. 

 

Türk Tıp Öğrencileri Birliği aracılığıyla yurt içi veya yurt dışında değişim öğrencisi olma imkanı vardır. Muğla Bilimsel Araştırma Topluluğu aracılığıyla yurt içi staj imkanı vardır

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

Fakültemizde %100 Türkçe ve %100 İngilizce olarak iki ayrı eğitim dilinde kontenjan mevcuttur. 2016-2017 senesinde ilk defa Türkçe eğitimden ayrı olarak 40 kişilik kontenjan ile %100 İngilizce eğitim verilmeye başlanmıştır.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

İngilizce bölümü için gereken dil şartını sağlayamadığınız müddetçe hazırlık eğitim süreci vardır. Eğitimler Yabancı Diller Fakültesinde gerçekleşmekte olup öğleden önce yarım gün şeklindedir. Sene içinde yapılan YÖKDİL sınavlarından geçer not almak koşuluyla hazırlık eğitim süreci bir yıl dolmadan da tamamlanabilir.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Devam zorunluluğu var. Öğrenci işlerimizden ve yoklama.mu.edu.tr adresinden öğrenebilirsiniz

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Şuan için FAIMER denkliği kazanılmıştır.Fakültemiz akreditasyonu için Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu bünyesinde bulunan Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD)’ne başvurulmuş ve başvurumuz kabul edilerek fakültemizin Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon süreci başlatılmıştır. Bu süreç dahilinde, TEPDAD tarafından 4-5 Nisan 2019 tarihleri arasında ön bilgilendirme toplantısı yapılmış ve sonrasında 9 komisyon kurularak öğrenci, idari personel ve öğretim üyesinin bulunduğu 96 kişi görevlendirilmiştir. Kurulan 9 komisyonda en az 1 temsilci öğrenci görev aldı. Fakültemiz bu süreçte de öğrencileri aktif olarak kullandı ve verilecek kararlarda söz hakları olmasını sağladı. Kurul sonu sınav sorularının yayınlandığı bir Kurul Sonu Değerlendirme ve Dekanlık Saatleri akreditasyon sürecinde eklenen çalışmalardan bir kaçı. Diğer yapılan çalışmalar akademik anlamda ilerlediği için öğrencilere çok fazla yansımadı.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Fakültemiz akreditasyonu için Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu bünyesinde bulunan Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD)’ne başvurulmuş ve başvurumuz kabul edilerek fakültemizin Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon süreci başlatılmıştır. Bu süreç dahilinde, TEPDAD tarafından 4-5 Nisan 2019 tarihleri arasında ön bilgilendirme toplantısı yapılmış ve sonrasında 9 komisyon kurularak öğrenci, idari personel ve öğretim üyesinin bulunduğu 96 kişi görevlendirilmiştir. Kurulan 9 komisyonda en az 1 temsilci öğrenci görev aldı. Fakültemiz bu süreçte de öğrencileri aktif olarak kullandı ve verilecek kararlarda söz hakları olmasını sağladı.

 

Kurul sonu sınav sorularının yayınlandığı bir Kurul Sonu Değerlendirme ve Dekanlık Saatleri akreditasyon sürecinde eklenen çalışmalardan bir kaçı. Diğer yapılan çalışmalar akademik anlamda ilerlediği için öğrencilere çok fazla yansımadı.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Bulunmaktadır. Akreditasyon sürecini yönetmede ve eğitimi iyileştirme konusunda çalışmalar düzenlemektedir.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Tıp fakültesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinin yan tarafında yer almaktadır.

Anabilim dallarının konumu?: 

Bütün anabilim dalları ve hocalarımızın odaları aynı binada yani fakülte binamızda bulunmaktadır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Temel tıp dersleri morfoloji binasındaki amfilerde işlenmektedir. Staj dersleri hastane içindeki dersliklerde işlenmektedir. Hocanın durumuna göre değişebilir ancak çok sık olmayan bir durumdur. Hastane ve fakülte yan yana olduğu için ulaşımda sıkıntı yaşanmamaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Adli Tıp bakanlıkla bağlantılı olduğu için ayrı bir binada hizmet vermektedir. Staj için o binaya gidilmesi gereklidir. Onun haricinde diğer tüm birimler hastanemizdedir.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
Aile hekimliği derslerinde dönem 3’te ASM’lere gidilebilmektedir ancak Kötekli’den uzağa gitmenize gerek yoktur.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1: 238 öğrenci (İngilizce ile birlikte toplam sayı)

Dönem 2: 160 öğrenci (İngilizce ile birlikte toplam sayı)

Dönem 3: 108 öğrenci (İngilizce ile birlikte toplam sayı)

Dönem 4: 80 öğrenci

Dönem 5: 75 öğrenci

Dönem 6: 70 öğrenci

 

Toplam: 631 öğrenci

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
Her dönemde staj grupları yaklaşık 20-25 kişiden oluşmaktadır. Fakültemiz bu yıl ikinci mezunlarını verdiği ve öğrenci sayıları yavaş yavaş arttığı için bu sayı yıl geçtikçe artacaktır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Fakültemizde 26 Profesör Dr., 39 Doç. Dr., 72 Dr. Öğretim Üyesi, 99 Araştırma görevlisi, 12 Asistan yer almaktadır. 5.2 öğrenci başına 1 akademisyen düşmektedir.

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre ve PDÖ sistem birlikte karma eğitim verilmektedir.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Aşağıda linkini verdiğimiz, fakültemizin internet sitesinden ders içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Laboratuvar ders içerikleri kurulların konularına göre belirlenir.

Dönem 1’de tamamen temel bilimler dersleri ve birkaç mesleki beceri dersi verilir. Aynı zamanda Anatomi derslerinde laboratuvar dersleri bulunmaktadır.

Dönem 2’de dersler daha çok sistemler üzerinden hem mikroskobik hem makroskobik şekilde anlatılmakta ve ilerletilmektedir. Mesleki beceri ve laboratuvar dersleri kurulların uygunluğuna göre değerlendirilip ders programına eklenmektedir.

 

http://www.tip.mu.edu.tr/tr  

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

Basketbol

Voleybol

Kort Tenisi

Masa Tenisi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Bilişim Teknolojileri

İngilizce

Latince

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

http://www.oidb.mu.edu.tr/Icerik/oidb.mu.edu.tr/Sayfa/Akd_Tkv_%202019-2020%20Eğitim-Öğretim%20Yılı.pdf

 

Dönem 1 : 

Final sınavı: 12.06.2020

Bütünleme sınavı: 02.07.2020

Dönem 2 :  

Final sınavı : 11.06.2020

Bütünleme sınavı: 30.06.2020

Dönem 3 :

Final sınavı : 17.06.2020

Bütünleme sınavı: 03.07.2020

Dönem 4 : 13.07.2020-24.07.2020

Dönem 5 : 16.06.2020-29.06.2020

Dönem 6 : 30.06.2020

 

 

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: Kadavra ve maketlerle oldukça görselliğe önem vererek işlenir. Hocalar sürekli laboratuvarda olur ve her tür sorunuzu çekinmeden sorabilirsiniz. Soruları cevaplamaktan çekinmezler ve öğrencilere yardımcı olmak için ellerinden gelenleri yaparlar.

Histoloji: İki öğrenci başına bir mikroskop düşmektedir ve her öğrenci için yeterli sayıda preparat bulunmaktadır. Preparatlarda gördüğünüz yapılar defterlere boya kalemleriyle çizilerek ve özellikleri anlatılarak işlenir.

Fizyoloji:  Pratik derslerimiz bulunmamaktadır.

Patoloji: Mikroskoplarımız ve yeterli sayıda preperatlarımız ile yoğun geçer.

Mikrobiyoloji: Kendimiz mikroorganizmaları besi yerine eker,boyar ve mikroskoplarımızda özelliklerini inceleriz.

Biyokimya: İdrar, kan gibi testleri yapar inceleriz.

Tıbbi Biyoloji: Hocalar tarafından öğrencilere de verilen not üzerinden ufak bir laboratuvar becerileri anlatımı yapılır. Ardından mikroskoplarda incelemeler yapılır.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Pratik ders sayısı genelde kurulun yüzdelik olarak 20-25’i şeklindedir. Kurullara göre değişiklik gösterse de yaklaşık olarak bu civardadır. Her sene pratik ders sayısı giderek yoğunlaşır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Yeterli derece maket ve kadavraya sahibiz. Neredeyse her maketten birden fazla bulunmaktadır. Açılmamış ve açılmış olmak üzere 6 kadavramız ve ayrıca parça kadavralarımız da bulunmaktadır. Kurulların uygunluğuna göre kadavralar çıkartılır ve hocalar tarafından kadavra üzerinden konu anlatılır. Ayrıca öğrencilerin serbest çalışma imkanları da vardır. Hocalar tarafından öğrencilere diseksiyon imkanı sağlanmaktadır.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

 

Histoloji ve Patoloji derslerinde iki öğrenciye bir mikroskop düşmektedir. Mikrobiyoloji ve Tıbbi Biyoloji derslerinde grup halinde mikroskopta inceleme yapılır ancak çok yoğun olmadığı için herhangi bir sorun yaşanmaz.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

PDÖ gruplarımız vardır.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Evet vardır. Acil tıp eğitimlerimiz, ilk yardım eğitimlerimiz, hastaya girişimsel müdahale ile ilgili dersler (sütur, kan alma, entübasyon vb.)  böyle gerçekleşmektedir. Mesleki beceri dersleri kurul sınavlarında teorik soru olarak puanlanmaktadır.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Hayır bulunmamaktadır.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

1, 2 ve 3. dönemlerde çoktan seçmeli teorik sınav ve ek olarak bazı derslerde pratik sınavlar; 4.5. sınıflarda staja göre hem yazılı hem de sözlü sınav vardır. 

Temel tıp pratik sınavları anabilim dalının soru puanlamasını belirlediği şekilde gerçekleşmektedir. 100 üzerinden pratik sınav toplam puanlarının çıkartılması şeklinde teorik soru sayısı belirlenir. Her soru 1 puandır. Sınavlarda baraj sistemi vardır. Bu baraj sistemi, dersin soru sayısının yarısından fazla yanlış yapıldığında her yanlış -1 puan olarak sınav notuna yansıtılmasıdır. 

Dönem içinde her kurulun kredi ağırlıkları vardır. Bunlar üzerinden ortalama hesaplanır. Ortalaması 85’in altında olanlar final sınavına girmek durumundadır. Kurulların sene sonu ortalamadaki oranı yüzde 60, finalin oranı yüzde 40 şeklindedir. Finalden baraj notu olan 50 almak koşuluyla sene sonu not ortalaması 60 ve üzeri olanlar sınıfı geçebilir. 

Temel tıp sürecinde final ve bütünlemede Histoloji AD ortak kararınca pratik sınav yapılabiliyor.

 

Klinik süreçte belirlenen programa göre staj süreleri ayarlanır. Süre sonunda teorik sınav yapılır ve geçer not alan sözlüye girmeye hak kazanır. Sözlü puanlamaları hocaların belirlediği şekilde gerçekleşir. Ortak ve sabit bir değerlendirme sistemi bulunmamaktadır. Teorik ve sözlü sınavın ortalaması staj puanı sayılmaktadır ve ağırlıklı kredisi üzerinden sene sonu ortalamayı etkilemektedir.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Fakültemizde sınıfı geçmek için öğrencinin sene sonu not ortalamasının 60 olması ve final sınavından en az 50 almış olması gerekmektedir. Sene içinde yapılan kurul sınavlarının ortalaması ve sene sonundaki final notu ile sene sonu not ortalaması hesaplanır.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Anatomi sınavları standart bir biçimde her masada 1 dakika ve 2 soru yani soru başı 30 saniye olmak üzere zil sistemiyle olmaktadır. Her zil çaldığında diğer masaya geçmek gerekmektedir. Histoloji pratik sınavlarımız hem zilli hem de çizim şeklinde olmaktadır. Çizim sınavı mikroskopta gördüğümüz preparatı tanımak ve o yapıyı çizmekle olmaktadır. Zilli sınavda ise mikroskopta gördüğümüz yapıyı tanımamız gerekmektedir. Patoloji sınavları da zilli sistemle ilerlemektedir. Mikrobiyoloji sınavları kurula bağlı olarak sözlü şeklinde veya zilli sistemle gerçekleşmektedir. Klinik derslerin uygulamalı sınavları sözlü ve uygulamalı şekilde olmaktadır.
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Finalsiz geçme notu dekanlığımız tarafından 85 olarak belirlenmiştir. Kurulların kredi ağırlıklı not ortalaması 85 ve üzeri olan öğrencilere finale girmeden direkt olarak sınıfı geçme hakkı tanınmıştır. (Her yıl 8-10 kişi finalsiz geçebilmektedir.)
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Her kurul sonu geri bildirim anketleri düzenlenmektedir. Kuruldan sonraki yakın süreçte kuruldaki derslerin verimliliği, yeterliliği, geliştirilmesi gereken yönleri tespit etmek amacıyla anket yapılır. Kurul sonu değerlendirme saatinde, kurul soruları öğrencilerle birlikte hocalar tarafından çözülerek paylaşılır, sayın dekanımızın bizzat katılıp öğrencilerin sorunlarını dinlediği “Dekanlık Saati” gerçekleşmektedir. PDÖ haftamızın son günü “PDÖ Değerlendirme Saati” düzenlenerek öğrencilerden geri dönütler alınır.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Bu konuda öğrencilerin her soruyu direkt olarak dekana sorabilecekleri bir “Dekanlık Saati” düzenlenmektedir. Her kurul sonrası geri bildirim toplantıları ve anketleri yapılmaktadır. Kurul sınavı sonrası sorular paylaşılarak ve hocalar tarafından değerlendirilerek sınav ve kurulun değerlendirmesi yapılmaktadır. Dönem koordinatörlüğü düzenli olarak toplantılar düzenlemektedir, ayrıca kişisel olarak da görüşlerimizi bildirebilme imkanını bize tanırlar. Komisyonlarda, fakülteyle ilgili alınacak ve öğrencileri de etkileyecek kararlarda en az bir öğrenci temsilcisi o grupların içinde bulunmaktadır. İki yılda bir düzenlenen öğrenci temsilciliği seçimleriyle öğrenci temsilcimizi seçerek görüşlerimizi iletebilme imkanı bulabiliyoruz.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Bu fakülteyi tüm hocalarımla kolayca iletişime geçebileceğim, hocalarımla beraber projeler yürütebileceğim, öğrencilere hocalarımızın ve personelin hoşgörülü yaklaşımı, akademik kadromuzun zenginliğinin yanı sıra büyük şehirdeki trafik, ulaşım sıkıntıları, kalabalık, hava kirliliği olmadan doğayla iç içe, derslerden bunaldığınızda Akyaka, Marmaris, Datça, Dalyan gibi harika yerlerde dinlenme imkanı sağladığı için tercih ediyorum.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Hastanemiz ve fakültemiz yeni açıldığı için ufak tefek teknik yetersizliklerle karşılaşabiliyoruz ama hiçbir sorun çıkmaması için tüm dekanlık ve akademik kadro ellerinden gelen çabayı göstermektedir. Şehrin konumu itibariyle yılın büyük dönemi yağmurlu geçmesi ve fakültemizin konumundan dolayı, yağmurlu dönemlerde fakülteye ulaşım da zorlaşmaktadır. Üniversitenin bulunduğu Menteşe’nin çok gelişmemesine bağlı olarak çoğu şey büyük şehirlerdeki fiyatından daha pahalı ve büyük AVMler olmadığı için çeşitli ihtiyaçlarımızı bulamayabiliyoruz ancak internet alışverişi ile bu eksiği kapatabiliyoruz.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?: 
Evet var,Hocalarımız ''ders yönetim sistemi'' adlı bir portaldan bizlere derslerin slaytlarını ve ders anlatım ses kayıtlarını yüklediler.biz öğrenciler de edu uzantılı e-postalarımızla girdiğimiz bu portaldan dersleri izledik.Canlı ders değildi.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?: 
Gerçekleşti,yine ders yönetim sisteminden girdiğimiz bir çevrim içi sınav yapıldı.50 soru olan bu sınava tüm aynı dönemde okuyan öğrenciler girdi ve bu sınav eş zamanlı yapıldı.Ardından yaklaşık 3 saat sonra sınav sonucumuzu öğrendik.aynı zamanda normalde 85 olan finalsiz geçme notu bu dönem için 65'e düşürüldü.
COVID-19 Pandemisinden sonra 2020-2021 öğretim yılı için herhangi bir değişiklik sizlerle paylaşıldı mı?: 
hayır,paylaşılmadı.

Yeni yorum ekle