Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Konya
Üniversite statüsü nedir?: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

Şehrimizde 5 adet sinema

1 Devlet Tiyatrosu

Kongre Merkezinde sık sık düzenlenen konser, sinema, tiyatro, sergi

Turistik Açıdan:

-Mevlana Müzesi

-Sille Köyü

-Kelebekler Vadisi

ANKARA, ESKİŞEHİR ve İSTANBUL’A hızlı tren imkanı bulunmaktadır.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Öğrenci açısından ulaşım gerçekten rahat denilebilir. Fakültemizden şehir merkezine mesafe otobüsle 25 dakika dolmuşla 15 dakikadır. Ayrıca şehir içi ulaşımda tramvay otobüs ve dolmuş hatları mevcuttur.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

Yaklaşık 30 KYK yurdu var. Ancak KYK yurtlarının fakültemize mesafesi maalesef uzaktır (Tek vasıta ile en az 25 dakika) Bu yüzden konum itibariyle daha yakın olan özel yurtlar tercih edilmektedir.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

1+1 750-850

2+1 1000-1200

3+1 1200-1500

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi, kurulduğu 1982 yılından bu yana, bölgesinde ileri düzey sağlık hizmeti ve tıp eğitimi alanlarında öncü olmakla beraber, 30 yılı aşkın geçmişi boyunca yetiştirdiği hekimlerle, misyonu artık Türkiye çapında bir boyut kazanmış, köklü ve geleneği güçlü devlet kurumudur.

Fakültemiz sağlık hizmetleri ve tıp eğitimi sahasında, 42 anabilim dalı ve 26 bilim dalında, branşlarında yetkin 125 profesör, 59 doçent, 80 yardımcı doçent'ten oluşan güçlü öğretim üyesi kadrosu ile hizmet vermektedir. Aynı zamanda 380 araştırma görevlisi doktor, uzmanlık eğitimine, 1250 öğrenci tıp fakültesi eğitimlerine devam etmektedir. Her sene yaklaşık 200 tıp doktoru ve 100 uzman hekim Türk tıbbına hizmet vermek üzere mezun edilmektedir. Ülkemizin tıp eğitimi alanında şu an itibarıyla ulaştığımız nokta son derece heyecan vericidir, aynı zamanda bu nokta daha başarılı, kapsamlı ve kaliteli eğitim verme noktasında azmimizi körüklemektedir.

Temel tıp bilimleri ile beraber dahili ve cerrahi tıp bilimleri alanlarında görev yapan 260'ın üzerinde öğretim üyemiz eğitim programları doğrultusunda sağlık hizmetleri ile beraber tıp eğitimi faaliyetlerini de sürdürmektedir. Klinik tıp bilimleri eğitimlerini alan stajyer doktorlarımız (4. ve 5. sınıf öğrencileri) hastane içinde ve morfoloji binasındaki dersliklerde teorik eğitimlerini alırken uygulama eğitimlerini öğretim üyelerimizin nezaretinde hasta başında almaktadırlar. Temel tıp bilimleri alanında eğitim alan öğrencilerimiz (1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri) morfoloji binasında yer alan amfilerimizde entegre sistem şeklinde teorik derslerini almaktadırlar. Hastane hizmet binalarındaki laboratuvarlar dışında temel tıp bilimleri alanındaki branşların her biri (Anatomi, Biyokimya, Histoloji, Fizyoloji, Mikrobiyoloji) tıp eğitimini donanımlı öğrenci laboratuvarlarında sürdürmektedir. Tıp eğitiminin önemli bir unsuru olan "yaparak öğrenme" prensibinin gerektirdiği imkanlar öğrencilerimize sunulmakta, probleme dayalı öğretim uygulamaları, mesleki beceri eğitimi uygulamaları temel bilimler döneminde öğrencilerimize verilmekte, simülasyon laboratuvarlarında temel ve acil tıbbi uygulamalar öğrencilerimizin tecrübe etmesine olanak sağlanmakta, genç hekimlerimizin tıbbi uygulamalarındaki başarı oranı ve özgüvenleri yüksek tutulmaktadır. Ayrıca, Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde farklı branşlarda yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. KONÜDAM Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi, bilimsel araştırmalara destek veren önemli bir birimimizdir.

1235 yatak sayısı ile İç Anadolu'nun dev sağlık kurumlarından olan fakültemiz, yeni hastane binası ile bu potansiyelini daha da yükseltmiştir. Ulusal akreditasyona sahip Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Konya'nın ilk Onkoloji hastanesi, karaciğer, böbrek ve kemik iliği nakillerinin başarıyla gerçekleştirildiği Organ Nakli Merkezi, gelişmiş teknik donanımına sahip Reanimasyon Ünitesi, Yeni Doğan Ünitesi ve Yoğun Bakım Üniteleri bulunmaktadır.

Meram Tıp, sağlık teknolojisi ve tıp eğitimi felsefesi açısından çağı yakalamış, öğrencilerine, çalışanlarına ve hastalarına güven veren, geleceğin ve başarının peşinde olan, bünyesinde ülkesine ve mesleğine gülümseyerek bakan hekimlerin yetiştiği ve tabi ki Hz. Mevlana'nın hatırasına yakışan anlayışıyla mevcudiyetini sürdüren, ülkemizin dinamik fakültesidir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Üniversitemiz okulumuza ilk üç sıradan yerleşen 3 öğrenciye aylık 100-200 TL fiyat aralığında burs imkanı tanımaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

2016-2017 döneminde ilki gerçekleşen Meram Tıp Fakültesi Öğrenci Kongresi (METKO) düzenlenmiştir.

Üniversitenin geniş katılımlı ve toplu bir alanda yapılan bahar şenliği mevcut değildir.

Rektörlük bahar döneminde geniş katılımlı spor turnuvaları düzenlemektedir.

Okulumuz kız erkek voleybol takımı mevcuttur ve şehirde düzenlenen turnuvalarda önemli başarılara imza atmıştır.

Öğrenci kulüpleri aktif olmakla birlikte haftanın 2-3 günü fakültemizde konferanslar ve toplantılar düzenlenmektedir. ( Toplantılar ve konferanslar genelde tıp dışındaki alanlarla ilgili olup genelde toplulukların kendi üyelerine hitap etmeyi tercih ettiği içeriklere sahiptir. )

Her sene okuldaki kulüpler tarafından Tıp Balosu düzenlenmektedir.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Fakültemizde 7/24 açık olan sadece Tıp öğrencilerinin kullanabileceği bir kütüphane mevcuttur. İnternler için ayrı bir çalışma salonu vardır. Masa Sayısı yeterli olup yer bulma sıkıntısı yoktur.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
"Öğrenci kulüpleri aktif olmakla birlikte haftanın 2-3 günü fakültemizde konferanslar ve toplantılar düzenlenmektedir. Tıp alanında faaliyet gösteren topluluklar;  TurkMSIC Meram Tıp Öğrencileri Birliği  Meram Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu  Meram Genç Yeryüzü Doktorları  Atasagun Topluluğu  Leyla’dan Sonra Topluluğu"
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Okulumuzda Tıp Fakültesi yemekhanesinde yemek verilmektedir ve öğlen yemekleri çıkmaktadır. Yemek ücreti 2,5 TL’dir. Stajyer Öğrenciler hastanede yemek yemektedirler. Bu yemeğe belli bir ücret ödememektedirler.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Fakültemiz şehir merkezine tek vasıtayla 25-30 dk mesafededir. Fakültemiz kampüs içerisinde değildir. Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri fakültesi yerleşkesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine 800 m uzaklıktadır.

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

Fakültemiz 1982 yılında kurulmuştur.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
"Üniversitenin geniş katılımlı ve toplu bir alanda yapılan bahar şenliği mevcut değildir. Rektörlük bahar döneminde geniş katılımlı spor turnuvaları düzenlemektedir Öğrenci kulüpleri aktif olmakla birlikte haftanın 2-3 günü fakültemizde konferanslar ve toplantılar düzenlenmektedir. Her sene okuldaki kulüpler tarafından Tıp Balosu düzenlenmektedir. (Fakültemize has olmamakla beraber Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin öğrencileri tarafından düzenlenen çeşitli gezi etkinlikleri de bulunmaktadır.)"
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

Fakültemizde Erasmus ve TurkMSIC Değişim programları yapmaktadır.

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

%100 Türkçe eğitim verilmektedir.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Fakültemizde İngilizce Hazırlık dönemi yoktur. ( Dönem 1 ‘de zorunlu İngilizce dersi mevcuttur. Sene başında bu ders için muafiyet sınavı düzenlenmektedir. Muafiyet için sınavdan 60 ve üzeri not almak yeterlidir.)

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Teorik Derslerde %70

Pratik derslerde % 80 devam zorunluluğu aranmaktadır.

Stajlarda %70 devam zorunluluğu aranmaktadır.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültemiz akreditasyon belgesine sahip değildir.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

   Fakültemiz güncel tıp eğitimi vermek için çabalayan ve bu süreçte akreditasyon sürecinin gerekliliklerinden olan Mesleki Beceri Laboratuvarları, Entegre Eğitim, PDÖ oturumu, Öğrenci Odaklı İnteraktif Eğitim sistemlerini başarıyla uygulayan bir fakültedir. Ancak  henüz  akreditasyon belgesi alınmamıştır.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı mevcuttur.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

2019 yılı itibari ile fakültemizin yeni hastane binası hizmete başlamıştır. Morfoloji binası ile yeni hastane binası arasında sıklıkla servis ulaşımı yapılmaktadır. Yeni hastanemiz ile morfoloji binası arası mesafe yürüyerek 15-20 dk iken servis ile ulaşım ile 5-10 dk sürmektedir.

Anabilim dallarının konumu?: 

Dekanlık ve Morfoloji aynı bina içersinde yer almaktadır. Temel bilimlere ait anabilim dalları morfoloji binasında yer alırken klinik bilimlere ait anabilim dalları ise hastanemiz içersinde yer almaktadır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
1-2-3 Tıp fakültesinde amfi dersleri şeklinde yapılıyor. Dönem 4-5-6 derslikleri hastanenin içinde bulunan dersliklerde veriliyor.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Preklinik bölümler morfoloji binasında Klinik Bölümler Hastanededir. Hastane ve morfoloji arası 5 dakika yürüme mesafesindedir.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
6. sınıfta bir buçuk ay boyunca halk sağlığı eğitimi alıyoruz. 3 gün ambulans eğitimi 1 hafta Verem savaş dispanseri eğitimi,ve 2 hafta boyunca aile sağlımı merkezlerinde eğitim alıyoruz.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1: 276

Dönem 2: 282

Dönem 3: 278

Dönem 4: 257

Dönem 5: 270

Dönem 6: 242

Toplam: 1605

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
Her staj grubunda yaklaşık 60 kişi bulunmaktadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Profesör: 118

Doçent: 59

Doktor Öğretim Üyesi: 75

Toplam: 256

Fakültemizde öğretim üyesi başına 6 öğrenci düşmektedir.

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre sistem ve PDÖ sistemlerinin beraber yürütüldüğü 'Hibrit' sistem uygulanmaktadır.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Dönem 1

Organik Kimya

Tıbbi Biyoloji

Davranış Bilimleri

Tıp Tarihi ve Etik

Tıp Eğitimi ve Bilişimi

Temel Bilgisayar Bilgisi

Türk Dili

Temel İngilizce

Biyokimya

Tıbbi İstatistik

İlk Yardım

Anatomi

Tıbbi Genetik

Fizyoloji

Histoloji

Dönem 2

Anatomi

Fizyoloji

Histoloji

Embriyoloji

Biyofizik

Biyokimya

Tıp eğitimi ve bilişim

Mikrobiyoloji

Dönem 3

Patoloji

Farmakoloji

Tıp Eğitimi ve Bilişimi

Biyokimya

Semptomdan Ayırıcı Tanıya

Fizyopatoloji

Radyoloji

Radyasyon Onkolojisi

Nükleer Tıp

Genel Cerrahi

Tıbbi Genetik

Su Altı Hekimliği

Pediatri

Genel Cerrahi

Biyokimya

Kardiyoloji

Halk Sağlığı

Göğüs Hastalıkları

Mikrobiyoloji

Spor Hekimliği

Dahiliye

Acil Tıp

Kadın Doğum

Ortopedi

FTR

Üroloji

Psikiyatri

Nöroşirürji

Nöroloji

Anatomi- Fizyoloji- Mikrobiyoloji- Patoloji- Biyokimya- Biyofizik derslerinin de pratikleri mevcuttur.

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

1. sınıfta İnkılap Tarihi, Türk Dili, Bilişim ve İngilizce dersleri verilmektedir.

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı

Dönem 1:
Başlangıç: 5 Ekim 2020
Final sınavı: 21 Haziran 2021
Bütünleme sınavı: 12 Temmuz 2021

Dönem 2:
Başlangıç: 14 Eylül 2020
Final sınavı: 21 Haziran 2021
Bütünleme sınavı: 12 Temmuz 2021

Dönem 3:
Başlangıç: 14 Eylül 2020
Final sınavı: 21 Haziran 2021
Bütünleme sınavı: 12 Temmuz 2021

Dönem 4:
Başlangıç: 7 Eylül 2020

Dönem 5:
Başlangıç: 7 Eylül 2020

Dönem 6:
Başlangıç: 1 Temmuz 2020

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: Kadavralar ve yeni maketler üzerinde pratik anlatımı. (Kadavra ve maketlerden her öğrenci yeteri kadar faydalabilmektedir. Sınav önceleri demo dersi de yapılmaktadır.)

Fizyoloji: Laboratuvarda konu anlatımı ve ardından uygulama.

Patoloji: Çok sayıda preparat varlığıyla mikroskop eğitimi.

Mikrobiyoloji: Laboratuvar ve hastane kullanılmaktadır.

Biyokimya: Laboratuvar ortamında konu anlatımı ve ardından aktif katılımın sağlandığı deney uygulamaları.

Biyoistatistik : Konu anlatımı dersliklerde yapılmaktadır. Mevcut Laboratuvar yoktur.

Biyofizik : Ön konu anlatımı ve hocalarımızın eşliğinde yürütülen gelişmiş deneyler ile yürütülmektedir.

Histoloji: Çok sayıda preperat varlığıyla mikroskop eğitimi.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Dönem 1 ‘ de anatomi pratikleri daha sıklıkla gerçekleşirken tıbbi biyoloji ve biyokimya derslerinin de pratik sınavları ders sayıları oranında yapılmaktadır. Pratik ders sayısı dönem 2'de diğer dönemlere göre daha yoğun olduğundan dönem 2’de ki sınavlarda da pratik sınavlardan alınan puan daha yüksektir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Anatomi Laboratuvarlarında her kemikten yaklaşık 10’ar adet mevcuttur. Her konun maket sayısı ise yaklaşık 10’dur. 8 Kadavra kullanılmaktadır.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Laboratuvar dersleri bir dönemi 4 gruba ayrılarak verildiği için öğrenci başına her laboratuvarda 2 adet mikroskop düşmektedir.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Fakültemizde öğrenci toplulukları sosyal sorumluluk projeleri ,dekanlık tarafından düzenlenen kongreler, yine öğrenci topluluklarının düzenlediği makale saatleri ve münazaralar, intern söyleşi ve sunumları mevcuttur.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Her Komite 2-3 ders Mesleki Beceri Dersleri yapılmaktadır. Konunun uzmanı kişiler tarafından konu anlatımı ve uygulamalı eğitim verilmektedir. Uygulamaya göre değerlendirme + teorik sınavda test soruları şeklinde puan sistemi uygulanır. Her komite %5 katkısı vardır.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Fakültemizde Simülasyon ve Modelleme Uygulama Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

Dönem 1: 5 komite + 1 final + 1 bütünleme

Dönem 2: 5 komite + 1 final + 1 bütünleme

Dönem 3: 6 komite + 1 final + 1 bütünleme

Dönem 4-5: Her stajın sonunda sözlü sınavlar %60 Teorik sınavlar %40 etkilemektedir.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Geçme notu: 60

Finalsiz geçme notu: 80

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
"Pratik sınavlarımız; Tıbbi Biyoloji: Kurulun pratik hocası karar veriyor. Test veya yazılısı sınava tabi tutuluyoruz. Anatomi: Zilli sınav (Her masa da iki yada üç maket bulunuyor, zil çaldıkça bir ilerdeki masaya geçerek kulvarı tamamlıyoruz.) Biyokimya: Sene sonunda tek sınav halinde yapılıyor. Hocalarımızın isteğine göre test veya yazılı usülünde yapıyoruz. Fizyoloji: Sorular slaytla yansıtılıp hocamızın isteği doğrultusunda yazılı veya test sınavına tabi tutuluyoruz. Çok nadir olmakla birlikte sözlüde yapılabiliyor. Histoloji:Kurulun pratik hocası karar veriyor. Preparatlarımız ya slaytla yansıtılıyor veya mikroskop ile zilli sınava giriyoruz. Patoloji: Kurulun pratik hocası karar veriyor. Preparatlarımız ya slaytla yansıtılıyor veya mikroskop ile zilli sınava giriyoruz. Çok nadir olmakla birlikte sözlüde yapılabiliyor. Mikrobiyoloji: Preparatları veya soruları slaytla yansıtılıp yazılı veya test sınavına tabi tutuluyoruz. "
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Finalsiz geçme vardır. Dönem ortalaması 80 ve üzeri olan kişiler finalden muaf olurlar.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Belli aralıklarla Topluluk Başkanları ve Sınıf Başkanları Dekanlık tarafından çağırılarak okul sorunları değerlendiriliyor. Böylece öğrenciler eğitim üzerinde söz sahibi olmuş oluyor.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
"Rahatlıkla dekan hocamıza, dekan yardımcısı hocamıza sorunlarımızı birebir konuşabiliyoruz. Aynı zamanda öğrenci kulüpleri, dönem temsilcilerimiz, fakülte temsilcilerimiz, öğrenci komisyonlarımız mevcut. Her kanaldan sorunları rahatlıkla iletebilirsiniz. Düzenli olarak geri bildirim toplantıları, öğrenci kulüpleri başkanları ile toplantılar yapılıyor. "
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
"Hocalarımız oldukça ilgili, birebir iletişimleri kuvvetli. Her alanda birden fazla tecrübeli profesör hocalarımızla sistemli şekilde derslerimiz işleniyor. Sistem olarak diğer fakültelere nazaran rahat bir entegre sisteme sahibiz. TUS başarımız oldukça iyi. Stajlarımız oldukça verimli geçiyor. TEBAD ve PDÖ derslerimiz ile bol bol pratik yapma fırsatı buluyoruz. Aynı zamanda maketlerimiz ve kadavra sayılarımız oldukça yeterli olduğu için sıkıntı yaşamadan pratik derslerimizi işliyoruz. "
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Kampüs yapısının olmaması maalesef sosyal olarak bizi biraz kısıtlıyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?: 
Fakültemizin çevirim içi eğitim sistemi bulunmaktadır. Bu sistem aracılığıyla fakülte öğrencilerinin pandemi döneminde alamadığı derslerin slaytları ve hocalarımızın çektiği ders anlatım videoları haftalık olarak paylaşılmaktadır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?: 
Fakültemiz çevirim içi sınav uygulaması yerine tüm dönemler için final notlarımızın ödevlendirme sistemi ile verilmesine karar vermiştir.
COVID-19 Pandemisinden sonra 2020-2021 öğretim yılı için herhangi bir değişiklik sizlerle paylaşıldı mı?: 
2020-2021 öğretim yılı için fakültemiz tarafından şu ana kadar açıklanmış bir değişiklik bulunmamaktadır.

Yeni yorum ekle