İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?: 
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

İstanbul, her alanda çeşitliliğin ve imkanların fazla olduğu bir şehirdir.

İstanbul’da dört mevsim yaşanmaktadır. Ülkedeki iklimlerin geçiş noktasında bulunan İstanbul, havası, suyu ve toprağıyla çok özel bir şehirdir. Son sayımlara göre yaklaşık 15 milyon nüfusa sahiptir. Türkiye’nin en kalabalık şehridir. İstanbul’da; ticaret, ulaşım, sağlık hizmetleri, güvenlik ihtiyacı, eğitim hizmetleri, şehirleşme oldukça gelişmiştir. Bu bakımda bir ticaret şehri de olan İstanbul, göç almaya devam eden şehirler arasındadır. İstanbul’da insanlar hizmet alanlarıyla ve ticaretle geçim sağlamaktadır. İstanbul, çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Camiler, kiliseler, sinagoglar bir arada bulunmaktadır. Şehrin tarihi dokusu bütün ihtişamını korumaktadır. Özellikle Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarından kalan tarihi eserler ve kültürel mekanlar müze olarak da hizmet vermektedir.

 

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

İstanbul her türlü ulaşım imkanına sahip bir şehirdir. 

Metro, Metrobüs, Tramvay güzergahları ile geniş bir ağa sahiptir.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

İstanbul’daki KYK yurtları hakkında ayrıntılı bilgi için; http://yurtkur.gsb.gov.tr/ 

Şehrimizde birçok tam donanımlı özel yurt bulunmakta, fiyatları isteğe ve ihtiyaca göre değişmektedir. Üniversitemizin Florya yerleşkesinde kız öğrenci yurdu, çevresinde ise anlaşmalı olduğumuz pek çok yurt mevcuttur. Detaylı bilgi için; http://aday.aydin.edu.tr/yurt-konaklama/ 

 

 

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Ev kiraları evlerin bulunduğu konuma ve fiziksel özelliklerine göre çeşitli fiyat aralıklarında bulunur.

Konut Fiyatları Ortalama 1200-2000 arasındadır. (Eşyalı/Eşyasız) seçenekler mevcuttur.

 

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

“Aydınlık Bir Geleceğe” mottosuyla yola çıkan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin mezun öğrencilerine iş hayatının en parlak noktalarında rastlamak hiç şaşırtıcı değildir.  İstanbul Aydın Üniversitesi ülkemizde ve dünyada yaptıkları bilimsel çalışmalarla ün kazanmış deneyimli akademik kadrosu, İstanbul’un merkezinde yer alan yerleşkeleriyle, tam bir şehir ve kampüs üniversitesidir. Detaylı bilgilerimiz için; http://www.aydin.edu.tr/tr-tr/iau-hakkinda/kurumsal/Pages/universitemiz.aspx 

 

 

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Üniversitemiz burs olanakları için; http://aday.aydin.edu.tr/burs-olanaklari/

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Üniversitemiz bünyesinde pek çok öğrenci kulübü düzenledikleri etkinlikleriyle mevcut ve faaldir.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Üniversitemizde bir adet kütüphane bulunmaktadır. Bu kütüphanemiz 7/24 açıktır. Tıp Fakültesi öğrencileri için ayrılmış bir çalışma salonu şu anlık olmamakla birlikte inşaatı devam bir yapı bulunmaktadır. Kütüphanede kantin hizmeti verilmektedir.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
Üniversitemizde bulunan öğrenci topluluklarına web sitemizden ulaşabilirsiniz. https://www.aydin.edu.tr/tr-tr/iau-hakkinda/yonetim/genelsekreterlik/sks/ogrenci-kulupleri/Pages/default.aspx Tıp fakültemizde Türk Tıp Öğrencileri Birliği ve Genç Yeryüzü Doktorları etkinlik yapan topluluklardır. İstanbul Aydın Tıp Öğrencileri Birliği olarak, yeni kurulmuş bir fakültenin ilk öğrenci topluluğu ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nin bir temsilcisi olarak geride bıraktığımız üç sene boyunca sekseni aşkın etkinlik düzenledik ve altın statüsünü elde eden birliklerden bir tanesi olduk. Gerçekleşmesinde oldukça çaba harcadığımız ve en efektif sonuçlarını gördüğümüz etkinliklerimizden bir tanesi, ulusal çapta gerçekleştirdiğimiz “İnsan Hakları ve Sağlık Sempozyumu” etkinliğimizdir. İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesinde, birbirinden değerli ve alanında uzman konuşmacılarımızın katılımıyla tüm Türkiye’den 150 kişiyi aşkın katılımcı sayımızla gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde sağlıkla ve sağlığın getirisi olan insan hakları ile ilgilenen herkese tam bir gelişme ve ilerleme ortamı yaratmış bulunmaktayız. Etkinliğimiz süresince WHO Türkiye / Y-PEER Türkiye ve Pozitif Yaşam Derneği gibi kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmüş olup çok verimli bir sempozyum geçirmiş bulunmaktayız.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Okulun yemekhanesinde öğle yemeği fiyatları 12-15 TL arasındadır. Yemekhane üniversite yemekhanesi şeklinde olup Tıp Fakültesi için ayrı bir yemekhane mevcut değildir. Klinik dönemdeki öğrenciler için hastanede ücret karşılığı yemek verilmektedir. Yemekhaneler dışında fakülte çevresinde veya kampüs içerisinde pek çok yemek alternatifleri bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Üniversitemizin Bahçelievler ve Florya’da olmak üzere 2 yerleşkesi mevcuttur. Fakültemiz Florya yerleşkemizdedir.

Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

Fakültemiz 2016 yılında kurulmuştur.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Üniversite kampüsümüzde spor salonu bulunmaktadır. Bünyesinde yetmiş Kulübü barındıran Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı mevcuttur.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

TurkMSIC değişim programı 2019-2020 döneminden itibaren uygulanacaktır.

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

Türkçe / İngilizce

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

İsteğe bağlı hazırlık dönemi vardır. Hazırlık Eğitimi Bahçelievler Kampüsü’nde verilmektedir.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Fakültemizde teorik derslerimizde %70, pratik derslerimizde %80 devam zorunluluğumuz mevcuttur. Devamsızlık bilgilerimizi online olarak sistemimiz öğrenmekteyiz.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültelerin akreditasyon için mezun verme şartı olması sebebiyle, 2016 yılında kurulmuş bir tıp fakültesi olarak akreditasyon sürecimiz henüz tamamlanmamıştır.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Fakültelerin akreditasyonlarının tamamlanması için mezun verme şartının sağlanması gerektiğinden, 2022 yılında fakültemizin akredite olması için başvuru önkoşullarının oluşması beklenmektedir. 

Ders programlarımız akredite bir kurumun gerektirdiği gibi ve ÇEP doğrultusunda düzenlenmektedir. EUA’dan 2013 ve 2016 tarihlerinde üniversite olarak da değerlendirme ve takip vizitleri alınmış olup genel stratejiler belirlenmiş konumdadır.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Bulunmaktadır.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Fakültemiz ve hastanemiz aynı konumda olup yürüme mesafesindedir.

Anabilim dallarının konumu?: 

Anabilim dallarımız da fakültemiz ve hastanemiz ile aynı konumda olup birliktelik göstermektedir.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Temel ve Klinik Bilimler aşamasında dersliklerin konumu değişiyor. Dönem 1-2-3 Tıp fakültesinde amfi dersleri şeklinde yapılıyor. Dönem 4-5-6 derslikleri hastanenin içinde bulunuyor.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Bütün bölümler tek bir bina içerisinde konumlandırılmıştır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
Dönem 4-5-6 stajları sırasında kendi hastanemize ek olarak Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi , Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde eğitim verilecektir. Esenyurt ilçesinde inşaatı devam eden semt polikliniğimizde de eğitim alınacaktır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1(TR):95 / (ING)60
Dönem 2 :105
Dönem 3: 80
Dönem 4: 62
Dönem 5: 36

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
Sınıf mevcutlarına göre değişmekte olup 5.dönem arkadaşlarımız 18 , 4.dönem arkadaşlarımız 30 kişilik gruplarda yer almaktadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

8-9

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

1.Sınıf: Tıbbi Beceriler, Tıp Tarihi ve Etik, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Histoloji ve Embriyoloji, Biyokimya, Anatomi, Tıbbi Mikrobiyoloji, Fizyoloji, Tıbbi Terminoloji, Biyoistatistik, İletişim Becerileri.

2.Sınıf: Anatomi, Biyofizik, Biyoistatistik, Fizyoloji, Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, İletişim Becerileri, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi İngilizce, Tıbbi Mikrobiyoloji.

3.Sınıf: Anatomi ,Biyofizik, Biyoistatistik, Fizyoloji, Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, İletişim Becerileri, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi İngilizce, Tıbbi Mikrobiyoloji, Klinik Bilimler.

4.Sınıf : İç Hastalıkları Stajı, Kardiyoloji Stajı,Kardiyovasküler Cerrahi Stajı, Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Stajı, Genel Cerrahi Stajı, Kadın Hastalıkları Ve Doğum Stajı

Dönem 5: Göz-Kulak Burun Boğaz-Dermatoloji Stajı
Ortopedi ve Travmatoloji-Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Stajı ,Nöroloji-Beyin ve Sinir Cerrahisi Stajı ,Erişkin-Çocuk ve Ergen Psikiyatri Stajı,Çocuk Cerrahisi-Anestezi ve Reanimasyon Stajı ,Radyoloji ve Nükleer Tıp-Plastik Cerrahi-Üroloji Stajı ,Göğüs Hastalıkları-Göğüs Cerrahisi Stajı ,Adli Tıp Stajı ve Seçmeli Staj

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

Üniversitemizde birçok seçmeli dersi alma imkanı bulunmaktadır. İnkılap tarihi ve Türk Dili zorunlu olarak alınması gereken; İngilizce ve Bilişim ise muafiyet sınavı barındıran online derslerimizdir. Ayrıca fakültemizde 1. sınıfta iletişim becerileri dersi verilmektedir.

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: Gruplara ayrılarak maket/kadavra üzerinde uygulamalar yapılır.

Histoloji: Preparatlar asistanlar eşliğinde bireysel olarak incelenir, sorular sorulur.

Fizyoloji: Deneyler yapılır, rapor yazılır.

Patoloji: Preparatlar asistanlar eşliğinde bireysel olarak incelenir, sorular sorulur.

Mikrobiyoloji: Teknikler öğrenilir, besi yeri ekimi ve ardından incelemesi yapılır.

Biyokimya: Hesaplamalarıyla birlikte deneyler yapılır.

Biyoistatistik: Bilgisayar laboratuvarlarında programlar üzerinde yapılır.

Biyofizik: Farklı laboratuvarlarda konuya göre düzenlenir.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Dönem 1-2-3’te pratik derslerin yoğunluğu teorik derslere oranla daha az konumdadır. Bu yoğunlukla doğru orantılı olarak sınavları ve puanlaması gerçekleşmektedir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Fakültemizde 194 öğrenci için 2 kadavramız ve çok sayıda maketimiz mevcuttur. Sayılar giderek artırılmaktadır.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Tıbbi biyoloji ve genetik laboratuvarında, Histoloji ve Embriyoloji laboratuvarlarında öğrenci başına bir tane düşmekte olup, Fizyoloji laboratuvarında 10 öğrenciye bir adet düşmektedir.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Fakültemiz tıbbi beceri dersleriyle 1. Sınıftan itibaren her hafta öğrencilerini mesleğe bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Hastanemiz ve kulüplerimizle birlikte birçok sosyal sorumluluk projesi hazırlanmaktadır. Asistanlarımız ve bu gayede kurulan kulübümüzle birlikle bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Tıbbi beceriler dersimiz bulunmaktadır. Dönem 1 ve Dönem 3 öğrencilerine verilmekte olup, kurul kapsamında teorik soruları bulunmakta; aynı zamanda pratik olarak da sınavı yapılmaktadır. Önce belli program eşliğinde teorik dersler işlenir ve takip eden süreçte de pratik dersleri yapılır.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

 

Fakültemizde simüle hasta laboratuvarlarımız vardır. Sınavlarımıza katkı yüzdesi değişmektedir.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

Dönem 1,2,3’lerde komite sistemimiz bulunmaktadır. Komitelerimiz teorik- pratik sınavları kapsamaktadır. Dönem 4,5'lerde teorik sınav, sözlü sınav ve belirli stajların hasta başında uygulaması yapılmaktadır.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Kurul sistemi mevcuttur. Geçme notu direkt 60’tır.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Anatomi sınavları, zilli sınav şeklinde yapılmaktadır. (Anatomi maketlerinde işaretli olan bölgeyi verilen sürede yazmamız isteniyor.) Histoloji sınavları, mikroskop başında yazılı olarak yapılmaktadır. (Mikroskoptaki preparata ait bilgileri verilen sürede yazmamız isteniyor.) Tıbbi beceri sınavları, öğretilen tıbbi becerilerin uygulamalarının kura yöntemi ile belirlenip yapılması şeklindedir.
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Finalsiz geçme vardır. Yıl içinde yapılan kurul sınavlarının ortalaması 80 ve üzeri (3.50 ve üzeri) olduğunda final sınavından muafiyet hakkı bulunmaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Online olarak geri bildirim anketleri düzenlenmekte ve her öğrenciye sağlanan danışman hocalarla birebir iletişim kurulmaktadır.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Öğrencilerin sorunlarını dekanlık düzeyine aktarabileceği fakülte ve dönem temsilcileri bulunmakta, temsilciler ile geri bildirim toplantıları yapılmakta ve her kurul sonrası geri bildirim formları uygulanmaktadır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Öğretim görevlilerimizin ulaşılabilirliği ve bizlerle olan iletişimleri, laboratuvar imkanlarımızın son derece elverişli olması, mesleki gelişimimize katkı sağlayan stajlar için devlet hastanesi anlaşması ve okulumuza ait polikliniğin bulunması avantajlarımızdandır.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Yeni açılan bir fakülte olmak dezavantajlarımızdandır.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?: 
Fakültemizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut olmakla beraber AdobeConnect uygulaması üzerinden interaktif bir şekilde derslerimizi işliyoruz.Gün sonunda da derslerin kayıtları sistemde mevcut bir şekilde yer almaktadır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?: 
Fakültemizde çevirim içi sınavlarımızı gerçekleştirdik. Okulumuzun kendi yazılım programı olan bir sınav sistemi üzerinden sınavlarımızı gerçekleştirdik.
COVID-19 Pandemisinden sonra 2020-2021 öğretim yılı için herhangi bir değişiklik sizlerle paylaşıldı mı?: 
İçinde bulunduğumuz bu dönem dolayısıyla henüz bir bilgi paylaşımı gerçekleşmemiştir.

Yeni yorum ekle