Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Ankara
Üniversite statüsü nedir?: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

Ankara Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkentidir. Tarih boyunca birçok kavme ev sahipliği yapmıştır. Anıtkabir, Ankara Kalesi ve Etnografya Müzesi şehirde bulunan bazı turistik alanlardır.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Şehir içinde Metro, banliyö tren, otobüs, dolmuş, taksi kullanılmaktadır. Şehirler arası yolculuk için Havaalanı ve otobüs terminali kullanılmaktadır.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

Ankara genelinde 31 tane KYK yurdu bulunmaktadır okul çevresindeki özel yurtların sayısını da tam olarak bilememekle birlikte ortalama 25-30 tanedir.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Evler genelde oldukça eski.Genelde 2+1 ve 3+1 evler var.Evin içinin durumuna göre 900-2500 arası evler bulunuyor.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

Hacettepe Tıp Fakültesinin başlangıcı sayılan Çocuk Sağlığı Kürsüsü, 2 Şubat 1954 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı olarak Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından kurulmuştur.

Hacettepe Üniversitesi, Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve Hastanesi olarak 1957 yılında Hacettepe'de çalışmaya başlamış ve 1958 yılında da eğitim, öğretim, araştırma çalışmalarına ve kamu hizmetine geçmiştir. 1961 yılında Hacettepe'de Hemşirelik, Tıbbi Teknoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, 1962 yılında Beslenme ve Diyetetik alanlarında eğitim yapan Sağlık Bilimleri Yüksekokulu kurulmuştur. 1963 yılında ise Hacettepe Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi hâline getirilerek Temel Bilimler, Hemşirelik, Fizyoterapi- Rehabilitasyon, Tıbbi Teknoloji ve Sağlık Teknolojisi Yüksekokulları bu fakülteye bağlı olarak yeniden örgütlenmiş ve ayrıca yine Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesine bağlı Diş Hekimliği Yüksekokulu kurulmuştur. 1965 yılında Hacettepe Üniversitesi eğitim kurumlarının koordinasyonunu sağlamak amacıyla Hacettepe Bilim Merkezi ve 1966'da Hacettepe Tıp Merkezi kurulmuş, aynı yıl Hacettepe Tıp Merkezi Hastanesi de hizmete girmiştir. Bu şekilde örgütlenen ve gelişen çekirdek kuruluşlar, 8 Temmuz 1967 tarih ve 892 sayılı Kanun'la Hacettepe Üniversitesi hâline getirilmiş ve Tıp, Sağlık Bilimleri, Fen ve Sosyal Bilimler Fakülteleri ile eğitime başlamıştır. 1968 yılında Ev Ekonomisi Yüksekokulu kurulmuş ve 1969 yılında yüksekokul olarak kurulan Eczacılık ve Diş Hekimliği 1971 yılında fakülte hâline getirilmiştir. Daha sonraki yıllarda kurulan yeni bölümler ve fakültelerle büyüyen Hacettepe Üniversitesi, ikinci yerleşkesini merkez yerleşkesine 20 km uzaklıkta Beytepe mevkiinde 1500 hektarlık alanda kurmuştur.

Hacettepe Üniversitesi; 15 Fakülte, 15 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 4 Meslek Yüksekokulu, 98 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Hacettepe Üniversitesi ülkemizin önde gelen üniversitelerden biri olarak bilim, teknoloji ve sanat alanlarında toplumsal kalkınmaya ve evrensel değerlere katkılarını sürdürmektedir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Üniversitenin öğrencilerine tanıdığı herhangi bir burs imkanı yoktur.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Hacettepe genelinde 120’den fazla öğrenci topluluğu vardır. Öğrenciler için en iyi fırsat bu topluluklardır. Bunun dışında Sıhhiye Kampüsü’nde bir adet spor salonu bulunmaktadır. Bu spor salonunda fitness salonu, voleybol sahası, basketbol sahası, badminton sahası, masa tenisi bulunmaktadır. Beytepe Kampüsü’nde Sıhhiye Kampüsü’nde bulunanların yanı sıra Amerikan futbolu sahası, futbol sahaları, tenis kortları, olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
7/24 açık olan kütüphane Sıhhiye Kampüsü için okul zamanının %95’inde yeterli. İnternler için hastanede çalışma salonları var. Ayrıca okul binası içinde sesli çalışma alanları da var.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
Üniversitede 120’den fazla öğrenci topluluğu var.Bunların 4 tanesi tıp fakültesi tabanlı(MEDISEP, HÜTBAT, Mantar, HÜTSAMTT).Bunun dışında diğer fakülteler de bazı etkinlikler düzenliyor.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Kampüste 2 yemekhane var. Tüm kampüs faydalanabiliyor emek 2.5 türk lirası. Genel olarak ortalama bir devlet üniversitesi yemekhanesi standartlarına sahip.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Tıp Fakültesi Sıhhiye Kampüsü’nde bulunmaktadır. Sıhhiye Kampüsü Kızılay ve Ulus’a 15 dakika yürüme mesafesindedir.

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

1967

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Kampüs içinde spor salonu, fitness, masa tenisi mevcut. Her sene 14 Mart’ta tören yapılır ve mantarlı pilav dağıtılır akşamına da Tıp Balosu düzenlenir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

Erasmus, Farabi, Mevlana ve TurkMSIC değişim programları bulunmaktadır ama en çok kullanılanı TurkMSIC’tır. Yıllık 60 öğrenci değişime katılır.Onun dışında mezunlar derneği katkılarıyla her sene bütçeye göre belirli sayıda 6. sınıf öğrencisi Amerika’ya dekanlık tarafından gönderilir.

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

Türkçe Tıp: %30 İngilizce %70 Türkçe

İngilizce Tıp: %100 İngilizce

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Evet, Türkçe Tıplar için hazırlık geçme puanı 55 İngilizce Tıplar için ise 65’tir.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Resmiyette her fakültenin devam zorunluluğu olmakla beraber birçok üniversite gibi Hacettepe de öğrencileri bu konuda zorlamaz. Lab dersler hariç yoklama alınmaz.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Evet, edilmiştir.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Hacettepe Tıp Fakültesi uzun yıllardır akreditedir. Mevcut durumda komite soruları paylaşılmakta, Tıp Eğitimi Öğrenci Kurulu adlı kurul düzenli olarak toplanıp okul sorunlarını dekanlığa iletmekte ve komite sonralarında bizzat dekan hocanın katılımıyla geri bildirim toplantıları düzenlenmektedir.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Tıp Eğitimi Anabilim dalımız bizzat İskender Sayek tarafından kuruluş olup mevcuttur. Genel olarak İyi Hekimlik uygulamaları ve Mesleksel arası işbirliği derslerini vermekten sorumlular.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Fakülte ile hastane aynı kampüs içerisinde.

Anabilim dallarının konumu?: 

Genel olarak temel bilimler tıp fakültesine ait binada klinik bilimler ise hastane içinde bulunmaktadır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Dönem1,2,3 okul binasında dönem 4 bazen okul binasında bazen hastanede dönem 5 ve 6 sürekli hastanede.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Prelinik bölümler tek bir binada okula ulunuyor.Klinik bölümler için 3 adet hastaneden ilgili olanlarda anabilim dalları var.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
Hayır bulunmuyor.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1: ….. 500

Dönem 2: ….. 500

Dönem 3: ….. 500

Dönem 4: ….. 500

Dönem 5: ….. 500

Dönem 6: ….. 500

Toplam: ….. 3000

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
Dönem4:80 Dönem5:10-20 Dönem6:10-20
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Fakültemizde yaklaşık 600 tane öğretim üyesi ve 3000 öğrenci bulunmaktadır. Yani öğretim üyesi başına yaklaşık 5 öğrenci düşer.

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Genel olarak Spiral entegre denen sistem uygulanmaktadır.1. sınıfta hücre bilimleri, 2. Sınıfta sağlıklı insan vücudu ve 3. Sınıfta da hastalıklı insan vücudu ve nasıl tedavi edileceği gösterilir. Hacettepe’de ilk 3 sene pre-klinik sonraki 3 sene ise klinik yıldır. Pre-klinik yılda temel bilimler, mesleki beceri dersleri, mesleksel arası işbirliği dersleri görülür. PDÖ sistemi mevcut değildir. 4. Sınıfta 4 büyük staj (dahiliye, pediatri, genel cerrahi, kadın doğum) alınır. 5. Sınıfta ise küçük stajlar alınır. 6. Sınıf intörnlük yılıdır.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Dönem1: Organik Kimya, Tıbbi Biyoloji, Biyofizik, Fizyoloji, Histoloji, Tıp Tarihi ve Etik, Mikrobiyoloji, Biyoistatistik, Halk Sağlığı, Biyokimya

Dönem2: Histoloji, Fizyoloji, Anatomi, Embryoloji, Biyofizik, Biyoistatistik, Mikrobiyoloji, Patoloji, Biyokimya

Dönem3:Patoloji,iç hastalıkları,pediyatri,farmakoloji,biyoistatistik

Dönem4:büyük stajlar

Dönem5:küçük stajlar

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

Genel olarak seçmeli dersler de tıp fakültesi hocaları tarafından tıp konuları arasından verilmektedir.

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

Dönem 1 :15 Ekim

Final sınavı: 10 Haziran

Bütünleme sınavı:28 Haziran

Dönem 2 : 3 Eylül

final sınavı : 21 Haziran

Bütünleme sınavı:8 Temmuz

Dönem 3 : 3 Eylül

final sınavı : 18 Haziran

Bütünleme sınavı: 4 Temmuz

Dönem 4 : 27 Ağustos

Dönem 5 : 27 Ağustos

Dönem 6 :1 Temmuz

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Öncelikle bütün teorik dersler amfilerde anlatılıyor. Daha sonra laboratuvar derslerine geçiliyor.Bu derslerde gerekliyse her öğrenciye bir adet mikroskop sağlanabiliyor. Öğrencilerden gruplar halinde deneyi yapmaları istendiği gibi bazı lablarda tek başına preparat incelemesi de istenebiliyor. Anatomi lablarında düzenli olarak disseksiyon yapılıyor,bunların duyuruları öğrencilere yapılıyor isteyen öğrenciler bunlara katılıp hocadan izin isteyerek disseksiyon yapabiliyor.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Dönem 2 pratiklerin en ağır olduğu sene özellikle ilk dönem haftada iki gün lab dersi oluyor. Diğer seneler bu kadar fazla değil.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

15-20 adet kadavramız bulunuyor. Kadavraların uygunluğuna göre derslerden önce çıkartılıyor. Maket ve iskelet sayımız o laba katılan tüm öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli. Bunun dışında AR/VR labımız mevcut.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Kişi başı bir mikroskop düşüyor.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Fakültemizde uygulanmakta olan danışmanlık sistemi mevcut.Her dönemden bir kişi bir adet öğretim görevlisinin sorumluluğuna veriliyor ve gruplar her ay toplanıyor.Bu sayede hocaların ve üst dönemlerin diğerlerine mentorluk yapmaları sağlanıyor. Hacettepe Üniversitesi tıp ve bilim doktoru( MD-PhD) bütünleşik programı 2003 yılından beri yürütülen öğrencilerin dönem 3 ve 4 boyunca doktora derslerini normal tıp dersleri ile birlikte almalarını sağlayıp daha sonra 2 sene ara vermek suretiyle tez yazmalarına olanak sağlayan bir programdır. Program Birleşik Devletler ve Kanada’da 100’den fazla üniversitede devlet destekli ilerlemektedir lakin Türkiye’de programı uygulayan tek kurum Hacettepe Üniversitesidir. Bu program ile normalde alması 10 sene sürecek olan tıp doktoru ve bilim doktoru unvanlarını  8 senede  almak mümkündür. Programın temel amacı bağımsız araştırmalar yürütebilecek ve önemli bilimsel katkılarda bulunabilecek nitelikte “bilim insanı-doktor” yetiştirmek, tıp alanında bilimsel araştırma yoluna ilgi duyan üstün nitelikli tıp öğrencilerine, en verimli çağlarında, zaman yitirmeden ve klinikten uzaklaşmadan bilimsel araştırma deneyimi kazandırmaktır. Program dahilinde şimdilik Biyokimya doktora programı, Farmakoloji doktora programı ,Biyofizik doktora programı, Tıbbi Biyoloji doktora programı, Temel Nörolojik Bilimler doktora programı, Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi doktora programı, Mikrobiyoloji doktora programı, Histoloji-Embriyoloji doktora programı, Epidemiyoloji doktora programı bulunmaktadır.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Mesleki beceriler önce amfilerde anlatılıyor daha sonrasında münhasıren hazırlanan mesleksel beceri eğitimi labında her 5-6 kişiye 1 eğitici(genelde asistan veya hoca) düşecek şekilde gruplara ayrılıp beceri çalışılıyor.Sene sonunda yapılan final sınavında %5 lik bir orana sahip final sınavı da %40 öneme sahip olduğu için genel toplamda 0,02 değere sahip.Mesleksel beceri dönem 1’de el yıkama, eldiven giyme, maske takma, CPR ve tansiyon ölçmeyi içeriyor. Dönem2’de kas içi enjeksiyon ve sondayı içeriyor.Dönem 3’te ise sütur ve damar yolu.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Simüle Hasta labovatuvarı mevcut. Her öğrenci yılda 3-6 defa hasta görüşmesi yaparak kendini geliştirme fırsatı buluyor. Sene sonunda yapılan son bir görüşmeyle öğrenci yeterliliği test ediliyor.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

Klinikte sözlü sistemi uygulanıyor.Anabilim dalından anabilim dalına değişmek üzere genelde hasta sunumu, sözlü ve yazılı sınav şeklinde uygulanıyor.Klinikte komite sistemi var dönem 1’de 4 dönem 2’de 7 dönem 3’te 8 komite var.Komite notlarını yazılı sınav ve her komitede yüzdesi değişen pratik sınav etkiliyor.Final sene sonu notunu %40 etkiliyor.Final sınavının içinde İHU ve lab sınavının olduğu bölüm %5,Pratik en az %20 ve yazılı da geri kalan kısmı etkiliyor. Ders barajı yok ama 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Bütünleme finalle aynı şekilde yapılıyor. Histo pratik sınavında preparat dağıtılıp şematik çizim yapmamızı istiyorlar.Anatomi sınavında Netter’den Plateler veya kadavra fotoğrafları üzerinden soruluyor.Biyokimya’da her lab sonrası rapor yazıyoruz.Mikrobiyoloji için ödev veriyorlar.Patoloji için ise preparat gösterip onun hakkında teorik bilgi soruyorlar.Sene sonunda final notu için 50 barajı var.Onun dışında genel ortalama 60 olursa o seneyi başarıyla tamamlamış sayılıyorsun.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Sınıfı tamamlaması için final ortalamasını 50 yapması ve toplam ortalamasını da 60 ve üstünde tutması gerekiyor.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Pratik sınavlar komite notuna dahil komiteden bir gün önce yazılı veya çizim şeklinde yapılıyor.
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Yok.Final barajı 50.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Her komiteden sonra dekan hocanın katılımıyla geri bildirim toplantısı gerçekleşir. Komitelerin istatistikleri tartışılır.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Her dönemin bir temsilcisi mevcut.Onun dışında Geri bildirim toplantıları da bu konuda yardımcı. Ayrıca Tıp Eğitimi Öğrenci Kurulu adlı bir kurul öğrencilerin sorunlarını ve isteklerini yönetime iletmekle yükümlü.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Türkiye’de herhangi bir fakültede bulunup da bizde bulunmayan herhangi bir uygulama yok.Çünkü bu uygulamaların çoğunu Hacettepe Türkiye’ye getiriyor. Bunun dışında Hacettepe’yi Hacettepe yapan Türkiye’de nerdeyse hiçbir hastanede olmayan hasta çeşitliliğidir.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Hacettepeli egosu diye bir şey var hocalarda bu da bütün sınavlarınızın Türkiye’deki herhangi bir üniversiteden kat be kat daha zor olacağı anlamına geliyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?: 
Mevcut. Blackboard yazılımı üzerinden dersler video halinde yüklendi ve izlememize açıldı.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?: 
Evet. Internet tarayıcısı ile sisteme bağlandık. Dönemlere göre test veya klasik şekilde sınavlarımız gerçekleşti.
COVID-19 Pandemisinden sonra 2020-2021 öğretim yılı için herhangi bir değişiklik sizlerle paylaşıldı mı?: 
İlk 5 dönem için hayır ama internlerin başlama tarihi bu formu doldurduğum süre içinde 4 ağustosa ertelendi.

Yeni yorum ekle