Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Ankara
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Ankara kültürel ve tarihi yer açısından oldukça zengindir, Ankara Kalesi, Anıtkabir, Birinci Meclis (Kurtuluş Savaşı Müzesi) ile Etnografya ve Anadolu Medeniyetleri müzesi bu yerlerden sadece bazılarıdır. Ankara’da devlet tiyatroları sayısı ortalamanın üstünde bir durumdadır. Tiyatro, bale, opera sahneleri genelde hep açıktır ve oyunsuz kalmazlar. Sosyal açıdan çok hareketli bir şehir olmamakla beraber yine de gezmek isterseniz gezeceğiniz mekanların aralığı oldukça geniştir ve güzel mekanlar vardır. Her türlü fiyat aralığında mekan bulabilirsiniz. Öğrenciler ve genç nüfus genellikle Bahçelievler, Kızılay ve Tunalı bölgesinde bulunmaktadır.

Ankara tarihçesi için: http://ankara.ktb.gov.tr/TR-152389/ankara-tarihce-ve-diger-bilgiler.html
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehrimizde kullanabileceğiniz çeşitli toplu taşıma araçları vardır; Ankaray, Metro, EGO (Belediye Otobüsü), Özel Halk Otobüsleri, Dolmuşlar ve Minibüsler. Genellikle ulaşım için Ankaray ve Metro tercih edilir. Belediye araçları için ankara kart gerekmektedir. Ankara kart tek kullanım için Tam 2.50 ₺ (75 dk süreli aktarma 1 ₺) Öğrenci 1.75 ₺ (75 dk süreli aktarma 0.25 ₺) dir. Dolmuşlar ve minibüsler ise uzaklığa göre 2.50-3.50 ₺ arasında değişmektedir.

Hazırlık binasına Kızılaydan kalkan otobüsler ve Sıhhıyeden kalkan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakülte binası ise Ankara Metrosu Bilkent durağına yürüme mesefasindedir. Ayrıca fakülte binası Eskişehir yolu güzergahında kaldığı için birçok otobüs ve minibüs hattı ilede okula ulaşım sağlanabilmektedir. Birçok öğrenci fakülteye ulaşımda metroyu tercih etmektedir.

Ankara’ya şehir dışından ulaşım ise otobüs, YHT, tren ve uçakla sağlanabilmektedir. Havalimanı otobüs terminali arası otobüs seeferleri vardır. Ulaşım süresi ise trafik yoğunluğuna göre 45-90 dakika arasında değişebilmektedir. Havalimanından AŞTİ’ye geliş ücreti 12 TL’dir.

İlgili link: https://www.ego.gov.tr/tr
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Ankara’da on yedi tane kız, sekiz tane erkek devlet yurdu olmak üzere yirmi beş tane KYK yurdu bulunmaktadır. Okula en yakın erkek KYK yurdu MTA durağında bulunan TAHSİN BANGUOĞLU erkek yurdudur. Okula en yakın KYK kız yurdu Hacettepe Beytepe Kampüsü içinde bulunan EMİNE ŞERİFE HANIM kız yurdudur. Ayrıca seksen adet civarı özel yurt bulunmaktadır. Aynı şekilde bu yurtlarda da kız öğrenci yurdu sayısı daha fazladır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Kiralar semte göre oldukça farklılık göstermektedir.

Genellikle okulumuz öğrencileri Emek-Bahçeli bölgesi, Kolej-Kurtuluş bölgesi ve Gazi mahallesinde ikamet etmektedir.

Ankara da 1+0 veya 1+1 daire bulmak pek kolay değildir. Daireler genelde 2+1 ve 3+1 şeklindedir.

Emek-Bahçeli bölgesi 1000-2000 ₺ , Kolej-Kurtuluş bölgesi 800-1500 ₺, Gazi Mahallesi ise 900-1800 ₺ arasında değişen kira fiyatları bulunmaktadır.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
https://aybu.edu.tr – tanıtım – genel bilgi kısmından ulaşabilirsiniz.

Tıp Fakültesi 2011 yılında eğitim faaliyetlerine başlamıştır.

Üniversitemizin tıp fakültesinde eğitim yeni kurulan kadrosuyla oldukça verimlidir. Bilkent’teki Ankara Şehir Hastanesi’nin yanında 2014’te yapımı tamamlanan binamızda eğitim görmekteyiz. Fakültemiz pek çok ulusal ve uluslararası seminer, eğitim vs. ev sahipliği yapmaktadır. Okulumuzda sosyokültürel faaliyetler ağırlıklı olarak öğrenci bazında gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra okul kulüp kurulumu noktasında gerekli desteği vermektedir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim Vakfı (AYBEV) tarafından yaklaşık 400 öğrenciye burs verilmektedir. (Not: AYBEV Bursu 2018-2019 döneminde verilmedi)

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ni tercih ederek yerleştirilen öğrencilerden yerleştikleri bölümün kendi puan türünde Türkiye sıralamasına göre (TYT puan türü hariç):

> İlk 500 arasında yer alan öğrencilere aylık 1500 TL başarı bursu ve yemek bursu,

> 501-1000 arasında yer alan öğrencilere aylık 1000 TL başarı bursu ve yemek bursu,

> 1001-2000 arasında yer alan öğrencilere aylık 750 TL başarı bursu ve yemek bursu,

> 2001-3000 arasında yer alan öğrencilere aylık 500 TL başarı bursu ve yemek bursu,

sağlanacaktır.

Bu destekler Üniversitemizin belirleyeceği akademik başarıya bağlı olarak kazandıkları programın yabancı dil hazırlık sınıfının ilk yılını da kapsayacak şekilde normal öğrenim süreleri boyunca devam eder.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Okulumuzda her sene şenlik yapılmaktadır. Bu şenlikler içerisinde bilim-kültür sergileri, grup tanıtımlarını ve workshopları da kapsar. Okulumuzda etkinlikler ve kongreler her fakültenin kendi bünyesinde ayrı olarak yapılmaktadır. Tıp fakültesinin sosyal olanakları daha çok öğrenci bazlı hareketler ile gerçekleşmektedir. Ayrıca bu sene AYBÜTÖK’ün (AYBÜ Tıp Öğrenci Kongresi) ikincisi Tıp fakültemizde gerçekleştirilmiştir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizde 6 adet kütüphane bulunmaktadır. Üç tanesi Ankara merkezde bulunmaktadır. Çalışma saatlerine ilgili linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca sınav dönemlerinde Etlik Kampüsümüzdeki kütüphane 24 saat açıktır. Kütüphanelerde kantin hizmeti yoktur ancak otomatlar bulunmaktadır. https://www.aybu.edu.tr/kutuphane/custom_page-338-calisma-saatleri.html
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizde yaklaşık 85 adet kulüp faaliyet göstermektedir. Bunlardan yaklaşık 10 tanesi tıp fakültesinde etkinlik yapmaktadır. En aktif öğrenci kulübü TurkMSIC’e bağlı Ankara Yıldırım Beyazıt Tıp Öğrencileri Birliği’dir.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Tıp Fakültesi’nin yemekhanesi bulunmaktadır. 11.40-13.00 saatleri arasında yemek servisi olur ve ücreti 2 TL’dir. Klinik dönemdeki öğrenciler için hastanede öğle ve akşam yemekleri veriliyor ve bu yemekler ücretsizdir. Fakülteye 15 dk yürüme mesafesinde Maidan Plaza’da ve Hastane içinde restoran ve kafeler bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Okulumuzun altı ayrı kampüsü vardır. Fakültemiz ana kampüs olan Esenboğa Külliyesi (bkz. Çubuk) ‘den ayrı bulunmaktadır. İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki bölüm mevcut. İngilizce bölümün sınava bağlı hazırlığı var. Hazırlık binası Anteres AVM'nin yanında (bkz. Ayvalı Mah., Gazze Cd. No:7, 06010 Etlik-Keçiören/Keçiören/Ankara). Fakülte binası çubuk kampüsünün dışında Ankara Şehir Hastanesinin yanında (bkz. Üniversiteler Mahallesi, Bilkent Caddesi No:1, 06800 Çankaya/Ankara).
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?
2011 yılında kurulmuştur.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Her yıl 14 Mart Tıp Balosu düzenlenir. Gelenekselleşmiş kongremizin Gala Gecesi Sosyal Programı ve Konseri olur. Mezuniyet törenimiz diğer fakültelerden ayrıca düzenlenir. Mezuniyet pilavı ve eğlencesi intern hekimlerimize düzenlenir. Üniversitemizin düzenlediği bahar şenlikleri Nisan-Mayıs aylarında olur. Üniversitemiz bünyesindeki diğer fakültelerle geleneksel olarak spor turnuvaları düzenlenir. (voleybol, basketbol, futbol, yüzme, masa tenisi)
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?
Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC değişim programları uygulanmaktadır. TurkMSIC değişim programları hem yurtiçi hem yurtdışı değişim imkanı sağlar.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültemizde İngilizce Tıp ve Türkçe Tıp olmak üzere iki program vardır. İngilizce tıp bölümünün eğitim dili %100 İngilizce’dir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?
Evet bulunmaktadır. Türkçe Tıp için hazırlık okumak gibi bir durum yok iken, İngilizce Tıp bölümünde hazırlık şartı bulunup, muafiyet sınavı ile hazırlık atlanabilir. İngilizce muafiyet sınavının yanı sıra buraya tıklayarak muafiyet için kabul edilen diğer sınavlar da görülebilir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
İlk 3 sene için teorik derslerde %70, pratik derslerde %80 devam zorunluluğu vardır. Sadece pratik derslerde devam çok önemlidir, pratik derslerde devamsızlık sınırını aşarsanız o komite için o dersin pratik sınavına giremezsiniz, teorik sınavda da o dersten puan alamazsınız.

4. ve 5. sınıfta ise stajlarda devamlılık %80 (her sabah imza alınır), staj derslerinde ise (teorik) %70’tir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?
Fakültemiz bu sene resmi olarak akreditasyon başvurusunu yapmış ve akreditasyon sürecini başlatmıştır. Akreditasyon sürecini yönetmek için Öz Değerlendirme Kurulu kurulmuştur. Fakültemizin hedefi USMLE(Amerika'da uzmanlık sınavı) ve PLAB(İngiltere'de uzmanlık sınavı) denklik sınavlarının gereklilik olarak belirttiği "2023 yılına kadar akredite olma" şartını yerine getirmektir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Tıp eğitimi gönüllüleri olarak gerek fakülte temsilciliği gerek dekan yardımcılığı aracılığıyla bu konuyu gündeme getiriyorduk. Geçtiğimiz yıl fakülte dekanlığı akreditasyon için altyapı çalışmalarına başladıkları şeklinde bir açıklama yaptılar. Ankara Şehir Hastanesi’ne afiliye olmamızdan sonra sürecin daha hızlı işleyeceğini düşünüyoruz.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmamaktadır. Ancak Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?
Fakültemiz Ankara Şehir Hastanesi ile afiliye olmuştur. Ankara Şehir Hastanesi fakültemizin hemen yanındadır. Ayrıca hastane içine ulaşan Tarım Bakanlığı metro durağından otobüs seferleri vardır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel tıp bilimlerine ait anabilim dalları (Histoloji ve Embriyoloji, Biyofizik, Biyokimya, Anatomi, Fizyoloji) ve ilgili akademik personel odaları öğrencilerin temel tıp bilimi derslerini aldığı okulumuz bulunmaktadır. Klinik anabilim dalları ve ek olarak Patoloji anabilim dalı ilgili akademik personel odaları hastanemizde bulunmaktadır.
Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?
Tüm derslikler fakülte binasındadır. Ankara Şehir Hastanesi dışında yapılan bazı stajlar için staj yapılan hastanenin konferans-ders salonları kullanılır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?
Staj alınan tüm branşlar Ankara Şehir Hastanesi kampüsünde bulunmaktadır. Fakat Pediatri stajı için 2 haftalığına farklı hastanelerde staj yapılır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Hayır bulunmuyor.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 450 öğrenci

Dönem 2: 398 öğrenci

Dönem 3: 383 öğrenci

Dönem 4: 317 öğrenci

Dönem 5: 276 öğrenci

Dönem 6: 196 öğrenci

Toplam: 2020 öğrenci
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
4. sınıfta alınan Dahiliye ve Pediatri stajlarında her staj grubunda 90 öğrenci bulunur. Bu öğrenciler de kendi içlerinde branşların alt dallarına dağılır ve staj süresince rotasyon yapar. 4. Sınıfta alınan Kardiyoloji-Göğüs, Genel Cerrahi ve Kadın Doğum stajlarında her stajda 60 öğrenci bulunur ve bunlar branşların ilgili alt dallarına dağıtılmış halde rotasyon yapar. 5. ve 6. Sınıflar için staj gruplarının öğrenci sayısı her stajda farklılıklar göstermesine rağmen kalabalık ve eğitim kalitesini etkileyecek sayıda öğrencinin aynı anda aynı staj grubunda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Okulumuzda 233 tane öğretim üyesi bulunmaktadır. Okulumuzda kayıtlı 2020 öğrenci vardır. Öğretim üyesi başına 8 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit)
Tıp eğitimi entegre sisteme dayanmaktadır. Bu sistemde dersler tek tek ve birbirinden bağımsız olarak verilmez, konular birbiri ile ilişkili sistemlere dayanan ders kurullarında multidisipliner bir yaklaşımla incelenir. Dönem I,II ve III tıp eğitiminin preklinik kısmını oluşturur. Dönem I’de temel bilimler, Dönem II’de insan organizmasının normal biyolojik işleyişi ve temel mikrobiyoloji, Dönem III’de ise sistem hastalıklarının fizyopatolojik ve patolojik temelleri, klinik özellikleri ve tedavileri multidisipliner yaklaşımla verilir. Dönem I, II ve III’de eğitimin yaklaşık %30’unu uygulamalar, laboratuvar çalışmaları, klinik beceriler eğitimi etkinlikleri oluşturur.

Dönem IV ve V’de tıp eğitimi stajlardan oluşur. Stajlarda teorik dersler yanısıra, hasta başı eğitim, klinik vizitler, hasta hazırlama, poliklinik viziti, ameliyathanede gözlem, seminer ve makale saatleri, klinikler arası ortak toplantılar yer alır. Stajlarda öğrencilerin ilk 3 yılda öğrendikleri temel bilgi ve becerileri kullanmayı öğrenmeleri beklenir. Teorik eğitim yanı sıra hastalardan öykü alma, genel ve sistemik muayeneleri yapabilme, uygun tetkikleri isteme ve değerlendirme, tedaviyi belirleme ve sonuçlarını takip etmeyi öğretmeye yönelik yoğun uygulamalı eğitim verilir.

Dönem VI ise intörnlük dönemidir. Öğrenciler kendilerinden sorumlu öğretim üyeleri gözetiminde tüm klinik çalışmalarda aktif rol ve sorumluluk alır. Tıp doktorluğuna doğru son adımında beş yılda öğrendiklerini gözetim altında uygulamayı öğrenir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?
Dönem 1: Biyokimya, Tıbbi Genetik(+Lab), Mikrobiyoloji(+Lab), Anatomi(+Lab), Fizyoloji(+Lab), Biyoistatistik(+Lab), Histoloji-Embriyoloji(+Lab), Tıp Tarihi, İletişim Becerileri, Biyofizik, Davranış Bilimleri, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Genel Kimya ve Organik Kimyaya Giriş

Dönem 2: Anatomi(+Lab), Histoloji ve Embriyoloji(+Lab), Fizyoloji(+Lab), Biyokimya(+Lab), Biyofizik, Patoloji(+Lab), Farmokoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji(+Lab)

Dönem 3: Farmakoloji, Patoloji(+Lab), Radyoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Dahliye, Dermatoloji, Klinik Bilimlere Giriş, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Nefroloji, Uroloji, Nöroloji, Psikiyatri, Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Tıbbi Genetik, Kadın Doğum ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Dönem 4: Dahiliye, Pediatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları

Dönem 5: Acil Tıp ve Adli Tıp, Anestezi ve Reanimasyon, Nöroşiruji, Çocuk Psikiyatrisi, Dermatoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji,Klinik Farmakoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Cerrahisi, Göz Hastalıkları, Kalp-Damar Cerahisi, Klinik Biyokimya, Nöroloji, Nükleer Tıp, Ortopedi ve Travmatoloji, Çocuk Cerrahisi, Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Psikiyatri, Radyasyon Onkolojisi, Radyoloji, Kulak Burun Boğaz, Üroloji, Biyoistatistik, Tıbbi Genetik (Seçmeli)
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Seçmeli derslerimiz yoktur. 1.sınıfta hazırlık atlama sınavından aldığınız puana göre Tıbbi İngilizce dersinden muaf olursunuz ya da olmazsınız. 1.sınıfta İnkılap ve Türk Dili dersleri okulumuzca online olarak verilir ve öğrenciler dönemde toplam 4 sınava girerler bu dersler için (vize + final). Öğrencinin ilk senede geçememesi halinde bu dersleri 4.sınıfa kadar vermesi zorunludur.

Dönem IV’de tüm stajlar zorunlu iken Dönem V’de stajların %30’u seçmeli stajlar arasından öğrenci tarafından seçilerek belirlenir.

Dönem VI stajlarının da biri seçmeli stajlar arasından öğrenci tarafından seçilerek belirlenir.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
İlgili linkte 2020-2021 dönemi Tıp Fakültesi akademik takvimi bulunmaktadır: https://aybu.edu.tr/tip/tr/duyuru/5161/Ankara-Y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1m-Be...(29-09-2020)
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?
Pandemi döneminde Dönem 1-2-3 dersleri tamamen uzaktan eğitim sistemiyle yürütülmektedir. Bu durumun 13 Mart 2020 tarihinden 2020-2021 eğitim yılının sonuna kadar bu şekilde devam etmesi kararlaştırılmıştır. Üniversitelerin 2021-2022 döneminde yüz yüze eğitime geçmesi halinde normal ders işleyişi şu şekildedir: Mikrobiyoloji, Anatomi, Patoloji, Fizyoloji, Histoloji, Klinik Beceriler dersleri pratik kısımları ilgili derslerin kendi laboratuvarlarında işlenmektedir. Okulun pratik derslerde kullanılan araç gereç yönünden eksiği yoktur. Histoloji ve Patoloji laboratuvarlarında iki öğrenciye bir tane mikroskop düşmektedir. Anatomi:Pratik dersler genellikle maket üzerinden işlenir. Dersin hocası tarafından belirli aralıklarla belirli dersler kadavra inceleme dersi olarak atanır ve bu derslerde hocalarımızın anlatımıyla diseke edilmiş kadavra üzerinden de pratik uygulamalar yapılır. Okulda 3 adet kadavra ve her masaya fazlasıyla yetecek kadar maket bulunuyor. Histoloji: İncelenmesi gereken preparatlar önce dersin hocası tarafından mikroskop görüntüsü tahtaya yansıtılacak şekilde sözel ve görsel olarak anlatılır. Ardından her masaya bırakılan preparatları öğrencilerin kendileri mikroskop altında incelemesi için boş vakit verilir. Bu süreçte her masadan sorumlu bir asistan hocamıza –varsa- sorularımızı sorabiliriz. Fizyoloji: Fizyoloji laboratuvarları konuyla ilintili olarak değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak fizyoloji laboratuvarında hayvan deneyleri (kurbağa kesimi ve refleks yayı vs.), tansiyon ölçümü, EKG-EEG, LabTutor, solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır. Fizyoloji pratik dersi öncelikle asistanlar tarafından ders anlatımıyla başlar daha sonra asistanlar gözetiminde ilgili deneyleri yapmak ve tamamlamakla biter. Patoloji: İncelenmesi gereken preparatlar önce dersin hocası tarafından mikroskop görüntüsü tahtaya yansıtılacak şekilde sözel ve görsel olarak anlatılır. Ardından her masaya bırakılan preparatları öğrencilerin kendileri mikroskop altında incelemesi için boş vakit verilir. Bu süreçte her masadan sorumlu bir asistan hocamıza –varsa- sorularımızı sorabiliriz. Mikrobiyoloji: Mikrobiyoloji laboratuvarında ilgili konuyla alakalı kültür ekimi, mikroskop incelemesi boyamalar yapılır. Önce dersin hocası laboratuvarda dersin tekrarını yapar, bu pratik derste öğrenilmesi gereken noktaları vurgular ardından her masaya bir asistan hoca görevlendirilir. Asistan hocamız eşliğinde o pratik dersteki uygulamalarımızı yaparız. Asistan hocamız bu süreçte hem bizlere yol gösterir hem de ders anlatımı-tekrarı yapar. Biyokimya: Hocalar ile birlikte hastalıklar detaylı incelenir, ardından entegre eğitimin parçası olan laboratuvar test sonuçları yorumlanarak hastalığın tespiti yapılır. Hastaya yapılacak testlerin mekanizması öğrenilir ve klinikle ilgili sorularla pekiştirilir. Hastalığın öğrenilmesi kolaylaşır. Biyoistatistik: Okulumuz Biyoistatistik dersinin pratik olarak işlendiği nadir fakültelerdendir.Bilgisayar laboratuvarında bilgisayarda verilen datalar girilip SPSS programı ile yorumlanır. Bilimsel çalışmaların temeli olan Biyoistatistik dersi etkin bir şekilde işlenir. Biyofizik: Dersler amfide teorik olarak işlenmektedir.
Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Dönem 1’de pratik ders ağırlığı yaklaşık olarak %15’tir. Dönem 2’de pratik ders ağırlığı yaklaşık olarak %25’tir. Dönem 3’de pratik ders ağırlığı yaklaşık olarak %20’dir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi laboratuvarımızda 3 adet kadavra bulunmaktadır. Kadavralar hocalarımızın gözetiminde öğrenci kullanımına açıktır. Maket sayıları ve çeşitliliği yeterlidir. Sistemlere ait farklı ölçek ve kesimlere sahip maketler öğrencilerin kullanımına pratik ders haricinde de dersin hocasından izin alınması ve haber verilmesi koşuluyla açıktır. Laboratuvar büyüklüğü öğrenci sayısına göre yeterli büyüklüktedir. Ders anlatımları için bilgisayar ortamında 3D Anatomi Atlası hocanın gerekli görmesi halinde (genellikle ingilizce tıp bölümünde) kullanılmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Her histoloji ve patoloji pratik dersinde mikroskop kullanılmaktadır. İki öğrenciye bir tane mikroskop düşecek şekilde yeterli mikroskop vardır.

Mikrobiyoloji pratik dersinde mikroskop sık kullanılmaz fakat kullanıldığı takdirde iki öğrenciye bir mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Dekanlığımız iştirakiyle bir tıp öğrenci kongresi olan AYBÜTÖK (Ankara Yıldırım Beyazıt Tıp Öğrenci Kongresi) geleneksel olarak düzenlenir. Bu kongre kapsamında öğrencilerin fakültemiz bünyesindeki hocalarla bilimsel araştırmalar yürütmesi, bilgi ve becerilerini yürütmesi beklenir. Bu kongre kapsamında her yıl alanında uzman kişiler kongreye konuşmacı olarak davet edilir. Kongre kapsamında bilimsel atölye olarak nitelendirdiğimiz uygulamalarda öğrencilerin bilimsel-akademik ve klinik becerilerini geliştirmesi beklenir. Bu kongrede aktif katılımcı ve katılımcı başvurusu Türkiye çapında açılır ve Türkiye’nin her yerinden gelen tıp öğrencileriyle birlikte bilimselliğin ve hekimliğin tatmini en üst düzeyde yaşanır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Klinik Beceri Eğitimi dersi bulunmaktadır.

Fakültemiz birinci sınıf öğrencileri için el yıkama, steril eldiven giyme, nabız, solunum sayısı ve vücut ısısı ölçme, temel yaşam desteği, boyunluk takma, kanama kontrolü, üçgen kol askısı uygulama, elastik bandaj uygulamaları yıl boyunca 10-12 kişilik öğrenci grupları ile klinik bilimlerden öğretim üyelerinin gösterimi ve denetiminde yapılmaktadır. Yapılan tüm uygulamalar eğitim yılının başında tüm öğrenci ve öğretim üyelerine dağıtılan Dönem I Klinik Beceri Eğitimi föyleri yönergelerine göre uygulanmaktadır.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Simülasyon Laboratuvarı bulunmaktadır.

Laboratuvarımızın simülasyon laboratuvarı olarak kullanılan bölümünde, temel ve ileri yaşam desteği, hava yolu, enjeksiyon uygulama, nazogastrik ve foley sonda uygulama, kan basıncı ölçme, periferik ve santral damar yolu açma, kemik içi yol uygulama, sütür atma, rektal tuşe uygulama ve prostat muayenesi, meme muayenesi, vajinal muayene ve doğum maketleri bulunmaktadır.

Ayrıca yataklı servis bölümünde ileri düzey teknolojik donanıma sahip kalp, akciğer, barsak sesleri ve fetal kalp seslerinin dinlenilebildiği, kalp ritmi, saturasyon, solunum ve nabız sayısını gösteren hasta başı monitör ve eğiticinin kullanacağı ve adı geçen parametreler üzerinde her türlü senaryayu planlayabileceği el bilgisayarına sahip 4 adet maket bulunmaktadır. Simülasyon Laboratuvarı Acil Tıp, İç Hastalıkları, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Anesteziyoloji, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum klinikleri tarafından Dönem IV ve Dönem V staj programları kapsamında aktif olarak kullanılmaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?
Preklinikte (1-2-3. Sınıflar) çoktan seçmeli sorularla test usulü ve baraj sistemine tabii sınavlar yapılır. Pratik dersi olan her dersin komite sınavındaki test sorularına ek olarak pratik soruları olur.

Pratik soru ağırlığı o komitede alınan pratik derslerin toplam ders sayısına oranı ile belirlenir.

Çoktan seçmeli sınavlar optik okuyucuya kodlanır ve optik okuyucu cihaz tarafından okunur.
Pratik sınavlar ise ayrıca verilen pratik sınav cevap kağıdına yazıyla yazılır bu sınav çoktan seçmeli değildir.

Klinik stajlar için yazılı ve sözlü sınav yapılır. Yazılı sınav notunun %60’ı ve sözlü sınav notunun %40’ının toplamı geçme notu olan 60’a eşit veya büyük olmalıdır.
Baraj sistemi her ders içinde ayrıca hesaplanır ve soruların en az yarısını doğru cevaplamak üzerine kurulmuştur. (örneğin: Anatomi’de sınavda 20 soru varsa siz en az 10’unu doğru cevaplamak zorundasınız. Anatomi dersi için 10 sorunun altında doğru sayısına sahipseniz aradaki fark kadar toplam toplam sınav notunuzdan düşer. 20 soruda baraj soru sayısı 10’dur. Yalnızca 7 soruyu doğru cevaplayabilirseniz toplam sınav notunuzdan 3 puan düşürülür.

Final ve büt için pratik sınav vardır ve işleyiş aynı komite sınavlarında olduğu gibidir.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Fakültemizde geçme notu final ile birlikte 60’tır. Finalsiz geçme yoktur. Finale kalan öğrencilerin geçme notu ise komite ortalamalarının %60’ı ve final notlarının %40’ı alınarak hesaplanır. Komite ve final notlarına baraj sistemi tabiidir.

Dönem 4 ve 5'te stajların geçme notu 60'tır.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi pratik sınavında zilli pratik sınav sistemi yoktur. (Zilli anatomi pratik sınavında sınıf paravanlarla farklı alanlara ayrılmıştır ve her alanda kadavranın veya maketin sorulmak istenen bölümüne işaret konmuştur. Zilin çalmasıyla birlikte sınavınız bir alanda başlar ve siz zil tekrar çalıncaya kadar sorulmak istenen anatomik yapının adını cevap kağıdınıza yazmak zorundasınızdır. Zil ikinci kez çaldığında bulunduğunuz alanı terk edip diğer alandaki işaretlenmiş yapıyı adlandırmak için ikinci alana geçersiniz ve bu zil siz sınavınızı biterene kadar belirlenmiş aralıklarla çalarak sizleri yönlendirir) Bunun yerine pratik derste görülen anatomik yapının fotoğrafı projeksiyon cihazı ile tahtaya yansıtılır ve verilen sürede anatomik yapının adını yazmanız beklenir. Histoloji ve patoloji pratik sınavlarında da ilgili preparatın farklı magnifikasyonlarının fotoğrafları projeksiyon ile tahtaya yansılır ve verilen süre içinde cevapları pratik sınav cevap kağıdına yazmanız beklenir. (pratik sınav soruları çoktan seçmeli değildir. Size ayrıca verilen pratik sınav cevap kağıdına yazıyla anatomik yapının-preparatın adını yazarsınız)
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme fakültemizde yoktur. Finalde geçmek için ayrıca bir puan sınırı yoktur ancak baraj sistemi finalde de geçerlidir. Ders barajı anabilim dallarının (anatomi histoloji, biyofizik...) kendi soru sayıları için koyduğu yapılmasını istediği asgari soru sayısıdır. Örneğin farmakoloji 10 soru soruyor ise ve benim barajım %50 diyorsa 10 sorunun 5 ini doğru yapmanızı beklediği, beşin altında doğru soru çözdüğünüz takdirde barajın altındaki her yanlışınızda 1 doğrunuzu götüreceğini ifade eder ve siz 3 soru yapmışsanız 2 de baraj götürür elinizde 1 sorunuz kalır. Bunu uygulayan fakülteler azımsanmayacak sayıdadır. Yine bu sistem dâhilinde birçok fakültede yanlış doğruyu götürme uygulamaları mevcuttur, uygulamayan fakültelerimizde vardır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Tıp fakültesi öğrenci temsilciliği düzenli aralıklarla memnuniyet ve şikayet anketi yapar. Bu geri bildirimler dekanlık ve rektörlük ile paylaşılır. Rektörlük tüm fakültelerin temsilcileri ile yılda 2 defa toplantı yapar ve birinci ağızdan şikayetleri-istekleri dinler. Her dönem sonunda rektörlük tarafından geri bildirim formu Öğrenci Bilgi Sistemine yüklenir ve her öğrencinin doldurması zorunludur.
Ayrıca dekanlık tıp fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren kulüpler ile toplantılar yaparak kulüplerin-öğrencilerin geri bildirimlerini toplar.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Okulumuzda eğitimimiz hakkında konuşabildiğimiz şuan tek yer fakülte temsilciliğimiz. Belirli aralıklarla dekan ve dekan yardımcılarıyla bir toplantı oluyor, bu toplantıya fakülte temsilcisi, sınıf temsilcileri ve fakültemiz kulüp başkanları katılıyor. Gerekli konularda fikirler belirtiliyor ancak fikrini belirten arkadaşlarımızın fikir toplayabildiği bir platform ne yazık ki yok. Yıl sonunda bir anket yayınlanıyor okulla ilgili şikayetler adına. Aktif işleyen bir geri bildirim sistemine sahip değiliz ancak şikayetimiz olduğunda dikkate alıyorlar.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Kampüsümüz merkezi bir yerde bulunuyor. Ulaşım yönünden de rahat bir konumda. Fakültemizin eğitim kalitesi gayet iyi, okulumuza gerekli destek de sağlanıyor. Çoğunlukla öğrenci dostu bir fakülteye sahibiz.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Akreditasyon sürecinin tamamlanamaması ve kampüste sadece tıp fakültesinin bulunması bu üniversitede okumanın dezavantajlarıdır.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemizde çevrimiçi eğitim sistemi mevcut, ancak çevrimiçi eğitim sisteminin işleyişinde bazı problemler yaşandı. Pandemi başlangıcında öğrencilere tüm ders notları gönderildi. Sadece slaytların öğrenci tarafından okunarak çalışılması konuları anlama konusunda sıkıntılar ortaya çıkardı. Bu durum dekanlığa iletildi. Daha sonra, sınav ve online ders takvimleri yayınlandı. En erken takvim açıklayan okullardan biri olan AYBÜ Tıp bu konuda öğrencileri mağdur etmemek için çaba harcadığını hissettirdi. Her komite online sınavı arasında oldukça yeterli vakitler bırakıldı, komite sınavları arasında online dersler koyuldu. Her komite neredeyse her ders için 1 gün, o gün içerisinde 5 saat online ders ayarlandı. Tüm canlı yapılamayan komitelerin dersleri online dersler olarak düzenlendi. Bu online derslerin sayısının çok olmaması hocalarımızın konuları öğrencilere tam anlamıyla aktaramamasını sağladı. Ancak online derslerin verimi anlatan hocaya çok bağlıydı. Bazı hocalarımız online derse alışamadığı için sadece slayt okudu. Bazı hocalarımız ise toplu özetler yaptı, önemli kısımları detaylandırdı. Patoloji hocaları ders sunuları üzerine kendi ders anlatım seslerini yükleyerek ders slaytlarını bizlerle paylaştı. LAB derslerinin online dersleri için ise patoloji ve histoloji ABD’ları preperatlar üzerinden ders anlatım videoları çekerek öğrenciler ile paylaştı. Özetle çevrimiçi eğitim sistemi mevcut olmakla birlikte çok yeterli olmadığını söyleyebiliriz.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Evet, bahar yarıyılındaki sınavlar çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. AYBUZEM üzerinden giriş yaparak soru sayısına ek 20 dakika süre hakkı verildi (ör: 100 soru 120 dk). Süre ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Sınav başlangıcında 1-2 dakika bağlantı problemleri yaşandı ancak sonrasında bir sıkıntı olmadı. Sorular tek tek görüntülendi, sorulara işaret bırakıp geri dönme hakkı tanındı. Sonuçlar 1-2 saat içerisinde açıklandı. Çevrimiçi sınavlarda öğrenci yanlısı bir tutum izlendi.
Fakültenizin pandemi dönemindeki eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz?
Pandemi döneminde eğitimimiz Microsoft Teams üzerinden fakültemizin bize verdiği hesaplar kullanılarak yürütülmektedir. Sene başında ders programı paylaşılmıştır. Derslerimiz sadece haftaiçi komitelerimizin ve derslerimizin yoğunluğuna göre 3,4 veya 5 gün / 3-4 saat dersler şeklinde yürütülemektedir. Derslerde hocalarımız kameralarını açık tutmaktadır lakin öğrenciler için kamera zorunluluğu yoktur. Derste kullanılan her türlü materyal OneDrive hesabı üzerinden bizlere ulaştırılmaktadır. Fakültemiz çevrimiçi eğitim sistemine güzel bir şekilde entegre olabilmiştir.
Pandemi döneminde sınavlarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Pandemi döneminde Dönem 1-2-3 için tüm sınavlar online çoktan seçmeli sınav olarak gerçekleştirilmektedir. Dönem 4-5-6 ise pratik sınavlar ve stajlar yüz yüze ,teorik sınavlar online olarak gerçekleşmektedir. Teorik sınavlarımız Komite olarak belirtilen belirli zaman aralığında alınan eğitimin tek bir sınavda değerlendirilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Komiteye kadar işlenen derslerin ders saatine göre toplam 100 soru olan sınavımız derslere bölünmektedir.(ÖRN: 30 adet mikrobiyoloji, 20 adet anatomi, 30 adet fizyoloji,10 adet histoloji, 6 adet patoloji, 4 adet biyokimya) Bu sınavlarda pandemi döneminde yanlışın doğruyu götürmesi sistemi kullanılmamaktadır. 100 soru için 110 dakika süremiz bulunmaktadır. Sınavda kamera-mikrofon gibi denetimler bulunmamaktadır. Sorular tamamen rastgele tek tek gelmektedir ve atlanan soruya geri dönme seçeneği haksızlıkların önğne geçmek için bulunmamaktadır. Sonuçlar 1 hafta içersinde Öğrenci Bilgi Sistemi'nden yayınlanmaktadır.