Hekim Olmak... Peki Hangi Koşullarda?

Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı statü, hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, hastalarımı memnun edeceğime, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim küçük sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı ve sevgi göstereceğime dil, din, milliyet, cinsiyet, takım, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

Evet… Bir tercih dönemi daha geldi ve siz hekim olmayı düşünüyorsunuz. Bir yeminle kendinizi insanlığa adamaya ve bunun için pek çok şeyden vazgeçmeye karar verdiniz(vermek üzeresiniz)ki bu satırları okuyorsunuz. Hangi tıp fakültesi diye düşünmeye başlamadan önce Hipokrat yeminini bir daha, bir daha ve bir daha okuyun. Hekim olmanın vereceği gururu ama yanında getireceği zorlukları tekrar tekrar hissedin ve son bir kez düşünün. Gerçekten hekim olmak istiyor musunuz? Yoksa puanınız yüksek geldi boşa gitmesin, çok para kazanayım, garanti meslek,  ailem istiyor onları kırmayayım derdinde misiniz?

Doktor olmak… İnsan hayatıyla uğraşmak… Bunun telafisi yok arkadaşlar. Bir hata vicdanınızı günlerce aylarca rahatsız edebilir. Ve bunu geri alamazsınız. Her gün onlarca tanımadığınız ve bir ağrısı, acısı olan insanla yüz yüze geleceksiniz. Kimisi size bağıracak, kimisi size doktorluk öğretecek ve maalesef ki nadir de olsa bazen birileri üstünüze yürüyecek. Arada hastanızı kaybedeceksiniz ve bunu bir anneye bir evlada söylemek zorunda kalacaksınız, duygularınızı kontrol edemediğiniz anlarınız olacak. Öte yandan siz bu dünyaya yeni canların gelmesine yardım edeceksiniz. Acıların dinmesini sağlayacaksınız. Bir hastanızı tedavi ettiğinizde belki onlarca kişiyi mutlu edeceksiniz. İnsanların geleceklerine yön vereceksiniz. Çoğu hastanız size nasıl teşekkür edeceğini şaşıracak. Kısacası uçlarda yaşayacaksınız. Mesai saatleriniz olmayacak, fazla boş vaktiniz olmayacak, yeri gelecek çocuğunuz evde ateşler içinde yatarken siz başka bir çocuğun derdiyle uğraşacaksınız. Bu yüzden bu kararı verirken dikkatli olun. Bu tam aradığınız meslek de olabilir, sizi mutsuzluğa sürükleyecek bir çile de.

Bir de şu var: Tıp fakültesinden mezun olmak demek beyaz önlüğü giyip hasta bakmak demek değil. Klinik önemli bir bölümü kapsasa da bunun birde Temel Bilimler ve Araştırma kısmı var. Hekim olup hiç hasta görmemek de bir seçeneğiniz.(Ben kan görmeye dayanamam, hastalarla uğraşamam ama tıpla ilgilenmek istiyorum diyorsanız =) )

Hala kararlıysanız =) gelelim hangi tıp fakültesi sorusuna. Tıp okumak uzun bir süreç. Bu yıllar içinde tamamen derslere gömüldüğünüz anlar da olacak, sınırsız eğleneceğiniz anlar da. En az 6 yılınızı, gençliğinizi geçireceksiniz fakültede. Ve olgunluğa orda erişeceksiniz Önemli olan hayatınızın bu kısmını en iyi geçirebileceğiniz üniversiteye, şehre karar vermek. Tercihlerde önünüzdeki en büyük engel ya da belirleyici faktör puanınız, sıralamanız olsa da olanaklarınız arasından size en uygununa karar verebilmek tamamen kendinizi ne kadar tanıdığınıza bağlı. Tüm tıp fakülteleri neredeyse aynı bilgileri öğrenciye aktarsa da bunları aktarma şekilleri ve edinilen bilgiyi uygulama yolları çok farklı. Öncelikle tıp eğitim sistemlerini araştırın. Ve kendi öğrenme tarzınıza yakın olanı bulun. O sistemi uygulayan fakülteleri tercih etmeye çalışın. Köklü üniversiteler size daha mantıklı gelse de yeni açılan üniversitelerin size sunduğu imkanları inceleyin.  Fırsatınız varsa üniversiteleri gezin. Kontenjanları kesinlikle göz önünde bulundurun. Fakülte tüm öğrencilerine yeterli eğitimi verebilecek kapasitede mi(öğretim üyesi sayısı, amfi özellikleri, kadavra sayısı, lab. sayısı, hastane nitelikleri) sorusunu kendinize sorun. Fakülte hastanesine bir göz atın. Hastane sizin tüm becerileri edineceğiniz, teorikte öğrendiğinizi pratiğe dökeceğiniz yer olacak. Ve ilerisini düşünün, yurt içi veya yurt dışı uzmanlık hayaliniz var mı, ne konuda çalışmak isteyeceksiniz, akademisyen olmak isteyecek misiniz?(Bunun için fakültelerin TUS başarılarına, Yurtdışı değişim ve mezuniyet sonrası olanaklarına bakın) Tıp okumak sadece derslerden ibaret değil. Bu yüzden fakülte ve üniversitenin hizmetlerini, öğrenciye sundukları sosyal, kültürel olanakları öğrenin. İnternetten kampüsün fakültenin etkinliklerini haberlerini aratın. Kampüs sınırları dışında da bir hayatınız olacak. Bu yüzden kaliteli bir eğitim veren fakülte kadar şehir de önemli mutluluğunuz için. Şehirde hayat nasıl, vakit geçirilebilecek yerler var mı, şehir-kampüs durumu, ulaşım nasıl sağlanıyor, insanların hayat standartları ve öğrenciye yaklaşımı iyi mi öğrenin. Ve olmazsa olmaz seçebileceğiniz şehirlerde okumanın(konaklama-yemek-ulaşım-…) maliyetini hesaplayın. Özgür ruhluysanız ailenizin yaşadığı şehirden farklı bir şehir seçin ama çok da uzaklaşmayın. Emin olun bazen onlara çok ihtiyacınız olacak. Ve kesinlikle düşündüğünüz üniversitelerden birileriyle konuşmaya çalışın.

Ama bence en önemlisi tüm bilgileri edindikten sonra içinizdeki sesi dinleyin. En nihayetinde size basamakları tırmandıracak olan kişi yine kendinizsiniz diğer her şey sadece birer aracı. Bu zorlu yolda en büyük yardımcınız kendi hırsınız ve azminiz olacak. Kendinizi geliştirmek için her zaman fırsat yaratabilirsiniz, sadece inanın ve istediğiniz şeyi elde edene kadar çabalayın.

Fakülte yıllarınızda kimi zaman asosyal damgası yiyeceksiniz kimi zaman topluluğun imrenerek baktığı kişi olacaksınız. Bazen isyan noktasına geleceksiniz, bazen de iyi ki seçmişim diyeceksiniz. Yorulacaksınız çok yorulacaksınız. Ufak bir tavsiye üniversiteyi bir kazan rahatlarsın, yata yata geçersin diyenlere pek fazla inanmayın. Ve gerçekten bomboş olduğunuz bu yazın keyfini çıkarın. Zorlu bir maraton bitti, bir başkası başlayacak. İyisi mi kendinizi bol bol ödüllendirin.

Beyaz önlüğünüzün hakkını verebilmek tıp fakültesi yazarsanız şayet en büyük amacınız olsun. Ülkemizin örnek alınacak insanlara ve güzel hayaller kurabilmeye ihtiyacı var.

Geleceğin hekimlerine şimdiden başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun.

Fatma Betül ÖZEN

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi / Antalya

Yeni yorum ekle