Erzincan Binali Yıldırım Tıp Öğrencileri Birliği Başkanı-Rabia Dedeoğlu

Hekimlik zorlu bir süreç ve bunu aslında en iyi okurken anlıyoruz. Bu zorlu ve kutsal mesleği ancak çok seviyorsak ve isteyerek geldiysek tüm zorluklarını da göze alarak okuyoruz. Eğer sizlerde gerçekten bu mesleği istiyorsanız, ömür boyu yapabileceğinizi düşünüyorsanız tercih etmenizi öneririm. 

Mersin Tıp Öğrencileri Birliği Başkanı-Atakan Kılınç

Ailenizin, arkadaşlarınızın, öğretmenlerinizin dediği her şeyi unutun. Onlar şuanda yanınızda görünebilirler ama ne siz gece gündüz ders çalışırken ne de bir insan ellerinizin altında can verirken yanınızda olacaklar. Bu yüzden tüm ön yargılardan ve başka insanların fikirlerinden arınarak yalnız kendi isteğinizle kararınızı vermelisiniz. Hekimlik hem çok güzel hem de çok zor bir meslek. Eğer insanların gözlerinde gerçek mutluluğu, gerçek acıyı ve gerçek korkuyu görmeye hazırsanız ve insanlara yardım etmenin size haz vereceğini düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdiden hepinize başarılar dileriz.

Manisa Celal Bayar Tıp Öğrencileri Birliği Başkanı- Aziz Alperen Deniz

Tıp eğitimi gerçekten çok zorlu ve çok meşakkatli bir süreç ve hal böyle olunca tıp fakültesi tercih etmeden önce gerçekten tıp doktoru olmak isteyip istemediğiniz sorusunu kendi içinizde net olarak cevaplamanızı tavsiye ediyorum sizlere. Hekimliğin kesinlikle karşılığında getireceği para için yapılacağını düşünmüyorum bu sebeple bu mesleği yapmak isteğiniz çok da içten gelmiyorsa tıp eğitimi süresince çekeceğiniz sıkıntılar size manasız gelebilir ve sizi fazlasıyla yorabilir; fakat hekim olmayı gerçekten istiyorsanız, bu kutsal mesleği icra etmek tıp eğitimi süresince yaşayacağınız her türlü zorluk ve sıkıntıya değecektir.

Çanakkale On Sekiz Mart Tıp Öğrencileri Başkanı-Aydanur Semerci

Sevgili hekim adayları öncelikle böyle güzel bir mesleğe gönül verip bu yola baş koymayı istediğiniz için sizi canı gönülden kutlarız. Bu zor, sabır ve emek gerektiren yolda en büyük dostunuz öğrenme aşkı olacaktır. Siz bu gönüllülüğü sınav sürecinizde de rakiplerinize göre daha iyi yönetmiş olacaksınız ki şimdi buradasınız. Göstermiş olduğunuz emeğin kat kat fazlasına ihtiyacınız olacak bu sürecin ilk adımı olan tıp fakültesi tercihinizde okulun imkanları, öğretim kadrosu, şehir imkanları, ders içerikleri ve işlenişi , klinik dönemde hastane koşulları, hasta potansiyellerine bakarak tercih yapmanızı; imkanınız varsa o fakültede okuyan, mezun olmuş kişilerle de birebir iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Dokuz Eylül Tıp Öğrencileri Birliği Başkanı-Gülşah Melda Nohutçu

Meslek tercihi tüm hayatımızı etkileyen çok önemli bir tercih. Hekimlik ise kuşkusuz kutsal bir meslek. Bu mesleği öğrenirken oldukça zorlu ve fedakarlıklarla dolu en az 6 sene geçiriyoruz. Tıp Fakültesi; bu sürece hazırlıklı olmadığınız ya da tıp okumayı gerçekten istemediğiniz sürece kesinlikle tercih etmemeniz gereken bir yer :)

Gaziantep Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Direktörü-Merve Ay

Hayatınız boyunca yapmak istediğiniz mesleği seçme süreci olan bu tercih dönemi sonunda umarım hepiniz gönlünüzde olana kavuşursunuz. Ben de bu süreci yaşayan birisi olarak sizlere birkaç şey söylemek isterim. Öncelikle lütfen ama lütfen ne istediğinize iyi karar verin. Ailenizin çevrenizin fikirleri çok önemli. Dediklerini dinleyin, değerlendirin,düşünün ama sonuç olarak içinizdeki sesi dinleyin . Nerede mutlu olacaksanız hayalleriniz nerede geçiyorsa orayı yazın. Tıp isteyen ve tercih edecek arkadaşlarım hepiniz şimdiden hoş geldiniz. Evet, tıp zor bir fakülte, çok emek vermek çok çalışmak ve bazı şeylerden fedakarlık yapmak gerekiyor ama insan sevdiği, hayalindeki işi yaptığı sürece karşısına çıkan zorlukları da bir şekilde aşar diye düşünüyorum. Umarım ki gönlümüzde bu iş olan bizler ümit ettiğine ulaşır, işini hakkıyla yapan,günün tüm yorgunluğunu kendisine gülümseyerek teşekkür eden hastayla unutan güzel hekimler oluruz. 

Pamukkale Tıp Öğrencileri Birliği Yerel Birlik Başkanı-Özge Nur Yüksel

Tıp eğitimi hem zevkli hem de bir o kadar zorlu bir süreçtir. Tercih edecek öğrencilerin öncelikle bunu göz önünde bulundurarak tercihlerini gerçekleştirmelerini tavsiye ederiz. Ancak bu zorlu yolun sonunda ulaştığımız nokta, insanların hayatlarına dokunan bir el olmanın verdiği memnuniyet ve her zaman ilerlemeye açık bir alanda çalışmalar yürütmenin verdiği fikir açıklığıyla daha da aydınlık bir hale kavuşuyor. 

Muğla Tıp Öğrencileri Birliği Yerel Birlik Başkanı-Yaren Gümüş

Doktor olmak istediğinizde, çalışmak,araştırmak ve sabretmek hayatınızın en büyük parçası olacak. Yıllarca büyük bir özveri ile çalışıp yüksek donanımlara sahip olarak mezun olacağız. Hayallerimizi süsleyen "Doktor" ünvanına sahip olduğumuzda gerçek sınavlarımızı her hastanın başında tekrar tekrar veriyor olacağız. Bu yolun her şeyin ötesinde, bir insanın hayatına vardığını bilerek ile tıp fakültesini tercih edin. Hayallerinize ulaşmanın zor olduğunu, ancak başarılabilir olduğunu tecrübe ederek size söylüyorum. "Çok zor, 6 sene" gibi cümlelerle kendinizi korkutmayın ve fakültelerini bitirmiş onlarca doktora bakın; yapılabilir olmasaydı kimse bu mesleği icra edemezdi. Tıp fakültesine girdiğinizde önünüze birçok seçenek çıkıyor illaki cerrahi veya klinik tercih etmek zorunda değilsiniz. Ülkemizde verilen tıp eğitimi kalitesinin iyi ve yeterli düzeyde olduğunu düşünüyorum. Fakültelerin sınıf geçme notlarına ve öğretim sistemlerine bakarak, okuyan kişilerden bilgi alarak o fakültenin size uygun olup olmadığına karar verin. Hastane, yurt ve fakülte arası ulaşımı tercihlerinizi yaparken mutlaka göz önünde bulundurunuz. Bu mesleğin kişiliğinize uygun olduğunu düşünüyorsanız, hastalarla doğru şekilde iletişime geçebileceğinizi düşünüyor,uzun saatler sonunda bir müjdeli haberle tüm yorgunluğunuzu atacağınıza inanıyorsanız, ben hastayla birebir iletişime geçmek istemiyorum ancak yeni doktorlar yetiştirmek, hastalığı araştırmak istiyorum derseniz tüm tıp fakültelerimizin kapısı sizlere açık. Yolunuz açık olsun.

On Dokuz Mayıs Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Direktörü-Mehmet Akif Kibiroğlu

Tıp Fakültesi bilindiği üzere oldukça zor bir fakültedir. Bu yüzden tıp yazmayı düşünenenlerin aile ve çevre baskısı olmadan, kendi isteklerine dayanarak yazmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca son derece kutsal ve bir o kadar da zor olan bu mesleğin sorumluluklarını da göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bunun dışında beyaz önlüğü üzerinde taşımak son derece güzel ve tarifsiz bir his. Bu hissin tadına varmak için aramıza gelmeni çok isteriz.

Acıbadem Tıp Öğrencileri Birliği Yerel Birlik Başkanı-Berat Akif Kaya

Tıp eğitimi her ne kadar yoğun ve yorucu bir eğitim olsa da hedefiniz her zaman "Bir tıp öğrencisinden daha fazlası" oldukça yorgunluğunuz geçer gider.

Front page feed beslemesine abone olun.