SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Gaziantep
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Gaziantep yemekleri ile meşhur olan bir şehrimizdir. Gaziantep yemekleri dünyaca ünlüdür. Tarım, sanayi ve gelişmişlik bakımından oldukça önde olan bir şehrimiz olmakta olup, coğrafyası ve doğal güzellikleri ile de ön plandadır.
Gezilecek yerler; Bakırcılar Çarşısı, Zeugma Mozaik Müzesi, Zincirli Bedesten, Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Rumkale, Gaziantep Mevlevihanesi Müzesi, Nizip Fevkani Kilisesi, Gaziantep Kalesi, Şarklı Mağara, vs.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Tramvayla çoğu yere ulaşım sağlanmaktadır. Otobüslerle de ulaşım rahattır, Gaziantep Kart uygulamasından bulunduğunuz durağın ismini yazarak gelecek otobüslerin yol haritasını rahatça görebilirsiniz.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Merkez ilçelerde (Şehitkamil ve Şahinbey) toplamda 5 blok olmak üzere 2 tane erkek, toplamda 9 blok olmak üzere 3 tane de kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Üniversitemiz için genelde bu yurtlarda barınma durumu gerçekleşiyor.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
1+0: 4000 ve üstü
1+1: 5500 ve üstü
2+1: 7500 ve üstü
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Sağlık alanında eğitim vermek üzere Gaziantep’te kurulan SANKO Üniversitesi; Üniversite Ana Binası, SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi’nden oluşmaktadır. Gaziantep’in en merkezi noktalarından birinde yer alan SANKO Üniversitesi merkez yerleşkesi, üniversite ana binası SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nden oluşmaktadır. Ana binamız gerek fiziksel şartları, gerekse teknolojisiyle hem akademik ve idari kadro hem de öğrencilerin akademik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanmıştır.

Ana binamızın hemen yanında yer alan, SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Türkiye’nin donanım açısından da en iyi özel hastanelerinden biridir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
http://www.sanko.edu.tr/ogrenci/tip-fakultesi-burslar/ adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
SANKO Üniversitesi akademik, idari kadrosu ve öğrencileri sosyal ve kültürel faaliyetleri için SANKO Üniversitesi Kültür Evi ile sportif ve kültürel aktiviteleri için Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi’nden yararlanabileceklerdir.
Her sene festival ve ayda 2-3 kongre yapılmakta. Uluslararası birçok bilim insanının katıldığı innovasyon buluşmalarıyla tıptaki gelişmeler takip edilmekte yeni projeler üretilmektedir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
2 kütüphane var birisi stajyer öğrenciler ve intörnler için ayrılmış olan hastane kütüphanesi, diğeri de üniversitenin ana kütüphanesi. Hastane kütüphanesi her dönem 7/24, ana kütüphane ise 8.30-00.00 saatleri arasında hizmet vermekte.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
http://www.sanko.edu.tr/ogrenci/ogrenci-kulupleri-2/ EMSA ve TurkMSIC tıp eğitimini de içeren çalışmalarıyla öne çıkıyor.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Üniversite yemekhanesi, kantin, hastane yemekhanesi, bir restoran ve kafeterya bulunuyor. Üniversite yemekhanesinde yalnızca öğlen yemeği, hastane yemekhanesinde ise öğlen ve akşam yemekleri çıkıyor.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Kampüsün çalışmalarına başlanmış olup üniversitemiz hastaneyi de içeren 3 binadan oluşmaktadır. Bu binalar şehir merkezinde konumlanmış olup Tıp Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Hemşirelik Bölümlerini içermektedir.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
2013’te kurulmuş olup, 2014-2015 Güz yarıyılında öğrenci alımına başlamıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi’nde spor faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün, olimpik yüzme havuzu; basketbol, futbol, voleybol sahası ve tenis kortları mevcut. Her sene Tıp Bayramında üniversite şenliği yapılıyor.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus, TurkMSIC değişim programları gibi programlar vardır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
%100 Türkçe
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Sene başında muafiyet sınavı bulunmaktadır, sınavı geçemeyenler sene boyunca tıp derslerinin yanında İngilizce dersleri almaktadırlar. Hazırlık sınıfı yoktur.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
%70 devam zorunluluğu var parmak izi okutmanız veya yoklama kağıdına imza atmanız gerekiyor. Devamsızlık bilgisi dekanlıktan veya öğrenci işlerinden alınabiliyor.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden birçok bölüm akredite oldu, Tıp Fakültesi için dekanlığımızın çalışmaları sürmektedir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Öğrencilere yansıması genel olarak eğitim konusunda oluyor, sınavların soruları ona göre düzenleniyor.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Var.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Binalar yan yanadır. Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencileri üniversite binasında eğitim alırken 2-3-4-5. sınıflar hastane dersliklerinde eğitim görüyorlar.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Üniversite binasında bulunmaktadırlar.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: ~100 öğrenci
Dönem 2: ~95 öğrenci
Dönem 3: ~85 öğrenci
Dönem 4: ~80 öğrenci
Dönem 5: ~75 öğrenci
Dönem 6: ~60 öğrenci
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Her dönem 4 gruba ayrılıyor. Öğrenci sayısı yaklaşık 15-20 oluyor.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
18 Profesör,6 Doçent, 35 Doktor öğretim üyesi bulunmaktadır. Öğretim üyesi başına 7 öğrenci düşüyor.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Entegre eğitim sistemi mevcuttur.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
http://www.sanko.edu.tr/dosyalar/Erasmus/2018-2019/TIP_FAKULTES_ORETM_PROGRAMI.pdf
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Fotoğrafçılık, Yabancı Dil, İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, İşaret Dili, Proje Dersleri, Etkili İletişim Becerileri, Spor-Sanat dersleri, Tıp ve Sanat vs dersler mevcut.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
http://www.sanko.edu.tr/fakulteler/tip-fakultesi/akademik-takvim/
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Patoloji, biyofizik, histoloji, embriyoloji, biyokimya, genetik, anatomi, biyoistatistik vs dersler laboratuvarlarda işleniyor. Okulun teknik ve fiziki imkanları çok geniş, öğrenci sayısından fazla mikroskop var ve en yüksek imkanları olan diğer laboratuvarlarla eşdeğer. Bu konuda 1 numara diyebiliriz, yeterli kadavra ve teknik aletler bulunmakta diğer bir çok fakültede bu malzemeleri bulma imkanınız çok az. Mikroskop, maket, preparatlar gayet yeterli. Hocalar ders anlatıyor genelde slayta dayalı oluyor sınıf dersleri. Anatomide diseksiyon eğitimi veriliyor. Diğer birçok Tıp Fakültesinden farklı bir program uygulanıyor: Kurul sistemi. Bu sistemde dersleri ayrı ayrı almak yerinde bir bütün olarak sistem şeklinde alıyorsunuz.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
10 adet kadavramız bulunuyor. Kadavralar öğrencilerin kullanımına açık. Maketler yeterli. 4 adet sentetik iskelet. Kadavra ve maketler kullanılıyor. Laboratuvarın büyüklüğü öğrenci sayısına göre yeterli.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Her öğrenci için mikroskop var.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Bilimsel araştırma proje yapımı, hoca söyleşileri…
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Var. Öncelikle hocamız uygulamalı bir şekilde gösteriyor sonra biz öğrenciler olarak uyguluyoruz. Ayrı bir Mesleki Beceri Laboratuvarımız var. Değerlendirmesi yapılıyor, not verme şekline oluyor vize ve finalleri etkiliyor.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Simüle hasta laboratuvarımız mevcut, mesleki beceri uygulamaları derslerinde bu laboratuvar kullanılmaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Her kurul için ara sınav ve final sınavları var. Ara sınavın %40’ı finalin %60’ı hesap ediliyor ve 60 puanı geçmeniz bekleniyor. Preklinikte uygulama sınavı ve teorik sınavlar var. Biyofizik, histoloji, mikrobiyoloji, patoloji, anatomi vs. derslerden uygulama sınavlarına giriyoruz. Baraj sistemi finalde geçerli ve her ders için soruların en az yarısını doğru yapamazsanız baraj uygulaması devreye giriyor. Preklinikte final ve bütünleme sınavında pratik sınav yok. Klinikte her stajda sözlü ve yazılı sınavların yüzdelikleri farklı oluyor ve bu değerler her staj başındaki staj tanıtım derslerinde açıklanıyor.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Her ders için 60 geçme notudur. Ortalamanız 2,00 puanın üstündeyse kaldığınız dersler olsa bile bu dersleri bir diğer sınıfa geçip alttan alma şansınız var.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi sözlü sınav ve zillli sınav şeklinde. Biyofizik deneyin yapılması ve hesaplamayla sonuçlara ulaşma şeklinde. Histoloji embriyoloji ve patolojide preparatların bilgisayarda gösterilmesi ve 30 saniye içinde sınav kağıdında cevaplanması şeklinde gerçekleştiriliyor.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme yok.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Geri bildirim anketleri.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Dönem temsilcilikleri mevcut, Geri Bildirim Toplantıları gerçekleşmekte.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Çok sağlam bir eğitim veriliyor, hocalar çok ilgili, teknik imkanlar fazla, konumu merkezi ve her yere yakın, bina ve teknolojik aletler yeni, geri bildirime önem veriliyor, hocalar sürekli kendilerini yeniliyor, güncel tutmaya çalışıyor.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Kampüs olmadığı için öğrenciler yeterince sosyalleşemiyor, hatta bazen okulun kantin bölümüne öğrenciler sığamıyor ve özellikle sınav dönemlerinde kütüphane fazlasıyla dolu oluyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Genellikle Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilen senkronize dersler oluyor herhangi bir sorumuz olursa yine bu platform üzerinden sorup hocalarımızdan kolaylıkla cevap alabiliyoruz. Hocalarımızın bu dönemde sürekli yanımızda olmaları ve kendileri ile derslerde sohbet dahi edip biraz daha rahatlamamızı sağladılar ve her konuda yardımcı olmaya çalıştılar bizi yalnız bırakmadılar
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Evet, pandeminin ilk döneminde kendi öğrenci bilgi sistemimiz üzerinden oldu her şeyin açık olduğu çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir sınavdı her soruya 1 dakika düşecek kadar süre verildi gayet başarılı sorunsuz gerçekleşti. Şu an eğitimi olumsuz etkilediği düşünülerek bütün sınavlar yüz yüze yapılmaya çalışılıyor.