Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Sakarya
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Sakarya Marmara bölgesinde önemli bir turizm merkezidir. Karadeniz sahili boyunca uzanan geniş plajları başta olmak üzere gölleri, zengin orman ve yaylaları, vadi ve kanyonları, sıcak su ve içme suyu kaynakları Sakarya'nın sahip olduğu doğal değerleridir.
İlk yerleşik kavmi Frigler olan bölgede daha sonra sırasıyla; Bithynialılar, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar hakimiyet kurmuşlardır.
Sakarya'nın iklimi hem Marmara Bölgesi iklimi hem de Karadeniz iklimi özelliklerini taşır. Kışlar bol yağışlı ve az soğuk, yazlar ise sıcak geçer.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Sakarya’da havaalanı bulunmamaktadır. Otobüs ve tren hattı vardır. İstanbul Ankara seferi yapan yüksek hızlı tren Sakarya’dan geçmektedir. Şehir içi ulaşım yalnızca Kart54 ile belediye otobüsleriyle ve dolmuşlarla sağlanmaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Fakülte Korucuk’ta bulunuyor ancak son kararla şu anlık sadece Dönem 3'ler için olmak üzere kampüste eğitim görme durumu var. Korucuk’a çok yakın öğrenci yurdu bulunmuyor. Esentepe Kampüsü’ne yakın 3 kız, 2 erkek KYK yurdu bulunuyor. Genel olarak tıp öğrencilerinin tercih ettiği birkaç yurt var. Serdivan bölgesinde oldukça fazla öğrenci yurdu bulunmakta 4 ila 12 bin arası genel fiyatlar değişmektedir.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
İlk 3 sene eğitim görülen fakültemiz Korucuk’ta bulunmaktadır. Korucuk merkeze biraz uzak olup fiyatlar makuldür. Genelde emekli ve tıp öğrencileri Korucuk’ta ikamet etmektedir. 1+0, 1+1 fiyatları 750-1000'den başlamakta, 2+1ler 1200'den başlamakta, 3+1’ler de yaklaşık 1500’den başlayıp yaklaşık 1200 liraya ortalama bir evde kalınabilmektedir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Sakarya Üniversitesi'nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir.
3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.
90 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversitemiz, idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi’ne ve "EFQM Mükemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesi"ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesi olup laboratuvar, eğitim ve sosyal hizmetler, Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla birçok üniversite için örnek oluşturmaktadır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemizin dereceye özel bir bursu yoktur. Sene başında maddi imkansızlığı nedeniyle 2 kişiye burs başvurusu açılmaktadır.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizde sene başında okul kulüplerinin tanıtımı yapılmaktadır. Okul kulüpleri de aktif şekilde film geceleri çeşitli spor etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu sene yapılan SAUFest adı altında çeşitli turnuvaları, imza günlerini ve bir bahar festivali düzenlenmiştir. Ayrıca öğrenci şehri olarak Sakarya genelinde de oldukça fazla festival de yapılmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Fakültede bir kütüphane bulunmaktadır. 7/24 açıktır. Yaklaşık 100 kişiliktir. Fakat kampüste 2 tane çok büyük kütüphane olup imkanları oldukça iyidir.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
http://www.sakarya.edu.tr/tr/icerik/63/25493/ogrenci-topluluklari Tıp Fakültemizde ise en etkin topluluk TurkMSIC’tir. Bir tıp öğrencisinden daha fazlası diyerek her gün kendimizi geliştirmeye çalışmaktayız. İçinde de bulunduğum ve Sakarya’da başkanlık ettiğim bu topluluk üniversite yıllarınız ve sosyalleşmeniz için en güzel topluluklardan biridir. Bir de yerel SİHAT (sağlık ve İyilik Hareket Topluluğu) ve Leyla’dan Sonra topluluklarımız vardır.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Tıp fakültemizin kendi yemekhanesi vardır. Sadece öğle yemeği çıkmaktadır. 2 çeşit ana yemekten birini seçmekteyiz. Yanında çorba , tatlı , pilav , su bulunmaktadır. Fiyat geçtiğimiz yıl itibariyle 5 tl’dir.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
İlk 3 sene eğitim görülen fakültemiz Korucuk’ta bulunmaktadır. Kampüse 20 km uzaklıktadır. Şehir merkezine de yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Son 3 sene bazı stajlar Korucuk’taki Eğitim Araştırma hastanesinde, bazı stajlar Merkez Eğitim Araştırma Hastanesinde alınmaktadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak 28.3.1983 tarihli ve 2809 sayılı kanunun ek 30 uncu maddesine göre 09 Temmuz 2007 tarihinde kurulmuştur. Kuruluşunu takiben 2009 yılında Fakültemize Dekan ataması yapılmış ve 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında da öğrenci alımına başlanmıştır. 2012 yılına kadar fakültemizi kazanan öğrenciler eğitimlerini Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde almış olup 2012 yılında Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binasının tamamlanmasının ardından öğrencilerimiz eğitimlerine fakültemiz bünyesinde devam etmişlerdir. İlerleyen yıllar içerisinde Üniversitemiz ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan bir protokol ile Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, üniversitemizin eğitim, araştırma ve sağlık hizmetlerini verdiği kurumu olmuştur. Öğrenciler ilk üç yıl tıbbi eğitimlerini morfoloji binasında sürdürmekte, dört, beş ve altıncı sınıflarda hastane bünyesinde stajlarda geçirmektedirler.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemizde her sene 2 defa voleybol, basketbol, futbol turnuvası yaparız. Hepsini de bir saha içinde yaparız. Maalesef fakültemiz sosyal imkanlar açısından yetersizdir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus, Farabi, TurkMSIC değişim programları uygulanmaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültemiz %100 Türkçe eğitim vermektedir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
İngilizce hazırlık dönemi yoktur. İngilizce dersi vardır sene başlarında muafiyet sınavı yapılmaktadır. Muafiyet verilemezse İngilizce dersi fakültemizde bir dönem görülmekte vize ve finalleri yapılmaktadır. 6 sene içinde verilmesi gerekmektedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Teorik derslere %70 katılım, pratik derslere %80 katılım zorunluluğu vardır. Devamsızlıklarımız kendimiz tutmakta olup sınava 5 gün kala öğrenci işlerimiz sınavlara giremeyecekleri açıklamaktadır.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Fakültemiz akredite olmak için çalışmalar yapmaktadır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Bu konuda yoğun bir çalışma vardır. ÇEP uyumu ve kendi Çerçeve eğitim programımız yapılmaktadır. Akreditasyon süreci için 5 akredite tıp fakültesi programı örnek alınmıştır. TUS asistanlara yönelik programlar mevzuata uygun hazırlanmış ve yürürlüktedir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Tıp eğitimi anabilim dalı bulunmamaktadır fakat Klinik Uygulamalara Giriş adlı dersimiz vardır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi 2 tane araştırma hastanesine sahiptir. Bir tanesi Korucuk’ta ilk 3 yıl eğitim görülen binanın yanında olup diğeri merkezdedir.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel tıbbi bilim dalları ve hocaları ilk 3 sene eğitim gördüğümüz morfoloji binasında olup klinik bilimler ve hocaları 2 hastanemizde ayrı ayrı bulunmaktadır. Göz hastalıkları, KBB, genel cerrahi, çocuk, ruh sağlığı, göğüs, kalp damar, kadın hastalıkları vs. Korucuk’ta bulunmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 160 öğrenci
Dönem 2: 160 öğrenci
Dönem 3: 140 öğrenci
Dönem 4: 120 öğrenci
Dönem 5: 80 öğrenci
Dönem 6: 80öğrenci
Toplam:740 öğrenci
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Şu an fakültemizde Dönem 4 ve 5 yaklaşık 120 kişi olup 4 staj grubuna bölünmektedir. Gruplar yaklaşık 40'ar kişi olmaktadır. Dönem 6 ise 6 gruba ayrılır. gruplar ortalama 20 kişi olmaktadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
129 öğretim üyesi bulunmakta. 700e yakın öğrenci bulunmaktadır. Bir öğretim üyesine yaklaşık 6 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Entegre sistem olup gerekli detaylara buradan ulaşabilirsiniz. http://tip.sakarya.edu.tr/tr/icerik/11356/46564/yonergeler
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
http://tip.sakarya.edu.tr/tr/icerik/15253/77015/2018-2019-ders-programlari linkinden dönem dönem dersleri görebilirsiniz.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Fakültemizde zorunlu verilmesi gereken dersler vardır. Türk Dili, İnkılap Tarihi, İngilizce 6 yıl içinde zorunlu verilmektedir. Ayrıca 2 seçmeli ders de vermek zorunludur.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
2018-2019 yılına ait 6 sınıfın akademik takvimleri linktedir.
http://tip.sakarya.edu.tr/tr/icerik/15253/77015/2018-2019-ders-programlari
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi dersimiz anatomi laboratuarında işlenmektedir. Maket üzerinden ders anlatılmakta ardından öğrencilerin kullanımına bırakılmaktadır. Histoloji dersleri laboratuarda işlemektedir. Herkese birer mikroskop düşmektedir. Preperatlar üzerinden ders anlatılmaktadır. Biyofizik, fizyoloji, biyokimya,makraskopi, mikrobiyoloji laboratuarları da bulunmaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi dersimiz anatomi laboratuarında işlenmektedir. Maket üzerinden ders anlatılmakta ardından öğrencilerin kullanımına bırakılmaktadır. 3 kadavramız bulunmaktadır. 1 tanesi açık olarak öğrencilerin kullanımına bırakılmaktadır. Maketler vardır fakat sayı oldukça fazla olduğundan çok yeterli değildir. Tam iskeletlerimiz maket 2 tane, gerçek 2 tane bulunmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Kişi başı bir mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Yaklaşık 10 öğrenciye bir danışman hoca atanmaktadır. Portfolyo sistemi uygulanmaktadır. Sene içinde sosyal, mesleki, eğitim alanında yaptığımız çalışmaları danışman hocalarımıza sunmaktayız ve de bundan kurula dahil olarak puan almaktayız. Son kurulumuzda PDÖ dersleri uygulanmakta ve puanlandırılmaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Klinik uygulamaya giriş derslerimiz vardır. Ayrıca bir odası bulunmaktadır. Klinik hocalarımız girmekte damar yolu açma, solunum yolu açma, kalp masajı, manevralar, kan alma, maske takma, eldiven giyme, el yıkama gibi temel klinik eğitimlerimiz verilmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Laboratuarımızda maket hasta bulunmakla birlikte kol maketleri vs. bulunmaktadır, acil hocalarımız girmektedir. Bilgisayar destekli maketlerimiz bulunmamaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Preklinikte (ilk 3 sene) her sene 5 kurul sınavımız olmaktadır. Her kurul sınavı ders sayılarına göre puan sistemi oluşturularak pratik ve teorik sınava ayrılır. Pratik sınavlar laboratuarlarına girdiğimiz sınavlar olup mikroskop, maket, kadavra üzerinden zilli sınav, sözlü sınav, yazılı sınav vs. hocaların seçimindedir. Teorik sınavımız her kurul bir tane olup 100 sorudan oluşmakta ve bilgisayar üzerinden olmaktayız. Her dersin ders sayısına oranla sorusu bulunmakta ve baraj sistemi uygulanmaktadır. Klinikte Nükleer tıp hariç tüm stajlarda önce teorik sonra sözlü sınava giriyoruz. Nükleer tıp stajında sadece teorik sınav oluyor. Sözlü sınavlarda her staj grubunda farklı hocalar eşleşerek grup oluşturuyor. Pediatri stajında tüm hocalardan tek tek sözlü sınava giriliyor farklı olarak. Dahiliye stajında teorik ve sözlü sınava ek olarak fizik muayene sınavı da oluyor. Kardiyoloji teorik sınavı klasik sorulardan oluşuyor. Diğer stajlarda teorik sınavlar çoktan seçmeli. Kadın doğum stajında stajdan geçmenin bir diğer şartı 5 tane normal doğum görmüş olmak, görülen doğumdaki bebeğin bilgilerini annenin bilgilerini alıp ebeye veya asistana imzalatıyoruz. Genel cerrahi stajının başında bir karne veriliyor karnede yapmamız gereken girişimler yazıyor yapıp asistanlara imzalatıyoruz bu da stajdan geçmemizin bir şartı olarak belirtiliyor.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Ortalamanızın 100 üzerinden 60’ın üzerinde, 4 üzerinden 2.4’ün üzerinde bulunması gerekmektedir. Toplam devamsızlığınızın da sınırlara uyması gerekmektedir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi, zilli sınav şeklinde olmaktadır. Her masada iki maket bulunmakta ve bu maketlerde bir yerin üzerine iğne batırılmakta ve bunu kağıda yazmanız beklenmektedir. 2 maket başına süreniz 40 ya da 50 sn’dir. Kadavra da masalardan birinde bulunmaktadır. 2 ila 4 soru gelmektedir. Histoloji mikroskop başında istenileni gösterme ardından slaytta gösterilen yaklaşık 10 preparatın ne olduğu veya ne bulunduğu yazılmaktadır, sürelidir. Biyokimya, biyoloji, fizyoloji vs. sınavları kağıt üzerinden olmaktadır. Acil ve klinik sınavları uygulamalıdır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
100 üzerinden 80 ortalama ve üzeri finalsiz geçme hakkına sahiptir.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Sınıf koordinatörleri bulunmakta kurul sonları bizlere yaşadığımız problemleri sormaktalardır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Fakülte ve dönem temsilciliklerimiz vardır. Dekanımız oldukça anlayışlı olup bizi oldukça önemser.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Az kişi olduğumuzdan samimi bir ortama sahip çoğu fakülteye göre iyi durumdayız.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Maalesef sınıflar yetersiz olup öğrenciler oldukça zor sığmaktadır. Sosyal imkanlar açısından yetersizdir düzgün bir bahçemiz maalesef yoktur. Ve de fakültemizin bulunduğu konum hem merkeze hem kampüse uzak olduğundan sosyallik problemleri yaşanmaktadır.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemiz Corona süreci başlamasından itibaren hızlı bir şekilde çevrimiçi eğitime geçmiştir. Belirli bir çevrimiçi program bizlerle paylaşıldı. Ardından üniversitemizin SABİS platformu üzerinden hocalarımızın sesi ve sunumları gözükerek canlı dersler işlendi. Sistemde akşamları ve haftasonları kaydedilen dersleri izleyerek aktif bir şekilde kullanma imkanı sağlandı.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Fakültemizde sınavlar çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Soru başına 1dk verildi ve kamerasız olarak giriş sağlandı. Sorular aynı olmak üzere seçenekler ve soruların yerleri karışık olarak her öğrenciye farklı şekilde geldi. Sorulara geri dönüş imkanı sağlandı. Finalsiz geçme notunda herhangi bir değişiklik olmadı. Kurullar ve finalde baraj kalktı.