Sağlık Bilimleri Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İstanbul bu konuda oldukça zengin bir konumdadır. Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapması nedeniyle şehirde birçok tarihi eser ve yapı bulundurur, birçok sanat galerisi, tiyatro, opera ve konser salonuna ev sahipliği yapar, İstanbul Film Festivali, İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul Caz Festivali gibi uluslararası festivaller düzenlenir. Aynı zamanda birçok üniversite ve araştırma merkezine ev sahipliği yapar ki bu da size kendi üniversiteniz dışında da sosyal etkinliklere katılma ve sosyalleşme imkanı sunar. Yani İstanbul’da okuyan biri için okul sadece kendi okulundan, gezmek için lokasyonlar 3-5 yerden ibaret değildir, herkes aradığını rahatça bulabilir.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
İstanbul, İETT ve özel halk otobüsleri ile geniş bir otobüs ağına sahiptir. Şehrin hemen hemen her yerine otobüslerle ulaşmak mümkündür. İstanbul Metrosu M1, M2, M3, M4, M5, M6 ve M7 gibi çeşitli hatlar bulundurmaktadır. Ek olarak; tramvay; Avrupa ve Asya yakalarını deniz altından birleştiren Marmaray hattı; İstanbul Boğazı,Haliç ve Adalar'a sefer düzenleyen vapurlar, metrobüs ve teleferik imkanları da bulunur. 2 tane havalimanımız vardır. İstanbul Havalimanı; şehrin ana havalimanı olup, Avrupa Yakası'nda yer alır ve uluslararası uçuşlar için kullanılır. Sabiha Gökçen Havalimanı ise Anadolu Yakası'nda bulunur, hem iç hatlar hem de dış hatlar uçuşları için hizmet verir. Kısaca ulaşım imkanları çok çeşitli olup, şehrin toplu taşıma araçları, ulaşım kartı (İstanbulkart) kullanılarak kolayca entegre bir şekilde kullanılabilir.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
KYK, Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul'da da birçok devlet yurduna sahiptir. Alternatif olarak belediye tarafından işletilen İBB yurtlarına ek birçok vakıf yurdu ve özel yurt bulunur. Her yurt tipinin imkanları değişmekle birlikte yurttaki imkanlar genel olarak ortalamanın üzerindedir, herhangi bir sorun olduğu zaman bildirilir ve hızlı bir dönüşle ortadan kaldırılabilir.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Okulumuz Üsküdar ve Kadıköy arasında olduğu için ev bulma imkanı yüksektir ancak evlerin niteliği, depreme dayanıklılığı değişmektedir. Kiralar minimum 12-15 bin arası olup yeni yapılan evlerin fiyatları daha yüksektir. Fakültemiz hastanesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi ile okulumuzun bulunduğu Kadıköy güzergahı arasında Kartal, Maltepe gibi okula M4 metro ile yarım saatten az sürede ulaşım sağlayabileceğiniz alternatif kira ve ev imkanları da mevcuttur.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Üniversitemizin tarihi yönü gayet tatmin edicidir. 1903 yılında Sultan Abdülhamid tarafından yaptırılan okul binamız pek çok tarihi ana tanıklık etmiş olup günümüze kadar çok değerli hekimlerin yetiştiği bir yer haline gelmiştir. Bu tarihi anlardan en ilginci Ömer Seyfettin’in zamanında Haydarpaşa Numune Hastane’sinde vefatından sonra tıp fakültemize getirilerek otopsisinin yapıldığı (hatta bazı kaynaklarda kadavra olarak kullanıldığı iddia ediliyor) iddiasıdır (merak ederseniz okuyabilirsiniz :)) Üniversitemiz tarihi dokusu sebebiyle film sahnelerinde ve reklam çekimlerinde bolca geçmiş zamanlardan beri kullanılmaktadır.
Tıp eğitimini Türkçe Tıp, Askeri Tıp ve Uluslararası Tıp olarak 3 kategoriye ayırabiliriz. Uluslararası tıbbın eğitim dili ingilizce olup sınıf mevcudunun yaklaşık olarak yarısını yabancı öğrenciler oluşturmaktadır.
Üniversitemizin, Protokol kapsamındaki Eğitim ve Araştırma Hastaneleri 25'i İstanbul'da, 15'i Ankara'da ve 18'i de ülkemizin diğer illerinde olmak üzere toplam 60 adettir. Bu fırsat derslerinize farklı hastanelerden gelen çeşitli hocalarla bağlantı kurup sene boyunca henüz temel bilimler öğrenimi görseniz bile farklı staj ve gözlem imkanları elde edebileceğiniz anlamına gelir. İstanbul’da bulunan SBÜ DETUAM Validebağ Araştırma Parkı sayısız projeye imkan sağlamaktadır. Okulumuzda SBÜ TTO (Teknoloji Transfer Ofisi) bulunmakta olup bilimsel çıktıyı artırmak ve araştırma projeleri yoluyla bilgiyi geliştirmek için çalışan farklı yaklaşımlara sahip bir birimdir. Ankara külliyesinde bulunan SBÜ TEKMER ise girişimcilik projelerini destekleyerek, ön kuluçka aşamasında onlara mentörlük yapar.
Üniversitemiz, yurtdışında eğitim faaliyeti vermeye yetkili tek devlet üniversitesidir. Aynı zamanda yurtdışı eğitim dili Türkçe olan tek üniversite olma özelliğini de taşıyarak ülkemizi yurtdışında gururla temsil etmektedir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversiteminiz ihtiyaç sahibi öğrencilere para desteğinin yanı sıra kıyafet, ayakkabı gibi giysi desteği, yemekhanede ücretsiz yemek yeme gibi imkanları da mevcuttur.

SAHADER (Sağlık Bilimleri Haydarpaşa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği) tarafından burs
olanakları sağlanmaktadır.

Sağlık Bilimleri Üniversitesine yerleşen ve yerleştirildiği puan türünden YKS başarı sıralamasında
ilk 100 içinde yer alan öğrencilere; Aylık 3000 TL Üstün Başarı Bursu
ilk 500 içinde yer alan öğrencilere; Aylık 2000 TL Üstün Başarı Bursu
ilk 1.000 içinde yer alan öğrencilere; Aylık 1000 TL Üstün Başarı Bursu verilmektedir.

Detaylı bilgi için tanıtım broşürünü inceleyebilirsiniz;

https://sbu.edu.tr/universitemiz/tanitim/tanitim-brosurleri/
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizin sosyal imkanlarından biri orta bahçemiz. Çoğu tıp fakültesinin aksine orta bahçe üniversite ve kampüs hayatı sunar, okul dışarıyla ilişiğini kesmiş bir binadan ibaret değildir, tarihi dokusu her köşesinde hissedilir. Mevzubahis 4 duvarla çevrili orta bahçemizde arkadaşlarınızla çimlerde ve oturma alanlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda bu bahçede yıl içerisinde çeşitli festivaller, etkinlikler, kulüp tanıtımları ve mezuniyet törenleri de gerçekleştirilmektedir. Bir diğer olanağımız ise okulumuzun en alt katında bulunan kafemiz. Burada da hem kapalı alanda hem açık alanda oturma alanları mevcuttur. Arkadaş grubunuzla sohbet etmek için manzaralı teraslarımızı da değerlendirebilirsiniz.
Ayrıca okulumuzun konumu da Üsküdar ve Kadıköy gibi sosyal alanlara oldukça yakın bir mesafede bulunduğundan sosyal imkanları oldukça geniştir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizde bir tane kütüphane, bir tane de okuma odası bulunmaktadır (Restorasyonu halihazırda tamamlanmış). Bir kütüphane daha eklenecek olup restorasyonu devam etmektedir. Okuma odası 7/24 açıktır, kütüphanemiz sabah 09.00 ile akşam 21.00 arasında hizmet vermektedir. Ayrıca kütüphanemizde yararlanabileceğiniz çok çeşitli okuma kitapları ve akademik kaynaklar bulunmaktadır. Kütüphanemizin asma katı olup okuma odamız tek kattan oluşmaktadır. 12.383 tıp ve sağlık ders kitabı kütüphanemizde mevcut olup sağlık odaklı bir üniversite olduğumuzdan kütüphanemiz bilimsel araştırmalarımıza katkı sağlayacak kaynağa fazlasıyla sahiptir. Derslerde okumanız önerilen kaynakların çoğunu rahatça kütüphaneden temin edebilirsiniz.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizde TurkMSIC TÖB, Genç Mekteb-i Tıbbiyeliler , BAK ( Bilimsel Araştırma Kulübü) , Teknotıp, GENÇ YYD (Genç Yeryüzü Doktorları), Lokman Hekim Etik Değerler Kulübü, Kültür Sanat Kulübü, Genç Yeşilay Kulübü, Uluslararası Öğrenciler Kulübü, Genç Kızılay Kulübü, Oryantiring Kulübü gibi aktif olan daha birçok kulübümüz bulunmaktadır. Kulüplerimiz üniversitemizde yapılan Kültürfest ve Sporfest gibi etkinliklerde de aktif olarak görev alarak fuar alanı oluşturmaktadırlar. Ayrıca sene içinde farkındalık günleri ve sempozyumlar gibi sayısız etkinliğe ev sahipliği yaparlar.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulda hafta içi her gün 11:00 - 14:30 arası hizmet veren iki tane yemekhanemiz bulunmakta. Buna ek olarak büyük bir kantinimiz ve bir de kafemiz var. Buralarda da sıcak ana yemekler yiyebilir, kahve ve çay gibi ihtiyaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca zemin katta ve teras katında birer tane ufak kantinimiz mevcut. Bunların haricinde okulda birçok alanda otomatlarımız ve kahve makinalarımız var. Yemekhanemizin 2023-2024 öğrenim yılında ücreti günlük 11 TL’dir.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Üniversitemiz Kadıköy'e yürüme mesafesinde olup ve aynı zamanda Üsküdar'a çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Şehir içerisindeki konumunu hayatın içinde ve her yerden ulaşımı çok kolay olarak niteleyebiliriz.
Fakülte üniversite içinde ise taş binada manzaralı amfilere sahip, dekanlığına ve öğrenci işlerine yakın konumlandırılmış olup orta katta olması sebebiyle hem teraslara hem de orta bahçeye ulaşımı gayet kolaydır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Üniversitemizin eğitim verdiği Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne Külliyesi, tıp eğitimi vermek üzere Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894’te başlanmış ve 1903 yılında tamamlanmıştır. Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne adıyla eğitime başlanan binanın mimari tasarımı, dönemin önde gelen mimarlarından Alexandre Vallaury ve Raimondo D'Aronco'ya aittir. Bina Haydarpaşa Askeri Hastanesi ve Selimiye kışlası mimari tarzıyla uyum içinde, 80 bin metrekarelik arsa üzerinde inşa edilmiştir. Dört kenarı koridorlarla çevrili dikdörtgen bir iç avlusu (namıdiğer orta bahçe) ile 54 bin metrekarelik inşaat alanına sahiptir. Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne, 1903-1909 yılları arasında Askeri Tıp Mektebi iken bu tarihten sonra sivil tıp mektebi olarak da hizmet vermiştir. Bünyesinde cerrahhane de barındıran Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne, botanik bahçesi ve tıbbi bitkileri ile eczacı yetiştirilmesine de katkı sunmuştur. 1933 yılına kadar tıbbiye olarak hizmet veren Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne, 1933-1983 yılları arasında Haydarpaşa Lisesi olarak eğitim vermiştir. 1983 yılında ise Marmara Üniversitesi’ne tahsis edilerek içerisinde Tıp Fakültesinin de bulunduğu eğitim külliyesi olarak hizmet vermiştir. Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Haydarpaşa Külliyesi, 15 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 27.03.2015 tarih ve 6639 sayılı Kanun gereğince “Sağlık Temalı” olarak kurulan “İlk Devlet Üniversitesi” olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne adıyla hizmet vermek üzere tahsis edilmiştir.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Her sene Ankara Gülhane Külliyesinde farklı branşlarda turnuvaların yapılıp çeşitli kültürel etkinliklerle zenginleştirilen Spor Fest etkinliği düzenleniyor. Bu etkinliğe katılmak
isteyen öğrenciler için okul her türlü ulaşım ve konaklama imkanını sağlıyor. Ayrıca külliye içerisinde fakülteler arası turnuvalar da yapılıyor. Fakültemiz bu sene Basketbol Takımıyla Spor Fest’te 1. oldu :)
Bu yıl ilki düzenlenen İstanbul Hamidiye Külliyesinde Kültür Fest etkinliğinde de stantlar kurarak kültürler arası etkileşim sağlamak adına farklı bir girişimde bulunduk. Seneden seneye iyileştirerek etkinliklerimize devam ediyoruz.
Ayrıca fakültemiz 3 yıldır tanışma ve oryantasyon toplantısını Üsküdar kalkışlı bir boğaz turu ile gerçekleştiriyor.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Üniversitemizde Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi değişim programları uygulanmaktadır.


Fakültenin eğitim dili nedir?
Birinci sınıfta %100, ikinci ve üçüncü sınıflarda ise gittikçe azalan oranlarda İngilizce ders veren fakültemizde; dördüncü, beşinci ve altıncı sınıflarda eğitim %100 Türkçe olarak düzenlenmiştir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Fakültemizde İngilizce hazırlık dönemi mevcut, hazırlık sınavından baraj puanının altında alan öğrenciler için hazırlık eğitimi zorunlu tutulmaktadır. Hazırlık geçme sınavı B1+ / B2 seviyesindeki öğrencilerin rahatlıkla geçebileceği sadece yazılı olarak uygulanan bir sınav.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Fakültemizde devam zorunluluğu bulunup teorik derslere %70 , laboratuvar derslerinde ise %80’dir. Devamsızlık bilgilerimizi her hafta duyuru gruplarımıza atılan yoklama listesinden kontrol etmekteyiz. Ayrıca her sınav öncesinde devamsızlık sınırında kalan öğrenciler açıklanmaktadır.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Fakültemiz henüz akredite edilmemiştir ancak akreditasyona yönelik çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Akreditasyon için mezun verme şartını bu sene tamamladığımızdan akreditasyon başvurumuz yeni yapılmıştır. Üniversiteye yerleştikten sonra üniversitenin akredite olmasıyla beraber 1 sene okulda öğrenim görmeniz bile diplomanızın akredite olmasına yetecek olup fakültemizin bu yıl akredite olması beklenmektedir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Mezun verme şartının yeni sağlanmasıyla birlikte okulumuz akreditasyon sürecini olabildiğince hızlı tamamlamaya çalışmaktadır.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Evet bulunmaktadır. Bunun yanında Temel Bilimlerde 11, Dahili Bilimlerde 23 ve Cerrahi Bilimlerde 14 tane olmak üzere toplam 48 Anabilim Dalı bulunmaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Fakültemiz ve fakültemiz hastanesi olan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastane’si arası ulaşım M4 metro ile oldukça kolay sağlanıp yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Hastanemiz şehir hastanesi olduğundan 1140 Toplam Yatak Sayısı, 224 Poliklinik Sayısı, 45 Ameliyathane Sayısı, 205 Yoğun Bakım Yatak Sayısı, 1 Helikopter Pisti ile oldukça donanımlıdır.


Eğitim için ruh ve sinir hastalıkları stajlarımızı bu alanda özelleşmiş Erenköy Ruh ve Sinir Hastanesinde, kardiyoloji stajını da hastanemizin hemen yanında bulunan Koşuyolu Kalp Hastanesinde alıyoruz. Bu hastaneler bu alanlarda özelleşmiş hastaneler olması sebebiyle çeşitli hasta profilleri ve deneyim açısından bizler için oldukça önemli. Onun dışında tek bir yerleşke içerisinde bulunduğumuz söylenebilir. Tek bina olarak niteleyebilmek için biraz büyük ve ek poliklinikleri olan bir hastaneye sahibiz.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel Anabilim dalları fakültemizin de bulunduğu tarihi bina içerisinde, Dahili ve Cerrahi Anabilim dalları da hastanelerimizde bulunmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönemden döneme değişmekle birlikte yaklaşık olarak 110-120 öğrenci bulunuyor.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 4: 30-35
Dönem 5: 15-20
Dönem 6: 10
Gruplardaki kişi sayısı sabit değildir, dönemdeki kişi sayısına bağlı olarak değişmektedir.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Uluslararası Tıp Fakültesi bünyesine kayıtlı 18 öğretim üyemiz bulunmaktadır. Çeşitli hastanelerden ve okulumuzdaki diğer fakültelerin alanlarında uzman hocalarında da dersler almaktayız. Böylelikle kayıtlarla birlikte öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı az gözükmesine rağmen öğretim üyesi sayımız oldukça fazladır.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Tıp eğitiminde entegre sistem uygulanmakta. Dersler kurullar halinde işleniyor. Bunu haricinde
PDÖ eğitimlerimiz ve THU (Temel Hekimlik Uygulama) eğitimleri yapılıyor.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1’de ağırlıklı olarak Tıbbi Biyoloji, Biyokimya, Histoloji ve Mikrobiyolojiden oluşan toplam
6 kurul işleniyor. Anatomi derslerimiz 5. kurulda başlıyor. Dönem 2’de ağırlıklı olarak Fizyoloji, Histoloji, Mikrobiyoloji ve Anatomi’den oluşan 5 kurul bulunmakta. Patoloji ve Farmakoloji 5. kurulda başlıyor. Dönem 3’te ise ağırlıklı olarak Farmakoloji ve Patoloji eğitimi alınmakta. Toplam 7 kurul bulunuyor. Son kurul Halk Sağlığı Kuruludur. 3. sınıfta Temel Yetkinlikler dersinde her öğrencinin kendi grubuyla birlikte bir araştırma projesi yapmakta ve bunu sorumlu hocaya sunmaktadır. Klinik eğitimler 4. sınıfta başlıyor.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Dönem 1’de Edebiyat ve İnkılap Tarihi derslerimiz yıl boyunca verilmektedir. Sınavları vize final şeklinde olmaktadır. Ayrıca 1. 2. ve 3. sınıflarda her dönem 1 tane zorunlu seçmeli dersimiz var. Seçmeli dersimizin de sınavı vize final şeklindedir. Bazen hocalarımız inisiyatif alarak vize final yerine sunum ödevi vererek de not verebiliyorlar.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Dersler dönem 1’ler için hazırlık sınavından dolayı daha geç olmak üzere genelde Eylül’de başlar, son komiteniz genelde Haziran’da olurken final ve büt sınavları Temmuz ayında gerçekleştirilir. İlgili akademik takvim sene başında okulun web sitesinde ilan edilir.
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Pratik dersler sınıf mevcudu 4 gruba ayrılarak işleniyor. Kişi sayısının daha az olması gereken derslerde gruplarda kendi içlerinden tekrardan ikiye bölünmektedir. (A1,A2,B1,B2,C1,C2,D1,D2 şeklinde) 2 tane multidisipliner laboratuvar, 1 tane Fizyoloji, 1 tane Anatomi maket laboratuvarı, 1 tane Anatomi kadavra laboratuvarımız mevcut. Temel Hekimlik Uygulamaları dersini afiliye hastanemiz olan Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde Uluslararası Tıp Fakültesi’ne tahsis edilmiş olan Ayşe Vardar Eğitim Salonlarında almaktayız.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
6 tane kadavramız bulunmaktadır, ek olarak organ kadavralarımız da mevcut. Laboratuvar derslerimizde hem maketler üzerinden hemde kadavralar üzerinden anatomiyi daha iyi öğrenip bilgilerimizi pekiştirebiliyoruz. Ayrıca ders programından bağımsız olarak üniversitemizde anatomi labı serbest çalışma saatlerimiz bulunmaktadır. Bu bağımsız saatlerde maketlerle çalışabiliyoruz.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Pratik derslerimizde her bir öğrenciye bir mikroskop düşmektedir. Histoloji lablarında da genelde kişi başına bir preperat düşüyor. Pratik derslerimizde materyal sıkıntısı çekmediğimizi söyleyebiliriz.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakültemize özgü olarak her sene çeşitli sempozyumlar yapılmaktadır. Bu sene kadın doğum ve geleceği temalı düzenlendi. Ayrıca çoğu okulun aksine Temel İlk Yardım dersimizi afiliye hastanemizde acil uzmanlarından almaktayız.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Var. Temel Hekimlik Uygulamaları dersi olarak geçmekte olup hastanede veriyor.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Yok.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Komitelerimizde Formatif/kurul ortası sınavı %5 etkili , THU ve PDÖ derslerimizde kendi başlarına %5 etkilidirler. Laboratuvar sınavlarımız da kendi başlarına %5 etkilidirler. Kurulumuzda Laboratuvar sınavlarımıza, THU ve PDÖ ders çeşitliliğine bağlı olarak kurulumuza kalan yüzdelik değişmektedir ama genellikle %80 oranında kurul sonu/ summatif sınavı etkilidir.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Geçme notumuz 100 üzerinden 60’tır.
Geçme notumuza final etki oranı %50, kurul ortalamaları etki oranı %50 (her kurul için %10, %7, %13 gibi yoğunlukla paralel yüzdelerde hesaplanıyor sabit değil) olacak şekilde hesaplanmaktadır.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi pratik sınavı, zilli sınav şeklinde, kadavra odasında gerçekleştirilmektedir. Kadavra ve maket üzerinde sorular hazırlanıp öğrenciler gruplar halinde içeri alınmakta, ellerinde bulunan kağıtlara her bir zilin ardından ilgili soruda okun gösterdiği yapı yazılmaktadır. Gruplar, maket odasından kadavra odasına teker teker alınmaktadır.
Histoloji pratik sınavımız ise her bir kişinin önünde bir mikroskop olacak şekilde, dağıtılan preparatlarla gerçekleştirilmektedir. Her öğrenci kendisine verilen preparattaki dokunun çeşidini, boyamasını ve hangi yapıdan alındığını yazmaktadır. Kimi zaman laboratuvarda bulunan ekranlara preparat görselleri yansıtılmakta ve öğrencilerden okla gösterilen yapının adını yazmaları istenmektedir.
Fizyoloji pratik sınavı, anatomi zilli sınavıyla birlikte gerçekleştirilmektedir. Masalardan birinde fizyoloji soruları bulunmakta, cevapları verilen kağıda yazılmaktadır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Evet var. Bir yılın sonunda kurullardan alınan notların ortalaması 80 veya üzerinde ise öğrenci sınıfını finalsiz geçmeye hak kazanır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Fakültemiz eğitim sürecini iyileştirmek için sürekli öğrencilerden geri dönüt alan bir yapıya sahip. Akademik araştırma konusunda da hocalar ve TTO, DETUAM, TEKMER gibi oluşumlarımız oldukça destekleyici olup istekli öğrencilere kesinlikle fırsat oluşturuluyor. Ayrıca 3. Sınıf sonunda herkesten akademik bir araştırma yaparak sunması bekleniyor.
Okulda proje yazma, makale yazma gibi destekleyici eğitimler dönemlik olarak çeşitli hocalar tarafından veriliyor ve süreç destekleniyor.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Her komite sonunda komite dersleri ve sınavla ilgili sorular içeren form bağlantıları grubunuza iletiliyor. Buna ek olarak sene sonunda her sınıf düzeyinden seçilen öğrenciler ve eğitim sorumlusu hocalarla bir konsey toplanarak gelecek sene için ne gibi düzenlemeler yapılabileceği konusunda öğrencilerin talepleri dinleniyor. Ayrıca okulumuzda Rektörle Yüzyüze etkinlikleriyle rektör hocamız bizden gelen geri bildirimleri dinleyerek çözümler oluşturur.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Üniversitemiz sağladığı geniş akademik ve sosyal imkanlarla kendimizi geliştirebilmemiz ve içimizdeki akademik heyecanı her zaman diri tutabilmemiz için eşsiz bir ortam sunar. Ayrıca her üniversitelinin de istediği gibi sosyal açıdan da İstanbul’daki popüler ve öğrenci dostu olan semtlerde ulaşım açısından elverişlidir. Sosyal etkinlikler için konum olarak çok elverişli bir üniversitedir. Binamızın tarihi dokusunun yanı sıra üniversitemiz birçok yurt dışında eğitim görmüş ve başarılı hoca bulundurduğundan bağlantılar kurmak için çok avantajlı bir konumdadır. Derslerimize İstanbul’daki neredeyse tüm eğitim araştırma hastanelerinden farklı farklı hocaların gelmesiyle de yine birçok fırsatın kapısı açılmaktadır. Hocalarımızın bizlerle özel olarak ilgilenip değer vermeleri de bu fakülteyi tercih etmemiz için başlıca bir neden daha oluşturmaktadır…
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
SBÜ adıyla kuruluş yılımız 2015’tir. Dolayısıyla geniş imkanlarımızın olmasının yanında yeni olmamızın getirdiği bir takım sorunlar da var. Sistemimiz tam olarak oturmamakla birlikte her yıl edinilen değerli tecrübelerimiz ve öğrencilerimizden/öğretmenlerimizden gelen geri dönüşlerle, sistemi çok daha sağlam ve iyi bir hale getiriyoruz.

Ayrıca özellikle yaşlı teyzeler Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyorsunuz sanacak ve onlara eğitiminizin 6 sene olduğunu ve Sağlık Bilimleri Üniversitesinde Tıp Fakültesinde okuduğunuzu ve doktor olacağınızı açıklayacaksınız :)
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Bazı seçmeli derslerimiz, 1. sınıfta zorunlu olan Türkçe ve İnkilap Tarihi derslerimiz Microsoft Teams üzerinden çevrimiçi gerçekleşmektedir. Sınavın online veya yüzyüze olması dersin hocası tarafından belirlenmekte olup değişmektedir. Bazı seçmeli dersler sizden sunum performansı göstermenizi isterken sınav uygulamaz.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Pandemi ve deprem döneminde gerçekleşti. Microsoft Form üzerinden sınavlar yapıldı. Öğrencileri gruplara böldüler ve her grupta gözetmen olarak bir hocamız bulunmaktaydı.Her grup için ayrı Microsoft Teams odaları oluşturuldu ve sınavlarımızda ses ve görüntü açık şekilde sınavlarımızı gerçekleştirdik.
Eklemek istedikleriniz
Dilimiz döndüğünce tecrübelerimizden yola çıkarak anlatmaya çalıştık ama bir hatamız olduysa affola 🙏🏻 Daha fazla merak ettiğiniz her şey için canım ekibime instagram adresimiz olan @sbuluslararasitob hesabından her zaman ulaşabilirsiniz.
Hep birlikte daha iyisine ulaşmaya çabalarken sizleri okulumuzda özellikle de SBÜ Uluslararası TÖB Ailemizde görmeyi çok isteriz.
Kalbinizin sesini dinlemeniz dileğiyle 🫀 …