Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Muğla
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Muğla ve kıyıları turizm konusunda oldukça hareketli bir ildir. Menteşe'de daha çok eski Muğla evleri ve Muğla pazarı meşhur olmasına karşın Muğla kıyılarında yaz turizminde oldukça zengindir. En yakın turizm beldesi araçla 15 dakika uzaklıktaki Akyaka’dır. UNESCO Dünya miras listesinde bulunan Fethiye, Kumluova, Letoon Antik Kentinin yanı sıra ilçelerinde bir çok müze ve ören yeri bulunmaktadır. Aşağıdaki linkte Muğla ili tanıtım filmi mevcuttur.

https://youtu.be/2-S1z9Icyqw
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Havaalanı olarak şehrimizde iki adet havaalanı mevcuttur. Bodrum-Milas ve Dalaman Havaalanları olarak şehre ulaşım hava yoluyla rahat bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Havalimanlarından Muğla yeni otogara ve çeşitli ilçelere ulaşım sağlayan otobüsler bulunmaktadır.

Muğla Otogarı yeni yapılmış olup Kötekli’den araçla 15-20 dakika uzaklıktadır. Otogardan Kötekli’ye ve bir çok ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içi ulaşım çok hareketli olduğundan ulaşım konusunda gece veya gündüz herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Muğla'da 2 (iki) adet erkek; 3 (üç) adet kız Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurdu mevcuttur. Ayrıca 1 adet hem kız hem erkek öğrenciler için özel Residorm öğrenci yurdu, 1 adet kız öğrenciler için Sıtkı Koçman Vakfı Yurdu (SKV) ve Diyanet Vakfı Yurdu bulunmaktadır.

Özel Yurt Olanakları:
Fakültemiz kampüse yürüyerek yaklaşık 5 dakika uzaklıkta Muğla-Marmaris yolu üzerindedir. Kampüs içerisinde bir adet yarı özel yurt (Residorm) mevcuttur. Üniversitemiz Menteşe ilçesinden araçla yaklaşık 15 dakika uzaklıkta olan Kötekli mevkiinde bulunmaktadır. Menteşe’de özel yurtların sayısı fazladır ancak Kötekli’de de bolca apart bulabilirsiniz.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
1+1'ler 6000-8000

2+1'ler 8000-10000

3+1'ler 10000-12000
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi kurulması, Üniversite Senatosunun 20/12/2006 tarih ve 366/4 sayılı kararı ile teklif edilmiş olup Milli Eğitim Bakanlığının 14/05/2007 tarih 11968 sayılı yazısı üzerine, 28/03/1983 tarihli ve 2809 sayılı kanunun ek 30. maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 14/05/2007 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Fakültemiz bünyesinde Bölüm ve Anabilim Dallarının açılması 22/05/2008 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulunda incelenmiş olup 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7/d-2 maddesi ile 2809 sayılı Kanun'un 3.maddesi uyarınca uygun bulunmuştur.

1 Ekim 2009 tarihli ve 27363 sayılı resmi gazete ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlanmış ve hemen sonra 20 Ekim 2009 tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında İngilizce Tıp Porgramına ilk öğrencilerini alarak İngilizce tıp eğitimine de başlamıştır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Sıtkı Koçman Vakfı öğrencilerine burs imkanı tanımaktadır. Burs başvuruları okul dönemine başladıktan sonra açılmaktadır. Vakıf binasından birebir de şartları öğrenebilir ve süreci takip edebilirsiniz.

Ayrıca ihtiyacı olan öğrencilere fakültemizde yemek bursu imkanı da sağlanmaktadır. Bunun için gerekli duyurular öğrenci işleri tarafından her yıl düzenli bir şekilde yapılmaktadır.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemiz sosyal olanakları oldukça fazladır. Kendi düzenledikleri onca etkinlikler haricinde İzmir, Denizli, Aydın devlet tiyatroları, müzikaller vb. Muğla’ya da uğrarlar.

Üniversitemiz kendisine ait gençlik festivali düzenlenmekte, çeşitli ulusal spor müsabakalarına, festivallere ev sahipliği yapmakta, üniversite bünyesinde bulunan Atatürk kültür merkezinde bir çok konser, tiyatro, seminer gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Öğrenci toplulukları sinema gecesi, tiyatro,dans geceleri gibi bir çok etkinlik düzenlenmektedir.

Tıp fakültesi olarak, değerli hocalarımızla öğrencilerimizin de yer aldığı çeşitli kongre veya sempozyumlar düzenlemekteyiz.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Fakültemiz içerisinde bir adet kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanemizde öğrenciler gece 12’ye kadar serbest biçimde çalışabilirler. Üniversitemiz içinde büyük ve geniş bir altyapısı olan Menteşe Kütüphanesi bulunmaktadır. Ortak çalışma salonu 7/24 açıktır ve uzun saatler çalışma imkanı sağlar. Kitapların ve okuma salonlarının bulunduğu bölüm 17.00’a kadar açıktır ve hafta sonları kapalıdır. Bu bölüm üniversitenin vize ve final zamanlarında Pazar günleri hariç 20.00’a kadar açık tutulmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizde kültür,sanat ve spor alanlarında bir birinden farklı kurulmuş 101 adet öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Fakültemizde etkin olarak Türk Tıp Öğrencileri Birliği, Muğla Bilimsel Araştırmalar Topluluğu, MSKU Nörobilim ve Kök Hücre Araştırmaları Öğrenci Topluluğu, Leyladan Sonra, EMSA (Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği), KNİDOS öğrenci topluluğu yer almaktadır. Aşağıda Türk Tıp Öğrencileri Birliği tarafından Menteşe Sınırsızlık Meydanında öğrencilerin önlükleriyle halkı bilinçlendirmek için bilgilendirmeler yaptığı “Diyabet-KOAH Farkındalık Günü” etkinliğimizi ve öğrencilere değerli hocalarımızın deneyimlerini aktararak vizyonlarını genişlettiği “Tıpta Kariyer Günleri” etkinliğimizden kareler bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Tip Öğrencileri Birliği’nin 22’-23’ dönemi yönetim kurulunun fotoğrafı da mevcuttur.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Fakültemizde bir adet sadece tıp fakültesi öğrencilerinin kullanabildiği yemekhanemiz vardır. Bir hafta önceden rezervasyon yaptırarak günlük 11 tl karşılığı yemek yenebilmektedir. Sadece öğle yemeği için hizmet vermektedir. Hastanede 4,5 ve 6. sınıflara ücretsiz yemek imkanı sağlanmaktadır. Buna ek olarak kampüs içerisinde tüm fakülte öğrencilerinin öğlen ve akşam yemeklerini yiyebildiği büyük bir yemekhane olan Öğrenci Sarayı mevcuttur.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Üniversite ve kampüs Kötekli'de yer almaktadır. Fakültemiz de kampüse çok yakın bir mesafede bulunmaktadır. Yürüyerek 5 dakika sürmeden kampüse ulaşabilirsiniz.

Ayrıca diğer ilçelerde üniversite yerleşkeleri bulunmaktadır. Daha çok turizmle ilgili bölümler ilçelerdedir. Tıp fakültesi, Menteşe bünyesindeki Kötekli’de yer almaktadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
2007 yılında kurulmuştur.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemizde voleybol, basketbol gibi spor takımları vardır. Üniversitenin düzenlediği spor turnuvalarına katılım sağlamaktayız. Sosyal olarak topluluklarımızın sahip olduğu bir çok imkan vardır. Saha etkinlikleri, hocalarla olan akademik etkinlikler, sinema geceleri, İngilizce konuşma kulüpleri düzenlenen etkinlilere sadece birkaç örnek olarak verilebilir. Aynı zamanda oryantiring topluluğumuz düzenli olarak belli dönemlerde etkinlikler düzenlemektedir. Öğrencilerin kendi aralarında organize ettiği ufak çaplı organizasyonlar da vardır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus programı ile yurt dışında anlaşmalı olduğumuz Romanya ve Fransa’da veya Farabi programı ile yurt içindeki diğer tıp fakültelerinde değişim öğrencisi olma imkanı sağlanmaktadır.

Türk Tıp Öğrencileri Birliği aracılığıyla yurt içi veya yurt dışında değişim öğrencisi olma imkanı vardır. Muğla Bilimsel Araştırma Topluluğu aracılığıyla yurt içi staj imkanı vardır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültemizde %100 Türkçe ve %100 İngilizce olarak iki ayrı eğitim dilinde kontenjan mevcuttur. 2016-2017 senesinde ilk defa Türkçe eğitimden ayrı olarak 40 kişilik kontenjan ile %100 İngilizce eğitim verilmeye başlanmıştır.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
İngilizce bölümü için gereken dil şartını sağlayamadığınız müddetçe hazırlık eğitim süreci vardır. Eğitimler Yabancı Diller Fakültesinde gerçekleşmekte olup öğleden önce yarım gün şeklindedir. Sene içinde yapılan YÖKDİL sınavlarından geçer not almak koşuluyla hazırlık eğitim süreci bir yıl dolmadan da tamamlanabilir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Devam zorunluluğu var. Öğrenci işlerimizden ve yoklama.mu.edu.tr adresinden öğrenebilirsiniz
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Şuan için FAIMER denkliği kazanılmıştır.Fakültemiz akreditasyonu için Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu bünyesinde bulunan Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD)’ne başvurulmuş ve başvurumuz kabul edilerek fakültemizin Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon süreci başlatılmıştır. Bu süreç dahilinde, TEPDAD tarafından 4-5 Nisan 2019 tarihleri arasında ön bilgilendirme toplantısı yapılmış ve sonrasında 9 komisyon kurularak öğrenci, idari personel ve öğretim üyesinin bulunduğu 96 kişi görevlendirilmiştir. Kurulan 9 komisyonda en az 1 temsilci öğrenci görev aldı. Fakültemiz bu süreçte de öğrencileri aktif olarak kullandı ve verilecek kararlarda söz hakları olmasını sağladı. Kurul sonu sınav sorularının yayınlandığı bir Kurul Sonu Değerlendirme ve Dekanlık Saatleri akreditasyon sürecinde eklenen çalışmalardan birkaçı. Diğer yapılan çalışmalar akademik anlamda ilerlediği için öğrencilere çok fazla yansımadı.
Ayrıca pandemi dolayısıyla bu aşama gecikti ancak okulumuz akreditasyon için çalışmalarına hızla devam etmektedir. İngilizce bölümü henüz mezun vermediği için ilk mezunlar verilene kadar İngilizce bölümü için herhangi bir akreditasyon çalışması maalesef yapılamamaktadır ancak bu yıl ilk mezunlar verilmiştir ve İngilizce bölümü için de akreditasyon çalışmaları başlatılacaktır.
Her ne kadar fakültemiz TEPDAD tarafından akredite edilmemiş olsa bile anabilim dallarımız akredite edilmeye başlamıştır. İlk akredite edilen anabilim dalımız Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalı olup TOTEK tarafından akredite edilmiştir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Fakültemiz akreditasyonu için Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu bünyesinde bulunan Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD)’ne başvurulmuş ve başvurumuz kabul edilerek fakültemizin Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon süreci başlatılmıştır. Bu süreç dahilinde, TEPDAD tarafından 4-5 Nisan 2019 tarihleri arasında ön bilgilendirme toplantısı yapılmış ve sonrasında 9 komisyon kurularak öğrenci, idari personel ve öğretim üyesinin bulunduğu 96 kişi görevlendirilmiştir. Kurulan 9 komisyonda en az 1 temsilci öğrenci görev aldı. Fakültemiz bu süreçte de öğrencileri aktif olarak kullandı ve verilecek kararlarda söz hakları olmasını sağladı.

Kurul sonu sınav sorularının yayınlandığı bir Kurul Sonu Değerlendirme ve Dekanlık Saatleri akreditasyon sürecinde eklenen çalışmalardan bir kaçı. Diğer yapılan çalışmalar akademik anlamda ilerlediği için öğrencilere çok fazla yansımadı.
Ayrıca pandemi dolayısıyla bu aşama gecikti ancak okulumuz akreditasyon için çalışmalarına hızla devam etmektedir. İngilizce bölümü henüz mezun vermediği için ilk mezunlar verilene kadar İngilizce bölümü için herhangi bir akreditasyon çalışması maalesef yapılamamaktadır ancak bu yıl ilk mezunlar verilmiştir ve İngilizce bölümü için de akreditasyon çalışmaları başlatılacaktır.
Her ne kadar fakültemiz TEPDAD tarafından akredite edilmemiş olsa bile anabilim dallarımız akredite edilmeye başlamıştır. İlk akredite edilen anabilim dalımız Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalı olup TOTEK tarafından akredite edilmiştir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Bulunmaktadır. Akreditasyon sürecini yönetmede ve eğitimi iyileştirme konusunda çalışmalar düzenlemektedir.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Tıp fakültesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinin yan tarafında yer almaktadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Bütün anabilim dalları ve hocalarımızın odaları aynı binada yani fakülte binamızda bulunmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Her dönem İngilizce programı ile birlikte yaklaşık 220 kişidir.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Her dönemde staj grupları yaklaşık 20-25 kişiden oluşmaktadır. Fakültemiz bu yıl beşinci mezunlarını verdiği ve öğrenci sayıları yavaş yavaş arttığı için bu sayı yıl geçtikçe artacaktır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde 44 Anabilim Dalında, 37 Prof. Dr., 61 Doç.Dr. ve 52 Dr. Öğretim Üyesi ,3 Öğr.Gör. Dr., 8 Araş. Gör. Dr. , 334 Araştırma Görevlisi görev almaktadır.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Entegre ve PDÖ sistem birlikte karma eğitim verilmektedir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Aşağıda linkini verdiğimiz, fakültemizin internet sitesinden ders içeriklerine ulaşabilirsiniz.
Laboratuvar ders içerikleri kurulların konularına göre belirlenir.
Dönem 1’de tamamen temel bilimler dersleri ve birkaç mesleki beceri dersi verilir. Aynı zamanda Anatomi derslerinde laboratuvar dersleri bulunmaktadır.
Dönem 2’de dersler daha çok sistemler üzerinden hem mikroskobik hem makroskobik şekilde anlatılmakta ve ilerletilmektedir. Mesleki beceri ve laboratuvar dersleri kurulların uygunluğuna göre değerlendirilip ders programına eklenmektedir.

http://www.tip.mu.edu.tr/tr
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Basketbol
Voleybol
Kort Tenisi
Muay Thai
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
Bilişim Teknolojileri
İngilizce
Mesleki Latince
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
https://oidb.mu.edu.tr/tr/akademik-takvim-2650
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi: Kadavra ve maketlerle oldukça görselliğe önem vererek işlenir. Hocalar sürekli laboratuvarda olur ve her tür sorunuzu çekinmeden sorabilirsiniz. Soruları cevaplamaktan çekinmezler ve öğrencilere yardımcı olmak için ellerinden gelenleri yaparlar.
Histoloji: İki öğrenci başına bir mikroskop düşmektedir ve her öğrenci için yeterli sayıda preparat bulunmaktadır. Preparatlarda gördüğünüz yapılar defterlere boya kalemleriyle çizilerek ve özellikleri anlatılarak işlenir.
Fizyoloji: Pratik derslerimiz bulunmamaktadır.
Patoloji: Mikroskoplarımız ve yeterli sayıda preperatlarımız ile yoğun geçer.
Mikrobiyoloji: Kendimiz mikroorganizmaları besi yerine eker,boyar ve mikroskoplarımızda özelliklerini inceleriz.
Biyokimya: İdrar, kan gibi testleri yapar inceleriz.
Tıbbi Biyoloji: Hocalar tarafından öğrencilere de verilen not üzerinden ufak bir laboratuvar becerileri anlatımı yapılır. Ardından mikroskoplarda incelemeler yapılır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Yeterli derece maket ve kadavraya sahibiz. Neredeyse her maketten birden fazla bulunmaktadır. Açılmamış ve açılmış olmak üzere 10'dan fazla kadavramız ve ayrıca parça kadavralarımız da bulunmaktadır. Kurulların uygunluğuna göre kadavralar çıkartılır ve hocalar tarafından kadavra üzerinden konu anlatılır. Ayrıca öğrencilerin serbest çalışma imkanları da vardır. Hocalar tarafından öğrencilere diseksiyon imkanı sağlanmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Histoloji ve Patoloji derslerinde her öğrenciye bir mikroskop düşmektedir. Mikrobiyoloji ve Tıbbi Biyoloji derslerinde grup halinde mikroskopta inceleme yapılır ancak çok yoğun olmadığı için herhangi bir sorun yaşanmaz.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
PDÖ(Probleme Dayalı Öğrenim), ÖÇM(Özel Çalışma Modülü) ve SSP(Sosyal Sorumluluk Projesi) gibi uygulamalarımız vardır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Evet vardır. Acil tıp eğitimlerimiz, ilk yardım eğitimlerimiz, hastaya girişimsel müdahale ile ilgili dersler (sütur, kan alma, entübasyon vb.) böyle gerçekleşmektedir. Mesleki beceri dersleri kurul sınavlarında teorik soru olarak puanlanmaktadır.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Hayır bulunmamaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
1, 2 ve 3. dönemlerde çoktan seçmeli teorik sınav ve ek olarak bazı derslerde pratik sınavlar; 4.5. sınıflarda staja göre hem yazılı hem de sözlü sınav vardır.
Temel tıp pratik sınavları anabilim dalının soru puanlamasını belirlediği şekilde gerçekleşmektedir. 100 üzerinden pratik sınav toplam puanlarının çıkartılması şeklinde teorik soru sayısı belirlenir. Her soru 1 puandır. Sınavlarda baraj sistemi vardır. Bu baraj sistemi, dersin soru sayısının yarısından fazla yanlış yapıldığında her yanlış -1 puan olarak sınav notuna yansıtılmasıdır.
Dönem içinde her kurulun kredi ağırlıkları vardır. Bunlar üzerinden ortalama hesaplanır. Ortalaması 85’in altında olanlar final sınavına girmek durumundadır. Kurulların sene sonu ortalamadaki oranı yüzde 60, finalin oranı yüzde 40 şeklindedir. Finalden baraj notu olan 50 almak koşuluyla sene sonu not ortalaması 60 ve üzeri olanlar sınıfı geçebilir.
Temel tıp sürecinde final ve bütünlemede Histoloji AD ortak kararınca pratik sınav yapılabiliyor.

Klinik süreçte belirlenen programa göre staj süreleri ayarlanır. Süre sonunda teorik sınav yapılır ve geçer not alan sözlüye girmeye hak kazanır. Sözlü puanlamaları hocaların belirlediği şekilde gerçekleşir. Ortak ve sabit bir değerlendirme sistemi bulunmamaktadır. Teorik ve sözlü sınavın ortalaması staj puanı sayılmaktadır ve ağırlıklı kredisi üzerinden sene sonu ortalamayı etkilemektedir.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Fakültemizde sınıfı geçmek için öğrencinin sene sonu not ortalamasının 60 olması ve final sınavından en az 50 almış olması gerekmektedir. Sene içinde yapılan kurul sınavlarının ortalaması ve sene sonundaki final notu ile sene sonu not ortalaması hesaplanır.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi sınavları standart bir biçimde her masada 1 dakika ve 2 soru yani soru başı 30 saniye olmak üzere zil sistemiyle olmaktadır. Her zil çaldığında diğer masaya geçmek gerekmektedir. Histoloji pratik sınavlarımız hem zilli hem de çizim şeklinde olmaktadır. Çizim sınavı mikroskopta gördüğümüz preparatı tanımak ve o yapıyı çizmekle olmaktadır. Zilli sınavda ise mikroskopta gördüğümüz yapıyı tanımamız gerekmektedir. Patoloji sınavları da zilli sistemle ilerlemektedir. Mikrobiyoloji sınavları kurula bağlı olarak sözlü şeklinde veya zilli sistemle gerçekleşmektedir. Klinik derslerin uygulamalı sınavları sözlü ve uygulamalı şekilde olmaktadır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme notu dekanlığımız tarafından 85 olarak belirlenmiştir. Kurulların kredi ağırlıklı not ortalaması 85 ve üzeri olan öğrencilere finale girmeden direkt olarak sınıfı geçme hakkı tanınmıştır. (Her yıl 8-10 kişi finalsiz geçebilmektedir.)
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Her kurul sonu geri bildirim anketleri düzenlenmektedir. Kuruldan sonraki yakın süreçte kuruldaki derslerin verimliliği, yeterliliği, geliştirilmesi gereken yönleri tespit etmek amacıyla anket yapılır. Kurul sonu değerlendirme saatinde, kurul soruları öğrencilerle birlikte hocalar tarafından çözülerek paylaşılır, sayın dekanımızın bizzat katılıp öğrencilerin sorunlarını dinlediği “Dekanlık Saati” gerçekleşmektedir. PDÖ haftamızın son günü “PDÖ Değerlendirme Saati” düzenlenerek öğrencilerden geri dönütler alınır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Bu konuda öğrencilerin her soruyu direkt olarak dekana sorabilecekleri bir “Dekanlık Saati” düzenlenmektedir. Her kurul sonrası geri bildirim toplantıları ve anketleri yapılmaktadır. Kurul sınavı sonrası sorular paylaşılarak ve hocalar tarafından değerlendirilerek sınav ve kurulun değerlendirmesi yapılmaktadır. Dönem koordinatörlüğü düzenli olarak toplantılar düzenlemektedir, ayrıca kişisel olarak da görüşlerimizi bildirebilme imkanını bize tanırlar. Komisyonlarda, fakülteyle ilgili alınacak ve öğrencileri de etkileyecek kararlarda en az bir öğrenci temsilcisi o grupların içinde bulunmaktadır. İki yılda bir düzenlenen öğrenci temsilciliği seçimleriyle öğrenci temsilcimizi seçerek görüşlerimizi iletebilme imkanı bulabiliyoruz.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Bu fakülteyi tüm hocalarımla kolayca iletişime geçebileceğim, hocalarımla beraber projeler yürütebileceğim, öğrencilere hocalarımızın ve personelin hoşgörülü yaklaşımı, akademik kadromuzun zenginliğinin yanı sıra büyük şehirdeki trafik, ulaşım sıkıntıları, kalabalık, hava kirliliği olmadan doğayla iç içe, derslerden bunaldığınızda Akyaka, Marmaris, Datça, Dalyan gibi harika yerlerde dinlenme imkanı sağladığı için tercih ediyorum.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Hastanemiz ve fakültemiz yeni açıldığı için ufak tefek teknik yetersizliklerle karşılaşabiliyoruz ama hiçbir sorun çıkmaması için tüm dekanlık ve akademik kadro ellerinden gelen çabayı göstermektedir. Şehrin konumu itibariyle yılın büyük dönemi yağmurlu geçmesi ve fakültemizin konumundan dolayı, yağmurlu dönemlerde fakülteye ulaşım da zorlaşmaktadır. Üniversitenin bulunduğu Menteşe’nin çok gelişmemesine bağlı olarak çoğu şey büyük şehirlerdeki fiyatından daha pahalı ve büyük AVMler olmadığı için çeşitli ihtiyaçlarımızı bulamayabiliyoruz ancak internet alışverişi ile bu eksiği kapatabiliyoruz.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet var,Hocalarımız ''ders yönetim sistemi'' adlı bir portaldan bizlere derslerin slaytlarını ve ders anlatım ses kayıtlarını yüklediler.biz öğrenciler de edu uzantılı e-postalarımızla girdiğimiz bu portaldan dersleri izledik.Canlı ders değildi.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Gerçekleşti,yine ders yönetim sisteminden girdiğimiz bir çevrim içi sınav yapıldı.50 soru olan bu sınava tüm aynı dönemde okuyan öğrenciler girdi ve bu sınav eş zamanlı yapıldı.Ardından yaklaşık 3 saat sonra sınav sonucumuzu öğrendik.aynı zamanda normalde 85 olan finalsiz geçme notu bu dönem için 65'e düşürüldü.