Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İçel (Mersin)
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
MERSİN ili doğusunda Adana, batısında Antalya, kuzeyinde Niğde, Konya ve Karaman illeri, güneyinde ise Akdeniz ile çevrili olan, Akdeniz’in en önemli tarihi ve turistik merkezlerinden biridir. Tarsus'ta Tarsus Müzesi, St. Paulus Kuyusu ve Anıt Müzesi, Antik Roma Yolu, Eshab-ı Kefh, Nusrat Mayın Gemisi, Akdeniz ilçesinde Atatürk Evi, Mustafa Erim Kent Tarihi Müzesi, Yenişehir ilçesinde Hz. Miktad (Muğdat) Camii, Mersin Arkeoloji Müzesi ve Deniz Müzesi, Mezitli de Soli Pompeipolisi ile bir tarih cenneti; tantunisi, fındık lahmacunu, deniz ürünü çeşitliliğiyle parmak ısırtan lezzetlere sahip Akdeniz’in incisi olan bir kentimizdir. Bunların yanında sinemanın, tiyatronun, operanın, balenin ve festivallerin eksik olmadığı kültür dolu Mersin, öğrenciler için çok ideal bir şehirdir.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içi en önemli ulaşım aracı, en hızlı ve en ucuz, belediye otobüsleridir. Fakülte Hastanemizin durağından 7/24 otobüsler geçmektedir. Bunun yanında şehir içi ulaşımda kooperatif dolmuşları da kullanılabilir. Şehir dışı ulaşımda özellikle Adana,Osmaniye,Hatay,Gaziantep, Mersin illeri için tren kullanımı yaygındır. Şehirler arası otobüs kullanımı için okulumuza 25 dk uzaklıkta Mersin Otogarı (MEŞOT) bulunmaktadır. Onun dışında Adana Havaalanından ulaşım sağlanabilir. Mersin'den Adana Havalanına saatte bir otobüs mevcuttur.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
KYK yurtları olimpiyatlar zamanında Uluslararası sporcuları ağırlamış yüksek nitelikte yurtlardır. Şehrimizde birçok KYK öğrenci yurdu mevcut olup bunlardan 3 tanesi (Yenişehir Erkek, Yenişehir Kız, Kırkkaşık Kız Öğrenci yurdu) kampüsümüzün içindedir. Fakültemize 5 dk uzaklıktadır. Bunlar dışında üniversiteye rahatlıkla ulaşım imkanı olan birçok özel yurt ve apart da bulunmaktadır. Kız yurt ve apart imkanları erkek yurtlarına göre daha fazla.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Üniversite çevresinde 1+0,1+1, 2+1 ve 3+1 evler bulunmakta. Eşyasız ev kiraları üniversite civarında 2500-6000tl arası, eşyalı daireler ise 3000-6500tl arası evin niteliklerine göre değişiklik gösterebilir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Mersin Üniversitesi, TBMM'nin 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul ettiği 3837 sayılı Kanun ile kurulmuş, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçmiştir.
1993-1994 eğitim-öğretim yılında Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Mersin Meslek Yüksekokulu, Gülnar Meslek Yüksekokulu, Mut Meslek Yüksekokulu, Tarsus Meslek Yüksekokulu ile lisansüstü programlarını yürütecek Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerine öğrenci alarak eğitim-öğretime başlamıştır.
Kuruluşundan bu yana; fakülte sayısını 15’e, yüksekokul sayısını 8’e, meslek yüksekokulu sayısını 11’e, enstitü sayısını 5’e, araştırma merkezi sayısını ise 31’e çıkarmıştır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitenin başlarında başvurşular alınıyor tetkikler yapılınca yemek, giyisi vs. yardımlar oluyor. Bunun dışında burs verenlerin üniversiteye bursları iletmesi üzerine ona göre de başvurular oluyor.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Mersin Üniversitesinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında, bu faaliyetleri destekler nitelikteki sosyal etkinlikler zengin bir program dahilinde uygulanmaktadır. Öğrencilerimizin, bilimsel, kültürel ve sportif anlamda kendilerini geliştirebilecekleri, mesleki anlamda güncel gelişmeleri takip edip, diğer üniversitelerdeki akademisyenler ve öğrenciler ile bilgiyi paylaşabilecekleri ortamlar yaratmak için başarılı çalışmalar yürütülmektedir.

Geleneksel Etkinliklerimiz
Mezuniyet Tören:Üniversitemizin en önemli ve en kapsamlı etkinliklerinden biridir. Eğitim-öğretim süresini başarıyla tamamlayan mezunlarımız, bu tören ile yeni bir hayata uğurlanmakta, dereceye giren mezunlar çeşitli hediyelerle ödüllendirilmektedir. Mezun olan öğrencilerimizin, aileleri ile katıldığı törende, il protokolünden önemli isimler de yaşanan coşkuya ortak olmaktadır. Ünlü sanatçıların verdiği konserlerle noktalanan törende ayrıca, mezun öğrenciler anısına her yıl fidan dikilmekte, Çiftlikköy Kampüsü’nde Mezuniyet Ormanı oluşturulmaktadır.

Kültür ve Spor Şenliği: Kültürel ve sosyal yaşama katkı sağlamak amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kültür ve Spor Şenliği, Nisan-Mayıs aylarında yapılmaktadır. Öğrencilerin etkin katılımıyla gerçekleştirilen şenliklerde, spor karşılaşmaları ile çeşitli konferanslar, paneller, tiyatro ve dans gösterileri, konser, film ve dia gösterileri gibi etkinlikler yer almakta; açılan standlar, düzenlenen yarışma, stand-up şov ve turnuvalar öğrencilerin dinlenmesine ve eğlenmesine olanak sağlanmaktadır.

Akademik Açılış Töreni:Eğitim-öğretim yılına başlarken düzenlenen Akademik Açılış Töreni, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ve saygı duruşu ile başlayan tören, ülkemizin saygın isimlerinin verdiği ‘Açılış Dersi’ ile daha da anlamlı hale gelmekte; Akademik Oda Orkestramızın verdiği konserlerle renklenmektedir.

Şehitlere Saygı Gezisi:Her yıl Eylül-Ekim aylarında düzenlenen gezi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinden en yüksek notu alan sınıf birincisi öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Ankara-Polatlı, Afyon ve Çanakkale’yi kapsayan gezi ile, Cumhuriyetin temel felsefesi ve Atatürkçü anlayış, ders dışı faaliyetlerle öğrencilere benimsetilmekte, ulusal değerlere bağlılık artırılmaktadır.

Proje Pazarı:Ticarileştirme potansiyeline sahip, ekonomik getirileri olan, uygulamaya yönelik projelerin tanıtılması amacıyla düzenlenen Proje Pazarı etkinliğine, üretim ve ürün geliştirme amacıyla araştırma ve geliştirme ihtiyacı duyan her tür araştırma projesi katılmaktadır. Öğrencilerimizin eğitim-öğretim dönemlerinde yapmış oldukları proje çalışmalarının sergilendiği Proje Pazarı kapsamında sözlü, poster ve bilgisayar sunumları yapılmakta, sergiler düzenlenmektedir.

Öğrenci Toplulukları
Üniversitemizde, öğrencilerimizin eğitim aldıkları branşların yanı sıra hobileri ile ilgili olan ve onları kişisel yeteneklerini geliştirmeye teşvik eden pek çok öğrenci topluluğu aktif olarak faaliyet göstermektedir. Öğrenci topluluklarının düzenlediği etkinlikler, hem sosyal yaşamı hareketlendirmekte hem de onlara etkileşim, paylaşım ve doğru iletişim kurma şansı yaratmaktadır.
Üniversitemiz bugün elliye yakın öğrenci topluluğu ile sporun, bilimin, sanatın ve kültürün harmanlandığı, çoklu popüler insan yetiştirme çabasını yoğun bir şekilde sürdürmektedir.

Akademik Oda Orkestrası
Üretmek ve üretilenleri topluma yaymak amacıyla hareket eden üniversitemiz, sanatın geniş kitlelere iletilmesi konusunda üzerine düşen sorumlukları yerine getirme gayreti içindedir. Sanata ve sanatçıya her türlü desteği sunan üniversitemiz, bu doğrultuda Mersin Oda Orkestrası’nı kurumsallaştırarak üniversitemize bağlı bir birim haline getirmiştir. Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, genç ve dinamik yapısı ve yaratıcı program zenginliği ile kentimizde gerçekleştirilen sanatsal etkinliklerde ön planda yer almaktadır.
Sanatın zirvesine yükselmiş sanatçıları kentimize getirerek evrensel müziği Mersinlilere taşıyan Akademik Oda Orkestrası, son yedi yılda, Mersin’de ve Türkiye’nin değişik illerinde yüzü aşkın konser vermiştir.

Mersin Üniversitesi Radyosu
İletişim Fakültesi stüdyolarından, 24 saat kesintisiz yayın yapan Mersin Üniversitesi Radyosu, FM bandı 102.8 MHz’den yayın yapmaktadır. Tüm kent merkezine yayın yapan Mersin Üniversitesi Radyosu, kamu yayıncılığı ilkelerinden hareket ederek herkesin erişimine açık, nitelikli yayıncılık anlayışını kalıcılaştırmayı ve geniş bir program yelpazesine sahip olmayı amaçlamaktadır.
Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü tarafından yürütülen yayınlar, öğrencilere uygulama olanağı yaratarak onların yaratıcılıklarını geliştirmelerine de destek olmaktadır.

Yayınlar
Öğretim elemanları tarafından yazılan ders kitabı, yardımcı ders kitabı, ders notu ile bazı süreli yayınlar, üniversitemizce basılarak satışa sunulmaktadır. Mersin Üniversitesi’ne ait yayınlar Çiftlikköy Kampüsü’nde bulunan Kitap Satış Bürosu’nda satışa sunulmakta; internet üzerinden on-line sipariş yoluyla da satın alınabilmektedir.
Satışa sunulan kitapların yanı sıra Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan Tıp Dergisi, Kilikia Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan Olba Dergisi, Türk Dili Bölüm Başkanlığı tarafından hazırlanan Dil Dergisi de üniversitemizin süreli ve düzenli yayınları arasında yer almaktadır.
Kütüphane
Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi Çiftlikköy Kampüsünde 350 kişi oturumlu, 3000 m²’lik bir alanda sürekli yenilenerek ve gelişerek hizmet vermektedir.
Çağdaş Kütüphanecilik anlayışına uygun olarak Kütüphane tarafından; danışma ve rehberlik, ödünç verme, kütüphaneler arası ödünç sınıflama hizmetleri verilmekte ve on binlerce kaynağa tam metin erişimi sağlayan veritabanı abonelikleri verme, üniversite yayınlarına ISBN ve ISSN numarasının alınması, kataloglama ve gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kütüphane içerisinde yer alan 18 bilgisayarla bilgi tarama hizmeti verilerek kütüphane kaynaklarına internet üzerinden ulaşım sağlanmaktadır.
Kütüphane koleksiyonu; 89.600 adet kitap, 3.897.000 adet E-kitap,44 adet veri tabanı aboneliği, 80 adet satın alınan basılı süreli yayın aboneliği, 34.134 adet E-dergi, 3075 adet basılı tez, 2.0000.000 adet E-tez ve 259 adet sesli kitaptan oluşmaktadır.

Spor Tesisleri
Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra spora ve sporcuya destek vermeyi ödev sayan Mersin Üniversitesi, dünya ve ülke çapında çok sayıda başarıya imza atmıştır. Öğrenci ve öğretim elemanlarımız; tekvando, basketbol, futbol, voleybol, badminton, tenis, okçuluk, atletizm, step, salsa gibi değişik spor dallarında yüzümüzü güldürmekte, elde ettikleri derecelerle üniversitemizin adını ülkemizde ve dünyada duyurmaktadırlar.
Bugünkü spor alanlarımız; kapalı spor salonları, jimnastik salonları, tenis kortları, aletli kondisyon salonları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, atletizm pistleri ve beş bin seyirci kapasiteli olimpik stadyum, mini golf alanı, rekreasyon alanları ve kapalı yarı olimpik yüzme havuzundan oluşmaktadır. Geniş katılımlı sportif ve sosyal etkinliklere ortam sağlayan spor alanlarımızdan öğrenci ve personelimizin yanı sıra Mersin halkı da faydalanabilmektedir.

Sağlık Hizmetleri
Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi: Tıp Fakültesi’nin faaliyete geçmesinin ardından 1999 tarihinde hizmete açılan Araştırma ve Uygulama Merkezi, 2007 tarihinde Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi adını almıştır.
Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsünde yer alan 722 yataklı 100.000 m2 alana sahip “Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi” inşaatı 2014 yılı Mayıs ayında tamamen bitirilmiş olup 20.05.2014 tarihinden itibaren Hastanemiz sağlık hizmetlerini yeni binasında sürdürmeye başlamıştır.
Yeni Hastanemiz 37 dalda 120 muayene ve tedavi odası ile poliklinik hizmeti vermekte olup, 2’si Doğumhane, 1’i Kadın Doğum Ameliyathanesi ve 15’i büyük ameliyathane olmak üzere toplam 18 ameliyathane, 30 yetişkin, 20 çocuk olmak üzere 50 yataklı acil servis ile birlikte 131 günübirlik tedavi yatağı, radyoloji ünitesi, laboratuvar, toplam 127 yatakla hizmet vermekte olan yoğun bakımlar ve reanimasyon ünitesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesi, tüp bebek merkezi, kemoterapi ünitesi, anjiyo merkezi, göz bankası, özel yataklı servisler, nükleer tıp, organ doku nakil merkezimiz böbrek ve karaciğer nakilleri yapmaktadır. Hastalara daha kaliteli bir hizmet sunabilmek için son teknoloji MR cihazı hizmete girmiştir. Üremeye yardımcı tedavi merkezi, uyku merkezi ile tam teşekküllü olup iki ve tek kişilik odalardan oluşan 592 servis yatağı, 3 yataklı mahkum servisi ve 127 yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 722 yatak kapasitesi ile MERSİN halkı ve tüm bölgenin hizmetindedir.
Teknolojinin ve bilimin en son gelişmeleri ışığında ve modern hastane gerekleri göz önünde tutularak yapılandırılan merkez, TSE-ISO EN-9001-200 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahiptir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Tıp Fakültesi öğrencilerinin kullanabileceği 1 adet Merkezi Kütüphane ve 1 adet Tıp Fakültesi Kütüphanesi bulunmaktadır. Merkezi Kütüphanemiz haftaiçi saat 21'e kadar açık olup Haftasonları 17'de kapanmaktadır. Tıp Fakültesi Kütüphanesi 5 Salondan oluşmaktadır. 4 salonumuz eğitim binamızın içinde bulunup mesai saatleri içinde hizmet vermektedir. 5 Nolu salonumuz ise dekanlık binamızda bulunup gece 23'e kadar hizmet vermektedir.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Tıp Fakültemizde TurkMSIC, Tıp Fakültesi Sanat Topluluğu, Leyla'dan Sonra, MÜTBAT, Kan Bağışı Gönüllüleri Topluluğu ve Tıp Tarihi ve Deontoloji Topluluğu gibi öğrenci toplulukları bulunmaktadır. Üniversitemizde bulunan tüm öğrenci topluluk ve kulüplerine aşağıda yer verdik. Ayrıyeten yapılan etkinlik ve çalışmaları toplulukların instagram hesapları üzerinden takip edebilirsiniz. AKADEMİK DÜŞÜNCE EĞİTİM VE MEDENİYET TOPLULUĞU (ADEM) AKADEMİK DÜŞÜNCE TOPLULUĞU AKUT TOPLULUĞU ANAMUR MESLEK YÜKSEK OKULU ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE TOPLULUĞU ARKEOLOJİ TOPLULUĞU ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE TOPLULUĞU BİLİM VE TEKNOLOJİ TOPLULUĞU BİLİNÇLİ GENÇLER TOPLULUĞU BİSİKLET TOPLULUĞU ÇEVRE TOPLULUĞU DANS VE CİMNASTİK TOPLULUĞU DENİZCİLİK TOPLULUĞU DİL BİLİM TOPLULUĞU DOĞA SPORLARI TOPLULUĞU DOĞA VE KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA TOPLULUĞU DOĞAL AFET ARAMA KURTARMA İLK YARDIM TOPLULUĞU DÜNYA KÜLTÜRLERİ TOPLULUĞU ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ TOPLULUĞU EKONOMİ TOPLULUĞU ELEKTRİK ELEKTRONİK ve BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ (IEEE) TOPLULUĞU ERDEMLİ YÜKSEKOKULLAR SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER TOPLULUĞU FELSEFE TOPLULUĞU FOTOĞRAF TOPLULUĞU GASTRONOMİ TOPLULUĞU GENÇ GİRİŞİMCİLER TOPLULUĞU GENÇ KIZILAY TOPLULUĞU GENÇ TEMA TOPLULUĞU GIDA TOPLULUĞU GÜLNAR MESLEK YÜKSEK OKULU SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER TOPLULUĞU HAVA SPORLARI TOPLULUĞU İDEALİST DÜŞÜNCE TOPLULUĞU İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER TOPLULUĞU İLKÖĞRETİM OKULLARINA YARDIM (İLKYAR) TOPLULUĞU KİŞİSEL GELİŞİM TOPLULUĞU KORUMALI FUTBOL TOPLULUĞU KÜLTÜR VE EDEBİYAT TOPLULUĞU LEYLA'DAN SONRA TOPLULUĞU MATEMATİK TOPLULUĞU ME.Ü.TIP FAKÜLTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA (MÜTBAT) TOPLULUĞU MERSİN ÜNİVERSİTESİ KÜLTÜREL VE SANATSAL ETKİNLİKLER TOPLULUĞU MERSİN ÜNİVERSİTESİ YAPI TOPLULUĞU (MEYAP) MERSİN ÜNİVERSİTESİ YARDIM DURAĞI TOPLULUĞU METALURJİST GENÇ ARAŞTIRMACILAR TOPLULUĞU (MEGA) ORYANTİRİNG TOPLULUĞU PLASTİK SANATLAR TOPLULUĞU PSİKOLOJİ TOPLULUĞU SAĞLIKLA YAŞAM TOPLULUĞU SANAT TARİHİ TOPLULUĞU SATRANÇ TOPLULUĞU SİLİFKE UYGULAMALI TEKNİK VE İŞLETME YÜKSEK OKULU KÜLTÜREL VE SPORTİF ETKİNLİKLER TOPLULUĞU SİNEMA TOPLULUĞU SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ TOPLULUĞU SOSYAL POLİTİKA TOPLULUĞU SOSYOLOJİ TOPLULUĞU SU SPORLARI TOPLULUĞU TARİH TOPLULUĞU TARSUS BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ TOPLULUĞU TARSUSMESLEK YÜKSEK OKULU ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE TOPLULUĞU TASARIM TOPLULUĞU TIP FAKÜLTESİ SANAT TOPLULUĞU TIP TARİHİ VE DEONTOLOJİ TOPLULUĞU TİYATRO TOPLULUĞU TURİZM TOPLULUĞU TURKMSIC TÜRK TIP ÖĞRENCİLERİ ULUSLARARASI KOMİTESİ MERSİN YEREL KURULU TOPLULUĞU TÜRK HALK MÜZİĞİ TOPLULUĞU TÜRK SANAT MÜZİĞİ TOPLULUĞU TÜRKÇE EĞİTİMİ TOPLULUĞU VOLEYBOL TOPLULUĞU YENİLER TOPLULUĞU
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulun yemekhanesinde öğle yemekleri çıkmaktadır. Yemek fiyatı geçtiğimiz dönem 3.50 Türk lirasıydı. Tıp Fakültesinde ayrı bir yemekhane mevcut. Hastanede yemek ise 10 Türk lirası. Yemekhaneler dışında fakülte çevresinde hastanenin karşısında yürüme mesafesinde ve kampüs içerisinde kampüs merkezinde birçok yemek alternatifleri mevcut. Kafe, tantunici, dönerci, ev yemekleri, dünya mutfağı vb…
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakültemiz Çiftlikköy kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Bu kampüs şehir merkezine 8 km uzaktadır. Üniversitemiz 2 kampüsten oluşur. Bunlar Çiftlikköy ve Yenişehir kampüsleridir. Yenişehir kampüsü neredeyse tamamen yeni kampüse taşınmıştır. Kalan fakülteler de yavaş yavaş taşınıyor.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
1998
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Tıp Bayramı Haftası şenlikleri düzenleniyor. Bunun dışında topluluk faaliyetleri ve fakülteler arası spor turnuvaları var. Ayrıca dönemler arası halı saha turnuvası düzenleniyor.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC değişim programları vardır. http://www.mersin.edu.tr/idari/dis-iliskiler-koordinatorlugu/
Fakültenin eğitim dili nedir?
%100 Türkçe
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Yok.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Öğrenci kendi devamsızlığını takip etmekle yükümlüdür. Teorik derslerse yüzde 25, pratik derslerde yüzde 20 devamsızlık hakkı vardır.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Fakültemiz, Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’nin (TEPDAD) Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tarafından mezuniyet öncesi tıp eğitimi yönünden 23-25 Eylül 2012 tarihleri arasında değerlendirilerek, 01.01.2012 tarihinden 01.01.2018 tarihine kadar geçerli olmak üzere akredite edilmiştir. 22-23 Aralık 2014 tarihinde UTEAK tarafından yapılan ara değerlendirme başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. 8 2018 yılı itibari ile altı yıllık akreditasyon belgemizin geçerliliğinin sona erecek olmasından dolayı, UTEAK tarafından yeniden akredite olabilmek için, 2017 yılı Şubat ayı içerisinde TEPDAD’a başvuru yapılmış ve başvurumuz kabul edilmiştir. 2017 yılı Ağustos ayı içerisinde fakültemiz özdeğerlendirme raporu TEPDAD’a sunulmuştur ve fakültemiz tekrardan 01.01.2025 tarihine kadar akredite olmuştur.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Bu süreçte fakültemize yeni bir bilgisayar salonu açıldı ve öğrencilerin kullanımına sunuldu. Kütüphane sayısı arttırıldı ve şartları geliştirildi. Geçtiğimiz senelerden beri öğrenci ilişkilerini geliştirmek, sosyal faaliyetleri hayata geçirmek adına çalışan komisyon ve öğrenci temsilcilikleri komisyonları üzerinden öğrencilerin akreditasyon üzerine fikirleri alındı ve bunun üzerinde fakültede iyileştirme çalışmalarına gidildi. Her zaman olduğu gibi öğrencilerin fakülteleri hakkında söz ve fikir sahibi olabilmesine önem verildi ve bu doğrultuda çalışmalar yürütüldü. Fakülte içerisinde sosyal alanlar oluşturuldu. Öğrenci topluluk faaliyetleri web sitesi üzerinden daha etkili yayınlanmaya başladı ve topluluk etkinlikleri arşivi kuruldu. Detaylı bilgilere http://www.mersin.edu.tr/akademik/tip-fakultesi/pano ‘dan ulaşılabilir. Süreç sırasında her dönemden rastgele seçilmiş öğrenciler akreditasyon kurulu ile bir toplantı gerçekleştirdi ve fakülteyi objektif bir şekilde tartıştılar. Kurulun sorularını yanıtladılar. Daha sonra bu toplantıda konuşulan konulara dair çalışmaların yapılmaya başlandığı da öğrencilere bildirildi.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Var, öğrencileri ve akademisyenleri tıp eğitimi konusunda eğitiyor ve akreditasyon çalışmalarını yürütüyor.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Fakülteyle hastane yan yana.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel bilim hocaları Tıp Fakültesi binasında, klinik hocaları ise hastanede bulunuyor. Örn. Anatomi Tıp Fakültesi, Kardioloji Hastane. Mikrobiyoloji her ikisinde de.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 276 Dönem 2: 316 Dönem 3: 267 Dönem 4: 256 Dönem 5: 244 Dönem 6: 234
(Bu rakam senden seye değişiyor genelde 280 civarı alım oluyor her sene)
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 4 öğrencileri stajlar için 4 gruba ayrılıyorlar. Her grupta yaklaşık 60 kişi oluyor. Dönem 5 öğrencileri stajlar için 8 gruba ayrılıyorlar. Her grupta 30 kişi oluyor. Dönem 6 öğrencileri ise 6 gruba ayrılıyorlar. Her grup yaklaşık 50-60 kişi oluyor.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde eğitim, araştırma ve sağlık hizmetini etkin bir şekilde yürütebilmek üzere; 145 profesör, 36 doçent, 47 doktor öğretim üyesi görev yapmaktadır. Toplamda 228 öğretim üyesi görev yapmaktadır. Öğretim üyesi başına 6-7 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültemizde entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. Dersler, ders kurulları içerisinde yer almaktadır. Dönem I, II ve III’de Klinik Uygulamalara Giriş (KUG) derslerinde mesleki beceri uygulamaları öğrenci merkezli olarak sürdürülmektedir. Fakültemizin eğitim programına göre, dönem I’de beş, dönem II’de beş ve dönem III’te yedi ders kurulu yer almaktadır. Dönem I ve II’de ağırlıklı olarak temel bilimlerin yer aldığı yatay entegrasyon modeli, dönem III’de temel ve klinik bilimlerin bir arada verildiği yatay ve dikey entegrasyon modeli, dönem IV-V’de klinik bilimlerin yer aldığı stajlar, dönem VI’da ise intörnlük modeli uygulanmaktadır. Dönem I ve II’de anatomi derslerine ders kurulunun son dersi olarak, kuruldaki ders içeriklerine uygun olarak öğrencilerimizin temel bilgilerinin klinik dallardaki karşılığını kavrayabilmeleri için, ilgili klinik anabilim dallarından öğretim üyeleri davet edilmektedir. Bu uygulama dönem I ve II’de uygulanan temel ve klinik bilimlerin bir arada verildiği yatay ve dikey entegrasyon modeline örnek olarak verilebilir (http://mersin.edu.tr/akademik/tip-fakultesi/pano). Ayrıca, Akademik Faaliyetlere Gönüllü Öğrenci Katılımı (AFGÖK) Komisyonu aracılığı ile preklinik dönem öğrencilerimizin kliniklerde, klinik dönem öğrencilerimizin de preklinik dönemlerde gönüllülük esasına dayalı olarak eğitimlerinde dikey ve yatay entegrasyona katkı sağlayacak fırsatları bulunmaktadır. AFGÖK Komisyonu’nun, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı faaliyet raporunda, yapılan çalışmalar belirtilmiş olup, gerçekleştirilen faaliyetler fakültemiz web sayfasındaki “öğrenci” menüsü içerisinde yayınlanmaktadır , (http://www.mersin.edu.tr/akademik/tip-fakultesi/ogrenci/afgok-akademik-f...)
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1: Ergenlikte Sağlık, Halk Sağlığı ve Sosyal Tıp, Davranış Bilimleri, Tıbbi Biyoloji*, Tıp Tarihi ve Etik*, Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim*, Tıbbi Biyokimya, Klinik Uygulamalara Giriş*, Tıbbi Fizik*, Anatomi*, Biyofizik*, Mikrobiyoloji*, Fizyoloji, Histoloji*
Dönem 2: Anatomi*, Biyofizik*, Tıbbi Biyokimya, Fizyoloji*, Histoloji ve Embriyoloji*, Tıbbi Mikrobiyoloji*, Klinik Uygulamalara Giriş *
Dönem 3: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Tıbbi Farmakoloji, İç Hastalıkları, Tıbbi Patoloji*, Tıbbi Biyokimya, Klinik Uygulamalara Giriş *, Tıbbi Mikrobiyoloji *, Çocuk Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Tüberküloz Paneli, Kardiyoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları, Genel Cerrahi, Tıp Tarihi ve Etik, Göz Hastalıkları, Nöroloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Tıbbi Genetik.
Dönem 4: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İç Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Üroloji, Çocuk Cerrahisi, Radyoloji Stajları
Dönem 5:Psikiyatri, Plastik Cerrahi, KBB, Dermatoloji, Göz Hastalıkları, Halk sağlığı, Anestezi ve Reanimasyon, Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Beyin cerrahi, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Adli tıp Stajları
Dönem 6:Acil, Kadın doğum, Genel cerrahi, Pediatri, Dahiliye, Psikiyatri, Aile hekimliği, Halk sağlığı, Seçmeli Stajları
Pratik dersi olanlar * ile işaretlendi.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Dönem 1: Tıbbi Terminoloji, Aşkın Metafiziği, Bilim Tarihi, Felsefeye Giriş, Tenis, Su Sporları, Plaj Voleybolu Drama, Bocce
Dönem 2: Yabancı Dilde Okuma ve Konuşma, Tıbbi Fotoğrafçılık, Sanat ve Biyoetik, Sosyolojiye Giriş, Kişilerarası İlişkiler, Masa tenisi, Satranç
Dönem 3: Bilim Tarihi, Bilim Felsefesi, Tıp Sosyolojisi, Felsefeye Giriş, Tıbbi Çeviri (İngilizce), Bilim Ve Sahte Bilim, Filmlerde Biyoetik, Sağlık İletişimi, Sağlık Psikolojisine Giriş, Uluslararası Mutfaklar, Briç, Oryantring
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
2020-2021: http://www.mersin.edu.tr/bulut/birim_594/Akademik_Takvimler/4.32_-7.04.2... Dönem 1 : 10.05.2020 - 11.05.2021 Final sınavı: 31.05.2021 - 04.06.2021 Bütünleme sınavı: 21.06.2021 - 25-06.2021 Dönem 2 : 05.10.2020 - 21.05.2021 final sınavı : 07.06.2021 - 11.06.2021 Bütünleme sınavı: 28.06.2021 - 02.07.2021 Dönem 3 : 05.10.2020 - 21.05.2021 final sınavı : 07.06.2021 – 11.06.2021 Bütünleme sınavı: 28.06.2021 - 02.07.2021 Dönem 4 : 05.10.2020 - 04.06.2021 Dönem 5 : 05.10.2020 - 21.05.2021 Dönem 6 : 01.07.2020 - 30.06.2021
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Her pratik ders o derse ait laboratuvarda işleniyor. Hocalar ve asistanlar konuyu anlattıktan sonra ilgili uygulama öğrenci tarafından gerçekleştiriliyor. Her öğrenci tarafından yapılması mümkün olmayan bazı uygulamalar (örneğin EKG çekimi) hocalar tarafından gönüllü bir veya birkaç öğrenciyle uygulanıyor. Her iki öğrenciye bir mikroskop düşecek şekilde lam preparatlar inceleniyor. Mikrobiyolojik örnekler inceleniyor. Fizyoloji deneyleri interaktif bir şekilde gerçekleşiyor. Laboratuvar dersleri oldukça interaktif ve eğlenceli geçiyor. Anatomi derslerinde öğrenciler diseksiyon günleri hakkında bilgilendiriliyor ve gönüllü katılım sağlanabilmektedir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?

22 kadavra var. Aynı laboratuvarda en fazla 3 kadavra eğitime katılabiliyor. Ek olarak kadavra organları da çıkarılıyor. Bununla birlikte konu neyi gerektiriyorsa ona göre diseke edilmiş kadavralar ilgili laboratuvar için seçiliyor. Yani tüm kadavralar öğrenci eğitimine açık. 5 tam iskelet maketi mevcut. Ayrıca gerçek iskelet kısımları da, takım olarak değil fakat parçalar halinde yeterli sayıda mevcut. Maketler 6-8 öğrenciye en az 1 adet olacak şekilde ve yeterli. Kadavra ve maketler dışında labdaki TVlerden radyolojik görüntüleri paylaşabiliyoruz. VR gözlük vs. yok.
Öğrenciler 8 gruba bölünerek laba 30-40 kişi giriyor. Bu haliyle lab büyüklüğü öğrenci eğitimi için yeterli ve uygun.

Ek olarak, biyogüvenlik açısından labımız iş sağlığı ve güvenliği açısından denetleniyor ve yapılan iyileştirmelerle kadavra ile çalışan öğrenciler açısından kimyasallara maruziyet en aza indirilmiş durumda.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Histolojide mikroskop başına 2 öğrenci. Mikrobiyolojide ise mikroskoplara preparatlar asistanlar tarafından hazırlanıyor. Bir derste ortalama 8-10 mikroskop var. Sırayla inceleniyor. Tıbbi biyoloji de histoloji gibi mikroskop başına 2 öğrenci ile işleniyor.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakültemizde dekanlık tarafından konferanslar düzenleniyor. Bunun dışında akademik faaliyetlere gönüllü öğrenci katılımı programı ile öğrenci akademisyen ilişkisi geliştiriliyor ve öğrencilerin akademik kariyere yaklaşmaları hedefleniyor. Bunun dışında tıp fakültesinin ilk haftası geçtiğimiz sene uyum haftası olarak değerlendirildi ve öğrencilerin derslere başlamadan önce fakülteye ısınması ve tanışması sağlandı.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Yaklaşık 15 kişilik gruplara bölünerek her döneme özgü gerekli becerileri deneyimlemek için uygun maketler ve tıbbi ekipmanla hocalarımızın eşliğinde pratik eğitim yapılıyor. Temel kan alma becerisinden sonda takmaya, muayene yöntemlerinden iletişim becerilerine öğrenciler tüm klinik becerileri tıp eğitiminin ilk 3 yılında tecrübe etmiş oluyor. Dersler Klinik Uygulamalara Giriş (KUG) dersliklerinde yapılıyor. Bazı dersler için hastaneye gidilebilir. Derslere devamlılık komite notunda değer teşkil ediyor ve final sınavında KUG sınavı yapılıyor. Bu sınav da 3 odada hocalar önünde istenen becerilerin gerçekleştirilmesi üzerine hocaların 100 üzerinden değerlendirmesi ile gerçekleşiyor. Final notuna ders ağırlığınca etki ediyor.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Yok.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Teorik sınavlar çoktan seçmeli her bir komite sınavı 100 soru olacak şekilde yapılıyor. Final sınavı 100’er soruluk iki oturumdan oluşuyor. Pratik sınavlar Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Anatomi, Histoloji, Tıbbi Biyoloji, Biyoistatistik, Tıbbi Fizik ve Biyofizik derslerinde yapılıyor. Bu sınavların içeriği Pratik sınavlar nasıl yapılıyor? Başlığında açıklandı. Teorik ve pratik sınavlar sınav sonuçlarının ders sayısına göre oranlanmasıyla hesaplanıyor. Dönem içi ortalamanın yüzde 60’ı ve finalin yüzde 40’ı dönem sonu notuna etki eder, dönem içi komitelerin ortalamasının (5 komite varsa komite notlarının toplanarak 5’e bölünmesi ile) yüzde 60’ı ile Final notunun yüzde 40’ının toplamı dönem sonu notudur. Her bir komite veya final sınavında her ders için soruların en az yarısının doğru cevaplanmaması durumunda eksik cevaplanan soru sayısı kadar puan kaybedeceğiniz bir baraj sistemi vardır. Preklinikte final ve bütünleme sınavında pratik sınav var, içeriği komite sınavlarıyla tamamen aynıdır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Dönemi tamamlamak için 100 üzerinden 60 ortalamaya sahip olmak yeterlidir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Fizyoloji, tıbbi fizik, biyofizik yazılı şeklinde yapılıyor. Biyoistatistik bilgisayar başında yazılı şeklinde(son iki yıldır yazılı kağıtta oluyor). Anatomi, maket ve kadavra üzerindeki yapıların belirlenen sürede tanımlanacağı ve bu sürelerin öğrenciye bir zil sesi ile bildirileceği sınavlar şeklinde gerçekleşiyor. Örneğin bir masada beş maket var, 4 masa için her masaya 100 saniye süre veriliyor yani 100 saniyede bir zil sesi duyuluyor. Mikrobiyoloji, Histoloji, Patoloji de zille belirlenen sınav şeklinde slaytlardaki yapı ve dokuları tanımayı gerektirecek yazılı sınavlar şeklinde gerçekleşiyor.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme uygulaması yok. Komite ve finallerde yüzde 50 barajı var.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Komite ve staj sonu değerlendirme toplantıları ve geri bildirim anketleri yapılıyor.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Öğrenci temsilcileri, geri bildirim toplantıları ve geri bildirim kutuları ile fakültemizde söz sahibi olabiliyoruz. Ayrıca dekanımız ve dekan yardımcılarımız dahil tüm öğretim üyelerimizin kapıları her daim öğrencilere açıktır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Tüm öğretim elemanları tarafından saygı görebileceğimiz, kaliteli eğitimi ve karşılıklı anlayışı ilke edinmiş, son düzey donanıma ve imkanlara sahip yeni bir hastanede eğitim görebileceğimiz, sosyal ve kültürel olarak aktif bir fakültede eğitim göreceğim.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Fakülte ulaşım ücretsiz ve hızlı olsa da kampüsün biraz dışında kalıyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet, çevrim içi eğitim sitemimiz mevcuttur. Çevrim içi derslerimiz üniversitemiz uzaktan eğitim sistemi üzerinden verilmektedir. Geçirdiğimiz pandemi sürecinde okulda alamadığımız teorik ve pratik derslerin slaytları sisteme yüklendi. Sonrasında ders programina göre bu sistem üzerinden bazen zoom uygulamasıyla bazen de video kaydı yüklenerek gerçekleştirildi. Canlı ders yapamayan veya video kaydı yükleyemeyen hocalarımız ise ders saatinde sistem üzerinden sohbet odaları açarak ders içeriğinde aklımıza takılan soruları cevapladı. Sistemi incelemek ve daha ayrıntılı bilgi almak için bu linki kullanabilirsiniz : http://uedestek.mersin.edu.tr/index.php
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Evet.Tüm dönemlerin teorik sınavları çevrimiçi olarak gerçekleşti. Dönem 1,2 ve 3ler pratik sınavlardan muaf tutuldu. Ama pratik dersler yeni eğitim öğretim döneminde sıkıştırılmış takvimle gerçekleştirilecek. Teorik sınavlarımız Güvenli Sınav Tarayıcısı üzerinden belirlenen tarih ve saatlerde çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Sistem başka bir uygulama veya programa geçiş yapılmasına izin vermemektedir. Yaşanacak problemleri göz önüne alarak sınav sürelerine 30 dk eklenmiştir. Sistemden çıkış olduğunda sınav süresi içerisinde tekrardan giriş yapılabilmektedir.