Lokman Hekim Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Ankara
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Ankara, Türkiye'nin başkenti ve en kalabalık ikinci ilidir. Ankara ilindeki müzelerin büyük çoğunluğu Ankara şehir merkezi sınırları içerisinde kalır. İlde çeşitli kurumlarca işletilen 58 müze bulunmaktadır, birçok arkeolojik alan vardır. Buralarda keşfedilmiş kıymetli eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi'nde sergilenmekte, yapılar da ziyarete açık tutulmaktadır. Ahlatlıbel, Etiyokuşu, Karaoğlan ve Koçumbeli höyüklerinde taş ve bronz çağlarından yapıtlar bulunur. Hititlerden kalan çeşitli kalıntılar arasında Balıkhisar, Ballıkuyumcu, Bitik, Karaoğlan ve Külhöyük höyükleri ve Gâvurkale taş oymaları sayılabilir. Yine Ankara Kalesi, Galatlar zamanında inşa edilmiş ve sonraki yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlerce kullanılmıştır. Geleneksel hale getirilmiş birçok şenlik de vardır. Bunlar içinde en önemlisi kısaca Beypazarı Festivali olarak bilinen Uluslararası Tarihi Evler, El Sanatları, Havuç ve Güveç Festivali'dir. Bu şenliğe Türkiye'den ve dünyadan birkaç kent katılır. Şenlik her yıl haziran ayında gerçekleştirilir. İldeki bir başka şenlik, Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen Kültür ve Su Festivali'dir. Geleneksel hale getirilen bu şenlik, her yıl ağustos ayında gerçekleştirilir. Başka bir şenlikte Çubuk ilçesindeki Turşu ve Kültür Festivali’dir. Ankara ilinde arkeolojik sitlere ilgi duyanlar için yabancı gezi rehberlerinde öncelikle görülmesi önerilen yer Anadolu Medeniyetleri Müzesi'dir. Başkent'in Ulus semtinde Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Roma harabeleri (Augustus Tapınağı ve Julian Sütunu) gibi pek çok turistik yer bulunur. Modern Türkiye'nin tarihi ile ilgilenenler için Anıtkabir ve eski TBMM binası turist kitaplarında sık önerilen yerlerdir. Başkent dışındaki başlıca turistik yerler Beypazarı'nın geleneksel evleri ve Gordion'dur.
Yurt içi turizmi bakımından, başta kültür turizmi olmak üzere, kent merkezi ve çevresinde kongre turizmi, Elmadağ çevresinde kış turizmi, Kızılcahamam, Ayaş, Çubuk ve Haymana çevresinde kaplıca turizmi ile Güdül'deki Tuluntaş Mağarası'nda mağara turizmi gerçekleştirilmektedir. Anıtkabir başta olmak üzere birçok müze ve anıt ile Beypazarı ve Kızılcahamam'daki tarihî evler yurt içi turizmine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca Evren ilçesi, Hirfanlı Baraj Gölü kıyısında sahip olduğu sahille Ankara ve çevre illere alternatif bir su ve doğa tatili imkânı sunmaktadır.
2008'de Anıtkabir 6 milyon kişi tarafından (%7'si yabancı), Anadolu Medeniyetleri Müzesi de 290 bin kişi (%60'ı yabancı) tarafından ziyaret edilmiştir.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehirde 1 adet havaalanı bulunmaktadır. Özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri, metro ağı, ankaray, başkentray da şehirdeki mevcut ulaşım imkanları dahilindedir. Üniversite binasına ulaşım otobüs ve metro ağı ile oldukça kolaydır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Ankara’da 37 adet KYK yurdu bulunmaktadır. Bunlardan okulumuza en yakın olanı; yürüme mesafesinde olan Tahsin Banguoğlu (Balgat) Erkek yurdudur. 100’ün üzerinde de özel yurt da bulunmaktadır ve yaklaşık olarak fiyatlar aylık 2500-14000 TL arasında değişmektedir.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Ev kiraları evin bulunduğu semte bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Emek, Bahçelievler, Balgat bölgeleri ulaşım olarak en uygun bölgelerdir. Kira fiyatları 6000-20000 TL arası değişmektedir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Lokman Hekim Üniversitesi akademik faaliyetlerine 2018-2019 eğitim öğretim yılında başlamıştır. Üniversitemiz, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olmak üzere 5 fakültede 15 lisans ve 1 yüksekokulda 11 ön lisans programında 3945 öğrenci ile eğitim-öğretime devam etmektedir. Ayrıca Sağlık Bilimleri Enstitümüzde 22 Tezli Yüksek Lisans, 2 Tezsiz Yüksek Lisans ve 9 Doktora programı ile eğitimleri devam etmektedir. Üniversitemizin Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde 16 adet Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır. Üniversitemiz, öğrencilerinin sağlık alanında yetkin hale gelmelerini destekleyecek her imkânı sunmakta; son teknolojiyle inşa edilmiş, modern ekipmanlarla donatılmış multidisipliner laboratuvarlarda araştırma yapabileceğiniz imkanları ile özellikle dikkat çekmektedir. Ayrıca Lokman Hekim sağlık grubu 27 yıllık bir tecrübeyle öğrencilerine farklı bakış açıları katıyor.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Okulumuzun öğrencilere tanımış olduğu bazı burs ve indirimler aşağıdaki gibidir;
ÖSYM Giriş Bursu
ÖSYM Başarı Bursu
ÖSYM Tercih İndirimi
İstihdam Garantisi
Şehit ve Gazi Çocukları Bursu
Akademik Başarı İndirimi/Bursu
Engelli İndirimi
Kardeş/Eş İndirimi
Lokman Hekim Sağlık Grubu ve Lokman Hekim Üniversitesi Çalışanları İndirimi
Detaylı bilgi için;
https://www.lokmanhekim.edu.tr/aday-ogrenci/burslar-ve-indirimler
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizde kulüplerin çeşitli etkinlikleri vardır. Bunlar tiyatro, yardım, konser ve bilimsel etkinliklerdir. LHUSEM (Lokman Hekim Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi), gerek ülkemizden gerekse yurtdışından sağlık alanında çalışan çeşitli akademisyenlerin üniversitemize gelmesini ve konferanslar düzenlemesini sağlar. LHUTUAM (Lokman Hekim Üniversitesi Translasyonel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi) kurulmuş olup, akademik çalışmalar desteklenmektedir. Ayrıca, Üniversitemizde LHUGETAT (Lokman Hekim Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi) bulunmaktadır. Böylelikle, Alternatif Tıp Uygulamaları bilimsel bilgi birikimi ile desteklenerek Tıp eğitimini bütüncül bir yaklaşım ile ele alınmaktadır. Aynı zamanda spor ile uğraşan öğrenciler için spor salonu imkanı bulunmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizde 1 adet kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanemiz sınav haftalarında 08.00-00.00 arası açık olup diğer zamanlarda hafta içi 08.30-23.30; hafta sonu ise Cumartesi 10.00-22.30, Pazar 11.00-18.30 saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Kütüphanemizde textbooklar, atlaslar ve TUS Hazırlık kitapları bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Farklı ananlarda etkinlikler düzenleyen birçok öğrenci topluluğumuz bulunmaktadır.
Detaylı bilgi için:
https://www.lokmanhekim.edu.tr/ogrenci-topluluklari/
Okulumuzda aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığının ofisi Genç-Ofis bulunmaktadır.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulumuzda tek yemekhane bulunmakta olup öğle yemeği çıkmaktadır. Yemek ücreti 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı için 75₺’dir. Yemekhane dışında çevremizde çeşitli yemek olanakları bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakülte üniversite binası içindedir. Üniversite binamız kent merkezine 8 km, çevre yoluna 12 km, şehirler arası otobüs terminaline 4 km, YHT garına 8,5 km, Havaalanına ise 34 km uzaklıktadır. Ulaşım hizmetleri olarak MTA metro istasyonuna ve toplu taşımanın yoğun olarak geçtiği Eskişehir yoluna da yürüme mesafesindedir.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
2017 Aralık ayında kurulan Tıp Fakültemiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında ilk öğrencilerini almıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemizde 14 Mart Tıp Bayramları anlamlı etkinliklerle kutlanır. Okuldaki kulüplerin yönetim kurullarında tıp fakültesinden öğrenciler bulunur ve bu kulüplerin çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelerinden fakülte öğrencileri haberdar edilir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Üniversitemizde TurkMSIC’in SCOPE (Staj Değişimi) ve SCORE (Araştırma Değişimi) çalışma kolları mevcuttur ve birçok ülke ile değişim programları yapılmaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Hem Türkçe hem İngilizce tıp eğitimi programlarımız bulunmaktadır. İngilizce eğitim için yeterlilik testini geçemeyenler hazırlık sınıfı okumaktadır. Türkçe Tıp programına yerleştirilmiş yoğun İngilizce dersleri ile öğrencilerimizin “B1” seviyesinde İngilizce ile mezun olmaları planlanmıştır.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
İngilizce Tıp Fakültemiz için hazırlık dönemi bulunmaktadır. İngilizce eğitim için yeterlilik testini geçemeyen öğrencilere hazırlık dönemi zorunludur.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Teorik derslerde devam zorunluluğu %70, pratik derslerde %80 olup devamsızlık bilgisi Öğrenci Bilgi Sistemi’nden öğrenilmektedir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Fakültemiz TEPDAD tarafından akredite değildir. (Akreditasyon için mezun öğrenci olması gerekmektedir.) Yeni açılan bir üniversite olduğu için ilerleyen yıllarda bu süreç hızlıca tamamlanması için ilk günden itibaren hazırlıklar yapılmaktadır. Fakültemizdeki eğitim ve öğretim ile ilgili düzenlemeler, yurt içi ve yurt dışındaki güncel tıp eğitimi kriterleri yakından takip edilerek, Bologna Süreci’ne uygun bir şekilde yapılmaktadır. Fakültemizde çalışmaları yönerge ile düzenlenmiş Öz Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulumuz bulunmaktadır. Fakültemiz kurulduğu ilk günden itibaren tüm planlamalar ve çalışmalar akreditasyon sürecine uygun şekilde yapılmış ve sürdürülmektedir. Eğitim ve öğretim ile ilgili tüm düzenlemeler, çalışmaları yönerge ile düzenlenmiş olan Eğitim ve Öğretim Koordinasyon Kurulu’na bağlı kurullar aracılığı ile yapılmaktadır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Fakültemizde akreditasyon alınması için çalışmalar yapılmaktadır.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmaktadır.
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Köksal’dır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Fakülte ile hastane aynı kampüs içinde değildir. Fakültemiz Söğütözü Mah. 2179 Cad. No: 6 Çankaya/ANKARA adresinde bulunmaktadır. Lokman Hekim Sağlık Grubu’na ait Ankara’da 3 hastane 1 tıp merkezi bulunmaktadır. Bunlar Lokman Hekim Ankara Hastanesi, Lokman Hekim Akay Hastanesi, Lokman Hekim Etlik Hastanesi ve Lokman Hekim Demet Tıp Merkezi’dir. Fakültemiz, Ankara’da bulunan özel hastaneler arasında en fazla yatak kapasitesine sahip olan Lokman Hekim Ankara Sincan Hastanesi ve Lokman Hekim Akay Hastanesi ile afiliyedir. Öğrencilerimiz uygulamalı eğitimlerini bu hastaneler bünyesinde almakta, stajlarını da bu hastanelerde yapmaktadır. Eğitim süresince hastane ve fakülte dışında gidilen başka bir bölüm bulunmamaktadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel Bilimlere ait ana bilim dalları fakülte binasında, Cerrahi ve Dahili Bilimlere ait ana bilim dalları hastanelerimiz içerisinde bulunmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Her dönem yaklaşık olarak 120 kişiden oluşmaktadır. Bu öğrencilerin 40 kadarı yabancı uyruklu öğrencilerdir.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Staj grupları yaklaşık olarak 25 öğrenciden oluşmaktadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde 55 profesör, 24 doçent, 39 doktor öğretim üyesi, 4 öğretim görevlisi ve 18 araştırma görevlisi mevcuttur. Öğretim Üyesi başına yaklaşık 5 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültemizde entegre sistem uygulanmaktadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1’de ilk hafta oryantasyon haftasıdır. Bu hafta süresince öğrenciler uyum için gereken dersleri alırlar. Sonrasında başlayan 1. Kurul Tıbba Giriş, 2. Kurul Hücre Yapısı ve İşlevleri, 3. Kurul Dokular ve İşlevleri, 4. Kurul Lokomotor Sistem-1, 5. Kurul Lokomotor Sistem-2 ders kurullarıdır. Aynı zamanda 6. Kurul olarak Bilimsel ve Klinik Yaklaşımlar adında ve Bilimsel Bilgiye Hazırlık, Klinik Bakış-I ve Klinik Beceri I derslerinden oluşan bir dikey kurul da bulunmaktadır.

Dönem 2’de; 1. Kurul Sinir Sistemi ve Özel Duyular, 2. Kurul Dolaşım, Solunum ve Lenf Sistemi, 3. Kurul Gastrointestinal Sistem ve Metabolizma, 4. Kurul Ürogenital ve Endokrin Sistemler, 5. Kurul Hastalıkların Temelleri ders kurullarıdır. Yine bu dönemde de 6. Kurul olarak Bilimsel ve Klinik Yaklaşımlar adında ve Bilimsel Araştırma Yöntemleri, Klinik Bakış-II ve Klinik Beceri II derslerinden oluşan bir dikey kurul da bulunmaktadır.

Dönem 3’te; 1. Kurul Neoplazi ve Hematopoetik Sistem Hastalıkları, 2. Kurul Dolaşım ve Solunum Sistemi Hastalıkları, 3. Kurul Gastrointestinal Sistem Hastalıkları, 4. Kurul Ürogenital ve Endokrin Sistem Hastalıkları, 5. Kurul Santral Sinir Sistemi Hastalıkları, 6. Kurul Kas, İskelet Sistemi Hastalıkları ders kurullarıdır. Aynı zamanda 7. Kurul olarak Halk Sağlığı-Adli Tıp-Etik ve Klinik Beceriler derslerinden oluşan bir dikey kurul da bulunmaktadır.

Dönem 4’te ve Dönem 5’te Klinik Ders ve Uygulama Kurulu Güz Yarıyılı ve Klinik Ders ve Uygulama Kurulu Bahar Yarıyılı olmak üzere dersler sınıflandırılmıştır. Dönem 6’da intörnlük stajları bulunmaktadır.

Klinik eğitimler Dönem 1’den itibaren başlamaktadır.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Fakültemizde YÖK tarafından zorunlu ders kapsamında tutulan Türk Dili, Atatürk İlke ve İnkılapları ile İngilizce dersleri verilmektedir. Bunların dışında öğrencinin seviyesine bağlı İngilizce dersleri de her sene olacak şekilde kesintisiz olarak mezun oluncaya kadar verilmektedir. Müfredatımızda üniversite ve fakülte olmak üzere iki farklı alanda belirlenen farklı alanlara ait seçmeli dersler de bulunmaktadır.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
2023-2024 Akademik Takvim
https://www.lokmanhekim.edu.tr/akademik/fakulteler/tip-fakultesi-turkce/akademik-takvim-2
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi, Biyoistatistik, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, derslerinin pratik eğitimleri bulunmaktadır.

Anatomi: Anatomi pratik derslerinde sınıf gruplara ayrılır. Bir grup maket laboratuvarında maketleri öğrenirken diğer grup diseksiyon laboratuvarında asistanların anlatımlarıyla beraber kadavraları inceler. Gruplar kendi arasında değişirken, her öğrenci ilgili konuyu hem maket hem de kadavrada inceleyerek çalışmış olur.

Biyoistatistik: Biyoistatistik pratiklerinde sınıf gruplara ayrılır. Her grup hocalar tarafından yapılan bilgilendirme sonrasında uygulamaları yürütür.

Fizyoloji: Fizyoloji pratiklerinde sınıf gruplara ayrılır. Her grup hocalar tarafından yapılan bilgilendirme sonrasında uygulamaları yürütür.

Histoloji: Histoloji pratik dersleri çevrim içi ve eş zamanlı olarak yapılır. Hocaların konuyu çevrim içi ortamda preparatlar üzerinden anlatması ve sorular soması, öğrencilerin de konuyu takip etmesi şeklinde ders işlenir.

Tıbbi Biyokimya: Tıbbi Biyokimya pratiklerinde sınıf gruplara ayrılır. Her grup hocalar tarafından yapılan bilgilendirme sonrasında uygulamaları yürütür.

Tıbbi Biyoloji: Tıbbi Biyoloji pratiklerinde sınıf gruplara ayrılır. Her grup hocalar tarafından yapılan bilgilendirme sonrasında uygulamaları yürütür.

Tıbbi Mikrobiyoloji: Tıbbi Mikrobiyoloji pratiklerinde sınıf gruplara ayrılır. Her grup hocalar tarafından yapılan bilgilendirme sonrasında uygulamaları yürütür.

Tıbbi Patoloji: Tıbbi Patoloji pratik dersleri çevrim içi ve eş zamanlı olarak yapılır. Hocaların konuyu çevrim içi ortamda preparatlar üzerinden anlatması ve sorular soması, öğrencilerin de konuyu takip etmesi şeklinde ders işlenir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi laboratuvarımızda 3 adet kadavra bulunmaktadır. 2’si erkek 1’i kadın bu kadavralardan 1 erkek kadavra dönem 1 ve dönem 2 anatomi derslerinde kullanılmaktadır. 3 adet tam iskelet bulunmakta olup maketler yeterlidir. Laboratuvarın büyüklüğü öğrenci sayısına göre yeterlidir.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Neredeyse her öğrenciye bir mikroskop düşmektedir. Dijital Mikroskobi Laboratuvarı’nda da her öğrenci bir bilgisayar ile pratik dersleri sürdürmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakültemizde her öğrenciye sene başında bir danışman öğretim görevlisi ve bir bilimsel araştırma danışmanı atanır. Öğrenci, bilimsel araştırma danışmanı ve grup arkadaşları ile beraber çalışarak belli bir konuda kaynak taraması ve deneyler yaparlar. Sene sonunda “Tıp Fakültesi Bilim Günleri” kapsamında öğrenciler elde ettikleri bulguları poster haline döker ve sözlü sunum yaparlar. Sunumlar akademisyenlerle soru cevap etkinliği şeklinde sempozyum olarak yürütülür. Yine öğrencilerimiz her dönem bir sosyal sorumluluk projesinde yer alırlar. Bu projenin oluşturulması, yürütülmesi ve uygulanması sırasında farklı akademisyenler tarafından teorik ve pratik olarak bilgilendirilirler. Projeyi kendileri oluşturur ve nasıl yürütüleceğine danışman hocaları öncülüğünde kendileri karar verirler. Oluşturdukları projeyle ilgili yaptıkları tüm bilimsel çalışmaları ve uygulamaları bir rapor halinde hazırlar ve sözlü sunum şeklinde oluşturulan bir jüri önünde sunarlar.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Mesleki beceri dersimiz Klinik Beceri dersi adı altında mevcut olup, dersler mesleki beceri ve simüle hasta laboratuvarında işlenmektedir. Klinik beceri derslerimiz Bilimsel ve Klinik Yaklaşımlar Dikey Kurulu’nda yer almakta ve tüm sene boyunca yürütülmektedir. Bu derslerin yürütülmesi, çalışma esasları yönerge ile belirlenmiş Klinik Beceri Eğitimi Kurulu tarafından düzenlenmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Simüle hasta laboratuvarımız bulunmaktadır. 4 yatak, 3 bebek, 1 çocuk ve 3 erişkin maketi bulunmaktadır. Maketler çeşitli klinik becerilerde kullanılmaya özel tasarlanmışlardır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Fakültemizde ölçme ve değerlendirme yapılırken, Dönem 1, 2 ve 3’te her kurul ve sene sonunda final için olacak şekilde sınavlar yapılmaktadır. Sınavlar teorik ve pratik derslerin ağırlıkları göz önünde bulundurularak, çoktan seçmeli teorik sınavlara ek olarak pratik sınavlar şeklinde yapılmaktadır. Çoktan seçmeli teorik sınavlarda baraj uygulaması vardır ve baraj %50’dir. Pratik sınavlarda baraj uygulanmaz.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
AKTS oranlarına göre belirlenmiş kurul ortalamalarının %60’ı ve final notunun%40’ının toplanmasıyla dönem geçme notu belirlenir ve bu not 60’tır. Dönem geçme notu ne olursa olsun öğrenci final sınavından en az 50 puan almak zorundadır. Fakültemizde finalsiz geçme uygulaması bulunmaktadır. Finalsiz geçme notu her sene başında Eğitim ve Öğretim Koordinasyon Kurulu tarafından belirlenir. Belirlenen bu not 2022-2023 döneminde 85 olarak belirlenmiştir. Dönem 1, 2 ve 3’te, tüm sene boyunca kurul notlarının AKTS oranlarına göre belirlenmiş ortalaması, belirlenen puanın üzerinde olan öğrenciler finale girmeden bir üst döneme geçmeye hak kazanır.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Pratik sınavlar Anatomi ve Klinik Beceri derslerinde zilli sınav şeklinde, Histoloji dersinde preparat tanımaya yönelik olarak ekran ya da basılı materyal üzerinden, Biyoistatistik dersinde bilgisayar kullanılarak yapılır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
2022-2023 Eğitim Öğretim yılında finalsiz geçme mevcuttur. Bunun için kurul notlarının AKTS oranlarına göre belirlenmiş ortalamasının 85 üstü olması beklenir. Final barajı 50’dir. Finalden 50 ve üstü alamayan/ortalaması 60 altı olan öğrenciler bütünleme sınavına girmek durumundadırlar. Bütünleme sınavı, giren öğrenciler için final yerine geçer. Bütünleme sınavından da 50 altı alan ya da ortalaması 60 üstü olmayan öğrencilerin sınıf tekrarı yapması gerekir. Final ve bütünleme sınavlarında baraj sistemi uygulanmamaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Fakültemizde her kurul başlangıcında dönem koordinatörlükleri tarafından kurul bilgilendirme dersi yapılır. Kurulda yer alan tüm teorik ve pratik dersler, konular, işleyiş, devamsızlık süreleri, sınavda çıkacak soru sayıları gibi bilgilendirmeler koordinatörler tarafından yapılır. Bu derslerde bir önceki kurul ile ilgili geri bildirim anketi doldurulur. Anketler sabit soruların yanı sıra öğrencinin kendi isteklerini de bildirebileceği alanlar içermektedir.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Her dönem için seçilen dönem temsilcileri, sınıf adına her türlü taleplerini koordinatörlüklere iletebilirler. Tıp fakültesi için yasal temsilci olan bir öğrenci Eğitim-Öğretim Koordinasyon Toplantılarına katılır ve orada öğrenciler adına konuşma hakkı sahibi olur. İşleyişi yönerge ile belirlene Seçmeli Dersler Kurulu’nda da bir öğrenci temsilcisi bulunmaktadır. Fakültemizde kurul aralarına denk gelecek şekilde, düzenli aralıklarla Dekan-Öğrenci toplantıları yapılmakta ve toplantılar yasal tutanaklarla kayıt altına alınmaktadır. LHÜ TÖB bünyesinde Tıp Eğitimi çalışma kolumuzda bu konuları yakından takip etmekte ve okul yönetimine olumlu olumsuz geri dönütler yapmaktadır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Okulumuzda simüle hasta laboratuvarımız ve temel bilimler evresinde mesleki gelişime katkı sağlayan stajlar bulunmaktadır. Aynı zamanda bilimsel çalışma yapılmasına ayrı bir önem veren eğitim kadromuz sayesinde, öğrenciler henüz meslek hayatına atılmadan çeşitli deneylerde kendilerine yer bulabilmekte ve makalelere imza atabilmektedirler. Özverili hocalara sahip okulumuz, Tıpta Uzmanlık Sınavı’na hazırlık bağlamında da çaba göstermektedirler.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Üniversitemiz yeni kurulmuş olmasından mütevellit, kampüse sahip değildir. Üniversite üç binadan oluşmaktadır. Kampüs oluşturulmasına dair çalışmalar mevcuttur ancak henüz tarih belli değildir.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemiz pandemi nedeniyle eğitime ara verileceği kararı alındıktan 1 hafta sonra KEYPS sistemi üzerinden sesli slaytlarla eğitime başlamıştır ve 3 hafta sonra da Perculus sistemi üzerinden çevrim içi derslere başlandı. Var olan her 2 tıp fakültesi dönemi de eğitim yılını bu şekilde tamamlamıştır. Bunun yanı sıra fakültemiz çevrim içi textbook kullanımı ve makale okunması için öğrencilerine özel IP adresi tanımlamıştır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Pandemi döneminde fakültemizde var olan tıp fakültesi dönemleri için online sınav gerçekleşti. Online sınavlarda 100 soruya 120 dakika süre verildi. Sınavda kamera kullanılmadı. Sorulara geri dönüş hakkı tanınmadı. Sorularda soru başına düşen sürenin 2 katından fazla beklenmesi durumunda sınavın iptalinin olacağı belirtildi. Herhangi bir internet kesilmesine yönelik 2 kez sınava girme hakkı tanındı ve öğrenciler sürekli teknik ekip tarafından takip edildi. Soru barajı kaldırıldı. Finalde 50 puan barajı kaldırıldı.

Deprem döneminde tıp dersleri için, Dönem 1-2-3'lere zorunlu çevrim içi derslerin verildiği zamanda yapılması gereken sınavlar ertelendi. Hibrit derslerin verilmeye başlandığı zaman ertelenen sınavlar yüz yüze yapıldı, çevrim içi sınav yapılmadı. Seçmeli derslerin sınavları çevrim içi yapıldı.