Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İstanbul, tarihteki üç büyük imparatorluğa ev sahipliği yapmış bir medeniyetler şehridir. Tarihi yarımada ile birlikte adeta bir açık hava müzesidir. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’un her köşesinde ayrı bir festival, şenlik yaz kış devam etmektedir. Dünya yıldızlarına ev sahipliği yapmış sahneler, sanatçılarımızı ağırlamayı sürdürmektedir. Çoğu yerli yapım filmin galası, tiyatro oyunlarının prömiyerleri İstanbul’da gerçekleşmektedir.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Okulumuzdan Sarıyer’e ve Hacıosman M2 Metro İstasyonuna dolmuş ve İETT otobüsleri (150 ve 154); Hacıosman Metro, Taksim, Kadıköy, Bakırköy gibi merkezlere ise shuttle otobüsleri gitmektedir. Hacıosman Metro dışındaki konumlara giden shuttlelara dair her senenin başında bir ilgi formu gönderilmekte ve bu shuttlelar öğrenci talebine göre düzenlenmektedir.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Okulumuza yakın KYK yurdu bulunmamakla birlikte Koç Üniversitesi öğrencileri genel olarak ulaşım kolaylığı nedeniyle okul yurtlarını tercih etmektedir. Sarıyer civarında bulunan bazı özel öğrenci yurtları ile görüşüp rezervasyon yapabilirsiniz.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Koç Üniversitesi Batı Kampüsü (Zekeriyaköy) çevresindeki sitelerdeki 1+1 evlerin ortalama aylık kiraları 30.000-50.000 TL, 2+1 evlerin ortalama kiraları 50.000-80.000 TL, 3+1 evlerin ortalama kiraları 50.000-100.000 TL civarındadır.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
1993 yılında İstanbul’da kurulan Koç Üniversitesi, kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Koç Üniversitesi bir Mükemmeliyet Merkezi olma misyonuyla, üstün yetenekli gençler ile değerli öğretim görevlilerini biraraya getirerek; bilime evrensel düzeyde katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Koç Üniversites'nin mezunları en üst düzeyde ahlaki değerlerle donatılmış olup; toplumsal sorumluluk taşıyan ve demokrasinin değerlerine sahip çıkan bireylerdir. Daha fazla bilgi için https://www.ku.edu.tr/kesfet/hakkimizda/ adresini inceleyebilirsiniz.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Okulumuzda YKS sıralamasına istinaden her fakültede %100 veya %50 burslu kontenjanı mevcuttur. Yalnızca Tıp Fakültesinde ücretli kontenjan bulunmamaktadır, YKS ile yerleşen her öğrenci %100 veya %50 burslu olarak yerleşmektedir. 2024 senesinde başlatılan Koç Üniversitesi Başarı Bursu programı kapsamında tam burslu öğrencilere yurt bursu, kitap bursu ve belirli bir meblağda cep harçlığı sağlanmaktadır. Tam burs kontenjanına ek olarak Anadolu Bursiyerliği programı, burslu eğitim görme hakkını elde edemeyen ihtiyaç sahibi adaylara eğitim bursunun yanı sıra yurt bursu, kitap bursu ve cep harçlığı imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda şehit-gazi yakınları, depremzede öğrenciler ve milli sporcular için de özel burslar mevcuttur. Okulun imkanlarının yanı sıra öğrenciler TEV, KYK, TEGV gibi vakıflardan başvuruları dahilinde burs alabilirler.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Çeşitli öğrenci kulüpleri mevcuttur. İlk 3 sene eğitim Rumelifeneri Kampüsünde diğer Koç Üniversitesi fakülteleri öğrencileri ile beraber gerçekleşiyor. Tüm öğrenci kulüplerine katılabiliyorsunuz. Dans, resim, dağcılık, dalış, yelken, ebru, münazara, işletme, sosyal aktiviteler kulübü, yemek kulübü, briç ve satranç dersleri, boks ve krav maga kulüpleri, fitness, yüzme ve buz pateni olanakları ve daha birçok seçenek mevcuttur.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
1 adet kütüphane bulunuyor. 7/24 açık. Tıp Fakültesi öğrencileri için ayrılmış bir çalışma salonu yok. Tüm öğrencilere yetecek kapasite ve sessizliktedir.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizdeki öğrenci topluluklarının detaylı açıklamaları adaylar için üniversitenin resmi websitesi olan studentguide.ku.edu.tr websitesinde bulunabilir. Link: https://studentguide.ku.edu.tr/kampuste-yasam/ogrenci-topluluklari/
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulun yemekhanesinde 3 öğün yemek çıkmaktadır. Yemek fiyatları 3 tabak 32 TL, 4 tabak 36 TL şeklindedir. Bunun yanında rumelifeneri kampüsünde çeşitli kafeteryalar ve yemek salonları mevcuttur. Bu işletmelerin isimlerini ve çalışma saatlerini gösteren üniversitenin resmi websitesine şu adresten ulaşılabilir: https://ogs.ku.edu.tr/isletme-direktorlugu/yemek-hizmetleri/kafeteryalar/
Klinik dönemdeki öğrenciler için hastanede ayrıca ücretsiz olarak yemek verilmektedir. Yemekhaneler dışında rumelifeneri kampüsü veya topkapı kampüsü çevresinde başka yemek alternatifleri de mevcuttur.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü ve Batı Yurdu, İstanbul’da Avrupa Yakasının kuzeyinde Sarıyer ilçesinde konumlanmaktadır, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yakınındadır. Fakülte kampüsün içindedir. Üniversite hastanemiz ise Topkapı’da bulunan Sağlık Bilimleri Kampüsündedir.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2010 yılında kurulmuş olup, 2014 yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir. Fakülte, Koç Üniversitesi'nin bilim ve araştırmaya dayalı çağdaş tıp pratiği anlayışını yansıtan dinamik ve yenilikçi bir eğitim konseptine sahiptir. 2014 yılında ilk öğrencilerini kabul etmesinden bu yana, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde bilim dünyasıyla iletişim kurarak tıbba önemli katkılar sağlama hedefiyle insan odaklı doktorlar yetiştirmektedir.
Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kuruluş amacı, 21. yüzyılın sağlık sorunlarını çözebilecek, bilimsel bilgiye dayalı yaklaşımlar geliştirebilecek hekimler yetiştirmektir. Fakültenin programı, öğrencilerin bilimsel araştırmalar yaparak ve insan odaklı yaklaşımlar benimseyerek modern tıp pratiğinde başarılı olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır​.
Fakültemizin ve üniversitemizin vizyonu ve misyonu ile ilgili daha detaylı bilgiye https://medicine.ku.edu.tr/ resmi websitesinden ulaşabilirsiniz.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Koç Üniversitesi, sağlam akademik yapısının yanı sıra öğrencilerine zengin ve canlı bir sosyal ortam sunmaktadır.
Üniversitede, Edebiyat Kulübü'nden Borsa Kulübü'ne, Münazara Kulübü'nden Pazarlama Kulübü'ne, Dans Kulübü'nden Tiyatro Kulübü'ne, Bilişim Kulübü'nden Hukuk Kulübü'ne kadar çeşitli ilgi alanlarına hitap eden 80'den fazla öğrenci kulübü bulunmaktadır. Öğrenciler bu kulüplerden dilediklerine katılarak sorumluluk alabilirler.
Öğrenci kulüpleri düzenli olarak ekonomi, psikoloji, pazarlama, işletme, uluslararası ilişkiler, tarih ve sosyoloji gibi alanlarda konferanslar ve söyleşiler düzenlemektedir. Koç Üniversitesi'nin geleneksel sosyal etkinlikleri arasında Yeni Öğrenci Uyum Günleri, Üniversitelerarası Münazara Turnuvası, Sevgi Gönül Tiyatro Günleri, Oda Tiyatrosu Günleri, Müzik Festivali, Dans Festivali, MAVA Festivali, Pazarlama Kampı, Marketing Challenge etkinliği, Folklor Festivali, Müzikal Performans Gecesi, Girişimcilik Platformu, KatılSAK KonuşSAK söyleşileri ve konserleri, Bahar Şenliği, Rehavet Panayırı, Türk Sanat ve Türk Halk Müziği konserleri, Çocuk Şenliği ve Index – Lojistik Günleri bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
TurkMSIC değişim programları mevcuttur. Erasmus programı için ise öğrenci dekanlığı ile iletişime geçebilirsiniz. Her sene belirli dönemlerde Erasmus ve Global Exchange programları için başvurular Uluslararası Programlar Ofisi (OIP) tarafından açılmaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
%100 İngilizce
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Evet, rumelifeneri kampüsünde diğer bölümler ile ortak verilmektedir. Seviye sınavının ardından karma sınıflara yerleşilmektedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
YÖK yönetmeliği gereği derslerin %80'ine devam zorunluluğu bulunmaktadır. Buna karşılık, her dersin kaydı alınmaktadır. Bu ders kayıtlarına Panopto sistemi üzerinden fakülte öğrencileri diledikleri zaman ulaşabilir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi akreditasyonu 2024 yılında yenilemiştir ve 6 yıllık akreditasyonu mevcuttur. Her ne kadar akreditasyon 6 yıllık olarak nitelense de 6 yılın sonunda yapılan teftiş ile fakültemiz TEPDAD akreditasyonunu korumaya devam ederek günümüze ulaşmıştır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
İçinde öğrencilerinde aktif katılım gösterdiği bir kurul akredite olabilmemiz için çalışmalar sürdürmüş ve TEPDAD ile görüşmelere katılmıştır.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Bulunmamaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Fakülte ile hastanemiz ayrı ilçelerde konumlanmaktadır. Hazırlık, dönem 1, 2 ve 3 öğrencileri Rumelifeneri Kampüsü’nde eğitim görürken dönem 4,5 ve intörn öğrencilerimiz Topkapı’da bulunan Koç Üniversitesi Hastanesi’nde eğitimin sürdürmektedir. Hastanemizde de hem yurt imkanı hem de sınıflar ve laboratuvarlar bulunduğu için klinik öğrencilerimiz için de klinik öncesi öğrencilerimiz için de ulaşım sorun teşkil etmemektedir. Ayrıca haftanın belirli günleri iki kampüs arasında ulaşım servis ile sağlanmaktadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Tıp fakültesinde rumelifeneri kampüsünde bulunuyor. Bazı günler hastaneye de gidebiliyorlar.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Her dönemde yaklaşık 40-50 öğrenci bulunmaktadır.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Ortalama 7 öğrenci.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Öğretim üyesi başına 3 öğrenci düşmekte, bu sayede akademisyen- öğrenci ilişkisi kolayca sağlanabilmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Entegre sistem uygulanmaktadır. 1. Sınıfta çekirdek program kapsamında matematik, kimya, genetik ve seçmeli sanat ve edebiyat derslerinin yanındaakademik makale yazma dersleri de görülüyor. Öğrencilere ikinci yıldanitibaren bütünleşik bir program içinde sistem bazlı tıp eğitimi verilmektedir.Klasik organ sistemlerine ek olarak modern tıbbın yoğun araştırma alanlarıolan kanser, sinirbilimleri, moleküler tıp gibi alanlar için özel çalışma dönemleriayrılmaktadır. Sene sonunda final oluyor ve %40 etkiliyor. 2. Sınıfta 6 ve 3.Sınıfta 7-8 kadar komite oluyor.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1:Tıbbın Bilimsel Temelleri I (MEDI 101)
Tıp Fakültesi 1. sınıf ve İngilizce Hazırlık sınıfındaki Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik tıbbi kavramlar ve tıbbın bilimsel temelleri üzerine haftalık seminerler dizisi. Her seminer 2 saat sürecek olup, öğrencilerin devamlılığını gerektirmektedir. Öğrenciler devamlılıklarına göre geçti veya kaldı olarak değerlendirileceklerdir.
Tıbbın Bilimsel Temelleri II (MEDI 102)
Tıp Fakültesi 1. sınıf ve İngilizce Hazırlık sınıfındaki Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik tıbbi kavramlar ve tıbbın bilimsel temelleri üzerine haftalık seminerler dizisi. Her seminer 2 saat sürecek olup, öğrencilerin devamlılığını gerektirmektedir. Öğrenciler devamlılıklarına göre geçti veya kaldı olarak değerlendirileceklerdir.
Temel Akademik Yazı Teknikleri (ACWR 101)
Akademik yazı kuralları, içerik, düzen ve üslup. Bilimsel kaynaklardan alıntı ve faydalanma için uygun standartlar. Farklı ders temaları ile eleştirel okuma, analiz ve içeriği anlama becerilerinin güçlendirilmesi.
Bilim ve Teknoloji Alanında Yazma Becerileri (ACWR 106)
ACWR 101 dersini temel alarak bilim ve teknoloji alanında daha ileri seviyede okuma, yazma, araştırma ve analiz becerileri geliştirmek.
Genel Kimya (CHEM 103)
Atom ve moleküllerin yapısı, spektroskopi, stokiyometri, kimyasal termodinamik, elektrokimya, maddenin yapısı ve özellikleri.
Sağlık Bilimlerinde Organik Kimya (CHEM 200)
Sağlık bilimleri öğrencileri için gerekli temel ve uygulamalı organic kimya konuları. Alifatik ve aromatic hidrokarbonlar; alkol, fenol ve eterler; aldehit, keton ve kiral moleküller; karboksilik asitler ve esterler; aminler ve amidler; amino asitler ve proteinler; karbohidratlar; polimerler ve polimerikbiomalzemeler; organik moleküllerin analizlerinde kullanılan yöntemler (spektroskopik yöntemler: UV, IR ve NMR; kromatografik yöntemler: TLC, GC, HPLC ve GPC)
Medikal Fizik (MEDI 120)
Vücudun denge ve kararlılık analizi, vücut hareketinin dinamik özellikleri, vücut organlarının esnekliği ve mukavemeti, akışkanlar mekaniği ve kan dolaşım sistemi, merkezkaçla ayrıştırmanın esasları, difüzyon ve Brown devinimi, vücudun enerji gereksinimi ve sıcaklık denetimi, ses ve işitme, Doppler etkisi, ultrason görüntüleme tekniği.
İstatistik (MATH 201)
Betimleyici istatistik; Olasılık; Rassal değişkenler; Özel dağılımlar; Tahminleme; Hipotez testi; Normal dağılım; İki-örneklemli çıkarım; Regresyon.
Hücresel ve Moleküler Biyoloji (MBGE 110)
Biyomoleküllerin yapı, fonksiyon ve özellikleri, temel hücresel ve moleküler biyoloji konuları; DNA replikasyonu, gene transkripsiyonu, kısa RNA ile gen ifade denetimi, RNA kırpılması, protein sentezi, protein tasnifi, mutasyon oluşumu hücre bölünmesi ve hücre ölümü.
Sosyal Bilimler (SOSC)
Bu bilgi alanı psikoloji, antropoloji, sosyoloji, siyasi bilimler ve arkeoloji gibi insan davranışlarını ve sosyal yapıların işlev ve etkileşimlerini ele alan konuları kapsamaktadır.
İnsani Bilimler (HUMS)
Bu bilgi alanı tarih ve felsefe gibi düşünce, kültür ve toplumu şekillendiren konuları kapsamaktadır.
Ekonomi ve Stratejiye Dayalı Analiz (ECSA)
Bu bilgi alanı bireyler ve kurumlar arasında ilişkileri ekonomi ve stratejiye dayalı olarak inceleyen konuları kapsamaktadır.
Estetik ve Yorumlamaya Dayalı Bakış (ASIU)
Bu alanda sunulacak derslerin temel amacı, öğrencilerimizin çeşitli sanat dalları ile ifade edilen duygu, düşünce ve görüşlerin değerlendirilmesinde zengin bir bakış açısı kazanmalarını sağlamaktır.
Türkçe Anlatı ve Yazı (TURK 100)
Bu ders, öğrencilerin, ana dillerinde sözlü ve yazılı ustalıklarını arttırmak amacıyla tasarlanmış iki ayrı alt birim içermektedir. Amaç, bilimsel ve mesleki iletişimlerinde yüksek düzeyde etkinlik kazanmalarını sağlamaktır. İlk alt birimde, öğrenciler hem bilgilendirici hem de ikna edici konuşma üsluplarının teknik yönlerini öğrenmektedirler. İkinci alt birim ise, öğrenciye, eleştirel düşünce becerisi, analitik okuma ve açıklayıcı anlatım kazandırmayı amaçlamakta ve özellikle yazı üslubunun iyileştirilmesi ve etkili yazım üzerine yoğunlaşmaktadır.
Türk Devrim Tarihi I (HIST 301)
1839-1923 arası, Tanzimat Döneminden Cumhuriyet dönemine uzanan süreçte, reformların evrimi, politik, ekonomik ve sosyal yönleri ile ele alınmaktadır.
Türk Devrim Tarihi II (HIST 302)
Cumhuriyetin kurulması ve Atatürk"ün reformlarının ardından gelen tarihi koşulların ve olayların incelemesi. Türkiye Cumhuriyeti'nin başlangıcından 1990'lara kadar geçen dönemi kapsamaktadır.
Dönem 2 Anatomi, Fizyoloji, Histoloji, Embriyoloji, Biyofizik, Epidemiyoloji, İmmünoloji, Moleküler Biyoloji, Biyokimya
Dönem 3 Patoloji, Farmakoloji, Nöroloji, Halk Sağlığı
Dönem 4- Dönem 5 Uygulamalı Staj Eğitimi
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Sanat, müzik, edebiyat, etkili konuşma, akademik yazma, dans, yoga gibi birçok ders mevcut. Çift anadal veya yandal yapabileceğiniz gibi sertifika programlarını da inceleyip ilginizi çeken dersleri alabiliyorsunuz. Tüm bölümlerin dersleri tıp fakültesi öğrencilerine de açıktır.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Akademik takvim değişiklik gösterebildiği için adayların üniversitenin resmi websitesinden akademik takvimi takip etmeleri önem arz etmektedir. Akademik takvim için üniversitenin resmi web sitesi: https://registrar.ku.edu.tr/akademik-takvim/
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi:Her öğrenci diseksiyon yapıp, yaptığı kısmı diğer öğrencilere anlatır. Maketler üzerinde ders anlatılır.
Histoloji:Preparatlar incelenip sorular sorulur.
Fizyoloji:Deneyler yapılıp onlar hakkında birer rapor yazılır.
Patoloji:Deneyler yapılıp onlar hakkında birer rapor yazılır.
Mikrobiyoloji:Deneyler yapılıp onlar hakkında birer rapor yazılır.
Biyokimya:Deneyler yapılıp onlar hakkında birer rapor yazılır.
Biyoistatistik: Yok.
Biyofizik: Yok.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
3 Adet kadavramız bulunuyor. Dönemde yaklaşık 40-50 öğrenci oluyor ve lablarda 2 gruba bölünüyoruz. Kadavralar kullanıma açık. Tam iskelet de 4 adet mevcut. Maketler yeterli ve çeşitli. VR gözlük gibi seçeneklerimiz bulunmuyor.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Öğrencilerin herkesin bireysel mikroskopları oluyor.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
2. ve 3. Sınıfta haftanın 2 günü yarım günümüz derssiz bir şekilde boş bırakılıyor, amacı research için bizlere zaman bırakmak. Sene başında öğretim üyeleri projelerini anlatıyorlar ve öğrenciler kendilerine birer araştırma seçip o konuda tüm yıl çalışıyorlar. Sene sonunda ise research days adı altında sunum günlerimiz oluyor. Kazanana dekanlık tarafından çeşitli ödüller ve burslar veriliyor.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Tıp öğrenci kulüplerimiz dikiş eğitimi gibi workshoplar düzenliyorlar.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
4. sınıfta bu uygulama mevcut. Sınav da direkt bu şekilde yapılmakta.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
2. ve 3. yıllarda, her bloğun sonunda bir sınav uygulanır. Sınavlar çoktan seçmeli yazılı, pratik ve ödev gibi bölümlerden oluşabilir. 4. ve 5. yıllarda, her bloğun sonunda yazılı sınav, sözlü sınavı da içeren yapılandırılmış bir klinik sınav yapılır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Genel sınıf ortalamasına göre durumunuza bakılarak karar veriliyor. Sene içinde komitelere ve sene sonunda kümülatif bir final sınavına girmeniz gerekiyor. Komite puanları ve sıralama öğrencilerle paylaşılmıyor. Sadece geçti kaldı için P F harflerini görebiliyorsunuz sonuçlarınıza bakarken.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi, zilli sınav şeklinde her makete ya da kadavraya belirli yapılara işaret konuluyor ve verilen sürede bu yapının ismini yazmanız bekleniyor. Zil çalınca diğer yapıya geçiyorsunuz. ; histoloji, mikroskop başında yazılı olarak preparatları tanıma ve yazma, bazen de çizme ve ayrıntılı yapılarını gösterme şeklinde yapılmakta.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Yok maalesef ama üzerinde çalışıyoruz.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Fakülte öğrencileri herhangi bir sorunlarında hem blok koordinatörleriyle veya dekanlıkla birebir iletişim kurabilmekte sorunlarını veya pozitif geri bildirimlerini ilgili mercilere iletebilmektedir.Ayrıca her dönemin sonunda okul geri bildirim anketi oluşturmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Her komite sonunda öğrencilerden geri bildirim formları toplanır. Öğrenci komitesi ve kulüpleri de bu geri bildirimleri desteklemek için çalışmalar yürütmektedir.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Çoğu fakültede bulamayacağınız gerek sosyal gerek akademik birçok imkan bulunuyor.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Kampüsümüz mükemmel, ormanın içinde tüm imkanlar ve konfor mevcut. Kuaför, market, yemek yerleri, mutfaklar, spor salonu, dans salonlar, yüzme havuzu buz pateni ve daha bir çok olanak var. Burada yurtta kaldığınızda bazen 2-3 hafta şehre inmeyi unutuyorsunuz. Tek dezavantajı bu olabilir.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet mevcut. Online eğitim sistemine geçmeden önce de okulumuzda çift ana dal yapan tıp öğrencilerinin dersleri takip edebilmesi için PANOPTO sistemiyle bütün dersler kayıt altına alınmıştır. Covid-19 online eğitim sürecinde de daha önce PANOPTO kaydı olan dersleri site üzerinden izledik, kaydı olmayan dersler dersin hocası tarafından PANOPTO' ya çekildi, dersler dışında aklımızdaki soruları hocalarla tartışmamız için pek çok Microsoft Teams görüşmesi ayarlandı.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Evet gerçekleşti. KU-KEYPS üzerinden belirlenen gün ve saatte, kamera olmaksızın, önceki soru ve boşlara dönmeksizin verilen sürede sınav gerçekleştirildi.