Kırklareli Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Kırklareli
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Şehrimiz Trakya bölgesinde bulunmaktadır. Nüfusun çoğunluğunu orta yaş ve üzeri insanlar ile birlikte üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Üniversitemizin tercih edilme sebeplerinden biri Edirne'ye ,Tekirdağ'a ve İstanbul'a yakın olmasından dolayıdır. Deniz kenarında bir şehirdir fakat denize yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Şehrin merkezinde alışveriş merkezi olmamakla birlikte bunun için yaklaşık 1-1.5 saat uzaklıkta bulunan Lüleburgaz'a gidilmesi gerekmektedir. Şehrin içinde 1 adet sinema salonu bulunmaktadır. İstasyon mahallesi, barlar sokağı gibi gençlerin vakit geçireceği işlek sokakları bulunmaktadır. Atatürk evi tarihi açıdan öneme sahiptir. Etkinlikler, konserler şehrin yaş ortalamasının da etkisiyle belirli bir miktarda oluyor. Nerden geldiğinize ve nasıl bir hayat sürdürdüğünüze göre memnuniyetiniz farklı olacaktır. Ben kendi adıma yeterli ve tatlı buluyorum.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içinde öğrencilerin çoğunluğunun üniversiteye ulaşımı otobüs ile olmaktadır. Şehir merkezi ile üniversite arası yol ücreti öğrencilere bu sene 15,5 TL'idi. Ne yazıkki diğer şehirlerde mevcut olan öğrenciler için abonman sistemi ise bulunmamaktadır. Şehirler arası ulaşım için Türkiye'nin birçok noktasına otobüsle gidebilir veya her saat kalkan servislerle birlikte Lüleburgaz'a gidip oradan da trenle Halkalı/İstanbul'a gidebilirsiniz.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Devlet yurtları öğrenciler açısından gayet yeterli sayıya ve kapasiteye sahip. Üniversitenin asıl kampüsünün bulunduğu Kayalı kampüsüne yürüme mesafesinde 2 adet kız yurdu ve yine üniversiteye yakın otobüs yolunun üzerinde 1 adet erkek yurdu bulunmaktadır. Bunun dışında Karahıdır'da da devlet yurtları bulunmaktadır. Şehrin merkezinde ise birçok özel yurt veya kiralık ev bulabilirsiniz. Devlet yurtlarında bir çalışma bir de uyumak için iki küçük oda ve bir banyo yer almaktadır . Odalar 4 kişilik olup yataklar baza şeklindedir. Kıyafet dolapları yeterli büyüklükte ve sayıdadır. Ulaşım açısından kız ve erkek yurtlarının önünden kayalı kampüsüne araç kalmaktadır ayrıca kız yurtlarından kampüse yürüme yolu bulunmaktadır
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Şehrin merkezi belli başlı 6-7 adet mahalle ismiyle anılmaktadır. Binalar genelde 3-4 katlı apartmanlar şeklindedir. Ev kiraları 1+1 için şu an güncel minimum 6.000 TL ile başlayıp 13-14.000 TL'leri bile bulabilmektedir (nerden nasıl bir ev tuttuğunuza bağlı açıkçası). İstasyon mahallesi, Cumhuriyet mahallesi, Karakaş mahallesi ise öğrencilerin eve çıkmak için en çok tercih ettiği yerlerdir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Kırklareli Üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur. Tıp Fakültesinin kurulmasına ise 2018 yılında karar verilmiş olup ilk defa 2023-2024 eğitim yılında kendi binasında eğitim vermeye başlamıştır.(2018-2022 girişliler Tekirdağ Namık Kemal üniversitesinde eğitim görüyorlar.) Asıl kampüs Kayalı kampüsüdür,üniversite bünyesinde bulunan kulüplerin birçoğu aktif olarak etkinlikler düzenlemektedir. Kampüs içinde bir adet yemekhane bir adet kütüphane ve spor salonu yer almaktadır. Tıp fakültesi adına bu yıl eğitim anlamında gayet sistematik ve planlı bir süreç vardı. Fakültemizin bir çok Tıp fakültesinden ayrılan yönü ise hocalarımızla birebir iletişim kurma imkanına sahip olmamızdır. Festival ve konser adına son yıllarda etkinlik bulunmamaktadır. Yakın zamanda ise Fakülteler arası voleybol, basketbol ve tenis turnuvaları yapılmıştır
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Geçtiğimiz sene Tıp Fakültesine yemekhane bursu için iki kişilik kontenjan açılmıştı,muhtemelen ilerimizdeki sene bu sayı artacaktır.Bu ve diğer burslar için ayrıntıları üniversitemiz SKS'den alabilirsiniz.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Kulüpler bulunmaktadır. En aktifleri ise tiyatro ve doğa kulübü olarak hatırlamaktayım. Aynı şekilde hukuk, tıp, müzik kulübü, dans kulübü, beslenme kulübü de bulunmaktadır. Bu kulüplerin sene içinde düzenlediği kimi etkinlikler ise cam boyama, huzurevi ziyareti, kamp, dans etkinlikleri ve birçok doğa yürüyüşü ve gezileri gibi etkinlikler düzenlediler. Sosyalleşmek tamamen sizin isteğinize kalmış bir durum aslında.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitenin içinde 1 adet kütüphane bulunmaktadır. Kampüs içinde bulunan fakültelerden farklı olarak Tıp fakültesinin içinde kendine ait çalışma odası ve kütüphane bulunmaktadır.

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Fakültemiz adına 2 adet topluluk bulunmaktadır .Bu sene başında kurulup sene boyunca aktif olduğumuz Tıp öğrenci birliğimiz ve sene sonuna doğru arkadaşlarımız tarafından kurulan ve yakın zamanda faaliyete geçecek bilimsel araştırma topluluğumuz (BAT) bulunmaktadır.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulda yemekhane bulunmakta bu sene yemek ücretleri en son 17 TL'idi.Kampüs içinde de birkaç adet yemek yiyebileceğiniz yer bulunmakta.İlerleyen senede fakültemize de kantin açılmasını bekliyoruz.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Şehir merkezine ulaşım aracıyla 10-15 dk uzaklıktayız. Fakültemiz kapı girişine daha yakın fakat diğer fakültelere ve sosyal yaşam kısmına bir tık daha uzakta bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
2018 kurulumludur lakin 2023 girişlilere kadar tekirdağ namık kemal tıp fakültesi adı altında yani oranın öğrencisi olarak gözükmektedirler, burayla bağlantıları yoktur bu yüzden biz ilk öğrencileriyiz diyebiliriz.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Turnuvalar, kulüpler bulunmakta. Kültürel açıdan etkinlik pek hatırlayamadım.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus projeleri hakkında görüsmeler devam etmektedir. Turkmsic'in üniversitemizdeki yerel birliği olarak şu an Staj değişimi çalışma kolunda aktif bir direktörümüz bulunmaktadır ve ileriki zamanlarda değişim programları hakkındaki çalışmalarımız hızla devam edecektir.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Türkçe bulunmakta sadece.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Bulunmamaktadır.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Devam zorunluluğu vardır ve uygulanmaktadır. Teorik ders saatinizin %20sine özürsüz devamsızlık hakkınız var. Lab ve uygulama derslerinde ise devam zorunluluğu vardır, her şartta katılmanız zorunludur.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Akredite olma yolunda çalışmalar devam etmektedir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Henüz ilk öğrencilerini yeni aldıkları için çalışmalara yeni başlanmıştır.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Bulunuyor.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Evet. Hastane merkezde bulunmaktadır, fakültemiz ile arasında otobüsle 10-15 dk fark vardır. Hayır bulunmuyor.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Fakültenin içindedir.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Bizim dönemimiz olan 41 kişi bulunmakta.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Fakültemizde şuanda 4-5-6.sınıflarda yer alan öğrenci bulunmamaktadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Yeterli sayıda detaylı bilgi YÖK'te yazmaktadır.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Kurullar ve yıl sonunda zorunlu final sınavı var. Daha öyle eğitimler verilmiyor.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
İlk üç sene temel bilimler ağırlıklı dersler olmaktadır. 4. Sınıftan itibaren stajlar başlamaktadır. İlk sene dahil olmak üzere klinik açıdan tecrübe için kliniğe erken giriş dersleri eğitim programında yer almaktadır.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Seçmeli dersler bulunmaktadır.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Gayet güzel planlanmıştır ve uyulmaktadır internet sitesinden bakabilirsiniz.
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Verimli geçmektedir. Pratik sınıflarda hocalarımız eşliğinde uygulama derslerini geçiriyoruz.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Maketlerimiz bulunmakta fakat kadavramız yoktu fakat o da önümüzdeki dönem başlamadan fakültemize katılacak. Bu sene bize yeterli oldu gittikçe de sayıları artacaktır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Çok rahat yetiyordu. Bazen tek başımıza bazen 2-3 kişi falan bakıyorduk isteğimize göre bu konuda az kişi olmamız çok avantaj.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
şimdilik Geleneksel pikniğimiz var. Beraber hazırlayacağımız nice festival ve etkinliklere.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
böyle bir ayrım yok.fakat istekli kişiler ben de dahil hastaneye gidip ameliyathanede gözlem yapmıştık. Bazı şeyler tamamen size bağlı. Aynı şekilde psikiyatri hocamızda gönüllü olanları hasta bakımında yanında gözlem yapma imkanı tanışmıştı.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
yok.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
mesela dönemde 1de biz 5 kurul 1 final sınavına girdik seneye muhtemelen 6 kurul 1 final gireceğiz seneye göre değişiklik gösterir bu durum.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
genel ortalamanız 60 üstünde olmalıdır.tek tek notlarınız için bir baraj falan yoktur 0 da alabilirsiniz 30 falanda.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Kurul sınavından önce tüm gün olacak şekilde art arda o kurul hangi dersin lab sınavı varsa onlara giriyoruz.Klasik,test,zilli şekilde olabiliyor sınavdan sınava farklı.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
yok
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Hocalarımız bu konuda bizleri destekliyor bu konuda sıkıntımız yok açıkçası ileride de sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca beraber projeler yapmaya, erkenden poster sunumu yapmayı öğrenmemiz açısından da atılımlarda bulunuyorlar. Eğitim sürecimiz adına saat ders değişiklikleri fikirlerimi sorup değerlendirebiliyorlar bu çok değerli.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Evet.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Hocalarımız çok ilgili ve derslerimizin yoğunluğu ve ağırlığı da hafif diğer tıp fakültelerine göre daha verimli geçirdiğimizi söyleyebilirim.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Az kişi olması sosyal bir insansanız sizi zorlayabilir. Kafa dengi arkadaş bulma ihtimaliniz azalıyor çünkü. Şehrin imkanları bir tık kısıtlı gelebilir. Otobüsler bazen çok dolu oluyor bu sorun yaratabiliyor. Çıkmış sorumuz yok ama bu size yansımayacak 1 sene de olsa bizden soru kalacak ve üst dönemlerimizin olmaması bazen bizi üzebiliyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Sadece türk dili,atatürk ve ingilizce dersinde uygulandı. Zoomdan o derslere girildi.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
kurullarımız hatta finalimiz bilgisayar odamızda gerçekleşti çünkü tam 41 adet var. seneye siz de kağıt üstünde değil de bizim gibi bilgisayar üstünden girebilirsiniz bir değişiklik olmazsa. Sıkıntı yaşamadık bu konuda.
Eklemek istedikleriniz
Tıpı gönülden isteyerek kazanan sizleri çok çok tebrik ederim. Eğitim süreci uzun ve zorlu olan bu yolda hem akademik hem sosyal hem ahlaklı her anlamda gelişmek sizin elinizde. Nerede olursanız olun Türkiyedeki tıp eğitiminden hiç şüpheniz olmasın. Buraya kadar okuyan ilgilenen tıbbiyeli olma yolunda ilerleyen sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyarız.