Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Kahramanmaraş
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Kahramanmaraş Akdeniz bölgesinde tarihiyle ,yemekleriyle, doğasıyla dikkat çeken bir büyükşehirşehir. Başkonuş ve Yavşan yaylaları, Kapıçam Tabiat Parkı, Körçoban Tabiatı Koruma Alanı, mağaraları, barajları, akarsuları, göllleri, dağları, kaleleri, tarihi camileri ve çarşıları, geleneksel el sanatları, yöresel mutfağı ve coğrafi işaret olarak da tescil edilmiş olan tarhanası, pul biberi, dondurması gibi değerleri ile alternatif turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir.
Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonunda devlet tiyatroları uygun fiyatlarla sahnelenmektedir. Yine buna benzer konferans salonu ve kafelerde zaman zaman konserler olmaktadır. Üniversite bölgesindeki kafeler de şu an aktiftir ve dönem başlamasıyla daha canlı hale gelecektir. Yani yapılabilecek etkinlikler çok da kısıtlı değil istediğiniz taktirde çok keyifli zaman geçirip dinlenebileceğiniz seçenekler var.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içinde ulaşım belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır .Hastane önünde öğrenci kartınızı çıkararak indirimden faydalanabilirsiniz. Normal şartlarda otobüsler şehrin hemen hemen her yerine ulaşım sağlıyor. Yaşanan deprem felaketi sebebi ile düzen henüz tam olarak eski haline gelemedi gecikmeler olabiliyor fakat okulların açıldı tarihe kadar tekrar eski hale geleceğini düşünüyoruz. Belediye otobüsü dışında taksi kullanabilirsiniz. Üniversitenin hemen karşısında taksi durağı bulunuyor ihtiyaç halinde hızlı şekilde ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tren garı ,havaalanı, otogardan şehirlerarası ulaşım sağlayabilirsiniz
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
KYK YURTLARI:

Şehrimizde yaşanan deprem felaketinden sonra ne yazık ki sağlam kalabilen bir kız KYK yurdu, bir erkek KYK yurdu bulunmaktadır.

Kahramanmaraş Avşar Kız Öğrenci Yurdu
Kahramanmaraş Avşar Erkek Öğrenci Yurdu

Bahsedilen bu yurtlar kampüsün hemen girişindedir. KSÜ Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yürünecek konumdadır. Oda kapasiteleri (kontenjan arttırımı olup olmayacağı) hakkında henüz bir bilgi verilmemiştir. Kontenjan arttırımı (odaların 6 kişi olması) hakkında tartışmalar olmaktadır ancak kesin değildir.

ÖZEL YURTLAR:

Şehrimizde bulunan özel yurtlardan kampüs çevresinde ya da bulunan yurtlar hasarsız ya da az hasarlıyken, çarşıda (Piazza avm çevresi) bulunan yurtların hasar durumları ne yazık ki fazladır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
İlimizdeki evler, daha çok kampüs çevresinde yoğunlaşmıştır. Hastaneye 10 ila 20 dakika arasında yürüme mesafeleri bulunmaktadır. Evlerin kiraları ülkemizde her yerde olduğu gibi ilimizi de etkilemiştir. Üzerine deprem felaketi yaşanması mevcut ev sayısını azaltmıştır.

EVLERİN HASAR DURUMU
Evlerin hasar durumları hakkında ise ne yazık ki kesin bir bilgi veremeyeceğiz. Bizim önerimiz ve ricamız, seçtiğiniz evi kiralamadan önce deprem sonrası hasar durumunu iyice araştırmanız yönünde olacaktır. Şu anlık bilgimiz bazı site ve rezidansların tadilatlarını tamamladığı, bazılarının ise eylül ayı içerinde tamamlanacağıdır.

KİRALAR
1+0 (tek oda): 8.000-10.000
1+1: 8.000-15.000
2+1: 10.000-18.000
3+1: 8.000-20.000(3+1 evler genelde mobilyasız oluyor)
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Üniversitemiz, 11.7.1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 3837 sayılı yasa ile 1992-1993 eğitim yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Üniversitemiz şehir merkezinde Avşar, Bahçelievler ve Karacasu olmak üzere 3 yerleşkeye sahiptir. 2022 yılı itibariyle; 11 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu, 1 uygulama ve araştırma hastanesi, 22 uygulama ve araştırma merkezi ve Rektörlüğümüze bağlı 5 Bölümden oluşmaktadır.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana her geçen gün kendini yenileyerek ve geliştirerek çağdaş bir görünüm kazanmış, sosyal, bilimsel ve kültürel etkinlikleriyle yüksek eğitim standartlarını yakalamayı ve korumayı ilke edinmiştir.Üniversitemiz; günümüz teknolojisi ile donatılmış derslik ve modern laboratuvarları, kablosuz internet ağı, açık ve kapalı spor tesisleri, kafeterya ve alışveriş merkezleri, 70 öğrenci topluluğuyla yılda 400’ü aşan akademik, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri, sosyal yaşam alanları ve ulaşım kolaylığı ile güvenli, gelişmiş ve kaliteli eğitim hayatının kapılarını açmaktadır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Şehrimizde öğrenciler iş adamlarından, vakıflardan vb. kendi uğraşları sonucu burs alabilirler. Kahramanmaraş iline özel burs imkanı oldukça sınırlıdır. Üniversitemizde yemek bursu imkanı bulunmaktadır.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Mayıs ayı içerisinde gelenekselleşen bahar şenlikleri ve nevruz kutlamaları yapılmaktadır. Bunlar dışında alanlarında uzman bilim adamları tarafından verilen konferanslar, yazar ve sanatçılarla söyleşiler ve konserler gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca Atatürk Kültür ve Spor merkezi; egzersiz salonu, balo salonu, konferans salonu ve idari odalardan oluşmaktadır. Merkezi spor kompleksi 1 amfi-tiyatro, 2 küçük futbol sahası, 2 tenis kortu ve 2 voleybol sahası ile hizmet vermektedir. Merkezde ayrıca 1500 kişilik bir spor salonu ile 5000 kişilik bir stadyum da bulunmaktadır. Öğrenciler belirli bir ücret karşılığında spor salonlarından yararlanabilmektedir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemiz Avşar Kampüsünde 2 tane kütüphanemiz bulunmaktadır. 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ayrıca üniversite hastanesinde 7/24 açık çalışma salonu mevcuttur. Hastane binası içinde olduğu için kantin hizmeti hastane aracılığıyla sağlanmaktadır.Bunlara ek olarak geçtiğimiz senede 1,2 ve 3.sınıflar için yeni açılan morfoloji binamızda 8.000-17.00 arası açık olan kütüphanemiz mevcuttur.
İlerleyen zamanlarda bu kapanış saatinin daha geç bir vakite alıncağını düşünüyoruz.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Kahramanmaraş Sütçü İmam Tıp Öğrencileri Birliği, KSÜ Beyaz Önlüklüler Topluluğu Ayrıca Tıp Fakültesi dışındaki topluluklara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://otyb.ksu.edu.tr/Default.aspx?SId=19018 TurkMSIC Topluluğu olarak yaptığımız etkinliklerden birkaçı aşağıda sıralanmıştır. Kontrolümdesin Şekerim Etkinliği: Halk Sağlığı Çalışma Kolu öncülüğünde diyabete farkındalık oluşturup, kan şekeri ölçümü yaptık. Sağlıkta Şiddet KÇG Bilgilendirme Etkinliği: Tıp Eğitimi Çalışma Kolu olarak derin bir üzüntüyle takip ettiğimiz sağlıkta şiddet olaylarına dur diyebilmek adına Sağlıkta Şiddet KÇG takımının hazırlamış olduğu kaynaklar öncülüğünde hastalarla iletişim gerçekleştirip farkındalık oluşturduk. 1 Aralık Dünya AIDS Günü Farkındalık Etkinliği: Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Çalışma Kolu olarak okulumuz yemekhanesinde farkındalık etkinliğimiz ile akranlarımızı, hocalarımızı bilgilendirdik. Vaka Sunumu Etkinliği: Araştırma Değişimi Çalışma Kolu olarak çok değerli 4 hocamızın katılımıyla vaka sunumu etkinliğimizi gerçekleştirdik. Hocalarımız ilginç vakalarla ilgili, eğitici ve eğlenceli sunumlar yaptılar. Çocuk Hakları Günü Etkinliği: İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu olarak hastane binamızdaki çocukları hakları konusunda hem bilgilendirdik hem de çocuklarla eğlenceli vakit gerçekleştirdik. Değişim Bilgilendirme Etkinliği : Staj Değişimi ve Araştırma Değişimi Çalışma Kolları olarak öğrencileri yurt dışına gitme olanakları hakkında bilgilendirdik. Öğrencilerle birebir ilgilendik ve sorularını cevapladık.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Hem kampüs içerisindeki yemekhanede hem de üniversite hastanesinin yemekhanesinde günlük öğle ve akşam yemeği çıkmaktadır. Dönem 4,5 ve 6 öğrencileri için hastanedeki öğle yemeği ücretsizdir. Ayrıca kampüse 10-15 dk yürüme mesafede olan çeşitli yemek yenilebilecek yerler mevcuttur.Ayrıca yeni açılan morfoloji binamızda 1,2 ve 3.sınıflar için yemekhane mevcuttur.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Üniversitemiz şehrin en batısında yer almakla beraber diğer yerlere ulaşım oldukça kolaydır.

1,2 ve 3.sınıflar Yeni açılan morfoloji binasında''Ay Yıldız'' eğitim alırken
4,5 ve 6.sınıflar Hastane içinde eğitim almaktadırlar.

2 bina da Üniversite girişine çok yakındır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bakanlar Kurulunca 09.05.1996 tarihinde kurulmuş, 26.05.1997 tarihinde Sağlık Müdürlüğünden alınan binada faaliyetlerine başlamıştır. Fakültemiz kuruluşundan itibaren anabilim dalları, bölümler oluşturulmaya başlanmış, gerekli atamalar yapılmıştır. Şu an 3 bölümde toplam 38 anabilim dalı 17 bilim dalı olarak hizmet verilmektedir.
1998-1999 eğitim-öğretim yılında Fakültede öğrenci alınmaya başlanmış olup, yapılan anlaşma ile ilk 3 yıllık dönem dersleri Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde verilmeye başlanmıştır. 2000-2001 eğitim yılında 4. Sınıf öğrencileri Fakültemizde staja başlamıştır. 2010-2011 Eğitim Öğretim yılı itibariyle 1. Sınıf öğrencileri Bahçelievler Yerleşkesindeki binada eğitime başlamıştır. İlk 3 yıl için pratik dersler Bahçelievler Yerleşkesindeki binada devam etmekte olup teorik dersler Avşar Kampüsünde yapılmaktadır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Herhangi bir fakülte geleneğimiz bulunmamaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus programıyla Polonya’ya yurt dışı öğrenci değişiminde bulunabilirsiniz. Ayrıca Farabi değişim programları ile yurt içi ve Türk Tıp Öğrenci Birliği (TurkMSIC) ile de yurt içi veya yurt dışı değişimi seçenekler arasındadır.
http://internationalstudents.ksu.edu.tr/
Fakültenin eğitim dili nedir?
Eğitim dili %100 Türkçe’dir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
İsteğe bağlı hazırlık eğitimi vardır ancak tavsiye edilmemektedir çünkü İngilizce eğitimi dönem 1, 2 ve 3’te zorunludur. Dönem 1 ve dönem 2 İngilizce eğitiminden muaf olmak için dönem başında muafiyet sınavı uygulanmaktadır. Dönem 3’te zorunlu mesleki İngilizce eğitimi verilmektedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Temel tıp bilimleri devresinde (Dönem1-2-3) bir ders kurulundaki teorik ve pratik derslere devam zorunludur. Teorik dersler için devamsızlık oranı %30 pratik dersler için devamsızlık oranı %20’dir.
Dönem IV ve V’te her bir staj için devam zorunluluğu staj süresinin%80’idir. Her bir stajda %20'den fazla devamsızlığı olan öğrenci staj sonu sınavına alınmaz ve stajı tekrarlar.
Devamsızlık bilgisi öğrenci otomasyon sisteminden öğrenilir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Akreditasyon belgesine henüz sahip değildir. Fakülte dekanlığımız bu hususta akreditasyon çalışmalarına başlamış bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Akreditasyon süreciyle ilgili dekanlığımızın çalışmaları devam etmektedir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Tıp eğitimi anabilim dalı bulunmaktadır. Tıp Eğitimi Anabilim Dalı, mezuniyet öncesi tıp eğitimi kurulu ve mezuniyet sonrası tıp eğitimi kurulları ile koordineli olarak, üniversitemizde verilmekte olan gerek lisans gerekse de tıpta uzmanlık düzeyinde tıp eğitimi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Her dönem hem teorik ders hem de pratik derslerini tek bir binanda almaktadırlar.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Cerrahi ve Dahili birimler hastane binasında yer almaktadır. Temel bilimler ise Bahçelievler Yerleşkesindeki fakülte binasında yer almaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Toplam 1080 öğrenci bulunuyor.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 4: 45-50 Dönem 5: 10-15 Dönem 6: 20-25
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
41 profesör
48 doçent
73 doktor öğretim üyesi
Toplam: 162
Öğretim üyesi başına 7 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültemizde entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. Bu yüzden eğitim-öğretimde teorik ve uygulamalı dersler birlikte yürütülür. Dönem I, II ve III’te ders kurullarına, dönem IV, V ve VI’da staj esasına göre yapılır. Ortak zorunlu dersler, beceri laboratuvarı, kurslar, saha eğitim çalışmaları ve seçmeli dersler dışında Dönem I, II ve III 'ün her biri bir ders olarak kabul edilir; Dönem IV, V ve VI 'da ise stajların her biri bir ders olarak kabul edilir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1 Dersleri: Biyostatistik, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Biyofizik, Davranış Bilimleri, Tıp Etiği ve Tarihi, Tıbbi Terminoloji, Acil Tıp, Fizyoloji, Temel Tıbbi Beceriler, Tıbbi Mikrobiyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Halk Sağlığı, Anatomi
Dönem 2 Dersleri: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Biyofizik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Temel Tıbbi Beceleriler, Aile Hekimliği
Dönem 3 Dersleri: Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi, Tıbbi Genetik, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Acil Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kulak Burun Boğaz, Radyoloji, Göğüs Cerrahisi, Üroloji, Adli Tıp, Nöroloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Psikiyatri, Göz Hastalıkları, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Tıbbi Biyokimya, Beyin ve Sinir Cerrahi, Temel Tıbbi Beceriler, Radyasyon Onkolojisi, Nükleer Tıp
Dönem 4 Dersleri: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları
Dönem 5 Dersleri: Nöroloji, Beyin Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Üroloji, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Cerrahi, Adli Tıp, Acil Tıp, Kalp ve Damar Cerrahi, Klinik Farmakoloji
Preklinik dönemde ; Anatomi, Histoloji, Fizyoloji, Patoloji, Mikrobiyoloji, Biyofizik, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Temel Tıbbi Beceriler, Acil Tıp, Aile Hekimliği, Entegre Oturum Çalışmaları derslerinde pratik dersler mevcuttur. Pratik dersler için laboratuvarlar kullanılmaktadır.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Öğrencinin isteğine göre seçilen seçmeli dersler dönem 1, 2 ve 3’te mevcuttur. Ayrıca dönem 1’de zorunlu olarak Türk Dili ve İnkılap Tarihi dersleri verilmektedir. Dönem1, dönem 2 ve dönem 3’te zorunlu İngilizce eğitimi verilmektedir. (Dönem başındaki muafiyet sınavındaki başarınıza göre dönem 1 ve dönem 2 İngilizce eğitiminden muaf olabilirsiniz.) Fakültemize özgü uzem ile verilen ders yoktur.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
2023-2024 dönemi akademik takvimimiz belli değildir. Ancak 2022-2023 dönemi akademik takvimine web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi: Her teorik dersinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. Öğretim görevlisi maket veya kadavra üzerinden ilgili konuyu pratik dersinde anlatır. Öğrencileri dilediği takdirde laboratuvara gelip bireysel olarak tekrar yapabilirler. Diseksiyon eğitimi verilmiyor.Fakat bu yıl gerekli çalışmalara başlanmış olup diseksiyon eğitimi de verilmesi planlanmaktadır.
Histoloji: Bazı teorik derslerinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. Öğretim görevlisi preparatları anlatır. Öğrenciler önlerindeki bilgisayar aracılığıyla takip eder. Öğrenciler pratik derslerde gruplara ayrıldığı için her bilgisayar başına ortalama 3-4 öğrenci düşmektedir.
Fizyoloji: Bazı teorik derslerinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. İlgili malzemeler öğretim görevlisi tarafından öğrencilere temin edilir. (EKG, solunum testi, kan deneyleri)
Patoloji: Bazı teorik derslerinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. Öğretim görevlileri mikroskop ayarlamasını öğrenciler tarafından yapılmasını ister. Preparatla ilgili sorular bireysel mikroskoplar üzerinden sorulur. Pandemi döneminde hocamız video ile örnek mikroskobik görüntü üzerinden derslerini işledi
Mikrobiyoloji: Pratik ders sayısı azdır. Gerekli malzemeler öğretim görevlisi tarafından öğrencilere temin edilir.

Biyokimya: Pratik ders sayısı azdır. Gerekli malzemeler öğretim görevlisi tarafından öğrencilere temin edilir.

Biyoistatistik: Genellikle teorik dersleri gibi sınıfta işlenmektedir. Bazen sayısal veriler üzerinden istenen işlemler yapılır.
Biyofizik: Genellikle teorik dersleri gibi sınıfta işlenmektedir. Bazen sayısal veriler üzerinden istenen işlemler yapılır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Laboratuvarlar morfoloji binası içinde olup yeterliliği öğrenci sayısıyla ters orantılıdır.

Geçtiğimiz sene 1 ve 2.sınıflar 200 den fazla sayıya sahip oldukları için grup başına 50-60 kişi düşüyordu ve maketler yetersiz kalıyordu.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Mikroskop kullanılan pratik dersleri için gruplandırmalar yapılır. Mikroskop başına 3-4 öğrenci düşer.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakülte topluluklarımızdan Kahramanmaraş Sütçü İmam TÖB (Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC)) ve SİYAMDER topluluğu aracılığıyla hoca söyleşileri yapılmaktadır. Önceki yıllar da öğretim görevlilerinin desteğiyle hipotez yarışmaları yapılmaktaydı. Hipotez yarışmaları şu an aktif durumda bulunmamaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Temel tıbbi beceriler dersi bazı kurullarda bulunmaktadır. Mesleki beceri dersleri hastane binasında verilmektedir. Bu derslerde enjeksiyon, kalp masajı, sütur atma (cerrahi dikiş) gibi eğitimlerin ilk olarak teorik kısımları öğretim görevlisi tarafından anlatılır. Daha sonra gruplara ayrılarak maketler üzerinden gereken eğitim sağlanmış olur. Öğrenilen bilgilerin teorik soru olarak kurullarda etkisi vardır.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Bulunmamaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Dönem 1, 2 ve 3’lerde her kurulda çoktan seçmeli teorik sınav uygulanır. Bazı kurullarda ek olarak pratik sınav uygulaması vardır.
Dönem 4 ve 5’te her staj sonunda bir sözlü bir yazılı sınav uygulanır.
Preklinik dönem için pratik sınavlar ;
Dönem1: Anatomi,biyofizik,histoloji
Dönem2:Anatomi,fizyoloji,histoloji,patoloji
Dönem3:Patoloji,mikrobiyoloji derslerinden yapılmaktadır.
Fakültemizde soru sayısı 5 ve altında olan dersler dışında teorik ve pratik dersler için baraj sistemi uygulanmaktadır.(07.11.2018 itibariyle yabancı uyruklu öğrenciler de baraj uygulamasına tabidir.)Baraj sistemine göre teorik puan hesaplamasında her dersin soru sayısının % 50 ‘sinden daha fazla yanlış yapıldığı durumda %50 üstünde kalan yanlış sayısı doğru sayısından çıkarılır. Yani 20 sorusu olan bir ders için 12 yanlış yapıldığı takdirde doğru sayınız 6’ya düşer. Pratik sınavlar içinse soru sayısının %50’sini doğru yapmanız gerekir. Eğer yapamazsanız o dersin teorik sorularını çözemezsiniz. Kurul sonu notunuz da pratik ve teorik sınavdan aldığınız puanlar toplanarak hesaplanır.
Yıl sonunda final ve bütünleme sınavında pratik sınav yoktur.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Yıl sonu geçme notu 60’tır. İkinci yarıyılın sonunda yıl içindeki derslerin dağılımına göre iki adet final sınavı uygulanır. Yıl sonu notunun hesaplanması şu şekildedir:
(Girilen kurul sınavların ortalaması x %60) + (Final sınavlarının ortalaması x %40) sonucu 60’a eşit veya 60’tan büyük olmalıdır.
Eğer sonuç bu değerin altında olursa öğrenci iki adet bütünleme sınavına girer. Girdiği bütünleme sınavının sonuçlarına göre aşağıdaki hesaplama 60’a eşit veya 60’ın üzerinde olmalıdır.
(Girilen kurul sınavların ortalaması x %60) + (Bütünleme sınavlarının ortalaması x %40)
Dönem 4 ve dönem 5’ler için;
Staj sınavlarında Tıp eğitiminde geçerliliği kabul edilmiş tüm yöntemler (pratik ve teorik) kullanılabilir. Öğrencinin başarılı olması için geçme notu, sınavın iki aşamasından alınan notların katkısı ile hesaplanır, her iki sınavın katkı oranına Anabilim Dalı karar verir, ancak pratik sınav katkı oranı %40’dan fazla olamaz. Not takdirinde öğrencinin staj süresindeki çalışma ve başarısı da göz önüne alınır.
Tıp dışı zorunlu dersler ile seçmeli derslerin sınavlarının üçüncü sınıfın sonuna kadar başarılması zorunludur. Bu dersleri başaramayan öğrenciler dördüncü sınıfa başlayamaz. Tek seçmeli dersten başarısız olan öğrencilere Dönem IV’ün ders kayıtlarından 1 hafta önce son bir sınav hakkı verilir. Ortak zorunlu dersler ile seçmeli dersler, not ortalamasının hesaplanmasında dikkate alınmaz.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi: Pratik sınavdaki sorular için maket veya kadavra üzerinde işaretleme yapılarak sorular belirlenir. Her soru için ortalama 10-15 saniye bulunmaktadır. Süre dolunca uyarı verilir ve bir sonraki soruya geçilir. Sorular sınava göre değişiklik göstererek ya 1 puan ya da 0.5 puan değerinde olabilir.

Histoloji : Preparatların projeksiyon ile yansıtılmasıyla yapılır. Sorular 1 veya 0.5 puan değerinde olabilir.

Mikrobiyoloji: Projeksiyon ile preparatların yansıtılmasıyla ya da yazılı sınav şeklinde yapılabiliyor.

Patoloji : Preparat görüntüleri kağıda bastırılarak yapılıyor. Genellikle her soru için 30 saniye süre oluyor.

Fizyoloji : Çoğunlukla yazılı sınav şeklinde yapılmış olmasına karşın son dönemde fizyoloji laboratuvarında pratik olacak şekilde de sınav yapılmıştır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Dönem 1-2-3 için ders kurulu ortalaması 82 ve üzerinde olan öğrenciler finalsiz geçebilir.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Her öğrenciye özgü danışman öğretim görevlisi bulunmaktadır. Eğitim sürecindeki bir aksaklık sonucunda bu danışmanlarla iletişime geçebilirler.Öğrenci işleri, eğitim koordinatörleri ve dekanlıkla iletişim konusunda bir sorun yaşanmamaktadır.Ayrıca geri bildirim toplantıları ve anketleri de yapılmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Fakülte temsilcimiz veya dönem temsilcilikleri ile dekanlıkla rahatça iletişim kurup sorunlarımızı aktarabilsek de genelde sorunlarımız dikkate alınmamaktadır ve verdiğimiz dilekçeler görmezden gelinmektedir.Bu konuda geçtiğimiz sene çok fazla sorun yaşadık.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Kahramanmaraş, bulunduğu puan grubu dikkate alındığında Akdeniz’de olması sebebiyle en güzel konuma sahip şehirlerden birisidir. Büyükşehirlerin çoğuna yakın bir konumda bulunması nedeniyle ulaşım sıkıntısı yaşamazsınız. Doğal güzellikleri ile sakin, huzurlu ortamlarda bulunabilirsiniz. Şehrin çok büyük olmaması daha samimi bir ortam kurmaya yardımcı oluyor. Dondurma, tarhana başta olmak üzere eşsiz lezzetler tadabilirsiniz. Ayrıca öğretim üyeleriyle çok rahat bir şekilde iletişim kurabilir ileriye yönelik kendinizi geliştirebilmek adına fırsatlar bulabilirsiniz.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Kahramanmaraş konum itibariyle periferde kalıyor. Bu durum bazı olumsuz koşulları beraberinde getiriyor.Örneğin bazı ulusal etkinliklere de uzak kalabiliyoruz bunu da kişi sayısına bağlı olarak servis ayarlayarak çözmeye çalışıyoruz.Eğitimi yetersiz olmakla beraber sınavlar zordur.Final muaf ortalaması 82 olup kendinden daha iyi üniversitelere göre oldukça iddialıdır.Özetle, alınan eğitime karşılık öğrencilerden istenen birbirine denk değildir.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Online eğitim dönemlerinde fakültemizde çevrimiçi eğitim uzem sistemi üzerinden yürütülüyor. Bu sistem üzerinden canlı dersler yapılabildiği gibi video kaydı şeklinde sisteme yükleme de yapılabiliyor. Her iki şekilde de dersler sisteme kaydoluyor ve istenilen saatte tekrar tekrar izlenebiliyor. Aynı şekilde ders notlarımız da sisteme yükleniyor. Bu dönemde tüm sınavlarımızda online olarak yapıldı. Komite sınavlarımızda 100 soru 100 dk olacak şekilde sınavlarımız gerçekleşti ve pratik konular da bu sorular içerisinde gelip ayrı bir sınav olarak yapılmadı. Sınavlarımızda kamera sistemi olmayıp sorular arasında ileri ve geri geçiş hakkı da bulunuyordu.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Pandeminin ilk döneminde yani 2020-2021 döneminde sınavlarımız tamamen online olarak gerçekleştirildi. Ancak 2021-2022 döneminde bazı seçmeli dersler haricinde komite ve pratik sınavlarımız yüz yüze gerçekleştirildi.
2022-2023 döneminde 1,2,3. dönemler tamamen online oldu. 4,5,6 lar'a özel öğrenci kontenjanı verildi.
Eklemek istedikleriniz
Buraya gelmek isteyen arkadaşlarımıza iyi düşünmelerini tavsiye ederiz.Gerek eğitimin yetersizliği gerekse hakkımızı aramada yaşadığımız zorluklar ciddi durumlardır.