İzmir Tınaztepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İzmir
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İzmir; insanın ruhunu dinlendiren havasıyla, deniziyle, sıcakkanlı insanıyla herkesin yaşamak isteyeceği bir şehirdir. Saat Kulesi, Tarihi Asansör, Efes Antik Kenti, Şirince, Bergama gibi tarihi ve kültürel yapının fazla olduğu; birbirinden eğlenceli etkinliklerin, konserlerin, tiyatroların, kültürel aktivitenin yoğun olduğu; Çeşme, Urla, Sığacık gibi keşfedilecek birbirinden güzel yerlerin bulunduğu ve dinamik sosyal hayatı ile yaşayan bu şehre günden güne daha da hayran kalabilirsin. Sahip olduğu bu güzellikler ve özgür yapısı ile öne çıkan bu şehirde hayatı dolu dolu yaşayabilirsin.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
İzmire çeşitli yollardan ulaşım sağlanabilmektedir. Otogardan birçok şehire otobüs bulunmaktadır. Demiryollarıyla ve hava yoluyla da hızlı, kolay ve konforlu ulaşım sağlanmaktadır. İzmir içinde İZBAN ve METRO adı verilen tren sistemi, ESHOT otobüs hatları, vapur, feribot, minibüs ve taksi ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
İzmir'de 10'u kız, 8'i erkek ve 2 tanesi hem kız hem erkek olmak üzere toplam 20 tane KYK yurdu bulunmaktadır. Bunun dışında birçok özel ve devlet yurdu vardır. Ayrıca üniversitemizin kampüse yakın "İZTÜ Konukevi" adında kız-erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yurdumuzda 1+1 daire, 1 kişilik ve 2 kişilik odalar vardır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Üniversitemizin yanında Oyak Buca Konutları bulunmaktadır. 1+1 daireler 10000-15000 TL, 2+1 daireler 12500-20000 TL, 3+1 daireler 15000- 30000 TL civarında değişiklik göstermektedir. Üniversitemizin bulunduğu Buca ilçesinde de kiralar aynı şekildedir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
İzmir Tınaztepe Üniversitesi bölgesinde hizmet veren sağlık alanında tematik bir üniversite niteliğine sahip tek üniversitedir, 102 dönümlük kampüs alanı üzerine inşa edilmiştir.

Üniversite kampüsümüz içerisinde, 14 tane eğitim binası, iki tane eğitim ve araştırma hastanesi, öğrenci yurtları ve çok sayıda sosyal tesisi inşa edilmesi amaçlanmaktadır. Üniversitemizde 5 sene içerisinde toplamda 8000 öğrenciye eğitim verilerek, bölgenin ve ülkenin gelişimine doğrudan katkı sağlayan bir kampüs üniversitesi olarak kurulmuştur. Üniversitemiz, eğitim-öğretim ve yapılanma süreçlerinde hami kuruluşu, İzmir’in en büyük sağlık grubu olan Tınaztepe Sağlık Grubu’nun tüm imkanlarından yararlanacak, sağlık grubunun 20 seneyi aşkın süredir oluşturduğu bilgi birikimini ve tecrübeyi nitelikli bilgi kaynağı olarak bölgesine ve öğrencilerine aktaracaktır. Tınaztepe Sağlık Grubu’nun bünyesinde barındırdığı dört hastanesi de öğrencilerin eğitim süreçlerinde kullanılacaktır.

Üniversitemiz 2018 yılında kurulmuştur. 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, diş hekimliği fakültesi , Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'na ilk öğrencilerini almıştır. Üniversitemiz Buca ilçesinde yer alıp tek bir kampüsten oluşmakta ve tüm fakültelerle, kütüphane, yemekhane, kafeteryalar bu kampüste yer almaktadır. Üniversitemizin yurdu İZTÜ Konukevi ise İzmir Tınaztepe Buca Hastanesi'nin yanında yer alıp kampüsümüze de yakındır.

Bilimsel araştırmalarda yetkin, konusunda bilgi ve deneyime sahip, yenilikleri takip eden ve uygulayan akademik kadrosu ve güçlü kurumsal yapıda, modern donanımlı hastaneleriyle, etik değerlere sahip, yeterli bilgiyi özümsemiş, öğrenmeyi öğrenen, kendini yenileyebilen, doğru tanı koyabilen, gerekli tedaviyi planlayan ve uygulayan, koruyucu ve önleyici hekimliği önceleyen, toplumun sağlık sorunlarına çözüm getirebilen, ekip çalışmasını benimsemiş, gerektiğinde lider rolü üstlenebilecek, doğru iletişim kurabilen, donanımlı, dünyaya geniş perspektiften bakabilen, araştırmacı özelliklerini ve mesleki gelişimini hayat boyu sürdürecek, iyi ve yetkin tıp doktorlarının yetiştirilmesi amaçlanmıştır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemiz dönemde derece yapanlar ve ÖSYM başarısı ile olan kişilere burs vermektedir.

Üniversitemizde ilk tercih indirimi lisans programlarında %15 olup yerleşilen bölümün ilk tercih
olması veya öncesindeki tüm tercihlerin Üniversitemiz olması durumunda da ilk tercih indirimi
uygulanır. Tercih indiriminde Tıp Fakültesinde ve Diş Hekimliği Fakültesinde ilk 40.000 başarı
sırası şartı aranacaktır.
BAŞARI BURSU
Başarı Sırası ilk 1.000 ise öğrenimi boyunca (Güz ve Bahar yarıyılı süresince 9 ay) net üç (3) asgari
ücret,
Başarı Sırası ilk 3.000 ise öğrenimi boyunca (Güz ve Bahar yarıyılı süresince 9 ay) net iki (2) asgari
ücret,
Başarı Sırası ilk 6.000 ise öğrenimi boyunca (Güz ve Bahar yarıyılı süresince 9 ay) net bir (1) asgari
ücret ödemesi yapılır.

YKS indirimi, yaz okulu hariç öğretim ücreti üzerinden kayıtlanılan oranındaki indirimi
kapsar, yurt ücretlerini kapsamaz.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizde birçok kulüp ve topluluk bulunmaktadır. Yoga, dans, müzik, mutfak sanatları, deniz sporları vb. kulüplerimiz mevcudiyet göstermektedir. Yeni bir üniversite olduğumuz için kulüplerimiz faaliyetlerine yeni yeni başlamış bulunmakta ve çok motive bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedirler. 2022-2023 döneminde ilk defa düzenlenen İZTÜ Festivalinde ise Pera gibi birçok grup ve sanatçı konser vermiştir. 2023-2024 döneminde İZTÜ Festivalinde Ozbi sahne almıştır. Konser dışında birbirinden farklı oyun, etkinlik, yeme-içme ve kamp gibi aktiviteler de yer almıştır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Her öğrencinin isteyebileceği genişlik ve ferahlıkta bir kütüphanemiz bulunmaktadır. Küçük çalışma odalarımızda grup olarak çalışma imkanına sahip olunabilmektedir. Öğrenciler çalışmalarına ara verdiğinde deniz manzarası karşısında dinlenmelerini gerçekleştirebilmektedir.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizde bulunan öğrenci toplulukları şunlardır:
İzmir Tınaztepe Tıp Öğrencileri Birliği
Bilimsel Araştırmalar Topluluğu
Baküs Tiyatro Topluluğu
İZTÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Topluluğu
Bilim ve Eğitim Topluluğu
Dövüş Sanatları Topluluğu
İZTÜ Dance Academy Topluluğu
İZTÜ PATİ Topluluğu
Yoga Topluluğu
Voleybol Topluluğu
Yardıma Pedal Çevir Topluluğu
Gezi Topluluğu
Eşitiztü Topluluğu
İZTÜ Yeşilay Topluluğu
İZTÜ Beslenme ve Diyetetik Topluluğu
Tıp Fakültesinde aktif olarak İzmir Tınaztepe Tıp Öğrencileri Birliği etkinlik düzenlemektedir.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulun yemekhanesinde sabah ve öğlen olmak üzere 2 öğün yemek verilmektedir. Yemekhane fiyatı 4 çeşit tabldot menü 220 TL'dir. Okul yemekhanesi haricinde de restoran ve kafeterya bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Üniversitemiz tek bir kampüsten oluşmakta ve fakültemiz kampüs içerisinde yer almaktadır. Kampüsümüz Buca ilçesinde yer almaktadır. Üniversitemiz yakınında Evka-1 otobüs son durağı bulunmaktadır ve ring sistemi ile Şirinyer ve Halkapınar İZBAN duraklarına kolayca gidilebilmektedir. Ayrıca kampüsümüze Şirinyer ve Konak gibi merkezi konumlardan tek bir otobüs ve dolmuş ile ulaşım sağlanabilmektedir. üniversitemizin yurdu İZTÜ Konukevi ise İzmir Tınaztepe Buca Hastanesi'nin orada olup kampüsümüze de yakındır ve ring sistemiyle kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.
Üniversite kampüsümüz tek parça olmakla birlikte fakülte binası kampüs girişine, yemekhaneye ve kütüphaneye yakındır. Kampüsümüzde Tıp Fakültesi dışında diş hekimliği , Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Üniversitemiz 2018 yılında kurulmuş olup ilk öğrencilerini 2020-2021 döneminde almaya başlamıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Yeni kurulan bir üniversite olduğu için kampüsü henüz yapım aşamasındadır. Bu yüzden henüz bir spor salonu olmasa da sportif birçok topluluğu bulunmaktadır. Sportif topluluklar dışında birçok sosyal topluluk ve kulüp bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
ERASMUS
TINAZTEPE TÖB ARACILIĞI İLE YURT DIŞI STAJ VE ARAŞTIRMA DEĞİŞİMLERİ YAPILMAKTADIR
bu kapsamda sınava girerek yazın istediğniz ulkede 2 - 4 hafta arasında staj ve araştırmanın yanı sıra o ulkenin kültüru ve insanları ile zaman geçirmenizi sağlamakta
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültenin eğitim dili Türkçe’dir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Fakülte’nin İngilizce hazırlık dönemi bulunmamaktadır.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Öğrenciler dönem 1, 2, 3, 4 ve 5’te her ders kurulu ve staj dönemi için teorik ders ve
teorik eğitim etkinliklerinin %70’ine, klinik ya da klinik dışı laboratuvar, beceriye dayalı eğitim
etkinlikleri, uygulama/pratik derslerin %80’ine katılmak zorundadır. Dönem 6’da (intörn hekimlik) her bir stajın %80’ine katılmak zorundadır.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Tıp eğitimi programı; Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tarafından tanımlanan yeterlilikler çerçevesinde, Ulusal Çekirdek Eğitim Programı (UÇEP) içeriğini kapsayan ve Fakültenin sağlığa ve tıbba bakışını yansıtan genişletilmiş bir müfredat bağlamında, fakülte mezuniyet hedeflerinde belirtilen yeterliliklere ulaşmasını sağlayacak şekilde planlanmış entegre sistemle yapılandırılır.
Tıp Fakültemiz yeni kurulmuş olduğu için ilk mezunlarımızın verilmesi ile Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) başvuru süreci başlatılacaktır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Akreditasyonumuz henüz bulunmamaktadır ancak Tıp Fakültemizde tüm yapılanma akreditasyon için gerekli koşulların karşılanmasına yönelik olarak gerçekleştirilmekte ve çalışmalarımız devam etmektedir. Akreditasyon için ilk mezunlarımız beklenmektedir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmamaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Üniversitemize ait 4 hastane bulunmaktadır. Bunlardan 2 tanesi İzmir Tınaztepe Buca Hastanesi ve İzmir Tınaztepe Buca Tıp Merkezi fakültemize yakındır, 1-2 vasıtayla varılabilmektedir. Ring sistemi kullanıldığında çok daha hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Diğer hastanelerimiz İzmir Tınaztepe Galen Bayraklı Hastanesi ve İzmir Tınaztepe Torbalı Tıp Merkezi'ne kampüsümüzden otobüs, İZBAN ve metro ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Fakültemizle aynı binada bulunmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Yeni kurulmuş bir üniversite olduğumuz için henüz Dönem 1 , 2 , 3 ve 4 öğrencileri bulunmaktadır. Dönem 1 öğrencileri 86 kişi, Dönem 2 öğrencileri ise 82 kişi, dönem 3 öğrencileri 79, dönem 4 53 öğrencileri oluşmaktadır. Toplam Tıp Fakültesinde 300 öğrenci bulunmaktadır. (2023-2024 dönemi)
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Fakültemizde sadece Dönem 1 Dönem 2 dönem 3 ve dönem 4 öğrencileri bulunmaktadır. (2023-2024 dönemi)
Dönem 4 öğrencilerini 2 grup şeklinde ayırıp stajlarını yapmalarını sağladılar.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültede 300 öğrenci, 79 öğretim üyesi bulunmaktadır. Öğretim üyesi başına 3.79 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
İzmir Tınaztepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde, entegrasyona dayalı, sistematik ve öğrenci merkezli tıp eğitim modeli uygulanmaktadır.
Entegrasyon, tıp bilgilerinin belli bir organizasyonla ve belirli bir sırayla entegre olarak aktarılmasıdır. Yatay, dikey ve spiral entegrasyon bu eğitim modelinin temelidir. Yatay entegrasyonda her öğretim yılı için kendi içinde bir entegrasyon hedeflenir. Dikey entegrasyon, temel tıp bilimleri ile klinik tıp bilimlerinin yıllar içinde birbiri ile entegre olarak anlatılması ve uygulanmasıdır. Bu uygulama tıp fakültesinin ilk yılından başlayarak klinik tıp bilimleri ile karşılaşmayı sağlar. Yine ileriki tıp yıllarında da önceden öğrenilen bilgilerin hatırlanmasını sağlar. Spiral entegrasyon ise yıllar içinde konuların basitten karmaşığa doğru iletilmesi ve anlamlandırılabilmesi esasına dayanır. İzmir Tınaztepe Tıp Fakültesi eğitiminde bu entegrasyon modellerinden tümünden yararlanılmaktadır. Eğitim modelinin "Probleme dayalı öğrenme (PDÖ)" bölümü de bulunmaktadır. Bu çağdaş eğitim modelinde hastanın şikayetini/ problemini inceleyen (kurgulayan) bir senaryo üzerinden öğrencinin hasta ile simüle bir şekilde karşılaşması ve daha tıbbın ilk yılından itibaren kendini doktor kimliği ile tanımlaması sağlanmaktadır.
Eğitimdeki ilk 3 yıl Evre 1; 4. ve 5. sınıf Evre 2; İntörnlük (6.sınıf) Evre 3 olacak sınıflandırılır:
Evre 1'de her yarıyıl 2'şer entegre kurul yer almaktadır ve sınıf geçme uygulanmaktadır. Evre 2'de klinik stajlarda teorik ve uygulama sınavları ile staj geçme, 52 hafta süren İntörnlükte de (Evre 3) notlandırma yapılmadan başarılı olma şartı uygulanmaktadır.
1. ve 2. sınıfta hücre, doku ve sistemlerin normal yapı ve fonksiyonlarının anlaşılmasına temel oluşturacak hücrenin yapıtaşları, morfolojisi, döngüsü, vücudun biyolojik dengesi, homeostaz gibi ana kavramlar ışığında sistemlerin normal işleyişleri irdelenmektedir. Ayrıca, mesleksel beceri uygulamaları, sağlığı koruma ve geliştirme ve etik ve hukuk kavramları, sağlık kurumları ziyaretleri bu dönemde başlamaktadır.
3. sınıfta temel patolojik kavramları ve temel farmakoloji derslerini takiben patolojik süreçler, sistemler temelinde, yoğun olarak klinik anlam ve bağıntıları vurgulanarak aktarılmaktadır. Mesleksel beceri uygulamalarında, anamnez alma ve fizik muayene becerilerini kazanmaya yönelik teorik dersler, beceri eğitimi ve hasta başı uygulamalar da yapılmaktadır. Öğrencilere ilgi duydukları alanlarda öğretim üyesi ile bire bir çalışma olanağı veren Özel Çalışma Modülleri (ÖÇM), birinci sınıflarda zorunlu olmakla birlikte ikinci ve üçüncü sınıflarda gönüllülük esaslıdır. Temel ve mesleksel yabancı dil dersleri ile öğrencilerimizin uluslararası kaynakları ve literatürü izlemelerine olanak sağlanması hedeflenmektedir.
Stajlar ; 4. sınıf için, Radyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Ürogenital, Dahiliye ve Cerrahi bloğudur. 5.sınıf için Adli Tıp, Kardiyopulmoner, Nöropsikiyatri, Hareket ve Anesteziyoloji, Duyu Bloğu’dur. İntörnlük'te stajlar; İç Hastalıkları Stajı, Çocuk Hastalıkları Stajı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Stajı, Genel Cerrahi Stajı, Acil Stajı, Psikiyatri Stajı, Seçmeli Staj, Halk Sağlığı ve Kırsal Hekimlik Stajı ve Aile Hekimliği Stajı’dır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1: Anatomi, Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Tıp Tarihi ve Etik, Biyofizik, Mikrobiyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Farmakoloji, Biyoistatistik, Davranış Bilimleri
Dönem 2: Anatomi, Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Biyofizik, Mikrobiyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Farmakoloji, Biyoistatistik, Patoloji
Dönem 3: Farmakoloji, Patoloji, Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Mikrobiyoloji, İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Dönem 4: Staj Blokları
Daha detaylı ders içeriği önceki soruda belirtilmiştir.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Tıp Eğitim programında hekimlik mesleğine dair derslerin yanı sıra, ortak zorunlu ve tıp eğitimini geliştiren dersler ya da tıp dışı farklı alanlardan oluşan sosyal, kültürel ya da sanatsal içerikte ve isteğe bağlı seçmeli dersler bulunur.
Dönem 1'de Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Bilim Felsefesi, Kariyer Planlama, Davranış Bilimleri ve İletişim Becerileri dersleri zorunlu olarak verilmektedir. Ayrıca Dönem 1'de İngilizce sınavında barajın altında kalan öğrencilere İngilizce dersi zorunludur. Bunlar dışında Sinema ve Tıp, İspanyolca, İlk Yardım, İşaret Dili, Yapay Zeka ve Tıpta Güncel Teknolojiler gibi Seçmeli Dersler bulunmaktadır. Dönem 2'de ise Mesleki İngilizce dersi verilmektedir.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Fakültemizin 2024-2025 dönemi Akademik Takvimine buradan ulaşabilirsiniz: https://tinaztepe.edu.tr/tr/ogrenci/akademik-takvim

Dönem 1: 16 Eylül 2024 - 30 Mayıs 2025
Final Sınavı: 13 Haziran 2025
Bütünleme Sınavı: 27 Haziran 2025

Dönem 2: 9 Eylül 2024- 13 Haziran 2025
Final Sınavı: 27 Haziran 2025
Bütünleme Sınavı: 11 Temmuz 2025

Dönem 3: 16 Eylül 2024 - 13 Haziran 2025
Propedötik Uygulamaları: 16 – 20 Haziran 2025
Final Sınavı: 27 Haziran 2025
Bütünleme Sınavı: 11 Temmuz 2025

Dönem 4: 26 Ağustos 2024 - 20 Haziran 2025
Klinik Tıbbın Temelleri Stajı: 26 – 29 Ağustos 2024
Seçmeli staj: 16 – 20 Haziran 2025

Dönem 5: 26 Ağustos 2024 – 20 Haziran 2025
Seçmeli staj: 16-20 Haziran 2025
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi: Pratik dersler, Anatomi Laboratuvarında 45 dk'lık 1 ders saatinde veya 2 ders saatinde gerçekleştirilir. Öğrenciler gruplara ayrılır, önce öğretim görevlisi maketler üzerinden konu tekrarı yapar. Daha sonra öğrenciler masalardaki maketleri inceleyerek dersi tekrar eder. Bu sırada öğrenciler, öğretim görevlilerine soru sorabilir.
Histoloji: Pratik dersi, Mikroskobi Laboratuvarında mikroskoplar üzerinden gerçekleştirilir. Öğrenciler yine gruplara ayrılarak derse girer. Genellikle 2 ders saatinde gerçekleşir. Önce öğretim görevlisi projeksiyona yansıtılmış mikroskobundan o ders incelenecek örnekleri göstererek anlatır ve konu tekrarı yapar. Sonra masadaki öğrenciler preparatları kendi aralarında değişerek mikroskopta preparatları inceler. Bu sırada öğrenciler, öğretim görevlilerine soru sorabilir.
Fizyoloji: Kuru Laboratuvarda gerçekleştirilir. Öğrenciler gruplara ayrılarak derslere girer. Öğretim görevlisi önce konu tekrarı yapar ve uygulamaları anlatır. Daha sonra her öğrenci bu uygulamaları gerçekleştirir.
Mikrobiyoloji: Islak Laboratuvarda gerçekleştirilir. Yine öğrenciler gruplar halinde pratik derslere girer. Önce öğretim görevlisi konu tekrarı yapar ve o günkü derse bağlı olarak besiyerlerini tanıtabilir veya uygulamaları (örnek alma, kültür alma vb.) anlatır. Sonra öğrenciler besiyerlerini tek tek inceler, öğretim görevlisine sorular sorar veya uygulamaları tek tek gerçekleştirir.
Patoloji: Histoloji pratik dersi gibi Mikroskobi Laboratuvarında ve aynı şekilde gerçekleştirilir. Yine öğrenciler gruplar halinde derse girer. Öğretim üyesi konu tekrarı yapıp projeksiyona yansıtılmış mikroskoptaki örnekleri anlatır. Öğrenciler ise kendi masasındaki diğer öğrenciler ile preparatları kendi aralarında değiştirerek mikroskopta örnekleri inceler.
Mesleksel Beceri Dersleri: Mesleksel Beceri Laboratuvarında gerçekleşir. İlgili öğretim üyesinin konuyu anlatması, maketler ve modeller üzerinden veya çeşitli materyallerle uygulamayı göstermesi ardından her öğrenci tek tek bu uygulamaları gerçekleştirir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi Laboratuvarımızda diseksiyon masaları ve kadavra odası bulunmaktadır. Fakültemizdeki öğrenciler için yeterli miktarda maket bulunmaktadır. Parça parça olmakla beraber (3 kafa, 3 pelvis vb.) kadavra bulunmaktadır. Ancak yapılan diseksiyonlar tamamen tamamlanmamıştır, bu yüzden kadavra üzerinden eğitim nadiren verilmektedir. Anatomi laboratuvarının büyüklüğü yeterlidir ve daha verimli olması için gruplar halinde pratik dersler yapılmaktadır. Her 15 öğrenciye 1 Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi eşlik etmektedir.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Her öğrenciye 1 mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Özel Çalışma Modülü (ÖÇM): Eğitim programının ilk üç yılında (dönem 1de zorunlu dönem 2 ve 3 te gönüllülük esaslı) öğrencilerin ilgi duydukları mesleki, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak tıp ve tıp dışı alanlarda, öğretim üyesi ile birebir çalışma olanağı sağlayan araştırma ya da uygulama ağırlıklı eğitim etkinliği ve sürecidir.
Dikey koridor: Mezuniyet hedefleri doğrultusunda, mesleki bilgileri destekleyen ve
geliştiren, toplum sağlığı ve alan uygulamaları ile mesleksel beceriler, iletişim becerileri gibi
yetkinlik başlıklarını kapsayan kavramsal ve uygulamalı eğitim ünitesidir.
Multidisipliner Panel: Eğitim öğretim programında yer alan bir konunun farklı disiplinlerden öğretim
üyesi/görevlisinin katılımıyla bilgi paylaşımı ve tartışmasını içeren büyük grup çalışmasıdır.
Simüle hasta görüşmesi: Öğrencinin mesleki becerilerini geliştirmek için birebir ya da
gruplar halinde, simüle hasta laboratuvarında, hasta rolü oynayan gönüllülerle hekim-hasta
görüşmesi yaparak anamnez, fizik muayene ve ayırıcı tanıyı öğrendiği oturumdur.
Alan çalışması: Öğrencinin eğitici eşliğinde bilgi, görgü ve deneyimlerini artırmak,
yeni bilgi ve beceriler edinmek ve uygulamalı becerilerini pekiştirmek amacıyla, fakülte dışındaki
ortamlarda geçirdiği, eğitim programı kapsamında yer alan eğitim etkinlikleridir.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Mesleksel Beceri Derslerimiz Dönem 1 ,2, ve 3'de her kurul birkaç tane gerçekleştirilmektedir. Bu dersler için çeşitli maket, model, manken ve materyallerin bulunduğu Mesleksel Beceri Laboratuvarlarımız bulunmaktadır. Gruplara ayrılır ve gruplar halinde sırasıyla derslere girilir. Önce ilgili öğretim görevlisi tarafından teorik anlatım ve ardından bazen maketlerle bazen uygulama şeklinde dersler gerçekleştirilir, sonra her öğrenci tek tek uygulamayı gerçekleştirir. Bu derslerden sınavlarda sorumlu olunmasa da katılım zorunluluğu vardır ve bu katılım dönem sonu notunu etkiler.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Üniversitemizde Simüle Hasta Laboratuvarı bulunmaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Evre 1'de (ilk 3 yıl) her ders kurulu programı içerisinde yer alan teorik derslerin tamamından çoktan seçmeli ya da yazılı sınav yapılır. O kurul içindeki uygulama derslerinden alana özgü ayrı ayrı veya entegre olarak pratik uygulama sınavları yapılır. Yıl sonu final ve bütünleme sınavları tüm yılı kapsayacak şekilde çoktan seçmeli veya yazılı olarak düzenlenir. Ortak zorunlu dersler ve seçmeli dersler için ara sınavlar, dönem sonu final ve bütünleme sınavları çoktan seçmeli, klasik yazılı, ödev ya da proje şeklinde olabilir.
Evre 2 (4. ve 5. sınıf)
Staj/staj blok sonu sınavı: Staj bloğunda yer alan tüm stajlara ait ayrı ayrı veya birlikte tamamını içeren teorik ve/veya uygulama sınavından oluşur. Sınavın yapılma şekli ve puan etki oranları dönem koordinatörü tarafından belirlenir.
Evre 3, İntörn hekim staj sonu değerlendirmesi: Dönem koordinatörü belirlediği kriterlerle oluşturulmuş olan intörn staj karnesinde yer alan program yeterliklerine ulaşma durumlarının değerlendirilmesine dayanır. Ayrıca, öğrencilerin program yeterliklerine ulaşma durumları hakkında daha nesnel fikir vermesi ve eksikliklerinin tamamlanmasına olanak sağlaması açısından 100 üzerinden puanlama da yapılabilir. Ancak öğrencinin başarısı bu karnede yer alan ölçütler dikkate alınarak sadece ‘Yeterli’ veya ‘Yetersiz’ şeklinde belirtilir.
Sınav notlarının hesaplanması ve başarı değerlendirmesi: İlk 3 yıl programında yer alan entegre kurullar için her kurul sonunda yapılan teorik ve o kurul içindeki orantısına göre notlandırılmış uygulama sınavları 100 puan üzerinden değerlendirilir.
Yıl sonunda yapılan final/bütünleme sınavı: Tüm kurullarda işlenmiş olan ders saatlerinin dağılımına göre hesaplanmış soru sayısı üzerinden yapılır ve 100 puan üzerinden değerlendirilir.
Dönem sonu başarı notu: Dönem 1, 2, 3’te ders kurul sonu sınav notlarının aritmetik ortalamasının %60’ı, ders kurulları final/bütünleme sınav notunun %35’i ve koridor derslerinin (mesleksel beceri uygulamaları, tıpta insan bilimleri, alan çalışmaları gibi) ağırlıkları oranında etki ettikleri %5’i hesaplanarak oluşturulur. Dönem sonu ders blokları final/bütünleme sınavın notunun en az 50 ve dönem sonu başarı notunun en az 60 olması gerekir.
Seçmeli ders ve ortak zorunlu ders başarı notu: Ara sınav notunun %40’ı ve yıl sonu final/bütünleme sınav notunun %60’ı alınarak hesaplanır. Dönem sonu final/bütünleme sınav notunun en az 50 ve ders başarı notunun en az 60 olması gerekir.
Genel ağırlıklı not ortalaması (GNO): Öğrencinin almış olduğu tüm derslerin kredilerine göre ağırlıklandırılmış not ortalamasıdır.
Staj blok sonu başarı notu: Staj bloğu içerisinde yapılan sınavların her birinin etki oranları, o blokta yer alan öğrenme hedeflerinin sayısı ve yoğunluğu ile teorik ve uygulama dağılımına göre farklılık gösterir. Dönem Koordinatörü tarafından düzenlenir ve Eğitim Kurulu tarafından onaylanır. O staj bloğundan başarılı olması için Staj Blok Sonu Başarı Notunun en az 60 olması gerekir.
İntörn staj yeterliliği: Dönem 6 programı içerisinde yer alan her bir stajdaki uygulama ve etkinliklerde gösterilen performans, başarılı/başarısız şeklinde değerlendirilir.
Dönem 1, 2, 3’te dönem içi ders kurulları başarı notu 80 ve üzerinde olanlar, dönem sonu ders kurulları final sınavına girmekten muaf sayılırlar. Dönem içi ders kurulları başarı notu, dönem sonu ders kurulları final sınavı yerine geçer.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Dönem sonu ders blokları final/bütünleme sınavın notunun en az 50 ve dönem sonu başarı notunun en az 60 olması gerekir. Not sistemi ise önceki soruda detaylıca açıklanmıştır.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi: Zilli sınav şeklinde maketler üzerinden ve yazılı olarak yapılmaktadır. Masalardan oluşan istasyon sisteminde her masadaki maketler için belli bir süre tanımlanır, süre dolunca zil çalar ve yan masaya geçilir.
Fizyoloji ve Mikrobiyoloji pratik sınavları çoktan seçmeli sınav şeklinde yapılır.
Histoloji pratik sınavlarında ise görseller verilir ve yazılı sınav şeklinde yapılır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme vardır. Dönem içi ders kurulları başarı notu 80 ve üzerinde olan öğrenciler, dönem sonu ders kurulları finaline girmekten muaf sayılır ve dönem içi ders kurulları başarı notu, dönem sonu ders kurulları final sınavı yerine geçer.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Her kurul sonunda sınav notunu öğrenmek için önce geri bildirim anketini doldurmak gerekir. Geri bildirim anketini doldurmadan sınav sonucu görüntülenemez. Ayrıca her öğrencinin danışmanı vardır. Bunun yanı sıra eğitimi iyileştirmek adına başta dönem temsilcisi olmak üzere öğrenciler Dekanlık ile toplantı talep edebilir.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Dönem temsilcileri ve İZTÜ TÖB Tıp Eğitimi Direktörü; Dekan ile iletişimde kalarak sık sık görüşme gerçekleştirir. Ayrıca her öğrenci de istediği zaman birebir Dekanla iletişime geçip görüşme ayarlayabilir, Rektörle ise randevu alarak görüşme gerçekleştirebilir.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
İnsanlarıyla, tarihiyle, deniziyle, havasıyla huzur veren; konserleri, tiyatroları, birbirinden eğlenceli etkinlikleri ile sosyal hayatın yüksek olduğu; kültürel aktivitenin yoğun olduğu; gezip keşfedilecek birbirinden güzel birçok yerin bulunduğu İzmir'de öğrencilik hayatının tadını çıkarabilirsin. Ayrıca gerçekten tecrübeli akademik kadrosu, 4 hastanesi, kaliteli eğitimi ve kuvvetli öğrenci-öğretim üyesi ilişkisi ile tıp eğitiminin tam olarak verilebildiği bir üniversitede okuma ve oradan mezun olma şansın olur.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Yeni açılan bir üniversite olduğu için oturmamış bazı sistemler ve henüz yapılmakta olan bitmemiş bir kampüsü var. Ayrıca kampüs Buca'da bulunduğu için ulaşım konusunda biraz sıkıntı yaşanabiliyor, birden fazla aktarma yapmak gerekiyor ve sosyallik açısından üniversitenin etrafında yürüyerek gidilebilecek çok fazla yer yok. Yemekhanedeki yemek fiyatları da öğrenci için biraz pahalı.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet, mevcut. Sakai adlı çevrim içi eğitim sistemine ders materyallerimiz, ödevlerimiz, ders kayıtlarımız yükleniyor ve buradan onlara ulaşabiliyoruz. Ayrıca yüz yüze derslerimiz dışında bazı derslerimizi Microsoft Teams platformu üzerinden işlenip ders anlatımını oradan yapılıp hocalarımıza soru sorabilmekteyiz.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
2021-2022 pandemi döneminde ve 2022-2023 deprem felaketi döneminde fakültemizde çevrim içi sınavlar uygulanmaktaydı. Ders materyallerimizin, ders kayıtlarımızın bulunduğu Sakai sisteminde çevrim içi sınavlarımızı oluyorduk. Sınavlar çoktan seçmeli olarak gerçekleştiriliyor ve sınava, sınav süresi aralığında sadece bir kere girilebiliyordu. evde sınava girdiğimiz süreçte sınav içerisinde cevaplayıp geçtiğimiz soruya tekrar geri dönemiyorduk ve kamera/mikrofonun açık olması gerekliliği bulunmamaktaydı. Sınav sırasında internet bağlantısı ile ilgili sorun yaşayıp tekrar bağlanabilmemiz durumuna karşı ekstra 10 dk veriliyordu. Örnek olarak 100 soru olan Kurul Sonu Sınavımız için 120 dk verilmekteydi. 2022-2023 eğitim öğretim döneminin bahar yarıyılında gerçekleşen final ve büt hariç sınavlarımız yine aynı sistemle online olarak gerçekleşti.