İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İzmir
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İzmir’in şehir içi turizm olanakları olarak: Konak meydanı, Kemeraltı çarşısı, Agora, Kültürpark, Ayavukla Kilisesi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Etnografya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Konak Pier, St. Polikarp Kilisesi, Tarihi Asansör… Ayrıca İzmir Bergama’da Hipokrat’ın atası olarak bilinen tıp doktoru Akslepios’un şifalı ellerini üzerinizde hissedebilirsiniz.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehrimizde havaalanı, şehirler arası otobüs terminali ve şehirlerarası tren garı bulunmaktadır. Şehir içi ulaşımda ise metro ve banliyö hatlarıyla beraber otobüs, tramvay ve arabalı arabasız vapur kullanılmaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
İzmir’de 20 KYK yurdu (10 kız, 8 erkek, 2 karma), 100'den fazla da özel yurt bulunmaktadır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Okulumuz çevresinde kira fiyatları 3000'den başlayarak değişmekle beraber genelde eşyalı apartman dairesidir. Isıtma Balçova’dan dolayı jeotermaldir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
14 Nisan 2001 tarih ve 24373 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 4633 sayılı Kanun ile Üniversite; 2 fakülte, 5 yüksekokul, 2 enstitü olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi resmen kuruldu. Kanunun çıktığı 14 Nisan günü de Üniversite’nin kuruluş tarihi olarak kutlanmaktadır. Bu arada çeşitli yerlerde yapılan incelemelerden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı rahmetli Ahmet Piriştina’nın önerisi ile dokuz yıldır terk edilmiş Grand Plaza otelinde üniversite’nin kurulmasına 01 Temmuz 2001 tarihinde karar verildi. Zamana karşı çalışmalar ile bürokratik işlemler ve zor tadilat çalışmaları, güçlendirmeler tamamlandı. Konferans salonu, derslikleri, ofisler, restoranı, kafeteryaları ve öğrenci yurdu ile üç ayda bitirilen ana bina da ilk yıl 288 öğrenci yer aldı. 22 Ekim 2001 Pazartesi günü derslerin başlamasıyla birlikte 26 Ekim 2001 Cuma günü de resmi açılış töreni 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ilk dersiyle yapıldı.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemizde, eğitim süren boyunca kesintisiz ÖSYS bursundan, ÖSYS yüzde 75, yüzde 50, yüzde 25 indiriminden faydalanabilirsin. Hazırlıkta 2, ön lisansta 4, 4 yıllık lisansta 7, Tıp Fakültesinde 9 yıl boyunca bursun kesilmeden öğrenim görebilirsin.
Lisans programlarındaki %100 ÖSYS bursu;
Yaz okulu hariç yıllık öğretim ücretini ve Yurtta ücretsiz kalma olanağını (Yerleştirme başarı sırası SÖZ ve DİL puan türünde ilk 2.500, EA ve SAY puan türünde ilk 10.000 içinde olanlardan ailesiyle birlikte şehir dışında ikamet edenler ile İzmir ili içinde olmakla beraber genel ulaşım araçlarıyla gün içinde Üniversiteye ulaşımı mümkün olmayanların (karayolu ile 50 kilometreden daha uzak yerlerden gelenler), Üniversite tarafından belirlenen ilçelerde ikamet etmekte olan öğrencilerden isteyenlere verilir) kapsar. Yurtlardan yararlanma süresi; Yabancı Dil Hazırlık Programı'nda 2 yıl, 4 yıllık lisans programlarında 4 yıl, 6 yıllık lisans programlarında 6 yıldır.
Lisans programlarındaki %75-%50-%25 ÖSYS indirimi; Yaz okulu hariç öğretim ücreti üzerinden kayıtlanan oranındaki indirimi kapsar. Yurt ücretlerini kapsamaz.
Bağış yapanlar tarafından verilen tahsisli burslar, Yaz okulu hariç öğretim ücreti üzerinden verilen oranındaki bursu kapsar. Yurt ücretini kapsamaz.
Bursun kontenjanları, dağıtımı, süresi ve uygulamasına ilişkin esaslar, bağış yapan ile Üniversite arasında imzalanan protokol doğrultusunda Senato ve Mütevelli Heyet tarafından karara bağlanır.
Yıllık not ortalaması 3.50 veya daha yüksek olan öğrencilere şartları sağlamları halinde öğretim ücreti üzerinden %50 oranında indirim uygulanır.
Üniversitemiz ücretli kontenjanından yerleşen öğrencilerden İzmir Ticaret Odası üyelerinin eşleri ile 1. derece kan ve kayın hısımlarına öğretim ücreti üzerinden % 25 oranında indirim uygulanır.
Üniversitemiz ücretli kontenjanından yerleşen öğrencilerden anlaşmalı diğer Ticaret Odası üyelerinin eşleri ile 1. derece kan ve kayın hısımlarına öğretim ücreti üzerinden % 15 oranında indirim uygulanır.
Birden fazla burs veya indirim almaya hak kazanan öğrenciler, sadece kapsamı geniş ve tutarı yüksek olan burstan/indirimden yararlandırılır.
ÖSYS Burslu veya ÖSYS İndirimli öğrencilerin yatay geçiş yapmaları halinde “Ön Lisans Ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esasları”nda yer alan koşullar geçerlidir.
İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından verilen burslar karşılıksız olup bu burslardan yararlanan öğrencilere herhangi bir mali veya hizmet yükümlülüğü getirmez.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Kampüs alanındaki 4 ayrı blokta yer alan binalarda her türlü görsel, işitsel cihazlar ve internet bağlantılarının bulunduğu çeşitli kapasitede derslikler bulunmaktadır. Yine aynı binalarda genel amaçlı: Anatomi Laboratuvarı, Baskı Stüdyosu, Bilgisayar Laboratuvarları, Biyomedikal ve Enstrümentasyon Laboratuvarı, Biyoteknoloji Laboratuvarı, CAD Laboratuvarları, CDM Loft, Çizim ve Tasarım Laboratuvarı, Çocuk Gelişimi Uygulama Salonu,Dijital Sinyal İşleme Laboratuvarı, DMaker Lab Maket Yapım Stüdyosu, Elektronik Laboratuvarı, Endüstri 4.0 ve CIM Laboratuvarı, Enstrümental Laboratuvar, Film Platosu, Fizik Laboratuvarı, Fotoğraf Stüdyosu, Genç Yaratıcı İletişim Ajansı, Genel Bilgisayar Laboratuvarı, Genel Elektronik Laboratuvarı, Geoteknik Laboratuvarı, Grafik Tasarım Laboratuvarı, Haber Merkezi, Hidromekanik Laboratuvarı, Hücre ve Doku Kültürü Laboratuvarı, Islak Multidisipliner Laboratuvarı (W MDL), Kalıp ve Dikiş Atölyesi, Kimya Laboratuvarı, Klinik Beceriler ve Simülasyon Laboratuvarı, Kontrol Laboratuvarı, Kontrol ve EEE Eğitim Laboratuvarı, Kuru Multidisipliner Laboratuvarı (D MDL), MAC Laboratuvarları, Makina İmalat Laboratuvarı, Merkezi Cloud Sistem Odası, Mesleksel Beceriler ve Simülasyon Laboratuvar, Mikrobiyoloji Ekim Laboratuvarı, Mikroişlemci Laboratuvarı, Mikroskopi Salonu, Moda Tasarım Stüdyosu, Moleküler Araştırma Laboratuvarı, Network, İletişim ve Yazılım Geliştirme Laboratuvarı, Optisyenlik Laboratuvarı, Otomasyon ve İş Etüdü Laboratuvarı, Örnek Hazırlama Laboratuvarı, PACTS (Preparatory Activity Center for Teachers and Students), Psikoloji Laboratuvarı (Zihin, Davranış ve Beyin Araştırmaları Laboratuvarı), Radyo Stüdyoları, Resim Atölyesi, Robotik ve Hızlı Prototipleme Laboratuvarı, Robotik ve Mekatronik Laboratuvarı, Ses Tasarım Stüdyosu, Silent Study Kişisel Erişim Merkezi, Simultane Tercüme Laboratuvarı, Simülasyon Laboratuvarı – I, Simülasyon Laboratuvarı – II, Sinema Salonu, Smart Class (Akıllı Sınıf), Sümerbank Desen Arşivi, Tasarım Stüdyoları, Temiz Oda, Tıbbi Görüntüleme Uygulama Odası, TV Stüdyosu, Uzay ve Havacılık Laboratuvarı, Uzay ve Uçak Laboratuvarı, Video-Audio G Kişisel Erişim Merkezi, VLSI Laboratuvarı, Web ve Oyun Laboratuvarı, Yapı Malzemeleri Laboratuvarı, Yapı Mekaniği Laboratuvarı, Yazılım ve Oyun Laboratuvarı olarak kullanımda olan çeşitli atölye ve laboratuvarlar mevcuttur.
Kampüs alanı içinde çeşitli aktivitelerin yapılabileceği spor alanları, dans salonları ve basketbol sahaları vardır. Yurt binası da kampüs içindedir. Yine bu alanda, öğrencilerin yemek ihtiyaçlarını karşılayabileceği alan bulunmaktadır.
Var olan binalardaki diğer alanlar, çeşitli kapasitede konferans salonları, okuma salonu ve kütüphane, mutfak, revir, kantinler ve yurt olarak listelenebilir.
Üniversitemiz kampüs alanı içerisinde yer alan işletmeler:
Starbucks, Inbox, Altınkapı Döner, Cafe Mio, Sofra Yemek, Milky, Healthy Court, Alsancak Unlu Mamüller.
Ayrıca okulumuzda aktif olarak çalışan bir engelli destek birimi ve sağlık birimi de bulunmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizde bir adet kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanemizin alt katı 7/24 açıktır. Tıp fakültesi öğrencileri için ayrı bir çalışma salonu yoktur. 2 Adet çalışma salonu tüm öğrencilerin kullanımına açıktır. Kütüphanemizde kantin hizmeti yoktur.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitenizde bulunan öğrenci toplulukları: https://www.ieu.edu.tr/tr/clubs Tıp fakültesinde aktif olarak TurkMSIC ve EMSA çalışmalar yapmaktadır. EkoBAT (İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu) 2019'dan beri faaliyetlerini yürütmektedir.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okul yemekhanesinde öğle yemeği hizmeti verilmektedir. Yemekhane, üniversite yemekhanesi şeklindedir, tıp fakültesi için ayrı bir yemekhane mevcut değildir. Yemekhaneler dışında, üniversite çevresinde bir çok restoran ve kafe bulunmaktadır. Subway, Alsancak Unlu Mamuller, Altınkapı Restoran, Inbox gibi yemek alanlarının yanında Starbucks, Niki, Cafe Mio gibi kahve içilecek alanlar bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakültemiz kampüs içerisindedir. Kampüsümüz Balçova Teleferik mevkindedir. Okulumuz tek kampüsten oluşmaktadır. Bu kampüste bulunan fakülteler;
Mühendislik Fakültesi
İşletme Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Tıp Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi
Sağlık bilimleri Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi 26.08.2014 tarih ve 29100 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış olan Bakanlar Kurulunun 2014/6728 sayılı kararı ile kurulmuştur.
Öğrenci alımı konusunda; öğretim üyesi atamaları, laboratuvarların yapılanması ve diğer YÖK ölçütlerine ilişkin hazırlıklar tamamlanarak hazırlanan başvuru dosyası YÖK başkanlığına sunulmuştur. 31.03.2017 günü yapılan denetim sonrası YÖK Genel Kurulu tarafından öğrenci alımı onaylanmıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Spor Takımları: Üniversitemizde tüm öğrencilerimizin sportif faaliyetlerinde yararlanabilecekleri; basketbol-voleybol sahaları,tenis kortu ve masa tenisi alanları bulunmaktadır. Profesyonel spor takımlarımız yanısıra, Dağcılık ve Trekking, Sualtı ve Motor Sporları gibi çeşitli spor alanlarında faaliyet gösteren öğrenci toplulukları da mevcuttur. Üniversitemizde ayrıca, yıl boyunca deneyimli eğitmenleriyle faaliyet gösteren Futbol, Amerikan Futbolu, Erkek-Kız Tenis, Basketbol, Satranç ve Yelken takımları bulunmaktadır. Üniversitemiz bireysel spor dallarında başarılı olan öğrencilere de destek vermektedir. Amerikan Futbol Takımı, Erkek basketbol takımı, Erkek tenis takımı, Kız tenis takımı, Futbol takımı, Muay thai, Satranç takımı, Yelken takımı gibi birçok okul takımı bulunmaktadır. Fakültemizde her yıl bahar başlangıcında geleneksel bahar şenliği düzenlenmektedir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Fakültemizde Erasmus ve Turkmsic değişim programları bulunmaktadır. Erasmus yurt içi ve yurt dışı, Turkmsic yurt içi ve Kıbrıs için değişim olanağı sağlamaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültede eğitim dili hasta başı eğitimleri dışında İngilizce’dir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Fakülte eğitim dili İngilizce olduğundan 1.sınıfa başlamadan önce hazırlık okunması veya okulun belirlediği hazırlık atlama şartlarını yerine getirmek zorunludur.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Fakültemizde teorik derslerde %70, pratik derslerde %80 devam zorunluluğu aranmaktadır. Devamsızlık bilgileri Oasis ya da Blackboard adlı sitelerden öğrenilebilmektedir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Tıp Fakültesi misyon, vizyon, amaç ve yeterlilikleri Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) ve Ulusal Çekirdek Eğitimi Müfredatı (Ulusal ÇEP-2014) ile Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler
Çerçevesi (TYYÇ) göz önüne alınarak belirlenmiştir.
İlk mezunlarımızın verilmesi ile UTEAK başvuru süreci başlatılacaktır. Tıp Fakültemiz “World Directory of Medical Schools” da (WDOMS) yer almaktadır (FAIMER SCHOOL ID: F0005620).
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Dekanımız aktif olarak her yılın akreditasyonunu sağlamaktadır. 6 yılın da akredite olması için mezunlarımızı beklemekteyiz.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Ayrıca tıp eğitimi anabilim dalı bulunmamaktadır. Tıp eğitimi için görevlendirilmiş belirli hocalar bulunmaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Tıp fakültesi binası diğer fakülteler ile birlikte Balçova kampüsünde bulunuyor. Hastanemiz Medical Park ise Karşıyaka ilçesinde yer almaktadır. Araba ile 30 dakika mesafede olup otobüs, vapur gibi toplu taşıma araçlarıyla gidip gelinebilmektedir.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Klinik anabilim dalları hastane binasında, pre-klinik anabilim dalları İzmir Ekonomi Üniversitesi kampüsü yerleşkesinde bulunmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Fakültemiz ilk öğrencilerini 2017 yılında almıştır. Bu yüzden en büyük dönem 6. sınıfa geçmiştir. Her dönemde yaklaşık 55-60 öğrencimiz bulunuyor.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
En büyük dönemimiz 6. sınıf öğrencileridir.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Öğretim üyesi başına 3 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültemiz hibrit eğitim sistemine sahiptir. Dönem içerisinde klinik vakalara yönelik CIS(Clinically Integrated Sessions), PBL(Problem-Based Learning), TBL(Team-Based Learning) adı altında farklı ders işleme şekillerimiz bulunuyor.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Şu ana kadar en üst dönem 6. Sınıfa geçtiği için 1. 2. ve 3. Dönem ders programlarını açıklayabiliyoruz. 1.sınıf dersleri: Anatomi, Fizyoloji, Histoloji-Embriyoloji, Biyokimya, Biyofizik, Genetik; 2.sınıf dersleri: Anatomi, Moleküler Biyoloji, Fizyoloji, Histoloji-Embriyoloji, Biyokimya, Biyofizik, Mikrobiyoloji, Patoloji ve Farmakoloji; 3. sınıf dersleri: Gastrointestinal Sistem ve Hastalıkları, Ürogenital Sistem ve Hastalıkları, Göğüs Sistem ve Hastalıkları, Endokrin Sistem ve Metabolizma Hastalıkları, Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Kalp Damar Sistemi ve Hastalıkları, Nöromüsküler Sistem ve Hastalıkları.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Öğrenciler ders programlarına uygun olacak şekilde istedikleri bölüm derslerini veya seçmeli dersleri seçebiliyorlar.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Ders Kayıtları: 1. ve 2. sınıflar için 15-16.09.2022, 3. sınıf öğrencileri için 1-2.09.2022, 4. ve 5. sınıf öğrencileri için 18-19.08.2022, 6. sınıf öğrencileri için 11-12.08.2022
Derslerin Başlaması: 1. ve 2. sınıflar için 15-16.09.2022, 3. sınıf öğrencileri için 05.09.2022, 4. ve 5. sınıf öğrencileri için 22.08.2022, 6. sınıf öğrencileri için 15.08.2022
CUMHURİYET BAYRAMI (29.10.2022)
YILBAŞI TATİLİ (01.01.2023)
Derslerin Sona Ermesi: 1, 2, 3. sınıflar için 07.01.2023, 4 ve 5. sınıflar için 21.01.2023.
Final Sınavları: 16-20.01.2023
Final Sınav Notlarının Açıklanması: 25.01.2023
Bütünleme Sınavı: 30-31.01.2023.
Bütünleme Sınav Notlarının Açıklanması: 01.02.2023
2. Dönem Ders Kayıtları: 1, 2, 3. sınıflar için 03.02.2023, 4 ve 5. sınıflar için 26-27.01.2023.
Derslerin Başlaması: 1, 2, 3. sınıflar için 06.02.2023, 4 ve 5. sınıflar için 30.01.2023.
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI (23.04.2023)
EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ (01.05.2023)
RAMAZAN BAYRAMI (02-04.05.2023)
ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI (19.05.2023)
Derslerin Sona Ermesi: 1, 2, 3, 4. sınıflar için 10.06.2023, 5. sınıflar için 14.07.2023, 6. sınıflar için 14.08.2023
Final Sınavları: 19-23.06.2023
Final Sınav Notlarının Açıklanması: 26.06.2023
KURBAN BAYRAMI (28.06.2023-01.07.2023) (27.06.2023 Cuma günü bayram arifesidir.)
DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ (15.07.2023)
Bütünleme Sınavları: 1, 2, 3. sınıflar için 17-21.07.2023, 4. sınıflar için 03-07.07.2023, 5. sınıflar için 18-21.07.2023.
Bütünleme Sınav Notlarının Açıklanması: 1, 2, 3. sınıflar için 26.07.2023, 4. sınıflar için 10.07.2023, 5. sınıflar için 26.07.2023.
ZAFER BAYRAMI (30.08.2023)
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Derslikler: Blackboard sisteminin bulunduğu akıllı sınıflarda en modern öğrenme araçları ile işlenen dersler, Panopto sistemi ile görüntülü ve sesli olarak kaydedilmekte ve gereksinim halinde yeniden erişim için öğrencilere sunulmaktadır. Anatomi Laboratuvarı; İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerini fonksiyonel anatomi üzerine eğitmek amacı ile kurulmuş olup, projeleri anatomi katkısı gereken araştırmacılara, osteolojik, morfometrik ve ergonomik çalışmalara da kaynak sunmaktadır. Anatomi Laboratuvarı diseksiyon masaları, kadavra salonu ve kemik salonundan oluşmakta, ayrıca son teknoloji görüntü sistemi ile işlemlerin gerçek zamanlı gözlenmesine ve araştırmacıların prosedürlerinin kaydedilmesine olanak tanımaktadır. Fizyoloji Laboratuvarı; insan ve hayvanlarda yaşam bilimleri eğitim ve araştırması için tasarlanmış Biopak sistem kamyonetlerinin tümünü içermektedir. Biopak sistemleri, klinik materyallerin farmakolojik çalışmaları, EEG, EMG, spirometre vb. içeren araştırma ve eğitim amaçları için kullanıma uygundur.
Klinik Beceriler Laboratuvarı; tıp fakültesi öğrencilerinin kliniğe adım atmadan önce edinmeleri gereken basit ve karmaşık mesleki becerileri simülasyon, maket ve modeller üzerinde öğrendiği; bu bilgileri tekrarlayarak mükemmelleştirdiği alandır. Bu laboratuvarda hastalar ile iletişimden muayene becerilerine, temel yaşam desteğinden dikiş atmaya kadar hekimlik için gerekli tüm beceriler mevcut en modern modeller üzerinde öğretilmektedir. Bir poliklinik odasının kopyası olan Simülasyon Laboratuvarında öğrenciler eğitmenlerinin denetiminde hastaya yaklaşım, fizik inceleme ve tanı becerilerini edinmektedir. Geniş açı görüntü ve ses kaydı ile öğrenciler gelişimlerini izleyip zayıf oldukları yönleri eğiticileri ile tespit edebilmektedir. Aynı zamanda bu odalardan brifing odalarına canlı görüntü ve ses aktarımı ile, öğrenciler edinecekleri becerinin ön eğitimini beceriyi denemeden önce alabilmekte ve bu kayıtlara tekrar ulaşım ile eğitimlerini pekiştirebilmektedir.
Mikroskopi laboratuvarı; tıp fakültesi öğrencilerinin teorik derslerde edindikleri kuramsal bilgiyi görselleştirmelerine yardımcı olmak amacıyla yapılan mikroskopik uygulama derslerinin yürütüldüğü alandır. Öğrenciler mikroskopi uygulamalarında, özel yöntemlerle hazırlanmış slaytlarda insan hücre ve dokularının normal yapısını değerlendirebildikleri gibi hastalık durumundaki değişimleri de inceleyerek bilgilerini pekiştirebilmektedir. Mikroskopi laboratuvarı; son teknolojiye uygun özellikte, öğrencilerin sayısı, eğitimi ve kişisel rahat kullanımı göz önünde bulundurularak düzenlenmiş ışık mikroskopları ile donatılmıştır. Öğrencilerin bireysel olarak değerlendirme yapabildiği ışık mikroskoplarının yanı sıra mikroskopi laboratuvarımızda yer alan kamera, görüntü kaydedebilme özelliğine sahip eğitici mikroskobu; görüntüyü akıllı tahta üzerinde yansıtarak akıllı tahta özelliklerinin kullanılmasını mümkün kılmakta ve öğrencilerin dersi öğretim elemanı ile beraber interaktif olarak sürdürmelerine olanak sağlamaktadır. Multidisipliner (Islak) Laboratuvarı; İzmir Ekonomi Üniversitesinde klinik ve pre-klinik eğitim ve araştırmaları desteklemek ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yer alan programların öğrenci ve araştırma ortaklarına lisansüstü araştırma alanı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Bilimsel tıbbi cihazlarla desteklenen eğitim için yüksek teknolojili çalışma alanları sağlamaktadır. Multidisipliner Laboratuvarı, ilgili araştırmacılara yapılacak çalışma için planlama ve metot geliştirme, saklama, örneklerin hazırlanması ve test ile veri analizinin de bulunduğu bütünsel bir araştırma desteği sunmak için planlanmıştır. Western blot, gerçek zamanlı PZR, ultrasonik homojenizatör, biyo-güvenlik kabini ve inkübatörler, invert mikroskoplar, ELISA okuyucu, spektrofotometre gibi yeni temin edilmiş cihazlar mevcuttur.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi Laboratuvarı; öğrencileri fonksiyonel anatomi üzerine eğitmek amacı ile kurulmuş olup, projeleri anatomi katkısı gereken araştırmacılara, osteolojik, morfometrik ve ergonomik çalışmalara kaynak sunmaktadır. Anatomi Laboratuvarı diseksiyon masaları, kadavra salonu ve kemik salonundan oluşmakta, ayrıca son teknoloji görüntü sistemi ile işlemlerin gerçek zamanlı gözlenmesine ve araştırmacıların prosedürlerinin kaydedilmesine olanak tanımaktadır. Laboratuvardaki derslere girerken öğrenciler 30 kişilik gruplara ayrılmaktadır. Laboratuvar büyüklüğü dönemdeki öğrenci sayısı için yeterlidir. Öğrencilere daha geniş olanaklar sunulması için öğrenciler gruplara yarılıp derse katılım göstermektedir. Fakültemizde iki adet kadavra bulunmaktadır. İkisi de kullanıma açıktır. Kadavra üzerinde ders anlatımında öğrenciler 4 kişilik gruplara ayrılmaktadır. Her maket çeşidinden 5 adet bulunmaktadır. 6 adet tam iskelet bulunmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Mikroskopi laboratuvarı; tıp fakültesi öğrencilerinin teorik derslerde edindikleri kuramsal bilgiyi görselleştirmelerine yardımcı olmak amacıyla yapılan mikroskobik uygulama derslerinin yürütüldüğü alandır. Öğrenciler mikroskop uygulamalarında, özel yöntemlerle hazırlanmış slaytlarda insan hücre ve dokularının normal yapısını değerlendirebildikleri gibi hastalık durumundaki değişimleri de inceleyerek bilgilerini pekiştirebilmektedir. Mikroskopi laboratuvarı; son teknolojiye uygun özellikte, öğrencilerin sayısı, eğitimi ve kişisel rahat kullanımı göz önünde bulundurularak düzenlenmiş ışık mikroskopları ile donatılmıştır. Öğrencilerin bireysel olarak değerlendirme yapabildiği ışık mikroskoplarının yanı sıra mikroskopi laboratuvarımızda yer alan kamera, görüntü kaydedebilme özelliğine sahip eğitici mikroskobu; görüntüyü akıllı tahta üzerinde yansıtarak akıllı tahta özelliklerinin kullanılmasını mümkün kılmakta ve öğrencilerin dersi öğretim elemanı ile beraber interaktif olarak sürdürmelerine olanak sağlamaktadır. Her öğrenciye 1 mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakültemizde tıp eğitimi dışında çalışmalar yapılmaktadır. Bilimsel araştırma projeleri hocalarımız desteğiyle yapılmaktadır. Tıp eğitimi programı kapsamındaki “İnsan, Toplum ve Gezegen” ve “Araştırma” yolu kapsamında sağlık alanında işbirlikleri planlanmakta olup Tıp Fakültesi öğrencilerinin yaz aylarında yurtdışındaki özelleşmiş tıbbi araştırma merkezlerinde bilgi ve görgülerinin gelişmesini sağlayacak bir program oluşturma çalışmaları devam etmektedir. Eğitsel etkinliklerde, öğrencilere “Yaşam Biçimi Tıbbı” ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları (beslenme, fizik aktivite, uyku, iyilik hali, cinsel sağlık) konularında ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Bağımlılıkların ve diğer sağlık risklerini bilen, hastalıkların önlenmesi ve sağlığın geliştirilmesindeki önemini benimseyen, bireysel düzeyde yaşam biçimini değerlendirebilen ve sağlıklı yaşam biçimi konusunda bilgiler verebilen öğrenciler yetiştirmek hedeflenmektedir. Bu konular hakkında özel çalışmalar düzenli olarak yapılmaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Ders programımızda mesleki beceri dersleri bulunmaktadır. Bu ders haftanın bir günü işlenecek şekilde ayarlanmıştır. Bu derslerimiz için Klinik Beceriler Laboratuvarı bulunmaktadır. Tıp fakültesi öğrencilerinin kliniğe adım atmadan önce edinmeleri gereken basit ve karmaşık mesleki becerileri simülasyon, maket ve modeller üzerinde öğrendiği; bu bilgileri tekrarlayarak mükemmelleştirdiği alandır. Bu laboratuvarda hastalar ile iletişimden muayene becerilerine, temel yaşam desteğinden dikiş atmaya kadar hekimlik için gerekli tüm beceriler mevcut en modern modeller üzerinde öğretilmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Bir poliklinik odasının kopyası olan Simülasyon Laboratuvarında öğrenciler eğitmenlerinin denetiminde hastaya yaklaşım, fizik inceleme ve tanı becerilerini edinmektedir.
Geniş açı görüntü ve ses kaydı ile öğrenciler gelişimlerini izleyip zayıf oldukları yönleri eğiticileri ile tespit edebilmektedir. Aynı zamanda bu odalardan brifing odalarına canlı görüntü ve ses aktarımı ile, öğrenciler edinecekleri becerinin ön eğitimini beceriyi denemeden önce alabilmekte ve bu kayıtlara tekrar ulaşım ile eğitimlerini pekiştirebilmektedir.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Fakültemizde HSP (Human, Society, Planet / İnsan, Toplum ve Gezegen), SBM (Scientific Basis of Medicine/ Tıbbın Bilimsel Temelleri), CBM (Clinical Basis of Medicine/ Tıbbın Klinik Temelleri) olmak üzere üç ana ders vardır. Pre-klinikte, Tıbbın Bilimsel Temelleri (SBM) dersinde dönem içinde 4 sınav olmaktadır. Bu sınavlar genellikle çoktan seçmeli 50 sorudan oluşmakta olup, soru sayısı konulara göre değişiklik gösterebilmektedir. Dönem sonunda gerçekleşen final sınavı 100 sorudan oluşmaktadır. Sınavlar bilgisayar üzerinden olmaktadır. Sınav süresi bitiminde öğrenciler sınav puanlarını anında görebiliyorlar ve aynı gün içerisinde soruların cevaplarına ve açıklamalarına ulaşabiliyorlar. Tıbbın klinik temelleri dersi için olan teorik sınavlarda derste işlenen klinik uygulamalar öğrenciler tarafından öğretim görevlilerine anlatımı yapılarak maketler üzerinde gösterilmesi isteniyor. Sınav öncesinde her uygulamanın sıralı talimatları yayınlanıyor, bu maddelere uygunluk derecesine göre pratik sınav öğretim görevlileri tarafından puanlandırılıyor. Dönem sonu ortalamaya finalin %35 dönem içi ortalamanın ise %65 etkisi vardır. Fakültemizde baraj sistemi uygulanmıyor. Pre-klinikte teorik derslerin kendi finali yapılıyor, bütünleme sınavında ise öğrenciler sadece teorik derslerden sorumlu oluyor.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Her ders için sınıf geçme not ortalaması 70. Ancak tüm dersler 70 not ortalamasının üstünde olursa sadece bir dersin ortalaması 60-70 arasında olabiliyor. Bu durum koşullu geçme olarak adlandırılıyor. Öğrencinin sınıfı geçmesi için sadece birinci sınıfta oryantasyon dersini alıp okulla ilgili olan 15 soruluk bir testi okulun sitesinden yanıtlaması gerekiyor. Bunun haricinde yapılması gereken başka bir uygulama yok.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Pratik sınavlar olmamaktadır. Tıbbın klinik temelleri için pratik sınavlar olmaktadır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme okulumuzda yoktur. Finalden alınması gereken belirli bir not barajı da bulunmamaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Fakültemizde aldığımız eğitimi geliştirmek ve bizim de görüşlerimizi alabilmek için her sınıfta geri bildirim formları bulunmaktadır ve öğrenciler buraya şikâyet ve önerilerini yazabilmektedir. Ayrıca her dönem öğrencilere şikâyet, talep ve önerilerini yazabilecekleri formlar doldurtulmaktadır ve bu formlar yönetim tarafından okunmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Öğrencilerden geri bildirim alabilmek için belirli yerlerde geri bildirim kutuları bulunmaktadır. Buraya yazılan dilekçeler düzenli olarak okunmaktadır. Hocaların ve öğrencilerin isteği doğrultusunda hocalar ve öğrenciler geri bildirim toplantısı ayarlamaktadır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
İzmir gibi kültürel ve bilimsel aktivitelerle hem hayatın içinde aynı zamanda sakinliğiyle ruhunu dinlendiren bir şehirde tıp okumuş olacaksın. İngilizce eğitim alacağın için globalleşen dünyada kendine kolayca bir yer edinebileceksin. Bilimin dili olduğu için öğrencilik yıllarında makale gibi literatür tararken dil engeline takılmayacaksın. Ayrıca yapacağın projeleri yurtdışında önemli kongre ve sempozyumlarda kolayca sunma şansı yakalayacaksın. Kişi sayısının az olmasından dolayı akademisyenlerle birebir görüşme, pratik dersleri dilediğince uygulama şansına sahip olacaksın. Yurtdışı bağlantılı akademisyenlerden ders alacağın için daha öğrenciyken network’ünü genişletip tanınır hale geleceksin. Burs imkanlarından en iyi biçimde yararlanmış olacaksın. Tıp fakültesini tamamlamak için gereken azami 9 sene boyunca bursun kesilmeyecek. Hekimine ve hastasına değer veren, hayat kalitesini önemseyen ve bu prensibi müfredatına taşıyan bir fakültede eğitim almış olacaksın.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Yemekhane yemeklerinin pahalı olması (32 tl), ödev ve sınavların oldukça sık yapılması dezavantaj olarak söylenebilir. Fakat ödevlerin fazla olması yalnızca sınava bağlı geçmeyi ortadan kaldırıyor, bu sayede sınavı bir kaygı değil öğrenme amacı olarak görüyoruz. Ayrıca ödevler iletişim becerileri, araştırma, makale yazma gibi konuları içerdiği için hem akademik hem ileriki kariyer hayatımıza oldukça yardımcı oluyor. Ancak zaman zaman sıklığından dolayı zorluk yaşayabiliyoruz.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Blackboard adlı çevrim içi eğitim sistemini kullanıyoruz. Tüm ders materyalleri (ders notları, videolar, makaleler, kitaplar, alıştırmalar) bu sisteme yükleniyor. Ayrıca dersler kayıt altına alındığı için Panopto yardımıyla tekrar izleyebiliyoruz. Online olarak Blackboard Collaborate üzerinden eşzamanlı ders takip edebiliyor, soru sorabiliyor, grup çalışmaları (vaka oturumları) gerçekleştirebiliyor, derse katkıda bulunabiliyoruz.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Sınavlarımızı zaten dijital olarak çevrim içi oluyorduk. Pandemi öncesinde sınavlarımıza okulumuzun bilgisayar laboratuvarlarında giriyorduk. Pandemi döneminde gerçekleşen tek fark öğrencilerin sınava girdiği ortam oldu. Aynı sistemle herhangi bir mağduriyete uğramadan sınavlarımızı online olarak gerçekleştirdik.