İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İzmir
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri ve çağdaş, gelişmiş, aynı zamanda işlek bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir. Bir liman kenti olan, yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin başında yer alan İzmir'in batısında denizi, plajları, eğlence ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. Nüfusu yaklaşık 3.5 milyondur. “Güzel İzmir” olarak da adlandırılan İzmir, 8500 yıldır Anadolu yarımadasının batısında uzun ve dar bir körfezin başlangıcında yer almaktadır.

Smyrna olarak adlandırılan eski İzmir kenti, körfezin kuzeydoğusunda yer alan ve yüzölçümü yaklaşık yüz dönüm olan bir adacık üzerinde kurulmuştu. Batı Anadolu kıyılarına ilk yerleşimler, küçük yarımadalar üzerinde kurulmuştur. Bunlar, Çandarlı, Foça, İzmir, Klazomenai, Miletos ve İasos gibi yerleşimlerdir. Bu yerleşim yerlerini kuran insanların çoğu Hellenlidir. Böylece yarımada yerleşikleri hem iki limana sahiptiler, hem de karadenizden gelecek saldırılara karşı güvence içindeydiler. Eski İzmir yerleşimi yaklaşık 3000 yıl boyunca bu yarımada üzerinde ver aldı. M.Ö. 4. Yüzyılın ikinci yarısında büyük nüfus artışı yüzünden bugünkü Kadifekale eteklerine taşındı.

Akdeniz iklim kuşağında kalan İzmir'de yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Sahil boyunca palmiye, hurma ağaçları ve geniş caddeler bulunmaktadır. İzmir Limanı, Türkiye'nin ikinci büyük limanıdır. Canlılığı ve çeşitliliği ile ünlü bir şehir olan İzmir, uluslararası sanat festivalleri ve İzmir Enternasyonal Fuarı ile de önemli bir yer tutar.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Vapura 20 dakika, tramvaya 12 dakika, metroya 10 dakika ve otobüs duraklarına 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları ile İzmirlilerin sosyalleştikleri Konak, Karataş ve Bornova gibi yerlere kolay ulaşılmaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Şehirde 20 Tane KYK yurdu bulunmaktadır, bunların 9 adeti erkek ,11 adeti kız yurdudur.12 erkek 13 kız olmak üzere 25 adet özel yurt bulunmaktadır. Yurtların üniversiteye konumu oldukça uygundur.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
1+1 eşyalı 15000 lira civarı, 2+1 eşyalı 20000 lira civarı, 3+1 eşyalı 25000 lira civarıdır. Eski ve yeni olarak çok fazla alternatif bulunmaktadır.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Üniversitemiz 2016 yılında kurulmuş olup düzenli olarak dans ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır. Okulumuzdaki çeşitli kulüpler aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Tıp Fakültemizde entegre eğitim sistemi kullanılmaktadır. ''Kurul'' ismindeki öğrenim blokları içerisinde hem teorik hem de pratik eğitim almaktayız ve o kurula ayrılan sürenin sonunda ''Kurul Sonu Sınavı'' olmaktadır. Yıl içerisinde kurul sonu sınavları ile beraber yılın sonunda final sınavı olmaktadır. Kurul müfredatı içinde teorik ve pratik derslerle beraber mesleksel beceri dersleri ve özel çalışma modülleri bulunmaktadır.
Fakültemizin ilk 3 yılı Güzelyalı semtinde bulunan Sağlık Bilimleri Binasında işlenmektedir. Kalan 3 yılı ise affiliye olduğumuz Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde işlenmektedir.
Fakültemizde finalsiz geçiş bulunmamaktadır.
Bundan önce Türkçe olan eğitimimiz 2023-2024 eğitim öğretim yılı ile %100 İngilizce'ye çevrilmiştir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemizde ihtiyacı olan öğrencilere yemek bursu sağlanmaktadır.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Öğrencilere verilen kaliteli eğitimin yanı sıra, İzmir Demokrasi Üniversitesi öğrencilerin sosyal ve sportif faaliyetlere katılımına da önem verir. Öğrenciler arası kaynaşmayı sağlamak için futbol, basketbol vb. spor turnuvaları düzenler. Her yıl ana binamızda öğrenci festivali düzenlenir ve çeşitli müzik grupları bu festivalde yer alır. Okulumuzda hem tıp fakültesi öğrencileri arasında hem de diğer lisans öğrencileri ile birlikte aktif olarak çalışan öğrenci toplulukları bulunmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Kütüphaneye ek olarak tıp fakültesi okuma salonu bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Tıp fakültesinde etkinlik yapan öğrenci toplulukları İzmir Demokrasi Tıp Öğrencileri Birliği ile Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu'dur.

Üniversitede bulunan öğrenci toplulukları:

Balkan Araştırmaları Topluluğu
Bisiklet Topluluğu
Dağcılık ve Kampçılık Topluluğu
Fotoğrafçılık Topluluğu
Genç KADEM Topluluğu
Genç TEMA Topluluğu
Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu
Girişimcilik Topluluğu
Görsel Sanatlar Topluluğu
Havacılık Topluluğu
Hayvanseverler Topluluğu
İDÜ Ateş Böceği Topluluğu
İDÜ Bilimsel Araştırma (İDÜBAT) Topluluğu
İDÜ DANS Topluluğu
İDÜ Edebiyat ve Şiir Topluluğu
İDÜ Fenerbahçeliler Topluluğu
İDÜ IEEE (Institute of Engineers and Everyone Else)
İDÜ Kadın Hakları Topluluğu
İDÜ Kamu Denetçiliği Hukuk Topluluğu
İDÜ Model United Nations (MUN) Topluluğu
İDÜ Robotik Topluluğu
İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği
İnsan Kaynakları ve Kariyer Yönetimi Topluluğu
Kızılay Topluluğu
Küçük İyilikler Topluluğu
Kütüphane Topluluğu
Masa Tenisi Topluluğu
Münazara ve Kitap Topluluğu
Müzik Topluluğu
Okçuluk Topluluğu
Uluslararası Öğrenciler Topluluğu
Sağlıklı Yaşam ve Fiziksel Aktivite Topluluğu
Satranç Topluluğu
Sosyal Bilimler Araştırma Topluluğu
Spor İle Sağlıklı Yaş Alma Topluluğu
Teknoloji Araştırmaları Topluluğu
Tiyatro Topluluğu
Türk Halk Oyunları Topluluğu
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulumuzda biri sağlık bilimleri binasında diğeri de ana binada olmak üzere 2 adet yemekhane bulunmaktadır. Bir öğün ücreti 20-25 TL civarındayken yeni dönemde fiyat artışı olması muhtemeldir.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Üniversitemizin ana binası İzmir’in Balçova Karabağlar ilçesinde bulunup ,fakültemiz ise sağlık bilimleri binasının içinde, Güzelyalı semtinde bulunmaktadır. Ana binayla arasında 500 metre vardır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Üniversitemiz Tıp Fakültesi 2017 yılında kurulmuş ve 2018 yılında Eğitim-Öğretim faaliyetlerine üniversitemiz bünyesinde başlamıştır.

Eğitim dili Türkçe olan ve Entegre Eğitim Programı uygulanan Fakültemizde temel bilimler ve klinik bilimler derslerinin verildiği ilk 3 yılın ardından 4. ve 5. yıllardaki klinik stajlar ve 6. yıldaki intörn hekimlik dönemi “İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde” yapılmaktadır. İzmir Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yayın organı olan “Forbes Tıp Dergisi” öğrencilerimizin Tıp ve Sağlık Bilimleri alanlarında güncel gelişmeleri takip edebilmelerini sağlayan Uluslararası Hakemli bir dergidir.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Okulumuzun TurkMSIC ekibi sayesinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıyeten okulumuzda masa tenisi, futbol gibi turnuvalar da yapılmaktadır.

Ayrıca İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak her ay çeşitli sosyal etkinlik ve bilimsel aktivitelere ev sahipliği yapıyoruz.

Her yılın son çeyreğinde IMCIDU (International Medical Congress of Izmir Democracy University) isimli uluslarası kongremizde ulusal ve uluslararası katılımcıların aktardığı tıptaki güncel gelişmeleri takip etme ve kongre düzenlenme aşamalarında aktif görev alma şansınız bulunmaktadır. İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen sosyal ve bilimsel etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgiyi http://tip.idu.edu.tr/ adresinden ve sosyal medyadan ([at]idutipfakültesi) öğrenebilirsiniz.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
İzmir Demokrasi Üniversitesi ERASMUS+, Farabi ve Mevlana öğrenci değişim programlarına dahildir. Ayrıca 19 Temmuz 2018’de The University of Texas MD Anderson Cancer Center (Amerika Birleşik Devletleri) ve Medical University (Plovdiv-Bulgaristan) ile karşılıklı iş birliği anlaşması yapılmıştır. TurkMSIC sayesinde de yurt içi değişim programlarımız mevcuttur.
Fakültenin eğitim dili nedir?
Türkçe eğitim veren fakültemiz, 2023-2024 dönemi itibariyle %100 İngilizce eğitime dönüşmüştür ve bu yıl ilk öğrencilerini alacaktır.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
2023-2024 dönemi itibariyle eğitim dili Ingilizce’ye dönen fakültemizde hazırlık dönemi bulunmaktadır ancak zorunlu tutulmamaktadır. Hazırlık atlama sınavı ile hazırlık dönemi atlanabilmektedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Devam zorunluluğu vardır. % 70 derse katılım gösterilmelidir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Tıp Eğitimi AD koordinasyonunda Entegre sistemi uygulanmakta olup akreditasyon süreçlerine uygun eğitim planlamaları yapılmaktadır. Ancak akreditasyon için mezun verme şartı bulunmaktadır. İlk mezunlarını bu yıl veren fakültemizde akreditasyon çalışmaları başlamaktadır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
İlk mezunlarını bu yıl veren fakültemizde akreditasyon çalışmaları başlamaktadır.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Bulunmaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Hastanemizin ana hizmet binası dışında Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ek hizmet binası ve Buca Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak iki ayrı yerleşkesi bulunmaktadır. Hastanemiz ile Tıp Fakültemiz arasında 13 km bulunmaktadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Anabilim dalları fakülte binamızın giriş katında bulunmaktadır .
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 140 öğrenci
Dönem 2: 117 öğrenci
Dönem 3: 78 öğrenci
Dönem 4: 121 öğrenci
Dönem 5: 80 öğrenci
Dönem 6: 0 öğrenci
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Hoca sayısına ve o anki duruma göre değişkenlik göstermektedir.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
11
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
İlk üç yılda ders kurullarına dayanan entegre sistemde karma eğitim modeli uygulanmaktadır. Belirli bir organ sistemini öğretmek için temel ve klinik bilimlerin katılımını sağlar. Temel tıp derslerini ve mesleki becerilerini geliştirici klinik öncesi tıp meslek dersleri verilir. İlk iki yıl ağırlıklı olarak sistemlerin normal yapı ve fonksiyonlarını, ikinci yılın son kurulu ve üçüncü yılda ise patolojilere ve klinik bilimlere giriş, sistem patolojileri ele alınmaktadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1: Anatomi, Aile Hekimliği, Biyofizik, Biyoistatistik, Davranış Bilimleri, Fizyoloji, Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, İmmünoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıp Eğitimi, Tıp Tarihi ve Etik, Klinik Bilimlere Giriş, Mesleksel Beceri Uygulamaları, Özel Çalışma Modülü, Panel-Entegre-Oturum-Sistem.

Dönem 2: Anatomi, Aile Hekimliği, Biyofizik, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, İmmünoloji, Patoloji, Farmakoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıp Eğitimi, Tıp Tarihi ve Etik, Klinik Bilimlere Giriş, Mesleksel Beceri Uygulamaları, Özel Çalışma Modülü, Panel-Entegre-Oturum-Sistem.

Dönem 3: Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Farmakoloji, Temel İmmünoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Tıbbi Genetik, Tıp Eğitimi, İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Radyoloji, Mesleksel Beceri Uygulamaları, Özel Çalışma Modülü, Panel-Entegre Oturum-Seminer.

Dönem 4: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İç Hastalıkları, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk ve Ergen Ruh
Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği, Anesteziyoloji ve
Reanimasyon.

Dönem 5: Deri ve Zührevi Hastalıklar, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göz Hastalıkları, Kardiyoloji, Nöroloji, Klinik Farmakoloji ve Toksikoloji, Radyoloji, Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi, Üroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Acil Tıp, Seçmeli Dersler (Tıbbi Afet Yönetimi, Klinik Anatomi, Adli Tıp, Beyin ve Sinir Cerrahisi)

Dönem 6: İç Hastalıkları (1.5 ay), Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (2 ay), Kadın Hastalıkları ve Doğum (1 ay), Cerrahi (Genel Cerrahi ve Üroloji) (1 ay), Psikiyatri (15 gün), Kardiyoloji (1 ay), Aile Hekimliği (1 ay), Halk Sağlığı (1 ay), Acil Tıp (1 ay), Seçmeli Stajlar (Cerrahi: Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Göz Hastalıkları, Ortopedi ve Travmatoloji, Göğüs Cerrahi. Klinik: Dermatoloji, Radyoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Enfeksiyon Hastalıkları. - Bir öğrenci 1 cerrahi 1 klinik olacak şekilde 2 seçmeli staj seçmelidir.) (Belirtilen Dönem 6 programı 2023-2024 dönemi için planlanmış olup ilerleyen yıllarda değişme olasılığı olabilir.)

Klinik eğitimler 4. sınıfta başlamaktadır.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Dönem I öğrencilerinin zorunlu olarak almaları gereken tıp dışı dersler şunlardır: İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Türk Dili, İngilizce, Kariyer Planlama, Seçmeli ders.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
https://idu.edu.tr/wp-content/uploads/2023/07/tip-akademik-takvim-2023-2024.pdf
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi pratik derslerinde sınıflar gruplara ayrılarak derste öğrenilenler kemik, maketler vb. üzerinden pekiştirilmektedir. Histoloji derslerinde ise işlenen konular ya kendi hazırladığımız ya da hocamızın verdiği preparatlar üzerinden işlenmektedir. Bunların dışında tıbbi biyoloji, biyokimya vb. gibi derslerde de yeri geldiğinde laboratuvarlarda deney yapılmaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi laboratuvarlarında yeterli sayıda kemik ve maketimiz bulunmaktadır. Kadavramız henüz yoktur.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Pratik derslerde totalde 2 öğrenciye bir mikroskop düşmektedir. Sınıf ikiye bölünür ve her öğrenci kendi mikroskobunu kullanır.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakültemiz eğitiminin ilk 3 yılında “Özel Çalışma Modülü” adı altında bir eğitim programı uygulanmaktadır. Özel Çalışma Modülü, fakültemizin öğretmenlerinin belirlediği tıp ile alakalı veya tıp dışı konularda küçük öğrenci grupları halinde toplandığımız tıp eğitimine ek uygulamadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Vardır.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Maketlere uygulama yapılmasına yönelik imkan bulunmaktadır. Buna ek olarak; rol yapan gerçek kişiler üzerinden eğitim alınmamakta, hastanede gerçek hastalar üzerinden eğitim alınmaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Entegre sistemde her ders kurulunun sonunda o ders kurulunu kapsayan “Ders Kurulu Sınavı" yapılır. Her dönemin ders kurulu sayısı, ders kurullarının hangi derslerden oluşacağı, kurul içindeki derslerin teorik ve pratik ders saati olarak süreleri, kurul öğrenim hedefleri öğrencilere fakülte web sayfasında yayınlanan tanıtım rehberleri ve ders programı ile duyurulur.

Sınavlarda tıp eğitiminde geçerliliği kabul edilmiş tüm yöntemler (yazılı, sözlü, yazılı-sözlü, yazılı-uygulamalı, sözlü-uygulamalı, objektif yapılandırılmış klinik veya preklinik sınavlar, ödevler) kullanılabilir. Ders kurulu sınavı, derslerin ders kurulunda yer aldıkları teorik ve pratik ders süreleri ile orantılı sayıda sorudan oluşur. Pratik sınavın şekli ilgili Anabilim Dalı tarafından belirlenir. Ders kurulu sınavları dönem koordinatörlerinin, kurul başkanlarının ve yardımcılarının gözetim ve denetiminde yapılır. “Ders Kurulu Sınavı Puanı” ders kurulu sınavı sonunda belirlenen puandır.

Öğrencilerin yıl içi ders kurulu sınav puanlarının aritmetik ortalaması, yıl sonu bağıl sistem sonuçlarındaki notlarla kıyaslanmak suretiyle harf notuna çevirilerek dönem başarı notu olarak alınır.

Her dönemin sonunda bütün ders kurullarını kapsayan “Dönem Sonu Sınavı” yapılır. Dönem I, Dönem II ve Dönem III’te ders kurullarında alınan puanların ortalamasının 0,60 ile çarpılarak ve dönem sonu sınavından alınan puanın 0,40 ile çarpılarak elde edilen sayıların toplamıdır. Bu sınav teorik ve/veya pratik şeklindedir. Yıl sonu başarı notu, kurul sınavları not ortalamasının % 60'ı, yıl sonu final sınavı notunun % 40'ının toplanması ile belirlenir. Bütünlemeye kalan öğrenciler için ise kurul sınavları not ortalamasının % 40'ı, yıl sonu final sınavı notunun % 60'ının toplanması ile belirlenir. Dönem I, II ve III'te dönemi başarmak için dönem notunun en az (CC) olması gerekir.

Dönem IV ve V her staj için ayrı ayrı puanlar verilir her staj sonunda Staj Sonu Sınavı yapılır. Staj sınavları anabilim dalı akademik kurul kararı ve fakülte kurulunun onayı ile yazılı sınav sözlü sınav (hem yazılı hem sözlü) ve pratik/uygulamalı (hem yazılı hem sözlü) olacak şekilde yapılabilir. Bu sınavların şekilleri ve ağırlıkları Anabilim Dalı Başkanlıkları tarafından eğitim öğretim yılının başında açıklanır. Dönem sonu notu bunların staj süresine göre ağırlıklı ortalaması alınarak belirlenir. Dönem IV, V ve VI’da her staj için başarı durumu bağımsız olarak değerlendirilir. Öğrencinin stajlardan başarılı sayılması için her staj sınavından 100 üzerinden 60 puan alması gerekir.

Dönem V' in tüm stajlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler intörnlüğe başlatılır. Bu dönemde öğrencilerin başarısı, her anabilim dalında yapılan çalışma sonunda klinik, poliklinik, laboratuvar ve saha çalışmaları, takip ettikleri hasta, hasta müşahedeleri ve epikrizler, hastalara davranışları ve ilgileri, nöbetler ve katıldıkları seminerler, klinik ve kliniko-patolojik toplantılardaki başarıları vb. gibi hususlar ayrı ayrı göz önüne alınarak değerlendirilir. İntörnlük kademesinde sınav yoktur ve başarı notu, staj puanlarının ortalaması alınarak belirlenir.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Öğrencinin sınıfı geçmesi için 60+ ortalama yakalaması gerekmektedir. Üniversitemizde kurul sistemi bulunduğundan her sınava katılım göstermelidir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Pratik sınavlar laboratuvarlarda gerçekleştirilmektedir.
Anatomi sınavları zilli sınav sistemi ile, mesleksel beceri sınavları maket üzerinde, histoloji sınavları ise görseller ile yapılmaktadır.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Yoktur.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Eğitim kadromuzu genç ve dinamik tutarak ve çeşitli materyal sıkıntılarımızın önüne geçerek iyileştirmeye çalışmaktadırlar.
Bununla beraber fakültemizde TÜBİTAK 2209-A programına başvurup kabul almış öğrenci projeleri bulunmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Dekanımız, sürekli olarak sınıfı dinlemeye gelir ve bölüm temsilcisi ile haftalık toplantılar gerçekleştirir. Öğretmenler temsilci aracılığıyla fikirlerimize ulaşır ve onları dikkate alırlar.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Büyük bir şehrin üniversitesi olup her türlü sosyal gelişime açık bir ortamda tıp okumak, kişisel gelişim için çok özel bir fırsattır. TUS dershanelerine ulaşma ve diğer üniversitelere yakınlık avantaj oluşturmaktadır. Sınıf mevcudunun diğer fakültelere göre az olması ile hocalarla iletişimde bulunmak daha kolaydır. Tıp fakültesi öğrencileri her yıl düzenlenen IMCIDU kongresinde hem organizasyon komitesinde hem de poster ve sözlü sunumlarda yer alma imkanına sahiptir.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Yeni kurulan bir üniversite olmamızdan dolayı zaman zaman materyal sıkıntıları çekebilmekteyiz. Hastanemizin de yeni kurulmasından dolayı düzenimiz yeni yeni oturuyor, zaman zaman hoca ve eğitimle alakalı sıkıntılar çıkabilmektedir.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Microsoft Teams üzerinden online eğitim yapılmaktadır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Microsoft Teams üzerinden online sınav uygulandı, kamera ve ses kaydı yapılmadı.
Eklemek istedikleriniz
Fakültemizin tanıtım filmi: https://www.youtube.com/watch?v=d8D8B66hGNA