İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İstanbul tarihinde birçok medeniyetin üzerinde kurulduğu ve birçok kültürel mirasa sahip güzide bir şehirdir. Bu sebepten dolayı İstanbul’da çok fazla tarihi eser ile karşılaşabiliriz. Bu durum turistik açıdan İstanbul’u oldukça değerli kılmaktadır. İstanbul, hem dünyadan hem de Türkiye’den birçok turisti ağırladığından çok kültürlü bir yapıya sahiptir. İstanbul’da hem vakıf hem de devlet olmak üzere birçok üniversite bulunmaktadır. İstanbul iline giden ziyaretçilere en çok görmesi tavsiye edilen yerler arasında Kız Kulesi, Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Boğaz, Adalar ve Topkapı Sarayı bulunmaktadır.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Minibüs ve otobüslerin yanısıra deniz araçları, metro, metrobüs, tramvay, füniküler sıkça kullanılan şehiriçi ulaşım araçlarıdır. İstanbul’dan yurdun her tarafına karayolu bağlantısı vardır. Yurtiçi ulaşımının hareket noktası, Anadolu yakasında Harem, Avrupa yakasında ise Esenler’de bulunan uluslararası otogardır. Aynı zamanda güncel olarak kullanılan iki havaalanı vardır. Bunlardan biri Avrupa yakasında bulunan İstanbul Havalimanı diğeri ise Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’dır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
İstanbul’da geniş yurt imkanları olmakla beraber İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitim gördüğü Vadi Kampüs Ana Yerleşke’sine en yakın yurtlar aşağıdaki gibidir:
-Konforİst Kız Öğrenci Yurdu
-MyDome Kız Öğrenci Yurdu
-KonforİST Erkek Öğrenci Yurdu
-Republica Öğrenci Yurdu (Kız ve Erkek)
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Vadi Ana Kampüsü’nün bulunduğu Ayazağa Mahallesi çevresinde öğrencinin durumuna göre tercih edebileceği ve rahatlıkla konaklayabileceği kiralık daireler bulunmaktadır.
1+1 → 15.000-60.000 TL
2+1 → 15.000-120.000 TL
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
İstinye Üniversitesi, "Liv Hospital”, “Medical Park " ve "VM Medical Park" olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan MLPCare Grubu’nun 25 yıllık bilgi ve birikiminin devamı olarak, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kurulmuştur.
Kendisini fark yaratacak eğitim ve araştırmaya adamış başarılı akademik kadrosu ile İstinye Üniversitesi, öğrencilerine var olan bilgiyi aktararak kendi alanlarında güçlü bir donanım sağlarken, eğitim ve araştırma performansı ile yeni bilgi üretilmesine katkıda bulunarak Türkiye’nin ve dünyanın seçkin üniversiteleri arasında yer almayı hedeflemektedir.
Öğrenci odaklı eğitim anlayışını üniversitenin tüm süreçlerinde uygulayan İstinye Üniversitesi, bilim ve araştırma merkezi olma vizyonu doğrultusunda, öğretim üyelerinin araştırmaları ile bilimin sınırlarını genişletmeyi, bilimsel gelişmelerden edinilen bulguları toplumun refahı için uygulamaya geçirmeyi ve bununla birlikte topluma kaliteli ve erişilebilir sağlık hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Öğretim, araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, öğrencilerine geniş tabanlı bir bilgi yelpazesinin yanı sıra, teknoloji ve sanatı da kapsayan bir öğrenme ve ilerleme ortamı sunar.
Öğrencilerini liderlik yetenekleri ile donatılmış, bilimin gücüne güvenen, dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden, eleştirel düşünebilen; insani ve etik değerlere sahip, kendini geliştirme ve yaratıcılığını kullanma alışkanlığı edinmiş bireyler olarak yetiştirir. İstinye Üniversitesi, geleceğin yetkin, yaratıcı ve ileri görüşlü bireylerini bünyesinde yetiştirerek toplumumuzun sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişiminde önemli bir rol oynamayı ve insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 2023-2024 akademik yılında tercih edecek öğrenciler içinde ÖSYM Kontenjan Bursunun yanı sıra 1-100 arası YKS sıralamasına sahip öğrencilere 4.000 TL cep harçlığı, öğle yemeği ve konaklama imkanı, 101-1000 arası YKS sıralamasına sahip öğrencilere 3.000 TL cep harçlığı, öğle yemeği ve konaklama imkanı, 1001-2000 arası YKS sıralamasına sahip öğrencilere 2.000 TL cep harçlığı, öğle yemeği ve konaklama imkanı, 2001-3500 arası YKS sıralamasına sahip öğrencilere 1.000 TL cep harçlığı ve öğle yemeği imkanı Yıldız Öğrenci Burs Paketi (YKS Başarı Sırası Bursu) kapsamında verildi.
Akademik Başarı Bursu kapsamında ikinci sınıf seviyesinden itibaren, bahar yarıyılı sonunda, ÖSYM ile yerleşip tam burslu olmayan öğrenciler arasında yapılan sıralamada, Ağırlıklı Genel Not Ortalaması 3.50 üzerinde ve en yüksek olan öğrenciye verilen ve sonraki akademik yıl için %50 oranında geçerli olan başarı bursudur.
Yıldız Lise Bursu kapsamında Yıldız Devlet ve Yıldız Özel Liselerden mezun olan ve ilk beş tercihinde yerleşenlere ödemesi gereken tutar üzerinden %20 oranında indirim sağlanır.
Anlaşmalı Öğretim Kurumu Bursu kapsamında Anlaşmalı Özel Öğretim Kurumları’ndan mezun olan ve ilk beş tercihinde yerleşenlere ödemesi gereken tutar üzerinden %15 oranında indirim sağlanır.
Uluslararası Diploma Bursu kapsamında IB, Abitur, Matura, Fransız Bakaloryası ve AP programlarında çeşitli gereklilikleri sağlayan öğrencilere farklı miktarlarda indirim imkanı sağlanır.
Büyük Ailemiz Bursu (Kardeş İndirimi), Engelsiz Eğitim Bursu, Şehit & Malul Gazi Yakınları Bursu, Personel Yakınları Bursu ve Sporcu Bursu kapsamında çeşitli gereklilikleri sağlayan öğrencilere farklı miktarlarda indirim imkanı sağlanır.
Bu bilgiler 2023-2024 akademik yılı için geçerlidir. Güncel bilgiler için her sene İstinye Üniversitesi tarafından yayınlanan Lisans-Ön Lisans Programları Yeni Öğrenci Kayıt Rehberi’ni kontrol edebilirsiniz.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
İstinye Üniversitesi’nde sene içerisinde birçok etkinlik yapılmaktadır. Yıl sonu bahar şenlikleri, çeşitli müsabakalar, sağlıkla ilgili kongreler, disiplinlerarası söyleşiler, her bölümle alakalı uzmanlarla yapılan konferanslar ve 14 Mart Tıp Balosu bunlardan bazılarıdır. Ayrıca üniversitenin kendine ait spor salonu bulunmaktadır ve öğrenciler bu imkandan istedikleri gibi faydalanabilmektedirler. Yıl içerisinde çeşitli zamanlarda pilates günleri, kickboks kursu gibi etkinlikler de yapılmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizde 4 adet kütüphane bulunuyor. Vadi Merkez Kütüphane, hafta içi 08.30-20.00 arası açık ve hafta sonu kapalıdır. Vadi Merkez Kütüphane 1. Katı 7/24 hizmet vermektedir. Topkapı Kampüs Kütüphane, hafta içi 08.00-17.30 arası açık ve hafta sonu kapalıdır. Sağlık Bilimleri Fakülte Binası Zemin Kat Çalışma Alanı 7/24 hizmet vermektedir. Liv Hospital Bahçeşehir Tıp Fakültesi Kütüphanesi ve Medical Park Gaziosmanpaşa Tıp Fakültesi Kütüphanesi, hafta içi 08.30-17.30 arası açık ve hafta sonu kapalıdır. Kütüphanelerde içeriye açık içecek ve yiyecek ile girmek yasak, sadece su şişesi ve termosla giriş yapılabiliyor.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
İstinye Üniversitesi’nde bulunan öğrenci topluluklarının detaylı listesini bu link üzerinden inceleyebilirsiniz: https://omer.istinye.edu.tr/tr/kulupler/kulupler-listesi
Tıp Fakültesi özelinde etkinlik yapan öğrenci topluluklarına örnek olarak İstinye TÖB, EMSA İstinye, INSPARK Kulübü, İSÜ Genç Yeryüzü Doktorları, Onkolojik Çalışmalar Kulübü ve Nadir Hastalıklar Araştırma Kulübü verilebilir.
Yapılan etkinliklere örnek olarak çeşitli konularda bilgi edinmek için alanında yetkin öğretim görevlileriyle yapılan online/yüz yüze söyleşiler, farkındalık yaratmak için kurulan stant etkinlikleri ve hem kişisel hem profesyonel gelişim için akranlar arasında bilgi aktarımını sağlayan etkinlikler verilebilir.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Üniversitemiz bünyesindeki iki kampüsümüzde de yemekhanemiz mevcuttur. Yemekhanemizde her gün sabah kahvaltısı, çorbalar, sıcak yemekler, salatalar ve tatlılar sunulmaktadır. Ayrıca kampüslerimiz içinde ve çevresinde bulunan özel işletmelerde de çeşitli yemek imkanları bulunmaktadır. Dileyen öğrencilerimiz bu işletmelerde de yemek ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.
Tüm öğrencilerimizin, akademik ve idari kadromuzun kampüslerimiz içinde hijyenik ve sağlıklı bir ortamda yemek yiyebilmeleri için gıda mühendisi çalışmakta ve denetim yapmaktadır.
Yemek fiyatları değişmekle beraber 2023-2024 yılında 4 çeşit yemek 100 TL’ye alınabiliyordu.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Üniversitenin iki adet kampüsü bulunmaktadır. Vadi Kampüs içerisinde tüm fakültelere yönelik yerleşkeler barındırır. Tıp fakültesi öğrencileri teorik derslerini 2023-2024 akademik yılının başında yeni yapılan Vadi Kampüsü Ana Yerleşke’sinde almaktadır. Vadi Kampüsü, Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi’ne oldukça yakındır. Topkapı Kampüsü ise içerisinde Sağlık Bilimleri Yerleşkesi’ni barındırmaktadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
23 Nisan 2015
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Üniversiteden bağımsız olarak fakültemize ait ayrı bir spor alanımız yok. Ancak Topkapı Kampüsü’ndeki İSÜ Spor Merkezi’ni herkes gibi tıp öğrencileri de kullanabiliyor. Vadi Kampüsü’nde basketbol, voleybol ve tenis kortu olarak kullanılan açık spor alanları mevcuttur ve ayrıca kampüslerimizde yine birer adet masa tenisi masası da kullanıma açıktır.
Fakülte geleneği olarak Dönem-1’lere sene başında beyaz önlük töreni ve 14 Mart’larda Tıp Balosu yapılmaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Fakültemiz eğitim programı ülkemizde Tıp Fakültelerine önerilen Çekirdek Eğitim Programı ile uyumludur. Öğrenciler isterlerse araştırma programlarına katılabilirler. Fakültemizde ERASMUS, FARABİ, TurkMSIC öğrenci değişim programları da uygulanmaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
İstinye Üniversitesi’ne bağlı hem İngilizce hem de Türkçe eğitim veren iki tıp fakültesi mevcuttur.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Üniversitemizde %100 İngilizce bölüm için zorunlu hazırlık programı vardır. Hazırlık sınavı geçilmesi halinde hazırlık sınıfından muafiyet mümkündür.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Hem preklinik hem de klinik dönemler için teorik derslere %70, pratik derslere ise %80 devam zorunluluğu vardır. Devamsızlık bilgisi sınıf temsilcisinden, dönemden sorumlu veya o komitenin sorumlu hocasından öğrenilebilir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
İstinye Üniversitesi Türkçe Tıp Fakültemiz ilk mezunlarını vermiştir ve bu doğrultuda TEPDAD tarafından akredite edilme çalışmalarına başlamış ve başvurusunu yapmıştır. İstinye Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültemiz ise ilk mezunlarını verdikten sonra aynı şekilde TEPDAD tarafından akredite edilme çalışmalarına başlayacaktır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Akreditasyon alma süreci öncesinde ve sırasında öğrencilerin eğitimine yönelik birçok yenilik, iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapılmıştır ve yapılmaya devam ediliyordur.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Tıp Fakültemiz, Vadi Kampüsü Ana Yerleşke’sindedir. Eğitim gördüğümüz hastanelerimiz ise İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir, İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa, Liv Hospital Vadistanbul ve Liv Hospital Ulus’dur. Hastanelerimize ulaşım toplu taşımayla sağlanabilmekle beraber 2023-2024 akademik yılında Topkapı Kampüsü’nden İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir’e çeşitli saatlerde servisle de ulaşım sağlanabiliyordu.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel bilimler dahilindeki anabilim dallarımız Vadi Kampüsü Diş Hekimliği binası içerisinde aynı katta yer almaktadır. Dahili ve cerrahi anabilim dallarımız ise hastanelerde yer almaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
2023-2024 akademik yılı için İngilizce ve Türkçe Tıp birlikte yaklaşık olarak:
Dönem 1 : 336 öğrenci
Dönem 2 : 246 öğrenci
Dönem 3 : 189 öğrenci
Dönem 4 : 208 öğrenci
Dönem 5 : 157 öğrenci
Dönem 6 : 125 öğrenci
Toplam : 1261 öğrenci
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
2023-2024 akademik yılı içinde 4. sınıf öğrencilerimiz 50-60 kişilik staj gruplarıyla eğitimlerini tamamladı.
2023-2024 akademik yılı içinde 5. sınıf Türkçe tıp öğrencilerimiz 40, İngilizce tıp öğrencilerimiz 60 kişilik staj gruplarıyla eğitimlerini tamamladı.
2023-2024 akademik yılı içinde 6. sınıf Türkçe tıp intörn öğrencilerimiz 22-23, İngilizce tıp intörn öğrencilerimiz 4-5 kişilik staj gruplarıyla eğitimlerini tamamladı.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Okulumuzda İngilizce ve Türkçe tıp öğretimi bulunmaktadır. Temel Tıp Bilimlerinde 10 profesör, 21 doktor öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi ve 10 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Dahili Tıp Bilimlerinde 59 profesör, 8 doçent doktor, 29 doktor öğretim üyesi ve 1 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Cerrahi Tıp Bilimlerinde 43 profesör, 22 doçent doktor, 23 doktor öğretim üyesi ve 1 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Yaklaşık 1261 öğrencimiz ve 229 öğretim üyemiz var. Okulumuzda yaklaşık olarak her 6 öğrenciye 1 öğretim görevlisi düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesinde, yatay ve dikey olarak ilişkilendirilen, yapılandırılmış beceri eğitim programı konularını içeren, konuların toplumsal ve sosyal boyutlarını vurgulayan entegre sistem uygulanmaktadır.
Öğrencinin ilk üç yılda, kliniğe geçmeden önce gerekli olan temel sağlık ve hastalık bilgileri alması hedeflenir. Dört ve beşinci sınıf ise klinik staj ve rotasyonlardan oluşur. Toplam 6 staj ve içerdiği 28 anabilim dalı rotasyonu içermektedir. Eğitim programının altıncı yılında verilecek olan intörnlük eğitim dönemi, farklı anabilim dalları tarafından zorunlu veya seçmeli olarak yürütülen 12 aylık bir uygulamadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
1. ve 2. sınıfta tıbbi biyoloji, tıbbi biyokimya, biyofizik, anatomi, fizyoloji, tıbbi genetik, histoloji ve embriyoloji, tıbbi mikrobiyoloji, tıp tarihi gibi dersler bulunmaktadır. 2. sınıfın sonunda patoloji, farmakoloji, biyoistatistik, immunoloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları ve kadın hastalıkları ve doğum dersleri de eklenmektedir. Bu derslerin içerikleri ve sınavdaki yoğunlukları komite programına göre değişiklik göstermektedir.
3. sınıfta klinikten hocalar çoğunlukta olup kardiyoloji, pediatri, nöroloji gibi dahili bilim dersleri ve bunların yanında patoloji, mikrobiyoloji, farmakoloji ve tıbbi genetik dersleri alınmaktadır. Sınavlardaki konu dağılımı genellikle patoloji ve komitenin konusuna bağlı olarak o dahili ders ağırlıkta olacak şekilde olmaktadır.
4. ve 5. sınıfta açıklanan programa göre öğrenciler belirli dahili ve cerrahi branşlarda staj yapacaktır. 4. sınıfta açıklanan staj programı iç hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum-üroloji ve genel cerrahi-acil tıp olmak üzere 4 staj bloğudur. 5. sınıfta geri kalan dahili ve cerrahi branşların stajları devam edecektir.
6. sınıf intörnlük yılıdır.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
İlk senede Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve İngilizce dersleri Uzaktan Eğitim sistemi ile veriliyor. Her dönem içerisinde de en az 2 seçenek olmak üzere seçmeli ders alabiliyorsunuz. Bu seçmeli dersler Temel Rusça’dan Medikal Sistemler ve İnovasyon gibi konulara kadar farklılık gösterebiliyor ve her dönem farklı biri seçiliyor.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Fakültemizin akademik eğitim öğretim takvimi her sene her sınıf için farklılık gösterebiliyor. Bu link üzerinden geçmiş senelerin programlarını inceleyebilirsiniz. https://medicine.istinye.edu.tr/tr/egitim/undergraduate/ders-bilgileri
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Pratik derslerimiz laboratuvar ortamında işlenmektedir. Özel doku kesitleri, çeşitli kimyasallar, anatomi maketleri vb. bir çok alet ile derslerimiz işlenmektedir. Laboratuvar dersleri başında ufak bir ders bilgilendirmesinin ardından öğrenci şahsi veya arkadaşlarıyla grup halinde laboratuvarda çalışabilmektedir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Üniversitemizde eğitimimiz için birçok kadavra bulunmaktadır. Güncel olarak 1 adet anatomi labımız bulunmakta ve kapasite olarak yeterli durumdadır. Her çeşit maketimiz sayı olarak yeterli miktarda bulunmakla birlikte her geçen gün yenileri üstüne eklenmektedir. 3D teknolojisi ile bilgisayar üzerinden anatomik organ inceleme imkanımız ve sanal diseksiyon masamız da bulunmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Laboratuvar derslerimizde kişi başına en az 1 mikroskop düşmektedir. Laboratuvar derslerinin derse bağlı olarak dersin laboratuvarında işlenmektedir. Her laboratuvarın şartları yeterlidir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Üniversitemiz Tıp Fakültesi bünyesindeki öğrencilere akademik yaşantımız boyunca karşılaşacağımız sorunları danışmak için bir akademik danışman görevlendirmektedir. Ayrıca okulumuzda gerek SKS Daire Başkanlığı gerekse Tıp Fakültesine özgü kulüplerin çatısı altında eğitimler ve seminerler düzenlenmektedir. 1. sınıftan itibaren isteyen öğrenciler okulumuzun bünyesinde çalışan Kök Hücre Ar-Ge katında çalışabilmek için hocalarımıza başvuru yapabilmektedir.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Klinik çalışma modülleri adı altında mesleki becerilerimizi kazanabileceğimiz bir ders bulunmaktadır. Dersin ilk yarısında hocamızın anlatımıyla bilgileri öğrenip diğer yarısında hocalarımızın gözetiminde uygulamaya dökmekteyiz. Ders sayısına bağlı olarak puanlamada belli bir puan değeri belirlenmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Evet. Simülasyon laboratuvarı adı altında içinde simülasyon mankenlerinin olduğu üniversite içinde bulunan bir laboratuvarımız mevcuttur. Klinik derslerinde gördüğümüz bilgileri test edebileceğimiz bu mankenler öğrencilerin kullanımına yeterince açıktır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Preklinik dönemde anatomi ve histoloji başta olmak üzere pratik derslerden aldığımız puanlar teorikten aldığımız puanlarla eklenerek yüzlük sistem üzerinden bir not oluşturuyor. Teorik derslerimizin sınavlarına komite sistemi şeklinde girmekteyiz. Bu komitelerimizin ağırlıklı ortalamaya etkisi de sene içinde sürdükleri ortalamalara göre değişkenlik göstermektedir. Dönem sonu notu belirlenirken komite sınavlarının toplam etkisi %40, iki finalin toplam etkisi %40, öğrenci sunumunun etkisi %5, dikey koridor modülünün etkisi %5 ve klinik beceri sınavının etkisi %10’dur. Bahar Finali’nden sonra dönem sonu notu 60 altında olan öğrenciler bütünleme sınavına girerek ortalamasını yükseltmeye çalışır. Yükseltemediği durumda sene tekrarı yapmak durumunda kalır. Klinik dönemde stajlar özelinde yazılı ve sözlü sınavlar neticesinde bir not alınır, böylelikle öğrenci o stajdan ya geçer ya da kalır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Öğrencilerin sınıfı başarıyla tamamlaması için tıp eğitimi modülü sene sonu ortalamasının 60 ve üzeri olması ve belirlenen seçmeli derslerden gerekli olanları alıp istenen geçiş kredisini sağlaması gerekmektedir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi, zilli sınav şeklinde / Patoloji, komite sınavı sırasında dijital preparat görüntüsü ve çoktan seçmeli olarak / Fizyoloji, komite sınavı sırasında çoktan seçmeli olarak / Mikrobiyoloji komite sınavı sırasında dijital preparat görüntüsü ve çoktan seçmeli olarak / Histoloji, ek bir oturumda dijital preparat görüntüsü ve açık uçlu olarak yapılıyor.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Hayır, yoktur. Güz ve Bahar Finali olmak üzere iki finale de girmek zorunludur.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Okulumuzda yıl içerisinde gerek tıp eğitimi anabilim dalı gerek dekanlık tarafından düzenlenen geri dönüt anketleri ile eğitim çalışmalarındaki eksikler tespit edilip iyileştirilmeye çalışılır. Ayrıca hocalarımızın kapısı bizlere ve fikirlerimize her zaman açıktır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Öğrenciler eğitimleri hakkında kısmen söz sahibi olabiliyor. Hocalarla derslerin işleyişine beraber karar verebiliyoruz, tabii hocamız buna gönüllüyse. Her komite ve dönem sonunda komite yetkililerimiz ile yaptığımız geri bildirim toplantısı ile de dersin işleyişi hakkında fikirlerimizi, önerilerimizi ve yararlı bulmadığımız noktaları belirtebiliyoruz. Çeşitli durumlarda sorunlarımızı dekanlıkla ve dekanlık sekreteriyle doğrudan paylaşabiliyoruz.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Çünkü hocalarla 7/24 iletişimde olabiliyoruz. Laboratuvarlarımızı sınavdan önce tekrar için kullanabiliyoruz. Birçok bilimsel çalışmaya ve deneye gönüllü olarak katılabiliyoruz. Ar-Ge merkezlerimiz ilgili olan her öğrenciye açık ve özellikle TÜBİTAK’a proje yazmamız konusunda bir teşvik söz konusu.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Tıp fakültesine özel bir SKS Daire Başkanlığı olmaması tıp öğrencileri için işleri bazı durumlarda zorlaştırabiliyor. Fakültemizin Vadi Kampüs’e taşınması ile birlikte ulaşım konusunda kimi zaman sıkıntılar yaşanmaya başladı. Bu problemleri çözmek için servis saatlerinin ve noktalarının artırılması yönünde çalışmalar sürdürülüyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemizde çevrim içi uzaktan eğitim sistemi bulunmaktadır. COVID-19 pandemisi süresince İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak Perculus+ sistemi üzerinden tüm derslerimiz dijital ortamda eksiksiz bir şekilde işlenmiştir. Ek olarak Viraconsultation gibi sistemler üzerinden de patoloji lab derslerimiz eksiksiz bir şekilde tamamlanmıştır. Ayrıca derslerimiz sistemde öğrencilerin istediği zaman tekrar izleyebileceği şekilde kayıtlı tutulmaktadır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Pandemi ve uzaktan eğitimin zorunlu olduğu dönemlerde fakültemizde çevirim içi sınavlar gerçekleşti. Sene sonu final sınavımız dahil olmak üzere kalan bütün teorik sınavlar kullandığımız Perculus sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Herhangi bir şekilde kamera veya mikrofon açık tutulma gerekliliği bulunmadan gerçekleşen sınavda kullandığımız sistem öğrencinin hangi soruyu kaç dakikada yaptığı, aynı anda tarayıcıda başka sayfa açılıp açılmadığı gibi bilgilere ulaşabiliyordu. Sınavlarımızda soru başına bir süre kısıtlaması bulunmamaktaydı ve istenilen soruya geri dönebilme olanağımız bulunuyordu. Hiçbir teknik aksaklık yaşanmadan sınavlarımız tamamlandı.
Güncel olarak sınavlarımız bilgisayar laboratuvarlarında yüz yüze MEDU sistemi üzerinden gözetmenler eşliğinde dijital bir şekilde yapılmaktadır.