İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İstanbul tarihinde birçok medeniyetin üzerinde kurulduğu ve birçok kültürel mirasa sahip güzide bir şehirdir. Bu sebepten dolayı çok fazla tarihi eser ile bu şehirde karşılaşabiliriz. Bu da, turistik açıdan bu ili değerli kılmaktadır. Hem dünyadan hem de Türkiye’den birçok turist bu şehre gelmekte olduğundan çok kültürlü bir yapıya da sahiptir.
İstanbul’da hem vakıf hem de devlet olmak üzere birçok üniversite bulunmaktadır. İstanbul iline giden ziyaretçilere en çok görmesi tavsiye edilen yerler arasında Kız Kulesi, Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Boğaz, Adalar ve Topkapı Sarayı bulunmaktadır.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Minibüs ve otobüslerin yanısıra deniz araçları, metro, metrobüs, tramvay, finüküler sıkça kullanılan şehiriçi ulaşım araçlarıdır. İstanbul’dan yurdun her tarafına karayolu bağlantısı vardır. Yurtiçi ulaşımının hareket noktası, Anadolu yakasında Harem, Avrupa yakasında ise Esenler’de bulunan uluslararası otogardır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
İstanbul’da geniş yurt imkanları olmakla beraber üniversite kampüsüne en yakın ve çoğu öğrencinin kaldığı yerler;
KYK Yurdu: Cevizlibağ Kız Yurdu
Özel Yurt: Merter NOVU Kız Yurdu
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Üniversitenin çevresinde öğrencinin durumuna göre tercih edebileceği ve rahatlıkla konaklayabileceği kiralık daireler bulunmaktadır.
1+1 → 1500-1800 TL
2+1 → 2500-2700 TL
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
İstinye Üniversitesi, "Liv Hospital”, “Medical Park " ve "VM Medical Park" olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan MLPCare Grubu’nun 25 yıllık bilgi ve birikiminin devamı olarak, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kurulmuştur. Öğrenci odaklı eğitim anlayışını üniversitenin tüm süreçlerinde uygulayan İstinye Üniversitesi, bilim ve araştırma merkezi olma vizyonu doğrultusunda, öğretim üyelerinin araştırmaları ile bilimin sınırlarını genişletmeyi, bilimsel gelişmelerden edinilen bulguları toplumun refahı için uygulamaya geçirmeyi ve bununla birlikte topluma kaliteli ve erişilebilir sağlık hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Öğretim, araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, öğrencilerine geniş tabanlı bir bilgi yelpazesinin yanı sıra, teknoloji ve sanatı da kapsayan bir öğrenme ve ilerleme ortamı sunar.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
İstinye üniversitesini bu sene tercih edecek öğrenciler içinde 1-500 arası sıralamaya sahip öğrencilere İngilizce tıp için 4000₺, 1-1000 arası Türkçe tıp tercih edeceklere 4000₺, 1001-2500 arası Türkçe tıp tercih edeceklere ise 2000₺ ek burs imkanı sağlamaktadır.
Bu sene 4. sınıf olacak tıp öğrencilerine okul %100-%25 burs imkanlarını sunmuştur ve tüm dönem Medical Park ve Liv Hastanelerinde özel sigortalıdır. Sene sonunda yüksek ortalama sahibi öğrencilere de çeşitli burslar sunulmaktadır.
Bu sene 3. sınıf olacak öğrenciler için tüm dönem Medical Park ve Liv hastanelerinde sigortalıdır. Ortalaması en yüksek ilk 3 öğrenciye dönem sonunda %100 burs verilmektedir.
Bu sene 2. sınıf olacak öğrenciler için tüm dönem Medical park ve Liv hastanelerinde sigortalıdır. Ortalaması en yüksek 1. Öğrenciye tüm senelerde geçerli %100 2. Öğrenciye %50 ,3. öğrenciye ise %25 burs imkanı sağlamaktadır.
Ayrıca tüm dönem öğrencileri için her sene güncellenen lise listesi yayınlarak %20-30 arası Yıldız Lise indirimi, ilk 3 tercihe İSÜ Tıp yazmaları halinde %10 Tercih İndirimi gibi ek indirimler de bulunmaktadır.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
İstinye Üniversitesinde sene içerisinde birçok etkinlik yapılmaktadır. Yıl sonu bahar şenlikleri, çeşitli müsabakalar, sağlıkla ilgili kongreler, disiplinlerarası söyleşiler, her bölümle alakalı uzmanlarla yapılan konferanslar, 14 Mart Tıp Balosu bunlardan bazılarıdır. Ayrıca üniversitenin kendine ait spor salonu bulunmaktadır ve öğrenciler bu imkandan istedikleri gibi faydalanabilmektedirler. Yıl içerisinde çeşitli zamanlarda pilates günleri, kickboks kursu gibi etkinlikler de yapılmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemizde bir adet kütüphane bulunuyor. 5.katın tamamı kütüphaneye ait fakat 7/24 hiçbir zaman açık olmuyor. Ancak giriş katta bulunan study hall tıp fakültesi öğrencileri için yıl boyunca çalışmamız için 7/24 açık durumda.Tıp fakültesi için ayrıca ayrılmış bir kütüphanemiz yok. Kütüphanede kantin vb. yok ve içeriye açık içecek ile girmek yasak sadece su şişesi ve termosla girebiliyoruz.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
https://omer.istinye.edu.tr/tr/kulupler/kulupler-listesi Tıp fakültesinde: İstinye TÖB, EMSA İstinye, Yeryüzü Doktorları, CDS, Medical AI Yapılan etkinliklere örnek olarak: “Su ve Sağlık” etkinliğinde katılımcılara kendi tasarladığımız monopoly oynatılarak su içme / birine su içirme, bardağa pinpon topu isabet ettirme gibi görev kartları ve bilgi kartları yoluyla interaktif bir etkinlik düzenlendi. Bu sayede insanlar oyun oynamak için standımıza uğrarken suyun sağlık açısından önemi ve günlük su içimi hakkında da gerekli bilgileri edindiler.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okul yemekhanemizde kahvaltı öğle ve akşam yemekleri çıkıyor. Yemek fiyatları değişmekle beraber 4 çeşidi öğle ve akşam yemeklerinde 2019 yılında 13 t’ye yedik. Yemekhane bütün bölümler için ortak kullanılıyor. Yemekhane dışında okul çevresinde her çeşit yemek bulabileceğimiz birçok restoran ve işletme mevcut.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakülte kampüs içindedir. Kampüs şehir merkezine yakın mesafededir. Üniversitenin iki adet kampüsü bulunmaktadır. Topkapı kampüsü içerisinde tıp, sağlık bilimleri, eczacılık, mühendislik, fen-edebiyat, güzel sanatlar tasarım ve mimarlık, sosyal bilimler, meslek yüksekokulu, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu fakültelerini barındırır. İstinye kampüsü ise yapım aşamasındadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
23 Nisan 2015
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Üniversiteden bağımsız olarak fakültemize ait ayrı bir spor alanımız yok ancak kampüsteki İSÜ-Gym’i herkes gibi tıp öğrencileri de kullanabiliyor. Kampüste basketbol ve voleybol sahası da mevcut. Fakülte geleneği olarak Dönem-1’lere sene başında önlük töreni, Dönem 2’nin sonunda Temel Bilim’lere veda kutlaması, 14 Mart’larda Tıp Balosu yapılmakta.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Fakültemiz eğitim programı ülkemizde Tıp Fakültelerine önerilen Çekirdek Eğitim Programı ile uyumludur. Öğrenciler isterlerse araştırma programlarına katılabilirler. Fakültemizde ERASMUS, FARABİ, TurkMSIC öğrenci değişim programları da uygulanmaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
İstinye Üniversitesi’ne bağlı hem İngilizce hem de Türkçe eğitim veren iki tıp fakültesi mevcuttur.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Üniversitemizde %100 İngilizce bölüm için zorunlu hazırlık programı vardır. Hazırlık sınavı geçilmesi halinde hazırlık sınıfından muafiyet mümkündür.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Teorik derslere %70, pratik derslere %80 devam zorunluluğu vardır. Stajlardaki devamsızlık oranı önümüzdeki sene belli olacaktır. Devamsızlık bilgisi sınıf başkanından, dönemden sorumlu veya o komitenin sorumlu hocasından öğrenilebilir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Üniversitemiz henüz mezun vermediğinden TEPDAD tarafından akredite edilmemiştir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Üniversitemiz henüz mezun vermediğinden akreditasyon süreci başlamamıştır.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmamaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Tıp Fakültemiz Topkapı kampüsündedir. İstinye Üniversitesi Hastanesi ise Bahçeşehir’dedir. Ulaşım toplu taşımayla sağlanabilmekle beraber, 2018-2019 akademik yılında Topkapı kampüsünden Ulus Liv Hospital’a ve İstinye Üniversitesi Hastanesi’ne servisler bulunmaktadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel bilimler dahilindeki anabilim dallarımız Topkapı Kampüsü içerisinde aynı katta yer almaktadır. Dahili ve cerrahi anabilim dallarımız Ulus Liv Hospital’da yer almaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1 : 161 öğrenci
Dönem 2 : 98 öğrenci
Dönem 3 : 73 öğrenci
Dönem 4 : -
Dönem 5 : -
Dönem 6 : -
Toplam : 332 öğrenci
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
İlk defa bu dönem 4. Sınıflarımız staja başlayacaktır. Açıklanan sayıya göre yaklaşık 70 öğrenci 4 staj bloğu olduğundan 4 gruba ayrılmıştır. Her grup 17-18 kişi içermektedir. Staj bloğunun içeriğine göre bu gruplar kendi içlerinde de 4’e bölünecektir. Bir hasta başında yaklaşık 4 kişi olması tahmin edilmektedir.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Okulumuzda İngilizce ve Türkçe tıp öğretimi bulunmaktadır.İngilizce bölümümüzde; 35 profesör, 4 doçent, 20 doktor öğretim üyesi olarak toplamda 59 öğretim üyesi bulunmaktadır. Türkçe bölümümüzde; 70 profesör , 9 doçent, 41 doktor öğretim üyesi olarak 120 öğretim üyemiz bulunmaktadır. Yaklaşık 350 öğrencimiz ve 180 öğretim üyemiz var. Okulumuzda yaklaşık olarak her 2 öğrenciye 1 öğretim görevlisi düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültemizdeki mevcut 3 dönem için de İstinye yatay ve dikey olarak ilişkilendirilen, yapılandırılmış beceri eğitim programı konularını içeren, konuların toplumsal ve sosyal boyutlarını vurgulayan entegre sistem uygulanmaktadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
1.ve 2. sınıfta biyokimya, anatomi, fizyoloji, biyofizik, tıbbi genetik, histoloji ve embriyoloji, tıbbi mikrobiyoloji, tıp tarihi gibi dersler bulunmaktadır, 2. Sınıfın sonunda patoloji ve farmakoloji eklenmektedir. Bu derslerin içerikleri ve sınavdaki yoğunlukları komite programına göre değişiklik göstermektedir.
3. sınıfta klinikten hocalar çoğunlukta olup kardiyoloji, pediatri, nöroloji gibi dahili bilim dersleri ve bunların yanında patoloji mikrobiyoloji, farmakoloji ve tıbbi genetik dersleri alınmaktadır. Sınavlardaki konu dağılımı genellikle patoloji ve komitenin konusuna bağlı olarak o dahili ders ağırlıkta olacak şekilde olmaktadır.
Okulumuzda ilk defa bu sene 4. Sınıf öğrencisi olacaktır. Açıklanan programa göre öğrenciler belirli dahili ve cerrahi branşlarda staj yapacaktır.4. sınıfta açıklanan staj programı iç hastalıkları, çocuk hastalıkları, kadın doğum ve üroloji ve cerrahi olmak üzere 4 staj bloğudur. 5. Sınıfta geri kalan dahili ve cerrahi branşların stajları devam edecektir.
6. sınıf intörnlük yılıdır.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
İlk senede Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih dersleri Uzaktan Eğitim sistemi ile veriliyor. Her dönem içerisinde de en az 2 seçenek olmak üzere seçmeli ders alabiliyorsunuz. Bu seçmeli dersler Temel Rusça’dan Medikal Sistemler ve İnovasyon gibi konulara kadar farklılık gösterebiliyor ve her dönem farklı biri seçiliyor.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Dönem 1 : https://calendar.google.com/calendar/embedsrc=4s8qmd60d6af0nl36c6lvfsveg%40group.calendar.google.com&ctz=Europe%2FIstanbul
Final tarihi : 25.06.19Büt tarihi : 02.07.19
Dönem 2 : https://calendar.google.com/calendar/embedsrc=vuqa092h6cu40np3tg968hcvlo%40group.calendar.google.com&ctz=Europe%2FIstanbul
Final tarihi : 05.07.19
Büt tarihi : 12.07.19
Dönem 3 : https://calendar.google.com/calendar/embedsrc=gmmuh1n1bp72sm0epgnla1ghf8%40group.calendar.google.com&ctz=Europe%2FIstanbul
Final tarihi : 22.07.19
Büt tarihi : 29.07.19
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Pratik derslerimiz laboratuvar ortamında işlenmektedir.Özel doku kesitleri, çeşitli kimyasallar, anatomi maketleri vb. bir çok alet ile derslerimiz işlenmektedir.Laboratuvar dersleri başında ufak bir ders bilgilendirmesinin ardından öğrenci şahsi veya arkadaşlarıyla grup halinde laboratuvarda çalışabilmektedir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Şuanlık 2 adet kadavramız bulunmaktadır.2 adet anatomi labımız bulunmakta ve kapasite olarak yeterli durumdadır.Her çeşit maketimiz bulunmakla birlikte her geçen gün yenileri üstüne eklenmektedir.3D teknolojisi ile bilgisayar üzerinden anatomik organ incelemelerimiz de bulunmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Laboratuvar derslerimizde kişi başına en az 1 mikroskop düşmektedir. Laboratuvar derslerinin derse bağlı olarak dersin laboratuvarında işlenmektedir. Her laboratuvarın şartları yeterlidir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Üniversitemiz Tıp Fakültesi bünyesindeki öğrencilere akademik yaşantımız boyunca karşılaşacağımız sorunları danışmak için bir mentor öğretmen görevlendirmektedir. Ayrıca okulumuzda gerek öğrenci merkezimizin gerekse Tıp Fakültesine özgü kulüplerin çatısı altında eğitimler, seminerler düzenlenmektedir. 1.sınıftan itibaren isteyen öğrenciler okulumuzun bünyesinde çalışan Kök hücre Ar-Ge katında çalışabilmek için hocalarımıza başvuru yapabilmektedir.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Klinik çalışma modülleri adı altında mesleki becerilerimizi kazanabileceğimiz bir ders bulunmaktadır. Dersin ilk yarısında hocamızın anlatımıyla bilgileri öğrenip diğer yarısında hocalarımızın gözetiminde uygulamaya dökmekteyiz. Ders sayısına bağlı olarak puanlamada belli bir puan değeri belirlenmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Evet. Simülasyon laboratuvarı adı altında, içinde simülasyon mankenlerin olduğu üniversite içinde bulunan bir laboratuvarımız mevcuttur. Klinik derslerinde gördüğümüz bilgileri test edebileceğimiz bu mankenler öğrencilerin kullanımına yeterince açıktır. Uygulama sınavlarında henüz kullanılmamasına rağmen bu yaklaşım için gayet uygun derecededir.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Öncelikle okulumuzdaki öğrenciler henüz ilk defa kliniğe bu sene gidecekleri için klinik dönemde henüz resmi bir sınav sistemi açıklaması yapılmadığını belirtmek isteriz. Preklinik döneminde anatomi ve histoloji başta olmak üzere pratik notlardan aldığımız puanlar teorikten aldığımız puanlarla eklenerek yüzlük sistem üzerinden bir not oluşturuyor. Teorik derslerimizin sınavlarına komite sistemi şeklinde girmekteyiz. Bu komitelerimizin ağırlıklı ortalamaya etkisi de sene içinde sürdükleri ortalamalara göre değişkenlik göstermektedir. Okulumuzda bir baraj sistemi uygulanmamaktadır. Dönem sonu notunun belirlenmesinde dönem içi ortalamanın etkisi %65 olup final sınavının etkisi %35'tir.
Sene içindeki komitelerinin ağırlıklı ortalamasi 80 ve üzeri olan kişiler final sınavından muafiyet hakkı kazanırlar. Final ve bütünleme sınavlarında pratik sınav yoktur fakat pratik derslerimizde gördüğümüz konular yazılı soru halinde sınavda gelebilmektedir.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Öğrencilerin sınıfı başarıyla tamamlamaları için tıp eğitimi senesince girdiği sınavların ağırlıklı ortalamasının 60 ve üzeri olması ve belirlenen seçmeli derslerden gerekli olanları alıp istenen geçiş kredisini sağlaması gerekmektedir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi, zilli sınav şeklinde; Patoloji, komite sınavı sırasında ek bir kağıtta preparat görüntüsü ve çoktan seçmeli olarak. Histoloji, komite sınavı sırasında ek bir kağıtta preparat görüntüsü ve çoktan seçmeli olarak / çoktan seçmeli olmayıp açık uçlu olarak // lab’da mikroskoptan bakıp kağıda cevabı yazarak anatomideki gibi zille değişmeli şekilde yapıldı. En sık yapılan ise komite sınavına ek bir kağıtta preparat görüntüsü ve çoktan seçmeli olarak. Fizyoloji, sözlü ve uygulamalı olarak 3-4 öğrencilik gruplar tek bir hoca tarafından sözlü yapılarak. Mikrobiyoloji, 3-4 öğrencilik gruplar tek bir hoca tarafından sözlü yapılarak
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme notu 80. 80’in altında bir ortalamanız varsa finale girmek zorundasınız eğer finalle birlikte ortalamanız 55 altında ise bütünlemeye girmek zorundasınız. Bütünleme için sınır 55.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Okulumuzda gerek öğrenci merkezimizin düzenlediği gerekse yıl içerisinde dekanlık tarafından düzenlenen geri dönüt anketleri ile eğitim çalışmalarındaki eksikler tespit edilip iyileştirilmeye çalışılır. Ayrıca hocalarımızın kapısı bizlere ve fikirlerimize her zaman açıktır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Öğrenciler eğitimleri hakkında kısmen söz sahibi olabiliyor. Hocalarla derslerin işleyişine beraber karar verebiliyoruz tabii hocamız buna gönüllüyse. Bu dönem sonunda komite yetkililerimiz ile yaptığımız geri bildirim toplantısı ile de dersin işleyişi hakkında fikirlerimizi, önerilerimizi ve yararlı bulmadığımız noktaları belirttik. Sorunlarımızı dekanlıkla ve dekanlık sekreteriyle doğrudan paylaşabiliyoruz. Fakat söylediklerimizin dikkate alınması biraz zor oluyor.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Çünkü hocalarla 7/24 iletişimde olabiliyoruz. Laboratuvarlarımızı sınavdan önce tekrar için kullanabiliyoruz. Birçok bilimsel çalışmaya ve deneye gönüllü olarak katılabiliyoruz. Ar-Ge merkezlerimiz ilgili olan her öğrenciye açık ve özellikle TÜBİTAK’a proje yazmamız konusunda bir teşvik söz konusu.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Tıp fakültesine özel bir öğrenci merkezi olmaması tıp öğrencileri için işleri bazı durumlarda zorlaştırabiliyor. Aynı zamanda yeni bir tıp fakültesi olmamızdan kaynaklı olarak bir tıp eğitimi anabilim dalımız da bulunmamakta, bu sebeple birçok sorunumuzu sadece komite sorumlusu hocalarımız paylaşabiliyoruz fakat bu sorunların da çözüme ulaşması biraz zaman alabiliyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemizde çevrim içi uzaktan eğitim sistemi bulunmaktadır. COVİD-19 pandemisi süresince İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak Perculus+ sistemi üzerinden tüm derslerimiz dijital ortamda eksiksiz bir şekilde işlenebilmiştir. Ek olarak Viraconsultation gibi sistemler üzerinden de patoloji lab derslerimiz eksiksik bir şekilde tamamlanmıştır. Ayrıca derslerimiz sistemde öğrencilerin istediği zaman tekrar izleyebileceği şekilde kayıtlı tutulmaktadır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Fakültemizde çevirim içi sınavlar gerçekleşti. Sene sonu final sınavımız dahil olmak üzere kalan bütün teorik sınavlar kullandığımız Perculus sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Herhangi bir şekilde kamera veya mikrofon açık tutulma gerekliliği bulunmadan gerçekleşen sınavda kulandığımız sistem öğrencinin hangi soruyu kaç dakikada yaptığı, aynı anda tarayıcı da başka sayfa açılıp açılmadığı gibi bilgilere ulaşabiliyordu. Sınavlarımızda soru başına bir süre kısıtlaması bulunmamaktaydı ve istenilen soruya geri dönebilme olanağımız bulunuyordu. Hiçbir teknik aksaklık yaşanmadan sınavlarımız tamamlandı.