Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Çorum
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Konumu itibariyle İç Anadolu’yu Karadeniz’e, Doğu Anadolu’yu Batı’ya bağlayan işlek bir yol güzergahında bulunan Çorum, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış ve kültür sanat geleneğini sürdüren bir ildir. Köklü tarihi ve zengin kültürü ile uygarlık tarihinde önemli yeri olan Çorum, kültür turizmi açısından ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir. Çorum’da 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanmaktadır. Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin başkenti Hattuşa, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmış ve Çorum sınırları içerisindedir.

Hitit uygarlığı, Mısır uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlıktır. Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan ve dünyanın ilk yazılı barış antlaşması olan Kadeş Antlaşması’na ait çivi yazılı tablet Boğazköy’de bulunmuştur. Yine burada Yazılıkaya Kaya Tapınağı’nda doksandan fazla tanrı, tanrıça, hayvan ve hayal ürünü yaratık kaya üzerine işlenmiştir. Türkiye’nin ilk milli kazılarından biri, Ulu Önder Atatürk’ün direktifleriyle Alacahöyük’te yapılmıştır. Kazılarda Hitit öncesi Hatti dönemine tarihlenen 13 Kral Mezarı’nda bulunan eserler, o dönemin yüksek kültürünü yansıtmaktadır.

Başkent Hattuşa ve Alacahöyük ile birlikte, son dönem Hitit kazılarından Ortaköy-Şapinuva ile Hüseyindede kazılarında açığa çıkarılan eserlerin sergilendiği Yeni Çorum Müzesi, çağdaş müzecilik anlayışıyla hizmet vermektedir. Çorum ve çevresinde bugüne kadar tespit edilen kültürlerden Geç Kalkolitik Çağ’dan günümüze kadar eserler kronolojik olarak sergilenmektedir.

Çorum’da Hititler’in başkentlik yaptığı Boğazkale-Hattuşa, Ankara’nın 209 km doğusunda ve Çorum’un 83 km güneyinde yer alır. Boğazkale-Hattuşa, Ankara-Samsun karayolundan Sungurlu ilçesini 7 km geçtikten sonra sağa ayrılan Boğazkale yolundan 24 km mesafededir. Tarih ve Kültür Şehri Çorum, Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserleri ile ülkemizin en önemli kültür turizm merkezlerinden biridir. Bakanlar Kurulu kararıyla izin verilen arkeolojik beş kazı ile bilim adamlarınca yüzey araştırmaları sürdürülmektedir.

Çorum, doğal güzellikleri ve yaşayan geleneksel kültürü ile de görülmeye değerdir. İncesu Kanyonu, Kargı, Osmancık ve İskilip yaylalarında trekking, bisiklet, kamping ve jeep safari gibi alternatif turizm imkanlarından yararlanmak mümkündür. Hitit Yürüyüş Yolu’nda 17 yürüyüş ve 7 bisiklet yolundan oluşan parkurlar ile “Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu”nda 25 yürüyüş ve 7 bisiklet parkuru kaybolmaya yüz tutan Anadolu halk ve yemek kültürünü yakından tanımak isteyenler için tatlar sunmaktadır.

Çorum’da yeni turizm işletmelerinin toplam kapasitesi artarak, yerli ve yabancı turistler için konforlu bir tatil imkanı sunmuştur. Hititoloji Kongresi 6 yılda bir Çorum’da düzenlenmekte ve uluslararası düzeyde bilim adamlarını ağırlamaktadır. Çorum, leblebisi, Osmancık ve Kargı’da üretilen pirinçleri ile de ünlüdür. Sanayi ve ticaret yönünden gelişmiş olan Çorum, farklı turist profillerine çeşitli tatil imkanları sunarak konuklarını ağırlamaya hazırdır.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içi halk otobüsü ağı mevcuttur. Şehir yüzölçümü olarak büyük olmadığı için gitmek istediğiniz her yer için mesafeler kısa. Şehir içi otobüsler hatlara göre değişiklik göstermekle birlikte 6.30'dan 23.00'a kadar çalışmaktadır.

Şehirlerarası ulaşım ise esas olarak şehirlerarası otobüs ile sağlanmaktadır. Ayrıca 50km uzakta Merzifon Havalimanı bulunmaktadır. Şehir oldukça merkezi bir yerde olduğundan çoğu büyük şehre kolaylıkla erişilebiliyor. İlerleyen yıllarda Ankara'dan geçen hızlı tren hattı Çorum'dan geçerek Samsun'a kadar yapılacağından ulaşım çok daha kolaylaşacaktır.

Bunun dışında bazı büyük şehirlere mesafeler
Çorum-Samsun 167km
Çorum-Ankara 240km
Çorum-Kayseri 274km
Çorum-İstanbul 622km

Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Şehirde 3'ü kız 1'i erkek yurdu olmak üzere toplam 4 KYK yurdu, ayrıca çoğu kız öğrenciler için birkaç adet de apart bulunmaktadır.

KYK Kız yurtlarının hepsi hastanenin yanında olup Dönem IV, V ve VI öğrencileri için oldukça avantajlıdır.

Hayrettin Karaman Kız Öğrenci Yurdu
+90 (364) 201 07 12
Çepni Mah. Fen Lisesi 2.Cd. No:2 Merkez/Çorum

İskilipli Atıf Hoca Kız Öğrenci Yurdu
+90 (364) 333 08 21
Mimarsinan Mah. Erzurum Dede 38.Sok. No:5 Merkez/Çorum

Hitit Kız Öğrenci Yurdu
+90 (364) 224 61 20
Çepni Mah. Fen Lisesi Cad. No:31/B Merkez/Çorum

KYK Erkek yurdu ise çevre yolu üzerinde olup merkezi bir konumdadır ve Kuzey Kampüse (Tıp öğrencilerinin işine yaramayacak da olsa) oldukça yakındır. Hastaneye ulaşım 20-40 dk sürmektedir.

Kerebi Gazi Erkek Öğrenci Yurdu
+90 (364) 227 80 55
Üçtutlar Mah. Eşref Hoca Cad. No:56 Merkez/Çorum

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Çorum’da ev fiyatları ekonomik durumlardan dolayı ucuz olmasa bile çoğu şehirden daha uygundur. 2024 yazı için tıp öğrencilerine uygun (merkezi yerde, aşırı eski olmayan, bir masraf çıkartmayacak) bir ev kirası 8.000₺-12.000₺ arası değişmektedir. Şehirde 1+1 ev çok nadir bulunduğundan bu fiyatlar 2+1 ve 3+1 içindir. Fakültenin çevresindeki evler iyi bir muhit olmadığı için fiyatları daha uygundur. Bunun dışında merkez ve Gazi Caddesi yakınındaki yerlerden ev tutmak hem fakülteye sık giden otobüsler için Dönem I, II ve III’te faydalı hem de hastaneye giden otobüsler Gazi Caddesi’nden sık geçtiği için Dönem IV, V ve VI’da da faydalı olacaktır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Çorum ilinde 17 Mart 2006 tarihinde kurulan, bölgesinin parlayan yıldızı Hitit Üniversitesi, “Uygarlığı Aydınlatan Bilgi Güneşi”, “En Özel Devlet Üniversitesi” ve “Marka Şehir Dünya Üniversitesi” sloganlarıyla hem uygarlığı hem de yeniliği temsil ederek renkli üniversite yaşantısıyla birlikte istihdam odaklı bölümleriyle öğrencilerine kaliteli eğitim garantisi veren güvenli bir gelecek sunuyor.

Deneyimli kadrosu, dinamik ve yetkin öğretim elemanları ile ulusal ve uluslararası saygınlığa sahip, yöresiyle, sanayisiyle her yönden bütünleşmiş, yeniliklere açık çağdaş bir üniversite olarak “Marka Şehir Dünya Üniversitesi” sloganıyla hedefine emin adımlarla ilerleyen Hitit Üniversitesi, kısa zamanda en çok gelişme kaydeden üniversitelerden biri olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Koyulan büyük hedefler doğrultusunda, gösterdiğimiz çaba ve gayretler sonuçlarını hızlı bir şekilde göstermiştir. Eğitim hayatına başladığı 2006 yılından bugüne gelinen noktada; 11 fakültemiz, 3 enstitümüz, 1 yüksekokulumuz ve 7 meslek yüksekokulumuzda 1.551’i lisansüstü öğrencisi olmak üzere 19.000'den fazla öğrencimiz eğitim-öğretim faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Yabancı uyruklu öğrenci sayımız ise 300'den fazla olmakla birlikte öğrencilerimizin çoğunluğunu Orta Asya Cumhuriyetleri’nden gelen kardeşlerimiz oluşturmaktadır. Diğer yandan Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Balkanlar ve Kafkaslara kadar toplam 41 farklı ülkeden öğrencimize ev sahipliği yapıyoruz. Dünya standartlarında ve dünyayla rekabet eden bir üniversite için eğitim kalitesini geliştirebilmek, daha çağdaş ve esnek bir yapı içinde eğitimi sürdürmek, öğrencilerimize başarılı ve çok yönlü bir gelecek sunmak adına eğitim ve öğretimin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Nihai hedefimiz en az bir yabancı dil bilen, sürekli okuyan, araştıran, sorgulayan, hedeflerinin peşinden giden ve gelecek kaygısı taşımayan mezunlar vermektir.

Aynı zamanda 19 uygulama ve araştırma merkezlerimizle konusunda uzman öğretim elemanlarımızca pek çok konuda daha detaylı araştırmalar yapılmakta olup aynı zamanda 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır. Tüm bu eğitim faaliyetleri, Üniversitemiz bünyesinde tam zamanlı çalışan 766 öğretim elemanı ve 610 idari personeli tarafından yürütülmektedir. Böylece Hitit Üniversitesi yaklaşık 20.000 nüfuslu büyük bir kurum olmuştur.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversite her yıl 650 kişiye yemek bursu vermektedir. Ayrıca ihtiyacı olan öğrenciler üniversitenin hizmet kısmında part time çalışabilirler.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizde bahar şenliği gibi etkinlikler ve yarışmalar düzenlenmektedir fakat etkinlik olanakları kısmen kısıtlıdır. Spor olanakları yeterlidir.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Fakültenin 1 adet 50 kişilik bir kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphanede çoğu önemli kaynaktan bolca bulunuyor. Ayrıca fakülte içinde 4 adet 10'ar kişilik çalışma odaları bulunmakta olup bu salonlar 7/24 açıktır. Fakat öğrenciler en çok yüksek kapasitesi ve rahat imkanları sebebiyle şehir meydanında bulunan belediyenin kütüphanesini tercih etmektedirler.

Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
http://kulupler.hitit.edu.tr/ websitesi üzerinde tüm topluluklara ulaşabilirsiniz. Üniversitemizde aktif çokça topluluk bulunmaktadır ve aktif olan kulüpler yıl sonunda puanlama sistemine göre ödüllendirilirler.

Tıp Fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları,
Hitit Tıp Öğrencileri Birliği
Müzik Kulübü
Sinirbilim Topluluğu
Aktif Yaşam Kulübü'dür.

Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Fakültemizde yalnızca öğle yemeği çıkmaktadır. Yemek kalitesi gayet güzel olmakla beraber bazen maliyeti yüksek yemeklerin porsiyonu az olabiliyor. Ayrıca öğle yemeğinde rezervasyon sistemi var. En geç 2 gün önce yemek rezervasyonu almayanlar 12.00'de dağıtılmaya başlayan yemeğe en erken 12.40'ta yiyebiliyorlar. 2024 fiyatları rezervasyonlu öğrenci için 20₺, rezervasyonsuz öğrenci için 30₺'dir. Bu rezervasyon bize verilen websitesi üzerinden öğrenci numarası ve öğrenci kartımız ile yapılıyor. Bu websitesi biraz sıkıntılı bazen rezervasyon almakta teknik problemler yaşayabiliyoruz. Ayrıca rezervasyonu olmayanlar da yemeği öğrenci kartıyla ödemek zorundalar. 13.30'da ders başladığı için 12.40'tan sonra yemek rezervasyonu almak bir dezavantaj. Fakültenin öğle yemeği haricinde yemek isterseniz fakülte civarında düzgün yemek yiyebileceğiniz 1-2 yer var ve bunlar da pek güzel değil o yüzden dışarıdan yemek sipariş edilebilir.

Hastanede ise tüm öğrenciler kartlarını göstererek ücretsiz bir şekilde yemek yiyebilmektedirler. Yemek kalitesi fakülteye göre bir tık daha düşük. Hastanenin yanında yemek yiyebileceğiniz birkaç yer bulunmakla birlikte dışarıdan da yemek sipariş edebilirsiniz.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Tıp Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ile birlikte İkbalkent kampüsünde bulunmaktadır. Çok merkezi bir yer olmasa bile mesafeler kısadır. Belediye otobüsleriyle ulaşım, kız ve erkek yurtlarından yarım saatte bir geçen 16A ile ve merkez duraktan ise 10 dakikada bir gelen 3 numaralı hat ile sağlanmaktadır. Fakülte merkez arası otomobille 10 dk sürmektedir.

Üniversitenin 2 adet kampüsü bulunmaktadır. Tıp Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi İkbalkent Kampüs’ündedir. Diğer çoğu fakültenin bulunduğu kampüs ise Kuzey Kampüs’tür. Kuzey Kampüs şehrin Samsun çıkışında bulunurken İkbalkent Kampüsü ise Ankara tarafına daha yakındır.

Ayrıca üniversitemiz gelecekte Güney Kampüs adı verilecek bir sağlık kampüsü oluşturmayı planlamaktadır. Şu anki Erol Olçok hastanesinin hemen yanına ilk öncelikli olarak yeni Tıp Fakültesi morfoloji binası ve ardından Diş Hekimliği, Veterinerlik ve Hemşirelik Fakültelerinin yapılması planlanmaktadır.

Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Fakültemiz 17.03.2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “5467 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu, Yükseköğretim Kanunu, Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu, Telsiz Kanunu ile 78 ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un Ek 8. Maddesi ile kurulan Hitit Üniversitesi kuruluş yasasında yer alarak Tıp Fakültesi adıyla kurulmuştur.

Gazi Üniversitesi ile yapılan iş birliği çerçevesinde Tıp Fakültesine alınan 21 öğrenci ile 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında öğretime başlayan ve ilk mezunlarını 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı sonunda vermiştir.

18 Şubat 2011 tarihli ve 27850 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesisleri ve Üniversitelere Ait İlgili Birimlerin Birlikte Kullanımı ve İşbirliği Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”in 5 inci maddesinin (c) bendine dayanılarak 2012 yılında, Çorum Valiliği ile Hitit Üniversitesi arasında imzalanan ortak kullanım protokolü kapsamında Çorum Devlet Hastanesi, “T.C. Sağlık Bakanlığı – Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını alarak Tıp Fakültemiz ile birlikte sağlık hizmetlerini sürdürmeye başlamıştır.

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren Fakültemize yeni kayıt yaptıracak öğrencilerimizin eğitimlerini Çorum’da sürdürmelerine yönelik Üniversitemizin teklifi 20/04/2017 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında incelenmiş ve halen kayıtlı olup eğitimlerini Ankara’da devam ettiren öğrencilerimizin eğitimlerine eskisi gibi Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde devam ettirmeleri şartıyla, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında yeni kayıt yaptıracak öğrencilerimizin Fakültemiz bünyesinde Çorum’da eğitimlerini sürdürmeleri ve bu çerçevede Tıp Fakültesi öğrencilerimize 60 kontenjan verilmesi uygun görülmüş olup, öğrencilerimiz 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında öğretime başlamıştır.

Fakültemiz 2024 yazı itibariyle 2 dönem mezun vermiş olup 3. dönem mezunlarını vermeyi sabırsızlıkla beklemektedir.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakülte'nin içinde bulunduğu kampüste bir spor salonu bulunmaktadır ve bu spor salonunda öğrenciler boş zamanlarında Futbol, Basketbol ve Voleybol oynayabilmektedirler. Bazen fakültemiz veya öğrenci kulüpleri çeşitli spor dallarında turnuvalar düzenlenlemektedir.


Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Tıp Fakültesinde esasen TurkMSIC'in değişim imkanları kullanılmaktadır. Bunun dışında üniversitemize bağlı Erasmus+ ve Farabi ile de değişim yapan öğrencilerimiz oldu.

TurkMSIC değişim programları ile son 2 yılda 2 değişim öğrencisi ağırladık ve 4 öğrencimizi gönderdik.

Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültemizde yalnızca Türkçe Tıp eğitim programı bulunup eğitim dili %100 Türkçe'dir.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Fakültemizde yalnızca Türkçe Tıp eğitim programı bulunduğundan dolayı İngilizce hazırlık dönemi bulunmamaktadır.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Fakültede devam zorunluluğumuz,
Dönem I, II ve III teorik dersleri için %70
Dönem I, II ve III pratik dersleri için %80
Dönem IV ve V stajları için %80'dir.
Bu zorunluluğu karşılamayan öğrenciler kurul/staj sınavına giremezler ve sistemde 0 girilir.

Devamsızlık öğretim üyelerimiz tarafından önemsenmektedir ve düzenli olarak öğrenci sistemimiz olan UBYS'ye girilmektedir.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Fakültemiz TEPDAD tarafından akredite edilmemiştir. Akreditasyon süreci için mezun öğrenci gerektiğinden ve bizim ilk mezunlarımız 2023 yazında verildiği için başvuru sürecimiz yeni başlamıştır. Birkaç yıl içerisinde akreditasyon alacağız.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Akreditasyon süreci Tıp Fakültesi Dekanlığımız tarafından sıkıca takip edilmektedir ve bir an evvel akredite olabilmek adına bu süreç için çalışmalara hız kesmeden devam edilmektedir. Şu an için Tıp Öğrencileri Kurulları oluşturuldu, logoda güncelleme yapıldı, kulüpler desteklendi ve dökümanlar ile fakülte websitesi daha düzenli hale getirildi.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Fakülemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmamaktadır.

Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Dönem I, II ve III öğrencilerinin eğitim gördüğü morfoloji binası ve dersliklerimiz şehrin İkbalkent semtinde Fen Edebiyat Fakültesi ile birlikte bir kampüs içerisinde bulunmaktadır. Temel Tıp Bölümü Anabilim Dalları bu binada bulunuyor.

Dönem IV, V ve VI öğrencilerinin staj gördüğü Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ise Dahili ve Cerrahi Bölümleri Anabilim Dalları bulunmaktadır.

Tıp fakültesinin konumu hastaneye göre farklı bir yerdedir. Tıp Fakültesi İkbalkent'te hastane ise şehrin çıkışında ve kız yurtlarının hemen karşısındadır. Pek ihtiyaç olmasa da fakülteden hastaneye ve hastaneden fakülteye tek otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır.

Dönem V'te Ruh ve Sinir Hastalıkları stajı alan ve VI'da Halk sağlığı döngüsünde olan öğrencilerimiz AMATEM'de de eğitim almaktadır.

Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel Tıp Bölümü Anabilim Dalları tıp fakültesi binasında bulunmaktadır. Dahili ve Cerrahi Tıp Bölümlerinin Anabilim Dalları ise Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunmaktadır.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Fakültemizde yaklaşık olarak,
Dönem I: 150 öğrenci
Dönem II: 250 öğrenci
Dönem III: 100 öğrenci
Dönem IV: 150 öğrenci
Dönem V: 100 öğrenci
Dönem VI: 100 öğrenci
bulunmaktadır.

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem IV için her staj grubunda ortalama 35 öğrenci,
Dönem V için her staj grubunda ortalama 25 öğrenci,
Dönem VI için her staj grubunda ortalama 25 öğrenci bulunmaktadır.

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde ÖSYM’nin 2023 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan alınan verilere göre,
16 Profesör
40 Doçent
58 Doktor Öğretim Üyesi ile
Toplam 114 öğretim üyesi

Fakültemizde 21.11.2023 tarihinde alınan verilere göre,
Kayıtlı 864 öğrenci bulunmaktadır.

Buna göre öğretim üyesi başına 7 öğrenci düşmektedir. Fakat fakültemiz yeni ve merkezi bir konumda olduğu için öğretim üyesi sayısı çoğu fakülteye göre hızlı bir ivme ile artmaktadır.

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Tıp fakültesi eğitim sistemimiz entegre eğitim sistemi şeklindedir. Dönem I, II ve III‘te ders kurulları; dönem IV, V ve VI’da staj esaslıdır.

Fakültemizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmemektedir.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem I'de temel bilimlere giriş yapılır. Özellikle güz yarıyılı Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Tıbbi Biyofizik ağırlıklıdır. Bahar yarıyılından itibaren Tıbbi Genetik, Anatomi'de kemikler, Tıbbi Fizyoloji'ye giriş ve Tıbbi Mikrobiyoloji'ye giriş yapılır.
Detaylı müfredata linkten ulaşabilirsiniz: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/61441_2401051020753.pdf

Dönem II'de sistemlerin öğrenilmesi amaçlanır. Kaslar bu yıl verilir. Sene boyunca göreceğimiz 5 ders olan Anatomi, Tıbbi Fizyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya görülen sistemlere entegre şekilde verilir.
Detaylı müfredata linkten ulaşabilirsiniz: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/43025_2305290924703.pdf

Dönem III'te hastalıkların oluşum mekanizmalarının öğrenilmesi amaçlanır. Temel bilimlerden yalnızca Tıbbi Farmakoloji ve Tıbbi Patoloji görülür. Bunun dışında ders kurullarını oluşturan esas dersler Dönem IV ve V'te alınacak olan stajlara giriş olan Klinik derslerdir. Klinik dersler kurullara göre farklılık göstermekle birlikte ders kurulu ile alakalı 5-10 adet farklı klinik dersten oluşur. Klinik dersler kurul sınavında tek bir baraj oluşturur.
Detaylı müfredata linkten ulaşabilirsiniz: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/58602_2401051105252.pdf

Dönem IV'te hastanede stajlara başlanır ve 4 büyük staj (Dahiliye, Genel Cerrahi, Kadın Doğum, Pediatri) haricinde Genel Cerrahi stajının ardından Anestezi ve Reanimasyon stajı, Kadın Doğum stajının ardından ise Üroloji stajı görülür.
Staj döngülerine linkten ulaşabilirsiniz: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/43943_2305290908436.pdf

Dönem V'te ise 16 küçük (1-3 hafta arası değişen) stajlar ile fakültemizdeki tıp eğitimi sona erer. Intern doktor olunur.
Staj döngülerine linkten ulaşabilirsiniz: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/10947_2305290908249.pdf

Dönem VI'da Intern Doktor olarak Dahiliye, Pediatri ve Acil Tıp bölümlerinde ikişer ay; Genel Cerrahi, Kadın Doğum, 1 seçmeli cerrahi branş ve 1 seçmeli dahili branşta birer ay olmak üzere toplam 12 ay görev yapılmaktadır.
Staj döngülerine linkten ulaşabilirsiniz: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/99757_2305290909296.pdf

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Fakültede tıp eğitimi dışında

Dönem I'de,
Güz Yarıyılı için "Beslenme" & "Biyoistatistik Uygulamaları"
Bahar Yarıyılı için "İlk ve Acil Yardım" & "Tıbbi İş Sağlığı ve Güvenliği"

Dönem III'de,
Bahar Yarıyılı için "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp" & "Gönüllülük (Halk Sağlığı/Aile Hekimliği/Psikiyatri Alt Grupları)" seçmeli dersleri verilmektedir.

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Her yıl bayram ve tatillere göre takvim 1-2 hafta ileri geri kaydırılsa da genellikle Dönem I, II ve III'ler Eylül ayının ilk pazartesi başlar. YÖK'ün yerleştirmesine bağlı Dönem I'lerin akademik takvim 1-2 hafta geç başlayacak şekilde ayarlanabiliyor. Genelde Dönem I ve III'lerin haziran başı gibi final, 2 hafta sonra ise bütünleme sınavı olur. Dönem II'ler ise haziran ortasında final, temmuz ayının başı gibi ise bütünleme sınavı olur.

Dönem IV ve V öğrencileri mayısın son haftası tüm stajlar bitecek şekilde eylül ayında başlar. Bütünlemeleri ise haziranın ilk 2 haftası olur.

Dönem VI'da öğrencinin kaldığı stajı yok ise bu bütünlemeler bittikten sonra 1 temmuzda başlar bir dahaki yılın 1 temmuzunda biter. Kaldığı staja var ise kaldığı stajlar bittikten sonraki ilk ayın 1'inde başlar ve bir dahaki yılın 1 temmuzunda biter.

2024-2025 akademik takvimi henüz yayınlanmamıştır. Bu yüzden 2023-2024 akademik takvimine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Dönem I: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/38623_2306021051574.pdf
Dönem II: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/52607_2306021051949.pdf
Dönem III: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/26248_2306021051917.pdf
Dönem IV: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/43943_2305290908436.pdf
Dönem V: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/10947_2305290908249.pdf
Dönem VI: https://cdn.hitit.edu.tr/tip/files/99757_2305290909296.pdf

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Dönem I ve II'deki tüm pratik dersler kurul derslerinde işlenecek konuların teorik kısmı anlatıldıktan sonra morfoloji laboratuvarındaki multidisipliner laboratuvarlarda işlenmektedir. Bir laboratuvarda Tıbbi Biyokimya ve Tıbbi Fizyoloji, diğer laboratuvarda ise Tıbbi Mikrobiyoloji ve Tıbbi Biyoloji pratik dersleri yapılmaktadır. Bu dersler için gerekli tüm ekipman ve cihazlar bulunmaktadır. 2022 yılında yeni yapılan Ahmet Ahlatcı Araştırma laboratuvarında ise Histoloji ve Embriyoloji pratik dersleri verilmektedir. Burada öğrenciler dev ekrandan öğretim görevlisinin mikroskobunu izleyerek kendine ayrılan mikroskoplarında aynısına bakmayı deneyebilirler. Anatomi laboratuvarı ise yine morfoloji binası içerisinde olup kadavra odası ve maket odası ile birlikte tüm ekipmanları ile bir bütün halindedir.

Dönem III'te ise Tıbbi Patoloji pratikleri, Tıbbi Mikrobiyoloji ve Tıbbi Biyoloji pratik derslerinin yapıldığı multidisipliner laboratuvarda mikroskop ve dev ekran ile yapılırken Tıbbi Farmakoloji pratikleri Dönem III dersliğinde teorik dersler gibi işlenmektedir.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu,
Dönem I'in %15'i
Dönem II'nin %25'i
Dönem III'ün %5'i pratik derslerden oluşmaktadır.

Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Anatomi laboratuvarında 3 adet kadavra bulunmaktadır. 2 kadavra aktif olarak kullanılmaktadır. Maketler yeterli sayıdadır. Her dönem öğrenci sayısı değiştikçe grup sayısı arttırıp azaltılarak (6 grupken 8 grup olması gibi) grup başına düşen öğrenci sayısı dengelenerek her grupta yaklaşık 20 kişinin olması ve bu gruba aynı maketten yaklaşık üçer tane düşmesi sağlanmaktadır. Laboratuvar büyüklüğü öğrenci ve maket sayısına uygundur.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Pratik derslerde genelde öğrenci başına 1 mikroskop düşmektedir. İstisnai durumlarda 2 öğrencinin 1 mikroskop kullandığı durumlar olmuştur.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakültemize özgü uygulamalarımız bulunmamaktadır.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Dönem III'te görülen kurullar içerisinde bulunan klinik dersler (Ortopedi, Kardiyoloji, Dahiliye gibi) teorik olarak işlendikten sonra bu dersler ile ilgili Mesleki Beceri dersleri yapılır. Mesleki beceri dersleri genellikle ders kurulunun sınav haftası haricindeki haftaların cuma günleri yapılır. Bunun için tüm Dönem III öğrencileri hastaneye gider ve Dönem IV ve V. sınıf öğrencilerinin de eğitim gördüğü eğitim katındaki önceden ayarlanmış bir derslikte veya toplantı salonunda dersin öğretim görevlileri tarafından slayt ve maket ile bir ders görürler. Dersin üzerine öğrencilere hoca eşliğinde makette anlatılan dersin uygulamasını yapma imkanı tanınır.

Mesleki beceri dersleri Dönem III için Tıbbi Farmakoloji ve Tıbbi Patoloji ile birlikte bir pratik ders olarak ders kuruluna tabii kabul edilmektedir ve bu yüzden bu üç dersin toplam %80'ine devam zorunluluğu bulunmaktadır.

Ayrıca 100 soru olan kurul sınavında Mesleki beceriye ait işlenen konular ile ilgili 1 ila 3 arasında değişken sayıda soru bulunmaktadır.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Fakültemizin Simüle Hasta Laboratuvarı bulunmamaktadır.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Dönem I, II ve III'ler kurul ve finallerde 100'er soruluk çoktan seçmeli soruya tabii tutulurlar. Dönem I ve II'ler kurul sınavında teorik sınavdan önce gördüğü pratik derslerle ilgili pratik sınav olurlar ve 100 sorudan bu pratik sınavda karşılarına çıkan soru sayısı düşülerek teorik sınav olurlar. Yani örneğin toplam 8 sorusu olan bir pratik sınavın teorik sınavında 92 soru karşınıza çıkar. Her bir soru 1 puandır. Buna göre puan hesaplanır. Dönem III'ler ise pratik sınav olmamaktadır. Mesleki beceri pratik dersi kurul sınavı içerisinde teorik olarak sorulmaktadır.

Dönem IV ve V stajlarında ölçme-değerlendirme tamamen anabilim dalına bırakılmaktadır. Ancak genel sistem çoğu staj için önce geçme puanının %40'ını oluşturan bir teorik sınav, ardından %60'ı oluşturan sözlü sınavdan oluşur. Fakat anabilim dalları yalnızca teorik veya yalnızca sözlü sınav yapabilmektedir. Veya ölçme-değerlendirme sistemini staj bütünleme sınavı için değiştirebilmekteler. Bunun dışında sözlü sınavlarda da anabilim dalının vereceği karara bağlı öğrenciler bazen gruplar halinde veya bazen tek tek sözlüye alınabiliyor. Ayrıca bazı staj sözlü sınavlarında tüm hocalara gidip hepsinin sorularını cevaplamak gerekirken bazen iki hoca birden soru sorabiliyor bazense tek hocanın sorularını cevaplamak yeterli olabiliyor.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Temel bilimler olan Dönem I, II ve III'te yönetmeliğe göre sınıf geçmek için öğrencinin ortalaması ne olursa olsun finalden en az 50 alma şartı ile dönem sonu ortalamasının 60 olması gerekmektedir. Fakat sistemimizde puanlar yuvarlandığından dolayı 59,5 ve üzeri notlar da 60'a yuvarlandığı için 59,5 ve üzeri ortalamalar sınıf geçmek için yeterlidir

Dönem sonu ortalamasının,
%60'ı Tüm kurul sınavlarının ortalaması,
%40'ı Final/Bütünleme sınav notundan oluşur.

Dönem IV ve V için ise sınıf geçme kalma bulunmamaktadır. Başarısız olan staj, bir sonraki dönemde tekrar alınır. Stajları geçmek için ise %40 teorik sınav puanı %60 sözlü puanı toplamı ile oluşan notun 60 ve üzerinde olması gerekmektedir. Teorik sınavdan 100 bile alsanız başarı puanınızın %40'ını etkileyeceği için öğretim görevlilerinin notunuz üzerinde bu kadar söz sahibi olması bir dezavantajdır.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi pratik sınavı, maketler üzerindeki iğneli yerlerin öğrencilere verilen kağıda önceden belirlenen sürede (soru başına 20-30sn) isimlendirilmesi üzerine yapılır. Genelde 2 tane de kadavradan soru sorulur.
Histoloji ve Embriyoloji pratik sınavı, bazen sözlü, bazen mikroskop üzerinde, bazen ise derslikte öğrencilere uzaktan fotoğraf gösterilmesi ile ilgili yapının isimlendirilmesi veya özellikleri ile ilgili öğrencilere verilen kağıda önceden belirlenen sürede (soru başına 20-30sn) cevaplanması üzerine yapılır.
Tıbbi Mikrobiyoloji pratik sınavı, mikroskop veya besiyeri üzerindeki mikroorganizmaların isimlendirilmesi veya özellikleri ile ilgili öğrencilere verilen kağıda önceden belirlenen sürede (soru başına 20-30sn) cevaplanması üzerine yapılır.
Tıbbi Fizyoloji pratik sınavı, yazılı olarak genellikle hesaplama veya pratik derslerde kullanılan metotlar ile ilgili yapılır.

Kurullara göre değişkenlik göstermekle birlikte,
Dönem I'de Anatomi ve Histoloji ve Embriyoloji
Dönem II'de Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Fizyoloji
derslerinden pratik sınavlar yapılmaktadır.

Dönem III'te ise Mesleki beceri pratik dersine yönelik sorular teorik sınavda 1-3 soru arasında karşımıza çıkmaktadır.

Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Temel bilimler olan Dönem I, II ve III'te yönetmeliğe göre tüm kurul notlarının ortalaması 85 ve üzeri, ayrıca kurul sınavlarının her birinin 70 ve üzeri olması gerekmektedir. Fakat kanaat ile bir sınavı 68-69 gibi olup da ortalaması 85 olan öğrencilerin de geçme imkanı bulunmaktadır.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Fakültemiz eğitim sürecini iyileştirmek için Tıp Öğrenci Kurulu oluşturdu ve bu kurulda öğrenciler dekanlığın göremediği noktalarda iyileştirilmeler yapılması için talepler oluşturabiliyorlar. Böylece fakültemiz daha öğrenci dostu bir hal aldı.

Fakültemizde akademik araştırma yapan öğrenciler bulunuyor. Özellikle çalışması çok olan öğretim görevlilerimiz bu konuda yardımcı olabilirler.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Öğrenciler gerekli durumlarda öğrencilerden sorumlu dekan yardımız ile görüşebiliyor. Zaten Dekan yardımcımız başarısız olduğunu düşündüğü öğrencileri konuşmak için odasına çağırabiliyor ve nelerin başarısızlık getirdiğini ve nelerin değiştirilmesini önerdiğini soruyor. Hatta ayrıca ortalaması 70+ olan öğrencilerimize Dekanlık teşekkür mektubu veriyor. Bunun dışında da sekreterlikten randevu alarak bu konuda konuşulma hakkımız var.

Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
... bu sıralamalar içerisinde en merkezi konumda olan, gelişmeye en açık ve gerek hoca sayısı gerek imkanları ile en hızlı büyüyen fakülte Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi'dir. Ayrıca eğitim için fiziki imkanları yeterlidir ve özellikle hastanesi gayet büyük ve imkanları boldur.

Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Bu üniversitede okumanın dezavantajları başta yeni kurulması diyebilirim. Çünkü halkı bile üniversite öğrencilerini yeni kabullendiği için henüz 1+1 evler pek bulunmamakta. Tek başına eve çıkan çoğu öğrenci bile 2+1 hatta 3+1 evlerde oturuyorlar. Öğrencilere yönelik mekanlar ve kütüphaneler ise son 2-3 yılda sayısında artış oldu. Daha öncesinde bunlar pek yoktu. Tıp fakültesi ve morfoloji binası çok sapa bir yerde bu yüzden bir yerlerden gelmek ve bir yere gitmek konusunda ulaşımı tek otobüs olsa bile bazen can sıkıcı olabiliyor. Ölçme-değerlendirme konusunda ve müfredat konusunda dengelemeler ancak düzene oturuyor. Öğrencileri pek etkilemese de Başhekimlik ve Dekanlık arasında anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Çoğu fakültede olabileceği gibi bazı hocalar fakültede yer edindikleri ve alanında tek ya da en yetkili oldukları için öğrenci aleyhine kararlar alabiliyorlar. Ayrıca fakültemiz 2017 yılında ilk açıldığında esas binamız yapılana kadar kullandığımız geçici morfoloji binası halen kullanılmakta ve birkaç yıl önce sözünü verdikleri yeni morfoloji binasına bir çivi bile çakılmadı.

Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Üniversitemiz pandemi sürecinde UBYS sistemimize çevrim içi ders ve sınav sistemi entegre etti. Deprem döneminde ise bu sistem yeniden kullanıldı. Sistemde otomasyona girilen tarih ve saatlerde öğretim görevlilerimizin canlı dersleri başlıyor ve canlı olarak bu sistem üzerinden soru sorulabiliyor. Ayrıca sonradan izlenmesi için de bu dersler otomatik olarak sisteme kaydediliyor ve dersi kaçıranlar buradan izleyebiliyor. Sınav ise aynı şekilde sistem üzerinden giriş yapılıyor belirlenen saatte giriş ve belirlenen saatte otomatik kapanma oluyor.

Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Pandemi ve Deprem dönemlerinde çevrim içi sınavlar gerçekleşti.

Pandemi döneminde Dönem I, II ve III öğrencileri kamera açmadan kurul ve final sınavlarını oldular. Neredeyse herkes başarılı oldu. Sınavlar 100 dakika 100 soru olacak şekilde ve işaretlenen soruya geri dönme hakkı verilerek yapıldı.

Deprem döneminde ise dekanlık çok detaylı bir yönetmelik hazırladı. Bilgisayarın arkasında tüm odayı görecek büyüklükte öğrenciye bakan bir ayna, öğrencinin arkasından öğrencinin masası, bilgisayarı ve ayna ile tüm odayı görecek kamerası, mikrofonu ve sesi açık yukarıdan bakan bir telefon sistemi ile öğrencilerin sınava girmesi zorunlu tutuldu. Sınava başlamadan 40 dakika önce herkes önceden giriş yaptı ve herkesin odası kamera ile didik didik arandı. Ve yine UBYS sistemi üzerinden 100 dakika 100 soru olacak şekilde sınav yapıldı. Fakat öğrenciler fikir değiştirdiklerinde veya soruyu sonra çözmek istediklerinde geçtikleri soruya geri dönemiyor veya cevaplarını değiştiremiyorlardı. Ayrıca sınavdan çıkınca kontrol etmek amacıyla sorular da verilmedi. Bu kadar tedbire rağmen yine de kopya çeken olursa diye sorular önceki ve sonraki dönemlere göre oldukça zordu. Final ve bütünleme sınavları ise yüz yüze yapılmaya karar verildi. Ve yine kopya çeken olduysa diye öğrencilerin 3 kurul boyunca gösterdikleri emeğin oranı önemsizleştirilerek sınıf geçmek için esas etkenin yüz yüze yapıldığı için final sınavı olması amacıyla deprem dönemine özel tek bir adet sınav olan final sınavı oranı %40'tan %60'a yükseltildi. Kurul sınavları ise %60'dan %40'a düşürüldü. Bu süreçte en çok dikkat çeken ise çevrim içi sınavlarda Dönem I, II ve III'lerin not ortalamalarındaki düşüş ve Dönem II'deki 140 öğrencinin 65'inin sınıfta kalması oldu.

2023-2024 döneminde bundan sonraki tüm kurul sınavlarının, kağıt israfının önlenmesi ve soruların zorluğunun analiz edilebilmesi amacıyla fakülte bilgisayarları ile çevrim içi yapılması dekanlık olarak yürürlüğe konulacak olsa da öğrencilerin yoğun talepleri ve fakültenin teknik yetersizlikleri üzerine bu iptal edildi.

Eklemek istedikleriniz
Tercih sürecinde olan arkadaşlarımıza kolaylıklar dileriz. Daha fazla bilgi için tıp fakültemizin bir öğrenci kulübü olan Hitit Tıp Öğrencileri birliği resmi Instagram sayfası @hitittob üzerinden soru sorabilirsiniz.