Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Tokat
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
M.Ö. 5500 inen bir tarihi olan Tokat 14 Devlet ve 5 Beyliğe ev sahipliği yapmıştır. Şehrimiz tarihinden dolayı zengin bir kültürel yapıya sahiptir. Yeşilırmak havzasının bereketli topraklarına kurulan Tokat tarih boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Erbaa İlçesinde antik Horoztepe yerleşimi, Hitit yerleşim yeri, Zile'de Maşathöyük Örenyeri, Sulusaray'da Bizans'tan kalma Sebastapolis yerleşim yeri, Merkez ilçede tarihi Komana Şehri, Tokat Kalesi, Malazgirt sonrası yapılan en eski Türk camisi Garipler Camii, Yağıbasan Medresesi, Gökmedrese, Yeşilırmak- Hıdırlık Köprüsü, Alipaşa Camii ve Hamamı, Voyvoda Han (Taşhan), Deveciler Hanı, Saat Kulesi gibi pek çok tarihi değeri olan yapı bulunmaktadır. Yüzyıllardır bozulmadan günümüze ulaşan gelenek ve göreneklerimiz, yemek kültürümüz, giyim kültürümüz, folklorik değerlerimiz, bakırcılık, yazmacılık, halı kilim ve kumaş dokumacılığı günümüzde de aynı disiplin ve aynı hevesle yapılmaktadır. Reşadiye’de bulunan Selemen Yayla Pazarında hala değiş tokuş usulü alışveriş yapılmaktadır. Halkımızın sevincini, hüznünü, sıkıntılarını, mutluluğunu motif motif işleyen folklorik değerlerimiz, Omuz Halayı, Geyik Oyunu, Ellik Halayı, Çekirge Oyunu, Tokat Ağırlaması, Maşat Halayı ve Semah Oyunu gibi daha onlarcası bulunan oyunlarımızın her birinin arkasında bir sosyal olgu yatmaktadır. Orta Asya Türk giyim kültürünün hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmesi ve bu kültürün bazı köylerimizde hala devam etmesi Tokat’a bir ayrıcalık katmaktadır.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Şehir dışı ulaşım otobüsler ve havayoluyla sağlanmaktadır. Şehrimizde demiryolu alt yapısı bulunmamaktadır. Aynı zamanda Tokat Havalimanı'ndan her uçuş öncesi ve sonrasında ulaşım araçları kalkmaktadır. Bu yolculuk ortalama yarım saat gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
1) Aydoğan Aydın Erkek Öğrenci Yurdu (KYK):
Adres: Taşlıçiftlik Köyü, Merkez Mevkii, Vali Zekai Gümüşdiş Bulvarı, No: 177/2, Merkez/Tokat
Telefon: 03562521651

2) Gülsüm Ana Kız Öğrenci Yurdu (KYK):
Adres: Bedestenlioğlu Mahallesi, Kampüs Sokak, No: 18, Merkez/Tokat
Telefon: 03562500006

3) Tokat Gaziosmanpaşa Erkek Yurdu (KYK):
Adres: Perakende Mahallesi, Behzat Bulvarı, No: 351, Merkez/Tokat
Telefon: 03562147040

4) İbn-i Kemal Kız Öğrenci Yurdu (KYK):
Adres: Bedestenlioğlu Mahallesi, Kampüs Caddesi, No: 14, Merkez/Tokat
Telefon: 03562521805 - 03562521806

5) Alipaşa Erkek Öğrenci Yurdu (KYK):
Adres:
a) A Blok: Altıyüzevler Mahallesi, İmamlık Caddesi, 3. Sokak, No: 13, Merkez/Tokat
b) B Blok: Altıyüzevler Mahallesi, Sümer Caddesi, 4. Sokak, No: 10 Merkez/Tokat
Telefon: 03562580017 - 03562291074

6) Mehmet Emin Tokadi Kız Öğrenci Yurdu (KYK):
Adres:
a) A Blok: Yeniyurt Mahallesi, Vali Zekai Gümüşdiş Bulvarı, No: 153/1, Merkez/Tokat
b) B Blok: Taşlıçiftlik Köyü, No: 491, Merkez/Tokat
Telefon: 03562329452

7) Plevne Erkek Öğrenci Yurdu (KYK):
Adres: Bedestenlioğlu Mahallesi, Beştaş Caddesi, 3. Sokak, No: 12, Merkez/Tokat
Telefon: 03562329799

NOT: Fakültemizin çevresinde bunlara ek olarak özel yurtlar bulunmaktadır. "
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Fakültemizin çevresinde genel olarak 1+1 ve 2+1 evler bulunmaktadır. Bunların kirası eşyasız 6000 - 8000 TL, Eşyalı 9000 - 13000 TL arası değişmektedir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'dan alan Üniversitemiz 03.07.1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanuna Ek 24. Madde gereğince kurulmuştur. Üniversitemiz, ilk kuruluşunda 01.11.1992 tarihinde Cumhuriyet Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Ziraat Fakültesi’ni bünyesine katarak Fen-Edebiyat Fakültesi, Niksar Meslek Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu, Zile Meslek Yüksekokulu, Erbaa Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden oluşmuştur. Taşlıçiftlik yerleşkemizde, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Devlet Konservatuarı, Yabancı Diller Yüksekokulu, Tokat Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Tokat Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Araştırma Uygulama merkezleri yer almaktadır. Şehir merkezindeki Ali Şevki Erek Yerleşkesinde; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi konuşlanmıştır. Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezimiz ise şehir merkezinde hizmet vermektedir. İlçelerde yer alan Fakülte ve Meslek Yüksek Okullarımızın kampüsleri bulunmaktadır. Üniversitemizin öğretim dili Türkçedir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemizin özel bir burs imkanı bulunmamaktadır. İhtiyacı olan öğrencileri yemek desteği verilmektedir. Ayrıca yaklaşık 20 kadar öğrenciye kütüphanede yarı zamanlı çalışma imkanı sunulmaktadır.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
"Üniversitemizde her sene Mayıs ayında Bahar Şenlikleri gerçekleştirilmektedir. Bu şenliklerde çeşitli aktiviteler, konserler ve öğrenciler tarafından standlar düzenlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenci kulüpleri ve dekanlığın ortak çalışması ile 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları gerçekleştirilmektedir.5 senedir düzenlenen TOGÜ Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi bir aksilik olmadığı takdirde halen yapılmaktadır.

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Erasmus Mobility Semineri ve çeşitli konferanslar gerçekleştirildi.

Fakültemizde güncel olarak 6 tane öğrenci kulübü bulunmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Fakültemiz bünyesinde 7/24 kullanabileceğimiz bir kütüphanemiz var. Kütüphanemizde hizmetimize sunulan pek çok kitap ve yayın bulunmakta. Ayrıca fakültemizde bulunan derslikler de talep halinde kullanıma açılıyor. Hastane bünyesindeki kütüphane ise 4, 5 ve 6. sınıfların kullanımına açık. İnşaat halindeki fakülte binamızda daha büyük bir kütüphane ve konferans salonu bulunacaktır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
1) Gaziosmanpaşa Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) Kulübü 2) Neocortex Kulübü 3) Leyladan Sonra Öğrenci Topluluğu 4) Bilimsel Araştırma Topluluğu 5) EMSA Tokat Kulübü 6) Tıp ve Satranç Kulübü
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulumuz yemekhanesinde öğle yemeği çıkıyor. Dönem 4 ve dönem 5 öğrencileri de temel bilimler binası yemekhanesinden faydalanmakta olup yemek ücreti 15 TL'dir. Dönem 6 öğrencileri ise hastane yemeklerinden ücretsiz faydalanmaktadır. Okuldaki yemekhaneden bağımsız olarak temel bilimler binası kantini ve hastane kantininde de bazı ürünlerde geçerli olmak üzere indirimli yemek yiyebiliyoruz. Ayrıca fakültemizin çevresinde de yemek yiyebileceğimiz pek çok yer bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
"Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat'ta Taşlıçiftlik Merkez Kampüsü, Ali Şevki Erek Yerleşkesi ve Almus, Artova, Pazar, Reşadiye ilçeleri hariç diğer ilçelerde Meslek Yüksek Okulları kampüslerine sahiptir.

Fakültemiz Diş Hekimliği Fakültesi ile birlikte Ali Şevki Erek Yerleşkesi'nde bulunmaktadır. Yerleşkede Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü yer almaktadır.

Fakültemiz şehir merkezinde bulunduğu için şehir merkezi ulaşımlarında araç kullanımına gerek yoktur. Taşlıçiftlik Merkez Kampüsü'ne ulaşım ise fakülte önünden kalkan sarı otobüslerle sağlanmaktadır."
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Fakültemiz 1995 yılında kurulmuştur. 2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Gazi Üniversitesi ile yapılan protokol uyarınca bu üniversitede eğitime başlanmış olup 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılından itibaren üniversitemizde eğitim başlamıştır. 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılının ikinci döneminden itibaren fakültemiz eğitimini yeni modern Tıp Fakültesi binası ile Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi binasında sürdürmeye başlamıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemizin bahçesinde basketbol ve voleybol sahası bulunmakta. 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında o tarihe yakın olarak okulumuzun içine masa tenisi masaları konmakta ve bu dönemde futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, satranç ve bilgi yarışması gibi pek çok yarışma tertip edilmekte ve 14 Mart akşamı düzenlenen yemekte kazananlara ödülleri takdim edilmektedir. TurkMSIC kulübü olarak da düzenli olarak sosyal aktiviteler düzenlemekteyiz.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus ve Farabi'nin yanı sıra fakültemiz kulüplerinden TurkMSIC her sene öğrencilere uluslararası ve ulusal staj değişimi ve araştırma değişimi imkanları sunmaktadır.
Fakültenin eğitim dili nedir?
%100 Türkçe
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Fakültemiz %100 Türkçe olduğu için hazırlık eğitimimiz bulunmamaktadır. Sadece ilk sene haftada iki saat ingilizce dersi bulunmaktadır. Sene başında girdiğimiz ingilizce muafiyet sınavından da 60 üstü aldığımız takdirde öğrenci bu derslerden de muaf tutuluyor. Eğer öğrenci 60 üstü bir not alamazsa sene içinde yapılacak vize ve final sınavlarına girme yükümlülüğü taşıyor.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Fakültemizde komite başına teorik ve pratik derslerimize ayrı ayrı %20 olmak üzere devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Bu sınır aşıldığı taktirde kurallar gereği öğrenci o komiteye giremez. Devamsızlık bilgisi öğrenci bilgi sisteminden veya öğrenci işlerinden öğrenilebilmektedir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Fakültemiz henüz akreditasyon belgesine sahip değildir ama bu konudaki çalışmalar yoğun bir şekilde sürmektedir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Fakültemiz akreditasyon belgesine sahip olabilmek için UTEAK’a başvurmuştur. Şu an özdeğerlendirme formunu doldurma sürecindedir.
Bu süreç içerisinde tıp eğitiminin iyileşmesi adına ders programlarında değişikliğe gidildi.
Akredite bir fakülte düzeni için çalışmalara tüm hızıyla devam edilmektedir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Bulunuyor.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Hastanemiz yan yana konumlandırılmış 4 binadan oluşmaktadır .Tıp Fakültemiz ve hastanemiz yan yana konumlandırılmıştır. Eğitimlerimizi bu binalarda almaktayız.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel bilimlerin anabilim dalları fakülte binasında, klinik ve cerrahi bilimlerin anabilim dalları hastane binalarında bulunmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1 : 220 Dönem 2 : 221 Dönem 3 : 156 Dönem 4 : 172 Dönem 5 : 144 Dönem 6 : 142 Toplam : 1055
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 4'te 25-30, dönem 5'te 20-24, dönem 6'da 15-16 kişilik gruplar oluşturuluyor.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde 1055 öğrenci bulunmaktadır. 28.03.2024 itibariyle fakültemizde 31 profesör, 47 doçent, 58 dr. öğretim üyesi, 7 öğretim görevlisi, 313 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 456 öğretim elemanı bulunmaktadır. Yani öğretim elemanı başına 2.31 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültemizde entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemde vize final sistemi yerine komite sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemde ele alınan konu ile ilgili temel ve klinik bilimler belirli bir düzen ile işlenir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
"Dönem 1:
Kurul 1: Anatomi, Tıp Tarihi ve Deontoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya, Fizyoloji, Tıbbi Biyoloji, Tıp Eğitimi ve Bilişimi, Biyofizik
Kurul 2: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji , Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji
Kurul 3: Biyofizik, Anatomi, Biyoistatistik, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya,Fizyoloji
Kurul 4: Acil Tıp, Tıbbi Biyokimya, Anatomi,Fizyoloji,Mesleki Beceriler
Kurul 5: Biyofizik, Histoloji ve Embriyoloji, Tıp Eğitimi ve Bilişimi, Halk Sağlığı, Seçmeli Ders, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Genetik, Bilimsel Makale Sunumu

Dönem 2:
Kurul 1: Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya, Biyofizik
Kurul 2: Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji,Biyofizik
Kurul 3: Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya
Kurul 4: Anatomi, Biyofizik, Biyoistatistik, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Tıbbi Biyokimya
Kurul 5: Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya
Kurul 6: Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya

Dönem 3:
Kurul 1: Parazitoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji
Kurul 2: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları, Radyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Patoloji
Kurul 3: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Patoloji,
Kurul 4: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nöroloji, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Patoloji,
Kurul 5: Acil Tıp, Aile Hekimliği, Biyoistatistik, Halk Sağlığı, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, ,Enfeksiyon Hastalıkları, Tıp Tarihi ve Deontoloji
Kurul 6: Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, İç Hastalıkları, Adli Tıp, Radyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Patoloji
Kurul 7: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tıbbi Patoloji

Dönem 4:
- İç Hastalıkları (8 Hafta)
- Kardiyoloji (3 Hafta)
- Genel Cerrahi (8 Hafta)
- Anesteziyoloji ve Reanimasyon (4 Hafta)
- Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (8 Hafta)
- Kadın Hastalıkları ve Doğum (7 Hafta)
- Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji (3 Hafta)

Dönem 5:
- Üroloji (3 Hafta)
- Deri ve Zührevi Hastalıkları (2 Hafta)
- Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi (2 Hafta)
- Göz Hastalıkları (2 Hafta)
- Nöroloji (2 Hafta)
- Radyodiagnostik (3 Hafta)
- Beyin ve Sinir Cerrahisi (3 Hafta)
- Göğüs Hastalıkları (2 Hafta)
- Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (2 Hafta)
- Adli Tıp (2 Hafta)
- Göğüs Cerrahisi (2 Hafta)
- Kalp ve Damar Cerrahisi (2 Hafta)
- Ortopedi ve Travmatoloji (3 Hafta)
- Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları (3 Hafta)
- Seçmeli Staj (2 Hafta)
- İntörnlüğe Hazırlık Stajı (1 Hafta)
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Pek çok seçmeli ders seçeneği bulunmakta. Bunlara ek olarak zorunlu seçmeli olarak İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı ve İngilizce derslerimiz bulunmakta.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Dönem 1: - Kayıtlar: Ağustos 2023 - Birinci Yarıyıl: 11 Eylül 2023 - 19 Ocak 2024 - İkinci Yarıyıl: 5 Şubat 2023 – 24 Mayıs 2023 - Mazeret Sınavı: 27 Mayıs 2024 - 31 Mayıs 2024 - Dönem Sonu Genel Sınavı (Final): 13-14 Haziran 2024 - Bütünleme Sınavı: 03-04 Temmuz 2024 Dönem 2: - Birinci Yarıyıl: 28 Ağustos 2023 - 19 Ocak 2024 - İkinci Yarıyıl: 5 Şubat 2024 - 24 Mayıs 2024 - Mazeret Sınavı: 27 Mayıs 2024 – 31 Mayıs 2024 - Dönem Sonu Genel Sınavı (Final) : 11-12 Haziran 2024 - Bütünleme Sınavı: 1-2 Temmuz 2024 Dönem 3: - Birinci Yarıyıl: 4 Eylül 2023 - 19 Ocak 2024 - İkinci Yarıyıl: 5 Şubat 2024 – 24 Mayıs 2024 - Mazeret Sınavı: 27 Mayıs 2024 – 31 Mayıs 2024 - Dönem Sonu Genel Sınavı (Final): 13-14 Haziran 2024 - Bütünleme Sınavı: 02-03 Temmuz 2024 Dönem 4: - Birinci Yarıyıl Stajları: 21 Ağustos 2023 - 19 Ocak 2024 - İkinci Yarıyıl Stajları: 5 Şubat 2024 – 7 Haziran 2024 - Staj Sınav Tarihi: Her Stajın Sonunda - Mazeret Sınavı: 10 Haziran 2024 – 14 Haziran 2024 - Bütünleme Sınavı: 17 Haziran 2024 - 27 Haziran 2024 Dönem 5: - Birinci Yarıyıl Stajları: 4 Eylül 2023 - 19 Ocak 2024 - İkinci Yarıyıl Stajları: 5 Şubat 2024 – 7 Haziran 2024 - Mazeret Sınavı: 10 Haziran 2024 – 14 Haziran 2024 - Staj Sınav Tarihi: Her Stajın Sonunda - Bütünleme Sınavı: 17 Haziran 2024 - 25 Haziran 2024 Dönem 6: Stajlar: 1 Temmuz 2023 - 1 Temmuz 2024"
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
"Anatomi: Her teorik dersten sonra o dersle ilgili pratik dersimiz olmaktadır. Bu derslerde öğrenciler gruplara ve masalara ayrılır. Asistanlar önce tüm gruplara konuyu maketler üzerinden anlatmaktadır. Daha sonra öğrenciler maketle üzerinden kendileri çalışmaktadır.

Histoloji: Görülen teorik derslerden sonra o derslerle ilgili laboratuvarlarda mikroskoplar üzerinde pratik dersler gerçekleştirilir. Dersin başında hocalarımız tarafından projeksiyonla yansıtılan preparatlar üzerinden ders anlatılmaktadır. Sonra da öğrenciler mikroskoplarla aynı preparatları incelemektedir.

Fizyoloji: Sadece bazı teorik derslerden sonra pratik dersler gerçekleştirilir. Önce asistan ya da hoca deneyden kısaca bahseder sonra da deney gerçekleştirilir.

Patoloji: Aynen histoloji pratik dersleri gibi gerçekleşmektedir. Teorik derslerden sonra asistanlar ve hocalar tarafından preparatlar projeksiyon ile yansıtılıp konu oradan anlatılır. Daha sonra öğrenciler mikroskoplar ile preparatları inceler.

Mikrobiyoloji: Hocalar tarafından önce bakteri üretimi ve önceden hazırlanmış kültürler gösterilir. Daha sonra da sayı yeterli olduğundan isteyenler uygulama yapabilmektedir.

Biyokimya: Bazı derslerden sonra pratik dersler olmaktadır.Yine önce asistanlar kısaca konudan bahsederler sonra deney gerçekleştirilir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Fakültemizde 4 adet kadavra bulunmaktadır. Maketler ve anatomi laboratuvar büyüklüğü ise gruplara ayrılarak çalışıldığı için yeterli oluyor. Ayrıca sonradan öğrencilerin kendileri çalışması için hocaların maketler üzerinden ders anlattığı videolara da ulaşıp bunlardan faydalanılabiliyor. Sınav öncelerinde talebe bağlı olarak ek olarak laboratuvar açılabilmekte.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Öğrenci başına bir mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
"Kliniğe Hazırlık Kursu (Dönem 4’e başlayacak öğrenciler için)

-Dönem 1,2,3 öğrencilerine yönelik komite içerisine yerleştirilen panel ve söyleşiler

-Dekan ve Dekan Yardımcısı ile Eğitime Genel Bakış Toplantıları

-Komite sonrası soru açıklama toplantıları"
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
2019-2020 Döneminde bu dersler müfredata eklendi. Devamı getirilmektedir.2022-2023 Döneminde deprem dolayısıyla işlenemedi.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Yok.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
"Preklinik dönemde komitelere göre teorik ve pratik sınavlar olmaktadır. Teorik sınavlar test şeklinde olmaktadır. Pratik sınavlar ise o kurulda hangi derslerden uygulama dersi gördüysek ona göre gerçekleştirilir. Ancak her dersin pratik sınavı aynı değildir.

Anatomi: Klasik zilli sınav uygulanmakta. Masalara o komitede görülen konularla ilgili 8 ya da 9 maket yerleştirilir. Maketlerde işaretli noktaların anatomik isimlerinin kağıda yazılması gerekir. Ortalama olarak maket başına 7 saniyelik bir süre verilir. Zil sesi ile öğrenciler diğer masaya geçerler.

Histoloji ve Embriyoloji: O komite boyunca pratik derslerde gördüğümüz preperatlar belli bölgeleri işaretlenmiş şekilde amfilerde projeksiyonla ekrana yansıtılır. Belirli bir süre içinde ilgili sorular yazılı bir şekilde cevaplandırılır.

Tıbbi Patoloji: 3 farklı pratik sınav sistemi uygulanabilmekte. Bunlar:
1) Klasik Yazılı Sınav
2) Sözlü Sınav
3) Histoloji Pratik Sınavı gibi Preperat Yansıtmalı Sınav

Dönem 4-5: Her stajın sonunda teorik (yazılı) ve pratik (sözlü) sınav gerçekleştirilir. Bunlar arasında genellikle %50'ye %50 gibi bir oran vardır ancak hocaların inisiyatifine bağlı olarak bu oran değiştirilebilmekte veya sadece sözlü ya da sadece yazılı sınav yapılabilmektedir.

Dönem 6: Sınav yoktur."
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Fakültemizde geçme notu 60'tır. Eğer sene sonunda komite ortalaması 85'in üzerinde ise öğrenci dönem sonu genel sınavına (final) girmeme hakkı elde eder. Sene sonu ortalama hesabında komite not ortalamasının %60'ı ile dönem sonu genel sınavının %40'ı toplanır ve çıkan sonuç o senenin ortalamasıdır. Bu nota göre sınıf geçilir veya bütünleme sınavına girilir. Bütünleme sınavına giren öğrencinin dönem sonu genel sınavı geçersiz sayılır ve yerine bütünleme sınavı değerlendirilir. Yüzdelik sistem az önce bahsedilenin aynısıdır. Bütünleme sınavı sonucunda ortalaması 60'ın altında kalan öğrenci sınıf tekrarı yapma durumunda kalır.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
"Anatomi: Klasik zilli sınav uygulanmakta. Masalara o komitede görülen konularla ilgili 8 ya da 9 maket yerleştirilir. Maketlerde işaretli noktaların anatomik isimlerinin kağıda yazılması gerekir. Ortalama olarak maket başına 7 saniyelik bir süre verilir. Zil sesi ile öğrenciler diğer masaya geçerler. Histoloji ve Embriyoloji: O komite boyunca pratik derslerde gördüğümüz preperatlar belli bölgeleri işaretlenmiş şekilde amfilerde projeksiyonla ekrana yansıtılır. Belirli bir süre içinde ilgili sorular yazılı bir şekilde cevaplandırılır. Tıbbi Patoloji: 3 farklı pratik sınav sistemi uygulanabilmekte. Bunlar: 1) Klasik Yazılı Sınav 2) Sözlü Sınav 3) Histoloji Pratik Sınavı gibi Preperat Yansıtmalı Sınav"
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Fakültemizde kurullarımızın ortalaması 85 ve üzeri olduğunda finalsiz geçmekteyiz. Ayrıca finallere girenlerimiz için baraj uygulaması bulunmamaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
"-Komite sonu geri bildirim sistemleri: İnternet üzerinden her kurul sonunda dekanlık tarafından geri bildirim anketlerimiz uygulanmaktadır. Bunların sonuçlarına göre de iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

-Dekan ile “Eğitime Genel Bakış” toplantıları"
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Sınıflarda dönem koordinatörleri ve dekanlığın seçtiği öğrenciler bulunur. Bu kişiler hocalarımıza problemleri aktarabilmektedir. Onlardan bağımsız olarak herhangi bir öğrenci de hocalar müsait olduğu takdirde hocalarla görüşme gerçekleştirebilmektedir. Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fikret Erdemir her kurul sonunda öğrencilerle bir araya gelir ve sorunlara ortak bir çözüm yolu aranır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Öncelikle şehirden bahsetmek gerekirse eğer küçük ve sakin şehirleri seviyorsanız burada okumak size bir avantaj sağlayacaktır. İstediğiniz yere çok kısa bir sürede kolay bir şekilde ulaşabilir ve temel ihtiyaçlarınızın hepsini çok kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ulaşımdaki bu kolaylık büyük şehirlerde okuyanlara nazaran hem kendinize hem de derslerinize daha çok verimli zaman ayırma olanağı sağlayacaktır. Fakülteyle ilgili ilk olarak okulumuzda baraj sistemi uygulanmıyor olması biraz daha iç rahatlatır nitelikte lakin hocalar da baraj olmadığı için ona göre soru soruyorlar. Tabi ne olursa olsun barajın olmaması daha büyük avantaj. Hocalarla iletişim kurmak istediğinizde gerek öğrenci/hoca oranından dolayı gerekse de hocalarımızdan dolayı onlarla kolay bir şekilde iletişim kurabiliyorsunuz. Gayet yeterli bir eğitim aldığımızı da belirtmek isterim. Ayrıca fakültenin şehir merkezinde olması bize ulaşım açısından ciddi avantajlar sağlıyor. Hastanemiz yeni diyebileceğimiz nitelikte olduğundan dolayı imkanları gayet güzel. Dönem 1-2-3'lerin eğitim göreceği yeni binamız da inşaat aşamasındadır. En kısa sürede yeni binamızda eğitim verilmeye başlanacaktır.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Tokat'ın küçük bir şehir olması avantaj olduğu kadar pek çok kişi için de dezavantaj niteliği taşımakta. Zira pek çok kişi şehrin küçüklüğünden bunalabiliyor. Yine okulun ana kampüsten ayrı olmasının da dezavantajları var çünkü diş hekimliği dışında başka bölümlerden kimseyle kolay kolay iletişim ve etkileşimde bulunamıyoruz. Bu durum da bizi adeta lise hayatına itiyor. E tabiki aynı zamanda öğrencilik demek eğlence de demek oluyor ama şehir bu konuda biraz yetersiz. Eğlence anlayışı genelde arkadaşlar arasında dönen bir kavram haline geliyor. Küçük bir şehir olmasına rağmen özellikle konaklama ücretleri olması gerekenden çok pahalı. Bunun yanında başka bir küçük şehirden gelen birisi için diğer ihtiyaçlar da pahalı gelebilir. Ayrıca başka şehirlere ulaşım ücretleri çevre illere kıyasla pahalılık arz ediyor. Ayrıca KYK yurtlarında kalıyorsanız yurtların hepsi fakülteye uzak ve otobüse binmek zorunda kalıyorsunuz. Otobüs yolculukları da beklenenin aksine çok kısa sürmüyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Uzem üzerinden dönem sonuna kadar olan ve pandemiden dolayı işlenemeyen konular slaytlar ve videolar üzerinden anlatıldı. Sistemde ufak tefek hatalar dışında bir problem yaşanmadı. Okulumuz süreci pek çok okula nazaran gayet iyi yönetti.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Komite sınavları gerçekleşti. Yine Tebad üzerinden e-sınav yapıldı. Bu sınavlarda öğrencilerin soru atlama hakları bulunmamaktaydı. Sınavlarda soru başına 1 dakikalık süre verildi.
Eklemek istedikleriniz
Beyaz Zambaklar Şehri Tokat'tan Sevgilerle...