Zirve Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Gaziantep
Üniversite statüsü: 
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Her hafta tiyatro etkinlikleri oluyor özel ve devlet tiyatrosunda, konserler oldukça yoğun özel kafelerde de konserler var ortalama ayda 3 kere gibi , üniversitelerin bahar şenlikleri konser ağırlıklı ve belediyeler ücretsiz konserler düzenliyorlar.

Gaziantep tarihi bir şehir olup birçok tarihi mekana sahiptir( kafe, mesire yeri gibi). Yemek kültürü, tarihi ve turistik mekanlarıyla, köklü geleneksel ögeleriyle birçok turistin ilgisini çekiyor. Genelde ilgi çeken mekanları: müzeleri( mutfak müzesi, oyuncak müzesi, cam ve mozaik müzesi, Zeugma açık hava müzesi gibi.), tarihi mekanlar( Gaziantep kalesi ve civarı),meşhur lokantaları ve baklavacıları(koçak, imam çağdaş, çulcuoğlu , Güllüoğlu gibi).

Sinema anlamında birçok seçeneğe sahiptir. 3 adet avm si ve öğrencilerin ihtiyacını her anlamda karşılayacak imkana sahip. Avm dışında da sinema seçeneğine sahiptir.

Birçok yerde mesire alanı var en rağbet görenleri; erikçe, dülük baba, burç ormanları.

Şehrin ulaşım imkanları: 

 

Üniversitemiz şehrin dışında ancak ulaşım şartları bakımından birçok seçeneğe sahiptir. Okulumuzun servisleri saat başı hizmet vermektedir. Ayrıca Gaziantep üniversitesi kampüsünden belediye otobüsleri yarım saatte bir hizmet vermektedir. Şehrin içinden de direkt okula ulaştıran otobüs hatları mevcuttur. Taksi imkanı da mevcuttur.

Şehirdeki Yurt Olanakları: 
Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

1+1   500-750 tl  arası

2+1   600 -1500 tl arası

3+1   1000- 2500 tl arası

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Zirve  Üniversitesi İpek Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından 28 Şubat 2009’da kurulmuştur.  Üniversite, 2009-2010 öğrenim yılında yüksek tercih edilme  oranıyla eğitim hayatına başlamıştır.Üniversitenin akademisyenlerinin çoğunun yurt dışında eğitim almış olması ve uluslararası eğitim kadrosuyla global eğitim veren Zirve Üniversitesi gençlere kaliteli bir eğitim fırsatı sunmaktadır.Modern dil labaratuarlarında gerçekleşen İngilizce eğitim uluslararası geçerliliğe sahiptir. Hazırlık Bölümü'nde dersler Amerikalı eğitmenlerin dahil olduğu uzman bir kadro tarafından verilir. Dileyenler eğitiminin bir bölümünü ABD’deki anlaşmalı üniversitelerin kampüsünde alabilir. Zirve Üniversitesi aynı zamanda bir TOEFL Merkezi’dir. Ayrıca öğrenciler ikinci dil olarak Arapça, Çince ve İspanyolca gibi dilleri öğrenebilmektedirler.Zirve Üniversitesi’nde teknoloji eğitimin vazgeçilmezidir. Gerek ÖSYM tarafından örgün öğretim programlarına kayıt yaptıran, gerekse özel yetenek sınavı sonucunda kayıt yaptıran yalnız T.C. uyruklu öğrencilerimize Apple MacBook Air dizüstü bilgisayar verilmektedir. Üniversitemiz bölgenin en hızlı internet altyapısına sahip olup, öğrencilerimiz kampüs içerisinde dersleri özgürce takip edebilmektedirler.Eğitim yaşamını kolaylaştırabilmek için tüm  imkanlarını seferber eden Zirve Üniversitesi’nde çok sayıda öğrenciyi farklı burs imkanları beklemektedir. ÖSYM tarafından belirlenen burs kontenjanlarının yanı sıra BURS PLUS ile kültür, sanat, spor burslarıyla birçok öğrenci burslu olarak okumaktadır. BursPlus ile öğrencilerimizin eğitim hayatları boyunca hiçbir şekilde bursları kesilmemektedir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları: 

Bazı özel şirketler burs imkanı sağlıyor ancak sadece teknik bölümlerde okuyan öğrencilere. Bazı hastaneler sağlık bölümünde okuyanlara burs imkanı sağlıyor. Özel okullarda başarılı öğrencilere burs ve yurt imkanı sağlıyor.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

 

Okulumuzda her yıl düzenli olarak bahar şenlikleri kapsamında festivaller, konserler , söyleşiler ve yabancı öğrencilerin gösterileri yapılmaktadır. Ayrıca her bölümde alanında uzmanlaşmış kişiler(prof.,doç .. vs) okulumuza gelip öğrencilerimize ders anlatıp, kariyerleri hakkında yol gösterici birer örnek oluyorlar. Tıp alanında öğrencilere iletişim dersleri için Burak Törün ders vermiştir. Ayrıca düzenli olarak alanında çığır açmış tıp hekimleri ve profesörler konferans vermeye devam etmektedir.( Prof. Volkan Tuzcu, Prof. Derya Balbay, Prof. Münci Kalayoğlu, Prof. Yahya Laleli ... gibi) .

 

Okulumuzda öğrenci kulüpleri de aktif rol alıp yerli ve yabancı öğrenciler düzenli olarak etkinlikler yapmaktadır.

Okulumuzda her yıl düzenli olarak bahar şenlikleri kapsamında festivaller, konserler , söyleşiler ve yabancı öğrencilerin gösterileri yapılmaktadır. Ayrıca her bölümde alanında uzmanlaşmış kişiler(prof.,doç .. vs) okulumuza gelip öğrencilerimize ders anlatıp, kariyerleri hakkında yol gösterici birer örnek oluyorlar. Tıp alanında öğrencilere iletişim dersleri için Burak Törün ders vermiştir. Ayrıca düzenli olarak alanında çığır açmış tıp hekimleri ve profesörler konferans vermeye devam etmektedir.( Prof. Volkan Tuzcu, Prof. Derya Balbay, Prof. Münci Kalayoğlu, Prof. Yahya Laleli ... gibi) .

Okulumuzda öğrenci kulüpleri de aktif rol alıp yerli ve yabancı öğrenciler düzenli olarak etkinlikler yapmaktadır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

 

Okulumuz şehrin dışındadır. Ancak yakınında büyük bir yerleşim alanı vardır.

 

Okulumuzun bütün bölümleri aynı kampüs içerisindedir. Ayrıca şehir içinde sürekli eğitim merkezi de bulunmaktadır. 

 

Fakültenin web sitesi: 

Tip.zirve.edu.tr/

Fakültenin kuruluş yılı: 

2013

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

 

%30 ingilizce

 

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

 Fakültemizde İngilizce hazırlık eğitimi vardır ve zorunludur. Geçme notu 80 dir. Ayrıca muafiyet sınavı da vardır ve 4 aşamadan oluşur. Her aşama için geçme notu 80 dir. Ayrıca hazırlıkta medikal İngilizce dersi de verilmektedir.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Her anabilim dalı dersi için  devamsızlık hakkı %20 dir.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültemiz henüz mezun vermediği için akreditasyon belgesi alma durumunda değildir.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Akredite olmak için fakültelerin kendi yerleşkesinden mezun vermesi şartı vardır. Okulumuzdan henüz  mezun vermediğimiz için akreditasyon sürecinde dekanlığımız bir çalışma yürütmemektedir.

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Okulumuz tıp eğitimi ve bilişimi anabilim dalı mevcuttur. Öğretim üyemiz yrd.doç.dr.Mehmet Dokur dur

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

 

Fakültemiz henüz yeni olduğu için fakülte hastanesi yapım aşamasındadır. Şehirdeki bir kaç özel hastane ile fakültemizin anlaşması vardır. Okulumuzdan anlaşmalı özel  hastanelere  ulaşım ortalama 1 saat sürmektedir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

 

Bütün anablim dalları aynı binada toplanmıştır.

 

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Hazırlık : 90 öğrenci

Dönem 1: 96 öğrenci

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Öğretim üyesi başına 7 öğrenci düşmektedir.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Eğitim programı olarak entegre tıp eğitimini benimseyen fakülte, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi ve Bilişimi Anabilim Dalı ile birlikte ortaklaşa hazırlamakta olduğu bir eğitim programını kullanacaktır. Eğitim programı mezunların, iyi bir hekim olmasının yanında, yurt içinde ve dışında uzmanlık veya doktora eğitimi için gerekli alt yapıya ve akademik alt yapıya sahip olacakları bir şekilde kurgulanmıştır. Eğitim dili Türkçe olmakla birlikte İngilizcenin hekimlikteki önemi göz önüne alınarak bir yıl İngilizce hazırlık okutulacaktır. Ayrıca hazırlık sınıfında iletişim, hekim yaşantısına ve bilimsel düşünceye ait dersler verilecektir.

Dönemlere göre ders içerikleri: 
Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Kök hücre uygulamaları, araştırma  bilgisi, temel bilgi teknolojileri, edebiyat, Atatürk ilke ve inkılabları

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: amfide teorik dersin ardından bütün sınıf iki ana gruba bölünür ve labaratuarda derse alınır. Videolu ders anlatımından sonra hoca ve asistanlar gözetiminde maketler eşliğinde serbest çalışma yapılır.

Histoloji: amfideki teorik dersin ardından pratik derse girilir. Sınıf yine 2 ana gruba bölünür. Hoca eşliğinde her öğrenci kendi preparatını inceler.

Fizyoloji: sınıf 2 ana gruba bölünür  labaratuarda hoca ders anlattıktan sonra asistanlar eşliğinde 5-6 kişilik gruplarla ders işlenir.

Patoloji:-

Mikrobiyoloji: sınıf iki ana gruba bölünerek labaratuara alınır ve birkaç öğretim görevlisi ve asistanlarla beraber deneyler yapılır.

Biyokimya: sınıf iki ana gruba bölünerek labaratuara alınır ve birkaç öğretim görevlisi ve asistanlarla beraber deneyler yapılır.

Biyoistatistik:

Biyofizik: sınıf iki ana gruba bölünerek labaratuara alınır ve birkaç öğretim görevlisi ve asistanlarla beraber deneyler yapılır.

Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

4 adet kadavra bir adet pilastine kadavramız vardır. Kadavra sayımız yeterlidir ancak maket sayımız yeterli değildir.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Öğrenci başına bir mikroskop düşmektedir.

Fakülteye özgü uygulamalar: 

İyi hekimlik uygulamaları

Bilimsel araştırmayı öğretmeye yönelik araştırma bilgisi dersi ve makale okuma saatleri

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

İyi hekimlik uygulamaları adı altında mesleki beceri derslerimizi işliyoruz. İletişimden tansiyon ölçmeye kadar her beceri için  ders alıyoruz. Sınıf 7 gruba ayrılıyor ve her grup farklı bir uygulama dersini alıyor. Her hafta bu şekilde dönüşüm sağlanıyor. İyi hekimlik uygulamaları dersinin ortalamamıza etkisi yüzde on kadardır.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Vardır.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

Dönem 1 için;

Okulun ölçme değerlendirme sınıfında black board sistemi üzerinden çoktan seçmeli kurul sınavları olunur.

Her kurulun yüzdelik katkısı değişiyor.

Kurul 1: %5

Kurul 2:%8

Kurul 3: %9

Kurul 4: %11.5

Kurul 5: %11.5

İyi hekimlik uygulamaları (kurul 6) : aldığımız puanın yüzde 10 u toplam ortalamaya ekleniyor.

Final : % 50

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Geçme notu 60

Finalsiz geçme notu 80

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Eğitim sürecimizle ilgili fikirlerimizi, önerilerimizi tüm öğretim üyeleriyle ve dekanlıkla rahatça paylaşabiliyoruz. Ayrıca belirli sayıda öğrenci gruplarının danışman öğretim üyesi mevcut olup, belirli aralıklarla toplantılar düzenlenmektedir.

Yeni yorum ekle