Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Ankara
Üniversite statüsü: 
Vakıf
KYK Yurt Olanakları: 

Ankara iline bağlı 27 tane kyk yurdu bulunuyor, kapasiteler hakkında net bir bilgi yok, fakat en büyük kız yurdu olan Sabancı yurdunun kapasitesi 1100 kişi.

Özel Yurt Olanakları: 

283 tane özel yurdun kapasitesi toplamda 25206 kişiyken bu yurtlarda 11883 kişi barınıyor yani doluluk oranı %46. Ücretler, bulunan semtlere ve özelliklere göre oldukça değişken. 2 kişilik oda fiyatları senelik 5 bin ile 15 bin arasında değişiyor, yemekleriyle ve barınma koşullarıyla yeterli bir yurtta 2 kişilik oda fiyatı yaklaşık 9 bin(okula yakın yurtlarda)

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Ev kiraları da tıpkı yurt gibi semtlere göre farklılık gösteriyor. Okula yakın olan Emek, Bahçelievler, Balgat gibi yerlerde 2+1 ve 3+1 daireler çoğunlukta, 1+1 ler pek bulunmuyor. Bu semtlerde ev kiraları 800 ile 1500 TL arası değişiyor, Beşevler’de fiyat 2500 TL’den yukarıya çıkarken Dikimevi, Batıkent gibi metroyla ulaşım sağlanabilen yerlerde kiralar 600 TL’ye kadar düşebiliyor.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Başkent olduğu için sosyal, kültürel, tarihi yönden zengin bir şehir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Şehrin içinde bir konuma sahip olan tıp fakültesi, diğer fakültelerden bağımsız olarak hastaneyle birleşik ve AŞTİ’ye 600 metre uzaklıkta. Fakat diğer bölümlerin bulunduğu kampüs, şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta olan İncek’te bulunuyor.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Ankarada şu anda 5 tane metro hattı kullanımda, bunlardan 2 tanesinin durakları okula yakın (tıp fakültesi için) ,öğrenciler bu durakları kullanıyorlar. Ayrıca okul oldukça merkezi bir yerde olduğu için Ankara’da olan çoğu öğrenci tek vasıtayla ulaşabiliyor.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Okulun sitesindeki tarihçe linki: http://www2.ufuk.edu.tr/?page_id=63

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Tıp fakültesi şehir merkezinde, Konya yolu üzerinde, AŞTİ’ye 600 metre uzaklıkta, ulaşımı kolay bir yerde

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Üniversitemizde diğer fakültelerin olduğu kampüste her sene bir bahar şenliği yapılıyor, öğrenci etkinlikleri genelde diğer kampüste film festivalleri, söyleşiler oluyor. Tıp fakültesinde bu sene ilk olarak başka fakültedeki öğrencilerin katılımıyla bir çalıştay düzenlendi, ayrıca her sene böbrek gününde hocalarımız konferans veriyor ve sonrasında kan şekeri ölçümüne gidiliyor, bunun dışında haftalık olarak daha çok hocaların ve klinik öğrencilerin katıldığı konferanslar düzenleniyor.

Fakültenin kuruluş yılı: 

2006 Ocak ayında

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Hastane ile birlikte

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Birlikte 

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Klasik eğitim sistemi uygulanmakta olup her dersin ayrı ayrı vizeleri ve finalleri olmaktadır.  

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Sahip değil.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

-

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Evet hazırlık vardır, 1. Sınıflara sene başında okul açılmadan muafiyet sınavı uygulanır, ayrıca öğrenciler YDS,TOEFL,PTE,CAE,CPE gibi sınavlardaki başarılarıyla sınava girmekten muaf sayılabiliyorlar.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%30 ingilizce 

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: 1. Sınıfta her hafta 4 saatlik teoriğin yanında 2 saatlik pratik dersi işlenir, işlenen konu maket ve kadavra üzerinden anlatılır.

Histoloji: işlenen konunun preparatları her hafta 2 saatlik pratik dersinde gözlenir, önce hoca projeksiyon yardımıyla anlatır sonra öğrencilere preparatlar dağıtılır, ayrıca öğrenci mikroskopta gördüklerini defterine çizer.

Fizyoloji:Haftada 2 saat olan pratik eğitimi öncesinde demonstrasyon yapılır.Verilen bilgiler ışığında öğrenciler tarafından uygulamalı pratik eğitimi yapılır.

Patoloji:Haftada 2 saatlik pratik eğitimi patoloji preparatlarının hoca tarafından anlatılıp öğrenciler tarafından uygulama-raporlama yapılmasıyla tamamlanır.

Mikrobiyoloji:Her hafta 4 saatlik teoriğin yanında 2 saatlik pratik dersi olur.İşlenen konular ilgili materyaller kullanılarak anlatılır.

Biyokimya:Haftada 2 saatlik pratik eğitimi hocanın ilgili konu hakkında dağıttığı föylerden okunup deneyler yapılarak tamamlanır.

Biyoistatistik: Pratik dersi bulunmamaktadır.

Biyofizik: öğrenciler iki gruba ayrılır, her grup 2 haftada bir laba girerek hocanın verdiği programdaki deneyi yaparak raporunu yazar.

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

1.Sınıfta verilen anatomi dersinde sınıf mevcudu yaklaşık olarak 60 kişi oluyor. 1 tane kadavramız var, sınıf 5-6 gruba ayrılarak hoca gruplara ayrı ayrı kadavradan anlatıyor. Gruplar maketlere ayrı masalarda çalışıyor. Her konuyla ilgili maket sayısı yeterli, birkaçı hariç diğer maketlerden her masaya 1’er bazılarından 2’şer tane düşüyor. Anlatılan konularda eksik diyebileceğimiz maket bulunmuyor.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

İşlenen lab derslerinde her öğrencinin kendi mikroskobu oluyor 

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Mesleki beceri dersi yok, hasta-doktor ilişkileri 3. Sınıftaki etik dersinde işleniyor, öbür mesleki beceriler (kan alma, sutur atma gibi) stajlarda yeri geldikçe veya fizyoloji gibi derslerde labda gerektikçe gösteriliyor.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Simüle hasta laboratuvarımız yoktur

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

1. sınıf: 65

2.sınıf: 50

3. sınıf: 30

4. sınıf: 33

5. sınıf: 49 

6. sınıf: 37

 

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Şu anda buna benzer uygulama bulunmuyor. Fakat yapılan çalıştay gibi uygulamalar her sene yapılarak gelenek haline getirilmeye çalışılıyor.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

2015-2016 eğitim-öğretim yılı akademik takvimimiz:

 

http://www2.ufuk.edu.tr/wp-content/uploads/2015/06/2015-2016-%C3%96%C4%9...

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Temel Tıp Bilimlerinde: 7 prof, 1 doç, 3 yard doç, 1 öğrt görevlisi

Dahili Tıp Bilimlerinde: 15 prof, 8 doç, 8 yard doç, 29 arş görevlisi, 2 uzman

Cerrahi Tıp Bilimlerinde:  15 prof, 14 doç, 15 yard doç, 26 arş görevlisi, 4 uzman

Toplama vurduğumuzda öğrenci başına: 0,63 öğretim üyesi düşüyor . 

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

1.Sınıfta Türk Dili, 2. Sınıfta İnkılâp Tarihi dersi verilmekte. Ayrıca 1. 2. 3. Ve 4. Sınıflarda Tıbbi İngilizce dersi veriliyor.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

%90 devam zorunluluğu var. Belli dönemlerde kalan devamsızlıklar panoya asılarak ilan ediliyor fakat onun dışında öğrenci kendi takip etmek zorunda. Devamsızlığı aşan öğrenci sınıfı tekrar ediyor. Ayrıca sağlık raporu gereken durumlarda, okuldan alınan rapor hariç hiçbir hastanenin raporu kabul edilmiyor.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1-2-3 sınıflarda çoktan seçmeli teorik +sözlü pratik

4-5.sınıflarda  sözlü sınavlar

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Geçme notu 60 ayrıca vizelerden kaç alınırsa alınsın finalden 60 alınması zorunluluğu var. Bunun yanında vizelerin ortalamasının %40 ı ile finalin %60 ının toplamının da 60 etmesi gerekiyor, her ders için bu ayrı hesaplanarak dersten geçme bulunuyor, ayrıca öğrenci bütten diğer dersleri geçip 1 dersten geçemezse tek ders sınavına girme hakkı oluyor. Bu sınavda vize ortalamalarına bakılmıyor sadece 60 alması yeterli oluyor. Finalsiz geçme hakkı yok 

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Hayır

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Yeni başlatılan uygulamayla her öğrenci notunu öğrenmeden önce geribildirim anketi yapmak zorunda. Bundan önce de zaman zaman geri bildirim anketleri yapılıyordu. Fakat değerlendirilmesi öğrenciye yansıtılmıyor.

Eğitim koordinatörleriyle de aldığımız eğitim ve sorunlarıyla ilgili sağlıklı iletişim kurmaktayız. istediğimiz koordinatöre sorunlarımızı iletmek için rahatça ulaşabiliyoruz

Dönemlere göre ders içerikleri: 

1. Sınıf : ANATOMİ,TIBBİ BİYOLOJİ VE GENETİK,HİSTOLOJİ VE EMBRİYOLOJİ,TIBBİ BİYOKİMYA,BİYOFİZİK ,DAVRANIŞ BİLİMLERİ,TIP VE UYGARLIK TARİHİ,ACİL VE İLK YARDIM,BİYOİSTATİSTİK,TÜRK DİLİ ,İNGİLİZCE DİL BECERİLERİ,BİLGİSAYARA GİRİŞ I

2. sınıf: TIBBİ BİYOKİMYA II,MİKROBİYOLOJİ,FİZYOLOJİ ,ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ, YABANCI DİLDE OKUMA VE KONUŞMA, GENEL PATOLOJİ

3, sınıf: KLİNİK BİLİMLERE GİRİŞ,FARMAKOLOJİ,ETİK,İNGİLİZCE,PATOLOJİ

4.sınıf:DAHİLİYE,KARDİYOLOJİ,PEDİYATRİ,GÖĞÜSHASTALIKLARI,DERMATOLOJİ,FTR,NÖROLOJİ,NÜKLEER TIP,GENETİK

5.sınıf:CERRAHİ BÖLÜMLER,KBB,KADIN DOĞUM,GÖZ

6.sınıf:AİLE HEKİMLİĞi

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Sadece TurkMSIC

Yeni yorum ekle