Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Isparta
Üniversite statüsü: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Isparta genel olarak küçük bir şehir olmakla birlikte etkinlik yapmak isteyen birçok şeyi yapabilir. Müzik ve resim gibi güzel sanatlarla ilgilenenler için kurslar bulunmakta, zaman zaman mini konserler ve resim sergileri yapılmaktadır. Yüzme ile ilgilenenler için üniversitenin olimpik yüzme havuzu ayrıca büyük bir spor salonu vardır. İlginize göre gidebileceğiniz spor branşları mevcuttur. 3 tane avmsi vardır. 1 tanesi henüz yapım aşamasındadır. Sinema salonları ve ihtiyacınızı karşılayacak birçok markalar avm lerimizde mevcuttur. Kafelerimiz de tatmin edici düzeydedir. Fakat Isparta tiyatro alanında yetersizdir. Konserler ve gelen sanatçılar standart düzeydedir. Isparta’nın Eğirdir ilçesi de ayrı bir doğal güzelliğe sahiptir. Göl etrafında bisiklet turu gibi birçok aktivitede burada güzel vakit geçirmek için idealdir. Coğrafyası piknik ve doğa yürüyüşlerine oldukça uygundur. Kışın kayak yapabileceğiniz Davraz Kayak Merkezi bulunmaktadır. Kayak merkezinde ve Eğirdir de üniversitemizin de tesisleri mevcuttur. Antalya başta olmak üzere birçok şehre olan yakınlığı ile coğrafi konumu, ilçelerindeki tarihi mekanları, gül ve meyve bahçeleri de çekiciliğini bir kat daha arttırmaktadır.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Süleyman Demirel Havalimanı, şehre 25 kilometre uzaklıktadır. Havalimanına taksi veya servislerle ulaşabilirsiniz. Otogara ulaşım ise şehir merkezinden ve üniversiteden kolaylıkla yapılabilmektedir. Şehiriçi ulaşımda sadece belediye otobüsleri vardır.

Şehirdeki Yurt Olanakları: 

2 tane kampüs içinde, 1 tane otogar yanında ve 1 tane çarşıda olmak üzere toplam 4 tane kyk yurdu bulunmaktadır. Yüksek fiyatlı olan yurt kampüsün içinde yer almaktadır. 250 kişilik erkek ve 300 kişilik kız yurdu kapasitesine sahiptir. Yurtlarda odalar genel olarak 2,3 ve 4 kişilik arasında değişmektedir. Ayrıca Sabancı’nın kızlara ait bir yurdu da bulunmaktadır. Sabancı Yurdu da yaklaşık 200 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Çarşı ve otogardaki toplam kişi sayısı ise 500’e yakındır. Kyk yurtları yüksek ücretli olan 180 lira, genel yurtlar ise 120 lira civarındadır

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Isparta’da evlerden daha çok eşyalı olan apartlar öğrenciler tarafından baya tercih edilmektedir.

- 1+1 veya 1+0 apartlar (genellikle tek kişilik) 600-850 tl

- 2 kişilik apartlar 800-1200 tl arasında değişmektedir.

- 2+1 ev fiyatları ise 600-1000 tl arasındadır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta’daki yükseköğretimle ilgili güçlü bir alt yapının üzerine 1992 yılında kurulmuş ve geçen süreçte kurumsallaşmasını tamamlamış bir devlet üniversitesidir.

Üniversitemiz, bugün sahip olduğu akademik birimleri, öğretim elemanı, öğrenci sayısı, fiziki kapasitesi ve bilimsel araştırmalarıyla; sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleriyle ülkemizin yükseköğretim kurumları arasında seçkin bir yere sahiptir.

Üniversitemizin lisans eğitimi veren 19 fakültesi, 3 yüksekokulu, 1 devlet konservatuvarı, ön lisans eğitimi veren 20 meslek yüksekokulu, lisansüstü eğitim veren 6 enstitüsü ile 47 araştırma uygulama merkezi bulunmaktadır. Üniversite binalarının büyük bir kısmı Isparta’daki merkez yerleşkededir.

 

Üniversitemiz, Sosyal Atmosferi Güçlü Bir Üniversitedir

Üniversitemiz; güçlü sosyal atmosferi, yaşam alanı zengin yerleşke yapısıyla, kültürel ve sportif etkinlikleriyle, genç üniversiteler arasında adından söz ettirmekte ve referans bir üniversite görüntüsü çizmektedir. 69 öğrenci kulübü, spor salonları, bilgi merkezleri, kütüphane gibi sosyal yaşam alanlarının mekânsal büyüklükleri ve işlevleriyle üniversitemiz, Türkiye’deki büyük ölçekli üniversitelerden biridir.

Üniversitemiz, Bölgesinde Lider Bir Üniversitedir

Üniversitemiz; bölgesinde sanayileşme, tarımsal gelişim ve teknolojik alanlarda bir lider pozisyonu üstlenerek birçok değişikliğe ve yeniliğe imza atmıştır. Modern eğitim imkânları ve güçlü akademik kadrosu ile göller yöresinin gelişimine büyük katkılar sağlamaktadır. 70 bine yaklaşan öğrencisi, yürütülen araştırmalar, yaratılan uygulama alanlarıyla üniversitemiz, hem Isparta’nın hem de Göller Bölgesi’nin lokomotifi konumundadır.

Üniversitemiz, Uluslararasılaşmış Bir Üniversitedir

Üniversitemizin önemli bir yanı da Erasmus ve Bologna süreçleri, üniversiteler arası yapılan işbirliği protokolleri ve disiplinler arası gerçekleştirilen yurt dışı kaynaklı araştırma projeleri gibi birçok alanda bilimsel atılımlar gerçekleştirmesidir.

Üniversitemiz, yenilikçi ekseni çerçevesinde yerele hâkim, ulusalı iyi bilen ama uluslararası düzeyde de atılımlar yapmış bir üniversite olmayı hedeflerken; öğrenci ve öğretim elemanlarının dünyaya açılabilen bireyler olması için değişim programlarının en yüksek düzeyde kullanıldığı bir üniversitedir. Ayrıca üniversitemiz; Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere ülkelerinden öğrenci alan uluslararası bir üniversitedir.

Üniversitemiz, Öğrencilerine Akredite Olmuş Uluslararası Dil Pasaportu Veren Bir Üniversitedir

Üniversitemiz, Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve ve Programı’na uygun olarak Avrupa Dil Portfolyosuna dayalı eğitim uygulamalarını hayata geçirmiştir. Bu eğitim uygulamaları bağımsız İngiliz Akreditasyon Kurumu olan British Educational Affairs (BEDAF) tarafından akredite edilmiştir. Üniversitemizde yabancı dil hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin almış oldukları Dil Pasaportlarıuluslararası geçerliliğe sahiptir.

Üniversitemiz, Proje Odaklı Bir Üniversitedir

Özellikle son yıllarda kazanılan TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı ve Avrupa Birliği Çerçeve Programı Projeleri, Türk üniversiteleri arasında üniversitemizin projeci yönünü de ön plana çıkarmaktadır. Öğrenci ve öğretim elemanlarıyla birlikte yenilikçi düşünebilen, ileri teknolojiyi üreten ve bunun yayılımını sağlayan proje odaklı çalışmaları ile Türk üniversiteleri arasında üst sıralarda yer alan büyük bir üniversitedir.

Üniversitemiz, Teknokent Oluşturan Bir Üniversitedir

Üniversitemiz, Göller Bölgesi Teknokent’i ile üniversite ile sanayinin buluştuğu, araştırma ve geliştirme geleneğine sahip akademik bilginin ekonomik değere dönüştüğü, ülkenin ekonomive ihracatına olumlu katkılar sağlayan bir bilim yuvası olmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda son yıllarda Teknokentoluşumunun en iyi kurumsallaştığı üniversitelerden biri olarak görülmektedir.

Üniversitemiz, Fiziki Şartları ile Türkiye Ortalamasının Üstünde Bir Üniversitedir

Şehir merkezine 8 km’lik mesafesi olan merkez yerleşkeye ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. 10 bin dekarlık arazisiyle merkez yerleşke; bütün fakülteleri, laboratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezlerini, kütüphaneleri, kültür merkezlerini ve diğer sosyal ve sportif tesisleri kapsayacak ve gelecekte bütün fakülteleri içerisinde barındıracak şekilde projelendirilmiştir. Sahip olduğu bina ve tesislerle üniversitemiz, kişi başına düşen örtülü alan oranı Türkiye ortalamasının üstünde olan bir üniversitedir.

Beslenme

Üniversitemize bağlı beş ayrı birimde (Batı yerleşkesi yemekhanesi, Doğu yerleşkesi yemekhanesi, Sağlık Yüksekokulu, Güzel Sanatlar Fakültesi, Çiftçi Eğitim Merkezi) bulunan mutfaklarda yaklaşık 4 bin öğrenci ve personele öğle ve akşam yemeği verilmektedir. Yemekler diyet uzmanları kontrolünde, günlük alınması gereken kalori hesaplanarak hazırlanmaktadır.

Beslenme Yardımları

Üniversitemiz maddi imkânları elverişli olmayan öğrencilerine ücretsiz öğle yemeği şeklinde beslenme yardımı yapmaktadır. Fakülte ve yüksekokullara her yıl ayrılan kontenjanlar çerçevesinde öğrencinin ihtiyaç derecesi öğrenilerek beslenme yardımı alacak öğrenciler belirlenmektedir.

Spor

Üniversitemiz, öğrencilerin sportif yaşantılarının gelişimine önem vermektedir. Yerleşke içindeki spor ve eğlence merkezleri üniversite hayatına farklı bir boyut katmaktadır. Spor merkezlerinde; çim saha futbol, basketbol, voleybol, hentbol, halı saha futbol, tenis, atletizm, at biniciliği, fitness, step, aerobik, bisiklet, tırmanma ve masa tenisi sporlarını yapabilirsiniz. Üniversite dışında yakın merkezlerde dağcılık, dalgıçlık, yamaç paraşütü, orienteering, kros gibi alanlarda spor olanakları bulunmaktadır. Uluslararası düzeydeki Atatürk Spor Salonu ve olimpik yüzme havuzu, kapasiteleri ve donanımları itibariyle bölgenin ve Türkiye’nin en iyi spor merkezleri arasında sayılmaktadır. Isparta yöresi, ülkemizin önde gelen kış sporları merkezlerinden biri olması nedeniyle, diğer spor dalları arasında kış sporlarına ayrıca önem verilmektedir. Bu konuda Davraz Kaynak Merkezi’nde sportif aktiviteleri düzenlenmektedir.

Öğrenci Kulüpleri

Süleyman Demirel Üniversitesi 2013–2014 eğitim-öğretim yılı itibariyle 69 öğrenci kulübüyle Türkiye’nin kulüpler açısından en zengin üniversitesidir. Üniversitemizde her gün bir yenisi açılan öğrenci kulüpleri üniversitemizdeki sosyal hayatın zenginliğinin de bir göstergesidir. Bu kulüpler, öğrencilerimize üniversite eğitimleri boyunca geniş bir hobi yelpazesi sunmaktadır. Bilim, kültür ve sanatın hemen her dalında bir öğrenci kulübüne sahip olan üniversitemiz, zamanınızı dolu dolu geçirerek bir şeyler üretmek, yeni beceriler kazanmak ve insan ilişkilerinizi geliştirmek mümkündür.

Sizlerin bütün bu ayrıcalıklardan ve imkânlardan yaralanmanızı görmek bizleri mutlu edecektir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları: 

DEMİREL VAKFI

HASAN HÜSEYİN ERĞÜNAL KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI

HUZUREVİ SAĞLIK EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA VAKFI

ISPARTA HAYIRLAR EĞİTİM SAĞLIK KÜLTÜR VE YARDIM VAKFI

ISPARTA KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI

ULUBORLU EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI

YALVAÇ GÜÇSÜZLERE YARDIM SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI

YALVAÇ YÜKSEK ÖĞRETİM VAKFI

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

gibi vakıf ve derneklerimiz yeterli desteği sağlamaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

 

SUNDUĞUMUZ FIRSATLAR

Kısmi Zamanlı Çalışma

Üniversitemizde öğrenciler ders dışı zamanlarında, ilgi ve yeteneklerine göre, üniversitemizin çeşitli üretim ve hizmet birimlerinde ücretli olarak çalışabilmektedirler. Üniversitemiz, her yıl 500’ü aşkın öğrencisine kısmi zamanlı çalışma imkânı sunmaktadır. Kısmi zamanlı çalışmanın yoğun olarak yaşandığı birimlerimiz ise kütüphane, bilgi işlem, kültür merkezi, spor tesisleri, kurumsal iletişim merkezi, araştırma merkezleri, laboratuvar ve atölyeler ile mediko-sosyal ve beslenme birimleridir.

Burslar

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından üniversitemize ayrılan kontenjanlara göre öğrencilerimize, nakit olarak eğitim-öğretim yılı boyunca burs verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz kamu ve özel sektör kuruluşları ile birçok dernek, vakıf ve şirketler tarafından karşılıklı veya karşılıksız olarak verilen burs veya kredi imkânlarından da yaralanabilmektedir.

Akademik Eğitim-Öğretim İmkânları

Çift Ana Dal

Çift ana dal programının amacı, ana dal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görmelerini sağlamaktadır. Öğrencilerimiz, ilan edilen çift ana dal programına, ana dal lisans programının en erken 3. ve en geç 5. yarıyıl başında başvurabilirler.

Yan Dal

Yan dal programı, ana dal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerini sağlayan bir öğretim programıdır. Üniversitemizde ilan edilen yan dal programına, ana dal lisans programının en erken 3. ve en geç 6. yarıyıl başında başvurabilirler.

Öğrenci Projeleri

TÜBİTAK tarafından desteklenen Üniversite Öğrencileri Yurt İçi/Yurt Dışı Destekleme Programı’na son yıllarda Türkiye çapındaki tüm üniversiteler içinde kabul edilen öğrenci projeleri kapsamında üniversitemiz açık ara öndedir. Böylelikle öğrencilerimizin projecilik yanı geliştirilmekte ve hem lisans hem de lisansüstü öğrencilerimize bu projeler kanalıyla maddi destekler sağlanmaktadır. Öğrenciler öğrenerek, üreterek para kazanmanın ve akademik hayat içinde yar almanın tadını çıkarmaktadırlar.

Erasmus ve Farabi Programları

Eğer siz de kabına sığamayan, farklı şehirleri, ülkeleri, üniversiteleri görmek isteyen, üniversite eğitimi sürecinde aktif olmayı hedefleyen, öğrenci olmanın yaşamınıza katacağı getirilerden en iyi şekilde yaralanmak isteyen bir öğrenciyseniz üniversitemiz doğru bir tercihtir. Üniversitemizin yurt dışındaki ve yurt içindeki çok sayıda üniversiteyle yaptığı anlaşmalar sayesinde bu üniversitelerde misafir öğrenci olarak birkaç sömestr boyunca bulunabilirsiniz. Yapılan araştırmalara bağlı olarak İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Portekiz, Hollanda, Avusturya, Polonya, Finlandiya, Belçika, Estonya, Litvanya’daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki daha birçok saygın üniversitede bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilirsiniz.

Üniversite öğrencilerimizin için bir başka fırsat ise yurt içindeki üniversitelerde bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilecek olmalarıdır. Türkiye’deki büyük kentlerde bulunan üniversitelerde Farabi Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde bulunabilir, öğrencilik hayatınıza artı değerler katabilirsiniz.

OLANAKLARIMIZ

Bilgi Merkezi (Kütüphane)

Geleneksel kütüphane hizmetlerini en son teknolojik gelişmeler ile destekleyen Bilgi Merkezi; kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını kısa sürede ve maksimum düzeyde karşılayarak, eğitim-öğretim faaliyetlerinin ve bilimsel araştırma-geliştirme çalışmalarının alt yapısını oluşturmayı amaçlamıştır. Bilgi Merkezi yeni taşındığı 4 katlı, 8000 m2 ve 950 kişilik oturma kapasitesine sahip modern binasında hizmet vermektedir. Bilgi Merkezi 150.000 basılı kitap, 165.000 elektronik kitap, 971 süreli yayın (başlık), 37.046 elektronik dergi, 10.046 CD-DVD ve bilimsel araştırmalar için temel oluşturan 53 online veri tabanından oluşan zengin bir koleksiyon bulunmaktadır. Bilgi Merkezinde bulunan bütün yayınlar OPAC (Online Public Access Catalog) üzerinden taranabilmektedir. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yapılan tezler elektronik ortamda 2001 yılından itibaren Internet üzerinden kullanıma açıktır.

Mediko-Sosyal

Üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullarda okuyan öğrencilerimize Sağlık Şube Müdürlüğü’ne bağlı mediko-sosyal merkezinde sağlık hizmetleri verilmektedir. Burada yapılan ilk muayeneden sonra gerekli görülmesi hâlinde hasta, ileri tetkik ve tedaviler için üniversitemiz Tıp Fakültesi veya Diş Hekimliği Fakültesi’ne sevk edilmektedir. Merkez yerleşke dışındaki birimlerimizde eğitim gören öğrencilerimiz bulundukları yerin sağlık ocakları ve devlet hastanelerinden faydalanabilmektedirler.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Üniversite şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kampüs, Burdur yolu üzerindeki Çünür Mahallesi’nde yolun iki tarafında Doğu Kampüsü ve Batı Kampüsü olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Tıp fakültemiz Doğu Yerleşkesi’nde yer almaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.haritamap.com/yer/suleyman-demirel-universitesi-merkez

Fakültenin web sitesi: 
Fakültenin kuruluş yılı: 

1993 yılında kurulmuştur

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus,farabi,Mevlana,TurkMSIC

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%100 Türkçe

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Hayır yok.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Her ders kurulunun sınavına girebilmek için, o ders kurulundaki her bir ders için o ders saatinin toplamının, teorik derslerin % 70’ine, pratiklerin %80’ine katılma zorunluluğu vardır. Öğrenci devamsız olduğu ders için baraj uygulamasına tabi olur. Devam zorunluluğu hocaya ve derse göre de değişmektedir. Laboratuar derslerinde devam zorunluluğu vardır. Devamsızlık ise hoca uyarır ya da öğrenci kendi takip eder.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Hayır.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Akredite için dekanlığımız ve tıp eğitimi anabilim dalımız büyük emek sarfetmektedir. Aylık MÖTEK toplantılarımız 2016-2017 yılından itibaren yapılmaya başlanmıştır. Bu toplantılarda akreditasyon için adım adım ilerleme sağlanmaktadır. 

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Evet,var.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Fakülte hastane ile birliktedir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Anabilim dalları fakülte içerisindedir.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1:280

Dönem 2:270

Dönem 3: 290

Dönem 4:250

Dönem5:160

 

Dönem6:160

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

20

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre Sistem

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem1:, Biyofizik, Tıbbi biyoloji, Biyokimya, Anatomi, Genetik, Deontoloji, Tıpta İnsan Bilimleri, Histoloji, İlk yardım, Mesleki beceri , Sanat Tıbbi Psikoloji, Tıbbi Bilişim

Dönem2:Anatomi, Histoloji-Embriyoloji, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Biyokimya, Deontoloji, Biyofizik

Dönem3:Patoloji, Farmakoloji, Mikrobiyoloji, İstatistik, Klinik mikrobiyoloji, Klinik biyokimya, Klinik bakteriyoloji ve enfeksiyon hastalıkları, Nükleer tıp, Tıbbi genetik, Pediatri, Kardiyoloji, Göğüs hastalıkları, Radyoloji, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Dermatoloji, Klinik uygulama, Kadın doğum, İç hastalıkları, Üroloji, Genel cerrahi, Nöroloji, Ortopedi, Psikiyatri, Spor hekimliği, Halk sağlığı, Aile hekimliği

Dönem4: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Cerrahisi , Genel Cerrahi, İç hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kalp Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Plastik Cerrahi

Dönem5: Acil Tıp, Adli Tıp, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Dermatoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Nöroloji, Nükleer Tıp, Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji, Ruh ve Sinir Hastalıkları, Spor Hekimliği, Üroloji

Dönem6: Acil Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kırsal Hekimlik, İç Hastalıkları, Kadın Doğum, Kardiyoloji, Psikiyatri, Staj Programı

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, İngilizce ve Türk Dili dersleri yıllık dersler olarak, Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersi ise bir yarıyıl okutulur. Bunlardan İngilizce ve Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersinin muafiyet sınavları yapılmaktadır.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: Dönem 1de her şube haftada bir 2 saat, dönem 2desınıf 2 gruba ayrılırak her hafta her grup 2 saat pratik ders işler

Histoloji:sınıf 2 gruba ayrılır her hafta her grup 2 saat pratik ders işler

Fizyoloji:sınıf 2 gruba ayrılır her hafta her grup 2 saat pratik ders işler

Patoloji: :sınıf 3 gruba ayrılır her hafta her grup 2 saat pratik ders işler

Mikrobiyoloji:pratik dersleri hastane laboratuarında veya dönem amfilerinde işlenir.

Biyokimya:sınıf 6 gruba ayrılır her hafta farklı grup pratik derse girer

Biyoistatistik:-

Biyofizik: : sınıf 8 gruba ayrılır her hafta her grup 2 saat pratik ders işler.

 

Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Fakültemiz yeterli sayıda maket ve kadavraya sahiptir. Laboratuara 130-140 kişi girilmektedir. 4 gruba ayrılarak masalara bölünmekteyiz. Her masanın çalışabileceği şekilde yeterli sayıda maketimiz bulunmaktadır. Laboratuarda bölünüp gruplar halinde kadavra incelemesi yapılmaktadır. 9 kadavra masası vardır. İşlenen konuya göre 3-4 bazen tamamında da kadavra olmaktadır. Her sene 1-2 tane de yeni kadavramız eklenmektedir.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Her öğrenciye mikroskop düşmektedir

Fakülteye özgü uygulamalar: 

İntern söyleşileri ilk aylarda yapılır.Soru hazırlama oturumu bizim fakültemizde genellikle sınıfa ve başkanın ilgisine bağlıdır.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Mesleki beceri dersleri 1.sınıfta görülür ve içinde yer aldığı kurulu %5 etkiler. Pratik ve teorik ders aynı ders saati içinde yer alır. Mesleksel beceri laboratuarlarımızda maketler ve klinik-preklinik hocalarımız ve asistanlar ile işlenmektedir. Her öğrencinin uygulaması gerçekleştirildikten sonra ders tamamlanmaktadır.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Hayır yok

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

Dönem 1,2,3 de çoktan seçmeli teorik sınav  olur.60 notunu geçemeyenler büte kalır.pratik olarak her komitede anatomi,tıbbi biyoloji biyokimya patoloji,biyofizik,histoloji,fizyoloji ayrı ayrı günlerde lablarda olur. 

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Geçme notu 60dır. Finalsiz geçme notu 74’tür. Önümüzdeki seneden itibaren finalsiz geçme notunun yükselme ya da tamamen kalkma ihtimali vardır.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Geri bildirimleri moodle öğrenci sistemi üzerinden her sınav sonrası ve dönem sonlarında doldurulması, eğitim koordinatörleri ile ilgili anketler dekanlık ile görüşme 

Yeni yorum ekle