Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi - 2019

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Rize
Üniversite statüsü nedir?: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Rize, bölgenin en karakteristik özelliklerini gösterir. Anadolu'nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ayrılır. Dik yamaçlı vadileri, doruklara ulaşılabilir dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer köprüleri ve kaleleri, coşkun akan dereleri ile çok özel bir turizm beldesidir.

Rize özellikle yaylalarıyla meşhur olan bir ilimizdir. Ayder, Huser , Anzer ,Gito gibi...

Bunun dışında yine kaleleri gezilebilir: Rize Kalesi, Zilkale...

Palovit , Tar Şelaleleri gibi yeşilin ve mavinin buluştuğu doğal güzellikleri ziyaret edilebilir.

Ayrıca Ziraat Botanik Çay Bahçesi, Sevdaluk, Çinçiva gibi mutlaka uğranması gereken yerler vardır.Çayınızı veya kış aylarında içinizi ısıtacak kahvenizi yudumlayıp doğanın seyrine varabilirsiniz.

Rize’de gezmek için çeşitli müzeler ve camiiler de mevcuttur.

Doğa gezileri haricinde ise biz öğrenciler çoğunlukla Rize Sahil’deki kafelerde veya merkezdeki kafeler sokağında vakit geçiriyoruz.

Eğlence amaçlı ise çoğunlukla Trabzon ve Gürcistan gezilerine katılıyoruz.(genellikle haftasonları)

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Şehir içi ulaşımda dolmuş kullanılmaktadır. Küçük bir şehir olduğu için en uzak olarak nitelendirebileceğimiz bir yerleşim yerine bile max 30dk içerisinde ulaşabiliyoruz. Ev, yurtlar ve okul arası genellikle yürüme mesafesi olup şehir merkezinde de genellikle yürüyerek ulaşım sağlayabiliyoruz.

Havalimanı ise en yakın Trabzon’da olup Rize’den HAVAŞ veya Trabzon otobüsleri ile ulaşılabilmektedir.

Rize Otogarı şehir merkezindedir ulaşımı çok kolaydır.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

Şehir merkezinde 4 adet kız KYK , 2 adet erkek KYK yurdu bulunmaktadır. Ama okula olan yakınlıktan dolayı ;

Kız yurdu için çoğunlukla: Tenzile Erdoğan Öğrenci Yurdu

Erkek yurdu için çoğunlukla: Yeşilçay Öğrenci Yurdu

tercih edilmektedir.

 

ÖZEL YURTLAR: Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından gerek konfor anlamında KYK yurtlarına göre artısı olmamasından , gerekse okula uzaklığından ve diğer çeşitli sebeplerden özel yurtlar tercih edilmemektedir. Tabii ki de bu sizlerin tercihine bağlıdır ve aşağıda sizler için birkaç özel yurt ve iletişim bilgileri yer almaktadır.

 Özel Mini Kız Yurdu: (0464) 212 22 32

Rize Erdem Pansiyon/ Kız Öğrenci Yurdu: 0 (532) 717 91 53

Özel Ensar Vakfı Rize Sefa Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu: 0544 253 0953

Rize Merkez Özel Kaya Kız Yurdu: 04642172076

 

Kale Erkek Öğrenci Yurdu: 0 (464) 214 94 02

Rize Özel Safa Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu: 0537 583 36 83

Serhat Erkek Öğrenci Yurdu: (0464) 223 59 45

İlimizde bulunan yurtların iletişim adresleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: http://yurtkur.gsb.gov.tr/default.aspx

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Okulumuz İslampaşa mahallesinde bulunup bu civardaki ev kiraları:

2+1 :650-800

3+1:750-1300

4+1:1000+

düzeyindedir. Genel çoğunluk 3+1 evlerde 750-800 TL arası bir ücretle kalmaktadır.

Bu daireler büyük çoğunlukla doğalgazlı ve yalıtımlıdır; en fazla 10 senelik binalar da yer almaktadır. Ulaşım imkanı olarak Rize’de tek dolmuşla/belediye otobüsüyle şehrin doğu ucundan batı ucuna gidilebilmektedir. Tıp Fakültesi’ne yakın olan hiçbir evin  şehir merkezine ulaşım sıkıntısı yoktur.Ayrıca dolmuşla 5-10 dk mesafede olan Dağdibi mahallesinde de kiralık evler aranabilir.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

17.03.2006 tarihinde Rize Üniversitesi adıyla kurulmuş olup 11.04.2012 tarihinde yürürlüğe giren kanunla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adını almıştır. Üniversitemizin tarihi 01.03.1976 tarihinde kurulmuş olan Rize Meslek Yüksekokulu’na kadar uzanmaktadır. 1992 yılında üniversitemizin ve ilimizin ilk fakülteleri olan Rize İlahiyat Fakültesi ile Rize Su Ürünleri Fakültesinin, 1996 yılında Fındıklı Meslek Yüksekokulu’nun ve 1997 yılında da Eğitim Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesinin kurulması ile Rize Üniversitesinin serüveni devam etmiştir. Rize Üniversitesi kuruluşunda KTÜ’ye bağlı iken kendisine devredilen Su Ürünleri, İlahiyat, Fen Edebiyat, Eğitim Fakülteleri ile  Fındıklı ve Rize Meslek Yüksekokullarıyla birlikte Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Ardeşen Turizm Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Güneysu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Fındıklı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Ardeşen Meslek Yüksekokulu, Pazar Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşmaktadır. Üniversitemiz 3 enstitü, 13 fakülte, 5 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 7 araştırma ve uygulama merkezi ve rektörlüğe bağlı 6 bölüm olmak üzere 41 akademik birimden oluşmaktadır.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Okulumuz ilk 6000’e giren öğrencilere aylık: 1500₺

                      9000’e giren öğrencilere aylık: 1000₺

                 11000’e giren öğrencilere aylık: 500₺ burs imkanı sağlamaktadır.(Ortalama şartı sağlandığı taktirde)

Bu burslar 6 yıl boyunca Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nca devam ettirilecektir.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Gelenekselleşmiş tıp öğrenci kongremiz her sene düzenlenmektedir. Ayrıca her fakültenin kendine özgü etkinlikleri, sinema ve tiyatro günleri de bulunmaktadır.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Üniversitenin zengin bir kütüphanesi ve büyük bir çalışma salonu bulunmaktadır. Fakültemizde de üniversite kadar olmasa da fakültemizdeki ihtiyacı karşılayacak bir kütüphane bulunmaktadır. Fakültemizde 2 adet çalışma salonu bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
http://sks.idari.erdogan.edu.tr/tr/page/topluluk-bilgileri/1566 Üniversitemiz tıp fakültesinde etkinlik yapan Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TÖB), Bilimsel Araştırma Topluluğu (BAT), Sağlık Ve İyilik Hareket Topluluğu (SİHAT) olmak üzere üç tane öğrenci topluluğu bulunmaktadır.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Fakültede öğlen yemeği çıkmaktadır. Fakültenin yemekhanesi üniversiteden ayrıdır. Yemek fiyatı 2.5 TL’dir. Klinik öğrencilere hastanede ücretsiz yemek verilmektedir. Fakülte çevresinde yemek için alternatifler vardır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Küçük ve şirin bir il olan Rize’de fakültemiz üniversitenin ana kampüsünden ayrıdır. Ana kampüs Fener Mahallesinde bulunmakta iken tıp fakültesi İslampaşa Mahallesi’ndedir. Daha iyi anlatabilmek için şöyle diyebiliriz ki şehir merkezinin batısında ana kampüs , doğusunda ise fakültemiz bulunmaktadır. Şehir merkezine ulaşım fakültemizden bir dolmuşla sağlanabilmektedir.

Ve tabi ki tıp fakültesi ana kampüste olmayan tek fakülte değildir. Diş, hemşirelik, denizcilik gibi başka fakülteler de ana kampüste bulunmamaktadır.

 Ana kampüsümüzde ise Tıp Fakültesinin de kullanımına açık olan kapalı/açık spor salonları, halı sahalar, kongre ve kültür merkezi, kütüphane, bowling ve oyun salonları ve öğrenci yaşam merkezi bulunmaktadır. 

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

17.03.2006 tarihinde açılan Tıp Fakültesi 2008-2009 döneminde eğitime başlamıştır.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Fakülte geleneği olarak üniversitemizde her sene yapılan ulusal tıp kongremizi sayabiliriz. Fakültemizde masa tenisi için ayrılmış alan vardır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

YÖK Farabi değişim programı ile yurtiçi, Mevlana değişim programı ile yurt dışı değişim imkanı sağlanırken, TurkMSIC değişim programları ile hem yurtiçi hem de yurtdışı değişim fırsatı sunulmaktadır.

http://farabi.idari.erdogan.edu.tr/

http://mevlana.idari.erdogan.edu.tr/

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

Fakültenin eğitim dili %100 Türkçe'dir.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Fakültemizde İngilizce hazırlık eğitimi 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle KALDIRILMIŞTIR. Fakültemizi kazanan adaylar hiçbir sınava tabi tutulmaksızın doğrudan 1. Sınıfa başlayacaklardır. Ancak mezun olana kadar (6 sene içerisinde herhangi bir senede) her öğrencinin Tıbbi İngilizce dersinin finalini başarıyla tamamlaması gerekmektedir.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Fakültemizde devam zorunluluğu bulunmaktadır. Her komite’nin teorik ders sayısının %30u kadar devamsızlık hakkımız bulunmaktadır. Pratik derslerdeki devamsızlık hakkımız %20’dir.

 Devamsızlık bilgilerimiz sınava 1 hafta kala öğrenci işleri tarafından açıklanmaktadır.

Stajlarda devamsızlık hakkı %20’dir.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültemiz akreditasyon belgesine sahip değildir ancak akreditasyon süreci için çalışmalar başlatılmış olup en yakın zamanda başvuruda bulunulacaktır.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Henüz akreditasyon süreci başlamamıştır.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Tıp eğitimi anabilim dalı yoktur.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Tıp fakültesi eğitim binamız iki bloktan oluşmaktadır ve Samsun-Rize-Artvin şehirlerarası yolunun üzerinde deniz kenarındadır. RTEÜ Eğitim-Araştırma Hastanemiz ise fakültenin hemen arkasındaki dağın eteklerindedir. Fakülte ile hastane arası araçla 1 dakika sürmekte yürüyerek ise 10 dakikayı bulmamaktadır. Hastaneye giden dolmuşlar okulun önünden çok sık geçmektedir.

Anabilim dallarının konumu?: 

Fakültemizin eğitim binasında tüm anabilim dallarının kendilerine ait bölümleri ve hocalarımızın odaları bulunmaktadır. Anabilim dalları tek bir çatı altındadır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Temel bilimlerde (Dönem 1-2-3) Tıp Fakültesinde amfilerde dersler işlenmektedir. Klinik bilimlerinde ise genel olarak dersler hastanede bulunan dersliklerde işlenmekte olup bazı dersler Tıp Fakültesinde, bazı derslerse hastane yanındaki Hemşirelik Fakültesi dersliklerinde işlenmektedir.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Hastanenin Dahiliye (servis ve derslikleri) ve Pediatri bölümleri farklı binadadır. Dahiliye bölümü ana binanın bağlandığı bir ek binada bulunmaktadır. Pediatri bölümü ise Rize Devlet Hastanesinde bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
İntörnlükte aile hekimliği stajında toplum sağlığı merkezlerinde uygulama yapılmaktadır, halk sağlığı stajında ise İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde uygulamalar yapılabilmektedir.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1 130

Dönem 2 103

Dönem 3 103

Dönem 4 100

Dönem 5 102

Dönem 6 92

Toplam:630 öğrenci

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
Dönem 4'te 4 tane staj grubu var ve gruplar 25'şer kişiden oluşmaktadır. Dönem 5'te 6 tane staj grubu vardır ve 17'şer kişiden oluşmaktadır. Dönem 6 'da ise bazı stajlarda birleşmek koşuluyla ana olarak 6, bölünmüş olarak 12 staj grubu vardır ve yaklaşık olarak 8 kişiden oluşmaktadır. Bazı stajlarda bu sayı 16 ya çıkmaktadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Cerrahi Tıp bilimleri:100

Dahili Tıp Bilimleri:124

Temel tıp Bilimleri :38

Toplam 262 akademik personel bulunmaktadır.

Toplam öğrenci sayımız 635dir.

Akademik personel başına yaklaşık 2.4 öğrenci düşmektedir.

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde Türkiye’deki birçok tıp fakültesindeki gibi “Entegre” eğitim sitemi uygulanmaktadır. 1-2-3. Sınıflar eğitim-öğretim yılı içerisinde “komite”lere ayrılmıştır ve her komitenin bir ismi, öğrenim hedefi bulunmaktadır. Örneğin “Dolaşım ve Solunum Sistemi” adlı komitede alacağımız derslerin konusu bu sistemler üzerinedir. (Solunum Sistemi Patolojisi gibi.) 

Komite sonunda 100 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan bir sınav yapılır, her sorunun değeri 1 puandır, derslerin soru sayıları komite içindeki ders saatleri ile doğru orantılıdır, baraj sistemi uygulanır, ve alınan puan sizin bir komite notunuz olur. Sene sonunda bütün komiteleri bitirdiğinizde tüm seneyi kapsayan final sınavı yapılır.

Girdiğiniz komitelerin (1. Sınıfta toplam 6, 2. Sınıfta toplam 7 ve 3. Sınıfta toplamda 9 komite bulunmaktadır) ortalamasının %60 ı, final sınavının ise %40’ı alınarak sizin sene sonu ortalamanız hesaplanır. Sene sonu ortalamanız 100 üzerinden 60 ve daha üzerindeyse başarılı kabul edilir ve sınıfı geçersiniz.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

DÖNEM 1: Fizyoloji, Anatomi, Tıbbi Biyokimya, Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, Davranış Bilimleri, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Biyofizik, Biyoistatistik, Aile Hekimliği, Tıp Tarihi ve Etik, İlk Yardım, İngilizce, Türk Dili, Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi, Mesleki Beceri Laboratuvarı

DÖNEM 2: Fizyoloji, Anatomi, Tıbbi Mikrobiyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Farmakoloji, Göğüs Hastalıkları, Tıbbi Patoloji, Mesleki Beceri Laboratuvarı

DÖNEM 3: Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji Ve Genetik, Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları, İç Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kardiyoloji, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Anesteziyoloji Ve Reanimasyon, Beyin Ve Sinir cerrahisi, Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Üroloji, Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları, Nöroloji, Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon, Göz Hastalıkları, Ortopedi Ve Travmatoloji, Halk Sağlığı, Adli Tıp, Kalp-Damar Cerrahisi, Tıbbi Bilişim, Deontoloji, Radyoloji, Alerji Hastalıkları, Radyasyon Onkolojisi, Aile Hekimliği, Çocuk Cerrahisi, Mesleki Beceri Laboratuvarı

DÖNEM 4: Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları, Genel Cerrahi ve Çocuk Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Radyoloji.

DÖNEM 5: Anestezi Ve Reanimasyon, Beyin Ve Sinir Cerrahisi, Deri Ve Zührevi Hastalıklar, Enfeksiyon Hastalıkları, Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon, Göz Hastalıkları, Kulak, Burun Ve Boğaz Hastalıkları, Nöroloji, Ortopedi Ve Travmatoloji, Plastik, Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi, Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları, Üroloji, Kalp Damar Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi

 

DÖNEM 6: Acil Tıp, İç Hastalıkları, Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Halk Sağlığı, Genel Cerrahi Stajı, Kardiyoloji Stajı, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Stajı, Seçmeli Staj

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

İngilizce

Tıbbi İngilizce

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

 Türk Dili

(İngilizce sınavı için muafiyet bulunmaktadır fakat tıbbi ingilizce zorunludur.)

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: Pratiklerimiz rastgele oluşturulmuş çalışma masalarında maket ve kadavra üzerinden yapılmaktadır.

Histoloji: Projeksiyondan yansıtılan preparatların özelliklerini hocalarımız anlatır sonrasında ise defterlerimize çizerek pekiştiririz.

Mikrobiyoloji: Kültür ortamları ve canlı preparatların özellikleri öğrencilere aktarılır ve incelenilmesi istenir.

Biyokimya: Deneyler ve malzemeler hocalarımız tarafından anlatılır ve öğrenci merkezli olarak deneyler gerçekleştirilir.

Laboratuvar malzemeleri ve şartları ortalamanın üstündedir çoğu denek malzemesi temin edilebilmektedir.

Her dersin ayrı laboratuvarı bulunmaktadır.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Dönem 1'de çok pratik ders olmamaktadır ama 42.soruda saydıklarımız arasında en çok tıbbi biyoloji dersi pratik olarak görülmektedir Dönem 2 pratik ders açısından daha yoğun geçmektedir. Özellikle anatomi dersi çok yoğun pratik uygulama gerektirmektedir. Dönem 3'te ise sadece patoloji pratiği yapılmaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Fakültemizde 3 adet kadavra bulunmaktadır. Laboratuvar büyüklüğü ve maket sayısı öğrenciler için yeterli düzeyde olup dersler verimli bir şekilde işlenmektedir.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Pratik derslerin işlendiği laboratuvarlarda her öğrenciye 1 mikroskop düşmektedir.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Beceriye dayalı simülasyon laboratuvar çalışmaları vardır.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Mesleki beceriler derslerimiz mevcuttur. Bu dersler Klinik Simülasyon Eğitim Merkezi'nde işlenmektedir. Bu derslerin komitelere etkisi olmayıp final notunu etkilemektedir.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Üniversitemize ait Klinik Simülasyon Eğitim Merkezi vardır. Öğrencilerin kullanımına açık olup Mesleki Beceriler dersleri burada işlenmektedir.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

1.Sınıfta: 6 Komite + 1 Final. 769 saat teorik + 112 saat pratik ders bulunmakta.

Örneğin 1. sınıfın 4. komitesini ele alalım. 82 saat teorik ve 24 saat pratik ders içermektedir. Komite sonunda öncelikle pratik yani laboratuvar derslerinin sınavı yapılır. Örneğin anatomi dersinin 8 puanlık bir pratik sınavı , Biyokimya dersinin ise 4 puanlık bir pratik sınavının olduğunu varsayalım. Doğal olarak toplam 12 puanlık bir pratik sınav olacaktır. Dolayısıyla 88 puanlık bir teorik sınav olacaktır. Her komitenin toplam puanı 100'dür. Teorik ve pratik sınavlardan aldığınız puanlar toplanır ve komite notunuz oluşur. Sene sonunda tüm komiteler bittikten sonra final sınavı olur. Final sınavı tüm komite konularını kapsar . Final sınavı da pratik ve teorik kısımlardan oluşur. Buralardan aldığınız puanlar toplanır ve final notunuz oluşur. Son olarak komite ortalamalarınızın %60'ı ve final puanınızın %40'ı toplanır ve yıl sonu puanınız oluşur. Yıl sonu puanınız 60 ve üzeri ise sınıfı geçmeye hak kazanırsınız.

 2. Sınıfta:745 saat teorik ve 304 saat pratik dersi mevcuttur. 8 komite + 1 final şeklindedir. İşleyiş örneği 1. sınıftaki ile aynıdır

 3. Sınıfta:886 saat teorik ve 122 saat pratik  dersi mevcuttur. 9 komite + 1 final şeklindedir. İşleyiş örneği 1. sınıftaki ile aynıdır

Dönem 4 ve 5: RTEÜ Tıp Fakültesi Dönem 4 ders programı 4 büyük staj (Dahiliye, Pediatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum,Genel Cerrahi) ve küçük stajlardan (Radyoloji,Göğüs Hastalıkları ve Kardiyoloji)oluşmaktadır.Dönem 5 ise 14 küçük stajdan (Anestezi,FTR,Ortopedi,Enfeksiyon, Göğüs Cerrahisi,Nöroloji,Beyin Cerrahi,Göz,KBB,Üroloji,KVC,Plastik Cerrahi,Psikiyatri,Dermatoloji) oluşmaktadır. Dönem 4te genel olarak her stajın son iki gününde teorik ve sözlü olmak üzere 2 sınav yapılmaktadır.Teorik sınavda 60 puan ve üzeri not alan öğrenciler sözlü sınava girmeye hak kazanır.Sözlü sınavlarda da 60 puan ve üzeri not alan öğrenciler o stajdan başarılı sayılmaktadır.Başarılı olamayan öğrenciler dönem sonu o stajlardan bütünleme sınavına kalır.

Dönem 5te ise genel olarak sözlü ve yazılı aynı gün olur ve puanlama sistemi dönem 4teki ile aynıdır.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Dönemin geçme notu 60'dır. Şu an için fakültemizde finalsiz geçme gibi bir imkan bulunmamaktadır.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Dönem 1 için; Anatomi: Anatomi pratik sınavlarının şekli hocamızın istediği doğrultusunda sözlü ya da zilli olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Sözlü sınavda hocamız 4-5 kişilik gruplar halinde bizi çağırır ve konu ile alakalı sorular sorar. Zilli sınavda ise sorular daha önceden hazırlanıp masaların üzerine konmuştur. Genelde bu sorular maketlerin üzerinde işaretli bir yer olur ve 30 sn'de bir hocamız zili çalarak diğer soruya geçmemizi ister. Sınava giren öğrenci her 30 sn'de sorunun cevabını elindeki kağıda yazıp diğer soruya geçmek durumundadır. Tıbbi Biyokimya: Hocamız daha önceden verdiği föyden quiz yapmaktadır ayrıca verilen föyden final sınavında soru sorulmaktadır. Tıbbi Biyoloji: Hocamız daha önceden verdiği föyden quiz yapmaktadır. Histoloji: Pratik derste gördüğümüz mikroskobik görüntüyü bir deftere geçirilmemiz istenir ve komiteden önce defterler toplanarak puanlama yapılır Fizyoloji: Ders sayısı az olduğundan sınavı olmaz. Dönem 2 için; Fizyoloji: Her komite zilli sınav yapılır.Zilli sınav mantığı dönem 1 için anatomi sınavında anlatılmıştır. Mikrobiyoloji: Daha önceden hazırlanmış preparatlar sınavda sorulur ve sırayla mikroskoplardan incelenerek gerekli cevabın verilmesi istenir. Histoloji: Genelde o komitenin pratik puanı ikiye bölünür ve yarısını pratik derslerde yaptığımız çizimler oluşturur. Kalan yarısı ise pratik derslerde gördüğümüz preparatların sınavda sorulması ile puanlanır. Anatomi: Sözlü ve zilli olarak iki şekilde olabilir. Dönem 3 için; Patoloji: Daha önce derste gördüğümüz patolojik bulguları hocamız mikroskopta bir kere daha gösterir. Sınav içinse gördüğümüz bulgular mikroskoplara hazırlanır ve sırayla öğrenciler mikroskoplara bakar. Mikroskobu inceleyip gördüklerimizi cevaplamamız istenir. Mikrobiyoloji: Patoloji ile aynı şekilde sınavları olur.
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Finalsiz geçme yok. Finalde 50’nin üstünde not almak gerekmektedir. Ders barajı yoktur.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Öğrencilere her simülasyon dersinden sonra online  olarak geri bildirim formu dolduruluyor. Dönem sonlarında ise sınıf gruplarına o dönemle ilgili geri bildirim formu paylaşılıyor.

Dönem başkanları ve okul başkanı ile dekan ve dekan yardımcılarımız düzenli aralıklarla eğitim sürecini geliştirmek için toplanmaktadır.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Fakültemizde fakülte temsilcisi bulunmaktadır. Sorunlarımızı dekanlığa iletmektedir. Fakülte temsilcisinin yanı sıra her dönemin temsilcileri bulunmaktadır. Her ay fakülte temsilcisi ve dönem temsilcileri dekan ve dekan yardımcılarıyla toplantı yapmaktadır. Bu toplantılarda eğitim başta olmak üzere yaşadığımız sorunlarla yakından ilgilenilmektedir.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Simülasyon merkezi ile temel tıp eğitimimizde bile pratik becerilerimizi geliştirme imkanına sahibiz. Simülasyon merkezinin yanı sıra mesleki beceri laboratuvarı sayesinde olgularla tanışıyor ve bir vakaya çok farklı açılardan bakmayı öğreniyoruz.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Üniversitemizin en büyük sorunu küçük bir üniversite olduğu için çok fazla insanla etkileşim kuramıyorsunuz fakat bunun avantajlı yönü ise sadece öğrencilerle değil hocalarımızla da çok samimi arkadaşlıklar elde edebiliyorsunuz. Rize konum olarak çoğu büyük şehre uzak bu yüzden kara yolu ile ulaşım zor fakat uçak ile telafi edilebilir.

Yeni yorum ekle