Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Rize
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

Tıp Fakültemiz şehir merkezindedir ve 5 adet KYK Yurdu şehir merkezinde hizmet vermektedir. Fakat Tıp Fakültesi öğrencilerinin okula yakınlığından veya konforundan dolayı yönlendirildiği  KYK Yurtları şunlardır:

  • Erkekler için fakültemize yürüme 5 dakika mesafede bulunan "Yeşilçay Yurdu" hizmet vermektedir.
  • Kızlar için ise fakültemize yakın olan "Tenzile Erdoğan Öğrenci Yurdu" ve ana kampüse daha yakın okulumuza göre uzak olan "Devlet Hatun Öğrenci Yurdu" hizmet vermektedir.

İlimizde bulunan bu yurtların iletişim adresleri için bu linki tıklayınız: http://kyk.gsb.gov.tr/Directorate.aspx

Özel Yurt Olanakları: 

Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından gerek konfor anlamında KYK yurtlarına göre artısı olmamasından gerekse okula uzaklığından ve diğer çeşitli sebeplerden özel yurtlar tercih edilmemektedir. Tabii ki de bu sizlerin tercihine bağlıdır ve aşağıda sizler için birkaç özel yurt ve iletişim bilgileri yer almaktadır.

ERKEK:

-Hanzade Apart (04642170044)

- Özel Çamlıca Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu (04642175194) Kapasite: 54

- Rize Kaya Erkek Öğrenci Yurdu (04642172070)

- Kale Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu (04642149402) Kapasite: 156

KIZ:

-Özel Mini Apart (04642122232- www.ozelminiaprt.com)

- Rize Kaya Kız Öğrenci Yurdu (04642172076 – www.rizekizyurt.com)

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Okulumuz ana kampüsten ayrı olarak İslampaşa Mahallesi’nde Rize RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi mevkiinde bulunmaktadır. Bu civarlarda ev kiraları:

2+1 = 600 - 750 TL

3+1 = 700 – 1000 TL

4+1 = 1000+TL

düzeyindedir. Genel çoğunluk 3+1 evlerde 750-800 TL arası bir ücretle kalmaktadır.

Bu daireler büyük çoğunlukla doğalgazlı ve yalıtımlıdır; en fazla 10 senelik binalar da yer almaktadır. Ulaşım imkanı olarak Rize’de tek dolmuşla/belediye otobüsüyle şehrin doğu ucundan batı ucuna gidilebilmektedir. Tıp Fakültesi’ne yakın olan hiçbir evin  şehir merkezine ulaşım sıkıntısı yoktur.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı tarafından 2016-2017 eğitim öğretim yılında fakültemizi kazanan başarı sıralaması 12000 ve altı olan öğrencilere aylık 1000 TL, başarı sıralaması 9000 ve altında olan öğrencilere ise aylık 1500 TL burs imkanı sunulmuştur ve (ortalama şartını sağladığı müddetçe) 6 yıl boyunc verilmeye devam edecektir. 2017-2018 eğitim öğretim yılında ise ilk 6.000'e giren öğrencilere 1500 TL, ilk 10.000'e giren öğrencilere 1000 TL burs imkanı vardır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı'nın bu uygulaması önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Rize’ye baştan sona bir bakış atmak için ilk gideceğiniz yer Rize Kalesi olabilir. Kaleye çıkıp, enfes Karadeniz çayını Rize manzarasına karşı yudumlayabilirsiniz.

Rize'de Çaykur Çay Müzesi, Rize Atatürk evi Müzesi ( Mehmet Mataracı Konağı ) ve Sarı Ev olarak bilinen Rize müzesi olmak üzere 3 müze bulunmaktadır.

Şehir merkezinde çok az sayıda 'Eski Rize Evi' koruma altına alınmıştır. Bunların da iki, üç tanesi korunup yaşatılmaktadır.

 Rize doğal güzellikleri ile turistleri kendine çekiyor. Kaçkar Dağı Milli Parkı'nın kalbinde enfes alanlar bulunur. Yüksek dağ zirveleri, çayırlar, duru göller ve sık ormanlar! Hepsi çok özel alanlardır ve siz ziyaretçilerini beklemektedir.Ayder,Kavrun,Anzer gibi meşhur yaylalarda kamp alanları, trekking parkurları ve Rafting gibi imkanları ile Rize'dedir.

 Rize’de 2 adet sinema bulunuyor. Haftada 2 gün devlet tiyatrosu oyunları sergilenmekte. Rize özel tiyatroların çok sık ziyaret ettiği bir şehir. Konserler de olabildiğince sık. Kültürel etkinlikler anlamında daha gelişmiş olan Trabzon ise Rize'ye 1 saat uzaklıkta ve oldukça sık dolmuş seferleri de mevcut.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Küçük ve şirin bir il olan Rize’de fakültemiz üniversitenin ana kampüsünden ayrıdır. Yazıyla anlatmak gerekirse şehrin Batı ucunda ana kampüsümüz olan Zihni Derin Yerleşkesi bulunmakta iken, doğu ucunda Tıp Fakültemiz bulunmaktadır. Ana kampüsümüzde Tıp Fakültesinin de kullanımına açık olan kapalı/açık spor salonları, halı sahalar, kongre ve kültür merkezi, kütüphane, bowling ve oyun salonları ve öğrenci yaşam merkezi bulunmaktadır. 

Şehrin ulaşım imkanları: 

Şehir içi ulaşımı olarak belediye otobüsleri ve dolmuşlar hizmet vermektedir. Fakültemizden birçok yere ulaşım imkanı vardır ve direkt olarak fakülte kapısından dolmuşlar geçmektedir.

Şehirlerarası ulaşım imkanı olarak ise tahmin edileceği üzere şehirlerarası otobüsler hizmet vermektedir. Ayrıca en yakın havalimanı Trabzon’a (70km – 45 dkk/1 saat) direkt olarak Havaş otobüsleri yolcu taşımacılığı yapmaktadır. 

 

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin 5467 sayılı Kanunla Rize Üniversitesi adıyla kurulmuş olup, 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adını almıştır.

Üniversitemizin tarihi ve Rize ilindeki üniversite macerası 01 Mart 1976 tarihinde kurulmuş olan Rize Meslek Yüksekokulu’na kadar uzanmaktadır. 1976 ile başlayan Rize’deki Üniversite serüveni, 1992 yılında Üniversitemizin ve ilimizin ilk Fakülteleri olan Rize İlahiyat Fakültesi ile Rize Su Ürünleri Fakültesi’nin, 1996 yılında Fındıklı Meslek Yüksekokulu’nun ve 1997 yılında da Eğitim Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi’nin kurulması ile devam etmiş olup 2006 yılında Rize Üniversitesi’nin kurulması ile sonuçlanmıştır.

Rize Üniversitesi kuruluşunda KTÜ'ye bağlı iken kendisine devredilen Su Ürünleri, İlahiyat, Fen-Edebiyat, Eğitim Fakülteleri ile Fındıklı ve Rize Meslek Yüksek Okullarıyla (Teknik Bilimler Meslek ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu olarak ikiye ayrılmıştır.) birlikte Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Ardeşen Turizm Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Güneysu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Fındıklı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Ardeşen Meslek Yüksekokulu, Pazar Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksek Okulu ve Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşmaktadır. Üniversitemiz mevcut haliyle 3 Enstitü, 13 Fakülte, 5 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 7 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Rektörlüğe bağlı 6 bölüm olmak üzere 41 akademik birimden oluşmaktadır.Mevcut yapısıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen ve Sağlık Bilimleri ağırlıklı bir üniversite durumundadır.

Misyon
İnsan merkezli eğitim-öğretim faaliyetleriyle milli ve manevi değerlerini özümsemiş nitelikli bireyler yetiştirmek, kaliteli sağlık hizmeti sunmak, araştırma ve sosyal faaliyetlerini evrensel standartlarda yürüterek bölgenin ve ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik kalkınmasına katkı sağlamak.

Vizyon

Bilim ve teknolojik alanda rekabet gücüne sahip, evrensel düzeyde eğitim-öğretim veren, ulusal ve uluslararası düzeyde öğrenciler tarafından tercih edilen, sağlık ve mühendislik alanındaki özgün araştırmalarıyla tanınan, saygın bir üniversite olmak.

ÜNİVERSİTEMİZİN TANITIM KATOLOĞU İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ :

https://erdogan.edu.tr/files/rteu-katalog-2016.pdf

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

RTE Üniversitesi Rize’nin gözbebeğidir. Şehirdeki tek yükseköğrenim kurumu olduğundan şehrin tüm imkanları hizmetine sunulmuş olup, halkın desteği her zaman üniversitenin ve öğrencilerinin arkasındadır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Artık gelenekselleşmiş olan tıp öğrenci kongresi her sene düzenlenmektedir. Ayrıca her fakültenin kendine özgü etkinlikleri, sinema ve tiyatro günleri bulunmaktadır.
 

 

Fakültenin kuruluş yılı: 

17.03.2006 tarihinde açılan fakültemiz 2008-2009 eğitim öğretim yılında faaliyetine başlamıştır.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Rize’nin coğrafi yapısı Karadeniz bölgesinin genel özelliklerini barındırmaktadır. Dağlar denizlere paraleldir ve sahil bitiminde dağlar aniden yükselmeye başlar. Bu bilgiyi hastane ve fakültenin birbirlerine göre konumlarını daha iyi analiz edebilmeniz için veriyoruz. Tıp Fakültesi Eğitim Binamız 2 bloktan oluşmaktadır ve Samsun-Rize-Artvin şehirlerarası yolu üzerinde deniz seviyesindedir. RTEÜ Eğitim-Araştırma Hastanemiz ise fakülte ile aynı hizada olup fakültenin hemen arkasındaki dağın eteklerindedir.

Fakülte ile hastane arası araçla 1 dakikadan daha az sürmekte olup yürüme ile 5 dakika kadar sürmektedir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Fakültemiz eğitim binasında tüm anabilim dallarının kendilerine ait bölümleri ve hocalarımızın odaları bulunmaktadır. Anabilim dalları tek bir çatı altındadır.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde Türkiye’deki birçok tıp fakültesindeki gibi “Entegre” eğitim sitemi uygulanmaktadır. 1-2-3. Sınıflar eğitim-öğretim yılı içerisinde “komite”lere ayrılmıştır ve her komitenin bir ismi, öğrenim hedefi bulunmaktadır. Örneğin “Dolaşım ve Solunum Sistemi” adlı komitede alacağımız derslerin konusu bu sistemler üzerinedir. (Solunum Sistemi Patolojisi gibi.)

Komite sonunda 100 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan bir sınav yapılır, her sorunun değeri 1 puandır, derslerin soru sayıları komite içindeki ders saatleri ile doğru orantılıdır, baraj sistemi uygulanır, ve alınan puan sizin bir komite notunuz olur. Sene sonunda bütün komiteleri bitirdiğinizde tüm seneyi kapsayan final sınavı yapılır.

Girdiğiniz komitelerin (1. Sınıfta toplam 6, 2. Sınıfta toplam 7 ve 3. Sınıfta toplamda 9 komite bulunmaktadır) ortalamasının %60 ı, final sınavının ise %40’ı alınarak sizin sene sonu ortalamanız hesaplanır.

Sene sonu ortalamanız 100 üzerinden 60 ve daha üzerindeyse başarılı kabul edilir ve sınıfı geçersiniz.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Fakültemiz akreditasyon belgesine sahip değildir.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

-

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Fakültemizde İngilizce hazırlık eğitimi 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle KALDIRILMIŞTIR. Fakültemizi kazanan adaylar hiçbir sınava tabi tutulmaksızın doğrudan 1. Sınıfa başlayacaklardır. 

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%100 Türkçe

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Dönem öğrencileri toplu halde anatomi laboratuarlarına giderler. Hocalar masalarda olacak öğrencileri ayarlar ve öğrenciler 10-12 kişilik gruplar halinde masalara otururlar. Bu masalarda konuyla ilgili maketler olur ve öğrenciler tarafından incelenir. Yoklama alınır. Devamsızlık barajını aşan öğrenciler pratik sınava giremez. Maketler yarım saatte bir değişerek diğer masaları dolaşır. Yeterli sayıda maket bulunmaktadır. Bazı komitelerde laboratuar çalışması kadavra üzerinden yapılır. Sırayla her masa kadavra üzerinde inceleme yapar. Kadavranın çıktığı komitelerde kadavra üzerinden de soru sorulur. Pratikler bazen sözlü bazen zilli sınav şeklinde olur.

Histoloji: A ve B grubu vardır. İlk derste A grubu diğer derste ise B grubu girecek şekilde ayarlanır. Yoklama alınır. Hocalar preparatları projeksiyondan yansıtıp sınıfa anlattıktan sonra diğer preparatlar dağıtılır ve öğrenciler kendi mikroskoplarında inceleme imkanı bulurlar. Sonrasında gördüklerini föylere çizerler. Pratik sınavlarda gösterilen preparatlardan ve bu föylerden sorumlu oluruz.

Fizyoloji: Fizyoloji laboratuar çalışmalarında öğrencilerin tam vaktinde laboratuarda olması çok önemlidir. Sınıf A ve B grupları şeklinde ikiye bölünür. Her ders yoklama alınır. Devamsızlık barajını aşan öğrenci pratik sınava giremez. Dersin ilk 15-20 dakikası hocamız teorik ders (veya yapılacakları) anlatır.  Daha sonra pratiğe geçilir. Laboratuarlarımız teknolojik birçok ekipmana sahiptir. Pratik sınavı olmayan komitelerde teorik sınavda pratikten soru çıkabilir.

Patoloji: Patoloji laboratuarlarının ilk dakikalarında anlatıcı hocanın mikroskobundaki görüntü projeksiyonla yansıtılır ve tüm öğrenciler anlatımı dinlerler. Sonrasında aynı preparatlardan her öğrenci birer tane alabilir ve preparatları kendi mikroskoplarında inceleme imkanı bulabilirler.
Mikrobiyoloji:Dönem öğrencileri A ve B grubu olmak üzere ikiye ayrılırlar ve laboratuara gittiklerinde önceden hocalarımız veya asistanlar tarafından hazırlanmış olan preparatları sırayla mikroskoplardan incelerler ve incelemesini tamamlayan öğrenci imzasını attıktan sonra çıkabilir. Pratik sınavda bu preparatlar üzerinden soru çıkar. Diğer pratiklerde ise temel mikrobiyoloji ekipmanları (tüpler, besiyerleri ve ekim teknikleri vs.) gösterilir.
Biyokimya:A ve B grupları vardır. İlk dakikalarda hocalar tarafından pratik olarak anlatılır. Daha sonra içeriğe göre uygulamalara geçilir.

Biyoistatistik: Bilgisayar laboratuarımızda  SPSS programı üzerinden hoca eşliğinde uygulamalar yapılır

Biyofizik: Biyofizik laboratuarımız yoktur. 

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

 Laboratuar saatlerinde her öğrencinin bireysel inceleyebileceği kadar maket mevcuttur.  Fakültemizde çok sayıda bulunan gerçek beyin kesitlerimizle birlikte 3 adet de kadavramız bulunmaktadır.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Laboratuvar derslerinde fakültemizde kişi başına 1 mikroskop düşmektedir. 

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Fakültemizde mevcut mesleki beceriler dersi bulunmamaktadır. Fakat bununla ilgili faaliyetlerimiz RTEÜ Tıp Öğrencileri Birliği kulübümüz tarafından yürütülmektedir. 

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

-

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Dönem 1: 119

Dönem 2: 117

Donem 3: 114

Dönem 4: 96

Dönem 5: 45

Dönem 6: 36

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Üniversitemiz öğrenci topluluklarınca birçok sosyal sorumluluk projesi, intern ve hoca söyleşileri vb gerçekleştirilmektedir.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Fakültemiz tüm dönemlere ait yıllık akademik takvimlerimize buradan ulaşabilirsiniz:

http://tip.erdogan.edu.tr/tr/page/akademik-takvim-ders-programlari/1228

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Fakültemize bağlı;

103 Dahili Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi

81 Cerrahi Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi

31 Temel Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi

İle toplamda 215 Öğretim Üyesi bulunmaktadır. Bu durumda her öğretim üyesi başına istatistiksel olarak 2.1 öğrenci düşmektedir.  

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

AİTB 193 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

TDB 109 Türk Dili

YDI 113 İngilizce

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Fakültemizde devam zorunluluğu %70’tir. Yani komitedeki ders sayısının %30’una kadar devamsızlık hakkımız bulunmaktadır. Öğrencinin devamsızlığı %30’u aştığında komite sınavına girme hakkını kaybeder.
Devamsızlık bilgilerimiz sınava 1 hafta kala öğrenci işleri tarafından açıklanmaktadır. 

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1,2 ve 3. Sınıflarda entegre eğitim sistemiyle birlikte komite sistemi uygulanmaktadır.

1. Sınıfta:

6 Komite + 1 Final
761 saat teorik + 87 saat pratik ders bulunmakta
Örneğin 1. Sınıfın 5. Komitesini ele alalım.
Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Anatomi ve İlk Yardım derslerine ait 62 saat teorik ve 20 saat pratik ders içermekte.
Komite sonunda öncelikle “Pratik” yani “Laboratuar” derslerinin sınavları yapılır. Örneğin Anatomi dersinin 10 puanlık bir pratik sınavı, Tıbbi Biyokimya’nın ise 3 puanlık bir pratik sınavı olduğunu varsayalım. Toplamda 13 puanlık pratik sınav varsa o komitenin teorik sınavı 87 puanlık olur ve 87 sorudan oluşur. Yani her komitenin puanı 100’dür.
Teorik ve Pratik sınavlardan aldığınız notlar toplanır ve sizin komite puanınız ortaya çıkar.
Sene sonunda tüm komiteler bittikten sonra final sınavına çalışmanız için sizlere belli bir süre verilir (2-3 hafta gibi). Final sınavı sene içinde işlenen tüm komiteleri kapsar ve aynı komite sınavları gibi teorik ve pratik diye ikiye ayrılır. Aynı şekilde buradan aldığınız notlar toplanır ve sonuç olarak;
Komite ortalamalarınızın %60’ı finalin %40’ıyla toplanır ve yıl sonu ortalamanız oluşur.
Yıl sonu ortalamanız 60 puan ve üzerindeyse başarılı sayılırsınız ve sınıf geçmeye hak kazanmış olursunuz.

2. Sınıfta:

760 saat teorik + 260 saat pratik ders bulunmaktadır.
7 Komite + 1 Final
İşleyiş örneği 1. Sınıftakiyle aynıdır.

3. Sınıfta:

920 saat teorik + 39 saat pratik ders bulunmaktadır.
9 Komite + 1 Final
İşleyiş örneği 1. Sınıftakiyle aynıdır.

Dönem 4 ve 5

RTEÜ Tıp Fakültesi Dönem 4 ders programı 4 büyük staj (Dahiliye, Pediatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum,Genel Cerrahi) ve küçük stajlardan (Radyoloji,Göğüs Cerrahisi,Göğüs Hastalıkları ve Kardiyoloji)oluşmaktadır.Dönem 5 ise 13 küçük stajdan (Anestezi,FTR,Ortopedi,Enfeksiyon,Nöroloji,Beyin Cerrahi,Göz,KBB,Üroloji,KVC,Plastik Cerrahi,Psikiyatri,Dermatoloji) oluşmaktadır.
Genel olarak her stajın son haftasının son iki gününde teorik ve sözlü olmak üzere 2 sınav yapılmaktadır.Teorik sınavda 60 puan ve üzeri not alan öğrenciler sözlü sınava girebilmeye hak kazanır.Sözlü sınavlarda da 60 puan ve üzeri not alan öğrenciler o stajdan başarılı sayılmaktadır.Bazı stajlarda(Dahiliye) önce sözlü sınav yapılır,pediatri stajında sözlü sınav 2 gün yapılmaktadır ve her öğrenci sözlü olarak tüm hocalardan tek tek sınava tabi tutulur.Başarılı olamayan öğrenciler dönem sonu o stajlardan bütünleme sınavına kalır.

 

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Geçme notu: 60
Finalsiz geçme gibi bir imkânı maalesef yoktur. 

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

-

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Fakültemizde her komite sonunda;

Komite içeriğinin güncelliğiyle, hocaların dersi anlatma kabiliyetiyle, araç gereçlerin yeterliliğiyle, derslerin bilimsel altyapısıyla ve bizim o komiteye ve hocalarına dair her türlü öneri, istek veya şikayetimizle ilgili bir form dekanlık ve dönem koordinatörlüğü tarafından dağıtılmaktadır.

RTEÜ Tıp Fakültesi’nin belki de en öne çıkan özelliği öğrenci-öğretim görevlisi arasındaki samimi iletişimdir.Gerek öğrenci işleriyle, gerek hocalarla gerekse dekanlıkla irtibata geçmemiz bizim için gerçekten kolay oluyor. Herhangi bir sorunumuzda rahatlıkla koordinatörlerimize durumu aktarabiliyoruz. Fakültedeki öğrenciler olarak hocalarımızla dersler dışında da iletişim halinde olmamız ve birlikte güzel etkinliklere imza atmamız bunun göstergesidir. Diyebiliriz ki RTEÜ Tıp Fakültesi akademik personeli ve öğrencileri arasındaki bağın en kuvvetli olduğu fakültelerden birisidir. 

Dönemlere göre ders içerikleri: 

DÖNEM 1

Fizyoloji
Anatomi
Tıbbi Biyokimya
Halk Sağlığı
Histoloji ve Embriyoloji
Davranış Bilimleri
Tıbbi Biyoloji ve Genetik
Biyofizik
Biyoistatistik
Tıp Tarihi ve Deontoloji
İlk Yardım
İngilizce
Türk Dili
Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi

DÖNEM 2

Fizyoloji
Anatomi
Tıbbi Mikrobiyoloji
Histoloji ve Embriyoloji
Tıbbi Biyokimya
Tıbbi Farmakoloji
Göğüs Hastalıkları
Tıbbi İngilizce

DÖNEM 3

Tıbbi Patoloji
Tıbbi Farmakoloji
Tıbbi Mikrobiyoloji
Tıbbi Biyokimya
Tıbbi Biyoloji Ve Genetik
Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları
İç Hastalıkları
Enfeksiyon Hastalıkları
Göğüs Hastalıkları
Genel Cerrahi
Kardiyoloji
Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları
Anesteziyoloji Ve Reanimasyon
Beyin Ve Sinircerrahisi
Kadın Hastalıkları Ve Doğum
Üroloji
Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları
Nöroloji
Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon
Göz Hastalıkları
Ortopedi Ve Travmatoloji
Halk Sağlığı
Adli Tıp
Kalp-Damar Cerrahisi
Tıbbi Bilişim
Deontoloji
Radyoloji
Alerji Hastalıkları
Radyasyon Onkolojisi

DÖNEM 4

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları
Genel Cerrahi
Göğüs Hastalıkları
Kalp Damar Cerrahisi
İç Hastalıkları
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Kardiyoloji
Göğüs Cerrahisi
Çocuk Cerrahisi 
Radyoloji

DÖNEM 5

Anestezi Ve Reanimasyon
Beyin Ve Sinir Cerrahisi
Deri Ve Zührevi Hastalıklar
Enfeksiyon Hastalıkları
Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon
Göz Hastalıkları
Kulak, Burun Ve Boğaz Hastalıkları
Nöroloji
Ortopedi Ve Travmatoloji
Plastik, Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi
Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları
Üroloji
Kalp Damar Cerrahisi

DÖNEM 6

Acil Tıp
İç Hastalıkları
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Halk Sağlığı ( Kırsal Hekimlik)
Genel Cerrahi Stajı
Kardiyoloji Stajı
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Stajı

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Fakültemizde Erasmus, Farabi ve Mevlana değişim programları uygulanmaktadır. TurkMSIC değişim programları da 2017 senesi itibariyle uygulanmaya başlanmıştır.

Yeni yorum ekle