Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Tekirdağ
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

Toplamda 5 adet KYK yurdu bulunmaktadır. Ama bunlardan yalnızca bir tanesi ana kampüsün olduğu bölgede(Merkezde) diğerleri ilçelerde. Yani tıp fakültesi öğrencileri için bir tane genel ücretli KYK yurdu bulunmaktadır. Kapasitesi hakkında kesin bir bilgim yok maalesef ama konumu hemen üniversitenin yanında tıp fakültesine yürüyerek 5 dk mesafede. Fiziksel koşul olarak odadaki kişi sayıları değişmekte.

Özel Yurt Olanakları: 

 Bir çok özel yurt bulunmakta fakat çoğunluk apart bulunmaktadır. Kampüsün içinde 1 tane özel kız yurdu bulunmakta: Kampüs Kız Öğrenci Yurdu. Bunun dışında üniversite etrafında birçok özel yurt ve apart bulunmakta fiyat aralıkları verilen hizmete göre 500-1100 arasında değişmektedir.

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi üniversite çevresinde ev kiraları biraz pahalı. Fakat diğer yerlerde fiyatlar düşüyor. Öğrencilerin yoğun konakladığı yerlerden birisi olan TOKİ konutlarında 3+1 150 m2 evler 700 TL civarında ve Hürriyet mahallesi Yaylalıket evlerinde 3+1 kiralar 900-1200 TL civarında.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Herhangi bir özel vakıf ya da dernek burs vermiyor. Ama üniversitemiz ihtiyacı olan öğrencilere burs vermektedir.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

 Turistik bakımından çok bir yer bulunmamakla birlikte Namık Kemal Evi Müzesi, Rakoczi Müzesi vb. birkaç müze daha bulunmakta. Kültürel imkanlar bakımından İstanbul’a olan yakınlığından dolayı konser ve tiyatro olanakları fazla. Bu sene üniversitenin bahar şenlikleri haftasında musicbox’a son feci bisiklet, adamlar, yüzyüzeyken konuşuruz gibi gruplar gelmişti(mayıs 2016). Rektörlük binasında ya da üniversitemize ait piramit salonda oldukça güzel konserler, sergiler vs düzenlenmektedir. Tekirdağ sahilde sene içinde ücretsiz konserler olabiliyor (29 Ekim 2017 Mor ve Ötesi konseri). Her yıl Kiraz Festivali yapılmakta. İki adet alışveriş merkezi ve içinde sinemaları bulunmakta.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

 Fakültemiz ana kampüste bulunmakla birlikte kampüsün en tepesindedir. Namık Kemal Üniversitesi ana kampüsü Süleymanpaşa ilçesi Değirmenaltı bölgesinde bulunmaktadır. 

Şehrin ulaşım imkanları: 

 Ulaşım gayet rahat, öğrenci ücretleri hem minibüs hem de otobüslerde 1,75 TL. Saat 06,00-23,30 arası otobüsler mevcut. Minibüslerin belirli bir saati yok. Ayrıca otobüs kartı sistemi de kullanılmaktadır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Namık Kemal Üniversitesi 1 Mart 2006 tarihinde Tekirdağ’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversitemiz Trakya Üniversite’nin Tekirdağ çevresindeki yerleşkenin ayrılarak yeni bir üniversite kurulmasıyla meydana gelmiştir. Yeni bir üniversite olduğu için fiziki koşulları(derslik ve laboratuvar olanakları) yeterli bir üniversitedir. Güzel bir spor kompleksi bulunmaktadır. Tıp fakültesi 2015-2016 2.dönem yarıyılı ile birlikte yepyeni ve hastanenin hemen yanındaki bir binada eğitimine devam etmektedir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Süleymanpaşa ilçesinde , İstanbul yoluna giden yolun ucundadır. Şehir merkezine uzaklığı 15-20dk. İstanbul’a uzaklığı 1,5-2 saat arasında .

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Üniversitemizin her yıl bahar şenlikleri olmakta buna ek olarak çeşitli festivallere ve kongrelere ev sahipliği yapmaktadır. 

Fakültenin kuruluş yılı: 

Fakültemiz 2008-2009 yılında eğitim vermeye başlamış ve ilk mezunlarını da 2014 yılında vermiştir.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Mayıs 2016 tarihinde fakülte binamıza 2-3 dakika yürüme mesafesinde yeni fakülte hastanesi yapılmıştır. Şehir merkezinden otobüs ve minibüsler ile direk poliklinikler önünde inilebilir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Birlikteler. Ulaşım olarak fakülte ile hastane arası 60-70 mt. olduğu için bir avantajdır.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. Geçme notu 60 puandır.

Sene içinde kurula göre belirlenen süreye göre komiteler ve sene sonunda tüm seneden sorumlu final sınavı olmaktadır. Finalden sonra ortalamanızın 60’a ulaşmaması durumunda bütünleme sınavına giriyorsunuz ve bütünlemede aldığınız not final yerine geçerek ortalamanız belirleniyor.

Komitelerde baraj sistemi bulunmaktadır. Yani her dersin soru sayısının yarısını yapabilmek oldukça önemlidir. Çünkü barajın altında yapamadığınız her soru doğrunuzu götürmektedir. Örneğin biyokimyadan 10 soru varsa 5'in altında yapılan her soru için -1 puan alıyorsunuz. Yani 10 sorudan 4 soru yaparsanız 3 puan alıyorsunuz. Hiç yapamazsanız toplam puanınızdan 5 puan eksilir. Finallerden baraj sistem kalkmıştır. Finallerde kaç doğru yaparsanız o kadar puan alıyorsunuz.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Akreditasyon belgemiz yoktur.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Akreditasyon belgesi almak için hocalarımızla birlikte çalışmaları sürdürmekteyiz. Çalışmalarımızın bitmesiyle birlikte akreditasyon belgesi için başvuru yapılacak.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Hazırlık eğitimi yoktur fakat 1.sınıfta uzaktan eğitim ile İngilizce dersleri verilmektedir. Dönem başlamadan belirlenen bir tarihte Muafiyet sınavı yapılmakta ve bu şekilde sene içindeki İngilizce derslerinden muaf olunabilmekte. 

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%100 Türkçe

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi:  Teorik derse paralel olarak gerek kemikler gerek maketler gerekse kadavra üzerinde olmak üzere anatomi laboratuvarında işlenir.Öğrenciler bölünerek daha iyi ders işlenmesi sağlanır.

Histoloji: Teorik dersin ardından preparatlar ilk önce sınıfta projeksiyonla sınıfa gösterilir ardından histoloji laboratuvarında preparatlar mikroskopla incelenip çizimi yapılır. Öğrenciler gruplara, haftalara ve mikroskoplara ayrılır.

Fizyoloji: Refleks deneyleri, EKG, solunum testleri, tansiyon ölçümü vs.

Patoloji:-

Mikrobiyoloji: Mikroskop aracılığıyla bakteri, parazit vs. bakılır. Ayrıca kültür ortamları yapılır ve incelenir.

Biyokimya:  Teorik derse paralel olarak laboratuvar araç ve gereçlerinin tanıtımından başlanarak idrarda şeker tayini, kanda kolesterol tayini gibi birçok deney öğrencilerle beraber biyokimya laboratuvarında gerçekleştirilir. Öğrenciler ders yoğunluğuna göre haftalara ve gruplara ayrılır.

Biyoistatistik: Pratik eğitim yapılmamaktadır.

Biyofizik: Pratik eğitim yapılmamaktadır.

 

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

 Anatomi pratik dersleri için dönem 4 gruba bölünür. 2017-2018 öğretim yılı için dönem 128 kişiydi ve 32 kişilik 4 gruba bölünmüştük. Anatomi laboratuvarında 2 masa vardı ve 2’ye bölündük. Hocalarımız 16 kişilik 2 gruba maketler ve kemikler üzerinden konuları anlattılar. Derslerin daha aktif işlenmesi açısından ilerleyen zamanlarda lab dersleri için asistan öğrenciler seçiliyor ve seçilen birkaç kişiye hocalarımız konuyu anlattıktan sonra asistan öğrenciler de aynı şekilde lab içindeki 2 masaya da anlatıyorlar. 2 masaya da 2’şer kez anlatılıyor. Böylece hem konu pekişmiş oluyor hem de öğrenci aktifliği gelişiyor.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

 Dönem gruplara bölündüğü için her öğrenciye 1 mikroskop düşmüş oluyor. Histoloji dersleri için dönem bölünüyor ve her öğrencinin belli mikroskopta inceleme yapması sağlanıyor.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Mesleki beceri dersleri 2 ve 3.sınıflarda işlenmektedir. Bunun dışında çeşitli öğrenci kulüplerinin faaliyetleri esnasında 1.sınıflar da mesleki beceri eğitimi alabilmektedirler. 

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

 Yok.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Dönem 1: 128

Dönem 2:135

Dönem 3:140

Dönem 4:100

Dönem 5:80

Dönem 6:90

 

(Yaklaşık sayılar)

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Çeşitli öğrenci kulüpleri ve üniversitemiz aracılığı ile sosyal sorumluluk projeleri düzenlenebiliyor.(Kan Bağışı, Organ Bağışı vs.)

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Dönem 1-2-3 : Eylül başında başlayıp Haziran'da bitmektedir.

Dönem 4-5: Ağustos sonunda başlayıp Haziran sonunda bitmektedir.

Dönem 6: Temmuz ortasında başlayıp Temmuz ortasında bitmektedir.

 

Bunlar ortalama tarihler olup 2018-2019 tüm dönemlerin ders programını burada bulabilirsiniz.

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Danışman hocalar belirleniyor ve ortalama 5-6 öğrencinin ortak bir danışman hocası oluyor.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Uzaktan eğitim dersleri olarak ilk yıl Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve İngilizce dersleri verilmekte.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

 Dönem I, II ve III’te her bir kurulun teorik ve uygulamalı derslerine %80 devam zorunluluğu vardır. Devamsızlıklarınızı öğrenci işlerinden veya kendiniz takip ediyorsunuz, devamsızlıktan sınıfta kalma durumunuz olabilir.

Dönem IV ve V stajlarında, her bir staj süresinin %20’sinden fazlasına devam etmeyen öğrenci o staj sınavına ve o stajın bütünleme sınavına alınmaz ilgili stajı tekrar eder.

 

Dönem VI intörnlük eğitiminde, her bir staj süresinin %20’sinden fazlasına devam etmeyen öğrenci o eğitimi tekrarlar.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1-2-3 dönemlerde kurul sınavı (yazılı sınav, pratik sınav) bulunmakta. 4-5 her staj sonunda o stajın Staj Sonu Sınavı(sanırım yine teorik ve pratik olarak) 6. sınıf sınavsız.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Geçme notumuz 60’dır. Her öğrenci finalden en az 50 almak ve final sonrası ortalamasının da 60’ın üzerinde olması şarttır. Dönem I, II ve III’te Ders Kurul Notu Ortalamalarının %60’ı ile Dönem Sonu Notu veya Dönem Bütünleme Notunun %40’ının toplanmasıyla elde edilen notu; Dönem IV ve V’de ise Staj Sonu Sınavı veya Staj Bütünleme Sınavı notudur. Eğer seçmeli ders ve/veya kurul dışı zorunlu ders varsa, bunlar kredileri oranında dönem başarı notunun belirlenmesini etkiler. Finalsiz geçme yoktur.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Vardır. Ana bilim dalı başkanı Doç. Dr. Gamze VAROL

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Geri bildirim anketleri doldurulmaktadır. Herhangi bir problem dilek veya şikayet içinse sınıf koordinatör hocasına veya dekanlığa başvuru yapılabilmektedir.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1 dersleri : Anatomi, Bilim Koridoru, Biyofizik, Biyoistatistik, Biyokimya, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, KEG (Kliniğe Erken Giriş), Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Genetik, TSH Koridoru (Toplum Sağlık Hekimliği, Halk Sağlığı, Tıp Tarihi ve Etik)

Dönem 2 dersleri :Anatomi ,Biyofizik ,Biyokimya ,Farmakoloji ,Fizyoloji ,Histoloji ve Embriyoloji ,Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji

Dönem 3 dersleri : Farmakoloji , Klinik Bilimlere Giriş ,Klinik Mikrobiyoloji ,Klinik Biyokimya ,Halk Sağlığı ,Klinik Beceri Laboratuvarı , Patoloji

Dönem 4 dersleri :Çocuk Sağlığı Hastalıkları, İç Hastalıkları ,Kadın Hastalıkları ve Doğum  ,Genel Cerrahi ,Anesteziyoloji ve Reanimasyon ,Kalp ve Damar Cerrahisi ,Kardiyoloji ,Çocuk Cerrahisi

Dönem 5 dersleri : Adli Tıp , Ortopedi ve Travmatoloji , Nöroloji ,Göğüs Hastaliklari, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Radyoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Nükleer Tıp, Göz Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi, Üroloji, Deri ve Zührevi Hastalıkları

 

Dönem 6 dersleri : İç Hastalıkları ,Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Doğum/Seçmeli Stajlar, Acil, Halk Sağlığı/Aile Hekimliği, Psikiyatri/Genel Cerrahi

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus. Farabi, Mevlana,TurkMSIC, Bologna

Yeni yorum ekle