Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
İstanbul
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

22 tane KYK yurdu bulunmaktadır.  7 erkek, 13 kız, 2 karma yurt bulunmaktadır. Yurtlar, merkezi yerlerde bulunup herhangi bir ihtiyaç anında yakın mesafelerinde hastane, market gibi yerler bulunmaktadır.

Özel Yurt Olanakları: 

69 tane özel yurt bulunmaktadır. Yurt kapasiteleri yaklaşık 50-60 kişidir. Ücretleri 300’den başlayıp 4 bine varan da var. Yurtlar İstanbul gibi bir merkezde bulunduğu için yine KYK yurtları gibi herhangi bir ihtiyaç gereksiniminde yanlarında ulaşılması gerek yerler mevcuttur.

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

İstanbul’da olduğu yere göre ve okulun çevresine göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Örnek vermek gerekirse Marmara Üniversitesi etrafındaki evlerin ortalama fiyatları 1+1 için 400, 1+2 için 900 lira olmaktadır. Ama bazı yerlerde 1+1 fiyatları 1000 lirayı bulmakta 1+2 fiyatları ise 2000 lirayı bulmaktadır.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Pek çok yerde ister kişisel ister kurumsal pekçok burs imkanı bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Koç, Sabancı gibi burs alınacak yerler vardır. Genel olarak ortak şartlar bunlardır:
4 yıldan uzun süren başarısızlık durumunda,
Ciddi bir disiplin ihlali yapar ve disiplin cezası alırsa,
Öğrencinin kopya çekmesi durumunda; Öğrenci hazırladığı herhangi bir ödev, proje veya çalışmayı başkasına yaptırdığı ve/veya kaynak göstermeksizin alıntılayıp kendisi tarafından yapılmış gibi gösterdiği takdirde, Okuldan uzaklaştırmayı gerektirecek diğer disiplin ihlallerinde öğrencinin bursu kesilir.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

İstanbul her 1 km’de AVM olan bir şehirdir. O yüzden sosyal ve kültürel imkanları oldukça fazladır. Ayrıca yaklaşık her belediyenin kültür ve sanat merkezleri vardır. Tarihi açıdan görülecek bir çok mekan vardır. ( Ayasofya Cami, Yerebatan Sarnıcı vb.) Turistik bakımdan ise yine bir sürü tarihi yer vardır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Maltepe ilçesinin Başıbüyük mahallesindedir. Burası biraz dağlık bir alandır. Fakültemiz Sağlık Bilimleri Kampüsü içinde yer almış olup ana kampüsümüzün olduğu yerde (Göztepe) değildir. Ana Kampüsümüz Göztepe ilçesindedir. Kadıköy’e ve metrobüs durağına çok yakındır.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Şehrimizdeki ulaşım imkanları çok çeşitlidir. Fiyat bakımından oldukça uygundur. Trafik ve insan yoğunluğu sorunları vardır. Fakültemize ise metro, otobüs ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Marmara Üniversitesi, ülkemizin en köklü eğitim kurumlarının başında gelmektedir. 16 Ocak 1883 tarihinde Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi ismi altında Ticaret ve Ziraat Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlı olarak Cağaloğlu’nda İstanbul Kız Lisesi’nin arkasındaki bir evde eğitime başlamış olan Marmara Üniversitesi ilk mezunlarını (13 kişi) 1887’de vermiştir. 21 Eylül 1889’da Maârif Nezâreti’ne bağlanan okul, 1893 yılında ileride ıslahı ve tekrar açılışı düşünülmek üzere lağvedilmiştir. 15 Ekim 1897 tarihinde yine Maârif Nezâreti’ne bağlı olarak yeniden açılmış ve o günden bu güne kesintisiz olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Kurumumuz 1959 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi haline dönüşmüş, 1982 yılında gerçekleştirilen düzenlemelerle de Marmara Üniversitesi adıyla Türk Yükseköğretim Kurumları arasındaki yerini almıştır.

 

Marmara Üniversitesi, 1982 - 1983 eğitim ve öğretim yılında 9 fakülte, 1 yüksekokul, 1 enstitü ile eğitim ve öğretime başlamıştır. Bugün fakülte sayısı 16’ya, yüksekokul sayısı 9’a, enstitü sayısı da 11’e yükselmiştir. Üniversitemizde halen açık olan önlisans ve lisans program sayısı 199’dur.

 

Marmara Üniversitesi, Türkiye’nin bilimsel birikimine 3.000’e yakın öğretim elemanı  ve 70.000’nin üzerinde öğrencisiyle katkıda bulunmaya çalışan önemli yükseköğretim kurumlarından biridir. İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, Mühendislik, Tıp, Diş Hekimliği, Güzel Sanatlar ve İlahiyat Fakülteleri başta olmak üzere akademik birimlerde Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça’dan oluşan 5 dilde eğitimi bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliği ile Türkiye’nin tek çok dilli üniversitesidir.

 

Marmara Üniversitesi, 1982’den sonra hızla büyümüş, fakülte, enstitü, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve araştırma-uygulama merkezleri ile eğitim-öğretim ve araştırma görevlerini sürdürmektedir. Öğretim etkinliklerinin yanı sıra, topluma yönelik hizmetlerini de geliştiren Üniversitemiz, yayın ve danışmanlık çalışmalarına büyük önem vermekte; sanayi ötesi toplumların bilgi toplumu niteliği kazandığı yüzyılımızda, toplum taleplerine uyum göstererek, ülkemizde ihtiyaç duyulan insan gücü ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmakta; ekonomik, politik, kültürel ve benzeri sorunlara çözüm üretecek eğitim anlayışı ve araştırmalarıyla ülkemizi yurtiçi ve yurtdışında temsil etmektedir.

Videomuz:https://www.marmara.edu.tr/universite/genel/tanitim-filmi/

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Marmara Üniversitesi İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasına dağılmış 14 yerleşkede faaliyet göstermektedir. Bunlardan Acıbadem, Anadoluhisarı, Bağlarbaşı, Başıbüyük, Göztepe, Haydarpaşa, Kartal ve Pendik yerleşkeleri Anadolu yakasında, Bahçelievler, Beyazıt, Nişantaşı, Sultanahmet, Şişli ve Tarabya yerleşkeleri ise Avrupa yakasındadır.

 

Toplam 617.782,9 m² olan yerleşkeler içinde alan itibarıyla en büyüğü 181.754 m² (181,7 dönüm) ile Başıbüyük Yerleşkesi’dir. Göztepe Yerleşkesi 153.394 m² (153,3 dönüm), Anadoluhisarı Yerleşkesi 121.992 m² (121,9 dönüm) ve Haydarpaşa Yerleşkesi 62.029 m² (62 dönüm) büyüklüktedir. En küçük yerleşkeler ise yalnızca birer binadan ibaret olan Şişli (170 m²), Beyazıt (525 m²) ve Kartal (1.000 m²) yerleşkeleridir.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Üniversitemizde öğrenciler tarafından kurulmuş yıllara göre değişmekle birlikte bölümlerde 63, üniversitede genel olarak ise 95 adet Öğrenci Kulübü aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Öğrenci kulüpleri kampüslerde sosyal ve kültürel yaşamı renklendirmek ve şekillendirmektedir. Öğrenci kulüpleri tarafından düzenlenen tün etkinlikler Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından koordine edilmektedir. 

Ayrıca Göztepe kampüsünde her yıl bahar şenlikleri düzenlenmektedir.

 

Üniversitemiz, öğrencilerimizin boş zamanlarını spor faaliyetleri ile değerlendirmeleri için geniş bir yelpaze sunar.

 

Göztepe Kampüsümüzde, 1 fitness salonu, 1 basketbol sahası, 3 adet antrenman salonu, 1 jimnastik salonu, 1 tırmanma duvarı, 1 bilardo salonu ve bir müzik stüdyosundan oluşan çok amaçlı bir spor kompleksi bulunmaktadır. Anadolu Hisarı Kampüsümüzde, 2 adet kapalı yüzme havuzu, 2 açık basketbol ve voleybol sahası, 2 adet futbol sahası, 3 tenis kortu, 1 kapalı jimnastik salonu içeren 2 kapalı spor salonu vardır.

 

Öğrencilerimizin Haydarpaşa, Bahçelievler, Bağlarbaşı, Acıbadem ve Nişantaşı Kampüslerinde de yararlanabilecekleri birçok basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır.

 

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, voleybol, basketbol, dağcılık, tenis, masa tenisi ve satranç gibi alanlarda öğrenciler ve üniversite personeli için ücretsiz kurslar düzenlemektedir.

Fakültenin kuruluş yılı: 

1983

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Fakültemiz Maltepe Başıbüyük'te bulunurken, hastanemiz Pendik'te bulunmaktadır. Ulaşım minibüs, otobüs, metro gibi araçların kombinasyonları ile 30-45 dakika civarı sürmektedir. Başıbüyük yerleşkesinin içinde bir hastane daha yapılmakta olup henüz açılmamıştır.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Anabilim dallarından Temel Tıp Bilimleri Başıbüyük yerleşkesinde Dahili ve Cerrahi bilimler ise hastanemizde bulunmaktadır.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Hibrit.  Ders Komitesi sisteminin yanında belli oranlarda PDÖ sistemi Modül adıyla uygulanmaktadır.

Modül nedir?

Komitedeki konularla ilişkili bir vaka öğretim üyeleri tarafından belirlenir. 10-11 kişilik tartışma gruplarıyla öğrenim hedefleri ve çalışma basamakları göz önüne alınarak öğrenciler tarafından çözümlenir.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Fakültemiz 2017 yılında 2. kez 6 yıllık akredite edilmiştir. 

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Fakültemiz 2017 yılında akredite olmuştur. Akreditasyon çalışmalarını asıl olarak Tıp eğitimi anabilim dalı yürütmektedir, 6 yılda bir olan akreditasyon yenileme çalışmalarını da Tıp eğitimi anabilim dalı koordine etmektedir. 

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

İngilizce hazırlık eğitimi bulunmaktadır, kayıt sonrası eğitim başlangıcından öncesinde muafiyet sınavları yapılmaktadır. 

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

Eğitim dili %100 İngilizce'dir.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Birinci sınıfta asistanlar tarafından gerekli piyesler, maketler laboratuar masalarına bırakılıp öğrencilerden serbest çalışmaları beklenir. İkinci ve üçüncü sınıflarda ise her 10-15 öğrenciye bir asistan verilir ve öğrencinin konuya hazırlıklı gelinmesi istenir. Önce küçük bir değerlendirme yapılır, spnra gerkli piyes, kadavra veya maketlerde anlatım yapılır.

Histoloji: Multidisiplin laboratuarında gerekli föyler dağıtılır, hocalarımız tarafından mikroskop yansısıyla anlatılır daha sonra bizden preparatlara bakmamızı ve ilgili dokuyu, hücreyi, yapıyı çizmemiz istenir. Daha sonra bu föyler toplanır ve değerlendirme sürecinde kullanılır.

Fizyoloji: Genelde pratiklerde bilgisayar programları kulanıldığı için bilgisayar odalarında yapılır. İlgili deney asistanlar eşliğinde yapılır ve rapor doldurmamız istenir.

Patoloji: Multidisiplin laboratuarına gerekli föyle gelinmemiz istenir, hocalarımız önce genel anlatım yapar daha sonra asistanlar eşliğinde mikroskobik ve makroskobik incelemeler yapılır.

Mikrobiyoloji: Her 10-15 öğrenciye bir asistan gelecek şekilde gruplara ayrılır. Asistan konu hakkında anlatım yapar ve besi yerleri, preparatlar incelenir. İlgili mikroorganizmaların çizimi yapılır.

Biyokimya: Föye ve konuya çalışıp gelmemiz istenir, deney öncesi ve sobrası quiz yapılır. Daha sonra bizden deney raporu yazmamız istenir.

Biyoistatistik: Pratik yapılmamaktadır.

Biyofizik: Bilgisayar odalarında hocalarımızla birlikte konuyla ilgili deneyler yapılır. 

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Yeterli sayıda maket ve kadavra bulunmaktadır. Kadavra sayısı çok olmasına karşın bütün kadavralar ekşimemesi için kullanılmamaktadır. 4-5 öğrenciye bir maket düşmektedir. Bir kadavranın başındaki öğrenci sayısı maksimum 10 olmaktadır.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

2-3 öğrenci başına bir mikroskop düşmektedir

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

ICP (introduction to clinical practice) programının içinde mesleki beceriler derslerini almaktayız. ICP puanlaması bir komite değerindedir. Mesela birinci sınıfta bu programda ilkyardım, iletişim becerileri ve araştırma vardır. İlk yardımın puanlamaya katkısı %40 iken iletişim becerilerinin %30 katkısı vardır. İkinci sınıfta ise ICP programının bileşenleri temel klinik becerileri (BCS) , tıpta insan ve araştırma şeklindedir. BCS'nin puanlamaya katkısı %40’dır. ICP derslerinin amacı sosyal ve kültürel alanda da yeterli olan, hasta ile her karşılaşmasında doğru iletişimi yakalayabilecek ve klinikte yapması gereken veya gerekebilecek tüm becerilere sahip hekimler yetiştirmektir.
Kliniğe geçildikten sonra ise 4-5-6. Sınıflarda etik dersleri ve profesyonellik dersleri altında hasta iletişimi, doktor olarak karşılaşabileceğimiz durumlar vb. ile ilgili konular tartışılır.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Simule hasta laboratuvarımız vardır. Tıbbi öykü alma pratikleri kayıt altına alınıp daha sonra inceleme imkanı vardır. Tıbbi öykü alma pratikleri yukarıda belirtildiği gibi ICP notunun içinde hesaplanmaktadır.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Dönem 1: 170
Dönem 2: 200
Dönem 3: 170
Dönem 4: 200
Dönem 5: 180
Dönem 6: 180

(Fakültenin üniversite sınavı kontenjanı 165 olup hazırlık sınavı, yatay geçişler ve 4. Sınıftan sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin de hastanemizde eğitime başlaması komponentleri göz önünde bulundurularak yaklaşık değerler yazılmıştır.)

Fakülteye özgü uygulamalar: 

ICP (introduction to clinical practice): Okulumuzda bulunan ICP programı klinik öncesi temel bilgileri öğrencilere vermeyi amaçlar. Bu program dâhilinde; klinik beceriler dışında, SPSS programı kullanma becerisi, bilimsel araştırma yapma, anket hazırlama, verileri değerlerndirme, bilimsel araştırma posteri ve sunumu hazırlama gibi beceriler kazandırılır. 3 yıl boyunca her yılın sonunda MaSCo’da (Marmara University Student Congress) araştırma sunumları yapılır.
Kulüp etkinlikleri olarak makale saatleri, öğrencilerle söyleşiler ve kariyer danışmanlığı gibi etkinlikler düzenlenir.

PBL (problem based learning) yani modül derslerinde ise vaka üzerinden tartışmalar yapılır.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Dönem 1 için ekim başı başlayıp haziranın ilk haftası bitmektedir. (34 Hafta)

Dönem 2 ve 3 için ise eylül başı başlayıp haziranın üçüncü haftası bitmektedir. (40 Hafta)

Dönem 4 için eylülde başlayıp haziranda bitmektedir. (39 Hafta)

Dönem 5 için eylülde başlayıp haziranın ilk haftası bitmektedir. (37 Hafta)

Dönem 6 için temmuzda başlayıp haziranda bitmektedir. (52 Hafta)

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Okulumuzda yaklaşık 320 öğretim üyesi bulunmaktadır. Yani öğretim üyesi başına yaklaşık 3 öğrenci düşmektedir. 

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

seçmeli dersler ( felsefe ve sağlık, sinirbilimine giriş, bireye özel tıp, kanser moleküler biyolojisi ve genetiği, yaşam olayları ve tıpta evrim, resim sanatı ve tıp, edebiyat ve tıp, anadolu merkezli uygarlık tarihi, kültürlerin başkenti İstanbul ... )

İnkılap tarihi

Türk dili ve edebiyatı

Ayrıca icp programı içince tıp ve sanat, iletişim becerileri, tıbbi etik gibi dersler bulunmaktadır

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Faz 1’de Laboratuvar, modül ve ICP derslerinde devam zorunluluğu %80 iken amfi derslerinde devam zorunluluğu yoktur. Faz 2’de ise stajdan staja değişmesine karşın %80 devam zorunluluğu bulunur.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1. 2. 3. sınıf komite sınavları istisnalar olmakla beraber %80 çoktan seçmeli birleşik sınav %10 modül ödevleri ve modül sınavı puanları (komite sınavı içinde) %10 da pratik sınavlar ve labarotuvar ödevleri (anatomi, histoloji, biyokimya)

4.5. sınıf sözlü + yazılı sınavlar.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Geçme notu 45, final yok. Fakat sınıf geçmek için GANO'nuzun 2,0'den yüksek olması gerekir.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Vardır.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Her komite sonrası gerek bilgisayardan gerekse yazılı olarak geri bildirim anketleri doldurmamız istenir. Ayrıca zaman zaman Tıp Eğitimi Abd tarafından odak grup görüşmeleri yapılarak geri bildirim alınır. Her hafta Salı günleri fakülte yönetim kurulu toplanır. Aynı zamanda komitelerimizden sonra dönem temsilcileri ile toplantı yapılarak komite zamanında ve sınavda yaşanan olumsuzluklar konuşulur. 

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1: Biyokimya, biyofizik, tıbbi biyoloji, biyoistatistik, fizyoloji, histoloji, anatomi, embriyoloji, mikrobiyoloji, patoloji, aile hekimliği, halk sağlığı, tıp tarihi ve etik

Dönem 2: Biyokimya, biyofizik, tıbbi biyoloji, immunoloji, fizyoloji, histoloji, anatomi, embriyoloji, mikrobiyoloji, patoloji, aile hekimliği, halk sağlığı, enfeksiyon hastalıkları, nükleer tıp, radyoloji, kbb, pediatri, göğüs hastalıkları, farmakoloji, ortopedi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, dahiliye, hematoloji...

Dönem 3: Biyokimya, biyofizik, tıbbi biyoloji, biyoistatistik, immunoloji, fizyoloji, histoloji, anatomi, embriyoloji, mikrobiyoloji, patoloji, aile hekimliği, halk sağlığı, farmakoloji, kardiyoloji, kardiovasküler cerrahi, nöroloji, nükleer tıp, radyoloji...

Dönem 4: Dahiliye, KBB, Göz, Dermatoloji, Nöroloji, Nöroşirurji, Seçmeli Staj…

Dönem 5: Kadın Doğum, Pediatri, Halk Sağlığı, Cerrahi Stajlar, Seçmeli Staj…

Dönem 6: Acil(2 ay), Dahiliye(2 ay), Pediatri(2 ay), Halk Sağlığı(4 ay), Seçmeli Staj(2 ay)

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Farabi

Mevlana

TurkMSIC

EMSA Twinning Project

ERASMUS

GHLO

Yorumlar

burs imkanları nelerdir?üniversitenin kendi öğrencilerine bursu var mı?Ve burs alabileceğimiz kurumlar nerelerdir?İngilizce hazırlığı geçmek için nasıl bir çalışma gereklidir?

MÜTF öğrencisi olarak diyebilirim ki ilk başta alışmak zor gelebilir (gelmeyebilir de) ama kısa zamanda ortama ve sisteme uyum sağlıyorsunuz ve diğer fakültelerdeki arkadaşlarınızla iletişime geçip değerlendirme yapınca iyi ki burada okuyorum diyorsunuz. Nacizane anlatmaya çalıştıysam da MÜTF anlatılmaz yaşanır!

Yeni yorum ekle