Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (Güncel Bilgilerine Ulaşılamadı)

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?: 
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

'Sanat ve Şehir’ kavramlarının birbirine bu kadar çok yakıştığı nadir kentlerden biridir İstanbul… Doğal ve tarihi güzellikleriyle kendisi sanat olan bir şehirde, sanat muhakkak ki çok önemli bir yer tutuyor.

Sadece İstanbul’daki camilerin, kiliselerin, havraların, müzelerin, çeşmelerin, külliyelerin ve eski binaların sanatla yoğrulmuş motiflerini ele alsak bile, şehrin sanatsal mimari ile hat, ebru, oymacılık, boyama ve işleme gibi diğer tarihi sanatlarda zirvede olduğunu görürüz.

Tiyatro,  sinema, konser, sergi, söyleşi, şiir dinletisi gibi etkinlikler ve dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin yer aldığı Sanat Galerileri, İstanbul’da sanatın yerini ve önemini göstermesi açısından ayrıca önem taşır.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Kampüse ulaşım:

-TEM'den gelenler için; Kartal - Samandıra Kavşağından girilerek gişelerden sonra Samandıra istikametine sapılır. Kavşak noktalarında bulunan  yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşabilirsiniz.

-E5'den gelenler için; Maltepe Köprüsü üzerinden SSK Süreyyapaşa Hastanesi  - Başıbüyük yolundan Kavşak noktalarında bulunan yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşabilirsiniz.

-KM40, 19H, 133N numaralı İETT otobüslerini kullanabilirsiniz.

Hastaneye ulaşım:

-Kadıköy-Pendik minibüsleriyle ulaşabilirsiniz.
 
-16, 16A, 17, 17S, 133F, 133G, 252 numaralı İETT otobüslerini kullanabilirsiniz.
 
Ayrıntılı bilgi: http://www.maltepe.edu.tr/tr/iletisim , http://www.iett.istanbul/

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

http://istyurtkur.gov.tr/yurtlarimiz.php adresinden KYK yurtları hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kampüse çok yakın mesafede kyk erkek yurdu bulunmaktadır.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Maltepe ilçesi için;

1+1 700-1200
2+1 700-1500
3+1 800-1500

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

“Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel’ anlayışıyla 1997 yılında yola çıkan Maltepe Üniversitesi;  bugün  9 fakülte, 3 enstitü, 2 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksekokulu ile eğitim-öğretim hizmeti vermekte,  öğrencilerine verdiği diploması uluslararası düzeyde tanınan bir dünya üniversitesi haline gelmiştir.
 
EUA, TASSA, İMHE Üyelikleri, 75 üniversite ile imzalanan ERASMUS  Değişim Programları da Maltepe Üniversitesinin uluslar arası boyuta ulaşmasının bir göstergesidir.
 
Maltepe Üniversitesi öğrencilerini iş arayan değil aranan insan olarak yetiştirmeyi amaçlamakta  ve bu amaçları “olmazsa olmaz” sayan, alanında evrenseli yakalayan, kalkınmanın ve toplumsal sorunların çözümünde bilimin rehberliğine inanmış, güçlü milli ve manevi değerlere sahip, farklı görüş ve düşüncelere saygılı, araştırıcı ve yabancı dilde yeterli öğrenciler yetiştirerek gençlerin ve insanlığın geleceğini aydınlatan bir yükseköğretim kurumudur.
 
Doğanın kucağında, çevreci bir Üniversitede okumanın ayrıcalığını yaşayan öğrencilerin;   seçtikleri alanda mesleki eğitimlerine devam ederken özel yaşamlarını da sağlıklı, mutlu bireyler olarak sürdürebilmeleri için ulusal/uluslararası kültürel  ve sosyal etkinliklere de önem verilmektedir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Lisans programlarının tam burslu kontenjanlarına İstanbul dışından kayıt yaptıran öğrencilerden yerleştirmeye esas olan puan türündeki Türkiye geneli başarı sıralaması; 1 – 2.500 arasında olanlara yurtlarda ücretsiz barınma ve üç öğün yemek, 2.501 – 5.000 arasında olanlara ise yalnızca ücretsiz barınma imkânı sağlanır.

%25, %50 ve %75 burslu kontenjanlar mevcuttur.

Ayrıntılı bilgi için: http://aday.maltepe.edu.tr/tr/ucretler_burslar

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Kampüs her etkinlik için uygun konumdadır. Kampüs içerisinde bulunan Marma Otel Istanbul, düzenlenen kongre, davet ve toplantılara en konforlu ortamı sunmaktadır. Her yıl Mufom uluslararası öğrenci kongreleri düzenlenmektedir. Bu yıl tıp fakültesi olarak 8-9 Mayıs 2017 tarihlerinde 'Personalized Medicine' temalı kongremizi gerçekleştirdik. Bahar şenlikleri, konferanslar gibi çeşitli aktivitelerimiz de mevcuttur. Üniversitemizin sosyal medya hesaplarından etkinlik duyuruları yapılmaktadır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

-Ortak Kampüs (Tıp hazırlık, 1, 2 ve diğer bölümler): Büyükbakkalköy Mh. Maltepe Ünv. Marmara Eğitim Köyü Pk:34858 Maltepe/İstanbul

-Hastane, Klinik Bilimler Kampüsü ve Dekanlık (Tıp 3.sınıf dahil): Bağlarbaşı Mahallesi, Feyzullah Cd. No:39, 34844 Maltepe/İstanbul

-Kadın Doğum Ve Tüp Bebek Kliniği: Bağlarbaşı Mahallesi, Sakızağacı Sk. No:3, 34844 Maltepe/İstanbul

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

1997

Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

Erasmus, Farabi, TurkMSIC yurtiçi ve yurtdışı araştırma değişimi / staj değişimi.

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

%100 Türkçe ve %100 İngilizce

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Sadece İngilizce bölümde hazırlık bulunuyor. Muafiyet sınavı mevcuttur.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Devam zorunluluğu var. Komitelerin devamsızlık bilgilerine

http://mubistip.maltepe.edu.tr adresindeki bilgi iletişim sisteminden erişilebiliyor.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Hayır.


Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

ICTS akreditasyonumuz onay beklemektedir. 1-2 yıldır akreditasyon süreci içerisinde.

 

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Evet, vardır.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

1.ve 2. Sınıflar kampüsteki temel bilimler fakültesindedir. Toplu taşıma ile ulaşım 30 dk sürmekte.

3-4-5. sınıflar hastane yanındaki fakülte binasındadır.

Anabilim dallarının konumu?: 

Bir kısmı kampüste bir kısmı hastanedeki klinik bilimler binasındadır.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1: İngilizce 53, Türkçe 64

Dönem 2: İngilizce 33, Türkçe 67

Dönem 3: İngilizce 38, Türkçe 55

Dönem 4: İngilizce 18, Türkçe 70

Dönem 5: Türkçe 29

Dönem 6: Türkçe 10

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Öğretim üyesi başına 4-5 öğrenci düşmektedir. (Öğretim üyesi sayısı yaklaşık 95)

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Tıp Fakültesi’nde, sürekli değişen toplumsal ihtiyaçlara ve sağlık sistemindeki gerek yönetsel gerekse teknik gelişmelere uygun olarak dinamik bir eğitim programı sürdürülmekte; teorik ders konuları ile laboratuar, hasta başı eğitim ve alan çalışmaları gibi pratik uygulamalar “Entegre Eğitim Sistemi” şeklinde verilmektedir.
İlk yılda öğrencilerin insan biyolojisini öğrenmelerini sağlayacak alt yapı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Temel Tıp Bilimlerinden anatomi, biyokimya, biyofizik, histoloji, fizyoloji, moleküler biyoloji, temel mikrobiyoloji dersleri programda yer almaktadır. Kas-İskelet sistemi bitirilmektedir. Öğrenciler ayrıca biyoistatistik, temel bilgisayar, tıp tarihi derslerini bu yıl içinde almaktadır.
 
İkinci yıl organ ve sistemler çerçevesinde insan vücudunun normal yapı ve işlevleri anlatılmaktadır. Öğrenciler ders yılının son komitesinde fizyopatolojiye giriş konuları olarak farmakoloji ve immünoloji konularında temel kavramları öğrenmektedirler.
 
Öğrencilere üçüncü yılda temel tıp bilimleri derslerinin yanı sıra dahili tıp bilimleri ve cerrahi tıp bilimleriyle tüm klinik branşlarda yer alan konular anlatılmaktadır. Bu ders yılında öğrenciler hastalıkların oluşum sürecini (fizyopatoloji ve patogenez), ve kliniklere hazırlık (propetödik) için gerekli bilgileri almaktadır. Öğrenciler bu aşamada; hastalardan hastalıkları ile ilgili hikaye (anemnez) almayı, belirtileri (semptom) değerlendirmeyi, yapılan fizik muayene ile bulguları saptamayı, olası tanıları sıralamayı, tanıyı desteklemek için kanıt elde etmeyi ve bunları sentezleyerek tanı ve tedavi prensiplerini geliştirmeyi öğrenmektedir.
 
Dördüncü yılda öğrenciler İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Klinik Farmakoloji ve Göğüs Hastalıkları stajları alarak klinik becerilerini geliştirmektedirler.
 
Öğrenciler beşinci yılda; Radyoloji, Anestezi ve Reanimasyon, Adli Tıp, Psikiyatri, Ortopedi ve Travmatoloji, Göz, Kulak Burun Boğaz, Nöroloji, Nöroşirürji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Dermatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Üroloji, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Klinik Etik, Seçmeli (Göğüs Cerrahisi / Çocuk Psikiyatrisi) Stajlarını 2-4 haftalık sürelerde almaktadır. Stajlar ilgili anabillim dallarına ait kliniklerde, birinci ve ikinci basamak sağlık kurum ve kuruluşlarında verilmektedir.
 
Altıncı yıl ise intern doktorluk dönemi olup on iki ayda tamamlanmaktadır. Bu yıl içinde öğrenciler İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Halk Sağlığı, Acil Tıp, Psikiyatri, Genel Cerrahi ve Elektif Staj almaktadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Dönem 1 : Anatomi, Tıbbi Biyoloji, Biyokimya; Biyofizik, Davranış Bilimleri, Organik Kimya, Tıp Tarihi, Fizyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi İlk Yardım, Histoloji ve Embriyoloji, Biyoistatistik

Dönem 2 :  Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Biyofizik, Biyokimya, Patoloji, Tıbbi  Farmakoloji

Dönem 3 : Biyokimya, Hematoloji, Nükleer Tıp, Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Cerarhisi, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, KBB, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Endokrin, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nefroloji, Üroloji, Göz, Nöroşirurji, Ortopedi ve Travmatoloji, Psikiyatri, Romatoloji, Adli Tıp, Deontoloji, Halk Sağlığı

Dönem 4 : İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi, Klinik Farmakoloji, Göğüs Hastalıkları

Dönem 5 : Radyoloji, Anestezi ve Reanimasyon, Adli Tıp, Psikiyatri, Ortopedi ve Travmatoloji, Göz, KBB, Nöroloji, Nöroşirurji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Dermatoloji, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Üroloji, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Klinik Etik

Dönem 6 : İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkalrı ve Doğum, Acil Tıp, Halk Sağlığı, Psikiyatri, Elektif, Genel Cerrahi

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

İnkılâp Tarihi, Türk Dili, Medikal İngilizce, seçmeli dersler (Latince, İspanyolca, Fransızca, Rusça, İtalyanca, Medikal İllüstrasyon, Disiplinler arası sanat, Fizyolojik Psikoloji, İletişim Psikolojisi)

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

Dönem 1: 18 Eylül 2017- 01 Haziran 2018

Dönem 2: 18 Eylül 2017- 01 Haziran 2018

Dönem 3: 18 Eylül 2017- 01 Haziran 2018

Dönem 4: 11 Eylül 2017-01 Haziran 2018

Dönem 5: 05 Eylül 2017-01 Haziran 2018

Dönem 6: 01 Temmuz 2017-30 Haziran 2018

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: Maket ve kadavra inceleme.

Histoloji: Hayvan-insan doku preparatlarını mikroskopta inceleme/tartışma

Fizyoloji: İnteraktif uygulama ile bilgisayar ortamında  deney yapımı. Gönüllü öğrenciler üzerinde test.

Patoloji: Hayvan-insan doku preparatlarını mikroskopta inceleme/tartışma

Mikrobiyoloji: Besiyeri, kültür, preparat inceleme. Boyama ve deneyler yapımı.

Biyokimya: Enzimler ile deneyler yapma

Biyoistatistik: yok

Biyofizik: Gönüllü öğrenciler üzerinde test.

Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Maket bir-iki komite hariç yeterli.( her maketten en az iki adet var ve dersleri kavramaya uygun)

Kadavra sayısı: 2

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

En az 1.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Yok.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Klinik Uygulamalara Giriş adlı dersimiz mevcuttur. Enjeksiyon, ilk yardım, el yıkama, araştırma becerileri gibi temel hekimlik becerileri işlenmektedir. Yıl sonu not ortalamasına katkısı %10’dur.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: