KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi - 2019

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Konya
Üniversite statüsü nedir?: 
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

 Konya ili, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer almak ile birlikte ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük şehirdir. Oldukça kalabalık olan bu şehir, sahip olduğu nüfus bakımından ülkemizin en kalabalık illeri arasında 7. sırada yer almaktadır. 2 buçuk milyon kadar bir nüfusu olan Konya, hem tarih hem de kültür bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Konya şekeri, bamya çorbası, Mevlana böreği ve etli ekmek gibi yiyecekler bu şehre ait tadılması gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Alaeddin tepesinde bulunan Alaeddin Keykubat Camii, İnce Minare Medrese ve Müzesi, Selimiye Camii, Sille Köyü ve içinde bulunan Aya Elenia Kilisesi, Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük ve Mevlana Celaleddin Rum-i Müzesi (Mevlana Türbesi) Konya'da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Şehir içi dolmuş, otobüs ve tramvayla; şehirlerarası tren ve otobüs ile rahat ulaşım sağlanmaktadır. (Havaalanı da mevcut.)

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

Şehrimizde birden fazla KYK yurtu bulunmakla birlikte ,şehrimizde çok fazla sayıda özel yurt  bulunmaktadır.Üniversitemizinde kendine kız ve erkek olmak üzere ayrı yurtları bulunmaktadır.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Okul çevresindeki 1+1 2+1 3+1 ev fiyatları 1.000-1.500 TL arasında değişmektedir.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

 İsmini, Selçuklular tarafından 1251 yılında yaptırılmış ilk Vakıf Yükseköğretim Kurumu niteliğinde olan Karatay Medresesi’nden alan KTO Karatay Üniversitesi, 1882 yılında kurulan ve Türkiye'nin en köklü ticaret odalarından olan Konya Ticaret Odası’nın Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 7 Temmuz 2009 yılında yeniden kurulmuştur. KTO Karatay Üniversitesi çağdaş eğitim sistemi, yaşamla iç içe yenilikçi yapısı, uygulamalı eğitimi, en az iki dil bilen, nitelikli, piyasayı tanıyan ve iş bulma kaygısı olmayan mezunlar veren, sektör odaklı eğitim programları ile özgün, yaratıcı ve kullanılabilir bilgi üreterek toplumsal gelişime katkı sağlamayı hedefler.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Üniversitemiz ilk 10.000e giren öğrencilere yılda 8 ay olmak üzere sıralamaya göre 1.000-3.000TL arası burs imkanı sağlamaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Her yıl çeşitli konserler eşliğinde bahar şenlikleri yapılmakta, öğrencilerin isteği üzerine uygun görülen sosyal faaliyetler de gerçekleştirilebilmektedir..

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Üniversitemizde Merkez Kütüphanesi, Hukuk Fakültesi Kütüphanesi ve Medicana Hastanesi Kütüphanesi olmak üzere üç adet kütüphanemiz bulunmaktadır. Eğitim öğretim döneminde kütüphane 24 saat açık olmakla birlikte yaz tatilinde hafta içi 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir, yaz tatilinde haftasonlarında ise kapalı olmaktadır. Tıp Fakültesi binamızın alt katında Tıp Fakültesi Öğrencilerine ait bir Okuma Salonu bulunmaktadır. Kütüphaneden hemen çıkar çıkmaz binanın iç kısmındaki otomatlardan ihtiyacımızı temin edebilmekteyiz. 2019-2020 yılı itibarı ile Medicana hastanemizde stajyer ve intörn doktorlar için bir çalışma Salonumuz açılacaktır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
KTO Karatay Üniversitesinde, 52 öğrenci topluluğu ve 20’nin üzerinde spor takımı bulunuyor. Okulumuzda Tıp Öğrencileri Topluluğu, Karatay Robot Topluluğu, AR-GE Topluluğu, KTO Karatay Hayvan Dostları Topluluğu gibi topluluklar bulunmaktadır. Tıp Fakültesinde Tıp Öğrencileri Topluluğu olarak etkinliklerimizi düzenlemekteyiz. Tıp Öğrencileri Topluluğu olarak 2018-2019 yılında ‘’Oyuncak Ayı Etkinliği; Tütün, Alkol ve Madde Bağımlılığı Farkındalığı Etkinliği; Diyabet, Meme ve Prostat Kanseri Farkındalığı Etkinliği gibi etkinlikler düzenledik. Öğrenci topluluklarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz: https://tanitim.karatay.edu.tr/ogrencitopluluklari.html Karatay Tıp Öğrencileri Birliği İnstagram Sayfası: https://www.instagram.com/karatay_tob/
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Okulun yemekhanesinde öğle saatlerinde (11.30-13.30 saatleri civarında) ve akşam saatlerinde (17.00-19.00 saatleri civarında) yemek çıkmaktadır. Fakültemiz için ayrı bir yemekhane mevcut değildir. Yemekhanemizde yemekler tabildot usulüdür. Bir öğün ₺ 10’dir ve içeriğinde çorba (genelde iki seçeneğimiz olur), ana yemek (genelde üç seçeneğimiz olur), pilav-makarna (iki-üç seçeneğimiz olur), salata bar ve su vardır. Ayrıca yemekhaneyle aynı işletme tarafından işletilen bir kantinimiz vardır. Kantinde genelde fast-food tarzı yemekler bulunmaktadır ve kantinimiz sabah 08.00 akşam 18.00 saatleri arasında açıktır. Ayrıca Hukuk Fakültesi Binasının altında Etraf Cafe, Merkezi Derslik Binasının altında Simithane, Sosyal Tesisler Binasının altında Blue Coffee Shop Lavazza ve Tıp Fakültesi binamızın alt katında Ktost isimli mekanlarda yemeğimizi yiyebiliriz. Afiliye hastanemiz Medicana’da stajyer ve intörn doktorlarımız uzman doktorlarla ve hastane personeli ile birlikte ücretsiz bir şekilde parmak izlerini okutarak yemeklerini yiyebiliyorlar.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

 Fakültemiz kampüs içinde yer almaktadır. Kampüs şehir merkezine dolmuş ve tramvayla yaklaşık 15-20 dk sürüyor. 1 kampüse sahibiz.

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

2015 yılında kurulmuştur

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Karatay Üniversitesinde; e-spor, kort tenisi, masa tenisi, futbol, basketbol, hentbol, salon futbolu, tekvando ve daha birçok branşta aktivite yapabilmekteyiz. Takımlarımızın ve öğrencilerin kullanımı için 8 (sekiz) farklı salon ve tenis kortu tahsis edilmiş aynı zamanda e-spor takımı için bilgisayar laboratuvarları gerekli teknoloji ile donatılmıştır. Öğrencilerimiz spor tesislerinde futbol, salon futbolu, voleybol, basketbol, hentbol, masa tenisi, tenis ve okçuluk olmak üzere 18 farklı branşta aktivite yapılabilmektedir. Ayrıca fakültemize özgü Elektro-Mobil Araç Geliştirme: Diriliş 1251, Soba Başı Sohbetleri, Kültür Sokağı ve Spor Şenlikleri gibi etkinlikler ve şenlikler mevcuttur.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

TurkMSIC dışında herhangi bir özel değişim programı bulunmamakla birlikte kısa süreli staj değişimi programları TurkMSIC ile sağlanmaktadır.

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

Eğitim dili 100% türkçedir. Dönem 1 başında yapılan ingilizce muafiyet sınavını geçemeyen öğrenciler 1. Sene için haftada 2 ders ingilizce görür.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Hazırlık dönemi yoktur. 1. Sene içerisinde ders olarak ingilizce dersleri verilir.( muafiyet sınavını geçemeyen öğrenciler için)

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

 Fakültemizde ders zorunluluğu bulunmaktadır her dersin %70 oranında  katılım gösterme şartı vardır.Öğrenci Bilgilendirme Sistemi ile devamsızlığımızı öğrenebiliyoruz.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Daha mezun vermediği için akredite edilmemiştir.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Akreditasyonumuz bulunmamaktadır.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Bulunmamaktadır.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Özel hastane olan Medicana hastanesi kampüste değildir. Hastaneye dolmuş ile 30 dakika uzaklıktadır.

Anabilim dallarının konumu?: 

 Hocalara ait odalar ile amfiler aynı binada ve bazı amfilerle aynı katta bulunmaktadır. İlk 3 sene temel eğitim fakültede, son 3 sene eğitim ise hastanede yapılmaktadır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Dönem 1-2-3 fakülte amfisinde iken, Dönem 4-5-6 hastanede bulunmaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Tek binadadır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
Hayır, bulunmuyor.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

1.Sınıf için 95

2.Sınıf için 65

3.Sınıf için 78

4.Sınıf için 64

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
16-20 arası değişkendir.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

21 tane profesör, 13 tane doçent, 59 tane öğretim üyesi

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Anatomi, histoloji, mikrobiyoloji, genetik, biyoistatistik, biyokimya, biyoloji laboratuvarı olan derslerdir. Dönem 1’de laboratuvarı olan derslere ek tıp tarihi ve etik, biyofizik, fizyoloji varken Dönem 2’de farmakoloji eklenmektedir. Dönem 3’te ise preklinikten klinik derslere teorik olarak geçiş vardır.

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

Seçmeli ders çeşitliliği üniversitemiz kampüs içinde bulunduğundan dolayı çok fazladır, uzem ile verilen derslerimiz inkılap tarihi ve edebiyat'dır

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

https://www.karatay.edu.tr/FakulteDersListesi/TIP.html Tüm dönemler için tarihler bu şekildedir.

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Pratik derslerinin hepsi laboratuvar içerisinde işlenmektedir. (Genetik, histoloji, mikrobiyoloji, anatomi, biyokimya, tıbbi biyoloji). Laboratuvarlarda sınıf mevcutlarına yetecek kadar araç gereç (milroskop, preparat vb.) bulunmaktadır. Sınıflar gruplara bölünüp öğrenci odaklı işlenmektedir. Uygun bulundukça diseksiyon eğitimi verilmektedir.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Dönem 1 ve 2. sınıf 5 kuruldan, dönem 3 ise 6 kuruldan oluşmaktadır. Kurul sonu sınavları 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu 100 puanın 80’i teorik derslere, 20’si ise pratik derslere aittir. Kuruldaki pratik ders saati toplamı 20 ile oranlanarak o kuruldaki pratik ders başına düşen puan sayısı belirlenir. Aynı şekilde teorik ders başına düşen puan sayısı da 80’e oranlanarak belirlenir. Her kurul sonu sınavının ve dönem sonundaki final ve bütünleme sınavlarının ‘’ders-ders başına düşen soru sayısı’’ bu şekilde ders saatiyle orantılı olarak belirlenir. 2018-2019 yılında; - Dönem 1 öğrencileri; toplam 826 saat (teorik+pratik) ders aldı. Bunun 180 saatini uygulamalı dersler oluşturuyor. Yani dönem 1’deki derslerin yaklaşık %21,79’unu uygulamalı dersler oluşturmaktadır. - Dönem 2 öğrencileri; toplam 842 saat (teorik+pratik) ders aldı. Bunun 240 saatini uygulamalı dersler oluşturuyor. Yani dönem 2’deki derslerin yaklaşık %28,50’sini uygulamalı dersler oluşturmaktadır. - Dönem 3 öğrencileri ise ; toplam 943 saat (teorik+pratik) ders aldı. Bunun 125 saatini uygulamalı dersler oluşturuyor. Yani dönem 3’teki derslerin yaklaşık %13,25’ini uygulamalı dersler oluşturmaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Okulumuza ait 2 adet kadavra bulunmaktadır. Anatomi laboratuvarlarında ise sınıf mevcuduna yetecek kadar maket ve gerçek kemik de bulunmaktadır. Maket ve kemikler gayet iyi durumda bulunup her sene yenilenmektedir.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

 Pratik derslerimiz 2 'ye ayrıldığı için mikroskop sayıları derslerde çok rahat yetmektedir.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Hayır şu an bulunmamaktadır.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Tıp fakültesini bitirmiş bir doktorun hem teorik olarak bilmesi hem de gerektirdiğinde uygulamaya dökebileceği şekilde mesleki beceri dersleri almaktayız.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

 Okulumuzda bulunmaktadır mesleki beceri dersi ile harmanlanmış bir şekilde kullanmaktayız.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

 Preklinikte Kurul sistemi uygulanmaktadır, teorik %80 pratik %20 dir, final %40 etkili komiteler %60 etkili, klinikte ise teorik %40 pratik %60 etkilidir.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Devam zorunluluğunun sağlanması ve en az 60 not ortalaması gerekmektedir.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Karatay Üniversitesinde Temel Tıp Bilimleri (Dönem 1,2 ve 3) uygulamalı dersleri arasında Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Genetik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Biyoistatistik, Fizyoloji, Biyofizik, Patoloji, Acil Tıp ve Tıp Eğitimi ve Bilişimi dersleri yer almaktadır. - Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Genetik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Biyoistatistik, Fizyoloji, Biyofizik derslerinin sınavları ise klasik usulde yapılmaktadır (Konunun derinliğine ve hocanın inisiyatifine göre test-boşluk doldurma-D/Y soruları da eklenebilmektedir.). - Anatomi sınavları ise meşhur zilli sınavlardandır. İşlenen konuya uygun maketler, kemikler veya kadavrada uygun yerler işaretlenip masalarda beklemektedir. Her bir soru için yaklaşık 30 saniye (makete bakmak ve cevabımızı yazmak için verilen toplam süre) verilmektedir. Sınava girişten önce herkesin telefonları bir kutuda toplanmaktadır. Her zil çalışında bir sonraki makete geçilerek tüm maketlerde sırayla ilerlenilir. Bir makette aynı anda iki öğrenci bulunamaz ve her zil çalışıyla sıradaki (sınava girecek) öğrenciler birer birer maketlerin bulunduğu sınav salonuna girerler. Aynı zamanda sınava girenler ve sınavdan çıkanların kullandığı kapılar farklıdır. Böylece sınava girenler ve sınavdan çıkanların karşılaşmaması sağlanır. Bu şekilde elimizdeki kağıda cevapları yazarak sorular bir bir dolaşılır ve sınavımız sona erer. - Histoloji ve Embriyoloji sınavları genellikle mikroskoplu sınavlardır. Mikroskoplar sınav salonuna dizilmiştir ve her preparatta (işaretlenmesi gereken yerler varsa iğne ucu şeklinde işaretleyicilerle işaretlenmiştir) uygun yerler ayarlanmıştır. Mikroskoba değmeden (görüntüde bakılan yerin kaymaması ve görüntünün netliğinin bozulmaması için önemli) yalnızca okülerden bakarak cevabımız elimize verilen kağıda yazılır. Bu sınavlarda da zil sistemi kullanılır. Her soru başına yaklaşık 30 saniye süre verilir ve zil çaldıkça sırayla mikroskoplarda ilerlenilir ve sınavımız sona erer. Patoloji sınavları da histoloji ve embriyoloji sınavlarıyla paralellik gösterir. Ancak patoloji sınavlarının histoloji ve embriyoloji dersinin sınavlarından farkı mikroskobik görüntülerin yanında makroskobik görüntülere de yer verilmesidir.
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
vet, finalsiz geçme vardır. Kurul sonu sınavlarınızın ortalaması 80 ve üzeri olduğu zaman final sınavına girmeden sınıfı geçmek mümkündür. Eğer kurul sonu sınavlarınızın ortalaması 80’in altındaysa final sınavına girmek zorunda kalırsınız. Final sınavında alınan notun %40’ı ve kurul (komite) sonu sınavlarının ortalamalarının %60’ı, 60 puan ve üzerindeyse bir sonraki döneme geçmeye hak kazanmışsınız demektir. Final sınavında baraj 50 puandır. Final sınavında gerekli başarıyı elde edemediğimiz durumda da bütünleme sınavına gireriz. Ve yine aynı şekilde bütünleme sınavında alınan notun %40’ı ve kurul sonu sınavlarının %60’ı, 60 puan ve üzerinde ise bir sonraki döneme geçmeye hak kazanmışsınız demektir. Final ve bütünleme sınavlarına ortalama yükseltmek için de girilebilmektedir (Ancak halihazırdaki notunuzla bir sonraki döneme geçmeye hak kazanıyorsanız bu riski almanız çok tavsiye edilmez.). Ve final sınavından sonra bütünleme sınavına girmişseniz hangi sınavdan yüksek aldığınıza bakılmaksızın %40’ı alınarak hesaplanacak notunuz bütünleme puanınız üzerinden hesaplanmaktadır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Pratik derslerde öğrenmeyi kolaylaştırmak için laboratuvara gerekli materyaller sağlanıyor.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Karatay Üniversitesinde öğrenci sayısının devlet üniversitelerine nazaran az olması hocalar ve öğrenciler arasındaki samimiyeti tesis etmekte ve en ufak sorunlarımızda dahi dekanlığın kapısını rahatlıkla çalabilmekteyiz. Gerek Dönem Koordinatörlükleriyle, gerekse Fakülte Sekreterliğiyle, gerekse dekanla ve hatta çözümleyemediğimiz bir durum olması halinde rektörle birebir konuşarak sorunlarımıza çözüm yolu aramaktayız (ki rektöre kadar giden bir konuyla henüz karşılaşmış değilim.).
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Fakültemizde Hasta Takip Laboratuvarı, Tıbbi Beceri Laboratuvarı, Hijyen Eğitim Laboratuvarı, Anatomi Maket Laboratuvarı ve Anatomi Diseksiyon Laboratuvarı, Histoloji-Patoloji Laboratuvarı, Multidisipliner Laboratuvarı (Biyokimya-Biyoloji-Fizyoloji-Mikrobiyoloji) gibi laboratuvarlarımızla uygulamalı derslerimizi güvenli, disiplinli bir ortamda işleyebilmekteyiz. Öğrenci sayısının az olması nedeniyle de hocalarla öğrenciler arasında birebir diyalog imkanı sağlanabilmekte ve en ufak sorunumuzda dahi hocalarımızın kapısını çalabilmekteyiz.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Bu üniversitede okumanın dezavantajları arasında birinci sıraya özel üniversite olması sebebiyle öğrenim ücretini yerleştirebiliriz. 2019-2020 yılı itibarı ile KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim ücreti (burs indirimi almaksızın) ₺60.000’dir. Ayrıca Üniversitemizde 2019-2020 yılı itibarı ile ilk kez 5. sınıfta stajyer doktorlarımız olacaktır. Yani üniversitemizde yeni bir bölüm olmasından dolayı çıkmış soru havuzu tam olarak oluşmamış durumda, bu da sınavlara çalışırken hocaların önem verdiği yerleri her zaman nokta atışıyla yakalayamamamıza veya bazı soru tiplerini tahmin edemememize yol açmaktadır.

Yeni yorum ekle