Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
İstanbul
Üniversite statüsü: 
Vakıf
KYK Yurt Olanakları: 

Okulumuza yakın KYK yurdu bulunmamakla birlikte Koç Üniversitesi öğrencileri genel olarak ulaşım kolaylığı nedeniyle okul yurtlarını tercih etmektedir. 

Özel Yurt Olanakları: 

Öğrenciler, okulumuzun kampüslerinde bulunan yurtlarda tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik ve dört kişilik odalardan faydalanabilirler. Okulumuz yurtlarında Wifi, kablolu televizyon, sıcak su, çamaşır ve kurutma makineleri, mutfaklar, buzdolapları mevcuttur. Yurt ücretleri kişinin seçtiği oda opsiyonuna göre iki dönemlik 3.500 ile 21.900 TL arasında değişmektedir. Tam burslu öğrenciler KUDEB kapsamında yurt bursu alabilmektedir. Yurt kapasitesi 2.877 kişidir. 

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Koç Üniversitesi Batı Kampüsü çevresindeki sitelerdeki 1+1 evlerin ortalama kiralari 1500-2000, 2+1 evlerin ortalama kiraları 1800-2500, 3+1 evlerin ortalama kiraları 2400-3000 TL civarındadır.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Okulumuzda mevcut olan KUDEB burs sistemi, tam burslu öğrencilere yurt bursu, kitap bursu ve belirli bir meblağda cep harçlığı sağlamaktadır. Tam burs kontenjanına ek olarak; Anadolu Bursiyerliği programı, aday öğrencilere tam burs ve KUDEB imkanı sunmaktadır. Okulun imkanlarının yanı sıra, öğrenciler TEV , KYK, TEGV gibi vakıflardan başvuruları dahilinde burs alabilirler.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

İstanbul, tarihteki üç büyük imparatorluğa ev sahipliği yapmış bir medeniyetler şehridir. Tarihi yarımada ile birlikte adeta bir açık hava müzesidir. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’un her köşesinde ayrı bir festival, şenlik yaz kış devam etmektedir. Dünya yıldızlarına ev sahipliği yapmış sahneler, sanatçılarımızı ağırlamayı sürdürmektedir. Çoğu yerli yapım filmin galası, tiyatro oyunlarının prömiyerleri İstanbul’da gerçekleşmektedir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü ve Batı Yurdu, İstanbul’da Avrupa Yakasının kuzeyinde Sarıyer ilçesinde konumlanmaktadır, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yakınındadır. Üniversite hastanemiz ise Topkapı’da bulunan Sağlık Bilimleri Kampüsündedir.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Okulumuzdan Sarıyer’e ve Hacıosman Metro İstasyonuna dolmuş ve IETT otobüsleri; Hacıosman Metro, Taksim, Kadıköy,Bakırköy gibi merkezlere shuttle otobüsleri kullanılmaktadır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

1993 yılında İstanbul’da kurulan Koç Üniversitesi, kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Koç Üniversitesi bir Mükemmeliyet Merkezi olma misyonuyla, üstün yetenekli gençler ile değerli öğretim görevlilerini biraraya getirerek; bilime evrensel düzeyde katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Koç Üniversitesi'nin mezunları en üst düzeyde ahlaki değerlerle donatılmış olup; toplumsal sorumluluk taşıyan ve demokrasinin değerlerine sahip çıkan bireylerdir. Daha fazla bilgi için https://www.ku.edu.tr/tr/about-ku adresini inceleyebilirsiniz.

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Koç Üniversitesi, İstanbul’da Avrupa yakasının kuzeyinde Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır. Ağaçlar ve yeşillik içinde bulunan üniversitemizin yakınlarında Karadeniz köyleri bulunmaktadır. İstanbul’un trafiği ve gürültüsünden uzakta konumlanan okulumuzda merkezi yerlere ulaşım toplu taşıma ile rahatça sağlanmaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Koç’ta mayıs ayları genel olarak şenlik ayı gibidir. Bu ayın içinde Bahar Şenliği, Müzik Şenliği, Spor Festivali gibi dolu dolu geçen etkinlikler düzenlenmektedir. Okulumuz kulüplerimizin zenginliği sayesinde girişimcilikten hukuka, MUN’den alanında uzmanlaşmış kişilerle söyleşilere kadar farklı yelpazelerde organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca tıp fakültesi olarak her yaz uluslararası katılım alarak düzenlediğimiz SYNAPSIST hem sosyal hem akademik açıdan sunduğu imkanlarla öğrencilerimizin organizasyon yetkinliklerini artırmakta, güzel bir hafta sunmaktadır. 

Fakültenin kuruluş yılı: 

 Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2010-2011 ders yılında eğitim vermeye başlamıştır.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Fakülte ile hastanemiz ayrı ilçelerde konumlanmaktadır. Hazırlık, dönem 1, 2 ve 3 öğrencileri Rumelifeneri Kampüsü’nde eğitim görürken dönem 4,5 ve intörn öğrencilerimiz Topkapı’da bulunan Koç Üniversitesi Hastanesi’nde eğitimin sürdürmektedir. Hastanemizde de hem yurt imkanı hem de sınıflar ve laboratuvarlar bulunduğu için klinik öğrencilerimiz için de klinik öncesi öğrencilerimiz için de ulaşım sorun teşkil etmemektedir. Ayrıca haftanın belirli günleri iki kampüs arasında ulaşım servis ile sağlanmaktadır. 

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Fakültemizde anabilim dalları birliktedir.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre sistem uygulanmaktadır. Öğrencilere ikinci yıldan itibaren bütünleşik bir program içinde sistem bazlı tıp eğitimi verilmektedir. Klasik organ sistemlerine ek olarak modern tıbbın yoğun araştırma alanları olan kanser, sinirbilimleri, moleküler tıp gibi alanlar için özel çalışma dönemleri ayrılmaktadır.

 

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Akreditasyon belgemiz yeni mezun verdiğimiz için henüz mevcut değildir. Akreditasyon belgesi için başvurumuzu yaptık, değerlendiriliyoruz.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

İçinde öğrencilerinde aktif katılım gösterdiği bir kurul akredite olabilmemiz için çalışmalarını sürdürmektedir. Eylül ayında akreditasyon almamız için gereken Öz Değerlendirme Raporu’nu teslim edeceğiz.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Koç Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu tarafından sunulan dil eğitimi fakültemizde mevcuttur. Kayıt zamanı yapılan seviye tespit sınavında UpperIntermediate seviyesinde çıkan öğrenciler Kurumsal TOEFL sınavındaki başarılarına göre hazırlıktan muaf olabilmektedirler. Diğer seviyelerdeki öğrenciler ve sınavda beklenen başarıyı sağlayamayanlar bulundukları seviyede ingilizce hazırlık okumaktadırlar. Güz, Bahar ve Yaz dönemlerinin sonundaki yeterlilik sınavında başarı gösterenler fakülte derslerine başlamaktadır.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

Fakültemizin dili %100 İngilizcedir. Klinik öğrencilerimiz hasta görüşmelerini Türkçe yapmaktadır, klinik dönemde de dersler İngilizce devam etmektedir.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Her öğrenci diseksiyon yapıp, yaptığı kısmı diğer öğrencilere anlatır. Maketler üzerinde ders anlatılır.

Histoloji: Preparatlar incelenip sorular sorulur.

Fizyoloji: Deneyler yapılıp onlar hakkında birer rapor yazılır.

Patoloji: Deneyler yapılıp onlar hakkında birer rapor yazılır.

Mikrobiyoloji: Deneyler yapılıp onlar hakkında birer rapor yazılır.

Biyokimya: Deneyler yapılıp onlar hakkında birer rapor yazılır.

Biyoistatistik: yok

Biyofizik: yok

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Anatomi dersleri için farklı görevlerde kullanılan yeterli sayıda maketimiz bulunmakta ve her öğrenin aynı anda çalışmasına yetecek kadar maketimiz vardır. Her yıl okulumuza bir tane yeni kadavra gelmektedir ve her kadavra 2 sene kullanılmaktadır. Anatomi laboratuvar derslerinde dönemdeki kişi sayısına göre bir kadavra başına 3 ila 6 arası öğrenci düşüyor.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Derslerde her öğrenci bir mikroskopla çalışıyor.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Yeni girişli öğrencilerimiz devam zorunluğu olan MEDI kodlu dersi haftalık seminerler halinde almaktadırlar. Ayrıca ilk yılında olan öğrenciler bir proje kapsamında bir gün istedikleri bir öğretim görevlisi veya uzman doktorun yanında staj yaparak rapor yazmakla yükümlüdürler. Dönem 2 öğrencileri ise araştırma günleri kapsamında yılın sonunda bir yıl boyunca yine istedikleri bir alanda bir akademisyen ile sürdürdükleri projeyi sunmak zorundadırlar.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Hastanemizde simüle hasta laboratuvarlarımız mevcuttur, bu simülasyonlar ve sınavlarına dili İngilizce olan hastalarla yapılmaktadır.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Fakültemiz her sene ÖSYM ile giriş yapan 40 öğrenci almaktadır.

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Araştırma günleri kapsamında yıl boyunca her hafta en az bir öğleden sonra laboratuvar veya projede çalışan dönem iki öğrencileri bu projelerini sunmak ile yükümlüdür. Bir diğer uygulama ise tüm dersler kayıt altına alınıp panopto denen bir sistemle öğrenciler ile dersten hemen sonra paylaşılmaktadır. Okulumuzca her öğrenciye bir danışman akademisyen atanmakta, böylece ders ve stajları bir uzman beraberinde planlanmaktadır. Okulumuz ilk senesinde çekirdek programa dahil olduğu için doğa bilimleri ve sosyal bilimlerin yanı sıra hem iletişim becerileri, uygarlık tarihi, tıp bilimlerine giriş gibi konulara hazırlanmaktadır.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

1. sınıfların takvimine  https://registrar.ku.edu.tr/en/academic-calendar/ adresinden ulaşabilirsiniz. Birinci sınıf tıp öğrencilerinin programı Koç Üniversitesi lisans (UG- Undergraduate) öğrencilerinin programı ile aynıdır.

2. sınıf-https://medicine.ku.edu.tr/tr/year2

3. Sınıf https://medicine.ku.edu.tr/tr/year3

  h-h 4. sınıf https://medicine.ku.edu.tr/tr/year41.  

5. sınıf-https://medicine.ku.edu.tr/tr/node/70

6. sınıf  -https://medicine.ku.edu.tr/tr/node/65

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Öğretim üyesi başına 3 öğrenci düşmekte, bu sayede akademisyen- öğrenci ilişkisi kolayca sağlanabilmektedir.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Okulumuz genelinde uygulanan Çekirdek Programa dahil olduğumuz için birinci sınıfta öğrencilerimiz, temel akademik yazı teknikleri, bilim ve teknoloji alanlarında yazı teknikleri, sosyal bilimler, insani bilimler, ekonomi, estetik ve yorumlamaya dayalı bakış, Türkçe anlatı ve yazı, Türk devrim tarihi gibi dersler almaktadır.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Birinci dönem öğrencileri, her ders farklı bir devam yönergesiyle karşılaşmaktadır. Teorik ve pratik saatlerine devam zorunluluğu ile ilgili esaslar, blok başında blok koordinatörü tarafından sözlü ve yazılı olarak öğrencilere duyurulur.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

2. ve 3. yıllarda, her bloğun sonunda bir sınav uygulanır. Sınavlar çoktan seçmeli yazılı, pratik ve ödev gibi bölümlerden oluşabilir. 4. ve 5. yıllarda, her bloğun sonunda yazılı sınav, sözlü sınavı da içeren yapılandırılmış bir klinik sınav yapılır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

2. yıldan itibaren öğrencilerin sınav sonuçları üstünbaşarılı/başarılı/başarısız olarak değerlendirilir.Medyan-1 mutlak sapma üstü geçti ve üstün başarı medyan-1,5 mutlak sapma 6 başarısız olarak değerlendirilir 70 ve üzeri tüm notlar hangi aralıkta olduklarına bakılmaksızın geçti olarak kabul edilir.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Bulunmamaktadır.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Fakülte öğrencileri herhangi bir sorunlarında hem blok koordinatörleriyle veya dekanlıkla birebir iletişim kurabilmekte sorunlarını veya pozitif geri bildirimlerini ilgili mercilere iletebilmektedir.Ayrıca her dönemin sonunda okul geri bildirim anketi oluşturmaktadır.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1:Tıbbın Bilimsel Temelleri I (MEDI 101)

Tıp Fakültesi 1. sınıf ve İngilizce Hazırlık sınıfındaki Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik tıbbi kavramlar  ve tıbbın bilimsel temelleri üzerine haftalık seminerler dizisi. Her seminer 2 saat sürecek olup, öğrencilerin devamlılığını gerektirmektedir. Öğrenciler devamlılıklarına göre geçti veya kaldı olarak değerlendirileceklerdir.
Tıbbın Bilimsel Temelleri II (MEDI 102)
Tıp Fakültesi 1. sınıf ve İngilizce Hazırlık sınıfındaki Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik tıbbi kavramlar  ve tıbbın bilimsel temelleri üzerine haftalık seminerler dizisi. Her seminer 2 saat sürecek olup, öğrencilerin devamlılığını gerektirmektedir. Öğrenciler devamlılıklarına göre geçti veya kaldı olarak değerlendirileceklerdir.
Temel Akademik Yazı Teknikleri (ACWR 101)
Akademik yazı kuralları, içerik, düzen ve üslup. Bilimsel kaynaklardan alıntı ve faydalanma için uygun standartlar. Farklı ders temaları ile eleştirel okuma, analiz ve içeriği anlama becerilerinin güçlendirilmesi.
Bilim ve Teknoloji Alanında Yazma Becerileri (ACWR 106)
ACWR 101 dersini temel alarak bilim ve teknoloji alanında daha ileri seviyede okuma, yazma, araştırma ve analiz becerileri geliştirmek.
Genel Kimya (CHEM 103)
Atom ve moleküllerin yapısı, spektroskopi, stokiyometri, kimyasal termodinamik, elektrokimya, maddenin yapısı ve özellikleri.
Sağlık Bilimlerinde Organik Kimya (CHEM 200)
Sağlık bilimleri öğrencileri için gerekli temel ve uygulamalı organic kimya konuları. Alifatik ve aromatic hidrokarbonlar; alkol, fenol ve eterler; aldehit, keton ve kiral moleküller; karboksilik asitler ve esterler; aminler ve amidler; amino asitler ve proteinler; karbohidratlar; polimerler ve polimerikbiomalzemeler; organik moleküllerin analizlerinde kullanılan yöntemler (spektroskopik yöntemler: UV, IR ve NMR; kromatografik yöntemler: TLC, GC, HPLC ve GPC) 
Sağlık Bilimlerinde Klasik Fizik (PHYS 123)
Vücudun denge ve kararlılık analizi, vücut hareketinin dinamik özellikleri, vücut organlarının esnekliği ve mukavemeti, akışkanlar mekaniği ve kan dolaşım sistemi, merkezkaçla ayrıştırmanın esasları, difüzyon ve Brown devinimi, vücudun enerji gereksinimi ve sıcaklık denetimi, ses ve işitme, Doppler etkisi, ultrason görüntüleme tekniği.
Sağlık Bilimlerinde Modern Fizik (PHYS 124)
Elektromanyetizma, elektromanyetik dalgalar, optik ve görme, sinir sisteminin elektriksel özellikleri, ışık, atom ve moleküllerin kuantum teorisi, moleküller arası kuvvetler, ışığın madde ile etkileşimi, soğurulma, ışıma, uyarılı ışıma, bilgisayarlı x-ışını tomografisi, manyetik rezonans görüntüleme ve pozitron salımı tomografisi gibi tıbbi görüntüleme yöntemlerinin fiziği.
Kalkülüs I (MATH 106)
Limit ve süreklilik; Türev ve türevlenebilir fonksiyonların özellikleri; Ortalama değer teoremleri; Taylor açılımı formülü; Azami değerler; belirsiz integraller ve integral kuralları; Riemann integrali ve Kalkülüsün temel teoremi; L'Hospital kuralı; Has olmayan integraller.
Fen Bölümleri İçin İstatistik (MATH 211)
Betimleyici istatistik; Olasılık; Rassal değişkenler; Özel dağılımlar; Tahminleme; Hipotez testi; Normal dağılım; İki-örneklemli çıkarım; Regresyon.
Hücresel ve Moleküler Biyoloji (MBGE 110)
IBiyomoleküllerin yapı, fonksiyon ve özellikleri, temel hücresel ve moleküler biyoloji konuları; DNA replikasyonu, gene transkripsiyonu, kısa RNA ile gen ifade denetimi, RNA kırpılması, protein sentezi, protein tasnifi, mutasyon oluşumu hücre bölünmesi ve hücre ölümü.
Sosyal Bilimler (SOSC)
Bu bilgi alanı psikoloji, antropoloji, sosyoloji, siyasi bilimler ve arkeoloji gibi insan davranışlarını ve sosyal yapıların işlev ve etkileşimlerini ele alan konuları kapsamaktadır.
İnsani Bilimler (HUMS)
Bu bilgi alanı tarih ve felsefe gibi düşünce, kültür ve toplumu şekillendiren konuları kapsamaktadır.
Ekonomi ve Stratejiye Dayalı Analiz (ECSA)
Bu bilgi alanı bireyler ve kurumlar arasında ilişkileri ekonomi ve stratejiye dayalı olarak inceleyen konuları kapsamaktadır.
Medical English (COMM 202)
Abilitytocommunicate in English with a specialemphasis on medicalterminologydevelopment, spellingandpronunciation. Reading andlisteningtomedicalterminology, understandingitsmeaningandwritingshortessaysusingtermscorrectly.
Estetik ve Yorumlamaya Dayalı Bakış (ASIU)
Bu alanda sunulacak derslerin temel amacı, öğrencilerimizin çeşitli sanat dalları ile ifade edilen duygu, düşünce ve görüşlerin değerlendirilmesinde zengin bir bakış açısı kazanmalarını sağlamaktır.
Türkçe: Anlatı ve Yazı (TURK 100)
Bu ders, öğrencilerin, ana dillerinde sözlü ve yazılı ustalıklarını arttırmak amacıyla tasarlanmış iki ayrı alt birim içermektedir. Amaç, bilimsel ve mesleki iletişimlerinde yüksek düzeyde etkinlik kazanmalarını sağlamaktır. İlk alt birimde, öğrenciler hem bilgilendirici hem de ikna edici konuşma üsluplarının teknik yönlerini öğrenmektedirler. İkinci alt birim ise, öğrenciye, eleştirel düşünce becerisi, analitik okuma ve açıklayıcı anlatım kazandırmayı amaçlamakta ve özellikle yazı üslubunun iyileştirilmesi ve etkili yazım üzerine yoğunlaşmaktadır.
Türk Devrim Tarihi I (HIST 301)
1839-1923 arası, Tanzimat Döneminden Cumhuriyet dönemine uzanan süreçte, reformların evrimi, politik, ekonomik ve sosyal yönleri ile ele alınmaktadır.
Türk Devrim Tarihi II (HIST 302)
Cumhuriyetin kurulması ve Atatürk"ün reformlarının ardından gelen tarihi koşulların ve olayların incelemesi. Türkiye Cumhuriyeti"nin başlangıcından 1990"lara kadar geçen dönemi kapsamaktadır.

Dönem 2 Anatomi, Fizyoloji, Histoloji, Embriyoloji, Biyofizik, Epidemiyoloji, İmmünoloji, Moleküler Biyoloji, Biyokimya

Dönem 3 Patoloji, Farmakoloji, Nöroloji, Halk Sağlığı

Dönem 4- Dönem 5 Uygulamalı Staj Eğitimi

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Fakültemizde Turkmsic değişim programı uygulanmaktadır. Buna ek olarak üniversitemizin anlaşmalı olduğu üniversitelerde Yaz Değişim Programları vardır.

Yeni yorum ekle