Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Kahramanmaraş
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

Karacasu Kampüsüne yakın 1 tane erkek KYK yurdu bulunmaktadır. Birisi Avşar Kampüsüne yakın olmak üzere şehir merkezinde toplamda 4 tane yarı özel kız KYK yurdu bulunmaktadır. Erkek yurdunun fiziksel şartları iyi olmamasına rağmen kız yurtları daha konforludur.

Oda kapasiteleri 2-6 kişi arasında değişmektedir.

 

Özel Yurt Olanakları: 

Merkezde 8 tane özel yurt bulunmaktadır. Fiyatları 400-800 TL arasında değişmektedir.
Özel Faruk Arıkan Yükseköğretim Yurdu: 480 Öğrenci
Özel Biricik Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu: 92 Öğrenci
Özel İffet Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu: 200 Öğrenci
Özel Kahramanmaraş Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu: 67 Öğrenci
Özel Kardelen Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu: 176 Öğrenci
Özel Mehmet Sular Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu: 159 Öğrenci
Özel Nevres Ongun Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu: 159 Öğrenci
Özel Seda Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu: 159 Öğrenci

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Evlerin kira fiyatları ortalama olarak aşağıdaki gibidir. Eşyalı ya da apart daire olmasına göre fiyatta değişiklikler olabilir.
1+1 Evler / 450-600 TL
2+1 Evler / 550-750 TL
3+1 Evler / 750+ TL

 

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Şehrimizde öğrenciler iş adamlarından, vakıflardan vb. kendi uğraşları sonucu öğrenciler burs alabilirler. Kahramanmaraş iline özel burs imkanı oldukça sınırlıdır.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

1 tane alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bunların içinde sinema salonları bulunmaktadır. Ayrıca sinema salonlarının bulunduğu başka yapılar da mevcuttur. Şehir merkezinde ve kampüste öğrencilerin kullanabileceği kütüphaneler bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonunda devlet tiyatroları uygun fiyatlarla sahnelenmektedir. Yine buna benzer konferans salonu ve kafelerde zaman zaman konserler olmaktadır.

Tarihi Maraş Kalesi, Tarihi Ulu Cami, Tarihi Maraş Kapalı Çarşısı, Eshab-ı Kehf Mağarası, Kahramanmaraş Müzesi ve benzeri mekanlarla Kahramanmaraş’ın turistik ve kültürel esintilerini görebilirsiniz. Bahar aylarında piknik ve dinlenme amacıyla doğayla baş başa kalacağınız Başkonuş Yaylası, Yeşilgöz, Yavşan Yaylası gibi mesire alanları bulunmaktadır. Kendine has yemek kültürü ile tarhana ve dövme dondurması meşhurdur.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Üniversite şehir merkezine 15-20 km uzaklıktadır. Konum bilgilerine linkten ulaşabilirsiniz:

https://maps.google.com.tr/maps?hl=tr-TR&oe=utf-8&safe=images&gcc=tr&ctz...ı+Çevreyolu+Bulv.+251/A+Onikişubat+Kahramanmaraş,+46040+Onikişubat/Kahramanmaraş+@37.588901,36.823452                        

Şehrin ulaşım imkanları: 

Belediye otobüsleri ile şehir içinde hemen hemen her konuma ulaşım sağlanmaktadır. İndirimli öğrenci kartları çıkartarak otobüslerden faydalanabilirsiniz. Belediye otobüsleri haricinde toplu taşıma araçları (dolmuş, servis) kullanımı bulunmamaktadır. Taksi ile ulaşım mevcuttur.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

 
11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3837 sayılı yasa ile kurulmuştur.
Üniversite, şehir merkezinde, Bahçelievler, Karacasu, Avşar kampüslerinden oluşmaktadır. 

Eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ile bilimsel yayın ve uygulamada dünya standartlarına ulaşmak, Türkiye ve dünyanın en seçkin üniversiteleri arasında yerini almak; öğrenciye bilgi yüklemek yerine, çağımız teknolojisinden yararlanarak onlara bilgiye ulaşmanın yollarını öğretmek; toplumun tüm kesimleri ile bütünleşerek ülkemizin ve yörenin bilim, teknoloji ve kültür hayatına katkıda bulunmak ve üniversite-sanayi-toplum işbirliğini güçlendirmek; evrensel değerlere sahip, küreselleşen dünya koşullarına uygun, mevcut fiziksel mekan, makine, teçhizat, beyin gücü ve bilgi birikimini girişimci düşünceler ile değerlendirerek, ek finansal kaynaklar yaratan, gelişmiş ve modern işletme teknik ve yöntemlerini uygulayan çağdaş bir üniversite olmaktır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Konum bilgilerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://maps.google.com.tr/maps?hl=tr-TR&oe=utf-8&safe=images&gcc=tr&ctz...ı+Çevreyolu+Bulv.+251/A+Onikişubat+Kahramanmaraş,+46040+Onikişubat/Kahramanmaraş+@37.588901,36.823452                       

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Üniversitemizin topluluklarından biri olan Kahramanmaraş Sütçü İmam Tıp Öğrencileri Birliği ve Dekanlık tarafından Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi düzenlenmektedir. Ayrıca mayıs ayında Bahar Şenlikleri düzenlenmektedir.

Fakültenin kuruluş yılı: 

 
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bakanlar Kurulunca 09.05.1996 tarihinde kurulmuş, 26.05.1997 tarihinde Sağlık Müdürlüğünden alınan binada faaliyetlerine başlamıştır. Fakültemiz kuruluşundan itibaren anabilim dalları, bölümler oluşturulmaya başlanmış, gerekli atamalar yapılmıştır. Şu an 3 bölümde toplam 35 anabilim dalı 7 bilim dalı olarak hizmet verilmektedir.

1998-1999 eğitim-öğretim yılında Fakülte öğrenci alınmaya başlanmış olup, yapılan anlaşma ile ilk 3 yıllık dönem dersleri Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde verilmeye başlanmıştır. 2000-2001 eğitim yılında 4. Sınıf öğrencileri Fakültemizde staja başlamıştır. 2010-2011 Eğitim Öğretim yılı itibariyle 1. Sınıf öğrencileri Bahçelievler Yerleşkesindeki binada eğitime başlamıştır.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Fakültemizin teorik eğitimi (dönem 1, dönem 2 ve dönem3 ) 2017-2018 Öğretim yılından itibaren hastanemizle aynı kampüs (Avşar Kampüsü) içinde olacaktır. Hastaneye yürüyüş mesafesindedir. Pratik ders eğitimi Bahçelievler kampüsünde gerçekleşmektedir. Bahçelievler Kampüsü hastaneye otobüs ile 30 dakika uzaklıktadır.
 

 

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Birliktedir.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır.

 

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Akreditasyon belgesine sahip değildir. Bu hususta fakültemizin dekanlığı çalışmalara devam etmektedir.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Kendi binasında ilk mezunlarını yeni vermesi sebebiyle akreditasyon belgesi yoktur. Akreditasyon süreciyle ilgili çalışmaları devam etmektedir.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

İsteğe bağlı hazırlık eğitimi vardır ancak tavsiye edilmemektedir çünkü İngilizce eğitimi dönem 1, 2 ve 3’te zorunludur. Dönem 1 ve dönem 2 İngilizce eğitiminden muaf olmak için dönem başında muafiyet sınavı uygulanmaktadır. Dönem 3’te zorunlu mesleki İngilizce eğitimi verilmektedir.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

Eğitim dili %100 Türkçe’dir.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Her teorik dersinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. Öğretim görevlisi maket veya kadavra üzerinden ilgili konuyu pratik dersinde anlatır. Öğrencileri dilediği takdirde laboratuvara gelip bireysel olarak tekrar yapabilirler.

Histoloji: Bazı teorik derslerinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. Öğretim görevlisi preparatları projeksion yardımı ile beyaz tahtaya yansıtarak anlatım yapar.

Fizyoloji: Bazı teorik derslerinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. İlgili malzemeler öğretim görevlisi tarafından öğrencilere temin edilir. (EKG, solunum testi, kan deneyleri)

Patoloji: Bazı teorik derslerinden sonra konuyla ilgili pratik dersi olmaktadır. Öğretim görevlileri mikroskop ayarlamasını öğrenciler tarafından yapılmasını ister. Preparatla ilgili sorular bireysel mikroskoplar üzerinden sorulur.

Mikrobiyoloji: Pratik ders sayısı azdır. Gerekli malzemeler öğretim görevlisi tarafından öğrencilere temin edilir.
Biyokimya: Pratik ders sayısı azdır. Gerekli malzemeler öğretim görevlisi tarafından öğrencilere temin edilir.
Biyoistatistik: Genellikle teorik dersleri gibi sınıfta işlenmektedir. Bazen sayısal veriler üzerinden istenen işlemler yapılır.

Biyofizik: Genellikle teorik dersleri gibi sınıfta işlenmektedir. Bazen sayısal veriler üzerinden istenen işlemler yapılır.

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Fakültemizde kullanımda 1 adet kadavra bulunmaktadır. Kadavra, öğretim görevlisi tarafından öğrencilere anlatılır. Öğrencilerin şahsi kullanımına açık değildir.
Maket sayısı pratik derslerindeki gruplara yetecek kadardır. (20-25 kişilik gruplar)

 

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Mikroskop kullanılan pratik dersleri için gruplandırmalar yapılır. Mikroskop başına 2-4 öğrenci düşer.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Temel tıbbi beceriler dersi bazı kurullarda bulunmaktadır. Bu derslerde intramüsküler enjeksiyon, kalp masajı, sütur atma gibi eğitimler verilir. Öğrenilen bilgilerin teorik soru olarak kurullarda etkisi vardır.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Bulunmamaktadır.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Dönem 1: 138 Kişi

Dönem 2: 109 Kişi

Dönem 3: 86 Kişi

Dönem 4: 62 Kişi

Dönem 5: 62 Kişi

Dönem 6: 52 Kişi

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Fakültemize özgü bu türden pek fazla uygulama bulunmamaktadır.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

2017-2018 Akademik takvimi henüz belli değildir. 2016-2017 takvimi aşağıdaki linktedir:

http://tipfakultesi.ksu.edu.tr/depo/duyuru_belge/Takvim_1610311235321754.pdf

 

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

128 Öğretim üyesi bulunmaktadır.
1 öğretim üyesi başına 3,9 öğrenci düşmektedir.

 

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Öğrencinin isteğine göre seçilen seçmeli dersler dönem 1, 2 ve 3’te mevcuttur. Ayrıca dönem 1’de zorunlu olarak Türk Dili ve İnkılap Tarihi dersleri verilmektedir. Dönem1, dönem 2 ve dönem 3’te zorunlu İngilizce eğitimi verilmektedir. (Dönem başındaki muafiyet sınavındaki başarınıza göre dönem 1 ve dönem 2 İngilizce eğitiminden muaf olabilirsiniz.)

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Devamsızlık bilgileri iki-üç günde bir otomasyonda güncellenir. Her kurulda teorik derslerin toplam sayısının %30’u, pratik derslerin toplam sayısının %20’si kadar devamsızlık hakkımız bulunmaktadır.

Dönem 4 ve dönem 5 için staj süresinin %80’ine devam zorunluluğu vardır.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

Dönem 1, 2 ve 3’lerde her kurulda çoktan seçmeli teorik sınav uygulanır. Bazı kurullarda ek olarak pratik sınav uygulaması vardır.

Dönem 4 ve 5’te her staj sonunda bir sözlü bir yazılı sınav uygulanır. 

 

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Yıl sonu geçme notu 60’tır. Finalsiz geçiş bulunmamaktadır. İkinci yarıyılın sonunda yıl içindeki derslerin dağılımına göre iki adet final sınavı uygulanır. Yıl sonu sonu notunun hesaplanması şu şekildedir:
(Girilen kurul sınavların ortalaması x %60) + (Final sınavlarının ortalaması x %40) sonucu 60’a eşit veya 60’tan büyük olmalıdır.

Eğer sonuç bu değerin altında olursa öğrenci iki adet bütünleme sınavına girer. Girdiği bütünleme sınavının sonuçlarına göre aşağıdaki hesaplama 60’a eşit veya 60’ın üzerinde olmalıdır.
(Girilen kurul sınavların ortalaması x %60) + (Bütünleme sınavlarının ortalaması x %40)

Dönem 4 ve dönem 5’ler için;

Staj sınavlarında Tıp eğitiminde geçerliliği kabul edilmiş tüm yöntemler (pratik ve teorik) kullanılabilir. Öğrencinin başarılı olması için geçme notu, sınavın iki aşamasından alınan notların katkısı ile hesaplanır, her iki sınavın katkı oranına Anabilim Dalı karar verir, ancak pratik sınav katkı oranı %40’dan fazla olamaz. Not takdirinde öğrencinin staj süresindeki çalışma ve başarısı da göz önüne alınır.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

 
Bulunmamaktadır.

 

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Her öğrenciye özgü danışman öğretim görevlisi bulunmaktadır. Eğitim sürecindeki bir aksaklık sonucunda bu danışmanlarla iletişime geçebilirler. Ayrıca öğrenci işleri, eğitim koordinatörleri ve dekanlıkla iletişim konusunda bir sorun yaşanmamaktadır.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1 Dersleri: Biyostatistik, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Biyofizik, Davranış Bilimleri, Tıp Etiği ve Tarihi, Tıbbi Terminoloji, Acil Tıp, Fizyoloji, Temel Tıbbi Beceriler, Tıbbi Mikrobiyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Halk Sağlığı, Anatomi

Dönem 2 Dersleri: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Biyofizik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Temel Tıbbi Beceleriler, Aile Hekimliği

Dönem 3 Dersleri: Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi, Tıbbi Genetik, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Acil Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kulak Burun Boğaz, Radyoloji, Göğüs Cerrahisi, Üroloji, Adli Tıp, Nöroloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Psikiyatri, Göz Hastalıkları, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Tıbbi Biyokimya, Beyin ve Sinir Cerrahi, Temel Tıbbi Beceriler, Radyasyon Onkolojisi, Nükleer Tıp

Dönem 4 Dersleri: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları

Dönem  5 Dersleri: Nöroloji, Beyin Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Üroloji, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Cerrahi, Adli Tıp, Acil Tıp, Kalp ve Damar Cerrahi, Klinik Farmakoloji

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus programıyla Polonya’ya yurt dışı öğrenci değişiminde bulunabilirsiniz. Ayrıca Farabi ve Türk Tıp Öğrenci Birliği Yurt İçi Staj /Araştırma Değişimi seçenekler arasındadır.

Yeni yorum ekle