İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
İzmir
Üniversite statüsü: 
Vakıf
KYK Yurt Olanakları: 

İzmir’de 16 tane KYK yurdu bulunur. Yurtlar ve yurtlar ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Gaziemir KYK' ya tek otobüs ile ulaşım sağlanmakta olup Bornova KYK' ya  iki vasıta (metro-otobüs) ile bir saatten kısa sürede ulaşım sağlanmaktadır. Buca'ya ulaşım üç vasıta olup süresi 1.5 saate ulaşabilir. 

Özel Yurt Olanakları: 

Okulumuzun yurt binası, üniversite kampüsü içinde 460 öğrenci kapasitelidir. 8 katlı binamızın 4 katı kız, 4 katı erkek öğrencilere ayrılmıştır.

Ayrıca okula yürüme ve tek vasıta mesafesinde kız ve erkek yurtları bulunmaktadır.

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Balçova gerek Ekonomi Üniversitesi yakını gerekse semt olarak pahalı olduğu için

kiralık dairelerin fiyatları çok çeşitli. Okula yürüme mesafesi evlerin evlerin ortalaması aşağıdaki gibi.

1+1 1500

2+1 1800

3+1 2500

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Eğitime önem veren bir büyükşehir olan İzmirde burs imkanları öğrenciler için oldukça çok sayıdadır.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir; çağdaş ve gelişmiş bir kent olmasının yanı sıra önemli bir kültür, sanat, turizm ve ticaret merkezidir. Ege Bölgesi'nin ortasında yer alan ve İzmir Körfezi çevresinde bulunan şehir, her yıl İzmir Enternasyonal Fuarı'nı düzenleyen önemli bir fuar merkezi ve liman kentidir. Batısında Ege Denizi ve Ege Adaları, güneyinde Aydın, kuzeyinde Balıkesir, doğusunda ise Manisa vardır. Şehirde yer alan kültür merkezlerine Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve yapımı planlanan İzmir Opera Binası örnek verilebilir.

İzmir Avrupa Caz Festivali, 1993 yılından beri yapılan festival İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı tarafından düzenlenmektedir.

Şehirde İzmir Devlet Tiyatrosuİzmir Sanat TiyatrosuSahne Tozu TiyatrosuEge Sanat Atölyesiİzmir TiyatroGüzel Sanatlar OyuncularıDuvara Karşı Tiyatro TopluluğuEge Üniversitesi Tiyatro Topluluğu gibi tiyatro sahnesi ve grupları yer almaktadır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Üniversitemiz Izmir'in en güzel semtlerinden biri olan Balçovadadır. Fakültemiz üniversitenin ortak kampüsünde bulunur.

Şehrin ulaşım imkanları: 

İzmir ulaşım ağı gittikce gelişen bir büyükşehirdir. An itibarı ile Izmirde; vapur, metro, izban, otobüs, tramvay, feribot, dolmuş hatları bulunmaktadır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 
  • İzmir Ekonomi Üniversitesi, T.C. Anayasası, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda "İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı" tarafından kurulan Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, katılımcı, yaratıcı ve girişimci bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bir yükseköğretim kurumudur. Üniversite 2001 yılında öğretime başlamış olup, hem İzmir hem de Ege Bölgesi'nin ilk vakıf üniversitesidir.
  • Üniversitede, 8 Fakülte, 2 Yüksekokul, 3 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü, 10 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.
  • Bu akademik birimlerde 32 ayrı programda ön lisans, 35 ayrı programda lisans öğretimi, 38 ayrı programda yüksek lisans öğretimi ve 9 ayrı programda doktora öğretimi sürdürülmektedir.
Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Okul Balçova’da. Narlıdere, İnciraltı, Üçkuyular gibi ilçelere yakındır. Yazlık beldelere ( Çeşme, Urla, Seferihisar vb.) ulaşım tek bir otobüsle sağlanabilir. Öğrencilerin genelde tercih ettiği Alsancak ve Bornova’ya ulaşım 2 vasıta ile sağlanabilmektedir.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Yıl içerisinde kulüplerin düzenlediği partiler, gösteriler, etkinlikler ve kongreler olmakla birlikte fakülteler de çeşitli kongreler düzenler. 

Fakültenin kuruluş yılı: 

Fakültemiz 2014 yılında kurulmuş; 2017 yılında ilk öğrencilerini almıştır.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Üniversitemizin sağlık bilimleri alanında lisans ve lisansüstü eğitimine olanak sunacak, eğitim programı ile uyumlu işleyişe sahip Sağlık Uygulama Araştırma Merkezinin hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla üniversitemizin ana kampüsüne 600 metre mesafede konumlanan merkezimizin inşaatı başlamış olup, kısa sürede tamamlanarak hayata geçirilmesi ve Tıp Fakültesi öğrencilerinin klinik eğitimlerinin bu ortamda gerçekleşmesi planlanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için http://tip.ieu.edu.tr/tipfakultesihastanesi.php websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Fakültemizin Temel Tıp Bilimleri, Dahili Tıp Bilimleri ve Cerrahi Tıp Bilimleri altında yer alan Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyokimya, Farmakoloji, Fizyoloji Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyoloji, Genel Cerrahi,Çocuk Hastalıkları, İç Hastalıkları, Anatomi ,Halk Sağlığı ve Nükleer Tıp Anabilimdalları Üniversite kampüsümüzünde A blokta bulunmaktadır.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

İEÜTF programı dört evreden oluşan ve toplam 6 yıl süren entegre bir programdır. Bu evreler:

Evre 1: Normal yapı ve işlev

Evre 2: Hastalıkların mekanizmaları

Evre 3: Klinik uygulamalar

Evre 4: Hekimlik yolunda (İntörnlük) evreleridir.

 

 

 

Program evreler boyunca 3 alan etrafında sarmal bir şekilde ilerlemektedir. Bunlar;

  1. Tıbbın bilimsel temelleri
  2. Tıbbın klinik temelleri
  3. İnsan, toplum ve gezegen alanlarıdır

Tıbbın bilimsel temelleri alanı çağdaş tıbbın temelini oluşturan anatomi, moleküler biyoloji, fizyoloji, histoloji-embriyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji, farmakoloji gibi biyomedikal bilimlere ayrılmıştır ve başlıca 4 eğitsel etkinlikle kapsanmaktadır. Bunlar:

“Temeller” Blokları :

Bu bloklar her evrenin başlangıcında yer almaktadır. İlgili evrede ele alınacak öğrenme hedeflerine temel oluşturan kavramlar ele alınmaktadır. Örneğin, Temeller I bloğu Evre 1’in başında yer alan ve yaşamın moleküler, genetik ve hücresel mekanizmalarının kapsandığı bir bloktur. Bunu izleyen kavram/organ-sistem blokları bu temel kavramlar üzerine inşa edilmiştir. Evre 2’nin başındaki Temeller II bloğunda patolojik süreçlerin temel mekanizmaları, temel farmakoloji ile tıbbi mikrobiyoloji ağırlıklı olarak ele alınmaktadır. Bunu izleyen kavram/organ-sistem bloklarında bu temel kavramlar üzerine şekillenen patolojik durumlar ve tedavide kullanılan prototipik ilaçlar ele alınmaktadır. Evre 3’ün başındaki Temeller III bloğunda ise öğrencilerin klinik stajlarda kullanacakları tanısal tıp (görüntüleme, klinik patoloji, klinik biyokimya ve klinik mikrobiyoloji), klinik farmakoloji yanı sıra adli tıp konuları ele alınmaktadır.

“Kavram/Organ-Sistem Blokları :

Bu bloklarda temel olarak biyomedikal bilimlere ait konular ele alınmaktadır.İlk 3 dönemde (Evre 1 ve 2) müfredat kavram/organ-sistem blokları çerçevesinde organize edilmiştir. Bu bloklar aşağıda gösterilmektedir.

EVRE 1

EVRE 2

Homeostaz

Homeostaz bozuklukları

Enerji metabolizması

Enerji metabolizması bozuklukları

Biliş, Duyu, Hareket ve Davranış

Biliş, Duyu, Hareket ve Davranış bozuklukları

Yaşam Döngüsü (normal)

Yaşam Döngüsü (patolojik)

Evre 1 normal yapı ve işleve odaklı iken Evre 2’de patolojik süreçler ele alınmaktadır.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

"Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu" tarafından fakültelerin değerlendirilmesi mezun verilmesi sonrası yapılmaktadır.

İEÜ Tıp Fakültesinde tüm yapılanma akreditasyon için gerekli koşulların karşılanmasına yönelik olarak gerçekleştirilmektedir.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

İEÜ Tıp Fakültesinde tüm yapılanma akreditasyon için gerekli koşulların karşılanmasına yönelik olarak gerçekleştirilmektedir.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Yabancı dil hazırlık eğitimi bulunmaktadır.

Hazırlık eğitiminden muafiyet
Zorunlu İngilizce Hazırlık sınıfı olan ön lisans ve lisans programlarına kabul edilen yeni öğrenciler akademik yılın başında, İngilizce dil bilgilerinin yeterli olup olmadığını belirlemek üzere, önce Düzey Belirleme daha sonra da İngilizce Yeterlik Sınavına katılırlar. Yeterlik Sınavından 64,50 ve üzeri puan alan öğrenciler kayıtlı bulundukları ön lisans ve Lisans programının 1. sınıfına geçerler. Ayrıntılı bilgi için http://sfl.ieu.edu.tr/ingilizce_hazirlik_programi/tr/sss websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim dili; hasta başı eğitimleri dışında İngilizce’dir.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Anatomi Laboratuvarı İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerini fonksiyonel anatomi üzerine eğitme amacı ile kurulmuş olması ile birlikte, projeleri anatomi katkısı gereken araştırmacılara, osteolojik, morfometrik ve ergonomik çalışmalar için kaynak sunmaktadır. Anatomi Laboratuvarı diseksiyon masaları, kadavra salonu ve kemik salonundan oluşmakta, ayrıca son teknoloji görüntü sistemi ile işlemlerin gerçek zamanlı gözlenmesine ve araştırmacıların prosedürlerinin kaydedilmesine olanak tanımaktadır.

Histoloji: Mikroskopi laboratuvarı; tıp fakültesi öğrencilerinin teorik derslerde edindikleri kuramsal bilgiyi görselleştirmelerine yardımcı olmak amacıyla yapılan mikroskopik uygulama derslerinin yürütüldüğü alandır. Öğrenciler mikroskopi uygulamalarında, özel yöntemlerle hazırlanmış slaytlarda insan hücre ve dokularının normal yapısını değerlendirebildikleri gibi hastalık durumundaki değişimleri de inceleyerek bilgilerini pekiştirebilmektedir.

Fizyoloji: Kuru Multidisiplier Laboratuvar insan ve hayvanlarda yaşam bilimleri eğitim ve araştırması için tasarlanmış Biopack sistem komponentlerinin tümünü içermektedir. Biopak sistemleri tıbbi uygulamalar için amaçlanmamış olmaları ile birlikte, örneğin klinik materyallerin farmakolojik çalışmaları veya EEG, EMG, spirometre vs. içeren araştırma ve eğitim amaçları için kullanıma uygundur.

Patoloji: Mikroskopi laboratuvarı; tıp fakültesi öğrencilerinin teorik derslerde edindikleri kuramsal bilgiyi görselleştirmelerine yardımcı olmak amacıyla yapılan mikroskopik uygulama derslerinin yürütüldüğü alandır. Öğrenciler mikroskopi uygulamalarında, özel yöntemlerle hazırlanmış slaytlarda insan hücre ve dokularının normal yapısını değerlendirebildikleri gibi hastalık durumundaki değişimleri de inceleyerek bilgilerini pekiştirebilmektedir.

Mikrobiyoloji: Multidisipliner Laboratuvar Ortak Alanının Mikrobiyoloji, Biyokimya ve Tıbbi Biyoloji anabilimdalları tarafınfan kullanılan ortak bir laboratuvardır.

MDL, bilimsel cihazlarla desteklenen eğitim için yüksek teknolojili çalışma alanları sağlar. Multidisipliner Laboratuvar Ortak Alanı, ilgili araştırmacılara yapılacak çalışma için planlama ve metot geliştirme, saklama, örneklerin hazırlanması ve testi ile veri analizinin de bulunduğu bütünsel bir araştırma desteği sunmak için planlanmıştır. MDL’nin sunduğu çeşitli testler, yeni metotların geliştirilmesine ve valide edilmesine olanak tanır. Western blot, gerçek zamanlı PZR, ultrasonik homojenizatör, biyogüvenlik kabini ve inkübatörler, invert mikroskoplar, ELISA okuyucu, spektrofotometre gibi yeni temin edilmiş cihazlar kullanarak geniş bir test aralığında hassas ölçümler sunulmaktadır.

Biyokimya: Multidisipliner Laboratuvar Ortak Alanının Mikrobiyoloji, Biyokimya ve Tıbbi Biyoloji anabilimdalları tarafınfan kullanılan ortak bir laboratuvardır. MDL, bilimsel cihazlarla desteklenen eğitim için yüksek teknolojili çalışma alanları sağlar. Multidisipliner Laboratuvar Ortak Alanı, ilgili araştırmacılara yapılacak çalışma için planlama ve metot geliştirme, saklama, örneklerin hazırlanması ve testi ile veri analizinin de bulunduğu bütünsel bir araştırma desteği sunmak için planlanmıştır. MDL’nin sunduğu çeşitli testler, yeni metotların geliştirilmesine ve valide edilmesine olanak tanır. Western blot, gerçek zamanlı PZR, ultrasonik homojenizatör, biyogüvenlik kabini ve inkübatörler, invert mikroskoplar, ELISA okuyucu, spektrofotometre gibi yeni temin edilmiş cihazlar kullanarak geniş bir test aralığında hassas ölçümler sunulmaktadır.

Biyoistatistik: KURU MDL

Biyofizik: KURU MDL

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Anatomi laboratuvarında çok fazla maketimiz ve 2 adet kadavramız bulunmaktadır.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına en az bir mikroskop düşer.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Mesleksel beceriler ve iletişim becerileri eğitimleri ilk 3 dönem boyunca süren “Tıbbın Klinik Temelleri” programında yürütülecektir. Bu program büyük oranda “Klinik Beceriler ve Simulasyon Merkezinde (KBSM)” (Clinical Skills & Simulation Center, CSSC) yürütülecektir. İleri teknoloji manken, maket ve simülatörlerden oluşan bu merkezde öğrencilerimiz müfredattaki tüm becerileri ve işlemleri güvenli ve denetimli bir ortamda yeterlilik geliştirinceye dek uygulayabilecektir.

Yeterliliklere-dayalı eğitimin iki önemli bileşeninden biri çıktılara dayalı olması diğeri ise öğrenci merkezli olmasıdır. İkinci özellik, bireylerin yeterli öğrenme açısından farklı sürelere gereksinim duymaları ile ilişkilidir. İEÜ-TF’de tıbbın klinik temelleri programının bir bölümü ve alan çalışmaları programı (longitudinal medical experiences) yeterliliğe dayalıdır ve öğrencilere her beceri için kendi hızlarında yeterli olmaları için fırsat sunar. Bu program, notla ölçülmez, değerlendirme başarılı-başarısız ölçütü üzerinden yapılır. Öğrenciler tanımlı bir süre içerisinde başarılı oluncaya kadar eğitimleri ve değerlendirmeleri sürer. 

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Fakültemizde “Klinik Beceriler ve Simulasyon Merkezi (KBSM)” (Clinical Skills & Simulation Center, CSSC) bulunmaktadır. Tıbbın klinik temelleri dersinde de olduğu gibi uygulama değerlendirmesi (longitudinal medical experiences) yeterliliğe dayalıdır ve öğrencilere her beceri için kendi hızlarında yeterli olmaları için fırsat sunar. Bu program, notla ölçülmez, değerlendirme başarılı-başarısız ölçütü üzerinden yapılır. Öğrenciler tanımlı bir süre içerisinde başarılı oluncaya kadar eğitimleri ve değerlendirmeleri sürer.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Okulumuz her sene 60 kişi alır. O seneki hazırlık sınavını geçme durumuna göre öğrenci sayısı değişir. 5 kişilik ise yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır.

Fakülteye özgü uygulamalar: 

GEZEGEN SAĞLIĞI: Lancet Dergisinin 8 Mart 2014 tarihli sayısında aralarında derginin editörü Richard Horton’un da bulunduğu altı bilim insanı bir manifesto yayınladı1. Manifesto, gezegenin sağlığını gözetmeden insan sağlığını korumanın artık mümkün olmadığını belirterek sağlık çalışanlarını, halk sağlıkçılarını, politikacıları, uluslararası örgütleri, akademisyenleri, kendi sağlığını ve yeni nesillerin sağlığını önemseyen herkesi bu amaca yönelik eyleme geçmeye çağırıyordu. Sınırsız bir büyümenin mümkün olmadığını, eşitsizliklerin giderek arttığını söylüyor; karşı karşıya olduğumuz risklere karşı değerlerimizde ve uygulamalarımızda ivedi dönüşümlere gerek olduğunu belirtiyordu. 20 Bundan yaklaşık bir yıl sonra Rockefeller Vakfı ile Lancet Dergisinin birlikte oluşturduğu Gezegen Sağlığı Komisyonu “Safeguarding Human Health in the Anthropocene epoch” başlıklı bir yazı yayınladı2. Yazının başlığındaki “antroposen” sözcüğü Nobel ödüllü atmosfer kimyacısı Paul Crutzen’in ikibinlerde ortaya attığı; insanların gezegen üzerindeki etkileri nedeniyle holosen çağının kapanarak yeni bir çağa girdiğimize yönelik ifadesine bir gönderme yapıyordu3. Bu yeni çağ aslında insan sağlığının tarihte görülmedik oranda iyileştiği bir döneme denk geliyor. Örneğin, 1950-1955 ile 2005-2010 dönemleri beklenen yaşam süresi 47 yıldan 69 yıla çıkmış, beş yaş altı çocuk ölüm hızı ise her bin canlı doğumda 214’den 59’a düşmüş, artan nüfusa karşın yoksullukta dünya ölçeğinde azalma olmuştur2. Bu başarılar halk sağlığı, sağlık hizmetleri, eğitim, insan hakları, tarım, alt yapı ve teknolojideki büyük ilerlemelerin bir sonucudur. Gezegenimiz ekolojik ve biyofizik sistemleri ile bu gelişmeyi desteklemiş; insanların temiz hava, gıda, içilebilir su ve enerji gibi yaşamsal öneme sahip kaynaklara erişimini sağlamıştır. Ancak, bu kaynaklar sınırsız değildir ve insan etkinlikleri sonucunda tüm gezegeni içine alan çevresel değişiklikler ortaya çıkmakta; gezegen insan sağlığını destekleme gücünü giderek yitirmektedir. Havanın kalitesinin düzenlenmesi, suların arındırılması gibi ekosistemler tarafından sağlanan hizmetlerin en az %60’nın bozulduğu ya da sürdürülebilirliğini yitirdiği bildirilmiştir.

Gezegen sağlığı kavramını oluşturan temel ögelerden biri “ekolojik halk sağlığı” modelidir. Tim Lang ve Geof Rayner tarafından ortaya atılan bu modelin temel savı, sağlığın doğal dünyanın ve sosyal yaşamın başarılı bir şekilde bir arada olmasına bağlı olduğudur 9. Bu modelin getirdiği önemli bir kavramsal değişiklik, sağlığın korunması ve geliştirilmesinde sadece sağlık sektörünün değil farklı sektörlerin de sorumluluk alması gerekliliğine işaret etmesidir. Gezegen sağlığı bu bağlamda insan uygarlığının ve uygarlığın üzerinde yeşerdiği doğal sistemlerin sağlığıdır1,2. Doğal sistemlerin sürdürülebilirliği sağlanmadan insan sağlığının korunamayacağı açıktır. Bunun için kavramlarda (örneğin, kalkınmanın sadece Gayrisafi Yurtiçi Hasıla gibi göstergelerle değil çevresel göstergelerle de ölçülmesi), bilgilenmede (örneğin tıpta sosyal ve çevresel belirleyicilere önem verilmesi, transdisipliner araştırmalara kaynak aktarılması) 25 ve uygulamalarda (kurumların ve devletlerin tehditleri nasıl algıladığı ve yanıt verdiği, sürdürülebilir kalkınma, teknoloji kullanımı, vb) değişime gerek vardır 2. İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi gezegen sağlığı ve bunun insan sağlığına olan etkileri konusunda eğitim ve araştırma yoluyla öğrencilerinde ve toplumda bir farkındalık oluşturmayı hedeflemekte ve bunu akademik sorumluluğunun bir parçası olarak görmektedir.

 

E-MED

e-öğrenme son yıllarda tıp eğitiminde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. İEÜTF eğitimde e-öğrenme olanaklarını etkin biçimde kullanacaktır. Bu amaçla oluşturduğumuz “e-Medicine” platfromu Blackboard Learning Management System™ (BLMS) üzerinde çalışmakta ve sunum materyalleri, okuma materyalleri, videolar gibi eğitsel materyallerin dijital ortamda öğrenciye ulaştırılmasını sağlamaktadır. Bu platfrom sayesinde öğrenciler BLMS üzerindeki eğitim materyalleri yanı sıra eğiticiler tarafından doğrulanmış ve onaylanmış web-tabanlı eğitim materyallerine erişim sağlayabilecektir.Ayrıca öğrencilerin Coursera™ ve FdX™ gibi çevrimiçi açık erişimli kurslara erişimleri özendirilecektir. Eğiticiler tarafından belirlenecek kurslar arasından öğrenciler istediklerini seçmeli ders olarak belirleyebilecektir.e-MED, elektronik ortamın ve internetin sağladığı olanaklarının İEÜTF eğitim programında kullanılmasını mümkün kılan, Blackboard Learn üzerinde yapılandırılmış bir elektronik öğrenme platformudur. Öğrencilerin, tabletleri, bilgisayar ve telefonları aracılığıyla, internet üzerinden sürekli erişebilecekleri bu platform, eğitim süreçlerinde ihtiyaç duyabilecekleri; e-kitaplar, sunum dosyaları, resimler, ses dosyaları, videolar ve üç boyutlu çizimler gibi çok çeşitli elektronik materyali barındırmaktadır. Bunlar dışında eMedicine; geçmiş eğitsel etkinlinlerin panopto adı verilen kameralama sistemi ile çekilmiş kayıtlarını ve İEÜTF dijital kütüphanesini barındırmaktadır. Öğrenciler eğitsel etkinlik öncesinde hazırlık ve ders sonrası tekrar amaçlı bu platformdan yararlanabilecektir. Platform ölçme ve değerlendirme sürecinde de yoğun bir biçimde kullanılacaktır. Öğrenciler tüm ödevlerine platform üzerinden erişecekler, platforma yükledikleri ödevlerin değerlendirme sonuçlarına da platform üzerinden ulaşabileceklerdir. Benzer şekilde öğrenciler tüm sınavlarına tabletleri aracılığıyla bu platforma bağlanarak gireceklerdir. e-MED ölçme-değerlendirmenin bir diğer bileşeni olan elektronik portfolyoya da ev sahipliği yapmaktadır. e-Portfolyo ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen “10 numaralı ilkenin” yer aldığı kısma bakınız.e-MED aynı zamanda bir iletişim platformudur. Hem öğrenciler arasında hem de öğrenci ile öğretim elemanı arasındaki elektronik haberleşme bu platform 14 üzerinden gerçekleştirilecektir. Platform elektronik öğrenmenin sistematik, kontrollü ve takip edilebilir biçimde uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Öğrenciler platformun kullanımı ile ilgili oryantasyon eğitimleri alacaklar ve platform üzerinden farklı ihtiyaçlara yönelik hazırlanmış kılavuzlara ulaşabileceklerdir. Platformun öğrenci ve öğretim elemanları tarafından kullanımına yönelik süreçler tanımlanmış ve işleyişler belirlenmiş durumdadır. e-MED platformundaki kullanıcıların aktiviteleri takip edilmektedir. Hangi öğrencinin hangi materyale ne kadar etkin eriştiği ve o materyalde geçirdiği zaman sistem tarafından kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca platforma yüklenen tüm materyaller, tüm ödevler ve tüm sınav sorular en az bir ders çıktısıyla eşleştirilmiş durumdadır. Bu sayede bir çıktıya yönelik materyallere ortalama erişim ve bir çıktıya yönelik ortalama ölçmedeğerlendirme başarısı gibi parametreler belirlenebilecek, bu veriler ders değerlendirme ve program değerlendirme gibi süreçlere destek sağlamak amacıyla kullanılabilecektir.

PORTFOLYO:

 İEÜ-TF tek bir sınavla geçme-kalma kararlarının verildiği geleneksel yaklaşım yerine portfolyo ile değerlendirmeyi tercih etmektedir. Biz portfolyoyu öğrencinin kendi çabasını, gelişimini ve başarımlarını göstermek üzere seçtiği kanıtların bir koleksiyonu olarak görüyoruz. İEÜTF eğitim programında iki tip portfolyo bulunmaktadır. Bunlardan ilki bir dersin sınav dışı ölçme değerlendirme sürecinin tamamını kapsayan “ders portfolyosu” diğeri ise öğrencilerin altı yıllık eğitimleri boyunca topladıkları ve mezun olduklarında sunabilecekleri, en iyi hekimlik uygulamalarının kanıtlarını içeren “mezuniyet portfolyosu”dur. “Ders Portfolyosu” öğretim üyeleri tarafından yapılandırılmış olan ödevlerden ve kişisel başarım koleksiyonundan oluşmaktadır. Kişisel başarım koleksiyonu, öğrencinin eğitim programı dışında, kendi seçtiği aktiviteler ile ders çıktılarına erişimini desteklemesini sağlayacak bir portfolyo bileşenidir. Öğrenci ilgili dersin öğrenme çıktılarına ulaşmasına katkı sağladığını düşündüğü aktivitelere (Kitap, derleme, makale vs. Okuması. Kurs, webinar, seminer, konferans, sempozyum, konser, tiyatro, sosyal sorumluluk ve araştırma projelerine katılımı. Gönüllü stajlar vs. ) katılıp, bu aktivitenin eğitimine katkısını açıklayacağı raporu e-MED 17 sistemine yükleyerek kendi ölçme ve değerlendirmesinde söz sahibi olacaktır. Biz kişisel başarım koleksiyonunun öğrenen merkezli eğitim açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. “Mezuniyet Portfolyosu” öğrencinin altı yıllık eğitim süreci boyunca oluşturabileceği ve kendisinin seçtiği, iyi bir hekim ve/veya iyi bir araştırmacı olduğunu en iyi gösteren kanıtlardan oluşan bir belgedir. Öğrenciler mezuniyet portfolyolarını e-MED üzerinde oluşturabilirler ve bu portfolyoları farklı dijital platformlara taşıyabilirler.

ULUSLARARASI SINAVLARA HAZIRLIK

İEÜ-TF Heidelberg Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından başlatılan ve giderek Avrupa Birliği ülkelerine yayılan “UCAN’s Medical Faculty Network” ((https://www.ucan-assess.org/cms/networks/medical-faculties/) ağına üye olan ilk Türk tıp fakültesidir. Bu ağ sayesinde öğrencilerimiz AB ülkelerindeki tıp fakültelerinde yapılan sınavların içeriğine erişebileceklerdir. Kuzey Amerika ülkelerinde (ABD ve Kanada) hekimlik yapabilmek için gereken USMLE sınavlarına hazırlık olması, gerek öğrencilerimizin bilgi düzeylerini gerekse de fakültemizin müfredatını değerlendirmek amacıyla National Board of Medical Examiners (NBME) tarafından yapılan çeşitli sınav ve değerlendirmelere yönelik NBME (http://www.nbme.org ile temaslarımız sürmektedir. Eğitimin 3. Evresini oluşturan “Klinik Uygulamalar” (Clinical Practices) programında kısa olgu (vignette) tipi sorular ile diğer soru formatları (yukarıya bkz), NYKS, 360 derece değerlendirme ile değerlendirilecektir. Ayrıca, KED oturumlarına katılım gibi unsurlar da değerlendirmeye katılacaktır.

ARAŞTIRMA YOLAĞI

Araştırma yolağı biyomedikal bilimler ve çevrimsel (translasyonel) tıp temaları doğrultusunda “hekim-bilim insanı” olmak isteyen öğrencilerimize yöneliktir. Bu yolağı seçen öğrencilerimizin bilgi ve becerilerinin gelişimine katkı sunmak amacıyla ulusal ve uluslararası projelere katılımları özendirilecek ve desteklenecektir. Öğrencilerimiz, kurum içinden ya da dışından öğretim üyelerinin yönetimindeki bir araştırma grubunun üyesi olacaklar ve süreç sonunda katkıları oranında bilimsel çalışmalarda ortak yazar olmaları gözetilecektir. Ayrıca, genel başarı değerlendirmesinde ve transkriptlerinde de araştırma etkinlikleri belirtilecektir. 

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Fakültemizin akademik takvimine http://www.ieu.edu.tr/tr/akademik-takvim websitesinden ulaşabilirsiniz.

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Fakültede öğretim üyesi sayısı 22 kişidir. Fakültemizin  60 (altmış) kişilik kontejnanı vardı. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 3 (üç) öğrencidir.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Öğrencilerin eğitim programının ilk beş yılında kuramsal eğitim etkinliklerinin en az %70’ine, uygulamalı eğitim etkinliklerinin %80’ine katılması, ön hekimlik dönemindeki etkinliklerin %90’ına katılması gerekir. 

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

Ölçme-değerlendirme öğrenmeyi derinden etkiler. Değerlendirme öğrenciler için öngörülen öğrenme hedeflerine erişim açısından bir program ya da kursun başarısını değerlendirmek amacıyla sistematik olarak veri toplanmasıdır. Biçimlendirici/geliştirici (formative) değerlendirme toplanan verilerin eğitsel bir girişimin oluşturulması ya da revizyonu amacıyla kullanılacağını gösterir. Ayrıca, öğrencilerin öğrenmesini izlemek ve kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat yaratmak için de kullanılır. Düzey belirleyici (summative) değerlendirme ise çıktılara erişimi değerlendirmek ya da karar vermek amacıyla kullanılır. Öğrenciler açısından ise bir eğitsel etkinlik kapsamındaki öğrenme düzeylerinin (bir standarda göre) belirlenmesi anlamını taşır.

Değerlendirmelerde kullanılacak veri toplama işleminde (ölçme) standardize, güvenilir, öğrenme hedefinin düzeyine ve ölçümü yapılan yeterliliğe uygun bir yöntem kullanılması gerekir. Farklı yöntemler kullanılması güvenilirliği arttırır. Tıbbın bilimsel temelleri programında öğrenme düzeyine göre çoktan seçmeli, doğru-yanlış, boşluk doldurma, eşleştirmeli, kısa olgu tarzı sınavlar yanı sıra, kısa sınavlar (quiz), ödevler, eğitsel etkinliklere katılım, nesnel yapılandırılmış uygulama sınavları (NYUS) (Objective Structured Practical Examination, OSPE), vb ögelerden alınan puanlar değerlendirmeye katılır. Tıbbın klinik temelleri programı yeterliliklere dayalıdır. Dönem 3’de simüle hastalar aracılığıyla biçimlendirici değerlendirmeler ve Nesnel Yapılandırılmış Klinik Sınavlar (NYKS) (Objective Structured Clinical Examination, OSCE) ile değerlendirilecektir. Alan çalışmaları (Longitudinal Medical Experience, LOME) aylık ilerleme raporları, ailelerden ve diğer paydaşlardan alınan geri bildirimler, proje raporu, ilaç defteri, vb ögeler açısından değerlendirilecektir. İEÜ-TF tek bir sınavla geçme-kalma kararlarının verildiği geleneksel yaklaşım yerine portfolyo ile değerlendirmeyi tercih etmektedir. Biz portfolyoyu öğrencinin kendi çabasını, gelişimini ve başarımlarını göstermek üzere seçtiği kanıtların bir koleksiyonu olarak görüyoruz. İEÜTF eğitim programında iki tip portfolyo bulunmaktadır. Bunlardan ilki bir dersin sınav dışı ölçme değerlendirme sürecinin tamamını kapsayan “ders portfolyosu” diğeri ise öğrencilerin altı yıllık eğitimleri boyunca topladıkları ve mezun olduklarında sunabilecekleri, en iyi hekimlik uygulamalarının kanıtlarını içeren “mezuniyet portfolyosu”dur. “Ders Portfolyosu” öğretim üyeleri tarafından yapılandırılmış olan ödevlerden ve kişisel başarım koleksiyonundan oluşmaktadır. Kişisel başarım koleksiyonu, öğrencinin eğitim programı dışında, kendi seçtiği aktiviteler ile ders çıktılarına erişimini desteklemesini sağlayacak bir portfolyo bileşenidir. Öğrenci ilgili dersin öğrenme çıktılarına ulaşmasına katkı sağladığını düşündüğü aktivitelere (Kitap, derleme, makale vs. Okuması. Kurs, webinar, seminer, konferans, sempozyum, konser, tiyatro, sosyal sorumluluk ve araştırma projelerine katılımı. Gönüllü stajlar vs. ) katılıp, bu aktivitenin eğitimine katkısını açıklayacağı raporu e-MED 17 sistemine yükleyerek kendi ölçme ve değerlendirmesinde söz sahibi olacaktır. Biz kişisel başarım koleksiyonunun öğrenen merkezli eğitim açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. “Mezuniyet Portfolyosu” öğrencinin altı yıllık eğitim süreci boyunca oluşturabileceği ve kendisinin seçtiği, iyi bir hekim ve/veya iyi bir araştırmacı olduğunu en iyi gösteren kanıtlardan oluşan bir belgedir. Öğrenciler mezuniyet portfolyolarını e-MED üzerinde oluşturabilirler ve bu portfolyoları farklı dijital platformlara taşıyabilirler.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Öğrencilerin başarı durumu yarıyıl sonunda öğrencilerin genel not ortalamaları hesaplanarak belirlenir. 

Öğrenciler birinci yıl sonunda, notla ölçülen derslerden en az “DD” ve yeterlilikle değerlendirilen derslerden “S” almış ve genel not ortalaması en az 1,50 ise ikinci yıl derslerini almaya hak kazanır. Ortak zorunlu ders dışındaki Fakülte derslerinden “FF”, “FD”, “NA” ya da “U” notu olanlar bu dersleri öncelikli olarak alıp başardıktan sonra ikinci yıla devam hakkı kazanır. Genel not ortalaması en az 1,50 olanlardan, ortak zorunlu dersleri “FF”, “FD”, “NA” ya da “U” notu olanlar bu dersleri başarılı oluncaya kadar üçüncü sınıf sonuna kadar normal ders yüküne ilaveten alabilirler. 

İkinci yıl sonunda notla ölçülen derslerden en az “DD” ve yeterlilikle değerlendirilen derslerden “S” almış ve genel not ortalaması en az 1,70 olanlar üçüncü yıl derslerini alabilir. Üniversite dersleri dışındaki Fakülte derslerinden “FF”, “FD”, “NA” ya da “U” notu olanlar bu dersleri öncelikli olarak alıp başardıktan sonra üçüncü yıla devam hakkı kazanır. Genel not ortalaması en az 1,70 olanlardan Üniversite dersleri “FF”, “FD”, “NA” ya da “U” notu olanlar bu dersleri başarılı oluncaya kadar üçüncü sınıf sonuna kadar normal ders yüküne ilaveten alabilirler. 

Üçüncü yıl sonunda her dersten en az “DD” alıp, genel not ortalaması en az 2,00 olanlar dördüncü yıla geçer. “FF”, “FD” veya “NA” notu olan dersi bulunanlar bu dersleri öncelikli olarak alıp başardıktan sonra dördüncü yıla devam hakkı kazanır. 

Dördüncü ve beşinci yıllar birlikte değerlendirilir. Bu yıllarda bulunan derslerden en az “DD” almış ve genel not ortalaması en az 2,00 olan öğrenciler altıncı yıl (ön hekimlik) uygulama dilimlerine geçmeye hak kazanır. Dördüncü veya beşinci yıllarda “FF”, “FD” veya “NA” notu olan dersler ilk açıldığında başarılı oluncaya kadar almakla yükümlüdürler. 

Altıncı yıl ön hekimlik uygulama dilimleri yeterliliğe dayalı olarak değerlendirilir. Bu yıl uygulamalarının tamamından “S” notu alan öğrenciler mezun olmaya hak kazanır. “U” notu alanlar bu dersi başarılı oluncaya kadar almakla yükümlüdürler. 

Kayıt olunan ve not ortalamalarına katılan her dersin AKTS kredisi ile o dersten alınan notun katsayısı çarpılarak bulunan ders puanları toplamının, bu derslerin toplam AKTS kredisine bölünmesi ile not ortalaması tespit edilir. Bu işlem bir yarıyıl içinde alınan dersler için yapılırsa yarıyıl not ortalaması, o zamana kadar alınmış bütün dersler için yapılırsa genel not ortalaması elde edilir. 

Not ortalaması hesaplanırken, tekrar edilen ders bulunması halinde bu dersten alınan en son not geçerlidir. Tekrar alınan dersler, not durum belgelerinde belirtilir. 

Not ortalaması hesaplarına katılan harf notlarının katsayı, puan ve statüsü aşağıda belirtilmiştir: 

Puan

Ders Notu

Katsayı

Statü

90-100

AA

4,00

Başarılı

85-89

BA

3,50

Başarılı

80-84

BB

3,00

Başarılı

75-79

CB

2,50

Başarılı

70-74

CC

2,00

Başarılı

65-69

DC

1,50

Koşullu Geçer

60-64

DD

1,00

Koşullu Geçer

50-59

FD

0,50

Başarısız-Kalır

49 ve aşağısı

FF

0,00

Başarısız-Kalır

NA (devamsız) notu, derse devam yükümlülüklerini sağlamayan ve/veya ders uygulamalarına ilişkin koşulları yerine getirmeyen öğrencilere dersi veren öğretim elemanı tarafından takdir olunur. Not ortalamaları hesabında NA notunun katsayısı 0,00 (sıfır) olarak işlem görür.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunmamaktadır.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Fakültemizin Tıp Eğitim Kurulu tıp eğitim programının oluşturulması ve iyileştirilmesinden sorumlu bir kuruluştur.

Tıp Eğitim Kurulu program çıktılarına göre öğrencilerin başarılarını kayıt altına alarak problemleri belirleyebilir.

Üniversitemizde kullanılan blackboard sistem verilerinden,öğrenciler ve öğretim görevlilerinden alınan geri bildirimler de dikkate alınarak gereken iyileştirmeler uygulanır.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönemlere göre ders içerikleri ile ilgili detaylı bilgiye http://tip.ieu.edu.tr/egitimprogrami.php  websitesinden ulaşabilirsiniz.

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus öğrenci staj haraketliliği programı, öğrenci yaz stajları için burs olanağı sağlayan programlardan bir tanesidir. Bu program kapsamında öğrencilerimiz, üniversitemizin Erasmus anlaşmasının bulunduğu Avrupa üniversitelerinde staj olanaklarına başvurabilecektir.

Öğrencilerimizin 2. ve 3. sınıf yazında bilimsel araştırma çalışmaları, 4. ve 5. Sınıf yazlarında ise klinik rotasyon/klinik araştırma yapabilecekleri, İzmir Ekonomi Üniversitesinin ikili anlaşmalarımızın olduğu üniversiteler ;

Aarhus University (Danimarka), Universite Paris-Sorbonne (Paris IV), University of Zagreb (Hırvatistan), Sofia University (Bulgaristan), University of Debrecen (Macaristan), Sapienza University of Rome (İtalya), University of Belgrade (Sırbistan), Universitat De Barcelona (İspanya), University of Sheffield (İngiltere), Boston University (Amerika Birleşik Devletleri), University of Michigan (Amerika Birleşik Devletleri), University of New Mexico (Amerika Birleşik Devletleri), Vilnius University (Litvanya), Kyoto University (Japonya) 

Ayrıca öğrencilerimiz, bilimsel araştırma yapmak için gerçekleştirecekleri ulusal ve uluslararası yaz stajlarına kendileri de başvurabileceklerdir. Öğrencilerimize seçmek istedikleri laboratuvarlar, burs olanakları gibi çeşitli konularda öğretim üyelerimiz tarafından danışmanlık yapılacaktır.

Avrupa ve Diğer Ülkelerdeki Yaz Stajı Programları :
Austria, Institute of Science and Technology ISTernship Program; Austria, Vienna Biocenter Summer School; Japan, Okinawa Institute of Science and Technology Research Internship, Germany; DAAD Research Internships in Science & Engineering (RISE), Germany; Hanover Biomedical Research School Lower Saxony International Summer Academy (LISA) in Immunology, Germany; RWTH Aachen University UROP, Germany; Cellnetworks Summer School, Spain; Centre for Genomic Regulation CRG Summer Internship Program for Undergraduate Students, Switzerland; Ecole Polytechnique Federale de Lausanne Summer Research Program

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yaz Stajı Programları:
American Society for Pharmacology & Experimental Therapeutics Zannoni Summer Undergraduate Research Fellow Awards, Amgen Scholars Program, Baylor College of Medicine Summer Medical and Research Training Program, Berkeley iGEM Team, Haas Scholars Program, Summer Undergraduate Research Fellowships, CHORI (Children's Hospital Research Institute), Office of Research and Scholarship, Broad Institute Undergraduate Research Program, California Institute of Technology Amgen Scholars Program Summer Undergraduate Research Fellowships, Cold Spring Harbor Laboratory, Connecticut, University of Undergraduate Summer Research Internship Program in Biological and Biomedical Sciences, Cornell/Rockefeller/Sloan-Kettering Summer Programs Rockefeller University Summer Undergraduate Research Fellowship Summer Undergraduate Research Program, Harvard University Summer Undergraduate Program in Immunology Four Directions Summer Research Program, School of Public Health Summer Internships Harvard Stem Cell Institute Internship Program, University of California, Los Angeles Summer Programs for Undergraduate Research, Mirthe Center Research Experience for Undergraduates University of Missouri, Penn State University Summer Undergraduate Research Internship Program, Pittsburgh, University of School of Medicine Summer Undergraduate Research Program, Rochester, University of Summer Scholars Program, Sloan-Kettering Summer Undergraduate Research Program, St. Jude's Children's Research Hospital Pediatric Oncology Education Program, Stowers Institute for Medical Research Stowers Summer Scholars Program, Texas A & M Health Science Center Summer Research Program Texas, University of - Southwestern Medical Center Summer Undergraduate Research Fellowship Program (SURF) Quantitative and Physical Science Summer Undergraduate Research Fellowship Program, UCSF / Kaiser Permanente UC Berkeley Undergraduate Research Internship, Woods Hole Research Center Woods Hole Partnership Educational Program, Yale University SURF - Summer Undergraduate Research Fellowship Program

Yeni yorum ekle