İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
İstanbul
Üniversite statüsü: 
Vakıf
KYK Yurt Olanakları: 

KYK’nın İstanbul’da okula yakın bir çok yurdu bulunmaktadır.

Yurtlar ve detaylı bilgi için http://www.istyurtkur.gov.tr/yurtlarimiz.php

Özel Yurt Olanakları: 

Çeşitli fiyat ve özellikte Mecidiyeköy, Beşiktaş, Fulya, Osmanbey, Esentepe’de okula yakın bir çok yurt bulunmaktadır.

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Okulun konum itibariyle en uygun yerler Şişli, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Esentepe, Levent’tir. Bulunduğu yere, evin özelliklerine göre fiyatlar çeşitlilik göstermektedir

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Okulu tam burslu tercih eden öğrenciler içinde, MF3 türünde sıralaması ilk 3000’de olan ve okulu ilk sırada tercih eden öğrencilere karşılıksız aylık 1000 TL burs verilmektedir.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Türkiye’nin en kalabalık ve en güzel şehirlerinden olan İstanbul, bir üniversite öğrencisine sosyal anlamda her imkanı sunmaktadır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

İstanbul’un en merkezi noktasında bulunan okul, Şişli Beşiktaş Levent gibi merkezlere yürüme mesafesinde olup metro ve metrobüsün birleşim noktasında bulunmasıyla hem Avrupa hem de Anadolu yakasında şehrin her yerine çok rahat ulaşım imkanı sunmaktadır.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu ve Söğütlüçeşme’den Beylikdüzü’ne kadar ulaşım imkanı sağlayan metrobüs okula 1 ile 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca okulun önünde bulunan otobüs durağıyla Beşiktaş, Ortaköy vb. birçok yere ulaşım sağlanabilmektedir.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

1996 yılında Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde açılan tıp fakültesi, 2006 yılında ayrılarak İstanbul Bilim Üniversitesi adıyla devam etmiştir. Türk Kardiyoloji Vakfı tarafından kurulan üniversitenin Florence Nightingale Hastaneleri ile mütevelli heyeti ortaktır. Aynı zamanda Türkiye’deki ilk sağlık üniversitesidir.
1.sınıftan itibaren Şişli Florence Nightingale Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Simülasyon Merkezi’nde pratik ve teorik derslerine; 3. sınıftan itibaren ise Şişli Florence Nightingale Eğitim ve Araştırma Hastanesinde stajlara başlanılır.
Amacımız, insan sevgisi, kardeşlik ve pozitif bilimin yol gösterdiği doğrultuda, araştırmaya ve gelişmeye açık, dürüst, ilkeli ve uygar gençlerin topluma kazandırılması için elimizdeki her türlü imkanı kullanmaktır. Hedefimiz; gençlerimizin kendilerine güvenen, sorgulayan, problem çözebilen ve çok kültürlülüğü benimseyen, hoş görülü bireyler olarak sağlık alanında yetişmeleri ve ileri çalışma hayatlarında, gerek ulusal, gerek uluslararası arenada rahatlıkla yarışabilecekleri yeterli bilgi, deneyim ve donanım kazanmalarıdır.

Misyonumuz, çağımızın tüm sağlık sorunları ve gerçeklerini anlayan, benimseyen, yeterli çevre bilinci gelişmiş bir SAĞLIK İNSAN GÜCÜ oluşturma amacıyla, gerekli eğitim ve öğrenim için, maddi manevi her türlü yardımı sağlamak ve yol göstermektir. Unutmayalım ki SAĞLIK en kıymetli hazinemizdir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Tıp fakültesi, ana kampus olan Esentepe Kampüsünde eğitim vermektedir. Şişli ilçesinde bulunan Esentepe Kampüsü konum olarak oldukça merkezidir. Gerek ulaşım merkezlerine gerekse şehrin önemli noktalarına çok yakındır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Okulun bünyesinde TurkMSİC, satranç, dans, müzik, bilimsel araştırma, erasmus, tiyatro, spor, Atatürkçü düşünce kulüpleri bulunmaktadır. Ayrıca bahar şenliği ve her çarşamba multidisipliner bilimsel toplantılar yapılmaktadır.

Fakültenin kuruluş yılı: 

 

1996 yılında Kadir Has Üniversitesi bünyesinde açılan tıp fakültesi, 2006 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmiştir.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Şişli Florence Nightingale Hastanesi üniversitenin eğitim araştırma hastanesidir. Tıp fakültesine yaklaşık 2,5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım 5-10 dakika sürmektedir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Birliktedir.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

2016-2017 eğitim dönemi  itibariyle entegre sisteme geçilmiştir.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

 

Akreditasyon için başvurular 2016-2017 yılı itibari ile yapılmıştır.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

 

Akreditasyonla ilgili çalışmalar sürmektedir.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

 Hazırlık sınıfı bulunmamaktadır. İlk üç sene zorunlu haftada 2 ders İngilizce, 2 ders medikal İngilizce dersi vardır.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%100 Türkçe

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi:Haftada iki saat pratik dersleri olmaktadır. Masa masa 5’erli grup halinde bölünmekteyiz. Kadavra ve maketler üzerinden ders işlenmektedir.

Histoloji: Her hafta, herkes kendine ait mikroskoplarından o haftanın preparatlarını inceler. Öncesinde hoca tahtaya yansıttığı mikroskop görüntüsünden bilgilendirme yapar.

Fizyoloji: Haftada iki saat laboratuar derslerimiz olur. Gruplara bolünerek o haftanın konusuyla ilgili deneyler yaparız.

Patoloji: Teorik dersin konusu her hafta laboratuarda mikroskoplarda incelenir.

Mikrobiyoloji: Haftada iki saat laboratuar dersleri yapılır. Preparat hazırlama, besiyeri ekimleri gibi haftanın konusuna uygun pratik yapılır.

Biyokimya: Haftada iki saat, 6’şarlı gruplara bölünerek deneylerimizi gerçekleştiririz.

Biyoistatistik: Dersler teorik işlenmektedir.

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Biri kadın biri erkek iki adet kadavramız vardır. Her konudan oldukça bol miktarda ve bol çeşitte maket bulunmaktadır.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Herkesin öğrencinin kendine ait mikroskobu vardır.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Yoktur.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Simülasyon Merkezi’nde gerçekleşen Tıbbi Beceri ve İlk Yardım adlı derste hem teorik hem de pratik derslerin işlenmesine yönelik malzemeler bulunmaktadır. Pratik derslerde ameliyat esnasında kullanılan cihazları tanıma, enjeksiyon, dikiş atma ve acile gelen bir hastaya ilk yardım, teşhis ve tedavi süreçlerinde yapılması gerekenlere yönelik eğitim ve öğretim verilmektedir.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

1.Sınıf: 80
2.Sınıf: 110
3.Sınıf: 80
4.Sınıf: 60
5. Sınıf: 27
6.Sınıf: 38

Not: Yukarıdaki bilgiler sene içinde yatay geçiş yapan öğrenciler bulunduğundan güncel değildir.

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Multidisipliner Çarşamba toplantıları,  Mortilite-morbilite toplantıları

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Dönem 1,2,3: Eylülün üçüncü haftasında dönem başlar, ocağın ilk haftasında dersler biter. Sınavlar başlar. Şubatın son haftası bahar dönemi başlar, haziranın ilk haftasında dersler biter ve sınavlar başlar.

Dönem 4.5.: Eylülün ilk haftasında güz dönemi başlar, ocağın ortasında biter. Bahar dönemi şubat ayıyla başlar, haziranın ilk haftasında dersler biter ve sınavlar başlar.

Dönem 6: Ağustosun ilk haftasında başlar ve tam bir yıl sonra ağustosta tamamlanır.

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Tıp fakültesinde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 1.68

 

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

İnkılap tarihi ve Türk dili dersleri zorunlu olarak birinci sınıfta vardır. Onun haricinde seçmeli olarak tıp hukuku, sağlık yönetimi, diksiyon, bilgisayar, sağlık ekonomisi, biyomedikal gibi seçmeli dersler vardır.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Derslerde %70 devam zorunluluğu vardır. Yoklama yöntemi uygulanmaktadır. İnternet yoluyla öğrenilmektedir.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1. ve 2. sınıflarda hocaya bağlı olarak açık uçlu, boşluk doldurmanın da bulunduğu çoktan seçmeli sınav laboratuvar derslerinde ek olarak pratik sınavı, sonraki dönemlerde ek olarak sözlü staj sınavları vardır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Komite sistemine geçilmiştir. Komiteden geçme notu 60’dır. Her dersten ayrı ayrı %20 başarı gerekmektedir.

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Var.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Geri bildirim anketleri yapılmaktadır. 

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1: Temel Biyokimya, Genel Fizyoloji, Anatomi, Histoloji, İlkyardım, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Bilgisayar,  Davranış Bilimleri, Tıbbi Terminoloji, Halk Sağlığına Giriş, Aile Hekimliğine Giriş , Tıbbi Etik , Tıp Hukuku,  Hekimlik Esasları ,Türk Dili,  Tıbbi İngilizce, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Dönem 2:  Fizyoloji, Anatomi, Özel Histoloji, Embriyoloji, Mikrobiyoloji, Klinik biyokimya, Klinik fizyoloji, Diksiyon, İngilizce, Biyoistatistik, Biyomedikal,  Spor hekimliği, İmmünoloji

Dönem 3: İç hastalıklarına giriş,Genel cerrahiye giriş, Kadın hastalıkları ve doğuma giriş, Çocuk hastalıklarına giriş, Patoloji, Mikrobiyoloji, Tıp tarihi, Mikrobiyoloji, Farmakoloji, İngilizce, Klinik genetik, Bilimsel araştırma teknikleri, Deontoloji

Dönem 4: İç Hastalıkları Stajı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Stajı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Stajı, Genel Cerrahi Stajı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Stajı, Kardiyoloji Stajı, Göğüs Hastalıkları Stajı, Klinik Farmakoloji, Halk Sağlığı, Fizyopatoloji

Dönem 5: Üroloji Stajı, Çocuk Cerrahisi Stajı, Adli Tıp Stajı,Anesteziyoloji ve Reanimasyon Stajı, Kalp ve Damar Cerrahisi Stajı, Göğüs Cerrahisi Stajı, Nöroloji Stajı, Psikiyatri Stajı, Dermatoloji Stajı, Ortopedi ve Travmatoloji Stajı, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Stajı, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Stajı, Göz Hastalıkları Stajı,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Stajı, Nöroşirürji Stajı,Radyoloji Stajı, Nükleer Tıp Stajı, Radyasyon Onkolojisi Stajı

Dönem 6: İç Hastalıkları, Psikiyatri, Cerrahi ve Acil, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Aile Hekimliği, Halk Sağlığı

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus, TurkMSİC

Yorumlar

Yeni yorum ekle