Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi - 2019

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Tokat
Üniversite statüsü nedir?: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

6000 yıllık tarihi boyunca üzerinde barındırdığı medeniyetlerin izlerini taşıyan Tokat; çok çeşitli ve zengin bir kültürel yapı ile yoğrulmuştur. Hititlerden günümüze kadar üzerinde yaşamış tüm medeniyetlerin izlerini ilimizde bulmak mümkündür. Maşat höyükte ki Hitit şehri, Roma, Bizans döneminden kalma Sebaptapolis yerleşim bölgesi, Tokat Kalesi, Taşhan, Beysokağı, Hıdırlık köprüsü, Alipaşa hamamı ve Ali paşa Camii gibi daha birçoklarını sayabileceğimiz tarihi ve kültürel zenginliklerimiz ilimizi daha da güzelleştirmektedir. Yüzyıllardır bozulmadan günümüze ulaşan gelenek ve göreneklerimiz, yemek kültürümüz, giyim kültürümüz, folklorik değerlerimiz, bakırcılık, yazmacılık, halı kilim ve kumaş dokumacılığı günümüzde de aynı disiplin ve aynı hevesle yapıla gelmektedir. Reşadiye’de bulunan Selemen Yayla Pazarında hala değiş tokuş usulü alışveriş yapılmaktadır.

Halkımızın sevincini, hüznünü, sıkıntılarını, mutluluğunu motif motif işleyen folklorik değerlerimiz, Omuz halayı, Geyik oyunu, Ellik halayı, Çekirge oyunu, Tokat ağırlaması, Maşat Halayı ve Semah oyunu gibi daha onlarcası bulunan oyunlarımızın her birinin arkasında bir sosyal olgu yatmaktadır. Orta Asya Türk giyim kültürünün hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmesi ve bu kültürün bazı köylerimizde hala devam etmesi Tokat’a bir ayrıcalık katmaktadır.

 

Ayrıntılı bilgi için link: tokat.ktb.gov.tr

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Şehrimizde havaalanı yapım aşamasındadır.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

1-) Tokat Kız Öğrenci Yurdu : Ücret: 190     4-6 kişilik ranza tipi

Adres: Gop Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampüsü Telefon : 0(356) 252  1700

2-)GOP Erkek Öğrenci Yurdu: Ücret: Ulaşamadık    4-6 kişilik ranza tipi

Adres: Parekende mah. Behzat bulvarı/Tokat Telefon : 0(356) 212 4315

3-) Ali Paşa Erkek Öğrenci Yurdu: Ücret : Ulaşamadık  6-8 kişilik ranza tipi

Adres: Altıyüzevler mah. /Tokat Telefon : 0(356) 228 0017

4-)İbni Kemal Kız Öğrenci Yurdu: Ücret:215     2-3 kişilik karyola tipi

Adres: Gop Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampüsü Telefon : 0(356) 252 1803

5-)Mehmet Emin Kız Öğrenci Yurdu: Ücret: 225           3-4 kişilik karyola tipi

Adres: Gop Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampüsü  Telefon : 0(356) 252 1650

Ayrıca fakülte çevresinde bunlara ek özel yurtlar da bulunmakta.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Tıp Fakültesi çevresinde genel olarak 2+1 evler bulunmakta bunların kirası eşyasız: 650-850₺

Eşyalı: 1000-1200₺ şeklinde değişmektedir.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'dan alan Üniversitemiz 03.07.1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanuna Ek 24. Madde gereğince kurulmuştur. Ziraat Fakültesi Cumhuriyet Üniversitesi'ne bağlı açılmıştır. Fen-Edebiyat Fakültesi, Niksar Meslek Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu, Zile Meslek Yüksekokulu, Erbaa Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitülerinden oluşan Gaziosmanpaşa Üniversitesi 01.11.1992 tarihinde Rektör ataması ile üniversite olarak birimlerini oluşturmuştur. Öğretim dili Türkçe'dir.

Üniversitemizde kuruluş sırasına göre Ziraat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi vardır.

Ayrıntılı bilgi için: www.gop.edu.tr

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Üniversitemizin özel bir burs imkanı bulunmamaktadır. İhtiyacı olan öğrencileri yemek desteği verilmektedir. Ayrıca yaklaşık 20 kadar öğrenciye kütüphanede yarı zamanlı çalışma imkanı sunulmakta.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Üniversitemizde her sene mayıs ayında Bahar Şenlikleri gerçekleştirilmektedir. Bu şenliklerde çeşitli aktiviteler, konserler ve öğrenciler tarafından standlar düzenlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenci kulüpleri ve dekanlığın ortak çalışması ile 2 yıldır 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları gerçekleştirilmektedir. Geçtiğimiz sene 2. TOGÜ Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi düzenlenmiştir. Kongre dekanlık tarafından her sene gerçekleştirilmek üzere desteklenmektedir. Ayrıca Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Erasmus Mobility Semineri ve çeşitli konferanslar gerçekleştirildi

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Fakültemiz içerisinde de 7/24 açık kütüphanemiz var. Ayrıca ders çalışabileceğimiz derslikler de kullanımımızda. Dönemlere göre ayrılmış çalışma salonları bulunmamaktadır. Ancak hastane bünyesinde bulunan bir kütüphane sadece dönem 4-5 ve 6 öğrencilerine açıktır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
https://www.gop.edu.tr/OgrenciKulupleri.aspx?d=tr-TR&mk=30507&m=ogrenci_kulupleri Fakültemiz Bünyesindeki Öğrenci Kulüpleri : Dinamik Gençlik Kulübü Geleneksel Türk Okçuluğu Kulübü Neocortex Kulübü Sağlıkta Pozitif Düşünce Kulübü TEBA Kulübü TOGÜ Genç Yeşilay Kulübü TURMSIC Kulübü
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Okulumuzdaki yemekhanemizde öğle yemekleri çıkıyor. Dönem 4 ve 5 öğrencileri de temel bilimler binası yemekhanesinden faydalanmakta olup yemek fiyatları 1.75₺’dir. Dönem 6 öğrencileri ise hastane yemekhanesinden ücretsiz faydalanmaktadır Yemekhane dışında hastanenin kantininde de yemek yiyebiliyoruz. Fakülte çevresinde de yemek yiyebileceğimiz yerler var.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat'da Taşlıçiftlik Merkez Kampüsü, Ali Şevki Erek Yerleşkesi ve Almus, Artova, Pazar, Reşadiye ilçeleri hariç diğer ilçelerde Meslek Yüksek Okulları kampüslerine sahiptir.

Fakültemiz Diş Hekimliği Fakültesi ile birlikte Ali Şevki Erek Yerleşkesi'nde bulunmaktadır. Yerleşkede Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü yer almaktadır.

Fakültemiz şehir merkezinde bulunduğu için şehir merkezi ulaşımlarında araç kullanımına gerek yoktur. Taşlıçiftlik Merkez Kampüsü'ne ulaşım ise fakülte önünden kalkan 101 No'lu minibüslerle sağlanmaktadır.

Tokat Ankara'ya 375 km, İstanbul'a 794 km, İzmir'e 978 km, Sivas'a 107 km, Antalya'ya 865 km uzaklıktadır.

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

Fakültemiz 1995 yılında kurulmuştur.2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Gazi Üniversitesi ile yapılan protokol uyarınca bu üniversitede eğitime başlanmış olup 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılından itibaren üniversitemizde eğitim başlamıştır. 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılının ikinci döneminden itibaren fakültemiz eğitimini üyeni modern Tıp Fakltesi binası ile Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi binasında sürdürmeye başlamıştır.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Fakültemiz bahçesinde voleybol ve basketbol sahası bulunuyor. Onun dışında okul içerisinde masa tenisi oynayabiliyoruz. Yıl içerisinde voleybol, masa tenisi turnuvaları ve bilgi yarışması düzenleniyor. Ayrıca her yıl fakültemizdeki Tıbbiyeliler Tiyatro Topluluğu tarafından tiyatro oyunu çıkartılıyor.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

 -Erasmus: https://erasmus.gop.edu.tr/Default.aspx?d=tr-TR

-Farabi

-TurkMSIC

 

 

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

%100 Türkçe

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Fakültemizde İngilizce eğitim verilmediği için İngilizce hazırlık dönemi yoktur.Sadece ilk sene haftada 2 saat ingilizce dersleri bulunmaktadır. Sene başında girdiğimiz muafiyet sınavından  60 üzeri not aldığımızda bu derslerden muaf sayılıyoruz. Eğer muaf olamazsak sene içinde gerçekleşen vize ve final sınavlarına girilmesi gerekmektedir.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Fakültemizde devam zorunluluğu vardır. Devamsızlık hakkımız her komite için %20 dir. Bu sınırı geçtiğimiz takdirde komite sınavına girememekteyiz. Devamsızlık bilgilerimizi öğrenci işlerinden ve öğrenci bilgi sistemimizden öğrenebiliyoruz.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültemiz akreditasyon belgesine sahip değildir.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Fakültemiz akreditasyon belgesine sahip olabilmek için UTEAK’a başvurmuştur. Şu an özdeğerlendirme formunu doldurma sürecindedir.

Bu süreç içerisinde tıp eğitiminin iyileşmesi adına ders programlarında değişikliğe gidildi.

Akredite bir fakülte düzeni için gerekli çalışmalar halen devam etmektedir.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Evet bulunuyor.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Tüm anabilim dalları ve hastane birliktedir.

Anabilim dallarının konumu?: 

Birliktedir.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Dönem 1,2 ve 3 öğrencileri Temel Bilimler binasında kendi dönemlerine ait amfilerde eğitim görmektedir. Dönem 4 öğrencileri stajların gerçekleştiği anabilim dalına ait servisteki dersliklerde eğitim görmektedir. Dönem 5 ve Dönem 6 öğrencileri ise stajlarına bağlı olarak temel bilimler binasında ya da hastanede derslerini görmektedir.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Evet tek bir binada.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
Hayır, bulunmuyor.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1: 145

Dönem 2: 128

Dönem 3: 97

Dönem 4: 112

Dönem 5: 80

Dönem 6: 86

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
Dönem 4 : 25-30 Dönem 5 :20-24 Dönem 6 :15-16
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Fakültemizde 17.09.2018 tarihi itibariyle 16 profesör, 33 doçent, 65 dr öğretim üyesi, 4 öğretim görevlisi, 150 araştırma görevlisi olmak üzere 268 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Öğretim üyesi başına 2,4 öğrenci düşmektedir.

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre Eğitim Sistemi uygulanmaktadır. Bu eğitim sisteminde vize final sistemi değil de komite sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemde ele alınan konu, o konuyla ilgilenen anatomi, histoloji, biyokimya, fizyoloji, biyofizik temel tıp bilimleri ve klinik bilimlerin belirli bir düzenle işlenir.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Dönem1: TıpTarihi ve Deontoloji, Tıp Eğitimi ve Bilişimi, Tıbbi Biyokimya, Biyofizik, Fizyoloji, Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, Biyoistatistik, Tıbbi Biyoloji, Adli Tıp ,  Anatomi, Acil Tıp, Tıbbi Genetik

Dönem2: Anatomi, Fizyoloji, Tıbbi Biyokkimya, Biyoistatistik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Biyofizik, Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Dönem3: Tıbbi Patoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Farmakoloji, Genel cerrahi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Mesleki Beceri, Göğüs Cerrahisi, Tıp Tarihi ve Deontoloji, Acil Tıp, Radyoloji, Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği, Psikiyatri, Nöroloji, Üroloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Dermatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Göz Hastalıkları, FTR, Ortopedi

Dönem4: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, İç Hastalıkları, Kardiyoloji, Genel Cerrahi, Anesteziyoloji ve reanimasyon Stajları

Dönem5: Radyodiagnostik, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi/ Kalp ve Damar Cerrahisi, Nöroloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Ortopedi ve Travmatoloji, Fiziksel Tıpve Rehabilitasyon, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Plastik, Rekontrüktif ve Estetik Cerrahi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Üroloji, Adli Tıp Stajları

Dönem6: İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği, Adli Tıp, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi, Acil Tıp, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Seçmeli Stajlar

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

Seçmeli dersler: Sağlıklı Beslenme, Palyatif Bakım, İlk Yardım, Doğa Sporları, Futbol, Basketbol Tenis, Badminton, Yüzme, Çiçek Bakımı, Türk Sanat Müziği, Tasavvuf, Dünya ve Ülkeler Coğrafyası, Etkili İletişim ve BedenDili…

İnkılâp Tarihi, Türk Dili, İngilizce

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

2018-2019 Eğitim Öğretim Takvimi

Dönem 1

Kayıtlar Ağustos 2018

Birinci yarıyıl :  10 Eylül 2018/ 18 Ocak 2019

Yarıyıl tatili :    21 Ocak 2019 /1 Şubat 2019

İkinci yarıyıl  :  4 Şubat 2019 /10 Mayıs 2019

Mazeret sınavı: 13 Mayıs 2019/ 17 Mayıs 2019

Final sınavı  :  29-30 Mayıs 2019

Bütünleme sınavı :20-21 Haziran 2019

 

Dönem 2

Birinci yarıyıl: 10 Eylül 2018 /18 Ocak 2019

Yarıyıl tatili:  21 Ocak 2019/ 1 Şubat 2019

İkinci yarıyıl: 4 Şubat 2019 /17 Mayıs 2019

Mazeret sınavı: 20 Mayıs 2019 /24 Mayıs 2019

Final sınavı :10-11 Haziran 2019

Bütünleme sınavı: 27-28 Haziran 2019

 

Dönem 3

Birinci yarıyıl: 3 Eylül 2018/ 18 Ocak 2019

Yarıyıl tatili   :21 Ocak 2019/1 Şubat 2019

İkinci yarıyıl: 4 Şubat 2019/ 10 Mayıs 2019

Mazeret sınavı :13 Mayıs 2019 /17 Mayıs 2019

Final sınavı :29-30 Mayıs 2019

Bütünleme sınavı: 20-21 Haziran 2019

 

Dönem 4

Birinci yarıyıl stajları: 3 Eylül 2018/ 18 Ocak 2019

Yarıyıl tatili :21 Ocak 2019/ 1 Şubat 2019

İkinci yarıyıl stajları: 4 Şubat 2019/ 21 Haziran 2019

Staj sınav tarihleri  : Her stajın sonunda

Mazeret sınavı :24 Haziran 2019 /28 Haziran 2019

Bütünleme sınavı :8 Temmuz 2019 /19 Temmuz 2019

 

Dönem 5

Birinci yarıyıl stajları :   3 Eylül 2018 /18 Ocak 2019

Yarıyıl tatili    :21 Ocak 2019 /1 Şubat 2019

İkinci yarıyıl stajları:  4 Şubat 2019 /24 Mayıs 2019

Mazeret sınavı : 27 Mayıs 2019 /30 Mayıs2019

Staj sınav tarihi :   Her sınavın sonunda

Bütünleme sınavı :   10 Haziran 2019/ 21 Haziran 2019

Dönem 6

Stajlar: 1 Temmuz 2018/ 1 Temmuz 2019

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: Her teorik dersten sonra o dersle ilgili pratik derslerimiz olmaktadır. Bu derslerde masalara gruplara ayrılmaktayız .Asistanlar önce tüm gruplara konuyu maketler üzerinden anlatmaktadır. Daha sonra da biz maketler üzerinde çalışmaktayız.

Histoloji: Gördüğümüz teorik derslerden sonra o derslerle ilgili laboratuvarlarda mikroskoplar üzerinde pratik derslerimizi gerçekleştirmekteyiz. Dersin başında hocalarımız tarafından projeksiyonla yansıtılan preparatlar üzerinden ders anlatılmaktadır. Sonra da bizler mikroskoplarımızda aynı preparatları inceleriz.

Fizyoloji: Sadece bazı teorik derslerden sonra pratik derslerimiz gerçekleşmektedir. Önce asistanlar deneyden kısaca bahsederler sonra deney gerçekleştirilir.

Patoloji: Aynen histoloji pratik derslerimiz gibi gerçekleşmektedir. Teorik derslerden sonra asistanlar ve hocalar tarafından preparatlar projeksiyon ile yansıtılıp konu oradan anlatılır. Daha sonra bizler de mikroskoplarımızda preparatları inceleriz.

Mikrobiyoloji: Hocalar tarafından önce bakteri üretimi ve önceden hazırlanmış kültürler gösterilir.Daha sonra da sayımız yeterli olduğundan isteyenler uygulama yapabilmektedir.

Biyokimya: Bazı derslerden sonra pratik derslerimiz olmaktadır.Yine önce asistanlar kısaca konudan bahsederler sonra deney gerçekleştirilir.

Biyoistatistik: Pratik dersimiz yok.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Her yılın konularına bağlı olarak farklı oranda pratik dersler görmekteyiz. Yıldan yıla değişiklik gösterebilmekle beraber 2018-2019 eğitim öğretim yılını baz aldığımızda yaklaşık olarak dönem 1' de % 30, dönem 2 'de %20, dönem 3' te ise %10 civarında pratik ders görmekteyiz. Kurullardaki pratik ve teorik derslerin oranına göre belirlenen soru sayılarına göre de pratik ve teorik sınavlara giriyoruz.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Fakültemizde 1 adet kadavra bulunmaktadır. Maketler ve anatomi laboratuvar büyüklüğü ise gruplara ayrılarak çalıştığımız için yeterli oluyor. Ayrıca sonradan kendi çalışmalarımız için, hocalarımızın maketler üzerinden ders anlattığı videolara da ulaşıp bunlardan faydalanabiliyoruz.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Öğrenci başına bir mikroskop düşmektedir.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Kliniğe Hazırlık Kursu (Dönem 4’e başlayacak öğrenciler için)

-Dönem 1,2,3 öğrencilerine yönelik komite içerisine yerleştirilen panel ve söyleşiler

-Dekan ve Dekan Yardımcısı ile Eğitime Genel Bakış Toplantıları

-Komite sonrası soru açıklama toplantıları

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Fakültemizde mesleki beceri dersleri bulunmamaktadır. Ancak stajlara başlamadan dönem 4 öğrencilerinin katıldığı “Kliniğe Hazırlık Kursu” yıllardır devam etmektedir. Bütün dönem 4 öğrencileri bu derslere girerek kliniğe hazırlanmakta.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Yok.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

Dönem 1-2-3 'lerde kurullara göre teorik ve pratik sınavlarımız olmaktadır. Teorik sınavlarımız test şeklindedir. Pratik sınavlarımız ise eğer o kurulda hangi dersten uyguluma dersimiz varsa ona göre gerçekleşir. Ama her dersin pratik sınavı da aynı değildir.

Anatomi: Masalara o kurulda görülen konularla ilgili olarak 2 ya da 3 soru hazırlanır. Her sınavda sorular için olan süre değişmektedir. Ama genel olarak 1 dk süre verilir her masa için. Zil sesi ilesürenin bittiğini anlarız ve diğer masaya geçeriz. Pratik sınav bu şekilde işlemektedir.

Histoloji: O kurul boyunca gördüğümüz konularla ilgili preparatlar anfilerde projeksiyonla yansıtılır ve belirli bir süre içinde o preparatlarla ilgili soruları yazılı olarak cevaplarız.

Patoloji: Hocalarımız 3 farklı pratik sınav sistemi uygulayabilmektedir:

                1) Klasik yazılı sınav

                2)Sözlü sınav

                3)Histoloji pratik sınavı gibi preparatları yansıtarak bunlardan yazılı sınav şeklinde yapılmaktadır.

Dönem 4 : Her stajın sonunda teorik (yazılı) ve pratik (sözlü) sınav gerçekleşebilmektedir. Bunlar da genelde %50 teorik %50 pratik olarak değerlendirilir. Ama hocalar isterlerse bu oranları değiştirebilir ve sadece sözlü veya sadece yazılı sınav yapabilmektedir.

Dönem 5 : Sınav sistemleri dönem 4'lerle aynıdır. Teorik ve pratik sınavları vardır. Bazen sadece pratik (sözlü) sınav olabilmektedirler.

Dönem 6 : Sınav yok.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Fakültemizde geçme notumuz 60'dır.Eğer sene sonunda komite ortalamalarımız 85 ve üstü ise final sınavına girmeme hakkı kazanmaktayız. Eğer finale girmemiz gerekirse de komite notlarının %60'ı finalin de %40'ı alınarak hesaplanır. Ortalamamız 60'ın üzerindeyse dönemi tamamlamış oluruz. Ortalamamız 60'ın altında kalırsa bütünleme sınavlarına gireriz. Bütünlemede de yine aynı sistem uygulanır. Eğer ortalamamız 60'ın üzerinde ise dönemi tamamlamış oluruz. Değilse dönem tekrarı yapmak zorunda kalırız.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Anatomi: Zilli sınav şeklinde. Odada bulunan 5-6 masanın üzerinde maketler bulunuyor. Her maketin üzerinde de 1-2 adet işaretli oklar var. Bize verilen süre içerisinde-her masada yaklaşık 1 dk - okların işaret ettiği yerdeki yapıyı yazmamız bekleniyor. Zilin çalmasıyla masa değiştirerek sınavımızı tamamlıyoruz. Histoloji: O kurul boyunca gördüğümüz konularla ilgili preparatlar amfilerde projeksiyonla yansıtılır ve belirli bir süre içinde o preparatlarla ilgili soruları yazılı olarak cevaplarız. Patoloji: Histoloji pratik sınavına benzer şekilde yapılıyor.
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Fakültemizde kurullarımızın ortalaması 85 ve üzeri olduğunda finalsiz geçmekteyiz. Ayrıca finallere girenlerimiz için baraj uygulaması bulunmamakta.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

-Komite sonu geri bildirim sistemleri: İnternet üzerinden her kurul sonunda dekanlık tarafından geri bildirim anketlerimiz uygulanmaktadır. Bunların sonuçlarına göre de iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

-Dekan ile “Eğitime Genel Bakış” toplantıları

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Dönem koordinatörlerimiz bulunmaktadır. Sene içerisinde bazı derslerimizde bizimle bir araya gelerek sorunlarımızı konuşmaktadırlar ve böylece bunlara ortak birer çözüm yolu ararız. Eğer birebir görüşmek istersek de hocalarımızın müsait olduğu her an görüşebilmekteyiz. Dekan yardımcımız Prof. Dr. Fikret Erdemir hocamız her kurul sonunda bizimle bir araya gelir ve sorunarımıza ortak çözüm yolları ararız.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Öncelikle şehirden bahsedeyim. Eğer küçük ve sakin şehirleri seviyorsanız bu şehir sizin için bir avantaj. İstediğiniz yere çok kolay ve hızlı ve şekilde ulaşabilirsiniz. Yani ulaşım kaldığınız yere bağlı olmakla beraber sizin için muhtemelen kolay olacaktır. Bu da derslerinize ve kendinize daha fazla zaman ayırabilmeniz demek. Şehre alışmak da çok kalabalık şehirlere göre daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Fakülteden bahsetmek gerekirse fakültemiz öğrenci dostu bir fakülte. Hocalara ulaşmak istediğimizde çok kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Eğitimimizi daha da geliştirmek adına fikirlerimizi önemsiyor ve bu konuda çaba sarf ediyorlar. Gayet güzel ve yeterli bir eğitim alıyoruz. Fakültenin şehir merkezinde olması da bizler için güzel bir avantaj.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Tokat'ın büyük bir şehir olmaması, fakülte çevresinde dinlenme alanının az olması, yapılabilecek etkinliklerin sınırlı olması okulun dezavantajlarından.

Yeni yorum ekle