Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Ankara
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

Yaklaşık 20 tane yurt olup, şehrin merkezine ve ilçelere dağılmış halde bulunmaktadır. Sadece kız/erkek veya karma yurtlar şeklinde kullanır. Üniversitemize yakın konumlanmış KYK yurtlarını aşağıdaki adresten inceleyebilir ve telefonla arayarak özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

http://yucex.com/ankara-ili-devlet-ogrenci-yurtlari-kyk-adres-ve-telefon...

Özel Yurt Olanakları: 

Ankara’da 40’tan fazla özel yurt bulunmaktadır ve bunların fiyatları, oda özelliği veya yurt konumuna göre değişebilmektedir. Aşağıdaki linkten bu yurtlara göz atabilirisiniz.

https://www.yurtlarfiyatlar.com/ankara-ozel-yurtlar/ 

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Ev fiyatları da özel yurtlarda olduğu gibi lokasyona bağlı olarak değişebilir.

Üniversiteye yakın yerlerdeki kira bedelleri oda sayısı fark etmeksizin özel yurtlardan pahalı olacaktır.  

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Başta büyük vakıflar olmak üzere (TEV, KOÇ, TOG…) tıp öğrencilerine burs sağlayan özel vakıflar da bulunur. Bazıları vicdani geri ödeme sistemiyle çalışır (zorunluluk içermez size bağlıdır), bazıları geri ödeme isterler bunlar verecekleri ücrete ve kişi sayısına göre değişmektedir. Çoğu kurum başka bir yerden burs almamanızı beklemektedir. Aşağıdaki iki linkten ilki bütün burs veren vakıfları, diğeri ise sadece tıp öğrencileri için. Koşullarına bakarak başvurabilirsiniz.

http://www.burshaberleri.com/ankarada-burs-veren-vakiflar

http://tipogrencilerinebursverenkurumlar.blogspot.com.tr/

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Her türlü sosyal, spor veya kültürel aktiviteyi yapabilirsiniz. Gazi Üniversitesi ülkemizdeki en eski üniversitelerden olup kendini sürekli yenileyen bir yapıya sahiptir. Nitekim buna tıp fakültesi de dahildir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Gazi Üniversitesi Ankara’nın merkezinde bulunan bir şehir üniversitesidir. Fakülte ve yüksekokulların yoğunluk gösterdiği merkez yerleşkesi dışında Beşevler, Emek, Maltepe, Gölbaşı, Çankaya, Ostim, Çubuk, Polatlı ve Beypazarı’nda da yerleşkeye sahip olan Gazi, eğitim ve öğretime verdiği önemi gözler önüne serer.

Tıp Fakültesi ise şehrin merkezlerinden sayılan Bahçelievler semtinde bulunur. Ana kampüsümüzden yürüme ile 15 dk uzaklıktadır.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Metro, otobüs, özel halk otobüsü, dolmuş, taksi 

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1926 yılında genç Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanma yolunda ışığını gençlerden alması gereğinin bilinci ile eğitime yöneldi. Ankara’da öğretmen yetiştiren bir okul açılması amacı ile dönemin önde gelen mimarlarından projeler alındı. Birinci Ulusal Mimarlık Akımının öncülerinden Mimar Kemaleddin’in başarılı bulunan projesi, kısa sürede Ankara’nın merkezinde muhteşem bir yapıya dönüşerek "Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" adıyla açıldı ve şuanda Rektörlük merkezi olarak kullanılan binada eğitim-öğretim faaliyetlerine başladı.

Enstitünün adı 1929 yılında "Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" olarak değiştirilir ve bu isimle uzun yıllar hizmet verir. 1976 yılında ise “Gazi Eğitim Enstitüsü” ismini alır. Enstitü, 1982 yılında 2809 sayılı kanunla “Gazi Üniversitesi” kimliğine kavuşur.

Üniversite çatısı altına girdiğinde Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi zaten bir üniversite konumundaydı. Akademi'ye bağlı olarak bugünküİktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin bütün bölümleri, Tıp Fakültesi, daha sonra da fakülte olacak olan Diş Hekimliği ve Eczacılık Yüksek Okulları ile Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu eğitim ve öğretimini sürdürmekteydi. Yine Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi de Gazi Üniversitesi çatısı altında yerini alır. Kuruluşunda 9 fakülte, 12 yüksekokul ve 4 enstitüyü bünyesinde barındıran üniversitede bu sayı her geçen yıl hızla artar. Bugün kendisine bağlı olarak eğitim-öğretimini sürdüren 21 fakültesi, 4 yüksekokulu, 1 Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, 11 meslek yüksekokulu, 48 araştırma merkezi ve 7 enstitüsü ile Gazi Üniversitesi, adını aldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e yaraşır bir yüksek öğretim kurumu olma iddiasını devam ettirmektedir. Üniversitede, Eğitim, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Fen, Mühendislik, Mimarlık, Teknoloji, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Edebiyat, Hukuk, Güzel Sanatlar, Sanat ve Tasarım, Turizm, Beden Eğitimi ve Spor, Bankacılık ve Sigortacılık, Tapu Kadastro gibi çok çeşitli alanlarda eğitim verilmektedir. Eğitim fakülteleri yönünden ülkemizin lideri olan Gazi Üniversitesi, bünyesinde, Endüstriyel Sanatlar, Gazi Eğitim, Mesleki Eğitim, Teknik Eğitim, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültelerini barındırır. Yurdun dört bir yanından üniversiteyi kazanarak gelen 77 bin öğrencisinin yanında Gazi Üniversitesi; Türk Cumhuriyetleri, Kafkaslar, Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinden gelen 1500'den fazla yabancı uyruklu öğrencisi ile ülkemizin yurt dışından en çok öğrenci kabul eden üniversitesidir. Üniversite, açılan yüksek lisans ve doktora programlarına devam eden 5 binden fazla öğrencisi ile sadece kendi öğretim elemanı ihtiyacını değil, diğer üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacını da karşılamaktadır.

Linki inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

http://www.gazitanitim.gazi.edu.tr/

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Gazi Üniversitesi Ankara’nın merkezinde bulunan bir şehir üniversitesidir. Fakülte ve yüksekokulların yoğunluk gösterdiği merkez yerleşkesi dışında Beşevler, Emek, Maltepe, Gölbaşı, Çankaya, Ostim, Çubuk, Polatlı ve Beypazarı’nda da yerleşkeye sahip olan Gazi, eğitim ve öğretime verdiği önemi gözler önüne serer. 

Adres: Gazi Üniversitesi Rektörlüğü 06500 Teknikokullar / Ankara

Beşevler ve Bahçelievler metrosunun hemen karşısında bulunur

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Gazi Üniversitesi, alanlarında uzmanlaşmış eğitimcilerin rehberliğinde spor etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği zengin tesislere sahiptir. Tam donanımlı 9 açık, 12 kapalı spor salonu ile kapalı ve açık yüzme havuzları, futbol, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortu, fitness ve aerobik salonları bulunmaktadır. Yerleşkenin tamamından ücretsiz kullanılabilen WiFi bağlantısı öğrencilerin, akademisyenlerin ve idari personelin hizmetine açıktır
Gazi Üniversitesi aynı zamanda bir bilim ve kültür yuvasıdır. Geçtiğimiz yıl Gazi Üniversitesi'nde 300 bilimsel, kültürel ve sosyal faaliyet düzenlenmiştir. Bu faaliyetler aracılığıyla öğrencilerimiz eğlenirken aynı zamanda da bilgilenmektedir. 

Üniversite içinde öğrencilerin ders dışı zamanlarını geçirebilecekleri Mavi Ev, Kır Evi, Gölbaşı Sosyal Tesisleri gibi sosyal mekanlar da mevcuttur.

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi: Türkiye’deki en büyük üniversite kütüphanelerinden biri olan Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphane binası 11.000 m² kullanım alanına sahiptir. 1500 kişilik oturma kapasitesi bulunan kütüphanede 198 kişisel çalışma karesi ve binanın değişik yerlerinde toplam 200 Internet bağlantı noktası vardır.

Kütüphane bünyesinde, genel koleksiyon, danışma kaynakları, süreli yayınlar, öğretim materyalleri, tezler, sanat koleksiyonu, Atatürk kitaplığı, Özel koleksiyon, görsel – işitsel koleksiyonlar bölümleri bulunmaktadır.
Merkez Kütüphane koleksiyonunda 225.422 basılı, 101.493 elektronik kitap, 78.596 adet ciltli dergi, 46.337 adet elektronik dergi, 1.163 basılı dergi, 13.011 adet basılı yüksek lisans ve doktora tezi, 2.100.000 adet yabancı teze ve 5.498 adet Gazi Üniversitesi lisansüstü teze elektronik ortamdan ulaşma imkanı bulunmaktadır. Merkez Kütüphanede okuyucuların, yaklaşık 200 bilgisayar ile online veri tabanlarından yararlanmaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları, bilimsel amaçlı internet kullanmaları ve OPAC terminaller üzerinden kütüphane katalogunu taramaları mümkün olabildiği gibi, Merkez Kütüphane web sayfası ile de kütüphaneye gelmeden bulundukları fakültelerden Merkez Kütüphane katalogunu taramaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları ve online veri tabanlarından yararlanmaları mümkündür.

Ayrıca görme engelli öğrenciler için 1.018 adet sesli kitap ve 143 adet Braille alfabesi ile yazılmış kitap bulunmaktadır.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan yayınlar için “Kütüphanelerarası İşbirliği” yoluyla yurtiçi ve yurtdışındaki kütüphanelerden ödünç kitap ve makale fotokopileri getirtilerek öğretim üyelerinin ihtiyaç duydukları yayınlara ulaşmaları sağlanmaktadır.

Fakültenin kuruluş yılı: 

1979

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Tüm Anabilim dalları ve hastane birliktedir

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Birliktedir.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre Eğitim Sistemi uygulanmaktadır.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki farklı dilde eğitim vermektedir. Türkçe Tıp Fakültesi ilk kez 2011 yılında akredite olmuş, 2017 yılında yeniden akreditasyonu başarıyla tamamlamıştır. Önümüzdeki 6 sene boyunca Türkçe Tıp Fakültesi akreditedir.

İngilizce Tıp Fakültesi ise henüz mezun vermeye başlamış olup, akreditasyon işlemleri devam etmektedir.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

 

Fakülte yönetimimiz öğretim üyeleri ve öğrencilerle birlikte oluşturduğu akreditasyon kurulları ile süreci ilerletmektedir. 

Fakülte öğrenci temsililiği ve fakültedeki öğrenci toplulukları ile koordine bir şekilde öğrenciler de bu sürece destek olmaktadır.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Fakültemizde İngilizce eğitim görecekler için hazırlık eğitimi bulunmaktadır. 1.sınıfa başlamadan Ağustos-Eylül aylarında İngilizce muafiyet sınavları olmaktadır. Sınavı başarıyla geçenler hazırlık eğitimi almadan 1. sınıfa başlarken, geçemeyenler ise Gölbaşı’nda bulunan Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 1 yıllık bir eğitim almaktadır.

Türkçe eğitim görecek öğrenciler için yine İngilizce muafiyet sınavları uygulanmaktadır. Sınavı başarıyla geçenler sene içerisinde İngilizce dersi almazlar. Başarısız olanlar ise bir yıl boyunca Anadolu Üniversitesi AÖF'nin hazırladığı iki vize, iki final olmak üzere toplam 4 sınava girerler.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

Türkçe eğitim görenler için %100 Türkçe

İngilizce eğitim görenler içinse %100 İngilizce’dir.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

 

Anatomi: Bulunduğumuz komitelerde her teorik dersin laboratuar dersi de olmaktadır. Labaratuvar derslerimizde gruplar halinde masalara bölünmekteyiz. Hocalarımız ve asistan abi/ablalarımız öğrenci gruplarına ayrı ayrı kadavralar üzerinde ders anlatmaktadır. Daha sonra biz de kadavralar ve maketler üzerinden pratik yapmakta ve sorularımızı hocalarımıza veya asistan abi/ablalarımıza sormaktayız.

Histoloji: İşlediğimiz teorik dersin laboratuvar dersini de yapmaktayız. İlk önce asistan abi/ablalarımız hazırlanan preparatların mikroskop görüntülerini televizyon ekranlarına yansıtıp ders anlatmaktadırlar. Daha sonra gördüğümüz bu preparatları her birimiz kendi mikroskoplarımızda inceleme fırsatı bulup, defterlerimize çizmekteyiz.

Fizyoloji: Fizyoloji Asistanları eşliğinde, komite konularına uygun olarak, gruplar halinde canlı hayvan deneyleri ve pratik uygulamalar yapıyoruz.

Patoloji: Laboratuvarların yetersizliği nedeniyle, mikroskobik ve makroskobik olarak incelememiz gereken patoloji materyallerinin resimleri, amfi derslerinde gösterilmektedir.

Mikrobiyoloji: İşlediğimiz teorik dersin laboratuvar dersini de yapmaktayız. İlk önce asistan abi/ablalarımız hazırlanan preparatların mikroskop görüntülerini televizyon ekranlarına yansıtıp ders anlatmaktadırlar. Daha sonra gördüğümüz bu preparatları her birimiz kendi mikroskoplarımızda inceleme fırsatı bulup, defterlerimize çizmekteyiz.

Biyokimya: Materyal yetersizliği nedeniyle, çeşitli deney ve uygulamaları asistanlar yapıp, öğrencilere gruplar halinde anlatmaktadır.

Biyoistatistik: -

Biyofizik: -

 

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Fakültemizde 7 tane kadavra bulunmaktadır. Bunların 3 tanesi derslerde aktif olarak kullanılır.

Maket/Kadavra sayısı öğrenci kapasitesi ile karşılaştırıldığında yetersizdir.


Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Her öğrenci başına 1 mikroskop düşmektedir.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

İletişim becerileri, eleştirel düşünce, klinik beceri eğitimi ve PDÖ gibi her dönemde farklı mesleki beceri dersleri bulunmaktadır.Bu dersler 7-8 kişilik grup ve 1 öğretim üyesi eşliğinde gerçekleşmektedir.

Bu derslerin puanı yıl içinde görülen ders sayıları ile orantılı olarak hesaplanır. Bu not final sınavına girebilmek için bir barajdır. Final sınavına girmek için bu notun en az 70 olması gerekmektedir.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Yoktur. Ancak dekanlığımız ülkenin en büyük simülasyon laboratuvarını kurmak için büyük bir çaba sarf etmektedir.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Dönem1: 500

Dönem2:450

Dönem3:420

Dönem4:380

Dönem5:350

Dönem6:300

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Kanıta Dayalı Tıp, Makale çevirileri

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Dönem 1: Eğitim yılı Eylül'ün 4. haftası başlar ve 1. Yarıyıl ocak'ın 3 haftası sona erer. 2. Yarıyıl şubat'ın 2. haftası başlar ve haziran'nın ilk haftası sona erer. Bu tarihten yaklaşık 3 hafta sonra Final sınavı gerçekleşir.

Dönem 2: Eğitim yılı Eylül'ün 2. Haftası başlar ve 1. Yarıyıl ocak'ın 3. haftası sona erer. 2. Yarıyıl Şubat'ın 2. haftası başlar ve Mayıs'ın son haftası sona erer. Bu tarihten yaklaşık 3 hafta sonra Final sınavı gerçekleşir.

Dönem 3: Eğitim yılı Eylül'ün 1. Haftası başlar ve 1. Yarıyıl Ocak'ın 3 haftası sona erer. 2. Yarıyıl Şubat'ın 2 . Haftası başlar ve Mayıs'ın son haftası sona erer. Bu tarihten yaklaşık 2 hafta sonra Final sınavı gerçekleşir.

Dönem 4: Eğitim yılı Eylül'ün 1. Haftası başlar ve 1. Yarıyıl Ocak'ın 3 haftası sona erer. 2. Yarıyıl Şubat'ın 1. Haftası başlar ve Haziran'nın son haftası sona erer.

Dönem 5: Eğitim yılı Eylül'ün 3. Haftası başlar ve 1. Yarıyıl Ocak'ın 3 haftası sona erer. 2. Yarıyıl Şubat'ın 1. Haftası başlar ve Haziran'nın ilk haftası sona erer.

Dönem 6: Eğitim yılı 1 Temmuz'da başlar ve 30 Haziran'da sona erer.

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Fakültemizde 400 civarında öğretim üyesi,  2400 civarında da öğrencimiz mevcuttur. Öğretim üyesi başına yaklaşık 6 öğrenci düşmektedir.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Her döneme ait farklı seçmeli dersler vardır.Örnek vermek gerekirse:Mikrop Avcıları, Araştırma Teknikleri, Beyin temelli Öğrenme, Türk Tıp Tarihi..

Zorunlu YÖK dersleri(İnkılap Tarihi, Türk Dili, İngilizce) uzaktan eğitim ile verilmektedir.

Ayrıca 2. ve 3. sınıflarda Medikal İngilizce dersi örgün olarak işlenmektedir.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Her komite için pratik derslerden %20, teorik derslerden %30 devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Devamsızlık sınırını aşan öğrenciler o komite sınavına girememektedir.

Devamsızlık bilgilerimizi öğrenci işlerine sorarak öğrenebiliyoruz.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

Fakültemizde ölçme ve değerlendirme 1. 2. ve 3. Dönemlerde çoktan seçmeli teorik sınavlar ve ek olarak her komitede ve her ders için olmamakla birlikte pratik sınavlar yapılmaktadır. 4. ve 5. Dönemlerde her staj için çoktan seçmeli teorik sınavların yanında pratik ve sözlü sınavlar da yapılmaktadır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Fakültemizde ilk 3 dönemde geçme notu 60'tır. Not ortalaması komite sonrası girilen sınavların %60'ı ve yıl sonunda girilen Final'in %40'ı alınarak hesaplanır. Not ortalaması 60 ve üstü olanlar dönemi tamamlamış olur. Not ortalaması 60'ın altında kalanlar bütünleme sınavına kalır. Aynı şekilde komitenin %60'ı ve bütünleme in %40'ı alınarak tekrar hesaplanır. Not ortalaması 60'ın üzerindeyse dönem tamamlanmış olur. Eğer 60'ın altındaysa dönem tekrarı gerekir. 4. Ve 5. Dönemlerde ise her stajın kendi içerisinde geçme notu 60’dır.

Fakültemizde finalsiz geçme uygulaması bulunmamaktadır.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Evet.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Her dönem sonu ve yıl ortasında olmak üzere 2 kere geri bildirim anketleri uygulanmaktadır. Aynı zamanda ayda bir kez, dönem koordinatörleri Dekanla görüşür. Ders programları, içerikleri ve diğer sorunlar hakkında konuşulur, öğrencilerin bu konudaki sıkıntı ve istekleri dile getirir.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

DÖNEM1: Tıbbi genetik ve biyoloji, Biyokimya, İmmünoloji, Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Halk Sağlığı, Biyofizik, Tıp Tarihi ve Etik, Mikrobiyoloji

DÖNEM2: Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biyofizik, Tıp Tarihi ve Etik, İmmünoloji, Patoloji, Farmakoloji, Biyokimya

DÖNEM3: Patoloji, Farmakoloji,Dahiliye, Pediatri, Mikrobiyoloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Radyoloji, Nükleer Tıp, Halk Sağlığı, Tıp Tarihi ve Etik, Kadın Doğum, Nöroloji, Psikiyatri, Ortopedi, FTR, Dermatoloji

İlk 3 sınıf komite düzenindedir.

DÖNEM4: Dahiliye, Pediatri, Kadın Doğum ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Radyoloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Tıp Tarihi ve Etik, Adli Tıp, Akılcı Farmakoloji stajları

DÖNEM5: Göz Hastalıkları,Ortopedi, FTR, Nöroloji, Psikiyatri, Anestezi ve Reaminasyon, Dermatoloji, üroloji, Çocuk psikiyatrisi, KBB, Enfeksiyon, Çocuk Cerrahisi ( Zorunlu Stajlar)

Beyin ve Sinir Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi, Kalp Damar Cerrahisi, Plastik Cerrahi, Sosyal Pediatri, İş sağlığı ve İşyeri Hekimliği, Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi, Odyoloji, Biyokimya, Genetik, Mikrobiyoloji, Tıp ve Liderlik ( Seçmeli stajlar)

DÖNEM6 : İntörn (4. 5 sınıflarda staj gördüğümüz anabilim dallarında olmaktadır)

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC

Yorumlar

Yeni yorum ekle